forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Batman 4 - Godina prva

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 18/07/2017 : 20:51:14


"Ne samo jedan od najvažnijih stripova ikad napisanih, nego i jedan od najboljih." IGN

"Ako postoji jedan strip kojeg treba spomenuti u istom dahu kao i Čuvare ili Povratak Mračnog viteza, to je Batman: Godina prva."
MIAMI HERALD

"Ovo je priča kojoj nijedan pravi obožavatelj Batmana ne bi smio moći odoljeti."
SCHOOL LIBRARY JOURNAL

"Mazzucchellijev crtež – možda je najbolji koji je 'Batman' ikad imao. A što se tiče Millera, njegovoj sposobnosti da postavi akcijsku scenu nitko nije ravan...“
LA TIMES BOOK REVIEW

"Nacrtani roman koji kombinira poznati urbani mit s nepogrešivo modernim senzibilitetom i briljantno ispričanom pričom."
DENNY O'NEIL

Godine 1986. Frank Miller i David Mazzucchelli stvorili su ovu revolucionarnu reinterpretaciju Batmanova postanka – tko je i kako je postao.

Napisan nedugo nakon POVRATKA MRAČNOG VITEZA, Millerove distopijske bajke o Batmanovim zadnjih danima, GODINA PRVA postavlja pozornicu za novu viziju ovog legendarnog lika.

Fibrino izdanje sadrži uvodnik Franka Millera, nacrtani pogovor Davida Mazzucchellija, te kompletan scenarij i skice koji daju potpun uvid u nastanak ovog klasika.

Batman 4 • Godina prva • 192 stranica • Kolor • 212 x 320 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Frank Miller • Crtež David Mazzucchelli • Prijevod Josip Sršen • Lektura i redaktura Marko Šunjić • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 18.7.2017. • Cijena 150 Kn

http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/batman-4-godina-prva/428/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Živs Posted - 28/01/2024 : 16:11:57
Nakon više godina ponavljam Godinu prvu. I dalje jako!
Sve mi se sviđa: "događajnost", karakterizacija likova, crtež, boje.
Sviđa mi se kako Miller paralelno prati radnju dvojice glavnih likova, uvlačeći ih u situacije u kojima postepeno uče kako reagirati na svijet koji ih okružuje, a koji je maksimalno opak i korumpiran. Oduvijek me taj grad, Gotham, najviše privlačio Batmanu: u sebi zatvoren svemir kao oličenje krajnjeg moralnog propadanja čovjeka, a kojega predstavljaju svi ti uvrnuti tipovi poput Jokera, Dvoličnog, Pingvina itd. Mislim da u tome i jest najveća snaga Batmana, naime, stalno moralno propitivanje vlastitog djelovanja. Batman jest akcija, jesu ljudi, ali je prije svega odgovornost čovjeka prema nekim temeljnim načelima čestitosti i pravednosti.
Jedino što mislim da nije na razini ostatka djela jest taj kraj - nagao i zbrzan.
I jedan detalj koji mi odudara od čitavog ozračja - onaj moment u kojem šišmiš uleti u sobu Bruceovu baš u trenutku kad mu je potreban, da mu ukaže na smjer i način djelovanja.
Čini mi se to previše proizvoljnim, sudbinskim, čak mitološkim. A čitav je strip u jako realističnom okviru.
Svejedno, to ne oduzima na značaju i veličini ovog važnog stripa.
naker Posted - 01/02/2022 : 19:40:09
Došao red na obnavljanje gradiva i samo se potvrđuje da su Miller i Mazzucchelli zajedničkim snagama stvorili remek delo, ne samo jednu od najboljih priča o Batmanu već i u stripu uopšteno. Dodatna vrednost koju Y1 nosi sa sobom je to što je ovo tip stripa koji podjednako vole fanovi Batmana, fanovi stripa, a i početnici koji tek ulaze u svet stripa, verovatno zbog toga što ovde akcenat nije na Batmanu već na Gordonu, i ovo je jedan do retkih stripova koje sam često davao na pozajmicu, a da mi niko, ali niko nije rekao da ne valja

Hvala za reprint i sad konačno imam ovaj genijalan strip u izdanju kakvo zaslužuje, ovo izdanje se neće davati na pozajmicu A to da je Mazzucchelli klasa za sebe se vidi i po tome što 99% crtača svoje pogovore piše, dok ovaj majstor svoj pogovor i piše i.. crta. Izdvojio bih jedan detalj: "Jednom kad varka skrene prema realizmu, svaki novi detalj oslobodi vrtlog pitanja koja otkriju apsurdnost u srži žanra. Što heroji postaju realističniji, to su manje uverljivi. To je fina ravnoteža, ali ovoliko znam: superheroji su stvarni kad su nacrtani tušem."

Još samo jedna napomena, kao što su raniji upisi na temi već lepo primetili ovaj strip odlikuje odličan kolor. Stvarno šteta što Lewis nije češće radila u strip industriji!
alexts Posted - 26/01/2022 : 22:11:16
Kad pročitam ovako nešto, ne mogu da se ne osećam zahvalnim, zbog srećnog detinjstva i činjenice da sam prvi strip o Betmenu pročitao pre polaska u osnovnu školu, kad je i pravo vreme za te stvari.

(Ali nikad nije kasno)
Jocko Posted - 26/01/2022 : 18:39:17
Ako izuzmemo više filmova o Betmenu (što igranih, što animiranih) koje sam pogledao, te jedne kratke priče Boneyard Blues, ovo mi je prvi (tj. tehnički drugi) Betmen strip koji sam pročitao. No ovde, iako Brus Vejn ima glavnu ulogu, gotovo da je deli sa Gordonom, a priča nam je od samoga početka data sa didaskalijama iz ugla obojice (beli oblačići su Betmenovi, žuti Gordonovi). Ovo funkcioniše kao vrhunski krimi-triler, gde važnu, ako ne i ključnu, problematiku čine korupcija i kriminal u gradu Gotamu (u zločin ogrezlom Nju-Jorku), te veze između pripadnika policije, (sitnih) kriminalaca i lokalnih glavešina (makro-kriminalaca). Gordonova priča nije nimalo laka - dolazi u divlji grad, tek treba da mu se rodi dete - što se pred kraj i događa, ima ljubavnu aferu na poslu i svi ga na poslu mrze jer jedini pokušava da bude pravičan. On, polako, kroz priču, postaje saveznik sa Betmenom, doduše tek pred kraj. A na kraju mu biva otkriven i Betmenov tajni identitet, iako se od početka sumnjalo na Vejna te Harvija Denta (još jednog lika kog znam iz filma u ulozi Arona Ekarta), a Harvi ovde ima pozitivnu ulogu. Istovremeno pratimo i devojku koja tokom ovog stripa odlučuje da postane Žena-Mačka odnosno Catwoman, a put joj se ukršta i sa Betmenom. Od negativaca pojavljuje se Rimljanin a njegova uloga je zbrzana u četvrtoj svesci. Takođe, na kraju stripa Gordon najavljuje ludaka koji želi da otruje Gotamsku vodu, a naziva sebe Džokerom.
Priča je data hronološki, po datumima dešavanja. Neretko je jedan dan raspoređen na više stranica, a nekad se dešava da više dana bude prikazano na jednoj jedinoj strani, u vidu ključne vinjete, ili dve. I to sasvim odlično funkcioniše. Uglavnom mi priča ima odličan tempo, samo u završnici (deo sa Rimljaninom, susret sa Ženom Mačkom te okršaj na mostu) mi je malo zbrzano, ali ništa strašno.
Sviđa mi se, baš kao što je recenzent i napisao, što Brus Vejn u ovoj priči nije svemoćan, već i on doživljava krize, ranjavanja i sve druge početničke boljke, ali vremenom tj. kako priča odmiče, naravno napreduje.
Crtež je veeoma dobar, a tome je naročito doprineo odlični kolor, ovakvom crtežu baš leži kolor. Ocena naslovnica ide za originalne četiri naslovnice svezaka. Tu se naročito izdvaja prva, sa prikazom Brusa kao deteta i njegovim ubijenim roditeljima.

Iako sam ne-ljubitelj samog koncepta superheroja, Betmen je jedan od retkih koji mi leži, taj mračni, noir, trilerozni, prljavi i krimi ambijent mi je mnogo, neuporedivo privlačniji od Marvelove superherojštine (naročito su mi omraženi Avendžersi). Jedva čekam da pročitam još neke Betmene koje imam u planu. Odavno sam planirao da čitam Betmena ali me je poslednjih godina ljubav prema stripu odvela dalje od superheroja, prema Franko-Belgijskom i Evropskom stripu. Osim Marvel-DC izazova koji zahteva minimum 10 naslova, na čitanje Betsa me je podstakao i film Džoker od pre godinu-dve, koji stavlja puno akcenta na psihološko, što mene kod stripova generalno (pa tako i superheroja) privlači. Sledeći je Ubistveni vic a zatim i neke od Pakinih preporuka.

9, 9, 9, 8 - 89%

Trenutna pozicija na listi: 1 /od 19/ (1987. god.)

Shaner Posted - 20/01/2021 : 18:53:27
Prošlo skoro godinu dana od prethodnog čitanja i ovaj put mi je bio još bolji. Mislim da ću zadržati taj ritam. Mazzucchelli na velikom formatu fantastičan, a kolor Lewisove neprocjenjiv.

corto33 Posted - 14/12/2020 : 22:22:26
quote:
Originally posted by Gil-galad

quote:
Originally posted by mike

Pa sad nema nikakvog smisla prepricavat nekog sta je i sta nije dobar crtez.

Po meni David Mazzucchelli je crtacki majstor a njegov Batman opako vrhunski strip.

Inace Mazzucchelli mi je (jednako) fantastican u isto tako opako vrhunskom Asterios Polypu.



Ne postoji autor koji je prošao kroz takvu transformaciju. Čak ni ona Giraud -> Moebius... Retko stvara, ali zato samo ređa remek-dela.



Ima Lavrič, koji se transformira po želji, zovu ga stripovski kameleon. :)
Gil-galad Posted - 14/12/2020 : 21:38:35
quote:
Originally posted by mike

Pa sad nema nikakvog smisla prepricavat nekog sta je i sta nije dobar crtez.

Po meni David Mazzucchelli je crtacki majstor a njegov Batman opako vrhunski strip.

Inace Mazzucchelli mi je (jednako) fantastican u isto tako opako vrhunskom Asterios Polypu.



Ne postoji autor koji je prošao kroz takvu transformaciju. Čak ni ona Giraud -> Moebius... Retko stvara, ali zato samo ređa remek-dela.
john connor Posted - 14/12/2020 : 21:22:19
quote:
Originally posted by mike

Po meni David Mazzucchelli je crtacki majstor a njegov Batman opako vrhunski strip.



Potpis.
mike Posted - 14/12/2020 : 20:10:38
Pa sad nema nikakvog smisla prepricavat nekog sta je i sta nije dobar crtez.

Po meni David Mazzucchelli je crtacki majstor a njegov Batman opako vrhunski strip.

Inace Mazzucchelli mi je (jednako) fantastican u isto tako opako vrhunskom Asterios Polypu.
logo111 Posted - 14/12/2020 : 19:41:48
Ako je ona gore stranica sa crtežom referenca za dobro u Batmanu - onda je isto tako dobro da sam brzo završio sa "gačanerom".
BeaGea Posted - 14/12/2020 : 18:37:06
quote:
Originally posted by sawitch
Ne moze tolika razlika biti izmedju dva crteza a da vam valja i jedan i drugi.



Zašto ne bi valjali oba!?

I između Ramonesa i Mozarta je ogromna razlika a valjaju oba. Samo će Mozarta slušati i za 500 godina, a Ramonese neće. E to je razlika u kvaliteti.
sawitch Posted - 14/12/2020 : 18:23:30
Eto ima Betmena sa vrhunskim crtezom. I pisao sam na njihovim topicima. Ne moze tolika razlika biti izmedju dva crteza a da vam valja i jedan i drugi.
Red Marquis Posted - 14/12/2020 : 14:44:59
Vidite da čovek voli kitnjast crtež, šta ste zapeli da mu objašnjavate, neće pomoći.
naker Posted - 14/12/2020 : 12:28:56
sawitchu šta je ovde veće zlo, pisana slova ili crtež
Peyo Posted - 14/12/2020 : 12:13:42
quote:
Originally posted by Paka01

Na ovoj slici doslovno sve valja, od likova, kadriranja, kolora, kompozicije, apsolutno sve.



+1
vukozec Posted - 14/12/2020 : 12:07:13
Plus što je očita posveta crtežu starih detektivskih stripova iz 40ih i 50ih (uključujući stare Batmane), pa strip ima retro štih, a to onda ima i dodatni efekt na ugođaj, jer radnja se odvija u "prošlosti" Batmana.
Paka01 Posted - 14/12/2020 : 10:52:25
Na ovoj slici doslovno sve valja, od likova, kadriranja, kolora, kompozicije, apsolutno sve.
sawitch Posted - 14/12/2020 : 10:21:37
Ne prija ni najmanje. Pogledaj zadnju sliku i facu. Grozno. Predzadnja takodje. Ma sve lose. Kolor uzasan.
alexts Posted - 14/12/2020 : 01:59:08
Ne moraš da budeš posebno obrazovan, likovno talentovan, čak ni punoletan - i klinac od 10 godina sa malo ukusa bi video da je ovo odličan crtež. Moraš da si težak "antivizuelac" pa da ti je ovo loše...

sawitch Posted - 13/12/2020 : 22:15:17
Ne, stvarno si me pogresno shvatio. Ako sam te uvredio izvinjsvam se, nisam ja zlonameran.

@Anto
Moguce. Dosta cesto mi se desava da me ubija posao, neke obaveze pa citam kao na iglama i da mi strip ne legne, a u stvari je dobar. No oko crteza ne gresim tako
Tonto Posted - 13/12/2020 : 22:03:41
Ja nemam problema sa zajebancijom, bas naprotiv i sam cesto zajebavam, imam problema sa spominjanjem clanova obitelji...al dobro, nisam zlopamtilo i kad mi skoci zivac brzo se ohladim pa ga skidam s ignora.
Vratite se temi :)
anto Posted - 13/12/2020 : 21:45:34
saviću,malo si pojeo govno sada - ne zbog Tonta,kapiram da si se šalio i da nisi imao nikakve loše namere,ali Godina prva je zaista vanserijski strip,akcija u njenom najlepšem obliku,bez ikakavih superherojskih proseravanja.

Za crtež te neću ubeđivati,slažem se da je lepota u oku posmatrača,ali veujem da jednostavno u momentu čitanja nisi bio u dobrom vajbu.
Red Marquis Posted - 13/12/2020 : 18:46:40
A za treći ima tu Knightfalla, i pomalo No Mans Land.
koze123 Posted - 13/12/2020 : 18:38:09
Meni je Y1 jedan od omiljenih Betmena, a Macukeli mi se baš dobro uklopio, sa tim nekim jednostavnim retro stilom. Baš bih mogao da ponovim uskoro, za mene legendaran strip.
john connor Posted - 13/12/2020 : 17:57:00
Rekao bih da je Nolan dosta preuzeo i Godine Prve, a pogotovo iz Duge noci vestica, za svoja prva dva filma...

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000