forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Paul 2 - Paul na pecanju

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 05/06/2017 : 09:29:44


U novom nastavku ove polu-autobiografske serije Michaela Rabagliatija odrasli Paul uživa u životu, uz povremene napade tjeskobe. Uspješan je grafički dizajner, njegova partnerica Lucie je u drugom stanju, sredina je srpnja i vrijeme da Paul napusti grad i pođe na pecanje. Dugi se dani lijeno rastežu dok Paulove misli lutaju od šarenih likova u lovnom i ribolovnom kampu sve do prijetećih ponora djetinjstva i susreta koji su mu oblikovali odnos prema obitelji. No, taj se odmor uskoro prekida i Paul shvaća da jezero nije tako idilično kako se činilo, a ni trudnoća.

Elegantna kompozicija i stilizirano crtanje kristaliziraju emocije i atmosferu ove čežnjive priče o svakodnevnim nadama i teškoćama, razočaranju i žudnji, ispričane s istančanim i zaigranim osjećajem za detalje.

Paul 2 • Paul na pecanju • 192 stranica • C/B • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Michel Rabagliati • Crtež Michel Rabagliati • Prijevod Tatjana Jambrišak • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 2.6.2017. • Cijena 130 Kn

http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/paul-2-paul-na-pecanju/438/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Aco Posted - 06/08/2023 : 18:36:21
Sve što je bitnoga se izdešava u zadnjoj trećini/četvrtini stripa. Prije toga malo izleta, pecanja, obiteljskih slice of life pričica, flashbackovi iz mladosti, a čak je i zasvirao Zenica blues od Pušenja itd.

Papir odlično pogođen za ovaj strip.

Ako negdje naleti, uzet cu i prvi dio. Nek stoje.

E da, i meni nije jasno kako je uspio sačuvati (fotokopiju) račun na kojem je napisao hvala i ostavio u crkvi.
anto Posted - 16/11/2021 : 18:09:54
quote:
Originally posted by viki_ri

quote:
Originally posted by Markos

Može, nisu povezane.



Možemo li se nadati trećem broju Paula?



ima ona krilatica "sve što od fibre zaista valja,neće se izgurati do kraja".
zezam se,normalno,da nam se markos ne uvredi,ali u šali pa privali.
Poli Posted - 16/11/2021 : 17:09:22



viki_ri Posted - 16/11/2021 : 16:57:44
quote:
Originally posted by Markos

Može, nisu povezane.



Možemo li se nadati trećem broju Paula?
Markos Posted - 06/09/2021 : 13:19:17
Može, nisu povezane.
nonchalant Posted - 06/09/2021 : 12:36:02
Može da se krene sa ovim ili mora prvo letnji posao?
AleksandarN Posted - 17/04/2021 : 18:08:41
Slican utisak kao sa prvom knjigom - do pola sam se pitao sta ja uopste citam. Sasvim obicna prica - pecanje, druzenje, dosadnjikavi dijalozi, smaranje po kisi i slicno. Drugi deo stripa mi je bio mnogo zanimljiviji i potresan, istinski me je pogodilo sve sto su Paul i njegova zena preziveli. Dodacu samo da je ovde crtez mnogo bolji nego u prvoj knjizi. Jos jedan dirljiv i emotivan strip. Kao celina mi je malo bolja prva knjiga ali ovo oko bebe mi je ostavilo takodje jak utisak.

7/10
lwood Posted - 19/02/2020 : 17:58:16
[url=https://postimg.cc/LYgG7182][/url]

Najupečatljivije.
SenG Posted - 31/01/2020 : 05:09:39
Pridružujem se ekipi koju je prvi dio Paula više dirnuo. Da se razumijemo, ima i u dvici dosta dobroga, ali je malo nabacano - malo kritike kapitalizma, kroki o socijalnoj radnici, priče iz madlosti, priča o neplodošću... Fali mi tu strukture. Možda je pecanje mogao (trebao?) biti motiv koji će povezati te sve priče, ali ovako kako je nije preuspjelo izvedeno...

To rekavši, pridružujem se i ekipi koja pita kad će još? :) Jer i sa ovim manjkavostima i dalje je riječ o super stripu i super autoru!
lwood Posted - 20/12/2019 : 17:54:26
Solidno,nije u rangu ljetnog posla ali je skroz ok. Tuče neke puno razvikanije naslove. Nego kad ovo ide dalje?
Poli Posted - 13/01/2018 : 23:15:43

Zaboravio reci i nesto o samom crtezu. Iako "karikaturalni" crtez, autor ima osjecaj za detalje. Ono, ako junak stupi u neku sobu, stvari ce uvijek biti na svojim mjestima. A znamo kako je to recimo kod Bonellija ponekad. Svejedno ako se broj prozora u prostoriji ili njihove pozicije promjene.
Pomalo djeluje crtez kao... neki srednjeskolski fanzin, nesto alternativno. Mozda me (zbog toga) malo podsjeca na Sacca. I kod njega je sve na svojim mjestima, mada koristi i sam taj "humoristicni" pristup, odnosno face ljudi su na neki nacin kao karikature (he he, njegova poznata zubala).


A ono sto valja istaknuti je i osobni pecat autora, kako se razgali pred nama i djeli sa nama svoje najdublje osjecaje. Posebno to, da se ne pretvara. Prikaze nam kakav je bio kao mladic (mislio je da sve zna... kao svi mi vjerujem), sta je razmisljao, svoj ego, a i kako je priznao svoje greske. Mozda vise u prvom albumu.

Svakako jedan od onih osobnijih autora, prica. Pa ako vas zanimaju takve, potopite se u Paulov svijet.

Zagor-te-nay Posted - 11/01/2018 : 21:13:07
Isto ko prvi dio. Skroz solidno. 6/10. Ne bi puno filozofira, priča ide glatko, zapravo nema ništa za dodat, osim na momente užasnog prijevoda Tatjane Jambrišak, gdje, prema njezinom razmišljanju, dvi seljačine govore naravno nekim zagorskim (kad nije purgerski) dijalektom i onda pitaju jednog drugog; jel ovaj tip homić? Evo, ja sam dalmatinac pa nek mi neko kaže ko je iz HR zagorja jel seljaci kažu kod Vas homić ili peder ili nešto treće? Ovi naši vlaji ni neznaju šta je to homić? Misle možda da je nešto šta se jede na guvnu...neko oruđe...neznam?
A za ne falit kasnije spominje riječ "peder"...ne znam, ne razumim, nema kraja ovome....
Poli Posted - 11/01/2018 : 16:41:06

Procitao prije par mjeseci, ali do danas ne stigoh nesto napisati, pa da ne bude sam tih par postova... jer ipak se radi o meni veoma dragom stripu. Jedan od onih kod kojega ni ne znas sta tacno ocekivati prije citanja, odnosno mozes nesto zamisljati, ali te sam strip onda odvali. Ok, ili mozda neke i ne. Pa ljudi smo.

Ako ste citali prvu knjigu, onda znate kako ide prica. Paul se sjeca nekih "avantura" iz mladosti, i vidimo kako je postao covjek kakav je danas. Autobiografska prica, to jest price.

Citam da nekima druga knjiga nije bila na nivoju prve (odlicna i dalje, ali...), no meni je sasvim jednako sjela kao i kec. Neke stvari su ovdje i bolje, a o nekima ne bih spojlao onima koji jos nisu citali.

Rabagliati me stvarno pozitivno iznenadio vec Paulom 1, zato sam se pomalo bojao da ne bih imao prevelika ocekivanja, ali sam u stripu uzivao kao i prvi put. Toliko toplo i osobno ispricane price... Ako vam se sviđaju "slice of life" price, velika preporuka za Paula.


Ok, namucio sam se da samo ovo napisao (ipak mi opisi na stranom jeziku ne idu, pa se vidi kako sam drven u "baratanju bogascu jezika" ).


A za kraj samo 2 stvari, koje su mi pak svejedno zapele za oko:
1) Na str. 12 gdje Paul gleda ona vina u trgovini - mislim da nije bilo potrebno pomenuti kune, kada se zna da se sve skupa odvija u Kanadi, a i sam Paul pominje na istoj stranici dolare, te vidimo i cente. No, ovo je nebitno zapravo.

2) Str. 18 - 20: E, ovo mi je bilo pomalo "cudno". Trudnice koje piju alkohol. I ne samo jednu bocu vina. Ne znam, ali mislim da smo kod nas ipak "osvesceniji" i pazljiviji. Ok, nekada se i pusilo doma, u kolima, cekaonicama, restoranima, i nikoga nije bila briga da pored sjede klinci. Ali danas... mislim da je ipak drugacije. A mozda ovi drugi gledaju na to kao na "samo par casa vina, sta bi to smetalo, pa i trudnici". Ne znam, Paulova je to prica.

I sam kraj, posljednja posljednja stranica. Onaj racun, na kojem pise "Hvala! - Paul". Nije li taj racun stavio tamo u milodar u crkvi? Ako jeste, onda je to vraski dobro "reprocucirao", ili je napravio kopiju racuna. No, kako je to na racun napisao u samoj crkvi, nije mogao fotokopirati racuna na licu mjesta, a valjda i nije imao pametnog telefona tada. Opet nebitno, ali eto... zapelo mi u oko.


The_PI Posted - 06/10/2017 : 15:03:13
quote:
Originally posted by Deers

Dobar je ovaj Paul. Počne, kao i prvi dio, lagano da bi u trećem djelu nadglasao sve. Trebao bi ćešće izlaziti.



Slazem se. Mada je meni vise sjeo prvi.
Deers Posted - 04/10/2017 : 22:16:44
Dobar je ovaj Paul. Počne, kao i prvi dio, lagano da bi u trećem djelu nadglasao sve. Trebao bi ćešće izlaziti.
Poli Posted - 29/06/2017 : 21:45:57

procitao keca sada na moru i moram uzeti i dvojku, ljepo, stvarno ljepo


Mrkva Posted - 27/06/2017 : 22:35:49
quote:
Originally posted by Markos

quote:
Originally posted by anto

zanimljiv detalj - prvi album je išao u tiražu od 300 primaraka,drugi u 400.
znači li ovo da se Polov letnji posao ipak dobro prodavao ili je dizanje tiraža tek puki suicidalni izdavački potez?


Cijena tiska je praktički ista za 300 ili 400 komada, a meni je taj strip jako prirastao srcu, pa zato.



I odlicno sto je tako jer funkcionira samostalno, a malo je blizi zenskim temama intime, obiteljskog prostora i zivotnih prica (socijalne teme, mame koje zanemaruju djecu, pobacaji, obiteljski izleti). Recimo da bih drugi dio kupila prijateljici bez prvog.
Peyo Posted - 27/06/2017 : 22:28:13
quote:
Originally posted by Mrkva

Peycino, sad si ga bas nabio na harpun.




Neprocjenjivo !!!
Markos Posted - 27/06/2017 : 22:28:02
quote:
Originally posted by anto

zanimljiv detalj - prvi album je išao u tiražu od 300 primaraka,drugi u 400.
znači li ovo da se Polov letnji posao ipak dobro prodavao ili je dizanje tiraža tek puki suicidalni izdavački potez?


Cijena tiska je praktički ista za 300 ili 400 komada, a meni je taj strip jako prirastao srcu, pa zato.
Mrkva Posted - 27/06/2017 : 22:22:24
quote:
Originally posted by Peyo

Zanimljiv prikaz.

Sjećam se da sam i sam imao kontroverzi čitajući Paula prije dosta godina u reviji Drawn and Quarterly.

Pamtim ga kao vrlo dopadljivog za čitanje gdje svako može naći ponešto za sebe.



Peycino, sad si ga bas nabio na harpun. To je to. Vrlo je relatable strip. Ali puno je kliseja u prici jer je to jedna prica vise srednje klase. A price vise srednje klase su vec jako puno puta ispricane.

Peyo Posted - 27/06/2017 : 22:14:45
Zanimljiv prikaz.

Sjećam se da sam i sam imao kontroverzi čitajući Paula prije dosta godina u reviji Drawn and Quarterly.

Pamtim ga kao vrlo dopadljivog za čitanje gdje svako može naći ponešto za sebe.
Mrkva Posted - 27/06/2017 : 21:50:45
Budimo iskreni: ja nisam tu da dajem realne ocjene stripovima :) kod mene igraju emocije koje cesto zamjeram autorima. Quod licet Mrkva, non licet autori.
Paulov ljetni posao je iznadprosjecan.
Paul na pecanju je vrhunski.

Imam svoje razloge. Nevjerojatna mi je ta kolicina nerealnosti koja proizlazi iz prvog dijela. Taj naivni nacin na koji su prikazane prljave hipi komunjare u nekom random, lose postavljenom kampu moze se opravdati jedino nostalgijom. Nije bilo potrebno da bude tri dijela u stripu, trece bi poglavlje bilo puno snaznije samo. Dosta je i jeftine predpubertetske romantike. I pritom mislim i na heartbreaking kraj gdje on nalazi lutkicu nakon sto se narigavao nad snobovima u svom sadasnjem zivotu. Eksplicitni prikaz "pravih vrijednosti" meni je uvijek cisti kiceraj.
Strip je svejedno takav da me uvukao, ali ne tim stvarima koje je autor smatrao udarnima, nego time sto nam prikazuje covjeka s abnormalno dugim rukama ciji se zglobovi vuku po podu, ili time sto me odvukao u svijet svojih obrva i strogo kontrolirane erekcije dok mu djevojka snova sjedi u krilu.
Je li scena vođenja ljubavi pod zvijezdama bila osobito originalna? I don't think so. Pa ipak, bila je istinita. Kako da onda covjeku odreknem pravo da to sve isprica?
Malo je klisej bas zato sto je istina.

A mozda sam ja samo stroga jer u stripu uvijek trazim sebe? Vjerojatno mi se zato ovaj drugi Paul toliko svidio. Bol spontanog pobacaja i problemi s plodnoscu - to je ono s cim sam se imala prilike susresti, nesto u blizoj okolini, nesto osobno. Pecanje - opet osobno. Moj je tata htio sina, a nije ga dobio pa sam ja isla s njim pecati jako dugo. Znam sto je blinkeraj i vobler i vrste varalica. Ali do ovog stripa nisam znala da za to imalo marim :)
Sviđa li mi se autor u drugom stripu? Not rly. Opet ista stvar. Prika, imas 40 godina, a Lovac u zitu ti je najdraza knjiga? Nezrelo.
Radis to sto radis, a seres protiv opsjednutosti kompjuterima? Nezrela hipi komunjara.
Idealiziranje Clementa i njegovog posla before, a prikaz pada after? Nezreli cangrizavi mid-life crisis lik.

Ma nemojte me krivo shvatit, ja ko usagi: ja osjecam da je Paul na pecanju strip za moj repozitorij najboljih.
Ali ipak mu smijem kojesta prigovoriti.
Kao muz kojeg volis najvise na svijetu, ali ostavlja carape posvuda.
anto Posted - 22/06/2017 : 23:46:38
zanimljiv detalj - prvi album je išao u tiražu od 300 primaraka,drugi u 400.
znači li ovo da se Polov letnji posao ipak dobro prodavao ili je dizanje tiraža tek puki suicidalni izdavački potez?
anto Posted - 22/06/2017 : 23:45:03
Rabagliati:Paulov ljetnji posao (Fibra) - drugo čitanje

Ovaj album ima dve kratke pričice (Paul na selu i Paul je slovoslagarski šegrt) i jednu dugačku (naslovnu priču).Prve dve su ok,ova glavna je odlična.
Rabagljiati ili kako se već čita, nam u svojim stripovima donosi autobiografske radove,napisane iskreno i emotivno.
Priča (mislim na Letnji posao) je tečna,emotivna i zanimljiva,i ne da vam da se odvojite od nje.Crtež je uprošćen,ali u funkciji priče,interesantan i odlično kadriran,mada sam siguran da je kao takav odbio mnoge od ovog hvalevrednog stripa.
Polov letnji posao nam pripoveda njegove doživljaje i zgode kada je kao tinejdžer napustio školu,počeo da šljaka neki bezvezan posao i dobio poziv od starog ortaka da bude animator klincima koji kampuju na nekom jezeru.Sa grupom mladih ljudi upušta se u ovaj posao koji će mu doneti nezaboravno leto,nova prijateljstva,pa i nešto više od toga.
Jedna prava,topla ljudska priča;sa sjajnim krajem od kojeg vam srce zatreperi! Iako mi je pri prvom čitanju (završnice) talas emocija bio dosta jači.
5/5
Preporuka za ovaj,čini mi se,prilično potcenjen strip.

Rabagliati:Paul na pecanju (Fibra)

I dalje nam Rabagljiati priča o svom životu - ovaj album bih podelio na dve celine - prvu polovinu u kojem su Pol i njegova družbenica na odmoru,i koji mi je veoma dobar,ali ne tako kao Letnji posao,i drugu,gde je težište na vraćanje u Polovu prošlost,kao i na njegove probleme da mu devojka rodi dete,koji je već ono pravo.
Za prvi deo - 4/5;za drugi - 5/5
Macon Posted - 08/06/2017 : 19:32:13
Paul 1 je majstrstvo, nabavit ću i 2 prvom prilikom.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000