forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bande dessinée
 Brodolomci Vremena

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
AlenT Posted - 10/11/2017 : 08:47:48
Nisam uspio pronaći ni jednu temu o ovom stripu pa započinjem novu.

Tek nedavno sam saznao za ovaj navodno legendarni strip serijal Paula Gillona koji je kod nas izdan od strane Bookglobe-a u boji.
Kako se radi o omiljenom mi SF-u, htio bih čuti mišljenje onih koji su pročitali ovaj strip, kako ih se dojmio, je li kvalitetan i sl.
Teško mi je procijeniti je li ovaj strip lako štivo tipa Star Wars/Valerian/Aster Blistok ili ipak malo ozbiljnije/dublje tematike.

Našao sam opis radnje na Plan B portalu:
Kraj je 20. stoljeća, čovječanstvu prijeti pošast svemirskih spora koje masovno napadaju ljude te ih inficiraju i deformiraju na jezovite načine. Kako nema lijeka i obrane od te pošasti, zemaljske vlasti odlučuju dvoje mladih ljudi, Christophera Cavalliera i Valerie Haurele, podvrgnuti eksperimentalnom hibernacijskom snu tijekom kojega neće starjeti, a potom ih lansirati u svemir u dvjema odvojenim kozmičkim kapsulama. Cilj znanstvenika jest sačuvati Chrisa i Valerie od opasnih spora da bi, u slučaju posvemašnje devastacije stanovništva, mogli iznova naseliti Zemlju zdravim ljudima. Vrijeme prolazi, bolest nestaje, a dvoje uspavanih vremenskih putnika polako biva zaboravljeno. No nakon tisuću godina bolest se vraća, ovoga puta još razornija i nemilosrdnija, pa se preživjeli Zemljani odluče na evakuaciju planeta. Sasvim slučajno pronalaze kapsulu s Chrisom i bude ga…

Epizode objavljene u dva integrala:
  • Uspavana zvijezda
  • Krivudava smrt
  • Labirinti
  • Proždrljivi univerzum
  • Nježna obmana
  • Gospodari snova
  • Beselekov pečat
  • Ortho-Mentasi
  • Terra
  • Kriptomer






25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
jaki Posted - 23/04/2020 : 00:05:27
U usa izdanju su tri pasice i sasvim je dovoljne veličine.
pcoro Posted - 22/04/2020 : 23:38:27
Za crtež jedino mogu žaliti što nije veći, jer na onako malim sličicama nisam mogao vidjeti detalje. Ali priče.. ni jedne se ne sjećam, a čitao sam ih nedavno. Možda, kad bi se čitalo jednu dnevno. Moja stara se sjeća kad su izlazile table u Vjesniku u srijedu, da je to tada bio vrh.
alexts Posted - 22/04/2020 : 23:06:34
quote:
Originally posted by pcoro


Rip sam čitao Raymondove knjige od Fibre i bio je jako loš scenaristički. Crtež isto nije zablistao, sličice su jednostavno bile premale.



Eto, ja sam skoro pročitao priču iz prve Fibrine knjige, gde Kirbi traži devojčicu, ćerku njegove poznanice, koju je jedan par bez dece nelegalno usvojio /kidnapovao/ protiv njene volje, mislim da je najduža priča u prvoj knjizi. Školski primer vrlo dobro napisanog scenarija u svakom pogledu - dešavanja, preokreti, likovi i karakterizacija, promene lokacija, motivacije, dijalozi - sve kako treba.

Crtež je među najboljima u istoriji stripa, e sad, što je to novinski strip, pa su sličice male, to nema veze sa kvalitetom crteža. Šteta, što za Ripa nema (mislim da nema?) izdanja, kao za neke druge stripove u kaiševima/pasicama, da bude jedna do dve pasice na položenoj strani, uvećano, za one kojima je presitno.
pcoro Posted - 22/04/2020 : 21:22:13
Meni je Valiant dobar, recimo da su mi prva 4 najbolja, poslije ženidbe kreće pad i previše sladunjavih, ženskih priča. Ali jeben je to strip, kad sam opušten i mogu se udubit gušt je čitat i gledat sve one bravure.

Rip sam čitao Raymondove knjige od Fibre i bio je jako loš scenaristički. Crtež isto nije zablistao, sličice su jednostavno bile premale. Ali sjećam se kako je Dave Sim crtao svoj serijal Glamorpuss i u njemu secirao i analizirao stare majstore, pogotovo Raymonda i bilo je divota to vidjeti na taj način.
jaki Posted - 22/04/2020 : 16:18:27
Tako je...osobna stvar.
Mogu reći da gomilu stripova koje sam nekada volio i gutao sad ne mogu više pročitati kako Bog zapovida.
Jedan od tih je PV.
Sad samo mogu gledat slike
alexts Posted - 22/04/2020 : 15:56:28
quote:
Originally posted by jaki

quote:
Originally posted by anto

Valijant je jednako genijalan i danas kao i kad je izašao;


Ma daj....Crtački je ali scenarij je danas nečitljiv.




To je relativna stvar. Ja sam kao mlađi često preskakao Valijanta, a moj drug ga je "gutao". Danas, ja ga čitam umereno. On ga sad u luksuznim izdanjima "proždire".
jaki Posted - 22/04/2020 : 10:33:10
quote:
Originally posted by anto

Valijant je jednako genijalan i danas kao i kad je izašao;


Ma daj....Crtački je ali scenarij je danas nečitljiv.
anto Posted - 22/04/2020 : 10:28:33
Valijant je jednako genijalan i danas kao i kad je izašao;Rip je već izgubio na kvalitetu vremenom,ali i dalje mi je drag i jako dobar strip.
Shaner Posted - 21/04/2020 : 20:48:58
quote:
Originally posted by Tonto

quote:
Originally posted by Shaner

quote:
Originally posted by DiSkAcH


BTW Shaneru pretpostavljam da nisi čitao originalnog Flash Gordona?



Nisam, ne. I ne namjeravam. Očito mi ne leže takvi stripovi.



Trebao bi pa makar ti bio najgori strip na svijetu. Makar pokušati. To je pitanje opće stripovske kulture. Isto kao Princ Valijant, Rip Kirbi i sl. Klasici su klasici i nema zaobilaženja.


Kirbya sam čitao davno i onda prve dve Fibrine knjige kada su izašle. Ne pada mi na pamet nastaviti dalje. Slično je i s Valiantom. Život je prekratak da se ne bi zaobilazilo.

Tonto Posted - 21/04/2020 : 18:29:03
quote:
Originally posted by Shaner

quote:
Originally posted by DiSkAcH


BTW Shaneru pretpostavljam da nisi čitao originalnog Flash Gordona?



Nisam, ne. I ne namjeravam. Očito mi ne leže takvi stripovi.



Trebao bi pa makar ti bio najgori strip na svijetu. Makar pokušati. To je pitanje opće stripovske kulture. Isto kao Princ Valijant, Rip Kirbi i sl. Klasici su klasici i nema zaobilaženja.
corto33 Posted - 21/04/2020 : 18:19:34
quote:
Originally posted by anto

quote:
Originally posted by Tonto

Neke stvari treba čitati u kontekstu vremena kada su nastajale, a ovo je pravi primjer toga. Ne znam da li mi za išta bolje pristaje naziv retro SF, nego za ovaj strip. Osobno, za mene je ovo remek djelo.


+1



Slažem se i ja.
Mislim i da nije pravi termin za neki strip kazati, da ga je "pregazilo vrijeme". Jednostavno se ukus ljudi mjenja vremenom i ako ne čitaš puno starijih stripova, nisi navikao na možda drugačiji tempo ili drugačije vrste glavnih protagonista. Po toj logiki je i mene pregazilo vrijeme ako mi se svidjaju Brodolomnici :)
Shaner Posted - 21/04/2020 : 16:37:12
quote:
Originally posted by DiSkAcH


BTW Shaneru pretpostavljam da nisi čitao originalnog Flash Gordona?



Nisam, ne. I ne namjeravam. Očito mi ne leže takvi stripovi.

anto Posted - 21/04/2020 : 14:24:15
nikako - Flaša jeste pregazilo vreme,mada je meni i dalje gotivan,ali za Brodolomce se to nikako ne može reći;najozbiljnjije.
Kakvi su mi bili nekad,takvi su mi i danas - neobičan SF za sva vremena.
DiSkAcH Posted - 21/04/2020 : 12:45:59
Slažem se sa Shanerom, i ja sam ovo jedva izgurao do kraja.
U početku se napalio na odličan crtež i mislio da će priča napokon počet kako treba i da je onaj početak samo neka zaebancija.
Međutim niš, ostalo tako do kraja.
BTW Shaneru pretpostavljam da nisi čitao originalnog Flash Gordona?
Jer ovo je BD kopija tj omaž ili što već, i FGu žene padaju pod noge i sve su zaljubljene maltene čim ga vide. A i priča je tu negdje, tj jednako teška za čitat.

Ugl ja sam se jako razočarao u FGu kad sam ga kupio jer sam ga obožavao kad sam bio mulac (i definitivno mi je njegov crtež nemjerljivo bolji c/b nego u boji, ali sam kupio to položeno Titanovo izdanje u boji).

Te stripove je po meni pregazilo vrijeme.
Kao dobar primjer starog a još uvijek genijalnog stripa tu je Eternaut.
Evergreen.
anto Posted - 19/04/2020 : 23:36:23
quote:
Originally posted by Tonto

Anto, anto... ti bi i Žeželja bojao, ko tebe shvaća ozbiljno. :)


lepo izgleda u Skalpiranima;šta mu fali?
u Komikovom omnibusu,već "ništa ne bi' dir'o"!
alexts Posted - 19/04/2020 : 23:29:54
Kosmički putnici su savršeni crno-belo. Nema veze sa nostalgijom, već sa likovnom pismenošću.

Srećom, stvarno je dobar kolor. Najbolje imati oba.
Tonto Posted - 19/04/2020 : 23:15:36
Anto, anto... ti bi i Žeželja bojao, ko tebe shvaća ozbiljno. :)
Ernie Pike Posted - 19/04/2020 : 22:50:33
quote:
Originally posted by anto

to ti je erni moj,nostalgija - i ti i pejo ste rasli kad nije bilo obojenih stripova,pa nikako da se naviknete na kolor;a tonto je ...tonto.



anto Posted - 19/04/2020 : 22:48:01
to ti je erni moj,nostalgija - i ti i pejo ste rasli kad nije bilo obojenih stripova,pa nikako da se naviknete na kolor;a tonto je ...tonto.
Ernie Pike Posted - 19/04/2020 : 22:43:45
Crno bijeli crtež iz Stripoteke mi je draži nego obojani u BG integralima.
Peyo Posted - 19/04/2020 : 22:42:02
Pa nije bilo negativnih kritika. Samo su izostali hvalospjevi.
anto Posted - 19/04/2020 : 22:08:58
i ajde brišite te negativne kritike za Aldebaran
anto Posted - 19/04/2020 : 22:07:53
quote:
Originally posted by Tonto

Ovo je u crnom bijelom čista divota, uživanje na kub. Iako moram priznat da je kolor izvrsno odrađen.


ovde se već i ne bih složio,ali jeste u pitanju strip koji je prelep i crno beli.
anto Posted - 19/04/2020 : 22:06:35
quote:
Originally posted by Tonto

Neke stvari treba čitati u kontekstu vremena kada su nastajale, a ovo je pravi primjer toga. Ne znam da li mi za išta bolje pristaje naziv retro SF, nego za ovaj strip. Osobno, za mene je ovo remek djelo.


+1
corto33 Posted - 19/04/2020 : 19:17:05
Prva četiri albuma su originalno bila objavljena u bikromatskom koloru:
https://www.bedetheque.com/serie-955-BD-Naufrages-du-temps.html

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000