forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: SKALPIRANI 4 & 5

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 15/11/2017 : 21:44:12


Tajni agent FBI-a, Dashiell Zli Konj, možda ne vjeruje u Boga, ali nedavni događaji upućuju na to kako se neka viša sila preko svako mjere trudi održati ga na životu. U stvari, nakon nekoliko dobro postavljenih igala i nekoliko dobro naciljanih metaka, u boljoj je poziciji nego ikad da sruši velikog gazdu indijanskog rezervata Ruža Prerije, poglavicu Crvenu Vranu.

Ali uz svu Dashovu dobru sreću, njegova majka je i dalje mrtva, a ubojica i dalje na slobodi. On sam je i dalje na heroinu, a isto tako i majka njegova nerođenog djeteta – kći Crvene Vrane. Uz sve to, Dashiell je pobudio sumnje kod poglavičina najsmrtonosnijeg pomoćnika, Shunke, čovjeka koji je više nego voljan upotrijebiti silu u svrhu otkrivanja i zataškavanja tajni.

Skalpirani 4 • Rezervatski blues • 364 stranica • Kolor • 160 x 240 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Jason Aaron • Crtež R. M. Guera • Prijevod Robert Solanović • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 8.11.2017. • Cijena 180 Kn

Potraga za ubojicom njegove majke bila je jedina stvar koja je ubačenog agenta FBI-a, Dashiella Zlog Konja, čuvala od kaosa koji zahvaća indijanski rezervat, Ružu prerije. A sad kad je konačno saznao istinu, Dashu je put čist da ispuni obećanje koje je dao svom nadređenom, a i majčinom duhu.

Ali čovjek koji je ubio Ginu Zli Konj još uvijek je na slobodi, a FBI-eva meta – poglavica Lincoln Crvena Vrana – tek što nije dodatno zakomplicirao cijelu stvar spalivši svoju cijelu zločinačku mrežu. Nakon godina nasilja i izrabljivanja, novi će se rezervat roditi iz pepela starog – a nitko ne zna tko će ostati živ da tome posvjedoči.

Skalpirani 5 • Na kraju puta • 268 stranica • Kolor • 160 x 240 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Jason Aaron • Crtež R. M. Guera • Prijevod Robert Solanović • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 8.11.2017. • Cijena 180 Kn

http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/skalpirani-4-rezervatski-blues/458/
http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/skalpirani-5-na-kraju-puta/459/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
anto Posted - 13/08/2022 : 19:39:42
ma dobro,to je hiljadu puta prožvakana tema - masa odličnih naslova je prošla ispod radara,prodaja ide loše i tako dalje i tako dalje...
Skalpirani su tek jedan od tih slučajeva.
Dr. Zistis Posted - 13/08/2022 : 09:21:51
quote:
Originally posted by don_draper

quote:
Originally posted by Dr. Zistis

Gde prosao ispod radara, pa ovo je jedan od najboljih serijala u stripu. Pravo remek delo, sto u reci sto u slici. Vozi od pocetka do samog kraja



Mislio sam na prodaju. Prva knjiga se rasprodala tek nekih 4-5 godina od izdavanja
A o kvaliteti ne sporim



Aaaaa,tako moze da izgleda. Realno i zavidim ti sto si tek sad imao priliku da ga prvi put citas
don_draper Posted - 13/08/2022 : 09:04:30
quote:
Originally posted by Dr. Zistis

Gde prosao ispod radara, pa ovo je jedan od najboljih serijala u stripu. Pravo remek delo, sto u reci sto u slici. Vozi od pocetka do samog kraja



Mislio sam na prodaju. Prva knjiga se rasprodala tek nekih 4-5 godina od izdavanja
A o kvaliteti ne sporim
jagodanbg Posted - 13/08/2022 : 00:46:08
quote:
Originally posted by don_draper

Nekako kod nas je proslo ispod radara, nezasluzeno obzirom na kvalitetu

Ne znam je li do povrsnog gledista da tema o modernim Indijancima ne moze biti zanimljiva ili sto vec...


Šta više meni ja baš privlačna tema o 'modernim Indijancima', toliko da sam čak počeo da jurim i neke serije.
Poli Posted - 13/08/2022 : 00:05:57

I meni nije najjasnije gdje je ovo proslo ispod radara, mozda na TV Pink.


Dr. Zistis Posted - 12/08/2022 : 18:37:41
Gde prosao ispod radara, pa ovo je jedan od najboljih serijala u stripu. Pravo remek delo, sto u reci sto u slici. Vozi od pocetka do samog kraja
don_draper Posted - 12/08/2022 : 15:23:50
Nekako kod nas je proslo ispod radara, nezasluzeno obzirom na kvalitetu

Ne znam je li do povrsnog gledista da tema o modernim Indijancima ne moze biti zanimljiva ili sto vec...
Chui Posted - 12/08/2022 : 14:53:12
Jedan od najboljih serijala u stripu definitivno.
kasper Posted - 12/08/2022 : 14:22:57
hm, ovo i dalje ima kod fibre da se nabavi komplet? ko nije nek obavezno nabavi, vremenom mi je postao broj 1 od amera

videh sad da je rasprodat prvi deo, onda ovog nabavite od dwa. kupujte dok ima
don_draper Posted - 12/08/2022 : 14:08:21
5.knjiga

Spektakularan kraj, ono što sam i očekivao. Sve se odvija gotovo filmskom dinamikom, paralelni sukobi, napeti krajevi i puno značajnih događanja. Aaron je najbolje čuvao za kraj. Cijela gradacija prema okončanjima unutarnjih i vanjskih konflikata Dashiella je uključila cijeli koloplet likova i upravo je tu kvaliteta serijala, to kako povezuje razne aspekte likova, karaktera i društva u priču o povratku i želji za odlaskom iz dekadentne sredine.
Prvi dio je više akcijski nabijen, dok u drugom nakon vremenskog odmaka vidimo u kakvom je stanju rezervat. Ali ni tu ne manjka akcije i dinamike jer neki računi su ostali nerješeni, neke duhove treba potjerati i neke košmare u glavi riješiti. Nikada dosadno, uvijek relevantno i do kraja vjerno osnovnim postavkama serijala. Zadnjih 15-ak tradeova su stvarno najviša razina kvalitete.
Svim fanovima trilera, kriminalističkih priča, noira, ali i životne drame obojane akcijom i nasiljem, ali i ranjenim i nesavršenim karakterima, preporuka bez dileme.
5/5
don_draper Posted - 11/08/2022 : 10:22:50
4.knjiga

Malo dramske stanke i vrijeme je da upoznamo detaljnije naše sporedne junake. Kvaliteta ove knjige je u tome što cijelom serijalu daje dodatnu dubinu i dobar povijesni kontekst koji objašnjava "grijehe prošlosti i sadašnjosti".
Rezervatski blues, baš kao što mu ime kaže, bavi se teškim i ne baš sretnim pričama, na jedan pripovjedno elegantan i nenametljiv način. Dobar je timing u serijalu malo pustiti gas i skrenuti s glavne radnje i vidjeti zašto su neki likovi takvi kakvi jesu i što ih je to u životu oblikovalo. Priče o Wadeu, Carol i Shunki su svaka na svoj način i scenaristički i vizualno zanimljivo napravljeni. Aaron izdiže ovaj serijal iznad puke akcije, kriminala i drame s ovakvim momentima.
Možda mala zamjerka je da je na momente predugo "razvijao" te priče te se ponekad uđe u previše monoton i predvidljiv način.
Pred kraj ove knjige ipak ulozi postanu visoki ponovno i gradi se radnja za veliki finale, postavljaju se figure na šahovskoj ploči. Zadnjih 100-tinjak stranica komotno se mogu uvrstiti među najbolje u serijalu. Ljubav, mržnja, politika, duhovnost, svega ovdje ima i u sjajnom je skladu.
Nakon 4 knjige serijal i dalje jako i suvereno ide prema svome kraju, bez većih oscilacija u kvaliteti. Ova knjiga nudi možda najširi raspon tema i motiva serijala na jednom mjestu i zato je najbolja do sada. A sada finale.
4.5/5
going going Posted - 09/06/2021 : 04:50:37
quote:
Originally posted by vukozec

Jako dobri su Skalpirani. Sudeći po onom što sam pročitao o današnjem životu u rezervatu i po načinu na koji je prikazan u suvremenim filmovima (Wind River kao najočitija paralela) mislim da tu nema puno pretjerivanja što se tiče droge, alkohola, bandi, gangstera, nasilja, siromaštva i besperspektivnosti, odnosno okvira priče.

Sami likovi naravno jesu over-the-top, ali na biblijski ili starogrčki način, služe da se ispriča larger-than-life tragedija.

Scenaristička izvedba, dinamika priče mi se jako dopala (već sam na topicu za prva 3 broja detaljnije komentirao taj aspekt).



Potpisujem
Evo pre neki dan procitao svih 5 knjiga u odličnom Darkvudovom izdanju (jedino mi je Gerina naslovna strana za 5.dw knjigu dosta slabija od ove koja je koriscena za americko delux izdanje). Stvarno je zadovoljstvo čitati ovaj serijal. Nije najbolji americki serijal koji sam procitao, ali je jako jako dobar strip koji vredi imati u kolekciji i koji treba ponovo čitati.
Najvise mi se svideo lik Linkolna Crvene Vrane.
Chui Posted - 08/02/2021 : 19:14:16
quote:
Originally posted by kasper

quote:
Originally posted by Chui
+1 meni isto su Skalpirani odlični, crtež, priča, likovi baš vrh kroz svih 5 knjiga. Jedan od najboljih Fibrinih serijala.



valjda jedan od najboljih serijala uposte?


yes!
kasper Posted - 08/02/2021 : 11:35:27
quote:
Originally posted by Chui
+1 meni isto su Skalpirani odlični, crtež, priča, likovi baš vrh kroz svih 5 knjiga. Jedan od najboljih Fibrinih serijala.



valjda jedan od najboljih serijala uposte?
Chui Posted - 08/02/2021 : 08:49:43
quote:
Originally posted by Aco

Jedan od najboljih američkih stripova koje sam čitao. Pravi krimić, direktan, tvrd i beskompromisan..ni na trenutak nije dosadan, do samog kraja je zanimljiv.
Imam osjećaj kao da su autori proveli par godina u rezervatu, toliko su likovi uvjerljivi.
Sviđa mi se kako je Bob odradio prijevod, baš pogodio duh stripa.
Sve skupa - odlično.
Daj još ;-)


+1 meni isto su Skalpirani odlični, crtež, priča, likovi baš vrh kroz svih 5 knjiga. Jedan od najboljih Fibrinih serijala.
vukozec Posted - 15/06/2020 : 17:48:22
Imate šerifa Pada na nos, on vam je dobrica :)
Poli Posted - 15/06/2020 : 17:29:01

I mene je ispocetka to pomalo nerviralo, da se nekako bas i ne mozes poistovetiti sa junacima (ili samo sa Dashom ako zelite), ali je kasnije bolje. No, i dalje je to vise neki noir pristup gdje nema sve crno-belo.


alexts Posted - 15/06/2020 : 15:48:31
Na osnovu prvog trejda

sa zanatske strane odlično

ali

lik glavnog junaka je dosta slabo definisan (kažu da se u kasnijim trejdovima psihološko oslikavanje likova popravlja)

preterano negativno prikazivanje (svih) indijanskih likova može da ima i rasističku konotaciju, ali opet, neću suditi samo po prvih nekoliko epizoda...
vukozec Posted - 15/06/2020 : 11:25:20
Jako dobri su Skalpirani. Sudeći po onom što sam pročitao o današnjem životu u rezervatu i po načinu na koji je prikazan u suvremenim filmovima (Wind River kao najočitija paralela) mislim da tu nema puno pretjerivanja što se tiče droge, alkohola, bandi, gangstera, nasilja, siromaštva i besperspektivnosti, odnosno okvira priče.

Sami likovi naravno jesu over-the-top, ali na biblijski ili starogrčki način, služe da se ispriča larger-than-life tragedija.

Scenaristička izvedba, dinamika priče mi se jako dopala (već sam na topicu za prva 3 broja detaljnije komentirao taj aspekt).
Peyo Posted - 25/12/2018 : 15:15:32
Pročitao svih 5 knjiga serijala.

Prvo sam mislio napisati neki osvrt, ali nakon završne knjige to mi je izgubilo smisao.

Umjesto toga napisat ću u 2 riječi sve što meni tu vrijedi:

Rajko Milošević.

Aco Posted - 30/04/2018 : 13:28:18
Kriminal mi se isto sviđa. A 100m mi je lošiji od Skalpiranih, prekonfuzan strip koji se gubi u beskrajnim dialozima. Nema tempo kao Skalpirani iako je lijepo nacrtan, naravno.
DiSkAcH Posted - 30/04/2018 : 12:58:31
quote:
Originally posted by Aco

Jedan od najboljih američkih stripova koje sam čitao. Pravi krimić, direktan, tvrd i beskompromisan..ni na trenutak nije dosadan, do samog kraja je zanimljiv.
Imam osjećaj kao da su autori proveli par godina u rezervatu, toliko su likovi uvjerljivi.
Sviđa mi se kako je Bob odradio prijevod, baš pogodio duh stripa.
Sve skupa - odlično.
Daj još ;-)



Probaj i Kriminal ako nisi već. Isto fenomenalan strip, a mogu ti preporučit i 100 metaka
Aco Posted - 30/04/2018 : 12:29:17
Jedan od najboljih američkih stripova koje sam čitao. Pravi krimić, direktan, tvrd i beskompromisan..ni na trenutak nije dosadan, do samog kraja je zanimljiv.
Imam osjećaj kao da su autori proveli par godina u rezervatu, toliko su likovi uvjerljivi.
Sviđa mi se kako je Bob odradio prijevod, baš pogodio duh stripa.
Sve skupa - odlično.
Daj još ;-)
bisley Posted - 21/02/2018 : 20:35:29
...a, to!
Tonto Posted - 21/02/2018 : 18:10:33
quote:
Originally posted by bisley

Gdje si naletio na ovaj strip? On je inače neloš kao autor...

To druga epizoda u 4.knjizi skalpiranih.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.23 seconds. Snitz Forums 2000