forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Koji junak je dobro ostario?

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
manhunter Posted - 02/01/2018 : 17:01:43
Koji od Bonelli junaka je dobro ostario, to jest, koji od svih serijala bi mogao da se čita i dan-danas?

Moje mišljenje je da su najbolje ostarili Ken Parker i Mister No (imaju neku evergreen patinu), drže se svog univerzuma, mogu da se čitaju i danas (kao što i danas možemo da pogledamo dobar western ili dobar film iz šezdesetih-sedamdesetih).

Najgore su podneli starenje Zagor i Marti Misterija, trebalo ih je ugasiti još devedesetih.
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
teller Posted - 03/01/2018 : 12:39:21
Koji junak je dobro ostario?
Teller..i to oba!
velka031 Posted - 02/01/2018 : 22:00:34
Suditi ću samo po sebi, najbolje je ostario Zagor, oduvijek ga jednako volim čitati, možda sam malo kritičniji nego prije kada je sve bilo super, mislim da nije dobro da očajni crtači ne mogu crtati Texa, a na Zagoru im se širom otvara vrata, čime se serijal svjesno vizuelno stavlja u inferiorni položaj u odnosu na Texa, Zagor je i dalje najbolji, nema sumnje. Iza njega je Mister No, njegove top priče uvijek me iznova zabave... Pa Tex, Dylan, Ken... Iako ajmo reći da je Dylan još relativno "svjež" za ovakve ocjene.
Obi-wan Posted - 02/01/2018 : 21:37:20
Ken
wele Posted - 02/01/2018 : 21:33:17
quote:
Originally posted by manhunter

Nisam mislio na seciranje serijala, niti na proglašavanje najboljeg perioda jednog junaka.

Pokušajte da sagledate serijal sveobuhvatno, sa svim dobrim i lošim stranama.



Cekaj, onda Ken ne moze u istu kategoriju sa Dilanom i ostalima jer nije aktivan serijal

nisi ni ti siguran sto si konkretno htio da pitas ili nisi jasno formulisao

je li po tebi, recimo, Betmen dobro ostario?

quote:
(imaju neku evergreen patinu), drže se svog univerzuma, mogu da se čitaju i danas (kao što i danas možemo da pogledamo dobar western ili dobar film iz šezdesetih-sedamdesetih)


Nolitin Zagor i Sklavijev Dilan jesu evergreen dok je kasni Mr No slabo citljiv (nisam citao tu zavrsnu sagu)

ivanl Posted - 02/01/2018 : 21:15:47
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by ivanl
I za kraj Ken. Meni je on kao svjetionik. Top Bonelli. Serijal s patinom, ali uvjek iznova svjez za citanje/proucavanje.



vrijeme je da vam netko sruši tu iluziju oko Kena

ne, nije Ken bezveze. vjerujem da ću ga još čitati.

ali

on je SVE samo ne dobro ostario. upravo obratno: što je čovjek zreliji (i pametniji) to uviđa dozu ispraznosti i poze kod Kena.

kod Zagora i Mister Noa je suprotno. oni su sve bolji, što čovjek više zna.

kada je čovjek dijete, onda mu je super blek, miki, kit, zagor itd.
kada je tinejdžer, onda MM, DD, zagor, MNo.
kada je mladić, onda MM, DD, Zagor, Ken, MNo, Tex...
kada stekne malo znanja onda DD, MM, Zagor, Tex, MNo, Ken...
kada postane znalac onda Zagor i Mister No.


Zasto da ne?
Ali to tebi...(mislimo na Zagora,jel...)
Ken je cista stripovska magija, opisana i docarana od malo strucnijih nego sto smo nas par ovde. A meni nebitno, kako rekoh on mi je neprevazidena poetska i crtacka magija. Uboden strip tutta-forza! U Bonelliju nece vise stvoriti takvo sto, iako se svim silama trude.
stinky Posted - 02/01/2018 : 21:08:05
quote:
Originally posted by ivanl
I za kraj Ken. Meni je on kao svjetionik. Top Bonelli. Serijal s patinom, ali uvjek iznova svjez za citanje/proucavanje.



vrijeme je da vam netko sruši tu iluziju oko Kena

ne, nije Ken bezveze. vjerujem da ću ga još čitati.

ali

on je SVE samo ne dobro ostario. upravo obratno: što je čovjek zreliji (i pametniji) to uviđa dozu ispraznosti i poze kod Kena.

kod Zagora i Mister Noa je suprotno. oni su sve bolji, što čovjek više zna.

kada je čovjek dijete, onda mu je super blek, miki, kit, zagor itd.
kada je tinejdžer, onda MM, DD, zagor, MNo.
kada je mladić, onda MM, DD, Zagor, Ken, MNo, Tex...
kada stekne malo znanja onda DD, MM, Zagor, Tex, MNo, Ken...
kada postane znalac onda Zagor i Mister No.
Dwayne_Looney Posted - 02/01/2018 : 21:03:02
quote:
Originally posted by supermark

quote:
Originally posted by manhunter

Pa sve ukupno, to je barem jasno.
Ne radi se o ocenjivanu pojedinih epizoda, niti određenog perioda u serijalu.
Drugim rečima, kako je neki junak "ostario", da li je još uvek svež, u formi, ili se skljokao i u kolicima je.





kako možeš ocijenjivati cijeli serijal u cjelini kad "Zagor danas nije isto ono što je bio na početku, a to vrijedi i za ostale junake"?



Evo uplest ću se umjesto manhuntera.
Valjda ovo boldirano znači da su neki odmah bili super pa ih je vrijeme ubilo a neki bili loši pa se dizali. Sad obrazložiti tko je odjednom ostario i grohnuo, čije su priče i dalje dobre itd. Malo poetike samo.
manhunter Posted - 02/01/2018 : 21:00:26
Čuj, ako ne razumeš pitanje, ne moraš da odgovarš, nije problem. ;)
supermark Posted - 02/01/2018 : 20:59:00
quote:
Originally posted by manhunter

Pa sve ukupno, to je barem jasno.
Ne radi se o ocenjivanu pojedinih epizoda, niti određenog perioda u serijalu.
Drugim rečima, kako je neki junak "ostario", da li je još uvek svež, u formi, ili se skljokao i u kolicima je.





kako možeš ocijenjivati cijeli serijal u cjelini kad "Zagor danas nije isto ono što je bio na početku, a to vrijedi i za ostale junake"?
ivanl Posted - 02/01/2018 : 20:56:26
Taljani neizmjerno stuju Texa. Cak vise nego ekipa s ovih prostora, Zagora. Dakle pricajuci o mastodontima, sad vec prastarim serijalima, o Texu se sve zna. To je uvjek isti klisej; putovanje, jahanje, razgovori na po par stranica, iste posalice, i naposljetku tarapana. Tesko se tu moze sto dodat ili oduzest. Onog ko takvu shemu voli, glupo je ubjedivat u nesto drugo. Moglo bi se reci da je serijal dobro ostario.
Za Zagora, tko sto smije reci negativno, na ovim prostorima...tko se usuduje dirat u svetinje. Ljudi ga toliko vole, da je za pretpostaviti, da je serijal ugodno ostario i isplativ je. Iako mu je zenit davno bio. Dylan je bio bum. I u taljana i ovde. Meni ljepo stari kao serijal. Iako je imao gomilu nebuloza i losih momenata, pokusavaju mu dati inekciju adrenalina, zadnje vrijeme. Nije cak ni lose. Dapace. Marti je tu najgore prosao i najruznije ostario sa svojim kvazi-pseudo-znanstvenim temama, precesto neadekvatno nezavrsenima. O pilotu, ne smijem pisat, njega jedino nemam, a ono staro procitano u Jugi, izbljedilo... ali stalno sam svjedok njegovoj popularnosti kod ekipe. Nathan tek treba postati tridesetogodisnjak, ali po mom sudu dobro mu ide. I za kraj Ken. Meni je on kao svjetionik. Top Bonelli. Serijal s patinom, ali uvjek iznova svjez za citanje/proucavanje. Smatram da ce takav status jednom dobiti i Magicni Vjetar. Sad je jos rano.
manhunter Posted - 02/01/2018 : 20:55:07
Pa sve ukupno, to je barem jasno.
Ne radi se o ocenjivanu pojedinih epizoda, niti određenog perioda u serijalu.
Drugim rečima, kako je neki junak "ostario", da li je još uvek svež, u formi, ili se skljokao i u kolicima je.
supermark Posted - 02/01/2018 : 20:51:45
quote:
Originally posted by supermark

Teško je to definirati za stripove koji izlaze 30+ godina
Zagor danas nije isto ono što je bio na početku, a to vrijedi i za ostale junake



quote:
Originally posted by manhunter

Pa valjda je upravo za te stripove lako utvrditi? Nisam ni mislio na Bonelli koji je krenuo devedesetih, već na onu staru gardu.




promašio si poantu
kako ćeš ocijeniti da li je strip dobro ostario ako izlazi 30 godina?
hoćeš li ocjenjivati prve epizode? one kasnije? one zadnje?
manhunter Posted - 02/01/2018 : 20:51:33
Martijev problem je što je zastranio sa visokom tehnologijom i previše filozofije.
Da su ostali kod arheoloških tema, sa malo ezoterije, bilo bi sasvim ok.

Zagor je iskočio iz svojih okvira, sva ova putovanja su ga upropastila. Naravno, nije moglo ni ostati na krijumčarima alkohola i pobunjenim plemenima, pa zato kažem da je trebalo odavno da se povuče.
Dwayne_Looney Posted - 02/01/2018 : 20:36:18
Slažem se s manhunterom, Zagor i Marty su najgore podnijeli starenje. Nažalost, Martyja je realno teško i pisati i smišljati scenarije dok se Zagor izgubio u svestranosti.
Zagor je u potrebi da preživi postao i Marty i Dylan i Mister No zato jer od početka nosi vodu Texu. Nije mogao biti njegova imitacija ali ni postati netko potpuno samostalan. Gradili su se junaci s jasno definiranim žanrovima pa i područjima djelovanja geografski a Zagijevo se područje i žanrovski i geografski skučilo pa je, da ne umre mlad, počeo uzimati malo tamo, malo ovamo i skakuče s kontinenta na kontinent. To što je i došlo do te potrebe da u njemu ima filozofije (a je jaka, u pm) najbolje pokazuje u koji je glib zaglavio.
King Warrior Posted - 02/01/2018 : 20:34:03
Samo jos ovo da dodam, mozda me neko nije shvatio:
Tex je danas bolji nego sto je prije bio, ali je jos uvijek losiji od Zagora, koji je svoj zenit davno prekoracio. Slicno je sa Dilanom, najbolje je ostavio iza sebe, ali je jos uvijek dovoljno dobar da posamara vecinu drugih SBE serijala.
morski Posted - 02/01/2018 : 20:18:36
quote:
Originally posted by DODSFERD

quote:
Originally posted by stinky

kod tebe prolazi sve bez filozofiranja, u tome i jest problem


Jesi li baš toliko siguran veliki filozofe, ja bih rekao da me ne poznaješ dovoljno. https://youtu.be/pwbYEOKtGPg


moram da pomenem mnogo bolji hit o filozofima https://www.youtube.com/watch?v=8256VJ4hkJU

a sto se teme tice, jedini koji moze da se kontinuirano, i dalje, cita je tex.
povezivati ongoing sa ugasenim serijalima nema smisla. lako je romantizirati kena i mister noa (i nik rajdera, sto da ne), kad nema vise. svi smo svedoci dekadencije zagora, martija, dilana... te je stoga lako izvuci neke periode tih junaka i reci da su vecni; da se sada i uvek mogu citati; i da je u njih ulagano koliko u teksa, gde bi im/nam kraj bio...
tex2 Posted - 02/01/2018 : 19:42:08
quote:
Originally posted by 1Euro

quote:
Originally posted by tex2

Julija nije ostarila!

Mister No, Ken Parker i Tex bi se mogli čitati danas!

Martija i Zagora novije nisam čitao godinama, al zadnje što sam čitao je bilo dosta loše! Kit Teller, kapetan Miki, Blek, Mark se ne bi mogli čitati danas, pa nije ni čudo što su ugašeni!



Kit Teller ne može biti u istom razredu kao ovi spomenuti. On je više u razredu sa Zagorom ili bi barem trebao ako ima pravde na svijetu.
A lijepo su pokazali sa poslednjim specijalcem Čarobnjak Zoltan kako može to iči dalje, jer su taj specijalac izdali nakon 15 godina od završetka serijala i to je sasvim drugi Kit Teller, više nalik na Texa



Ja sam tog Zoltana jedva se natjerao pročitati do kraja, koliko mi je bio naivan i loš, ali o ukusima se ne raspravlja!
Dukidule Posted - 02/01/2018 : 19:38:16
quote:
Originally posted by King Warrior

Koliko mi se cini niko bas najbolje nije shvatio koje je Hunter ovdje pitanje u stvari postavio, svako pise neko svoju spiku.
Pa evo, necu ni ja biti izuzetak, da i ja odalamim koju, vjerovatno cu kao i vecina promasiti bit teme.

Najbolje je ostario Tex, on je jedini koji je kvalitetniji danas nego prije. Svi ostali su, nakon odredjenog vremena i doticanja zenita, u padu bili ili jos uvijek jesu.



Pa ti sad nisi odalamio nikoju nego samo malo opširnije opisao ono što ja gore - uz pozivanje na huntarovu izjavu, pomenuh.
A da si fulao odgovor u potpunosti, ne bih rekao, kao ni ja, baš zato jer je u pitanju u biti jedini junak koji u potpunosti zadovoljava kriterije.
Dukidule Posted - 02/01/2018 : 19:31:41
quote:
Originally posted by Jesse_Pinkman

Misterija i Tex mi nikada nisu ni bili zanimljivi.


Zato što si još premlad za (preozbiljnog) Texa.
Samo se ti iživi i ispucaj sa Marvelom, Star warsom i power rendžerćima a pravi rendžer doći će ti kad se malo smiriš. ;)
King Warrior Posted - 02/01/2018 : 19:29:35
Koliko mi se cini niko bas najbolje nije shvatio koje je Hunter ovdje pitanje u stvari postavio, svako pise neko svoju spiku.
Pa evo, necu ni ja biti izuzetak, da i ja odalamim koju, vjerovatno cu kao i vecina promasiti bit teme.

Najbolje je ostario Tex, on je jedini koji je kvalitetniji danas nego prije. Svi ostali su, nakon odredjenog vremena i doticanja zenita, u padu bili ili jos uvijek jesu.
1Euro Posted - 02/01/2018 : 19:25:35
quote:
Originally posted by tex2

Julija nije ostarila!

Mister No, Ken Parker i Tex bi se mogli čitati danas!

Martija i Zagora novije nisam čitao godinama, al zadnje što sam čitao je bilo dosta loše! Kit Teller, kapetan Miki, Blek, Mark se ne bi mogli čitati danas, pa nije ni čudo što su ugašeni!



Kit Teller ne može biti u istom razredu kao ovi spomenuti. On je više u razredu sa Zagorom ili bi barem trebao ako ima pravde na svijetu.
A lijepo su pokazali sa poslednjim specijalcem Čarobnjak Zoltan kako može to iči dalje, jer su taj specijalac izdali nakon 15 godina od završetka serijala i to je sasvim drugi Kit Teller, više nalik na Texa
King Warrior Posted - 02/01/2018 : 19:25:15
quote:
Originally posted by DODSFERD

quote:
Originally posted by stinky

kod tebe prolazi sve bez filozofiranja, u tome i jest problem


Jesi li baš toliko siguran veliki filozofe, ja bih rekao da me ne poznaješ dovoljno. https://youtu.be/pwbYEOKtGPg


Zamalo ne padoh sa stolice kada sam ugledao ove tvoje vampircice.
Evo jos me uvijek polijevaju vodom.
tex2 Posted - 02/01/2018 : 19:15:40
Julija nije ostarila!

Mister No, Ken Parker i Tex bi se mogli čitati danas!

Martija i Zagora novije nisam čitao godinama, al zadnje što sam čitao je bilo dosta loše! Kit Teller, kapetan Miki, Blek, Mark se ne bi mogli čitati danas, pa nije ni čudo što su ugašeni!
DODSFERD Posted - 02/01/2018 : 19:12:11
quote:
Originally posted by stinky

kod tebe prolazi sve bez filozofiranja, u tome i jest problem


Jesi li baš toliko siguran veliki filozofe, ja bih rekao da me ne poznaješ dovoljno. https://youtu.be/pwbYEOKtGPg
manhunter Posted - 02/01/2018 : 18:15:41
Ja sam spomenuo Kena, pa sam povukao paralelu sa westernom.
Tex je isto tako dobro ostario, nema pogovora.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000