forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Umjetnost
 Knjige-klasika

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Tonka24 Posted - 11/10/2017 : 21:42:09
Zadnjih dvije godine čitam samo klasike.
Fokusirao sam se na te neke legendarne knjige koje bi svakako trebalo pročitati.
Ne znam zašto ali dosta ljudi podcjenjuje takve knjige i knjige za lektiru recimo,čak su skloni i omalovažavanju ljudi koji ih čitaju.
Primjer Dostojevski-zločin i kazna,doživio sam to da sam neke ljude pitao i odgovor je bio " kako ne pa to sam još u školi čitao,to je svatko čitao..." i onda ga pitaš najvažniju stvar iz knjige i čovjek te blijedo gleda i onda počne " davno je to bilo,pročitao sam samo jedan dio..."
No da ne duljimo, koje klasike ste zadnji puta čitali ili čitate?
Ja sam trenutno na ovome:
11   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Tonka24 Posted - 24/10/2017 : 15:47:07
90% lektire nije za taj uzrast.
Zašto je to tako ne znam.
Jednostavno ne može čovjek u toj dobi shvatiti o čemu se radi,pojedine knjige ne možeš ni u "odrasloj" dobi.
Beren Posted - 23/10/2017 : 21:05:27
Grof Monte Kristo je odličan roman. Čitaj :)

Inače, što se tiče čitanja tokom školovanja, mislim da dosta zavisi od profesora, ali od od okruženja u kojem dijete odrasta. Teško ćeš nekoga natjerati da sa zadovoljstvom čita ako se kao dijete nije navikao na knjigu, čast izuzecima.

Osim toga, mislim da je ponekad i raspored lektira loš, nekad su lektire previše kompleksne za razred u kojem se čitaju, i mislim da bi to trebalo malo prilagoditi.

Npr. ja sam negdje u prvom gimnazije čitao Tihi Don. E kako sam se samo smorio, i sa koliko napora sam je pročitao. Ali negdje posle 15ak godina mi opet dođe pod ruku i oduševim se. Jednostavno, nisam bio dovoljno zreo.


Tonka24 Posted - 19/10/2017 : 21:48:38
Pročitao.
Odlična knjiga,no nije mi se svidjelo od trenutka kada napušta otok.
Nedorečeno dosta.
U međuvremenu sam počeo čitati "grof monte kristo",ali sam odustao nakon stote stranice iz razloga jer je knjiga fantastična pa sam ostavio za poslije.
Prebacio sam se na:

wolf Posted - 12/10/2017 : 21:40:38
Sad se sjetih jedne provale, prije nekih recimo 12-13 godina. Klinci u školi taman se bavili Robinsonom, a onda jedan izvali: Pa što su njih dva polugola na otoku radili bez žena?
Obi-wan Posted - 12/10/2017 : 20:48:01
quote:
Originally posted by Deers

Nedavno:

Kvaka 22
Farenheit 451
Klaonica br. 5
1984.
Životinjska farma
Ubik
...



Kvaka 22 - mislim da nisam
Farenheit 451 - sjećam se da je neka antiutopija u kojoj pale knjige
Klaonica br. 5 - ne sjećam se baš ničega
1984. - nekoliko puta, odlično pamtim sve
Životinjska farma - nekoliko puta, odlično pamtim sve
Ubik - ne sjećam se ničega

repetitio est mater studiorum
stripofil Posted - 12/10/2017 : 20:45:21
Baš sam nedavno odgledao Robinsona, tj. Man Friday iz '75.
Čitao sam ga jako davno u osnovnoj i znam da mi je bio jako zabavan i čitak.

Lektira se sastoji od uglavnom velikih klasika, problem je što u našem školstvu većina naslova nije prilagođena uzrastu, tako da se mnogima zbog te lektire zgadi čitanje i knjiga. Čitati lektiru u kasnim dvadesetima ili tridesetima je potpuno drugačije nego kad si tinejdžer.

Omalovažavati nekoga jer čita knjige tj. "lektiru" može samo netko tko nije pročitao previše knjiga u životu.

Trenutno paralelno čitam Kafkin proces i Gogoljeve mrtve duše.
Obi-wan Posted - 12/10/2017 : 20:44:36
quote:
Originally posted by Pirgavi

Imaš pravo! Svi su sve čitali "davno" a pojma nemaju o ničemu. Drugim riječima - lažu!

Neki dan završio Travničku Hroniku Ive Andrića(2. puta čitao) te Fjodorovog Kockara, sad ću ponovno Kafkin Proces i Preobražaj.


Pročitao Robinson Crusoe bar 3 puta. Nemam pojma o čemu se radi, davno je bilo...
Sjećam se samo da je sušio grožđe.
Deers Posted - 12/10/2017 : 20:11:40
Nedavno:

Kvaka 22
Farenheit 451
Klaonica br. 5
1984.
Životinjska farma
Ubik
...
wolf Posted - 12/10/2017 : 19:07:21
Mene je zaintrigirao Nesbo, zbog ovog novog filma što reklamiraju - Snjegović. To ću čitati prvom prilikom. Klasike sam ipak većinom davno apsolvirao. Robinsona vjerujem prije nego se Tonka rodio. U biti, baš se sad sjećam da sam u to vrijeme čitao i Karla Maya i Jacka Londona.
Oki Posted - 12/10/2017 : 09:51:34
...e, e...to ti je to kada si odrastao u eri interneta, pa si u osnovnoj školi varao na čitanju lektire čitajući recenzije i sažetke lektire sa interneta, a sada kada ti je počela rasti brada, puhne ti u glavu da nadoknađuješ propušteno gradivo.
Definitivno si izabrao krivo vrijeme za čitanje ovakvih knjiga jer jednoga dana kada dobiješ dijete češ ionako ovakve knjige čitati zajedno sa djetetom oko njegove desete godine pošto su današnja djeca još ljenija za čitanje lektire od prethodnih generacija...
Pirgavi Posted - 12/10/2017 : 09:19:31
Imaš pravo! Svi su sve čitali "davno" a pojma nemaju o ničemu. Drugim riječima - lažu!

Neki dan završio Travničku Hroniku Ive Andrića(2. puta čitao) te Fjodorovog Kockara, sad ću ponovno Kafkin Proces i Preobražaj.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000