forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Što znate o novom zakonu o bankovnim računima?

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
zo Posted - 10/10/2017 : 20:17:25
Nedavno sam čitao da je od 01.01.2017. na snazi novi zakon o tajnosti bankovnih računa. Porezna je prije toga imala pravo na uvid u žiro račune građana (koji su u biti i predviđeni za uplate od djelatnosti koje nije prethodno plaćen porez), ali ne i na tekući račun građana. Od početka ove godine Porezna ima pravo na uvid i u njih.

Zna li netko od ekipe što to točno znači, što i koliko točno možemo prometovati po računu, a da ne budemo u domeni poreza?

Sutra ću kontaktirati banke, ali nekako imam osjećaj da ću dobiti onoliko različitih odgovora koliko banaka kontaktiram.
22   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Tonka24 Posted - 11/10/2017 : 21:05:40
Ako se ne varam Hrvatska država je poslala zahtjev u EU da može imati uvide u računa svojih građana van granica Hrvatske, i taj zahtjev je odbijen.
wolf Posted - 11/10/2017 : 20:23:47
Ako nemaju potpisan sporazum s Kanarskim otocima za razmjenu informacija o računima ništa od toga. Tamo su najveće ribe, a ovi računaju ako ne nagaze njih uvijek mogu musti sirotinju. Kao i dosad.
zo Posted - 11/10/2017 : 17:50:02
quote:
Originally posted by zeljko

vjerojatno ima veze s borbom protiv terorizma i pranja novaca

ali je problem što najviše peglaju male ljude koji vrte 100 eurića



Vjerojatno im je zbog takvog revnog djelovanja u korist države (čitaj odbrane države od njenih sopstvenih građana) Todorić uspio proletiti ispod radara

BTW. U pravu si na snagu je stupio i Novi zakon o sprečavanju pranja novca i borbi protiv terorizma te, čini mi se, za sobom povukao ovaj novi Zakon o bankama
zeljko Posted - 11/10/2017 : 11:25:32
vjerojatno ima veze s borbom protiv terorizma i pranja novaca

ali je problem što najviše peglaju male ljude koji vrte 100 eurića
ZoranC Posted - 11/10/2017 : 10:49:41
A ja mislio njemacka birokracija se nadvila nad narodom kao ona staklena kugla nad Springfieldom. Smaraju. Ima smisla ovo sa prikupljanjem podataka za reklamne agencije, sto navede forumas iznad.
Ja sam isto pri prijavi telefona inzistirao da ne ide kroz telefonske imenike. Badava. S obzirom da su mi jedno slovo u imenu pogresno tiskali i dan danas dobijam reklame i sta sve ne s tim pogresnim slovom. Na stranu i skandal od prije koju godinu kad je i njemacki Telekom prodao masu osobnih podataka gradjana u svim mogucim smjerovima. Udaljih se od teme.
DiSkAcH Posted - 11/10/2017 : 09:56:58
quote:
Originally posted by Wolfman

quote:
Originally posted by DiSkAcH

Hmm...jel to znaci da kad mi neko npr nesto uplati na tekuci (cura npr 200kn, ili ja njoj), da mi se to oporezuje?
Jel to znaci da ako npr narucim stripove sa Book Depository-a i dodju satrani (to mi se vec desilo i previse puta) i oni mi odobre parcijalni ili kompletni refund, hocu li i na to platit porez, a samo mi vracaju moje novce?



Naravno da nećeš platiti nikakav porez na to.

Ali ako ti od jednom na račun svaki mjesec počne stizati po par tisuća EUR mimo redovnih primanja (plaća), porezna će te priupitati da im objasniš odakle ti to



E to bi bilo lijepo, rado bi i porez na to platio
Wolfman Posted - 11/10/2017 : 09:52:44
quote:
Originally posted by DiSkAcH

Hmm...jel to znaci da kad mi neko npr nesto uplati na tekuci (cura npr 200kn, ili ja njoj), da mi se to oporezuje?
Jel to znaci da ako npr narucim stripove sa Book Depository-a i dodju satrani (to mi se vec desilo i previse puta) i oni mi odobre parcijalni ili kompletni refund, hocu li i na to platit porez, a samo mi vracaju moje novce?



Naravno da nećeš platiti nikakav porez na to.

Ali ako ti od jednom na račun svaki mjesec počne stizati po par tisuća EUR mimo redovnih primanja (plaća), porezna će te priupitati da im objasniš odakle ti to
ivanl Posted - 11/10/2017 : 08:58:03
Bilo koja banka nece nikad nista izgubiti, nikad ni lipe. Samo profit i profit. I pod izlikom toboznje zastite podataka, izmust ce vam sve sto ih interesira. Mi smo samo brojevi. A "svicarci" tek, i vracanje preplacivanja kredita... pretpostavljam da cu svoj povrat novca vidjet "when pigs got wings"...
DiSkAcH Posted - 11/10/2017 : 07:31:48
Hmm...jel to znaci da kad mi neko npr nesto uplati na tekuci (cura npr 200kn, ili ja njoj), da mi se to oporezuje?
Jel to znaci da ako npr narucim stripove sa Book Depository-a i dodju satrani (to mi se vec desilo i previse puta) i oni mi odobre parcijalni ili kompletni refund, hocu li i na to platit porez, a samo mi vracaju moje novce?

I apropos pitanja u banci, nisu normalni, u jednoj banci su mene pitali i za koga sam/cu glasat na izborima i valjda i koji br noge imam, samo sam pogledao sluzbenicu i pitao ''jel vi to ozbiljno?'', a onda pocrvenil, izvinula se i rekla da mora... U drugoj banci je sluzbenica bila malo nabrusena pa sam dobio citabu kako oni to sve rade zbog nase sigurnosti i sigurnosti nasih racuna, kao ovako imaju X stvari koje mogu pitat osobu X ako proba maznut moje ''bogatstvo''...
A zapravo ja mislim da oni skupljaju nase podatke i prodaju ih reklamnim agencijama da nas siluju glupostima i bombardiraju reklamama.
Par puta su me zvali anketari i slicni na kucni telefon za koji sam odmah kod uzimanja prikljucka dogovrio da bude tajan/skriven, tj da nebude u imeniku.


wolf Posted - 11/10/2017 : 00:57:33
quote:
Originally posted by DODSFERD

quote:
Originally posted by ivanl

Nekidan odo ja na jednu nasu banku po malo kunica, pri isplati istih i predocavanju svoje kartice, sluzbenik mi izvadi par papira i kaze kako slijedom random selectiona od strane drzave, moram odgovoriti na pitanja iz predocenog upitnika. Pitanja naravno o visini place, firmi, zaposlenju blb, bla... uz vidnu nelagodu sluzbenika, na moj upit, a sto ako necu na to odgovoriti, on mi kaze, da nemoram ali cu morati promjeniti banku... bez veze, kako nemam sto skrivati, ja mu to izbiflam, potpisem, uzmem lovicu i odo van...al da nisam bio ljut sto ispituju intimne podatke, bome jesam. Uvjek se sjetim one izreke Oscara Wilde-a da nisu lopovi oni koji pljackaju banku vec oni koji je osnivaju.


Ja bih se vadio na to da sam u velikoj žurbi i nemam vremena išta ispunjavati.
A što se tiče promjene banke to je najmanji problem, jedino je bitno prije sljedeće plaće donijeti podatke o novom računu u firmu.



A koji je smisao ispunjavati takav obrazac? Ono, pa banka ionako vidi po uplatama kolika je plaća klijentu. A država ima u mirovinskom uvid gdje tko radi. Koje nebuloze, za ne povjerovati čime dave narod.
ivanl Posted - 10/10/2017 : 22:47:48
Ma ko ga .... nisam mu imao sto skrivati ... a rekao mi je da je i on to morao ispunjavati, bilo mu je i vidno nelagodno. Na kraju balade, on nije nista ni kriv sto radi takav sugav posao, samo je instrument, necega puno gadnijeg.
zo Posted - 10/10/2017 : 22:45:51
quote:
Originally posted by Smomo8

Ne razumijem kako bi sve banke u HR, a osobito inozemstvu trebale slati podatke o prometu za svakog hrvatskog stanovnika.


Potpisan je sporazum o razmjeni podataka o računima između , trenutno čini mi se 89, zemalja. Ako negdje u nekoj od tih zemalja imaš otvoren račun sa svojim OIBom ili nekim drugim brojem dokumenta u bazi si podataka i nije problem izlistati otvorene račune.
DODSFERD Posted - 10/10/2017 : 22:42:02
quote:
Originally posted by ivanl

Nekidan odo ja na jednu nasu banku po malo kunica, pri isplati istih i predocavanju svoje kartice, sluzbenik mi izvadi par papira i kaze kako slijedom random selectiona od strane drzave, moram odgovoriti na pitanja iz predocenog upitnika. Pitanja naravno o visini place, firmi, zaposlenju blb, bla... uz vidnu nelagodu sluzbenika, na moj upit, a sto ako necu na to odgovoriti, on mi kaze, da nemoram ali cu morati promjeniti banku... bez veze, kako nemam sto skrivati, ja mu to izbiflam, potpisem, uzmem lovicu i odo van...al da nisam bio ljut sto ispituju intimne podatke, bome jesam. Uvjek se sjetim one izreke Oscara Wilde-a da nisu lopovi oni koji pljackaju banku vec oni koji je osnivaju.


Ja bih se vadio na to da sam u velikoj žurbi i nemam vremena išta ispunjavati.
A što se tiče promjene banke to je najmanji problem, jedino je bitno prije sljedeće plaće donijeti podatke o novom računu u firmu.
Smomo8 Posted - 10/10/2017 : 22:41:28
Ne razumijem kako bi sve banke u HR, a osobito inozemstvu trebale slati podatke o prometu za svakog hrvatskog stanovnika.
tinton Posted - 10/10/2017 : 22:10:36
quote:
Originally posted by zo

quote:
Originally posted by tinton

Vidim da je zo iz BiH, a vas dvojica iz RH mu odgovarate.
Jeste li sigurni da pričate o istoj državi/zakonodavstvu/poreznom sustavu?


Pitam za HR racun, naravno :)


Ok, mea culpa.
risbozg Posted - 10/10/2017 : 22:01:43
quote:
Originally posted by Obi-wan

quote:
Originally posted by zo

Nedavno sam čitao da je od 01.01.2017. na snazi novi zakon o tajnosti bankovnih računa. Porezna je prije toga imala pravo na uvid u žiro račune građana (koji su u biti i predviđeni za uplate od djelatnosti koje nije prethodno plaćen porez), ali ne i na tekući račun građana. Od početka ove godine Porezna ima pravo na uvid i u njih.

Zna li netko od ekipe što to točno znači, što i koliko točno možemo prometovati po računu, a da ne budemo u domeni poreza?

Sutra ću kontaktirati banke, ali nekako imam osjećaj da ću dobiti onoliko različitih odgovora koliko banaka kontaktiram.


Bio ja u poreznoj (no dobro, poslao sam ženu) i pitao.
Kažu, žiro računi su na uvid, o tekućima nisu ništa ni čuli.



Prema novim izmjenama poreznih zakona i propisa bankama je nametnuta obaveza da Poreznoj upravi od početka 2017 godine dostavljaju podatke o prometu svih kunskih i deviznih računa građana. To znači da će poreznici, osim u žiro račun građana imati uvid i u tekuće i štedne račune u zemlji i inozemstvu
ivanl Posted - 10/10/2017 : 21:55:24
Nekidan odo ja na jednu nasu banku po malo kunica, pri isplati istih i predocavanju svoje kartice, sluzbenik mi izvadi par papira i kaze kako slijedom random selectiona od strane drzave, moram odgovoriti na pitanja iz predocenog upitnika. Pitanja naravno o visini place, firmi, zaposlenju blb, bla... uz vidnu nelagodu sluzbenika, na moj upit, a sto ako necu na to odgovoriti, on mi kaze, da nemoram ali cu morati promjeniti banku... bez veze, kako nemam sto skrivati, ja mu to izbiflam, potpisem, uzmem lovicu i odo van...al da nisam bio ljut sto ispituju intimne podatke, bome jesam. Uvjek se sjetim one izreke Oscara Wilde-a da nisu lopovi oni koji pljackaju banku vec oni koji je osnivaju.
zo Posted - 10/10/2017 : 21:36:04
quote:
Originally posted by Obi-wan

quote:
Originally posted by zo

Nedavno sam čitao da je od 01.01.2017. na snazi novi zakon o tajnosti bankovnih računa. Porezna je prije toga imala pravo na uvid u žiro račune građana (koji su u biti i predviđeni za uplate od djelatnosti koje nije prethodno plaćen porez), ali ne i na tekući račun građana. Od početka ove godine Porezna ima pravo na uvid i u njih.

Zna li netko od ekipe što to točno znači, što i koliko točno možemo prometovati po računu, a da ne budemo u domeni poreza?

Sutra ću kontaktirati banke, ali nekako imam osjećaj da ću dobiti onoliko različitih odgovora koliko banaka kontaktiram.


Bio ja u poreznoj (no dobro, poslao sam ženu) i pitao.
Kažu, žiro računi su na uvid, o tekućima nisu ništa ni čuli.


Ziro racuni su uvijek bili slobodni na uvid jer bi se na njih trebale uplacivati uplate od honorarnih i dodatnih djelatnosti koji nisu prethodno oporezovane, a trebale bi biti. Bar bi tako trebalo biti :)
zo Posted - 10/10/2017 : 21:29:21
quote:
Originally posted by tinton

Vidim da je zo iz BiH, a vas dvojica iz RH mu odgovarate.
Jeste li sigurni da pričate o istoj državi/zakonodavstvu/poreznom sustavu?


Pitam za HR racun, naravno :)
tinton Posted - 10/10/2017 : 21:01:38
Vidim da je zo iz BiH, a vas dvojica iz RH mu odgovarate.
Jeste li sigurni da pričate o istoj državi/zakonodavstvu/poreznom sustavu?
Obi-wan Posted - 10/10/2017 : 20:55:17
quote:
Originally posted by zo

Nedavno sam čitao da je od 01.01.2017. na snazi novi zakon o tajnosti bankovnih računa. Porezna je prije toga imala pravo na uvid u žiro račune građana (koji su u biti i predviđeni za uplate od djelatnosti koje nije prethodno plaćen porez), ali ne i na tekući račun građana. Od početka ove godine Porezna ima pravo na uvid i u njih.

Zna li netko od ekipe što to točno znači, što i koliko točno možemo prometovati po računu, a da ne budemo u domeni poreza?

Sutra ću kontaktirati banke, ali nekako imam osjećaj da ću dobiti onoliko različitih odgovora koliko banaka kontaktiram.


Bio ja u poreznoj (no dobro, poslao sam ženu) i pitao.
Kažu, žiro računi su na uvid, o tekućima nisu ništa ni čuli.
wolf Posted - 10/10/2017 : 20:33:06
Ako ovo krene onda će pošta dobro omastiti brke. Novčane uputnice još uvijek nisu oporezive, barem mi to nije poznato.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000