forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Batman 5 - Strašan vic

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 18/07/2017 : 20:52:22


Prije gotovo trideset godina, scenarist Alan Moore i crtač Brian Bolland poklonili su nam pogled na događaje koji su od Jokera učinili ono što jest. Sad nam se njihova moćna mora vraća u novom, konačnom izdanju.

Joker je Batmanov najnepomirljiviji neprijatelj, ludi genij zločina čiji bizarni pohodi zbunjuju čak i najvećeg detektiva svijeta. No, Joker nije oduvijek bio takav. Prije no što je postao krvavi klaun, prije nego mu je jedan jedini, sudbonosan dan zauvijek obilježio lice i učinio da siđe s uma, bio je od onih koje se Mračni Vitez zakleo štititi - običan, mali čovjek.

Što je učinilo da od prosječnoga građanina nastane najveće zlo koje je Gotham grad ikad upoznao? Može li Batman zaustaviti Jokera da u vrtlog ubilačkog bezumlja ne uvuče komesara Gordona i njegovu kćer Barbaru? I mogu li dvojica neprijatelja zaustaviti svoj vječiti duel prije nego, po obojicu, bude prekasno?

Po prvi put predočen u dorađenim, oštrim i potresnim Bollandovim bojama, BATMAN: STRAŠAN VIC je Mooreovo nezaboravno razmišljanje o tankoj crti koja razdvaja razum od ludila, junaka od zločinca i komediju od tragedije.

Batman 5 • Strašan vic • 64 stranica • Kolor • 212 x 320 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Alan Moore • Crtež Brian Bolland • Prijevod Darko Macan • Lektura i redaktura Marko Šunjić • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 18.7.2017. • Cijena 100 Kn

http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/batman-5-strasan-vic/429/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
sawitch Posted - 26/08/2022 : 13:36:21
Bomba
Markos Posted - 26/08/2022 : 11:09:25
Treće izdanje Strašnog vica od danas u prodaji.

Nema na čemu;)
tex2 Posted - 04/05/2022 : 19:51:02
Korektan strip, ništa više od toga! Crtež odličan, naslovnica solidna.
Jocko Posted - 29/01/2022 : 20:04:34
Evo celog komentara, da ne ispadne da izvlačim iz konteksta:

https://www.goodreads.com/review/show/118068182


Red Marquis Posted - 29/01/2022 : 15:53:29
quote:
Originally posted by Peyo

Ne znam zašto takve osobe uopće čitaju stripove.


Ne znam jel i ovde taj slučaj, ali često se na goodreads pročita da su dobili neku knjigu od NetGalley (sajt koji služi promovisanju digitalnih kopija knjiga, stripova). Ne znam tačno kako funkcioniše, ali uglavnom dobiju nešto for free za pročitati i ostavljaju recenzije.
I najčešće baš tu ima takvih bisera. Zilion puta ovakve stvari sam mogao videti. Nikakav fokus na delo, vidi se da nije za njih, ali zato merenje mizoginije i bele supremacije na kub.

Peyo Posted - 29/01/2022 : 13:35:50
Ne znam zašto takve osobe uopće čitaju stripove.
naker Posted - 29/01/2022 : 11:43:48
Osoba koja je ostavila taj komentar izgleda da nije čitala Baladu o Halo Jones, ozbiljan kandidat za top 10 ženskih likova u stripu
Jocko Posted - 29/01/2022 : 02:38:24
Komentar sa goodreads-a:

but I can't tell you how heartbreaking it was to see Barbara Gordon, the only woman in this book, treated this way. She was also my favorite character growing up. Thankfully she still exists as a character or this would've been it. Thanks in part to a woman she returned as Oracle.
There are a lot of 5 star reviews and I'm sure they make valid points. But this book is sexist.


BUT, let's admit it--Moore can't write women. At all. (For more evidence, read Watchmen.) I don't know him as a person but he seems to have very little respect for women in his writing. And his treatment of Barbara--the Joker shoots her in the spine, paralyzing her--is evidence of that. She's the only woman in this whole book,and is violently broken, like an object, with no other roles in the story than to BE broken and lure the (male) heroes to the (male) villains.

Barbara joins the long list of superheroes with ugly, violent demises (see 'Women in Refrigerators,' by writer Gail Simone), and she suffers the most violent and debilitating fate for a comic book character. Even though it isn't permanent in the DC mythos, that doesn't change the overt sexism of this story.



Jocko Posted - 29/01/2022 : 02:09:39
Kao što u Year One Betmen deli mesto glavnog lika sa Gordonom, tako ovde deli sa Džokerom (a Gordon se pojavljuje kao sporedni lik i žrtva ludog Džokera). Džoker je ovde izmenjao sva ''agregatna stanja'' - od crno-humornog ludog ubice do filozofa-mizantropa. I biću iskren, slažem se sa većinom njegovih monologa. Ovaj svet je jedno veliko sranje i ko ne poludi, taj nikada i nije bio normalan. Jedan loš dan je dovoljan da čovek ispadne iz koloseka života, a šta kada se ti loši dani nižu i nižu...? Strip ima odličan scenario, ali mu je boljka što je prekratak - možda bi trebalo još bar 5-6 strana sa scenama iz Džokerove prošlosti, ili su mi očekivanja od tog aspekta priče bila prevelika. Na primer scena na audiciji za stend-ap komičara, ili tako nešto iz ličnog života, neka scena koja ga je oblikovala i učinila poremećenim, a ne ovako - upao u vodu i izronio kao ludak. U tom pogledu jači je utisak na mene ostavio Finiksov Džoker. Prošlost je morala biti bolje odrađena, ona dva nebitna lika i naivna crvena šerpa na glavi. Zato ide ocena manje za priču. Odlično je Džokerovo filozofiranje o normalnosti i ludilu (i kad se obraća Gordonu i pred kraj, Betmenu), te ona loo-oo-ney pesmica. Jedna od retkih neuverljivih situacija jeste srceparajući Betmenov monolog, kada pokušava Džokeru da pomogne, baš pre nego što ovaj ispriča vic. Eto, ni Betmen nije običan tabadžija, a Džoker sav tužan priznaje da je za bilo koji vid spasenja i rehabilitacije prekasno. Svideo mi se nedorečen kraj, otvoren za diskusiju. U njemu vidimo Betmena kako se smeje sa Džokerom, a zatim kao da ga drži za odelo, ili se naslanja na njega?! I sve to dok policijska sirena zavija. A prekinut snop svetla na jednom od poslednjih kadrova zapravo vodi paralelu sa vicom koji je Džoker na kraju ispričao, a koji sam već čuo, ali svakako ga je bilo lepo čuti u Džokerovoj izvedbi. Crtež je fantastičan - strip sam čitao na engleskom, sa starim kolorom koji mi se mnogo više dopada od onog novijeg Bolandovog (ovo na slikama u recenziji je taj stari kolor, odlična paleta boja). Zato ocena za crtež ide za onaj sa starim kolorom. Sve je odlično nacrtano - i Betmen, a naročito Džoker i njegove mnogobrojne ludačke face. Naslovna odlična i kultna, fotoaparat marke witz.

8, 9, 10, 10 - 91%

Trenutna pozicija na listi: 5 /od 20/ (1988. god.)

Shaner Posted - 22/01/2021 : 16:43:13
Po treći (ili četvrti?) put pročitao ovog Batmana i sasvim se dobro drži. Sama priča u najgrubljim crtama i nije nešto posebno, ali Moore je to izveo na očekivano visokoj razini, iako ne spada među njegove najbolje radove (Watchmen, V for Vendetta, From Hell), niti među najbolje Batmane (Year One, The Dark Knight Returns). Bolland doprinosi generalno dobrom dojmu svojim preciznim crtežom, ali i izvrsno pogođenim kolorom (iako mi djeluje zanimljivo i onaj stari Higginsov). Priča o postanku Jokera sama za sebe nije toliko interesantna, ali pomaže da bolje doživimo njegov lik i taj balans lucidnosti i ludila koji nigdje nije prikazan toliko dobro kao ovdje. Treba istaknuti i upečatljiv te za Batmana atipično pesimističan kraj. U svakom slučaju, ovo je strip kojem ću se opet vraćati.

Chui Posted - 15/01/2021 : 19:03:07
quote:
Originally posted by Paka01

Evo ja se slažem s tobom, bar šta se tiče priče Crtež mi je ipak stvarno dobar. Al da, i po meni ovo ima puno viši status nego što bi trebalo.


Dobar je crtež to uopće nije upitno, Boland je majstor, al ima mi i puno zanimljivijih Batmana, al zapravo kad malo bolje razmislim možda me samo iritira Bolandova karikatura Jokera koji me baš bode u oči
Paka01 Posted - 15/01/2021 : 17:48:37
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

Najveća vrijednost ovog stripa je ta što je poslužio kao povod Johnu Ostranderu i Kim Yale da pretvore Barbaru Gordon u Oracle, čime je postala puno bolji, kvalitetniji i značajniji lik, nego što je bila kao Batgirl.

Pritom je jedina zasluga Alana Moorea ta da je Barbaru smjestio u kolica. A Ostrander i Yale su nešto grozno pretvorili u nešto prekrasno.



Slažem se. Oracle > Batgirl
Kerempir Posted - 15/01/2021 : 16:02:38
Ma sve pet što je strip dao neke ideje koje su dalje razvijali drugi autori, ali zasebno gledajući meni je isto tek dobar, bez vau momenta.
Mr. Bushido Posted - 15/01/2021 : 15:54:37
Najveća vrijednost ovog stripa je ta što je poslužio kao povod Johnu Ostranderu i Kim Yale da pretvore Barbaru Gordon u Oracle, čime je postala puno bolji, kvalitetniji i značajniji lik, nego što je bila kao Batgirl.

Pritom je jedina zasluga Alana Moorea ta da je Barbaru smjestio u kolica. A Ostrander i Yale su nešto grozno pretvorili u nešto prekrasno.
PijaniPatak Posted - 15/01/2021 : 15:36:16
Pridružujem se. Odlična priča, ali daleko od dvorane slavnih.
Mišljenje o njoj mi se mrvicu popravilo kada sam pregledao verziju sa starijim, psihodeličnijim kolorom
Paka01 Posted - 14/01/2021 : 19:19:37
Evo ja se slažem s tobom, bar šta se tiče priče Crtež mi je ipak stvarno dobar. Al da, i po meni ovo ima puno viši status nego što bi trebalo.
Chui Posted - 14/01/2021 : 18:58:12
Imam osjećaj da se ovdje nitko neće složiti samnom sa sljedećim :)))))) pa se ispričavam svima unaprijed :)))) ali meni je ovo najprecijenjeniji Batman svih vremena s obzirom na to kakav status uživa. Crtež je oke, priča dobar standard sa foricom na kraju. Čista trojka od pet. I Moore je negdje reko da nije nešto sretan sa tim stripom. A čini mi se da je i njegova cijena uz naravno klasičnu priču i Mooreov i Bolandov potpis uvelike doprinijela njegovoj popularnosti.
ps.Za moj ukus ovo mi je jedan zbilja od lošije nacrtanih Jokera. Klasična karikatura. Auch!
AleksandarN Posted - 13/12/2020 : 20:41:10
quote:
Originally posted by Zlix
Ali to je upravo njegova suština, nema Džokera bez ludila.



Bas tako! Zbog toga je on meni verovatno najzanimljiji negativac u Betmenu a mozda i generalno.
sawitch Posted - 13/12/2020 : 09:45:53
Ne njegovo ludilo vec previse njegovih monologa u izlivu ludila. Malo bih smanjio to da mi legne savrseno
Zlix Posted - 13/12/2020 : 09:31:03
Smeta ti Džokerovo ludilo? Ali to je upravo njegova suština, nema Džokera bez ludila.
sawitch Posted - 13/12/2020 : 05:59:48
Ne secam se kada je Phoenix press izdao ovo izdanje ali znam da mi nije legao kad sam citao pa sam ga ubrzo i prodao/menjao sta god.. Ali sada je potpuno druga prica. Odlican je. Crtez vrhunski, prica bi bila za 10-ku da nije tog dzokerovog ludila sa monolozima ali valjda to tako treba. Definitivno ce biti deo kolekcije.
Manny Posted - 02/01/2020 : 23:40:43
Odlično Fibrino izdanje, stvarno izgleda fantastično.
Da li je isti kolor išao u Fibrino izdanje i u Feniks pres? Po onome što sam video na internetu, čini mi se da u scenama iz prošlosti, kod Fibre postoji jedna nijasna smeđe, dok u Feniksovom izdanju te scene vuku na sivo.
Bosko Posted - 25/02/2019 : 08:12:40
Moore
Svaki par godina pokušam nešto od Moora pročitat i svaki put je to promašaj. Jednostavno mi ne paše. Valjda kad krenu ti monolozi, unutarnja filozofiranja, sve nekako isforsirano.

Crtež je dobar, a i sama priča o početku/kraju? Jokera je obavezna za imati onima koji vole Batmana. Ali da bar nije Moore.
ivke80 Posted - 09/12/2017 : 18:23:00
@ anto
Teško mi se vraćati na pročitane stripove, nema se vremena, tek sam prije malo vise od 2 god počeo ozbiljnije se ovim bavit, imam zaostataka masu glede stripova, dok ja sve to nadoknadim proći će par godina. 😊 evo i danas cijeli dan gledam po polici koji od nepročitanih stripova započeti . Jos sam ti rekao da ću morati za blagdane dati priliku The walking dead tako da Batman će morati malo pričekati.
anto Posted - 09/12/2017 : 14:51:09
@ivke
pročitaj ponovo Povratak MV,ali sa većom pažnjom - garantujem ti da ćeš se iznenaditi kako će ti ovaj put odlično leći.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.2 seconds. Snitz Forums 2000