forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Popisi, biografije, bibliografije
 El Cobra

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Jozzinelli Posted - 14/02/2018 : 19:48:31
Kobra (El Cobra) je još jedan u nizu western stripova Artura Del Kastilja (Arturo Del Castillo).
Ipak mi, od svih njegovih westerna koje sam čitao, najsvetliju tačku predstavlja Loco Sexton.
Razumljivo, kada je većinu epizoda za taj serijal radio Oesterheld.
Za Kobru je kompletan scenario radio Eugenio Juan Zappietro, pod pseudonimom Ray Collins.
Imaju neke Kobrine epizode određeni šmek, ali je sve to znatno slabije u odnosu na serijal koji je Del Kastiljo radio sa Osterheldom.
Za Kobru je Del Kastiljo uradio samo prvih 12 epizoda, a ostatak, odnosno veći deo ovog serijala
je nacrtao Miguel Angel Repetto, koji nam je poznat kao crtač još jednog popularnog western stripa - Teksa Vilera (Tex Willer)
i čiji stil je dosta sličan Del Kastiljovom.

Kobra je premijerno objavljivan najpre u argentinskom strip magazinu "Skorpio", u prvih 12 brojeva*, od jula 1974. do septembra 1975. godine,
dakle epizode koje je radio Del Kastiljo, a sa promenom crtača je promenjena i revija,
nadalje je izlazio u reviji "Corto Maltés", u razmaku od 10. broja (mart 1976) do 52. broja (decembar 1979).
U stvari, od 13. broja magazina "Skorpio" počeo je da izlazi Loco Sexton, bilo bi previše da u istom izdanju
idu 2 Del Kastiljova western stripa, pa su izgleda na ovaj način preraspodelili junake, i što se tiče izdanja, i što se tiče crtača.

*Preciznije, jedino u broju 8 nije objavljen Kobra, ali je zato jedna epizoda izašla u specijalnom broju "Skorpio Libro de Oro".
Dakle, redosled objavljivanja prvih 12 epizoda je bio:
- Skorpio 1-5
- Skorpio Libro de Oro 1 (epizoda 6)
- Skorpio 6 (epizoda 7)
- Skorpio 7 (epizoda 8)
- Skorpio 9-12


Dužina epizoda je ili 10 ili 12 stranica, za one koje su 2-3 stranice duže sam naveo u zagradi.


01 El Cobra [15p]
Stripoteka 557 - Dolaze Mastersoni
02 Hace tiempo en Craddock Creek [15p]
Stripoteka 646 - Farelovi
03 El día del Mescalero [14p]
Stripoteka 554 - Obračun u Ston Sitiju; Politikin Zabavnik 2154 - Meskalero se vratio
04 Artie y la Boda [14p]
Stripoteka 562 - Rođendanski poklon
05 Una radiante tarde de Sol [14p]
Stripoteka 565 - Dedmun Smit
06 Es toda mía la ciudad
Stripoteka 572 - Grad sjaja i bede
07 No me hablen de ella
Stripoteka 579 - Otmica u Sonori; Denis 124 - bez naslova
08 Viento de cumbres [14p]
Stripoteka 594 - Poslednji dani
09 Invitación a un pistolero
Stripoteka 621 - Zla krv
10 Solo, hacia el final
Stripoteka 630 - Potera
11 El duelo
Stripoteka 573 - Ukroćeni mustang
12 Quo vadis, pistolero?
13 Ahí viene la novia
Stripoteka 567 - Lažni dobrotvor
14 Pueblo muerto
Stripoteka 571 - Beli Ljiljan
15 El hombre que vino del sur
Stripoteka 575 - Poslednji obračun O'Deja
16 Valle Triste
17 El oro del muerto
Dubrovački gusar br. 14 - bez naslova (kao strip dodatak pisanog romana, Ježevo izdanje iz 1982. godine)
18 Bonjour, Malara
19 Pasa un jinete
20 Réquiem para un pistolero
21 La larga espera
22 Día Negro en Tuesday City
23 La pandilla maldita
24 Bésame antes de morir
25 Yo, el jurado
26 El día de Sonora Wells
27 Los tres jinetes del apocalipsis
28 El hombre de Querétaro
29 El lirio del desierto
30 Rancho muerto
31 Tres hijos del diablo
32 El muro
33 Altas sierras
34 El sol rojo
35 Los viajeros
36 Las colinas del odio
37 Un día sin huella
38 Balada de otoño
39 El asesino que no existía
40 El día que llegó El Cobra
41 La dama del este


Dakle, prvih petnaestak epizoda je objavljeno u Stripoteci, iz nekog razloga je izostavljena dvanaesta, poslednja Del Kastiljova epizoda?!
Ako nije kojim slučajem objavljena ranije u Zabavniku ili možda u nekom broju Denisa bez navedenog imena junaka?

9   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Jozzinelli Posted - 28/12/2022 : 19:16:43
Eh, da, naveo sam da je Kobra izlazio u prvih 12 brojeva argentinskog Skorpija, mislio sam u tom razmaku,
možda je trebalo da budem precizniji i napomenem da ga u jednom broju nije bilo, kao i da navedem ovaj specijal.
Ali, pravo da kažem, nisam nešto ni obratio pažnju na to, niti sam smatrao da je bitno, pošto nisam unosio u popis brojeve magazina
gde je izlazio, najbitnije mi je bilo da navedem redosled i naslove epizoda, i da ih povežem sa epizodama u domaćim izdanjima.
Eto, mogao bih sad da prepravim tu rečenicu u uvodnom postu, kako ne bi ponovo nekog zbunjivala.
StripArt Posted - 27/12/2022 : 12:55:29
Iskreno nigdje nisam našao da je to El Cobra nego sam ‘zaključio’ 12 brojeva Skorpio = 12 epizoda i kada sam naknadno vidio i taj broj Skorpio 5b u kojem je jedna epizoda koju je nacrtao Castillo, bez neke prevelike provjere sam došao do zaključka da je i to dio serijala El Cobra.
Hvala na upozorenju. Samo je do mene.
Jozzinelli Posted - 27/12/2022 : 06:07:40
StripArt, ne znam gde si našao podatak da je to epizoda Kobre, ali očigledno se radi o grešci,
u Skorpiju #8 je objavljen neki Del Kastiljov western strip van ovog serijala, nigde ne stoji da je junak Kobra:
https://ahira.com.ar/ejemplares/skorpio-no-8/
https://www.comics.org/issue/1330684/

StripArt Posted - 26/12/2022 : 21:16:35
Na prvom spisku nedostaje epizoda ‘Al borde del abismo’ koja je objavljena u Skorpio #8 26.04.1975. Ta epizoda također nije objavljena u Stripoteci. A to opet znači da je Arturo Del Castillo nacrtao trinaest (13) epizoda. Inače epizoda ‘Es toda mía la ciudad’ je objavljena u ‘vanrednom’ broju “Skorpio Libre de oro 1” I, 1975. a koji se nekada može (pro)naći kao Skorpio 5b.
wolf Posted - 15/02/2018 : 14:36:23
A tek ZS/LMS sa svojim maštovitim interpretacijama...

Samo neki od bisera:

Zmije gamižu
Karson nema sreće
Vjesnik ljubavi
Čiko i rubini

Veze ns vezom nema naspram izvornih naslova.
ivanl Posted - 15/02/2018 : 08:59:03
quote:
Originally posted by Jozzinelli

quote:
Originally posted by ivanl

Moram primjetiti, nijedan prijevod iz Stripoteke nema ni jednu jedinu rijec istu s spanjolskim originalom.


Ipak ima jednu reč, u 6. epizodi, ciudad - grad


Da, bolje ista nego nista. Podsjeca me na ona vremena u Jugi, kad bi dosao film u kino imena Fright night, recimo, a prijevod; moj susjed je vampir...
ninel Posted - 15/02/2018 : 08:31:51
Castillove junake (Kendalla, Kobru, Larigana itd...) je najbolje označio
Ken Parker u stripu Ljudi, stoka i junaci: "Koristi dva ili tri imena,
ali lice je uvijek isto."
Jozzinelli Posted - 15/02/2018 : 03:09:55
quote:
Originally posted by ivanl

Moram primjetiti, nijedan prijevod iz Stripoteke nema ni jednu jedinu rijec istu s spanjolskim originalom.


Ipak ima jednu reč, u 6. epizodi, ciudad - grad
ivanl Posted - 14/02/2018 : 21:51:06
Moram primjetiti, nijedan prijevod iz Stripoteke nema ni jednu jedinu rijec istu s spanjolskim originalom.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.16 seconds. Snitz Forums 2000