forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 Barbara Jelin: IRMINA

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
KOMIKO Posted - 26/10/2017 : 07:29:43



Nova, 12. knjiga u našoj ediciju "Meridijani" donosi višestruko nagrađivani grafički roman "Irmina" Barbare Jelin, nemačke umetnice ruskog porekla. Ovaj obimni rad na 288 strana smo objavili u koprodukciji sa izdavačkom kućom Modesty stripovi, na skraćenom A4 formatu da ne bi smanjivali table ni za 1%. Uradili smo to tako jer je Irmina najbolji nemački strip koji sam pročitao do sada.

O knjizi

Sredinom 1930-ih, Irmina, ambiciozna mlada Nemica, dolazi u London. Na koktel zabavi sreće Hauarda Grina, jednog od prvih crnih studenata na Oksfordu, koji, kao i Irmina, pokušava da živi nezavisnim životom. Međutim, njihov odnos doživljava iznenadni prekid kada Irmina, uslovljena političkom situacijom u Hitlerovoj Nemačkoj, biva primorana da se vrati kući. Dok se rat približava i njen kontakt sa Hauardom prestaje, Irmini postaje jasno da je njen napredak moguć jedino ako izda svoje ideale.
U višestruko nagrađivanoj Irmini Barbara Jelin prikazuje dramu koja nastaje u sukobu između ličnog integriteta i društvenog poretka. Zasnovan na istinitoj priči, ovaj uzbudljivi i osećajni grafički roman izuzetno slikovito prikazuje represivnu atmosferu Nemačke u ratu, opažajući, sa saosećanjem i inteligencijom, trenutak kada je saučešće u zločinu rezultat izbora (svesnog ili nesvesnog) da se pogleda u stranu.


Tehnički podaci
Irmina
Biblioteka Meridijani, knjiga 12
Prevod: Marina Popov
Strana: 288
Štampa: kolor
Povez: tvrdi
Format: A4 (skraćeni)
Cena na Sajmu: 1800 dinara
18   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Chui Posted - 21/03/2022 : 09:17:03
quote:
Originally posted by pcoro

Posudio sam ovo neki dan u knjižnici, doduše VBZ ovo izdanje, ali strip je isti pa da napišem par riječi.


Posudio i ja i pročitao VBZ izdanje u jednom naletu, meni je baš odličan strip.
pcoro Posted - 25/05/2020 : 13:48:06
Posudio sam ovo neki dan u knjižnici, doduše VBZ ovo izdanje, ali strip je isti pa da napišem par riječi.

Strip me nije nešto privlačio jer je se radi o nekakvom biografskom stripu gdje autorica crta o svojoj baci i to mi nekako ne zvuči kao vrhunska navlakuša. Šta mene briga za njenu baku? Još je riječ i o tematici drugog svjetskog rata o kojoj je puno puta pričano, a i crtež ne obećava.

U prvom dijelu stripa spomenuta baka je doselila iz Hitlerove Njemačke u London i školuje se za daktilgrafkinju. Tamo upoznaje mladog crnog studenta, Herberta, i oni započinju vezu, vezani s tim što su oboje ne baš dobro prihvaćeni izopćenici u Engleskoj. Taj dio mi je bio nekako dosadnjikav - nema neke velike kemije i romantike izmđu njih dvoje, bar ne romantike kao u filmovima. Dosta su distancirani i govore si vi, više ih nužda spaja nego strast (tako se meni učinilo).

Kasnije, Irmina je prisiljena vratiti se u Njemačku, vrijeme prolazi, svi su naziji, a ona se nada povratku u London i povratku svom dečku, a kad se to sve izjalovi, ona polako postaje obična nazi Njemica. Taj dio stripa mi se više svidio. Način na koji na Irminu utječe društvo i rat, način na koji sve više gleda samo sebe i svoju obitelj, a ignorira zlo, način na koji počinje gledati na Židove mi se čini životan i stvaran. Na kraju ona postaje, ne baš nazi, nego žena koja se potpuno stisla u sebe. Teško je suosjećati sa švabama u to doba. Starno su bili đubrad, ali moram priznati da bi se i ja najvjerovatnije bio kukavica i vjerovatno bi se tako ponašao u tim okolnostima.

Na kraju stripa se na neočekivani način Irmina i Herbert ponovno sastaju..

Strip je u biti dosta dobar. Sviđa mi se što nema puno romantizacije. Čak ni na početku stripa, ni Irmina ni Herbert nisu neki idealizirani likovi. Irmina je na početku obična cura koja je htjela postati samostalna u Engleskoj i ništa više.. nije prototip feministkinje 200 godina ispred svog vremena, kao npr. Isa iz Nošenih vjetrom. Herbert je inteligentan i ambiciozan mladić, kojem u tom trenutku nije do borbe za ljudska prava nego do toga da završi faks i vrati se u domovinu, da tamo pokuša učiniti nešto. Dobar strip solidno nacrtan. Vrijedi ga pročitati, vrijedi i razmisliti o njemu, ali nema nekih atrakcija zbog kojih bi sad bio strip godine. Nije pamflet, više je dokumentaran. Životan je, mogu ga cijeniti, iako ga vjerovatno neću 10 puta pročitati kao npr. Rio Negro od Mister Noa.
zokalav Posted - 18/05/2018 : 14:59:59
strip je tu
http://stripovibanjaluka.blogspot.ba/
oscar Posted - 27/01/2018 : 20:40:40
Jedan od najboljih stripova koje sam procitao u poslednje vreme. Sjajna viseslojna prica, odlican crtez. Procitao u dahu. Ocena 10!
KOMIKO Posted - 24/01/2018 : 18:05:18
I u SnK>

https://www.stripovi.hr/detalji_proizvoda.39183840fe6b45aead5f5f75c5d9be4f.irmina.aspx
anto Posted - 03/01/2018 : 17:04:19
Sjajan izbor stripova u 2017. godini,Komiko je finalizirao još jednim hvalevrednim albumom,ovog puta u kooperaciji sa beogradskim Modesty stripovima,malim izdavačem (kakav je i sam Komiko do pre par godina bio ) ali sa dobrim odabirom naslova ( liči li nam to na jednu zemunsku strip-kuću?).

Irmina,mlada Nemica dolazi u London,u osvit jačanja nacizma u matičnoj joj državi,ne bi li pobegla od krutih stega u istoj;pohađa školu za daktilografkinje,usput upoznaje društveni život prestonice Engleske,te ambicioznog studenta prava,Hauarda,tamnoputog mladića.Među njima se razvija jedan neobičan odnos,naizgled prijateljski,uzdržan i prepun poštovanja,ali u dubini njihovih mladih i neiskvarenih duša,sa jakim emocijama,onim koji ti zacrtaju životne motive.
Zbog porodičnih (pre svega finasijskih) (ne)prilika,Irmina je prinuđena da se vrati u Nemačku;ali svaki njen budući potez koji će povlačiti,biće usmeren ka povratku u London.
Utom kreće i WWII...

Barbara Jelin je ovde sjajna,i crtački i pripovedački;mada sam siguran da kod crtanja,koje je inače opuštenijeg stila,ima još mesta za poboljšanje.Takođe,kod scenarija,imao bih jednu,pa pre bih rekao primedbu nego zamerku - jasno mi je da su Nemci hladniji narod,i da tu nema izražavanja nekih većih emocija;ali voleo bih da ih ima malo više.Recimo,kao onda kad Irmina saznaje za tajnu Hauardove kćerke (taj mi je momenat bio upečatljiv,u smislu da mi se steglo srce u tom trenutku).
U svakom slučaju,preporuka!!

4.5/5
KOMIKO Posted - 28/12/2017 : 21:01:38
http://www.danas.rs/kultura.11.html?news_id=366379&title=Sukob+ljubavi+i+rase+u+nema%C4%8Dkom+Tre%C4%87em+rajhu
KOMIKO Posted - 28/12/2017 : 21:00:06
Prikaz Irmine objavljen u listu Danas 27. 12. 2017.
Napisao Miloš Simić.

stripadzija Posted - 19/11/2017 : 12:54:13
Kupio sam na Sajmu knjiga i upravo sam završio čitanje.

Irmina je malo remek delo, iskreno preporučujem svima.
danilo9899 Posted - 06/11/2017 : 21:26:25
Irmina stripčina. Odavno nisam pročitao strip koji je ostavio tako jak utisak na mene. Savršenstvo.
raverent23 Posted - 01/11/2017 : 18:39:25
Po mnogima najbolji Nemaci strip svih vremena, ako je imate, drzire pravo blago u rukama!
KOMIKO Posted - 01/11/2017 : 11:45:50
Irmina je u prodaji u Darkwoodu i Alan Fordu.
Dukidule Posted - 26/10/2017 : 21:09:53
quote:
Originally posted by ivanl

"Bratko", kakva hiperprodukcija albuma/stripova/edicija i zanimljivih naslova...
A i kad, "upratimo" sve, gdje da ih uskladistimo?
Bome...gadno



Sve u iCloud. ;)
ivanl Posted - 26/10/2017 : 19:27:36
"Bratko", kakva hiperprodukcija albuma/stripova/edicija i zanimljivih naslova...
A i kad, "upratimo" sve, gdje da ih uskladistimo?
Bome...gadno
izivko Posted - 26/10/2017 : 15:19:11
quote:
Originally posted by stripadzija

Da li neko zna nešto više o ovom stripu? I crtež i priča deluju jako dopadljivo.


Nije preview ali možda ti pomogne.
Od mene u svakom slučaju preporuka.

http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=-2&TOPIC_ID=34842&REPLY_ID=1910552

Osobno mi je drago vidjeti sve više stripova njemačkih autora.
Davor2403 Posted - 26/10/2017 : 14:37:32
Djeluje jako dobro, ali valjalo bi da ste postavi preview!?
KuntaKinte Posted - 26/10/2017 : 12:13:37
A privjuičić neki?
stripadzija Posted - 26/10/2017 : 09:52:22
Da li neko zna nešto više o ovom stripu? I crtež i priča deluju jako dopadljivo.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000