forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 Noći strave i užasa - Forum živih mrtvaca

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
vukozec Posted - 19/09/2017 : 16:45:52
Ovo je tema na kojoj diskutiramo o horor filmovima (i, ajd, serijama).


Originalno je tema bila zamišljena kao challenge/maraton kojeg reaktiviramo, ako se sjetimo, svake godine u listopadu.

*********************************************************************
HORROR MARATHON/CHALLENGE, 2018 EDITION!

Predlažem ova pravila:
1. nema nikakvih pravila, gledajte koliko možete, pišite koliko možete, probajte ostvariti izazov ili ne, sve je dozvoljeno
2. izazov: ja ću probati ostvariti HoopTober5.0 izazov sa letterboxda (pravila u nastavku), no ako netko ima neku svoju ideju/izazov slobodno neka ga postavi ovdje pa mu se možda još netko pridruži.
3. Kraj je 31.10. kad predlažem gledanje filma Halloween tematike.

HoopTober5.0 pravila:
10 'Anniversary Films' (Release years end in an 8, excluding 2018)
6 countries
6 decades
6 films from before 1970
6 films from the following: Romero, Cronenberg, Clive Barker, Terence Fischer, Sergio Martino, Bill Lustig (mix-and-match, or all one)
2 flying things that kill you films
1 silent film as a tribute to A Quiet Place
1 aquatic menace film as a tribute to Meg
2 women directed films
1 inanimate object comes alive film
1 film with Barbara Crampton in it.
2 Tobe Hooper Films (There must ALWAYS be a Hooper film)
***FOR THOSE THAT LIKE TO DO EXTRA WORK: WATCH TALES FROM THE HOOD AND TALES FROM THE HOOD 2, WHICH DROPS OCT 2. YOU WILL RECEIVE A SHOUT OUT IN NEXT YEARS HOOP-TOBER. JUST LET ME KNOW WHEN YOUVE FINISHED ALL 33***
-review them all.(eek)

Vjerujem da je najteži zadnji zadatak: napisati osvrt na svaki film. Ja sam lani pogledao 35 filmova u 40 dana i stvarno napisao osvrt na svaki. Da je bilo lako, nije :)

Moja lista za ovu godinu:
https://letterboxd.com/mavuku/list/31-days-of-night-the-chase-is-better-than/
*****************************************************

ORIGINALNI POST IZ 2017.::

**********************************************************************
Listopad/oktobar je mjesec u kojem filmofili tradicionalno organiziraju maratone i razne izazove gledanja horror filmova. Evo mog ovogodišnjeg izazova kojeg sam produžio na 40 dana zaključno sa 31.10. (nešto kao Halloween advent). Znači početak bi bio ovaj petak.

Pravila igre:
- svaki pogledani horror film nosi 1 bod + još 1 bod za svaku od dolje navedenih kategorija u koju upada
- nije bitan broj filmova već ukupan broj bodova (jedan film može nositi više bodova)
- 12 je standardnih kategorija i jedna specijalna, ukupno naravno 13 (666 bi ipak bilo previše )
- specijalna kategorija je ovogodišnja "featured" kategorija, cilj je pogledati što više filmova iz te kategorije

Kategorije:
- Based on comic
- In memoriam: Tobe Hooper & George A. Romero
- Stephen King
- Animals/force of the nature/eco horror
- Gothic/Religious
- In space/From space/SF
- This year's monster: Vampire
- Set in snow
- Traped/Captive/Home Invasion/Survival
- Different decades // one point for each decade movie is made in
- NoUSA // neamerički filmovi
- Halloween
- SPECIAL CATEGORY: 80s Slasher

10 Bonus bodova se dobije ako se popune sve gornje kategorije.

Eto, ja ću ovdje voditi dnevnik gledanja, a ako se nađe još zainteresiranih da mi se pridruže možemo organizirati i malo natjecanje (najzanimljiviji dio je uvijek čitanje tuđih komentara).

Lista filmova koje planiram pogledati (većinu): https://letterboxd.com/mavuku/list/40-days-of-night-no-sleep-til-halloween/
**********************************************************************
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
vukozec Posted - 12/09/2023 : 23:45:06
*** MALI HOROR IZAZOV 2023 ***

Vrijeme je za mali horor izazov.
Opet ima 10 kategorija, ali ovaj put ne treba pogledati po 10 filmova već je dovoljno (i obavezno) po jedan u svakoj.
Jedan film može zadovoljavati više kategorija (dakle teoretski možete savladati izazov i sa manje od 10 filmova).
Ako pogledate više filmova iz neke kategorije, možete svaki film u kategoriji evidentirati kao 1 bod, pa na kraju izazova vidimo tko je imao najmanje, a tko najviše bodova.
Izazov počinje 15.9., a završava naravno na Halloween.

Slijede pravila.
Izazov je pogledati bar po jedan:
- nijemi ili Universal horor film
- Hammer ili Amicus horor film
- japanski ili korejski horor film
- haunted house horor film
- horor film na temu satanizma i/ili religioznosti
- SF horor film
- talijanski horor film
- horor film temeljen na gotičkom literarnom predlošku (https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_gothic_fiction_works)
- horor film remake
- film iz Halloween franšize ili na temu Halloweena
vice Posted - 10/03/2023 : 21:51:16
Vrisak 6



Zabavan, domišljat, potpuno over-the-top uz mnoštvo fan servicea. Ghostface je brutalan i gnjevan. Jako gnjevan.


Uvodna špica po meni najbolja nakon originala i dvojke.

Sidney mi nedostaje, ali ritam je toliko brz da se ne osjeti tolika praznina njenim odsustvom. Dapače, čak je Gale bila suvišna.

Ovo je priča o sestrama Carpenter, a ne o završnoj djevojci Prescott.

Međutim, nisan fan sadističkog iživljavanja protagonistice koje je očito predstavljeno kao zadovoljavajuća pravda koju publika voli. Ja ne. Sidney je to radila puno bolje. Naplata duga seronjama pod maskom, ali uz odmjerenost. Sam nije ni blizu.
No, očito san u manjini jer vidin da se publici taj pristup sviđa. Oh well...

Radio Silence doista kuži Vrisak, ali Craven nikad ne bi iša u ovom smjeru. Cili taj twist iz petice sa Billyjevom kćeri je glup i ne drži vodu, a halucinacije teški cringe. Kuže Vrisak, ali kao kreatori imaju svoju viziju koja se neće svidit svakom fanu serijala. Eto, meni baš i nije.

U cjelini, promatrajući i requel i ovaj resequel, drago mi je šta mi je omiljeni serijal hit na velikom platnu i u trendu tako da ću rado prijeć preko ovih zamjeranja koja iman i reć da jedva čekan sedmicu.

Ako je sudit po dosadašnjem kopiranju formule (requel - momak ubojica, sequel requela - osveta obitelji) u Vrisku 7 očekujem masterminda ove retrilogije.
vukozec Posted - 02/11/2022 : 13:57:09
quote:
Originally posted by vukozec

Sezona od horora je lagano počela.

Ovogodišnji HoopTober: https://letterboxd.com/cinemonster/list/hooptober-neun-from-outer-space/

Moja lista: https://boxd.it/iorGk



Top 5 ovogodišnjih preporuka od mene:

The Town That Dreaded Sundown (1976)
The Phantom of the Opera (1925)
Demons of the Mind (1972)
The Swarm (2020)
The House (2022)
panzer Posted - 18/10/2022 : 19:04:24
https://www.msn.com/en-us/movies/news/a-terrifying-new-clown-horror-film-has-audiences-fainting-and-vomiting-in-cinemas/ar-AA1322br
King Warrior Posted - 18/10/2022 : 17:17:15
Prosli Halloween film je bio odlican, ovaj novi je veliko razocarenje.
vukozec Posted - 16/10/2022 : 23:10:03
https://www.listchallenges.com/101-horror-movies-you-must-see-before-you-die/list/

68% (69/101)
mladjo Posted - 12/10/2022 : 21:23:41
1BR (2019)
https://www.imdb.com/title/tt7541106/?ref_=nv_sr_srsg_0

I eto nam još jednog pokušaja stvaranja idealnog društva. Ali čini se da nisu svi baš oduševljeni. Ha šta ćeš, kad neće, neće.
mladjo Posted - 10/10/2022 : 00:40:10
Carrie (2013)
Solidno odrađen remake.
Ocjena:6/10
mladjo Posted - 09/10/2022 : 17:44:48
Frankenhooker (1990)
https://www.imdb.com/title/tt0099611/?ref_=nv_sr_srsg_0

Ovo sam gledao kao klinac ali se ničega ne sjećam, pa rekoh ajde sada da malo osvježimo pamćenje.
Zaplet:zaručnicu samelje kosilica, dečko joj čuva glavu i još neke dijelove u specijalnoj tekućini te onda od kurvi napravi tijelo.
Zvuči zanimljivo?
Pa i je. Samo što je izrada pomalo podbacila. Ali ipak, pozitivna ocjena.
Ocjena:5/10

P.S. Ispalo je da se ne sjećam ničega od prije:))
mladjo Posted - 09/10/2022 : 00:30:41
X (2022)

Ne znam čemu toliki hype oko ovog filma. Likovi su na granici zanimljivosti, nema onog elementa strave (barem ne u dovoljnoj mjeri), a sama radnja je isto niš posebno. Jedino su negativci ok.
OCjena:5/10
mladjo Posted - 28/09/2022 : 23:16:27
Creature from the black lake (1976) - odustao nakon desetak-dvanaest minuta.
Ocjena:3/10
mladjo Posted - 26/09/2022 : 21:54:01
Army of the dead (2021)
https://www.imdb.com/title/tt0993840/?ref_=nv_sr_srsg_0

Zack Snyderova ...of the dead šprehica je ispunila očekivanja:neobavezna zombie apokaliptična zajebancija za razonodu.
Ocjena:6/10
vukozec Posted - 26/09/2022 : 14:53:41
Sezona od horora je lagano počela.

Ovogodišnji HoopTober: https://letterboxd.com/cinemonster/list/hooptober-neun-from-outer-space/

Moja lista: https://boxd.it/iorGk
vukozec Posted - 29/06/2022 : 10:20:47
Četvrtkom na HRT3 već neko vrijeme ide ciklus Strava na trećem. Manje-više svaki naslov je prava poslastica za ljubitelje žanra. Pritom je uglavnom riječ o kultnim i/ili zapostavljenim naslovima, ne onim svima poznatim. Godišta filmova su uglavnom od 50ih do 80ih. Ok, reprizirali su dosta gialla/talijanskog horora kojeg su već prikazivali u prethodnih par godina (dosta Fulcija npr., koji je već imao svoj ciklus), ali i tu su mislim po prvi put prikazali urnebesne Demone od Lamberta Bave.

Ciklus mi je otkrio neke prave gemove za koje prije nisam ni čuo: The Collector redatelja Ben Hura, američki The Other, španjolski Satan's Blood (Escalofrío, vjerojatno najopskurniji naslov prikazan, no skroz solidan)...
Prikazana je i orginalna Muha iz 1958. itd.

Sutra prikazuju Drakulu Jesusa Franca as Christopherom Leejem. Franco na javnoj državnoj tv, hihi, dok je takvog filmskog programa vrijedi plaćati pretplatu




fandango Posted - 18/05/2022 : 09:12:24

Eto napravise i film inspiriran stripom Crossed: https://www.imdb.com/title/tt13872248/

Bilo je valjda pitanje vremena. Gledo neko? Mozda Dr. Gonzo recenzirao vec? Kritike cak i nisu tolko lose, al sudeci po premisi i forspanu, zeludac ce da pati.



vukozec Posted - 17/02/2022 : 09:47:22
quote:
Originally posted by vukozec

Flesh for Frankenstein (1973)

Film američko-europske koprodukcije (Andy Warhol producirao). Body horror, seks i eksploatacija fetiša. Udo Kier sa tvrdim đrman ingliš naglaskom u svom najboljem over the top izdanju (apsolutni hajlajti filma nekrofilska scena sa Nevjestom i finalna teatralna smrt). Zvuči zanimljivije nego što stvarno jest, previše isprazne priče udavi film.

Evo malo dijaloga i sličica:

"Ti si veoma dobar asistent. I doneo si mi neke dobre primerke. Taj "manus" je bio perfektan.
Hvala, barone.
Ali sad nam je potreban jedan perfektan "nazum".
Da!
Koji predstavlja najbolje osobine idealnog srbina.
Kako to mislite? Idealni srbin? Nisam još nikad čuo o ovome.
Oto, ti ne razumeš. Srpska rasa potiče od direktnih potomaka slavne prastare Grčke!
To nisam znao. Ali... gde ćemo naći takav nos?
U selu, Oto, u selu.
Sećam se kada sam išao u školu. Moja ujna je vodila moju sestru i mene, svaki dan u školu.
I tad sam video ta stvorenja pored puta!
Ali zabranjeno nam je bilo da igramo sa njima. Jer mi pripadamo višoj klasi. Oni su samo seljaci, radnici.
Više puta sam pobegao... stajao sam satima na polju gledajući ta stvorenja."









Evo šansa za pogledati ovaj gore film u kinu: https://ravnododna.com/kultni-petak-u-kinoteci-donosi-frankenstein-andyja-warhola-3d/
pcoro Posted - 17/01/2022 : 08:56:25
quote:
Originally posted by vukozec
The VVitch (2015., Eggers)

VVitch je film odlične režije, odlične sugestivne atmosfere i odlične glume (naročito se ističe Anna Taylor-Joy u glavnoj ulozi). Nema tu ničega od modernih horor tropa, zaboravite na jump scareove itd. To je svjedno stopostotni punokrvni horor, no svojom ambicijom i realizacijom on nadilazi svoj žanr. Opet imamo sukob priroda vs civilizacija: naseljenici Novoga svijeta svoje imanje podižu doslovno na rubu zlokobne šume. Tu su i teme zatomljene seksualnosti, patrijahat vs ženska samostalnost, opresivna religioznost vs naturalistička sloboda. Stvarni nisu baš crno-bijele. Obitelj nastoji ukrotiti divlju prirodu, no na početku filma vidimo da bježe od stega i pravila civilizirane zajednice. Na kraju prirodno, instiktivno, pogano nadvladava racionalno i civilizirano, no nije baš najjasnije što se time želi poručiti. Kako je priroda jača od pojedinca, kojem je onda bolje da se drži zajednice? Kako suviše stroga represija ima kontraefekt da osobu nad kojom se vrši gura tamnu stranu (SPOILERI: Thomasin potpiše faustovski ugovor tek NAKON što je već svi proglase vješticom premda ona to nije)? Ako je to slavlje ženske emancipacije zašto Thomasin mora potpisati taj ugovor, dakle novu oobavezu i zašto se obavezuje đavlu u liku muškarca? Je li finale filma pobjeda ili poraz? Generalno mi ne smetaju ambivalentni krajevi, no volio bih da je to ovaj put bilo malo dorečenije.





Malo kasnim jer sam tek sad pogledao ovaj topic, ali evo mog stava

Ženska na kraju pristaje postat vještica jer joj ništa drugo nije preostalo - obitelj joj je mrtva, ona je sama u šumi, par dana hoda od najbližeg sela, a i ako ode tamo, možda će je spalit kao vješticu. To bi mi bio jedan mogući razlog, a drugi je to što su likovi u filmu vjernici puritanci, u strahu od Boga. Ta cura je i prije pokolja uvjeravana u svoju grešnost i krivnju, moguće da nakon svih događaja koji su se zbili smatra da za nju više i nema spasa, da ju je Bog odbacio i šta onda može nego priklonit se drugoj strani.

Meni je film genijalan baš radi prikaza tog vremena, puritanskog kršćanstva, iz starih vremena, kad likovi znaju da su cijelo vrijeme krivi pred Bogom, da su grešni i uvijek su u strahu. Bog je strašan, vrag je strašan, priroda je okrutna, šuma je mračna i puna zvukova, a čovjek krhak i nemoćan, jedan slab urod krumpira i već si na rubu smrti.
vice Posted - 15/01/2022 : 00:00:21
quote:
Originally posted by Shaner

quote:
Originally posted by vice

Vrisak nije razočara!



To mi je drago čuti. Ja ga čekam doma. Pripremio sam i prijašnje nastavke za maraton.





Šteta ako ga ipak ne pogledaš u kinu. :)
vice Posted - 14/01/2022 : 23:55:25



Vrisak je jedan od glavnih elemenata mog geek identiteta (poput Zagora, Spidermana, Batmana) i pasionirano pratim sve vezano uz taj serijal.
Vijest o novome nastavku, ujedno rebootu i sequelu (u filmu korišten pojam requel) vratila me u djetinjstvo kad san prvi put pogleda čitavu trilogiju i (p)osta vječni fan.

Vrisak je predstavnik tzv. neoslashera u kojima se whodunit sastavnica stavlja u prvi plan, uz sama ubojstva. Također je, kao metafilm sam sebi najznačajnija referenca.

Upravo to samoreferenciranje daje šarm ovom serijalu, ali nekad je i toga previše. U ovom nastavku nema Cravena te je ta samosvijest koja samo šta ne probije 4. zid postala i koje zrno slanija. Ostavljen je dojam da su se momci iz Radio Silencea (Ready or Not) toliko trudili odati počast originalnim likovima i autorima da su nastupili isuviše fenbojevski.

Ipak, bolje i to nego da su otišli u onu drugu krajnost lišenu svakog karaktera prethodnika.

Ubojstva su brutalna - kratka, ali brutalna. Ne odišu kreativnošću ni dugim scenama potjere, no to nadoknađuju visceralnošću i surovošću.

Nova ekipa je podnošljiva, s tim da na jednom kraju spektra imamo potpuno nedojmljive likove (Vince, Liv), a na drugom one za koje doista navijaš (Wes, Tara). Sam kao protagonist nije ni blizu legendarnoj Sidney, ali lako mogu zamislit nastavke jer je centralna misterija oko Sam dovoljno stabilna da podnese dugotrajniju priču.

I na kraju razotkrivanje Ghostfacea - jebeno zabavno! Osobno san prezadovoljan tim dijelom, kao i samim obračunom koji slijedi. Koliko čitam upravo taj 3. čin filma i ostali hvale. Nije ništa posebno novo ni over-the-top, ali je fini mix 1. i 4. dijela uz nekoliko suptilnih posveta (poput gestikulacija ubojice koji zrcale one iz originala).

Requel Vriska je uspija! Ima mana, ali unatoč njima pruža čistu slasher zabavu koja pristaje trenutnom ukusu horor publike. Nastavci su gotovo pa zagarantirani, samo da film zaradi koji dolar više.


vukozec Posted - 14/01/2022 : 10:19:37
The Babysitter (2017)

Lijepo je da se još uvijek rade proper coming of age horor komedije za nove generacije. Bez puno filozofije i razvlačenja, vrckavo i dinamično. Gledao nedavno i Satanic Panic koji mi je bolji.




Black Christmas (2019)


Ako bi se film promatrao ne kao pokušaj ozbiljne hiperfeminističke woke poruke, već kao satira iste, onda bi čak mogao funkcionirati kao horor-komedija. Šteta odlične Imogen Poots i režije u kojoj je bilo orginalnosti u načinu snimanja slasher scena (premda su uškopljene sa pg-13).

Shaner Posted - 14/01/2022 : 09:42:29
quote:
Originally posted by vice

Vrisak nije razočara!



To mi je drago čuti. Ja ga čekam doma. Pripremio sam i prijašnje nastavke za maraton.

vice Posted - 13/01/2022 : 23:24:24
Vrisak nije razočara!

Sutra iden opet pa ću napisat detaljniji spoiler free osvrt.
vice Posted - 11/01/2022 : 19:55:22
U četvrtak u 19h slijedi jedan od iščekivanijih mi filmofilskih trenutaka u životu - novi Vrisak u kinu!

Dojmove ću prenijeti istu večer.

Toliko san uživljen da se sav tresem od uzbuđenja.

Hello Sidney. It's an honor.
vukozec Posted - 02/11/2021 : 13:37:08
Ovogodišnji horor maraton zavšen.

Favoriti među filmovima koje sam pogledao:
Variola Vera
Near Dark
Witchfinder General
Get Out
Taste of Fear
Spalovač mrtvol
Love Massacre
Shaner Posted - 27/10/2021 : 18:03:14
Moram pogledati Variolu Veru.

Spalovač mrtvol remek-djelo.


forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.18 seconds. Snitz Forums 2000