forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka 82 - Salvatore

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 29/06/2017 : 19:59:24


Salvatore je neobičan pas. Zbog svojih automehaničarskih sposobnosti, toliko je tražen da je preselio svoju garažu na vrh daleke i teško dostupne planine, u potrazi za mirom i privatnošću. A privatnost mu treba kako bi potajno izgradio nevjerojatan automobil kojim bi preko Atlantika došao do svoje voljene Julie. Istovremeno, pretila i kratkovidna krmača Armandine preko sedam gora i preko sedam mora traži svoje izgubljeno dijete.

Ova duhovita i začudna basna govori o svijetu (gotovo) poput našeg, fantastično prikazana slobodnom, poetskom i slikovitom linijom francuskog majstora Nicolasa De Crécyja...

Kolorka 82 • Salvatore • 224 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Nicolas De Crécy • Crtež Nicolas De Crécy • Prijevod Leni Bastaić • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 29.6.2017. • Cijena 220 Kn

http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-82-salvatore/417/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
don_draper Posted - 02/02/2024 : 15:17:25
Ugrabio bih ga u knjižari nakon rasprodaje na Fibrinom websiteu, a dugo je bio na popustu. Nekako sam ga predugo odgađao.

Salvatore je jedan simpatičan strip ceste (ako se to tako može reći). Punokrvna, simpatična avantura koja usprkos svom naizgled blagom pristupu progovara o mnogim teškim temama te se ne libi izazvati čitav spektar emocija u čitatelju.
Antropomorfizirane životinje su već dugo "the thing" u modernom BD svijetu, pa tako i ovdje, na razne metaforičke načine cijeli splet likova pokazuje situacije iz modernog društva.
Romantična potraga za ljubavlju, ali i istovremeno emotivna zakinutost i socijalna otuđenost su glavne karakteristike naslovnog junaka. Upravo u takvim paradoksalnim okolnostima se stvaraju jako dobre i zanimljive crtice s njegovog putovanja.
Postoji tu i cijela jedna druga paralelna radnja, koja je možda i teža za probaviti i dosta je jakog socijalnog karaktera, pomalo dickensijanski.
Salvatore je jako dobar splet raznih okolnosti, ideja, događaja i emocija. Zbrzan i prilično nedovršen kraj mu ne ide baš na ruku u ovoj situaciji, ali de Crecy je i tu izvukao sasvim dobar zaključak. Strip koji bih svakako preporučio i koji će izazvati pokoju emociju i pitanje u svakome od nas.
4/5
anto Posted - 12/01/2024 : 00:33:02
jbga :(
Shaner Posted - 11/01/2024 : 00:30:40
quote:
Originally posted by anto

sad ću da ga isčeprkam sa gomile i pročitam pod hitno kad je to tako kako GGG kaže,a ne sumnjam ni najmanje u njegove reči


Ček, nisi čitao Salvatorea?

matori paraliticar Posted - 09/01/2024 : 23:41:42
quote:
Originally posted by borg

Jedna prilično simpatična, osvežavajuća basna ispričana na jedan "nevin" način.

"..."
Sve u svemu, jako simpatična basna koja se lako čita.


Nije da se meni desilo da sam tokom pisanja "promenio misljenje usput" kao ti ovde :)
Mozda bi na kraju najbolja opcija bila
"poprilicno simpaticna" :)

@anto verujes GGG-u (ja bas i ne sudeci po onome sto sam procitao od njega do sada) ali
verujes li bordzimiru?
anto Posted - 09/01/2024 : 22:56:03
sad ću da ga isčeprkam sa gomile i pročitam pod hitno kad je to tako kako GGG kaže,a ne sumnjam ni najmanje u njegove reči
GGG Posted - 09/01/2024 : 15:48:59
Editirano sa smajlijem, a i napisao sam , da mogu, a ne moraju (lično bi mi bilo drago, da se Salvatore čita u što širem krugu).

Što se Rokamboleski tiče, nisam se Salvatoreom namjerio na njih, več su se stvari složile, da sam ta dva stripa čitao jedan za drugim, pa su se neke usporedbe postavile same od sebe

A ovako, na drugu loptu, Salvatore mi još najviše vuče na prve albume Blainovog Gusa
Peyo Posted - 09/01/2024 : 14:50:00
Ova zadnja rečenica ti je pogrešna.

Meni imputiraju navedeno, a Salvatore mi je super, puno bolji od Rokamboleski.

Mada, ako uzmemo tvoju usporedbu: Ako su Rokamboleske smrt, onda je Salvatore život…, onda ona ima logike budući da sam ljubitelj tema koje slave životnu radost.
GGG Posted - 09/01/2024 : 14:02:45
Na De Crecya sam naletio na NBM-u, gdje su ga poprilično hvalili i promovirali, ali su sa njegovim (a i nekim drugim) izdanjima zastali, pa mi se nije išlo u nabavku nedovršenih seriala, Kasnije sam naletio na sken Celestial Bibenduma, koji je unatoč nekim interesantnim momentima bio poprilično zamoran, pa sam digao ruke od njega na pola čitanja i u principu od de Crecy-a odustao. Na sreču, Markos tera solidne privjue, pa mi je taj Salvatore nekako sjeo na pravo mjesto (više poetikom nego estetikom) i u jednoj od akcija strip se nabavio. Nakon što je solidno vrijeme odležao na polici, poslje dosta plitkog i razočaravajučeg Kong Crew-a, presjekao sam stvar Salvatoreom – možda je i to pomoglo, da je strip ispao još i bolji,

Šta reči o samom stripu – onako na prvu loptu tipičan »moderni BD«, što po ctrežu kao i po opičenoj priči. A tu je glavni plus ovog stripa – priča i likovi su »čudni«, ali unatoč tome stvar ide svojom logikom, priča gladko teče i nakon par strana taj svjet životinjskih likova i pretjerivanja prihvatiš kao normalan. Stvar se na kraju možda malo razvodeni i neke stvari ispadaju ubačene malo na silu (Brest/Brest), tako ,da je možda i bolje, da je stvar ostala (recimo) nedovršena. Da li namjerno ili ne, i nedovršen serial ispada OK, iako sa mogao dosta jednostavno napraviti i solidan kraj.

Pošto sam malo prije toga čitao i one nesrertne Larcenetove Rokamboleske, nekako mi se nameče i uspoređivanje ta dva stripa – dok su Rokamboleske koncentrirana depresija i pesimizam, i stvari idu nepovratno od lošega ka gorem, likovi u Salvatoreu, bore se, prilagođavaju, idu naprijed, iako ne uvijek najbolje i najpametnije… Ako su Rokamboleske smrt, onda je Salvatore život…

Uz solidan kraj bila bi čista desetka, ovako 8,7/10. Za sve ljubitelje Trondheima, Sfara, Blaina i kompanije. (tvrdokorni ljubitelji Asterixa, Hermanna, Bonellija te sličnih klasika i »klasika« mogu stvar mirno preskočiti)
igor23 Posted - 24/06/2023 : 09:59:57
7/10
borg Posted - 22/05/2022 : 19:41:04
Jedna prilično simpatična, osvežavajuća basna ispričana na jedan "nevin" način. Svedenog crteža, gotovo skicnog i jednostavnih boja uz mnoštvo sporednih likova pripoveda zanimljivu i maštovitu priču pokrenutu ljubavnim motivima.
Glavni lik je maleni pas u mehaničarskom kombinezonu, sa cigarom u ustima i istančanim njuhom sposobnim da namiriše i najmanji kvar u autu. U svojoj automehaničarskoj radionici on ne popravlja samo automobile. Već ima i tajnu, kojoj se posvetio i koju u svojoj drugoj, tajnoj radionici, polako privodi kraju.
Kako je uvek bio manji od drugih, tako je u društvu uvek bio skrajnut. Kučke nisu obraćale pažnju na njega. Sve dok se nije pojavila jedna mala bogata, razmažena zavijuša. Rekao bih duplo starija od njega. Zavela ga i ostavila. Kao ćerka ambasadora, morala je da se preseli na drugi kontinent.
Naš Salvatore je odlučan da ide zbog ljubavi na drugi kraj sveta! Tajni projekat će mu pomoći u tome, samo da ga završi. Nedostaje još vrlo malo!

U stripu prolazi plejada raznih likova, od kojih su neki više, neki manje simpatični. Ali svakako, lepo uklopljeni u priču. Meni je omiljena bila jedna gotik cica-maca. Grin
Šalu na stranu… Ovo je prilično pretenciozno zamišljeno delo. De Cresy se prilično razmahao ovde. Kao što i sam on reče u pogovoru, ovo je bilo zamišljeno nešto poput avantura Tintina, gde bi naš maleni psić obilazio razna mesta na planeti, upadao u razne avanture dok na kraju ne bi našao svoju dragu. U međuvremenu bi pratili avanture naših sporednih likova. Ali, nekako naglo sve dobija poslednju stranicu. Brojne stvari, iako se daju naslutiti ostaju nedorečene, tako da je realno pomisliti da ovo nije kraj.


Sve u svemu, jako simpatična basna koja se lako čita.
Peyo Posted - 06/05/2019 : 22:53:54
Tražio sam kakav podatak hoće li biti nastavaka.

Umjesto toga našao sam ovaj kvalitetan osvrt:

https://gkr.hr/Magazin/Prikazi/Salvatore-Nicolasa-De-Crecyja-Fina-kritika-malogradanstine-i-zadrtosti

Bojim se da ništa od nastavaka, iako vidim da Francuzi negoduju već godinama.

2011. je N. de Crecy najavio prestanak rada na stripu, ali se 2015. ipak nakratko vratio reaktivirajući jednog od likova iz Salvatorea (patuljka).

Ovdje je mali preview:
https://www.bdgest.com/preview-1686-BD-republique-du-catch-la-recit-complet.html?

NESVRSTANI Posted - 06/05/2019 : 21:39:27
quote:
Originally posted by anto

quote:
Originally posted by Peyo



Što se mene tiče preporuka ko kuća.



primljeno k'znanju - nabavlja se u jednoj od sledeće dve ture (u ovoj sam uzeo Časne ljude,od starijih stvari)



Ovo smo pričali prije godinu dana:

" Tebi završnica nije zasmetala?



Ni najmanje.
Da neće stić do zacrtanog cilja postane opipljivo kad skužiš da je ostalo još 50-60 strana stripa a da još nije ni blizu, a i od samoga starta je zbog Salvatoreovog plana i tempa putovanja malo vjerovatno da će stić tamo di želi.
Isto tako, kad Salvatore skuži da je malo pogriješio kod čitanja karte zada sebi novi cilj, i do toga cilja dolazi.

Otvoreni kraj priče mi ne smeta jer mi je Salvatoreova priča u ovome stripu skoro pa nebitna. Kroz strip me ne vuče njegova priča nego sve ono šta se dešava oko te priče. Duhoviti dijalozi, Salvatoreov ljubimac i njihov odnos, priča o praščićima, itd...
Ovo na kraju ispadne čisti strip ceste
"

Odličan Salvatore 8.5/10

Shaner Posted - 06/05/2019 : 19:25:47
quote:
Originally posted by anto

to tamo kod vas u lijepoj našoj,a pogotovu u severnoj Dalmaciji - ovde u Šumadiji sija sunce i ptice cvrkuću,potoci žubore...



Onda iskoristi to lijepo vrijeme pa odi negdje u prirodu pročitati strip u ugodnoj atmosferi, umjesto da visiš na forumu.

P.S.
I naravno, javi dojmove.
kasper Posted - 06/05/2019 : 18:40:16
quote:
Originally posted by anto

to tamo kod vas u lijepoj našoj,a pogotovu u severnoj Dalmaciji - ovde u Šumadiji sija sunce i ptice cvrkuću,potoci žubore...



potoci idu u cev za mhe
anto Posted - 06/05/2019 : 18:31:33
to tamo kod vas u lijepoj našoj,a pogotovu u severnoj Dalmaciji - ovde u Šumadiji sija sunce i ptice cvrkuću,potoci žubore...
Shaner Posted - 06/05/2019 : 17:08:47
quote:
Originally posted by anto

quote:
Originally posted by Peyo



Što se mene tiče preporuka ko kuća.



primljeno k'znanju - nabavlja se u jednoj od sledeće dve ture (u ovoj sam uzeo Časne ljude,od starijih stvari)



A zato pada snijeg u maju.
anto Posted - 06/05/2019 : 13:36:41
quote:
Originally posted by Peyo



Što se mene tiče preporuka ko kuća.



primljeno k'znanju - nabavlja se u jednoj od sledeće dve ture (u ovoj sam uzeo Časne ljude,od starijih stvari)
Peyo Posted - 06/05/2019 : 13:21:16
quote:
Originally posted by Mrkva

Mene je ovaj strip ludo zabavio.
Tako je odlican da ga moram vec danas jos jednom procitati :)
Jedino steta sto nije dovrsen. Doslovno staje usred recenice nekom banalno zbrzanom epizodom. Prvo sam pravdala strip kao "pa sta, to je stil, malo naglo zavrsi al nema veze".
Ali onda sam se sjetila da ona prica s Francoisovom majkom i privatnim detektivom zavrsi doslovno USRED scene i ne dozivi nikakav (cak ni los) epilog, sto je besmisleno. Sto je bilo s 12 prascica i njihovim biznisom? Je li Julie udana za kolumbijskog bogatasa?
Sta su, pobogu, sotonjare napravile svinjama?
Pitanja!

Ali prezabavan strip.



Uopće nisam imao predstavu što me očekuje prije čitanja ovog sjajnog stripa.

Slažem se apsolutno da je ovo prezabavan strip, bez limita u mašti i idejama.

Čitao sam ga sa žaljenjem da se bližim kraju knjige, pitajući se kakva me ludost čeka na slijedećoj stranici.

Nažalost bio sam razočaran kada sam vidio da se nastavlja. Još veće mi je razočaranje bilo kada sam vido na bedetheque.com da nema nastavaka skoro 10-ak godina.

Likovi su naprosto očaravajući od prasice, detektiva, glavnog lika i da ne nabrajam.

Osim odlične (rekao bih nenametljivo višeslojne) zezancije koju nudi priča i crtež mi je jako dobar. Vrlo poseban stil koji po meni ukazuje na veliki talent autora.

Što se mene tiče preporuka ko kuća.
Dr. Zistis Posted - 25/08/2018 : 15:33:50
quote:
Originally posted by ivi skoj

Nije, da nije, ali ako se ne planira nastavak da razjasni zatečeno stanje, onda je nestalo struje u kinu kad je film bio naj napetiji.


ivi skoj Posted - 24/08/2018 : 19:32:33
Nije, da nije, ali ako se ne planira nastavak da razjasni zatečeno stanje, onda je nestalo struje u kinu kad je film bio naj napetiji.
Markos Posted - 24/08/2018 : 08:38:14
quote:
Originally posted by ivi skoj
Jedino mi nije jasno što je tu bilo napeto Markosu da to uvrsti u kolekciju.


Meni je Salvatore jako smiješan i zabavan.
ivi skoj Posted - 23/08/2018 : 21:35:49
Nije da se ne da čitati ovaj slikopis, ali nekako kao da putuješ sa njima i svi odjednom napuste vlak na istoj stanici, a ti moraš nastaviti dalje sam.
Jednostavno priča se razgrana na više strana i razvije radnju i tu sudac svira kraj.
Možda je piscu postalo djelo prekompleksno pa se odlučio svima zahvaliti i ajde bok.
Jedino mi nije jasno što je tu bilo napeto Markosu da to uvrsti u kolekciju.
Ako autor napravi nastavak, izvadit ću ga sa police i još jednom pročitati, a ako ne svejedno ću ga ponovo savladati kad zaboravim o čemu se radilo.
supermark Posted - 11/08/2018 : 23:57:39
Gdje je kraj? :(
ivke80 Posted - 29/01/2018 : 18:00:53
ovo mi je do sada najslabije izdanje fibre, ja ne kuzim sta je autor htio sa ovim stripom, ostavio ga je nedovršenim.
anto Posted - 01/10/2017 : 15:23:06
siguran sam da će takav biti i meni (na osnovu prvog albuma i nekih komentara) - fenomenalan,ali nedovršen.Šteta što je takva završnica.

nažalost,slična je situacija kod još jednog sjajnog stripa - Pirata Isaka - ali kod njega barem nije status serie finie,pa nas možda jdnog dana Blejn udostoji završnice.

A nije isključeno ni kod Salvatorea - ne bi bio prvi naslov koji je završen,a onda nakon x godina nastavljen.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000