forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: KOLORKA 86 - Smrt caru!

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 13/09/2017 : 17:32:17


Moskva, 17. rujna 1904. Bijesna se svjetina, naoružana Å”tapovima, kamenjem i trulim povrćem, okuplja u dvoriÅ”tu pred palačom guvernera Moskve. Ogorčeni su Å”to im stanje u zemlji i životni standard ubrzano postaju nepodnoÅ”ljivi. Gore na balkonu, guverner Sergej Aleksandrovič ispuÅ”ta rupčić...

Je li to bilo namjerno? Ili tek tragična nezgoda? U svakom slučaju, to je bio signal: vojnici otvaraju paljbu na gomilu. U eksplozivnom političkom kontekstu, kad se ljudi udružuju u borbi protiv autokratskog režima, ovaj nesretni događaj je niÅ”ta doli smrtna kazna za guvernera Moskveā€¦

MijeÅ”ajući povijesne činjenice s napetim trilerom u srcu carske Rusije, Fabien Nury i Thierry Robin uranjaju nas u epicentar Ruske revolucije iz 1905. godine.

Kolorka 86 ā€¢ Smrt caru! ā€¢ 116 stranica ā€¢ Kolor ā€¢ 215 x 280 mm ā€¢ Tvrdi uvez ā€¢ Scenarij Fabien Nury ā€¢ Crtež Thierry Robin ā€¢ Prijevod Jelena Prtorić ā€¢ Lektura i redaktura Josip SrÅ”en ā€¢ Dizajn Melina Mikulić ā€¢ Datum objavljivanja 13.9.2017. ā€¢ Cijena 150 Kn

http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-86-smrt-caru/435/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
prop_ovednik Posted - 18/05/2022 : 15:12:58
Nury puca i... stativa! Narativno malo zanimljivo, ali s obzirom na temu plaho, suhoparno, fali soli, papra, Ŕuga, ovo je paŔta koja se prekuvala... Nakon Atar Gulla rekao bih da mi je ovo najslabiji Nury do sada...
going going Posted - 08/11/2021 : 02:37:31
quote:
Originally posted by delboj

Ovo je objavljivano u Politiklinom zabavniku, malo sam prelistao, nije mi se svidjelo, ne volim ovakve stripove.



Sad sam tek i ja primetio da je ovo objavljeno u Zabavniku, kad sam uzeo da listam neke stare brojeve.
Imam prva dva dela, nemam nastavke, potrazicu ih pa procitati.
Paka01 Posted - 07/10/2020 : 09:29:37
StraÅ”no suhoparan strip. Sama radnja je dovoljno interesantna i očekivao sam da će mi se zbog toga strip svidjeti puno viÅ”e nego Å”to je, međutim Nury nekako uspijeva sve to učiniti poprilično monotonim, pravocrtnim i sterilnim. Likovi su mu katastrofa, jedva pa da imaju i trunke osobnosti. Plastični su, nezanimljivi i ostavljaju dojam običnih marioneta, a ne stvarnih ljudskih bića. Crtež je zato stvarno lijep i vjerno dočarava vrijeme u kojem se radnja odvija. Bogat je detaljima, a i ugodan kolor tu poprilično pridonosi dojmu. Definitivno najjača karika ovog naslova. Nakon vrlo dobrog Bilo Jednom u Francuskoj te odličnog Tyler Crossa, ovo mi je doÅ”lo kao razočaranje.
Curunir Posted - 28/04/2020 : 22:06:16
quote:
Originally posted by Ernie Pike

Nury me kupio s Bilo jednom u Francuskoj tako da su njegovi stripovi među prvima na listu za kupnju po izlasku. Smrt caru je bolja od Staljinove smrti, ali puno, puno loÅ”ija od Bilo jednom. Pravocrtnost radnje koju spominje Zula je kod mene minus, a ne kvalitet. Crtež je dobar.
Dvije primjedbe na prevođenje. Knez Sergej, guverner Moskve je naravno stric, a ne ujak cara Nikole II. Carevi ujaci su bili kraljevi Danske i Grčke. Druga primjedba je na poručnika pukovnika (google translate zaraza se Å”iri), lieutenant colonel je u hrvatskoj vojsci pukovnik, a u JNA je bio potpukovnik. Ne mogu se sjetiti nijedne upotrebe izraza poručnik pukovnik u naÅ”oj vojnoj povijesti. Ne bih to spominjao da tu Å”lampavost nisam primjetio i u raznoj publicistici, pa me tu dodatno zasmetalo.



Poručnik pukovnik!!!??? IdeŔ!!!
Opća kultura - Sibir. Tako ti je to.
Kerempir Posted - 28/04/2020 : 10:59:25
Strip se često uspoređuje sa Staljinovom smrti, Å”to ima i viÅ”e smisla nego sa ostalim nuryjevim stripovima, ipak je ovdje isti autorski tim, obrađuje se joÅ” jedan događaj iz ruske povijesti i sl. Fora je Å”to svaki album daje drugačiji kut glediÅ”ta, malo je koncizniji od Staljinove smrti koja se putem po gubila želi li biti parodija ili ozbiljna drama, ali nije mi puno bolji od iste. U svakom slučaju, dobar je nury.
Poli Posted - 15/01/2019 : 13:53:10

I meni je Smrt caru! bolja nego Staljinova smrt. Dobro, tamo je bila prvenstveno Ŕema, burka, ovdje ima malo i toga ali je prica slozenija. Kao u opisu pise, politicki trile. A osim samog guvernera Moskve pratimo i ove urotnike. Ispadne da je guverner pao jer... je netko bacio kockice. Ono, nije vise bio potreban (atentat), ali dajmo ipak, fora je.

I kraj mi je dobar ovdje.


A valja priljepiti ovdje i napomenu iz samog stripa (slicno kao sto su je autori bila stavili i u Staljinovoj smrti):




Markos Posted - 10/03/2018 : 16:54:55
Primjetio sam bio ujake i ispravio, ne mogu vjerovati da mi je neki promakao!? Argh.
Ernie Pike Posted - 10/03/2018 : 16:41:12
Nury me kupio s Bilo jednom u Francuskoj tako da su njegovi stripovi među prvima na listu za kupnju po izlasku. Smrt caru je bolja od Staljinove smrti, ali puno, puno loÅ”ija od Bilo jednom. Pravocrtnost radnje koju spominje Zula je kod mene minus, a ne kvalitet. Crtež je dobar.
Dvije primjedbe na prevođenje. Knez Sergej, guverner Moskve je naravno stric, a ne ujak cara Nikole II. Carevi ujaci su bili kraljevi Danske i Grčke. Druga primjedba je na poručnika pukovnika (google translate zaraza se Å”iri), lieutenant colonel je u hrvatskoj vojsci pukovnik, a u JNA je bio potpukovnik. Ne mogu se sjetiti nijedne upotrebe izraza poručnik pukovnik u naÅ”oj vojnoj povijesti. Ne bih to spominjao da tu Å”lampavost nisam primjetio i u raznoj publicistici, pa me tu dodatno zasmetalo.
pcoro Posted - 18/01/2018 : 21:12:44
Ja sam ga baÅ” jučer čitao i iako mi je bolji (čak dosta bolji) od Staljinove smrti, meni se učinilo baÅ” suprotno nego Zuli: da ima premalo svega. Ne poznam dobro povijest Rusije prije revolucije pa mi je falilo konteksta koji bi mi bolje objasnio ponaÅ”anje i ciljeve likova. Mislim, nije da to nije jasno ali... htio sam viÅ”e. Nadao sam se da ću možda neÅ”to i naučiti. Ali nisam.
Jedan od primjera je kad ona bakica zamjera zapovjedniku Moskve da je ugasio peći. Kakve peći? Å ta on ima sa pećima? Je li vlada nosila ljudima drva? Je li tada bilo plina pa su ga isključili ljudima? Å ta, kako? Pa ti atentatori, ko su oni? Komunisti, anarhisti... Å”ta hoće? možda sam to trebao malo izguglati ali ne da mi se. Strip me nije ponukao na to. Nisam uhvatio ni ta ultraljevičarska stremljenja koja spominje Zagor - kao povrÅ”an čitatelj povrÅ”no sam pročitao strip i nije me ponukao da zagrebem dublje. Ali nije loÅ”. Može proći
Zula Posted - 18/01/2018 : 20:01:12
Smrt caru!

Nury, Robin i Rusija (part II)

Nakon Staljinove smrti, Smrt caru! mi baŔ nije bio prioritet za kupovanje i čitanje. Ali to je velika prevara, urota, zamka. Nemojte upasti u nju!
Smrt caru! je izvrsna, čvrsta, jasna i precizno strukturirana priča. Tu ničeg nema previÅ”e ni premalo, tu nema humora kao predaha, nema karikiranja, nema oscilacija, nema nabacanih tema koje se ne mogu do kraja zatvoriti. Ovaj strip je jasna crna crta koja vodi glavne likove prema njihovim sudbinama. Dok se oni pritom smijuā€¦
NeŔto kao Killing joke u okruženju carske Rusije. Meni je čak i vic bolji.

9 ---> 10
Zagor-te-nay Posted - 02/01/2018 : 15:43:18
Ha, manje-vise se slazemo. Ocu rec da politika svake vrste ovisi od drzave do drzave kao i od jednog pojedinca do drugog. Ovo danas je valjda sve demokracija pa mozemo to tako upakirati. Pa i komunizam nije svugdi isti. U nas je to bio neki zapadni komunizam, pa poljaci su nas proucavali ko neku avangardu. u ceskoslovackoj je sigurno bio intezivniji, pogotovo u ceskom dijelu, kako drugcije objasnit ogroman broj ateista danas u ceskoj itd...Reka bi ti Miso...politika nije trcanje na 100 metara...
Al ozbiljno, Nury je taj novi val kojem cu se jednom ozbiljno pozabavit ode,bit ce kontraverzno, al minimalno licemjerno.
tinton Posted - 02/01/2018 : 15:32:15
quote:
Originally posted by Zagor-te-nay

A sta je nasa vlada, daj mi objasni monstrum kombinaciju HNS-HDZ? Ti to podrzavas, pa stavi ih u neke gabarite i kazi sta je to, he he he.

Pitam te jer meni politika nije wikipedija, nasa vlada ti je najbolji primjer...opet, daj gabarite i naziv nase vlade...jer ide nesto ovako...liberalni desnicari?


Jok.
TeŔki centar bih rekao.
Lagano lijevo ekonomski. Lagano konzervativno druŔtveno.
vukozec Posted - 02/01/2018 : 15:13:05
Liberalni desničari, aka neoliberali su teŔki mainstream odavno :)
Zagor-te-nay Posted - 02/01/2018 : 15:03:50
A sta je nasa vlada, daj mi objasni monstrum kombinaciju HNS-HDZ? Ti to podrzavas, pa stavi ih u neke gabarite i kazi sta je to, he he he.

Pitam te jer meni politika nije wikipedija, nasa vlada ti je najbolji primjer...opet, daj gabarite i naziv nase vlade...jer ide nesto ovako...liberalni desnicari?
tinton Posted - 02/01/2018 : 14:56:35
quote:
Originally posted by Zagor-te-nay

Ultraljevica je na papiru komunizam, al meni osobno je to cista anarhija, a anarhija je 180 stupnjeva od komunizma u praksi. Staljin mi je cista diktatura.20 milijuna mrtvih diktatura.


Ja stvarno ne razumijem Å”to želiÅ” reći.
Staljinizam je ekstremna ljevica.
Druga grana ekstremne ljevice bi mogao biti anarho-komunizam.

Ali anarhizam također ima svoje grane.
Ovi sigurno nisu ljevičari:
https://en.wikipedia.org/wiki/Anarcho-capitalism
Zagor-te-nay Posted - 02/01/2018 : 14:34:38
Ne, ne, ne, krivo si svatija. On se ne obracunava s anarhijom, on je zaziva...nije da imam protiv te ideje ista, al to je u ovom trenutku utopija, sve u svoje vrime. A sad jel anarhija ikad zazivila...ima si u jednom trenutku u katalonji registrirano 1.4 milijuna anarhista sta nije za bacit.
Nuryju zamjeram sta nije objektivan. Sere jedno, a drugo...ili se boji ili to zaziva.
vukozec Posted - 02/01/2018 : 13:38:40
quote:
Originally posted by Zagor-te-nay

Ultraljevica je na papiru komunizam, al meni osobno je to cista anarhija, a anarhija je 180 stupnjeva od komunizma u praksi. Staljin mi je cista diktatura.20 milijuna mrtvih diktatura.



Anarhija je krajnji oblik liberalne ljevice, komunistička diktatura staljinističkog tipa je kranji oblik totalitarne ljevice. U oba slučaja s radi o krajnjim/ekstremnim/radikalnim/ultra lijevim solucijama.

No, ako uzmemo da si pod "ultraljevičarski europski režim" zapravo mislio samo na anarhiju: među europskim režima ne postoji niti je postojala anarhija, tako da ne znam kako se Nury onda mogao sa tim obračunati? :)
zare80 Posted - 02/01/2018 : 13:03:00
Meni je ovo jako dobro i zanimljvo. Crtez je sjajan, a crni humor koji prozima strip odlican. Istina je da ima nekih eksplicitnih delova, koji mogu da zasmetaju, ali meni to nije toliko strasno. U svakom slucaju preporuka za citanje
Zagor-te-nay Posted - 02/01/2018 : 12:42:44
Ultraljevica je na papiru komunizam, al meni osobno je to cista anarhija, a anarhija je 180 stupnjeva od komunizma u praksi. Staljin mi je cista diktatura.20 milijuna mrtvih diktatura.
tinton Posted - 02/01/2018 : 12:07:00
A Ŕto je onda?
Zagor-te-nay Posted - 02/01/2018 : 11:49:13
Meni bome nije.
vukozec Posted - 02/01/2018 : 08:36:16
quote:
Originally posted by Zagor-te-nay

Nury samo zbog " bilo jednom u francuskoj " ima moj max respect. Ali bojim se da je to ipak bija "vh1 one hit wonder", njegovi pamfleti rusima kroz "Staljinova smrt i smrt caru" nisu ni priblizno te kvalitete. Strip je citljiv,daleko od toga, ali od jako zanimljivog materijala Nury voli stavljat fokus i secirati socijalni aspekt i niske strasti pojedinaca, sta bi bilo u redu da sire slike ne pozivaju na kaos i anarhiju, ovako mi njegovo sprdanje prelazi u lagani neukus. Nemoguce je da se Nury slucajno u svim svojim stripovima obracunava s europskim rezimima, dira se u sve osim u ultraljevicare...šŸ˜. Uh...ubit ce nas politicka korektnost....Vidit cemo sta mu je iduce na tapetu...6/10.



Što nije Staljin Ŕkolski primjer ultraljevičara?
Zagor-te-nay Posted - 02/01/2018 : 01:30:44
Nury samo zbog " bilo jednom u francuskoj " ima moj max respect. Ali bojim se da je to ipak bija "vh1 one hit wonder", njegovi pamfleti rusima kroz "Staljinova smrt i smrt caru" nisu ni priblizno te kvalitete. Strip je citljiv,daleko od toga, ali od jako zanimljivog materijala Nury voli stavljat fokus i secirati socijalni aspekt i niske strasti pojedinaca, sta bi bilo u redu da sire slike ne pozivaju na kaos i anarhiju, ovako mi njegovo sprdanje prelazi u lagani neukus. Nemoguce je da se Nury slucajno u svim svojim stripovima obracunava s europskim rezimima, dira se u sve osim u ultraljevicare...šŸ˜. Uh...ubit ce nas politicka korektnost....Vidit cemo sta mu je iduce na tapetu...6/10.
delboj Posted - 14/09/2017 : 15:21:04
Ovo je objavljivano u Politiklinom zabavniku, malo sam prelistao, nije mi se svidjelo, ne volim ovakve stripove.
ivanl Posted - 13/09/2017 : 20:31:42
Cini se vrlo!

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000