forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: KOLORKA 76 Vječni rat

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 21/04/2017 : 20:31:18


Nitko dotad nikada nije vidio Taurance, nije znao kako izgledaju niti je znao koje su im prave namjere. Međutim, vanzemaljski su neprijatelji uništili jednu zemaljsku raketu, ili tako barem kaže televizija. Političari i generali istog trena izdaju naredbu da se jednom zauvijek privede kraju ta nedopustiva prijetnja. Sve je počelo Velikim novačenjem iz 2009. i uspostavom elitne ekspedicijske jedinice. Tako Marygay Potter i William Mandella bivaju upleteni u rat koji će trajati više od tisuću godina…

Plod iskustva Joea Haldmana, borca u Vijetnamu, roman Vječni rat (The Forever War, 1974.) osvaja nagrade Hugo i Nebula, dva najveća priznanja anglo-saksonske znanstvene fantastike. Marvanova adaptacija u trotomni strip objavljena 1988. i 1989. postaje jedno od najprestižnijih djela slavne biblioteke "Aire libre" (Slobodna zona) i znanstvenofantastičnog stripa uopće. Obogaćeno nikad objavljenim ilustracijama i zajedničkim intervjuom Marvana i Haldemana, ovo integralno izdanje učinit će Vječni rat neizostavnom referentnom točkom suvremenog stripa.

Kolorka 76 • Vječni rat • 168 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Joe Haldeman • Crtež Marvano • Prijevod Petra Hrebac • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 21.4.2017. • Cijena 160 Kn

http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-76-vjecni-rat/422/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
izivko Posted - 09/11/2023 : 13:51:09
Homoseksualnost je bila je na marginama gdje joj je i mjesto. A ne ovo što danas imamo na djelu.

A ovo što rade USA i njeni vazali poprima oblik vječnog rata. Jer rat je biznis prije svega.
Paka01 Posted - 09/11/2023 : 10:51:33
Za razliku od sveukupne ljudske povijesti kad naravno nismo imali homoseksualnost i vječite ratove.
izivko Posted - 09/11/2023 : 10:35:15
Haldeman je uglavnom predvidio bližu budućnost ili nije puno fulao.
Homoseksualnost i vječiti ratovi, to već imamo.
I like girlz Posted - 09/11/2023 : 09:50:36
u nekim crtama bi se složio s acom, pogotovo u vezi crteža.
going going Posted - 09/11/2023 : 06:41:31
quote:
Originally posted by Unngenant

Donekle razočaranje je ovaj strip. Dosta sličnog se dalo pročitati/gledati ovih godina, a opet pak ono što je najviše klišizirano ovde ostavilo najveći utisak, odn. delom angažovani drugi album. Prvi više uvodi u priču u drugi album nego o detaljima protivnika, dok je treći zbrzan i konfuzan, nesrećno rešen u toliko stranica...

Od svega u biti na kraju kao da je poenta stripa jedino u specifičnosti glavnog junaka odn. njegovom dojmu vremena i kako su svemirski skokovi uticali na njega + dešavanja/vojska na Zemlji, ostalo bukvalno nije ni moralo da bude rat već bilo kakav bezazleni avanturistički strip gde je nešto krenulo pogrešno...

Takođe ni crtež nije preterano dobar, nisam ljubitelj "ribljeg oka" u crtanju letelica...

3/5




quote:
Originally posted by vukozec

Nakon pročitanog stripa dojma sam da je ovo puno bolje pročitati kao knjigu. Strip se doima kao prepričavanje te knjige u par osnovnih crta, maksimalno kompresirana verzija u kojoj između ostalog nema vremena da se uopće posvetimo likovima. Crtež je oku ugodan, pa strip bar ima taj vizualni dio u svoju korist.

Zanimljive su paranoje koje Haldemana muče, jedna od većih je da će u budućnosti svi biti homoseksualci ;)




quote:
Originally posted by Red Marquis

Nećkao sam se sa izdanjem FIbre, preview me je zaintrigirao, ali opet mi je delovalo da može da ispadne mlako ko Universal War One što mi nije legao. I tako ostade to na ledu godinama, al sam se ipak na Stripomaniji odlučio da mu dam šansu.

I nisam se zeznuo ni najmanje, iako baš ne volim odviše SF, ovo mi je odlično. Nema mnogo emocija, sve nekako hladno i gotovo klinički. Taj distancirani stil, podsetilo me malo na JG Ballarda i njegovu knjigu Crash (naravno ne zbog auta i seksa već tom hladnoćom i gotovo otupljenošću u naraciji). Sistem koji bezobzirno žvaće i gazi malog čoveka. Brutalan pogled u hladnu, bezosećajnu budućnost, ne samo zbog sveopšte kontrole pojedinaca, već i zbog nastanka hibridnog, androgenog čoveka. A mnoge stvari o kojima je pisao već je tu. Saturacija medijskim sadržajem i sveopšta nezainteresovanost za svet oko nas.



Izdvojio bih ova tri komentara koja kad se iskombinuju otprilike predstavljaju i moje misljenje.
Najbolji je drugi album. Prvi i treci su mi bas ravna linija, drago mi je zbog hepienda ala Interstellar ali kad me bas zabole za likove i nije mi bitno sto je hepiend. I ne ide mi taj hepiend uz tu hladnu i bezosecajnu buducnost. Najvaznije mi je u stripu da mi izazove neku emotivnu reakciju a ovaj strip me je bas ostavio ravnodusnim. A veliki sam ljubitelj Vijetnamske tematike i antiratnog zanra (ako to mozemo nazvati zanrom).
Nasmejalo me je sto je Haldeman toliko uzasnut homoseksualizmom i sto predvidja buducnost gde postoje samo homoseksualci.
Podeljen sam sto se tice crteza, ne znam sta da mislim. U nekim kadrovima totala i predela je bas lep i tu pomaze odlican kolor, a u crtanju likova mi je naprimer slab.
Strip sam pozajmio od kozea123, tako da cu mu ga sa zadovoljstvom vratiti i necu kupiti svoj primerak, taman i mesto vise u kolekciji kolorki za koje ionako vec kuburim gde cu da ih sve smestim.

Sad cete da me napadnete ali moja ocena je 4/10
Aco Posted - 25/10/2023 : 08:47:05
Nismo kliknuli uopće. Naracija je ravna crta,posebno u prvom albumu imam feeling ko da čitaš telefonski imenik, likovi i odnosi među njima praktički ne postoje. Drugi album je malo bolji, kad se vojnik vrati iz rata i nailazi na totalno promijenjen svijet, mada jedino što mi ostaje u sjećanju je da su za vrijeme rata i tih silnih stoljeća svi na Zemlji homoseksualci. Likova nema ,osim Mandelle i njegove cure, ali i to je sve skupa totalno površno i nezanimljivo. Crtež je isto loš, osim kod scena kad su svemirski brodovi i letjelice, to je dosta detaljno odrađeno.

Možda je knjiga dobra ali ovo je jedan od lošijih stripova koje sam pročitao u zadnje vrijeme.
Chui Posted - 19/01/2021 : 23:21:04
Baš se veselim nastavku koji je Markos najavio, kamo će sve to otići dalje.
naker Posted - 19/01/2021 : 20:07:13
SF storija gde je napravljena alegorija sa Vijetnamskim ratom uz odličan detalj da vojnike nekada manje šokira kasapljenje neprijatelja od šoka povratka kući iz rata i shvatanja da je tokom odsustva život nastavio neometano da teče

Nažalost prva reakcija nakon što se pročita poslednja stranica i zatvori strip je bila - "zar je to to, stvarno nema više?"
Narativ teče prebrzo, pogotovo u trećoj celini, i krajnji utisak o stripu je da je samo probudio želju da što pre nabavim knjigu

Možda se utisak promeni kada se overi Sloboda zauvijek i kada se u cugu iščitaju oba dela
sumohrvat Posted - 06/10/2020 : 13:07:13
quote:
Originally posted by Mord

Ok strip. Svidja mi se crtez, ideja i tema. Radi dvije stvari mi vjerojatno nije vise na ljestvici. Prva je neujednaceni ritam pripovjedanja, pogotovo zbrzanost u trecem albumu. Druga je nerazradjenost likova. Ovo je cesta boljka SF-a, jednostavno nema razrade likova, ljudski odnosi su vrlo povrsni, a ja sam vise tip koji se lozi na Ennisa ili Berardija. Znaci, likovi prije svega.


Ovaj komentar nekako najbolje opisuje i moje razmišljanje o ovom stripu. Meni je ovo sve nekako zbrzano, ne daje mi vremena sa se bolje povežem s likovima, da se uživim u radnju. Vjerujem da bi sa knjigom imao više uspjeha u tome.
DiSkAcH Posted - 08/04/2020 : 15:32:30
quote:
Originally posted by Jerry Krause

I tako, nakon pročitanih 30-ak i nešto što Fibrinih što ČK izdanja u zadnjih pola godina koje sam uzeo na preporuke s foruma i kolega forumaša, a u kojima većinom prevladava SF tematika idem malo baciti koju ocjenu nakon drugog čitanja.

"Vječni rat" nije slučajno izabran prvi, jer mi je bio jedan od najiščekivanijih naslova za pročitati ponukan izvrsnom knjigom. Što reći, vrlo dobar strip koji dosta vjerno prati samu knjigu. Na prvo čitanje malo mi je sve djelovalo konfuzno, pogotovo zbrzani završetak. Ali već ovim novim čitanjem sve mi djeluje puno kompaktnije (iako je kraj i dalje prebrzo završen), pogotovo kad se vidi koja se poruka šalje u knjizi.

Strahovita antiratna tematika poučena iskustvima iz Vijetnamskog rata u kojoj ljudska glupost i gramzivost nema granica, a medijsko zatupljivanje masa je samo jedan kotačić u evoluciji da ljudsko biće potpuno izgubi svoju dušu. To je u ovom stripu tako vjerno prikazano, ne bih se čudio da razvoj tehnologije odnese ljudsku populaciju prema ovom scenariju.

Zanimljiv mi je i ovaj prikaz vremenskih skokova i putovanje kroz vrijeme koji čini toliki vremenski paradoks kod pojedinca koji tako postaje oruđe u rukama velikih igrača prepušten besmislenom ratu.

8.8/10



Ajde sada Universal War 1, uz ovaj, isto odličan SF. Drago mi je da ti se svidio.
Jerry Krause Posted - 06/04/2020 : 17:57:42
I tako, nakon pročitanih 30-ak i nešto što Fibrinih što ČK izdanja u zadnjih pola godina koje sam uzeo na preporuke s foruma i kolega forumaša, a u kojima većinom prevladava SF tematika idem malo baciti koju ocjenu nakon drugog čitanja.

"Vječni rat" nije slučajno izabran prvi, jer mi je bio jedan od najiščekivanijih naslova za pročitati ponukan izvrsnom knjigom. Što reći, vrlo dobar strip koji dosta vjerno prati samu knjigu. Na prvo čitanje malo mi je sve djelovalo konfuzno, pogotovo zbrzani završetak. Ali već ovim novim čitanjem sve mi djeluje puno kompaktnije (iako je kraj i dalje prebrzo završen), pogotovo kad se vidi koja se poruka šalje u knjizi.

Strahovita antiratna tematika poučena iskustvima iz Vijetnamskog rata u kojoj ljudska glupost i gramzivost nema granica, a medijsko zatupljivanje masa je samo jedan kotačić u evoluciji da ljudsko biće potpuno izgubi svoju dušu. To je u ovom stripu tako vjerno prikazano, ne bih se čudio da razvoj tehnologije odnese ljudsku populaciju prema ovom scenariju.

Zanimljiv mi je i ovaj prikaz vremenskih skokova i putovanje kroz vrijeme koji čini toliki vremenski paradoks kod pojedinca koji tako postaje oruđe u rukama velikih igrača prepušten besmislenom ratu.

8.8/10
stripadzija Posted - 24/08/2019 : 19:18:10
quote:
Originally posted by izivko

quote:
Originally posted by anto

sledeće godine dobijamo i nastavak Večnog rata,a verujem u narednim godinama i Dalas Bar ovog autorskog tandema.

https://www.bedetheque.com/BD-Dallas-Barr-INT-Immortalite-a-vendre-82016.html


Prije dan-dva pročitao nastavak. Jako dobar.

Čitao sam i ovaj Dallas Barr. Koliko se sječam slab ili je bilo do mene.



Dallas Barr je prosek.
izivko Posted - 24/08/2019 : 17:45:20
quote:
Originally posted by anto

sledeće godine dobijamo i nastavak Večnog rata,a verujem u narednim godinama i Dalas Bar ovog autorskog tandema.

https://www.bedetheque.com/BD-Dallas-Barr-INT-Immortalite-a-vendre-82016.html


Prije dan-dva pročitao nastavak. Jako dobar.

Čitao sam i ovaj Dallas Barr. Koliko se sječam slab ili je bilo do mene.
anto Posted - 24/08/2019 : 17:00:39
sledeće godine dobijamo i nastavak Večnog rata,a verujem u narednim godinama i Dalas Bar ovog autorskog tandema.

https://www.bedetheque.com/BD-Dallas-Barr-INT-Immortalite-a-vendre-82016.html
stripofil Posted - 11/02/2019 : 16:51:40
Odličan SF sa mrvicom patetike i vrlo jasnom porukom.
Definitivno jedan od boljih stripova koje sam pročitao zadnjih godina.

Ocjena 8.7 / 10
Kerempir Posted - 05/02/2019 : 13:03:12
Imam strip, i tak, ok je. Neminovno se provlaci usporedba sa knjizevnim predloskom, gdje je knjiga definitivno puno bolja. Toplo preporucam knjigu.
DiSkAcH Posted - 05/02/2019 : 12:43:26
Strip je odličan, definitivno ću pročitat i knjigu jer vjerujem da je još X puta bolja od stripa.
kasper Posted - 04/02/2019 : 12:05:56
ovo je jedan od najgenijalnijih stripova ikad
zo Posted - 04/02/2019 : 11:38:31
Napokon pročitao.

Dosta dobro povučena paralela sa Vijetnamskim ratom za koji dosta veterana kaže da nisu imali pojma ni tko su neprijatelji ni jasan razlog rata. Vijetnamski rat isforsiran neopravdanim strahom od širenja tamo nekog komunizma/ Vječiti rat isforsiran strahom od tamo nekih Tauranaca. Ukoliko se malo analiziraju, razlog za većinu ratova je na kraju neki oblik materijalne dobiti (za pleme/za narod/za hordu/za državu/za pojedinca/za korporaciju) te je isforsiran od interesne manjine. Naročito je to izraženo u "modernim" ratovima te me je iznenadilo da Haldeman nije ubacio neku dublju paralelu (politiku, korporaciju ili interesnu skupinu).

Vidim da je nešto ekipe osudilo kraj kao naivan, ali mislim da je to upravo što je Haldeman htio i poručiti. Besmislenost rata, nema se tu šta puno filozofirati! Sležem se da je treći album trebao biti razrađeniji, ostavlja dojam zbrzanog.

Dosta dobro odrađeno putovanje kroz vrijeme. Odlično prikazana apatija vojnika, realno nemaš se kome vratiti iz rata, a uz to nemaš pojma ni šta te čeka na povratku ni sa društvene ni sa tehničke strane. Mandellina i Marygayina ljubav je neka vrsta i vremenskog i društvenog paradoksa. Da nije tog detalja strip bi bio potpuno crn.

Odlično prikazana evolucija društva (nije prikazana korelacija sa razvojem tehnologije, ali možemo pretpostaviti da je prisutna). Na žalost i dosta realna, barem ako se promotri trenutno stanje. Hedonizam i podložnost medijima! Totalna distanciranost od stvarnog stanja i problema.

Iako je rat završio rekao bih da je čovječanstvo na kraju izgubilo, barem čovječanstvo kakvo danas svhaćamo (ili bi ga trebali svaćati). Sitnu nadu daje tek kolonija na Indexu i rođenje bebe na "old fashion" način. Iskra koja bi trebala probuditi Phoenixa.

Kako netko, ranije, spomenu imam dojam da nisam sve rečeno ni pohvatao. Morati ću opet pročitati sa nekim vremenskim odmakom.
Mord Posted - 03/02/2019 : 12:06:18
Ok strip. Svidja mi se crtez, ideja i tema. Radi dvije stvari mi vjerojatno nije vise na ljestvici. Prva je neujednaceni ritam pripovjedanja, pogotovo zbrzanost u trecem albumu. Druga je nerazradjenost likova. Ovo je cesta boljka SF-a, jednostavno nema razrade likova, ljudski odnosi su vrlo povrsni, a ja sam vise tip koji se lozi na Ennisa ili Berardija. Znaci, likovi prije svega.
tom1979 Posted - 04/09/2018 : 10:19:54


Jedan od pet navažnijih romana znanstvene fantastike. Algoritam, 2011.
zare80 Posted - 16/08/2018 : 02:05:47
Nakon dugo vremena dokopa sam se ovog stripa. Fenomenalno, sve na mestu stripcina. Naravno vidi se da je knjiga dala dobru podlogu, strip je mozda negde mogao biti malo duzi, ali antiratna ideja i buducnost koja je vrlo moguca, maestralno prikazani vizuelno.
Od mene jaka 9/10
Dr. Zistis Posted - 15/12/2017 : 19:04:25
quote:
Originally posted by ŠAŠ

stoji teorija.prvenstveno jer komleksnosti i viseznacnost seksualnosti proizlazi iz toga da ljudska vrsta danas koristi seks vise kao sredstvou uzitka nego kao u samu svrhu reprodukcije.nadalje,sve manja podjela rada izmedju spolova te manji kulutralni i drustveni jaz utjece neposredno na daljnji razvitak seksualne slozenosti.sama fizionomija izmedju dva spola postajat ce sve manja.ne treba zaboravit na geneteske predispoizije i ljusku prirodu koja je velik cimbenik u cijeloj prici no upravo iz gore navedenih razloga i jos mnogih drugih ona mijenja svoju strukuturu.znaci li to da je kodeks ljudske seksulanosti konacan ni nepormijenjiv ;ne.i vanjski čimbenici kao drustvo utjecu na nnjezin razvoj.bitno je organirirati drustvo koje pruza jednake mogucnosti ,ali ne poduzima jedna mjere za ostvarivanje jednakosti umjesto eliminiramnje svih spolnih razlika u ponasanju ili supprotno od toga snazno naglasanvanje razlika.


Meni se vise svidja ona Rentonova IZ Treinspotinga: Za deset godina nece postojati muskarci i zene, svi ce biti drkadzije
ŠAŠ Posted - 15/12/2017 : 12:28:00
stoji teorija.prvenstveno jer komleksnosti i viseznacnost seksualnosti proizlazi iz toga da ljudska vrsta danas koristi seks vise kao sredstvou uzitka nego kao u samu svrhu reprodukcije.nadalje,sve manja podjela rada izmedju spolova te manji kulutralni i drustveni jaz utjece neposredno na daljnji razvitak seksualne slozenosti.sama fizionomija izmedju dva spola postajat ce sve manja.ne treba zaboravit na geneteske predispoizije i ljusku prirodu koja je velik cimbenik u cijeloj prici no upravo iz gore navedenih razloga i jos mnogih drugih ona mijenja svoju strukuturu.znaci li to da je kodeks ljudske seksulanosti konacan ni nepormijenjiv ;ne.i vanjski čimbenici kao drustvo utjecu na nnjezin razvoj.bitno je organirirati drustvo koje pruza jednake mogucnosti ,ali ne poduzima jedna mjere za ostvarivanje jednakosti umjesto eliminiramnje svih spolnih razlika u ponasanju ili supprotno od toga snazno naglasanvanje razlika.
vukozec Posted - 15/12/2017 : 10:39:35
quote:
Originally posted by ŠAŠ


quote:
Originally posted by vukozec


Zanimljive su paranoje koje Haldemana muče, jedna od većih je da će u budućnosti svi biti homoseksualci ;)


nije lik ni lud jer kako tvrde neki antropolozi ljudi će u budućnosti posat biseksualna vrsta





Prema nekim slavnim seksolozima poput Kinseya (ime koje je nedavno, tek nešto preko pola stoljeća od svoje smrti, postalo aktualno i kod nas: što na kraju bi sa njim i spolnim odgojem u školama?) ljudi već jesu biseksualna vrsta, samo što većina više naginje na jednu ili drugu stranu. Dakle, prema toj teoriji malo tko ili možda čak nitko nije 100% heteroseksualan, odnosno 0% homoseksualan i obrnuto. Većina je negdje između te dvije krajnosti.

Svakako kontroverzna i škakljiva teorija koja će mnoge a priori zasmetati, no ja mislim da ima smisla. Što bi to bila 100% heteroseksualna osoba? Recimo netko tko se nikad i ni u kojoj situaciji ne može seksualno uzbuditi u kontaktu sa drugom osobom istog spola. Sudeći prema okolinama u kojima postoji samo jedan spol, npr. zatvorima, možemo zaključiti da je takvih malo. Također obrnuto: iz osobnog iskustva, većina homoseksualnih osoba koje poznajem je više ili manje biseksualno. Osobno smatram da je moja pozicija na tom slideru poprilično na hetero strani (ne vjerujem da trebam to nešto specijalno preispitivati: ukratko, otkako znam za sebe glava mi se na ulici okreće isključivo za ženama, a i potpuno drugačije reagiram na žensko nego na muško društvo), no mogu se zapitati što bih uradio da se nađem u svijetu u kojem postoje samo muškarci: bi li se osudio na samoću ili bi odlučio potražiti ljubav i intimni kontakt?

Svjestan da je ovo za mnoge u prvom redu ideološka tema, unaprijed se ispričavam ako će moj post potaknuti nekakve svađe i ljutnje, no smatram da je pitanje seksualnosti bitna tema ovog stripa, kojeg, unatoč manama koje sam spomenuo, smatram vrlo zanimljivim (ponajviše baš zbog takvih pitanja). Također, odmah priznajem da seksologiju i Kinseya nisam pretjerano proučavao, pa tu ne mogu ulaziti dublje u raspravu (a ostavljam otvorenim i mogućnost da sam pobrkao lončiće).

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000