forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: TORPEDO 1936

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 15/11/2017 : 21:39:15


Njujorške ulice, Velika depresija, mračan svijet podzemlja. Bujne žene, Colt Government kalibra 45 i ubojica bez skrupula: stanoviti Luca Torelli, poznatiji kao Torpedo. Od tih su sastojaka Enrique Sánchez Abulí i Jordi Bernet izgradili najbolji kriminalistički strip u posljednja tri desetljeća, najprevođeniji i najčitaniji španjolski strip na svijetu.

Torpedo priča priču o useljeniku talijanskog podrijetla, plaćenom ubojici koji u doba Velike depresije dijeli svoju verziju pravde na ulicama New Yorka. Nasilan tip, zlikovac među zlikovcima, okružen lijepim ženama i lošim tipovima koji mu život čine lakšim ili težim, kako se uzme.

Sada su, prvi put na hrvatskom, sve njegove stranice skupljene u dva toma, kronološki poredane, nanovo skenirane, s ciljem da ovo izdanje postane definitivno izdanje. Ujednačena je tipografija i izbrušeni su detalji koji su, kako je strip izvorno izlazio u nastavcima u časopisima, narušavali sklad cjeline.

Abulíjeva ironija i smisao za humor, popraćeni odvažnim igrama riječi, savršeno se slažu s kistom Jordija Berneta, velikog majstora za crno-bijelo, čineći istinsko umjetničko djelo. Ključni naslov svake biblioteke, nezaobilazan u kolekciji čitatelja stripa ili ljubitelja kriminalističkog žanra.

Torpedo 1936 1 • Torpedo: knjiga prva • 376 stranica • C/B • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Enrique Sanchez Abuli • Crtež Jordi Bernet • Alex Toth • Prijevod Nikola Pezić • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 9.11.2017. • Cijena 180 Kn

Torpedo 1936 2 • Torpedo: knjiga druga • 352 stranica • C/B • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Enrique Sanchez Abuli • Crtež Jordi Bernet • Prijevod Nikola Pezić • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 9.11.2017. • Cijena 180 Kn

http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/torpedo-1936-1-torpedo-knjiga-prva/469/
http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/torpedo-1936-2-torpedo-knjiga-druga/470/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Chui Posted - 31/08/2023 : 09:27:42
Torpedo je jako sočan, baš pravo guštanje u tekstu.
Peyo Posted - 30/05/2022 : 15:10:31
Torpedo je za te stripove kamilica.
Beva Posted - 30/05/2022 : 15:01:02
quote:
Originally posted by Peyo

Što se tiče ovih modernijih stripova koje spominješ za koje sam pisao da mi se izrazito ne sviđaju, riječ je o stripovima u kojima se samo nižu gadarija za gadarijom, nasilje radi nasilja zbog bolje prodaje stripova jer očito postoji publika kojima je što brutalnije i gadnije "mljac" i užitak. Tu se čak i "pozitivni" likovi (kad ih ima) ni po čemu ne razlikuju od ostalih likova, osim što su kao pravednici, a služe se u biti istim metodama u uklanjanju negativaca što za mene nije prihvatljivo. Tko voli neka izvoli.



E na to sam i ciljao, nemam ništa ni protiv Torpeda ni protiv novijih stripova u kojima prevladava nasilje.

Poanta mi je bila da logo isto što ti zamjeraš tim stripovima - zamjera Torpedu.

Bez ljutnje i potrebe za dokazivanjem ičega ikome ;)
Peyo Posted - 30/05/2022 : 14:24:43
quote:
Originally posted by Beva

@ Peyo

Sad znaš kako je ljudima koji vole modernije nasilne stripove koji tebi ne pašu :D

P.S. Ograđujem se unaprijed ako sam pogrešno zapamtio, čini mi se da nisi blagonaklono pisao o takvim stripovima, ali uz moje pamćenje ni u što ne smijem biti siguran :D



Torpeda sam čitao još 80-ih prije više od 30 godina, tako da on teško da spada u modernije stripove.

Evo što o njemu piše ovdje:

https://www.fibra.hr/autori/jordi-bernet/10/

"... Torpedo je doživio gotovo planetarnu popularnost (postoji čak i crtić), objavljen je u više Europskih zemalja i u Americi, a i kod nas vrijedi za jedan od najpopularnijih stripova svih vremena, a Luca Torelli jedan od najomiljenijih junaka. Abuli je pekao zanat uređivajući i prevodeći kriminalističke romane, pa su tako njegovi scenariji prepuni britkih dijaloga, erotike, crnog humora i nasilja u kombinaciji sa Bernetovim jednostavnim, ali itekako izražajnim crtežom postali dobitna kombinacija koja je obojici donijela svjetsku slavu. Za rad na Torpedu, Bernet je dobio mnoge domaće i inozemne nagrade, među kojima vrijedi istaknuti nagradu u Angoulemu te Yellow kid (jedna od najprestižnijih talijanskih nagrada)."

Već sam pisao što mislim o glavnom liku da se ne ponavljam. Njegovo ponašanje i postupke nimalo ne odobravam.

Ali to ne znači da ne mogu prepoznati kvalitetu ovog stripa, cijeniti njegovu izvedbu, kvalitetu crteža i scenarija i zabaviti se ovim crnohumornim stripom koji nemilosrdno demaskira kako degeneričnost samih mafijaša i dekoracije koja ih prati ("zaštitnici" zajednice, pobožni ljudi, cool frajeri okruženi atraktivnim ženama, puni love, za razliku od bezveznih beskičmenjaka koji rade za mjesečnu plaću kojom jedva uzdržavaju obitelj) i licemjerstvo i nesposobnost establishmenta kojem zapravo odgovara postojanje takve organizacije.

Što se tiče ovih modernijih stripova koje spominješ za koje sam pisao da mi se izrazito ne sviđaju, riječ je o stripovima u kojima se samo nižu gadarija za gadarijom, nasilje radi nasilja zbog bolje prodaje stripova jer očito postoji publika kojima je što brutalnije i gadnije "mljac" i užitak. Tu se čak i "pozitivni" likovi (kad ih ima) ni po čemu ne razlikuju od ostalih likova, osim što su kao pravednici, a služe se u biti istim metodama u uklanjanju negativaca što za mene nije prihvatljivo. Tko voli neka izvoli.
Beva Posted - 30/05/2022 : 13:42:48
@ Peyo

Sad znaš kako je ljudima koji vole modernije nasilne stripove koji tebi ne pašu :D

P.S. Ograđujem se unaprijed ako sam pogrešno zapamtio, čini mi se da nisi blagonaklono pisao o takvim stripovima, ali uz moje pamćenje ni u što ne smijem biti siguran :D
Peyo Posted - 30/05/2022 : 12:33:11
quote:
Originally posted by logo111
U ostalom i sam Toth je odustao od crtanja samo nakon dvije epizode jer nije vidio smisao ovoga. Eto, možda bi neki forumaši prvo njega trebali uvjeriti da nije u pravu i da je to baš "super strip".



Malo pobliže o razlozima raskida suradnje iz interviewa s Abulijem:

http://forum.stripovi.com/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=29872

„ ... U nekom tekstu sam procitao da se niste slagali s Alexom Tothom, americkim crtacem, prvim crtacem „Torpeda“ i da je vaša suradnja trajala samo dvije epizode.

- Bilo je više problema sa Tothom. Prvi je bio što je on živio s druge strane oceana. Scenarij sam bio pisao na španjolskom. To je bilo prevedeno na engleski jezik i slano Tothu. To je kompliciralo posao. Drugi i vražji razlog je naše razilaženje u pogledu samog stripa . Toth je inzistirao na sentimentalnom stripu o jednom ostarjelom gangsteru, nekakvoj limunadi, pa je zato mijenjao scenarij. Izbacio je sve grube rijeci i izraze. Cak je u jednoj sceni nacrtao da Torpedu klizi suza. To nije to! Takva me koncepcija nije interesirala ....“

logo111, koliko mi je poznato ti preferiraš Bonelli stripove.
Možda će te zanimati Bonellijevo mišljenje o Torpedu:

http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=27446#0

Quale fumetto o quale autore non-Bonelli le sarebbe piaciuto editare?

Mi sarebbe piaciuto editare Torpedo, scritto da Abuli e disegnato dallo spagnolo Bernet, che #232; un amico e ha anche disegnato un Texone per noi. #200; una serie pubblicata sia in Spagna che in Francia, su un gangster violento ma ironico.

Prijevod:

Koji strip ili kojeg autora biste voljeli da ste objavili?

Volio bih da sam objavio Torpeda, kojeg je napisao Abuli, a nacrtao Španjolac Bernet, prijatelj koji je za nas nacrtao Texonea; serijal je objavljen u Španjolskoj i Francuskoj, o jednom gangsteru, nasilan i ironičan strip.
Odoakar Posted - 30/05/2022 : 11:58:50
Eto, ako jedan crtač kaze da mu se strip ne svidja, to je nepobitni dokaz da je strip loš.
ridiculus Posted - 30/05/2022 : 11:34:45
Ako neko bude uzeo Tothov ukus kao putokaz ka dobroj sadržini, neće se usrećiti.
alexts Posted - 30/05/2022 : 11:05:34
quote:
Originally posted by Odoakar

Kvaliteta malo varira, ali tako je uvijek sa serijalima.



Naravno.

quote:
Originally posted by logo111

Torpedo je baš loš strip i ne samo ili ne jedino zbog mizogenije. Najgore je to što s tim usiljenim silovanjima i nasiljem nad ženama nije mi bio ni provokativan jer je sve neprirodno i nakaradno u njemu.

Strip općenito bez priče i poruke, tanak i predvidljiv scenarij koji se ponavlja.

Dijalozi usiljeni, neprirodni, prostačenje se koristi i kad treba i kad ne treba samo da se prikrije nedostatak ideje.

Kritika u Stripoteci broj. 951 i 961. ga je također "popljuvala" zbog scenarija naravno, ali čak i zbog crteža koji nije postigao noir-atmosferu što je bio preduvjet za ovakav strip.

A sad kome je dobar - eto mu ga, neka uživa ako može. Scenaristički će netko uživati i u Bleku, Kapetanu Mikiju....i to je sasvim OK. Komedija ? Pišanje po ženama ? Hvala, ali mogu i bez toga.

U ostalom i sam Toth je odustao od crtanja samo nakon dvije epizode jer nije vidio smisao ovoga. Eto, možda bi neki forumaši prvo njega trebali uvjeriti da nije u pravu i da je to baš "super strip".




Ovo je već kritika sa ideološkog stanovišta, primedba na sadržaj/suštinu i kao takva je legitimna i obrazložena... i to je OK.
logo111 Posted - 30/05/2022 : 09:42:29
Torpedo je baš loš strip i ne samo ili ne jedino zbog mizogenije. Najgore je to što s tim usiljenim silovanjima i nasiljem nad ženama nije mi bio ni provokativan jer je sve neprirodno i nakaradno u njemu.

Strip općenito bez priče i poruke, tanak i predvidljiv scenarij koji se ponavlja.

Dijalozi usiljeni, neprirodni, prostačenje se koristi i kad treba i kad ne treba samo da se prikrije nedostatak ideje.

Kritika u Stripoteci broj. 951 i 961. ga je također "popljuvala" zbog scenarija naravno, ali čak i zbog crteža koji nije postigao noir-atmosferu što je bio preduvjet za ovakav strip.

A sad kome je dobar - eto mu ga, neka uživa ako može. Scenaristički će netko uživati i u Bleku, Kapetanu Mikiju....i to je sasvim OK. Komedija ? Pišanje po ženama ? Hvala, ali mogu i bez toga.

U ostalom i sam Toth je odustao od crtanja samo nakon dvije epizode jer nije vidio smisao ovoga. Eto, možda bi neki forumaši prvo njega trebali uvjeriti da nije u pravu i da je to baš "super strip".
petarStripovi10 Posted - 30/05/2022 : 09:15:40
Juan Solo je brutalan.
Odoakar Posted - 30/05/2022 : 08:55:07
Zanimljivo da ljudima ovdje smeta mizigonija, dok kod Juan Solo-a nisam vidio takve komentare, iako on siluje 24 djevojke u jednom danu.

Torpedo je super strip. Kvaliteta malo varira, ali tako je uvijek sa serijalima.
DiSkAcH Posted - 30/05/2022 : 07:31:32
@Peyo: Ma na ovo nepoštivanje žena sam se osvrnuo jer sam to spomenuo i kada sam prvi put pročitao Torpeda.
Mogu dodati da me općenito nasilje i slične stvari ne diraju u filovima/igrama/stripovima(OK, ovo si shvatio i sam već ;)).

Jedino priznajem da mi je Srpski Film bio ogavan, i da ga stavrno nisam mogao pogledat...krenuo, prisjeo mi, odustao.
Eto, sve stripove koje sam čitao, nisu mu ni do gležnja po gadosti (po mom mišljenju).
No neću više u OT.
ridiculus Posted - 29/05/2022 : 14:21:41
quote:
Originally posted by dovlajoe

Subjektivnu ocenu stripa Torpedo 1936 ne treba graditi na stavu prema osobinama glavnog junaka koji je zao, bez skrupula i bilo kakvih ljudskih osećanja, sklon mizoginiji i nasilništvu.



Ovo je bitno, nezavisno od toga da li važi na ovom primeru ili ne, jer imam utisak da se danas slabo razume razlika između stava koji autor zastupa (ako uopšte postoji) i stava koji zastupaju likovi. Kao da publika danas ima odbojnost prema dvosmislenosti, (namernoj) nejasnoći, izbegavanju stava, ironiji, i alegoriji.
ridiculus Posted - 29/05/2022 : 14:09:01
quote:
Originally posted by alexts

Rekao bih, da često ja pokrenem neke stvari.



Zar ne bi bilo još lepše završiti neke stvari? Reći poslednju reč?

Možda i ne bi. Ako više nema šta da se kaže, ako su sve interpretacije iscrpljene, onda tema umire. Ili delo umire, ako je to ono o čemu se priča.

Nemam ulog u ovoj raspravi, i zato ne učestvujem. Torpeda sam čitao davno, i utisci su dobri, ali davna sećanja su varljiva.

Oscar Wilde reče da je svaka kritika oblik autobiografije. Ne mislim da to važi uvek i svugde, ali može se primeniti na dobar deo onog što se danas piše.
alexts Posted - 29/05/2022 : 14:02:55
quote:
Originally posted by alexts


Nisam čitao celog Torpeda



Samo da pojasnim i ovo - čitao sam Torpeda 80-ih, paralelno i u Stripoteci i u Strip-artu.
Zatim sam nastavio da čitam Torpeda u Stripoteci 2000-ih.

U jednom momentu su u Stripoteci prestali da objavljuju Torpeda, a čini mi se da je bilo komentara da je to sve, da nema više i da je sve objavljeno (ako to nije tačno, onda u knjigama ima još posle toga).

Pretpostavivši iz gorepomenutog, da je to u Stripoteci bio poslednji period Torpeda, moj je zaključak da je bilo slabijih epizoda, ali da nisu bile sve slabije u tom periodu, nego je bilo i boljih, pa mi je komentar o totalnom srozavanju serijala, bio neodgovarajuć (bar mom mišljenju).

Ako posle ovog perioda, ima neki još kasniji i još slabiji, to je onda nešto drugo, ali čak ni to ne može da baca senku na bolje delove serijala. Bilo kog, pa i ovog.
alexts Posted - 29/05/2022 : 13:52:51
@naker (i sve druge)

Vrlo je bitno shvatiti, kod industrijskog, komercijalnog, serijskog stripa:

(na primer, stariji američki stripovi, koje naker često pljuje)

Scenarista je zaposlen kod izdavača (Marvel, DC...), on mora svaki mesec da izbaci scenario. I to ne jedan (rad na jednoj epizodi, finansijski je dovoljan za crtača, jer je to sporiji posao i sem kod izuzetno brzih i ne može da uradi više), nego 2-3, da bi zarađivao normalno za život (u rangu crtača).

Nije to preveliki problem za kreativne i maštovite ljude (niko ih nije terao da se time bave, sami su shvatili da imaju sklonosti ka pisanju), ali to su ljudi od krvi i mesa - oni imaju kreativne blokade, nedostatak ideja, probleme u pisanju u zadatom roku, do privatnih problema...

Ali komercijalni strip (ili bilo kakav redovan posao) ne priznaje takve stvari (sem godišnjih i bolovanja...) - serijali moraju da idu i kad scenarista ima blokadu i kad nije u formi - tako nastaju lošije priče, zbrzane, sa greškama, one koje popunjavaju prostor u serijalu do nečeg boljeg i sl.

Komercijalni serijali nisu "Zašto sam ubio Pierrea", gde scenarista prilazi kao što piše roman (i jeste - grafički), posvećuje se tome, piše u naletima inspiracije, pegla, udešava, doteruje, dok ne dobije tačno ono što je planirao. I čime je zadovoljan i što verovatno, u tom trenutku, ne može bolje.

Treba razlikovati ove stvari.

U evropskom stripu, možda su nešto drugačija pravila nego u američkom, ali u slučaju uspešnih serijala tipa Torpedo, koji se redovno očekuju (od strane publike, ali ih redovno očekuje izdavač, da mu autori isporučuju epizode), opet je (bilo) slično.
Peyo Posted - 29/05/2022 : 13:35:44
quote:
Originally posted by alexts

quote:
Originally posted by Peyo

Dobro je, ima reakcija, forum ipak oživi nakon čestih perioda mrtvila.



Rekao bih, da često ja pokrenem neke stvari.



U zadnje vrijeme najviše volim čitati tvoje i ridiculusove postove.
alexts Posted - 29/05/2022 : 13:30:47
quote:
Originally posted by Peyo

Dobro je, ima reakcija, forum ipak oživi nakon čestih perioda mrtvila.



Rekao bih, da često ja pokrenem neke stvari.
Peyo Posted - 29/05/2022 : 13:18:18
Dobro je, ima reakcija, forum ipak oživi nakon čestih perioda mrtvila.

quote:
Originally posted by don_draper
Jel bi rekao da je svaki film ovjencan Oscarom (ili Zlatnom palmom kad vec smo kod francuskih nagrada) nepobitno kvalitetan? Priznanja su znak da je prepoznata neka kvaliteta, ali ona moze odrazavati i sentiment trenutnog doba, a onda poslije i moze lose ostarjeti.



Mogu se samo složiti s napisanim, pa ipak ...

Ovakav sastav žirija znači da su uključeni znalci koji teško da su nekome podilazili te 1986.:

Jacques Tardi, Jean-Michel Boucheron, Robert Escarpit, Pierre Veilletet, Jean-Paul Morel, Jean-Pierre Cliquet, Monique Bussac, Adrienne Krikorian, François Pierre, Dominique Bréchoteau, Pierre Pascal.
https://fr.wikipedia.org/wiki/Festival_d%27Angoul%C3%AAme_1986

Ako si primijetio u 80-im tu nagradu su dobili i Maus i Watchmen od manje više istih članova.

Evo što 2008. piše izvjesni Markos na stripovi.com i Wikipediji:



Osim Angoulemove nagrade , bio je dvaput nominiran za Harvey nagradu:



Zašto uopće spominjem nagrade? Zato što bi trebalo da se temelje na kriterijima kvalitete crteža, scenarija kako pojedinačno, tako i skupno kao cjeline, od objektivih ocjenjivača koji se razumiju u materiju.
S druge strane tu je i sud publike, a on se vidi po brojnim rasprodanim reprintima ovog stripa svih ovih desetljeća.

Nadalje, što se tiče starenja stripova tu se može i drugačije pristupiti. Realno stripovi ne stare, oni su isti kakvi su bili i u startu, dobri ili loši, naivni u manjoj ili većoj mjeri ili uopće ne, prilagođeni vremenu i čitateljima i sl. Stare čitatelji, postaju zreliji, iskusniji, zahtjevniji, u pravilu veći znalci s obzirom na čitalački staž. Znači pitanje je objektivnosti/kriterija u startu, a ne starenja stripova.

quote:
Originally posted by DiSkAcH

Peyo, opet ti po istome. Pa što je tako teško prihvatit da nemamo svi isti ukus?
E sada to upotrijebi na stripovima, ako se neki serijal ne sviđa određenom postotku ljudi, ne znači da ne valja. Pa ne bi bilo uopće fora da svi uvijek imamo isto mišljenje jelda? Ili da se javljaju samo ljudi kojima paše, meni osobno bi to bilo dosadno.



Po svome, a nego po čijem ?

Nije problem ukusa. Alexts je napisao što mu se kod Torpeda ne sviđa, ali kao znalac zna prepoznati njegove kvalitete (mislim na strip da se krivo ne shvatimo).

Ne smeta me ni što se strip ne sviđa manjem ili većem postotku ljudi (realno glavni lik je karikatura, nakaza i debil), ono što me smeta je kad se netko postavlja kao vrhovni sud, a objektivno daleko je od te pozicije. Još pritom ignorira kvalitetu crteža i/ili scenarija, već ocjenjuje samo po tome da li mu se strip sadržajno sviđa. Vjerojatno i mene netko tako doživljava iako uvijek naglašavam da izražavam samo svoje osobno mišljenje.


quote:
Originally posted by DiSkAcH
Evo meni je Torpedo super strip, malo me smeta to omalovažavanje žena, ali to je strip, ne stvarnost…i da, ni ja ne vidim nikakav pad u kvaliteti.



Ne da mi se tražiti po postovima, ali ne bi me začudilo da nađem postove u kojima izražavaš zadovoljstvo stripovima i s većim problematičnim situacijama. Ni ja ne odobravam nasilje, zlostavljanje i da ne nabrajam, pa ipak nemam problema s čitanjem Torpeda (kojeg nimalo ne simpatiziram) kao zabavne crne komedije.

Pad postoji, ali to je normalno kod svih serijala. Iako, navodno on nije bio uzrok prekida suradnje dvojca Abuli Bernet već nespominjaje Abulija kao Torpedovog kreatora kod Loquillove pjesme

http://paulgravett.com/articles/article/jordi_bernet

quote:
Originally posted by naker

Ma pustite Peyu on se uvek polu šali u svojoj ozbiljnosti.



Dobro sročeno , ali na to si nas navikao.

quote:
Originally posted by naker
Kada neko dovodi u pitanje strip koji se njemu sviđa onda linkuje nagrade koje je strip osvojio, ...



Ovo sam već gore objasnio.

quote:
Originally posted by naker
a kada se iščuđava kako neko može da uživa u čitanju Blanketsa ili Corrigana onda mudro ćuti za sve nagrade koje su ovi stripovi pobrali



Ne iščuđavam se tome (neki čak uživaju i u Torpedu )!
Istina je da sam manje sklon proglašavanju remek djelima razne biografije dezorijentiranih osoba, koji bez opterećenosti (da li i neproračunato) prikazuju sebe u raznim neugodnim situacijama, drogiranjima, prostituciji, obiteljskom nasilju, ševi bratove žene, homoseksualnim situacijama, krađama i drugom kriminalu, pišanjima, povraćanjima i dr.
Blankets za mene nije ljubavna priča iako se čini da tome teži, nego priča o samootkrivanju za koje je trebalo dosta hrabrosti, vješto ustripljena, tako da me nagrade ne čude, ali me čudi nečija potreba da to čita više puta. Ali svakom svoje.

Corrigana nisam uspio pročitati tako da ću svoj sud o njemu imati kasnije.

quote:
Originally posted by naker
Nagrada je priznanje stripu i autoru, a to što je neki strip nagrađivan nije nikakav garant da će se nama kao potrošačima taj strip i svideti



Apsolutno. I ne samo to. Kao što sam već pisao, (a vidim da se i mnogi drugi slažu npr. petarStripovi10), nebitne su mi nagrade. Bitno mi je da li se meni strip sviđa (gdje često imam kolekcionarski, a ne kvalitativan pristup).

dovlajoe Posted - 29/05/2022 : 13:03:02
Subjektivnu ocenu stripa Torpedo 1936 ne treba graditi na stavu prema osobinama glavnog junaka koji je zao, bez skrupula i bilo kakvih ljudskih osećanja, sklon mizoginiji i nasilništvu.
Sve negativne ljudske osobine su opisane i bile noseća tema velikih književnih dela koja su doprinela da ih prepoznamo i shvatimo na pravi način.
Torpedo je stvoren da čitaocu predstavi karakterističnu epohu iz zanimljivog kontraugla i da ga zabavi a ne da krivi njegova moralna načela i čini opravdanom ideju da nije zgoreg ponekad napeglati ženu/devojku ili koknuti nekog za lovu.
I Abuli i Bernet većim delom serijala imaju sjajnu "statistiku", daju besprekornu narativnu i vizuelnu nit i sve elemente odličnog stripa sa relativno malo oblačića i kadrova koje spakuju uglavnom u osam strana.
Da li Torpedo treba da se sviđa svima? Naravno - ne. Da li je Torpedo 1936 dobar strip? Da, izvanredan, i crtački i scenaristički. Da li je svojom pojavom napravio otklon u evropskom stripu? - Da. Da li je serijal posle odličnog perioda ušao u zasićenje, a kasnije i u pad kvaliteta? - Da. I to što više nije rabljen u bezbroj epizoda kada je autorima ponestalo crtačke i narativne inspiracije svrstava ga u sam vrh devete umetnosti.
alexts Posted - 29/05/2022 : 12:25:12
quote:
Originally posted by naker



@Alex; sve OK, i mi čekamo tvoj odgovor Nesvrstanom za Cubu. Ili će možda biti da nisi pročitao ceo Torpedo, ali na osnovu random epizoda koje si iščitao po raznim revijama pre 20god ti ZNAŠ da ceo Torpedo ima visok prosek scenarija? To je ta čuvena Aleksova objektivnost kojoj svi težimo



Nisam čitao celog Torpeda, a i da jesam ne sećam se sad svega.

Nisam mu odgovorio, jer nisam znao šta me pita. U jednom momentu sam pomislio na film Ričarda Lestera - Cuba - sa Šonom Konerijem. On ima dobar scenario.
naker Posted - 29/05/2022 : 10:20:59
Ma pustite Peyu on se uvek polu šali u svojoj ozbiljnosti. Kada neko dovodi u pitanje strip koji se njemu sviđa onda linkuje nagrade koje je strip osvojio, a kada se iščuđava kako neko može da uživa u čitanju Blanketsa ili Corrigana onda mudro ćuti za sve nagrade koje su ovi stripovi pobrali Nagrada je priznanje stripu i autoru, a to što je neki strip nagrađivan nije nikakav garant da će se nama kao potrošačima taj strip i svideti

@Alex; sve OK, i mi čekamo tvoj odgovor Nesvrstanom za Cubu. Ili će možda biti da nisi pročitao ceo Torpedo, ali na osnovu random epizoda koje si iščitao po raznim revijama pre 20god ti ZNAŠ da ceo Torpedo ima visok prosek scenarija? To je ta čuvena Aleksova objektivnost kojoj svi težimo
petarStripovi10 Posted - 29/05/2022 : 10:10:34
Ajmo svi na jednoumlje kako je to već moderno pfizer doba. A za one koji se suprotstave MS narativu cenzura, difamacija, ban... Nevezano uz ovaj slučaj, baš me sad podsjetilo na to da ima toga i na scom. Ne smiješ pisnuti o veličinama i službenom narativu. Odmah slijedi topovska paljba dušebrižnika. Primjer bi mogao biti novi AF LL rasprave. Dok je rektalni alpinizam dozvoljen i preporučljiv dapače. Baš me briga jel se nekom ili većini sviđa neko djelo ili ne. Torpeda čak i imam 3 knjige System comicsa i taj dvojac autora mi je dobar. Morao bih ga ponovo pročitati. Ali opet mi je nebitno kako kome paše, a kamoli da me to smeta ili da se dociraju "krivovjernici".
DiSkAcH Posted - 29/05/2022 : 07:27:09
Peyo, opet ti po istome. Pa što je tako teško prihvatit da nemamo svi isti ukus?
Ako netko napiše da ne voli npr pizzu, pa to ne znači da ista ne valja.
E sada to upotrijebi na stripovima, ako se neki serijal ne sviđa određenom postotku ljudi, ne znači da ne valja. Pa ne bi bilo uopće fora da svi uvijek imamo isto mišljenje jelda? Ili da se javljaju samo ljudi kojima paše, meni osobno bi to bilo dosadno.
Evo meni je Torpedo super strip, malo me smeta to omalovažavanje žena, ali to je strip, ne stvarnost…i da, ni ja ne vidim nikakav pad u kvaliteti.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000