forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 Dunkirk (2017)

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
nagor Posted - 21/07/2017 : 22:45:15


http://www.imdb.com/title/tt5013056/


Upravo pogledao.

Jedan od onih dobrih filmova. Ključni pridjev ovdje je napetost. Ne sjećam se kad sam zadnji put gledao ovako napet film. Nema ovdje previše eksplozija ili epskih masovnih bitaka, ali kad se štuke počnu spuštati i kad čujete taj zvuk motora a u pozadini efektan tik-tak soundtrack Hansa Zimmera htjeti ćete se zavući pod sjedalo. Predvidjam, da će Dunkirk pokupiti puno nagrada za zvuk i glazbu. Definitvno za pogledati u kinu sa dobrim ozvučenjem.

Zanimljiva je i kompozicija filma. Nolan stvara napetost iz tri perspektive: vojnici na obali, civilna jahta u misiji spašavanja na moru i RAF-ovi piloti u zraku. Ti dijelovi ne počinju u isto vrijeme ali zato dramatično završavaju u isto vrijeme.

Preporuka za kino. Nećete ostati ravnodušni.


25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
rommel Posted - 02/09/2018 : 11:54:10
quote:
Originally posted by MSBlueberry

quote:
Originally posted by paro

quote:
Originally posted by nagor
ali kad se štuke počnu spuštati i kad čujete taj zvuk motora




Nije zvuk motora nego sirene koju je štuka imala da zaplaši neprijatelja.

Al da, baš me zanima kako je Nolan sklepao ovu priču.

Nisu nosili nikakvu sirenu!



jesu Jericho-Trompete
i obrušavali su se i kad više nisu imali bombe jer je učinak straha protivnika bio i korisniji od tovara bombi :)
Poli Posted - 28/08/2018 : 16:23:50

Priznaj Anto, cekao si da prođe tacno jedna godina od poslednjeg posta u ovom topicu da napises ovo.



Drukcije, i meni nije bio nesto napet. Onako, ok za pogledati, ali daleko od masterpisa. Zapravo nista od filma nije ostalo u meni, trebam bas zastati da se cega prisetim. Oni avioni, kako se stiscu u onom camcu u potpalubju, na doku, kako jedrilica ide u pomoc, evo sastavljam puzzle.


anto Posted - 28/08/2018 : 15:17:48
pogledah napokon Dunkirk!

a šta znam - ok film,ali nekako pravolinijski - ni u jednom trenutku nisam osetio tu napetost o kojoj pričaju pojedinci.

u stvari,vrlo moguće da bi mi doživljaj bio skroz drugačiji da sam odgledao film kako bog zapoveda - 3D,vrhunsko ozvučenje,veliko platno...

ovako,ništa specijalno.
Mrkva Posted - 28/08/2017 : 20:37:20
Malo kasnim, ali, a wizard is never late.
Svi su sve rekli, nemoguce je ne vidjeti mane i ne uspoređivati s boljim ratnim filmovima, ali sviđa mi se. Voljela bih da je ekran u kinu bio jos veci, toliko su mi bili odlicni neki kadrovi.
Cilian Murphy ce do smrti valjda igrati svaki postojeci lik. Ja ga vidim kao tipicnog ljepotana i uvijek bih ga stavila u ulogu Tommyja iz Peaky Blindersa ili onog gerilca iz Where the wind shakes the barley, ali on je dosad glumio nevjerojatnu kolicinu razlicitih uloga (ovdje je okej odglumio, ali nije me bacio na koljena).
Sekvenca s brodicem je zapravo ono sto je za mene nosilo film, osobito plavi preppy sincic onog starog za kojeg bih rekla da igra polo i ide u skolu za decke, a ima takvu divnu humanost i emocionalnu zrelost koja me bacila u suze.

Nikad dosad nisam cula za Jacka Lowdena, ali njegova faca je nevjerojatno upecatljiva i karizmaticna u filmu (ne u onom *swoon* smislu, nego je za mene stvarno pojeo ekran svojim licem i glasom).

Uglavnom, prica nis posebno, na samom kraju mi je cak naivno i islo na zivce jer je bilo puno onog kicastog patosa koji te zeli dirnuti, kao pjesme Mate Mise Kovaca od kojih jedina ganuta osoba bude - on. Ali neke stvari neporecivo dobre, zvuk, slike, neki likovi i ponajvise CASTING: staviti nepoznata lica ili ih uciniti neprepoznatljivima je ovdje kljuc, zato da bi ratne strahote bile tvoje, moje, nase, a ne Hanksove ili Pittove.
Shaner Posted - 10/08/2017 : 00:12:00
quote:
Originally posted by Opti

S jedne strane tehnički vrlo impresivan film s lijepim kadrovima i pokojom dobrom akcijskom scenom. S druge strane generični, nacionalistički ratni film koji ispari iz memorije pet minuta nakon gledanja.



Potpisujem. I jos jedan glas za Okajanje.

zeljko Posted - 05/08/2017 : 09:49:01
precerujes

ne mislim na shell sok
nego na tu generaciju
koja je 1945. izasla iz logora/rova
a 1949. imala djecu, brak, i fakultet
Opti Posted - 05/08/2017 : 01:06:23
quote:
Originally posted by zeljko

nikakvog nacionalizma nisam vidio
elaboriraj




Pa film kao da je rađen za buđenje nekakvog nacionalnog ponosa. Dovoljno je pogledati poster na ovom topicu, s dramatičnim tagline-om i slikom gdje patriotska sila s visina vodi brigu o svojim vojnicima.

A i to kako su likovi predstavljeni, u jednom kutu dehumanizirani Nijemci, koji su oslovljeni kao "the enemy" i nisu niti prikazani (kao neka inherentna zla i nedefinirana sila) a u drugom kutu Britanci kao homogena smjesa koja se bori za pravu stvar; nema nikakvih iole dublje ocrtanih likova ili individualnosti, jer je bitnija Država nego pojedinci. Nolan pokušava forsirati emocije u par scena, kao u onom patetičnom monologu klinca koji umire na brodu, ali to mu ne uspijeva jer mu to nikad nije bila jača strana. A onda je tu i završna scena s Churchillovim govorom koji/koja potvrđuje da je rat koristan, da se vodi za pravu stvar itd. itd.

quote:
Originally posted by zeljko


s cime su se sve ljudi susretali i ostali normalni




https://en.wikipedia.org/wiki/Shell_shock
zeljko Posted - 05/08/2017 : 00:11:29
nikakvog nacionalizma nisam vidio
elaboriraj

gledajuci taj film
skonto sam kako smo vecina danas pickasta generacija
s cime su se sve ljudi susretali i ostali normalni
a danas toliko ludjaka :D
a sve potaman
Opti Posted - 04/08/2017 : 23:12:57
S jedne strane tehnički vrlo impresivan film s lijepim kadrovima i pokojom dobrom akcijskom scenom. S druge strane generični, nacionalistički ratni film koji ispari iz memorije pet minuta nakon gledanja.
zeljko Posted - 30/07/2017 : 22:23:12
ok film
ocekivao sam nesto vise borbe kao u prvih nekoliko minuta
ulicne borbe

gledao sam film iz perspektive ovih brodica

mr miniver ili tako nekako
jednako napeto
samo iz perspektive civila s brodicama
jos je snimljen 1942 ak se ne varam
going going Posted - 28/07/2017 : 20:45:00
Nije ludilo od filma ali uspeva da bude napet onda kada treba.

Za razliku od ostalih Nolanovih filmova ovde nema kompleksne radnje, obrta i mnogo slozenih likova, vec se vise ide na cisti dozivljaj sto mi se svidja. I iznenadjujuce kratak film za Nolana, sat i 40 minuta, taman.

Odlicna Hans Zimmerova muzika prati prelepi rad kamere. To je najveci kvalitet ovog filma.

Emocionalne komponente u filmu nema, mada je nema ni u drugim Nolanovim filmovima sem u Interstellaru koji mi ostaje najbolji i najdrazi Nolanov film (nisam gledao Memento samo).

I svakako je osvezenje otici u bioskop i pogledati film/blockbuster koji nije glup i uvreda za inteligenciju prosecnog posetitelja bioskopa.
swamp thing Posted - 28/07/2017 : 14:22:06
Dobar je Okajanje. Bas se stegne srce na kraju filma, jebeno.
MSBlueberry Posted - 28/07/2017 : 00:59:48
I dalje mislin da je film razočarenje, bez obzira šta je u svitu navodno dobro prihvaćen, jednostavno iman previše godina i nakon toliko filmova koje san u životu vidija jednostavno me ne možeš uvjerit u nešto (koristeći razne izraze i skraćenice). I dalje mi je film u kojem je opisana ta situacija kataklizmički kao što je i bila ˝Okajanje˝ iz 2007. U filmu glume: James McAvoy, Keira Knightley, Benedict Cumberbatch, Vanessa Redgrave..., film je na neočekivano predivan Art način prikazao to vrime. Pronađite ga i pogledajte, to je pravi Dunkirk.
Opti Posted - 27/07/2017 : 15:33:30
quote:
Originally posted by nika331

ne uspijeva prenijeti nikakve temeljne emocije koje uvijek očekujem od dobrog filma.



Ajoj, plašilo me da će biti ovakav, pa se nadam da si u krivu. Meni je odbojna ta hladnoća kod Nolanovih filmova, valjda mi neće i Dunkirk biti takav.
nika331 Posted - 27/07/2017 : 13:21:50
khm ako je to pokušavao predočit onda je nažalost dovoljno jednom pogledat film osim ako nemaš ptsp pa se pališ na takve stvari
nagor Posted - 27/07/2017 : 12:29:33
Nolan ovdje pokušava prodati doživljaj (likovi su namjerno u drugom planu) tako da je taj "spoj zvuka i slike" poanta Dunkirka. Ali da, SPR je i dalje definicija blockbuster ratnog filma.
nika331 Posted - 27/07/2017 : 12:00:06
pogledala u kinu, jedino što mi je vrijedno pažnje je spoj zvuka i slike, priča je razočaravajuće jednostavna iako ispričana iz nekoliko perspektiva, ne uspijeva prenijeti nikakve temeljne emocije koje uvijek očekujem od dobrog filma. ko što je neko gore već spomenuo Spašavanje vojnika Ryana je (iako prepun američkog nacionalizma i patosa) za najmanje 7 slojeva kvalitetniji film. šteta.
drogsy Posted - 26/07/2017 : 10:38:05
quote:
Originally posted by MSBlueberry

ali kad je glavni lik izbija na plažu svatija san ˝nisu imali velik lova-buđet˝. Na mjestu di se u stvarnosti nalazilo ( u svakom trenutku) desetke iljada ljudi vidin nekoliko grupa sa po par stotina statista (!), i svatija san šta me čeka. Ona kino najava je bila najbolje šta se od filma moglo odvojit i dobro me privarila, čak nije bilo ni tim redom u filmu a trebalo je. Drugo, pokazivanje istog događaja iz tri kuta (piloti, mornari brod, ljudi civilni brod) djeluje uspavljujuće i pomalo suvišno, naravno to možda publici u Britaniji sviđa ali ne baš nama na Euro kopnu. Na kraju i flotila od stotina civil-brodova (u stvarnosti) prerasta u dvadesetak jer valjda nisu mogli nač dovoljno starih drvenih plovila (danas su valjda svi od novih materijala). Film san završija sa mišlju ˝pa nisan ga baš mora gledat˝ (čini mi se da san platija 31kn). Dakle morat ču čekat nekog drugog (tipa Spielberg ili bilo koga) da bi gleda film o WWII, što mi je kao i stari Westerni u srcu i želin ih gledat.

Nisu imali budget? 100-150 milijuna dolara = "nisu imali budget"?

Na plaži je bilo šest tisuća statista, a za simuliranje većeg broja ljudi korišteni su dummy-iji.

Sve i da su zaposllili 400 000 statista trebalo bi im 10 000 pomoćnih
redatelja koji bi ordinirali njima. Naravno, Nolan je mogao koristiti
CGI, međutim to bi bilo protiv njegove radne etike s obzirom da mu je bitno da je svaki kadar
u filmu uistinu snimljen, a ne animiran, što je u današnjem Holywoodu rijetkost.

A i da jest korišten CGI, opet ne bi mogao staviti toliki broj ljudi u jedan kadar, a da
to liči na nešto, tako da bi opet imao dojam o "par grupa
od nekoliko stotina ljudi". Isto vrijedi i za brodice.

Evo, Dunkirk 1940.

MSBlueberry Posted - 25/07/2017 : 23:51:45
Gleda san jučer film i mogu reč da san strašno razočaran. Kad se pojavi neki ratni film (a oni su mi obilježili djetinjstvo) odma ga iden gledat pa makar to bija Tarantinov (koji nema veze sa stvarnosti). Najavu koju san gleda zadnjih tjedana me strašno zapalila i jedva san čeka dan pauze od posla (prvi u 8 dana da ga iden pogledat), Prvo, sve je išlo loše jer nisan moga ič u ˝Karamana˝ pošto je projekcija u 22.45 (za posal se dižen u 06.15), pa san mora ič u kina u ovim prodajnim centrima. Izabra san kino u ˝City Center˝ i mislija san da ču izbječ ono što san doživljava u onom drugom ST prodajnom centru, mrcvarenje u zdrav mozak sa 10min. reklama i najava koje me uopće ne zanimaju (i to iritirajuće prokleto jebeno bučno!). Naravno nisan izbjega, tako da je film počeja sa 10 minuta kašnjenja. Tada je počelo, i svidilo mi se, grupa British vojnika lutaju francuskim mjestom za vrime čuvenog ˝Egzodusa˝ i nigdje nikoga, odlična atmosfera i onda pucnjava i scene kao u čuvenom ˝Spašavanju Vojnika...˝, ali kad je glavni lik izbija na plažu svatija san ˝nisu imali velik lova-buđet˝. Na mjestu di se u stvarnosti nalazilo ( u svakom trenutku) desetke iljada ljudi vidin nekoliko grupa sa po par stotina statista (!), i svatija san šta me čeka. Ona kino najava je bila najbolje šta se od filma moglo odvojit i dobro me privarila, čak nije bilo ni tim redom u filmu a trebalo je. Drugo, pokazivanje istog događaja iz tri kuta (piloti, mornari brod, ljudi civilni brod) djeluje uspavljujuće i pomalo suvišno, naravno to možda publici u Britaniji sviđa ali ne baš nama na Euro kopnu. Na kraju i flotila od stotina civil-brodova (u stvarnosti) prerasta u dvadesetak jer valjda nisu mogli nač dovoljno starih drvenih plovila (danas su valjda svi od novih materijala). Film san završija sa mišlju ˝pa nisan ga baš mora gledat˝ (čini mi se da san platija 31kn). Dakle morat ču čekat nekog drugog (tipa Spielberg ili bilo koga) da bi gleda film o WWII, što mi je kao i stari Westerni u srcu i želin ih gledat.
MSBlueberry Posted - 25/07/2017 : 22:44:25
quote:
Originally posted by paro

quote:
Originally posted by nagor
ali kad se štuke počnu spuštati i kad čujete taj zvuk motora




Nije zvuk motora nego sirene koju je štuka imala da zaplaši neprijatelja.

Al da, baš me zanima kako je Nolan sklepao ovu priču.

Nisu nosili nikakvu sirenu!
Cage Posted - 24/07/2017 : 11:33:47
moram reći iznimno napet film sa odličnim zvučnim efektima..
Definitivno velika preporuka za pogledati na velikom ekranu(kino)
Wolfman Posted - 24/07/2017 : 11:22:05
quote:
Originally posted by nagor

Premalo žena i crnaca u filmu...

http://www.dailymail.co.uk/news/article-4722408/Brian-Truitt-ridiculed-Dunkirk-diversity-review.html



Francuzi se također žale da ima premalo Francuza u filmu
nagor Posted - 24/07/2017 : 10:44:00
Premalo žena i crnaca u filmu...

http://www.dailymail.co.uk/news/article-4722408/Brian-Truitt-ridiculed-Dunkirk-diversity-review.html
tinton Posted - 22/07/2017 : 12:22:23
Dobro si me sjetio.
Baš sam se pitao kako ubiti ovaj vikend. Sad imam plan za barem par sati.
drogsy Posted - 22/07/2017 : 01:55:07
Upravo pogledao u imaxu 2D, i odmah bih svima preporučio tu opciju.
Naime, za razliku od Interstellara, Dunkirk je kompletno snimljen u
imax formatu (odnosno 75% s imax kamerama,
a ostatak sa Panavision System 65 mm, što je laiku isto), odnosno u omjeru 1.43:1,
tako da ako ćete ga ići gledati
u 4:3 omjeru imati ćete "izsječenu" sliku
i pritom nećete u potpunosti doživjeti van Hoyteminu breath-taking
kinematografiju.


Dunkirk bi se mogao opisati kao "art-house film" za šire mase.
Nolan ovdje ne pokušava prodati publici "ideju" već doživljaj
bivanja na prvoj crti bojišnice, a to čini uz spomenutu van Hoyteminu kinematografiju i intenzivni Zimmermanov soundtrack.
S druge strane, upravo zbog toga ovaj film nećemo pamtiti po
nekim posebnim citatima kao neke prijašnje Nolanove filmove,
a ni po nekim iznadprosječnim glumačkim performansama. Harry Styles je recimo isporučio sasvim solidnu glumu, ali stvarno ne vidim
neki konkretniji razlog njegove angažiranosti ovome filmu.
Ako nas je Nolan želio izbaviti od njegove solo karijere
onda je napravio dobar posao


Ono čega sam se najviše pribojavao jest da bi ovaj film mogao biti nacionalističko
preseravanje, i srećom to nije. Upravo suprotno, odličan je Nolanov potez da film ispripovjeda iz perspektiva devastiranih vojnika i Britanaca, tako da se Nijemci nikada ne pojavljuju pred kamerama već samo naznakama poput straha vojnika znamo da se nalaze "izvan kadra".

Sve u svemu, ja zadvoljan. Ne znam bih li mu dao 8/10 ili 9/10, još mi se sliježu dojmovi, no
recimo da je film zbog jednostavnosti scenarija definitivno u prednosti nad Interstellarom ili Inception-om (čitaj: neće biti previše žaljenja na tvz. gluposti u screenplayu) i definitivnoo bolji od
precijenjenog "Dark Knight Rises", no ostatak Nolanove filmografije ga ipak ostavlja u sjeni. Preporuke.









forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000