forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Racunala i internet
 USB instalacija win 10

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
miro81 Posted - 12/08/2017 : 23:45:04
bok,
imam problem.

imam windows 10 clean iso koji sam stavio na usb prethodno formatiran na fat32 kako se i zahtjeva.
medjutim, ne mogu pokrenuti instalaciju iako sam u biosu mijenjao boot device. usb je malo stariji brzine 2.0
evo na slici sta mi se nalazi na boot device

malo je losije kvalitete ali vidi se sta se sve nalazi.
probao sam i usb hdd i usb fdd i nece pokrenuti instalaciju, mada ne znam sta znace ta dva usb-a.
na laptopu nemam dvd rom nego ssd i hdd.

hvala!
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
miro81 Posted - 19/08/2017 : 07:26:47
Nesto je bilo krivo podeseno, ili rufus ili bios.
Hvala svima na savjetima i strpljenju.
Spiderman Posted - 18/08/2017 : 21:00:52
quote:
Originally posted by miro81

Da javim da mi je kolega digao windowse. Ja sam nesto krivo napravio s usbom :-)



Ne kužim šta si krivo napravio... a lijepo rečeno da sve napraviš s rufusom i to je to...
miro81 Posted - 18/08/2017 : 16:33:25
Da javim da mi je kolega digao windowse. Ja sam nesto krivo napravio s usbom :-)
miro81 Posted - 15/08/2017 : 00:07:16
quote:
Originally posted by miro81

U biosu sam u f12 boot stavio enable i na boot tabu sam stavio legacy.
Pokrenula mi se instalacija i trebam odabrat disk, formatiram ssd i ne da mi instalaciju, pise da ne daje ni na jedan disk... selected disc is of the gpt partition style.
Jbg... sad nemam nikakve windowse :-)

Btw, nasao sam instalaciju na youtube.


miro81 Posted - 15/08/2017 : 00:06:12
U biosu sam u f12 boot stavio enable i na boot tabu sam stavio legacy.
Pokrenula mi se instalacija i trebam odabrat disk, formatiram ssd i ne da mi instalaciju, pise da ne daje ni na jedan disk... selected disc is of the gpt partition style.
Jbg... sad nemam nikakve windowse :-)
wolf Posted - 14/08/2017 : 22:51:33
Da, ne boota sa sticka. Znači, odabereš ono USB HDD?
miro81 Posted - 14/08/2017 : 22:49:57
nista se ne dogadja, resetiram i ocekujem da pokrene instalaciju a on pokrene windowse.
Garfield_Mo Posted - 14/08/2017 : 22:43:39
Sigurno nije dobro napravljena instalacija i to je to. I ova slika to govori. Znaci samo kad pravis instalaciju preko rufus, izaberi opciju NTFS i ostalo ce biti ok.
wolf Posted - 14/08/2017 : 22:37:41
Probaj još s ovim WinToFlash. Inače, što se događa kad staviš stick?
miro81 Posted - 14/08/2017 : 22:34:31
Imam win 10 home neuspjesno aktiviran.
wolf Posted - 14/08/2017 : 22:21:27
Ja opet kažem da je svejedno kako je stick formatiran kad ga praktički većina tih aplikacija za izradu bootabilnih medija prethodno formatira.

Probaj s WinToFlash pa javi. Btw, je li ima kakav Win OS trenutno na lapu, ili je onaj uobičajeni FreeDos ili Linux?
Garfield_Mo Posted - 14/08/2017 : 21:21:12
Kad pravis mora ti biti NTFS, a ne FAT32. AKo si ga napravio kao FAT32 zato ti nece instalacija
miro81 Posted - 14/08/2017 : 21:20:22
Par tjedana je star laptop, uzeo sam sa 1000 gb hdd i trazio da mi izvade dvd i stave ssd od 120 gb. Napravio sam bootabillni usb sa rufusom koristeci clean iso. Negdje grijesim.
Probat cu nagorov savjet i pronaci bios postavke na youtube ili negdje na netu. Mozda veceras uhvatim vremena pa javim kako je proslo. Kolega na poslu obecao rijesiti ali je jos ovaj tjedan na godisnjem a ja bi sad :-)
wolf Posted - 14/08/2017 : 19:55:22
Iz sshota svakako se jasno vidi da je USB bootabilan. Ne mora biti UEFI da bi bio.

A što se tiče datotečnog sustava može on biti i NTFS, ali će ga večina aplikacija za izradu bootabilnog sticka prvo preformatirati na FAT32.
stripofil Posted - 14/08/2017 : 16:54:52
quote:
Originally posted by wolf
Iz prvog posta na sshotu jasno se vidi da podržava USB boot, a samim tim što nema DVD pogon daje zaključiti da je prijenosnik novije generacije, jer zadnjih godinu i pol sve je manje modela s DVD-om. Po meni glupost, ali eto...

Edit: sad vidjeh da je naveo da ima HDD i SDD, pretpostavljam da je DVD izvađen a na njegovo mjesto stavljen onaj dock za SSD (ili drugi SATA) disk. Ali u svakom slučaju ovaj prijenosnik po onom sshotu podržava USB boot. To je već desetak godina standard na prijenosnicima.



Pa baš da se jasno vidi

Koliko vidim to je klasični BIOS ne UEFI pa sam zato pitao godište, ali u pravu si napisao je da ima SSD pa je za pretpostaviti da nije stariji od par godina.

Inače to što ima naveden USB u BIOSu ne mora previše značiti jer sam viđao modele koji su podržavali samo određene verzije uređaja i sa njih bi bootali bez problema, a sa drugih nikako. Ali ako je noviji laptop u pitanju onda to vjerojatno nema veze.

Ne vidim zašto USB mora biti formatiran kao FAT32, a ne NTFS?
wolf Posted - 14/08/2017 : 15:43:30
quote:
Originally posted by stripofil

To je stariji laptop/komp? Stariji modeli ne mogu bootati sa USB sticka.

Pokušaj sa Windows media creation tool, on će ti downloadati windowse i odmah pripremiti USB za bootanje i instalaciju.



Iz prvog posta na sshotu jasno se vidi da podržava USB boot, a samim tim što nema DVD pogon daje zaključiti da je prijenosnik novije generacije, jer zadnjih godinu i pol sve je manje modela s DVD-om. Po meni glupost, ali eto...

Edit: sad vidjeh da je naveo da ima HDD i SDD, pretpostavljam da je DVD izvađen a na njegovo mjesto stavljen onaj dock za SSD (ili drugi SATA) disk. Ali u svakom slučaju ovaj prijenosnik po onom sshotu podržava USB boot. To je već desetak godina standard na prijenosnicima.
stripofil Posted - 14/08/2017 : 13:54:46
To je stariji laptop/komp? Stariji modeli ne mogu bootati sa USB sticka.

Pokušaj sa Windows media creation tool, on će ti downloadati windowse i odmah pripremiti USB za bootanje i instalaciju.
wolf Posted - 13/08/2017 : 19:48:14
quote:
Originally posted by nagor

Evo baš danas sam formatirao laptop i uvijek su zajebancije u biosu. Nađi na netu pravilne postavke za bios i to bi trebalo biti to. Guglaj model laptopa ili model matične ako si na stacionarnom kompu.

Ja imam Asusov laptop i ovo mi je pomoglo:
https://www.youtube.com/watch?v=wj2o_tL9g_Y

Dakle, rufus da stvoris boot usb i pravilne postavke u biosu - usb ti mora biti prva boot opcija.





Ne nužno, može se aktivirati i meni iz kojeg se odabere boot device. Naravno, ovisi i kako je definirano bootanje u Biosu (ako isti podržava legacy boot onda je lakše birati boot device, obično sa F9 ili koja već tipka bude definirana od modela do modela).
nagor Posted - 13/08/2017 : 19:34:33
Evo baš danas sam formatirao laptop i uvijek su zajebancije u biosu. Nađi na netu pravilne postavke za bios i to bi trebalo biti to. Guglaj model laptopa ili model matične ako si na stacionarnom kompu.

Ja imam Asusov laptop i ovo mi je pomoglo:
https://www.youtube.com/watch?v=wj2o_tL9g_Y

Dakle, rufus da stvoris boot usb i pravilne postavke u biosu - usb ti mora biti prva boot opcija.

wolf Posted - 13/08/2017 : 19:26:43
Imaš WinToFlash na netu. Ne možeš kopirati ISO na stick jer time si samo kopirao ogromnu podatkovnu datoteku, a nisi kreirao bootabilni uređaj.
miro81 Posted - 13/08/2017 : 16:38:04
Hvala, probat cu jos jednom. Podesim boot na usb hdd i trebao bi onda sam pokrenuti instalaciju.
Spiderman Posted - 13/08/2017 : 16:27:28
vjerojatno usb-hdd
miro81 Posted - 13/08/2017 : 15:54:53
ne znam... napravio sam sve kako treba s rufusom i ubadao usb u sva 4 porta na laptopu. s tim da sam mijenjao na svakom boot device izmedju usb hdd i fdd.
znas li koji bi mi od toga bio usb port, gore na slici
Spiderman Posted - 13/08/2017 : 13:13:41
quote:
Originally posted by miro81

Kopirao sam iso na usb.
Probat cu onda onda ovako, raspakiram iso na usb i napravim ga bootabilan s rufusom. Ako sam dobro shvatio.



nope... skini rufus i slijedi upute... putanja do iso fajla i on bu sam napravoi sve
miro81 Posted - 13/08/2017 : 09:44:37
Kopirao sam iso na usb.
Probat cu onda onda ovako, raspakiram iso na usb i napravim ga bootabilan s rufusom. Ako sam dobro shvatio.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000