forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Dylan Dog specijal 30 - Svršetak je moj početak

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
TrOMISLAWSKI Posted - 07/02/2018 : 10:07:29
Drugi po redu broj Planete Mrtvih u ediciji DD Specijal

Scenarij: Alessandro Bilotta
Crtež: Giulio Camagni
Naslovnica: Massimo Carnevale

Original Specijal #30

16.02.18. u snk
17.02.18. na kioscima
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Paka01 Posted - 29/06/2023 : 16:04:04
Uf bokte, ovo je bilo super!
Uzeo sam ovaj strip naslijepo i jako mi se svidjela cijela postavka, kao i razvoj radnje. Vidim sada da sam očito propustio prvo poglavlje, al nema veze, i ovako sam se baš navukao na priču i jedva čekam pročitati nastavke. Sporija radnja mi nije smetala, skroz mi je okej tempo.
Dexters Posted - 20/09/2018 : 14:47:00
nema na čemu sad će i nastavak, vjerojatno u studenom.
dariohead Posted - 20/09/2018 : 14:25:03
@Dexters hvala ti na komentaru! Definitivno moram još jednom pročitati! Dobra epizoda! :)
zeljko Posted - 22/08/2018 : 12:18:14
Jezik je živo biće mijenja se neke riječi istiskuju nove, druge mijenjaju znacenje...
Kad čujem sasma proljev dobijem
Dexters Posted - 22/08/2018 : 12:08:23
Još stariji, ali ipak najbolji. Nije ni bitno, ako ti se ne sviđa ne mogu ti ja pomoći.
zeljko Posted - 22/08/2018 : 12:03:45
To je prevodilac djed bio ili je prijevod iz 1971.
Dexters Posted - 22/08/2018 : 12:00:57
A kad je bio Isus primio ocat, reče: "Svršeno je." Tada nakloni glavu i predade duh. Iv 19,30

zeljko Posted - 22/08/2018 : 11:26:27
Bolje je konac napisati pa makar bila i spaga
A ne svršetak zna se koji je čin preuzeo tu riječ...
Dexters Posted - 22/08/2018 : 07:23:31
He he , vidio sam da se diglo malo prašine oko naslova stripa, meni je ok. Riječ svršetak je hrvatski standard, i u upotrebi je. Naročito u kontekstu: svršetak ove priče, svršetak ove drame i slič.
zeljko Posted - 22/08/2018 : 07:12:10
kada svrsim mogu opet
citati
Dexters Posted - 22/08/2018 : 02:28:58
Svršetak je moj početak (Billota, Camagni)

Jako dobra i zabavna epizoda, sigurno će se svidjeti onima koji ne vole klasičnog Dylana i teže jasnom kontinuitetu radnje s "horror" elementima. Stari fanovi neće biti razočarani, jer je tu i umjerena doza filozofije s elementima psihološkog stripa. Definitivno bolje od prošlog broja "Kuća sjećanja", može se reći da saga o planeti mrtvih ovdje zaista počinje. Sviđa mi se lik Wernera (klišej, ali lijepo izveden zahvaljujući dijalogu i odličnom crtežu) i profesora Herberta čija vas preobrazba neće ostaviti ravnodušnim. Mali minus zbog blage prerazvučenosti radnje.

Camagni se pobrinuo za crtež, ovo mu je prvi rad na Dylanu koliko mi je poznato- zadovoljan sam. Crtež je atmosferičan, izvrsno prikazani izrazi lica, zna kad crtati detalje, a kad ne.

Scenarij: 8
Crtež: 9

@dariohead zombiji ne žive normalno, odnosno nisu lucidni, scena s javnim prijevozom je dylanova halucinacija zbog droge. Tko se vratio po Sybil shvatit ćeš ako pažljivije čitaš ovaj strip (str. 76) ali imaj na umu da ova saga (planeta mrtvih) nema direktne veze s redovnom serijom. Postoje samo reference, kao što si i sam rekao. Taj "tajanstveni lik" i treba da bude takav- tajanstven. Vidjet ćemo poslje što će biti s njim.
dariohead Posted - 17/04/2018 : 10:56:44
Molio bih one koji su pročitali ovaj broj ako mi mogu pomoći shvatiti dvije stvari:

1. U "planeti mrtvih", svijet su preplavili zombiji ali ne razumijem zašto su u nekim scenama prikazani kako napadaju i ubijaju ljude, a u drugim kako se voze javnim prijevozom i žive miroljubivo pored živih ljudi. Jel to kao neki namjerni dodatak nadrealizma, ili...? U čemu je fora?

2. Na kraju epizode, Dylan se vrati po ženu s kojom je živio i s kojom je očito u vezi, da bi ju onda odjednom nazvao "majkom"?? Davno sam čitao one stare epizode sa Xabarasom i Morganom tako da se ne sjećam detalja, možda je neka referenca na to, ali u ovom slučaju mi taj dio zbilja nije jasan. Jel on to živio sa svojom mamom ili...? Opet, u čemu je fora?

Unaprijed hvala! :)



Sarghan Posted - 21/02/2018 : 18:16:19
Stiglo na kioske.

Na temelju prošlog specijala "Kuća sjećanja" nisam mogao donijeti neki konkretniji zaključak i dojam o tih 160 stranica koje su očigledno bile poveći uvod u nešto veće. Takoreći je to bio kao prvi broj nekog novijeg serijala gdje smo se upoznali sa postavkom, likovima, svijetom. Ipak, izvedba mi je djelovala pomalo čudna em zbog sporijeg razvoja radnje em zbog naizgled klasičnog generičnog slučaja mjeseca gdje Dylan u središnjem djelu provodi klasičnu istragu tijekom koje su umetnuti određeni segmenti sa povratnicima (koji većinom imaju svrhu da podignu broj horror i krvavih scena). A da i ne spominjem pomalo zbrzani "završni" dio iz kojeg se jasno vidi kako je cijeli ovaj broj jedan veliki uvod jedne veće i kompleksnije priče. "Kuća sjećanja" je više zanimljiva zbog postavke novog "univerzuma" i likova, a puno manje zbog priče/slučaja i njenih krvavih djelova. Kad bih morao dati neku ocjenu, to bi bilo neih 7/10, možda 7,5/10 zbog općeg dojma i postavke.

S druge, ako je "Kuća sjećanja" bila "samo" spori uvod, onda "Kraj Svršetak je moj početak" ostavlja dojam zapleta cijele te priče. I to vrlo dobrog i vraški zanimljivog zapleta. Nema toliko puno akcije i krvavih scena kao u prošlom broju, ali zato stavlja puno veći naglasak na likove i razvoj odnosa među njima (osobito u prvoj polovici priče koja doista i započinje kao zasebna i nova priča). U drugoj polovici priče se ponovno vraćamo na događaje iz prošlog nastavka gdje se i dalje vidi kako je sve i dalje povezano sa slučajem koji je započeo u prošlom broju, samo što se sada sve dodatno zakompliciralo povratkom Dylana i još jednog "zaboravnog" u stvarnost "starog" Londona. Iako se čini kako će se stvari početi vraćati na staro (onako kako je postavljeno u prošlom broju), radnja se dodatno zahuktava kad se objasni prava pozadina tog drugog "zaboravnog". Veliki twist na kraju broja mogao bih nazvati i vrhuncem cijele velike priče "Planete mrtvih", mada realno više djeluje kao pred-vrhunac i cliffhanger za pravi vrhunac koji će vjerojatno započeti u idućem broju.

Sviđa mi se kako je Billota pristupio razotkrivanju Xabarasovog lika, osobito sa cjelokupnom gradnjom njegovog lika kroz cijeli broj. Mada, najviše me fasciniralo koliko je Billota uspješno uklopio ova dva broja u postojeću originalnu triologiju o "Planeti mrtvih". Bilo me strah da će biti vidljivo kako je priča u specijalcima nespretno i naknadno ubačena u cijelu triologiju, ali na temelju ova dva broja je jasno vidljivo kako Billota ima jasnu viziju kamo želi ići sa ovom pričom te da čvrsto drži konce u svojim rukama. Osim prilagodbe i pristupa originalnog Xabarasovom liku u novi univerzum, najviše me intrigira uvođenje Dylanovog sina te kamo točno Billota ide s tim (i koliko će to biti uspješno) s obzirom da je očigledno u pitanju njegov originalni doprinos Dylanovom "univerzumu".

Bio sam skeptičan prema Camagnijevom crtežu na temelju promotivnih tabli na SBE stranica mada me je na kraju jako dojmio. U nekim scenama mi totalno vuče na Stana iako i dalje ima svoj vlastiti stil. Generalno, stilski jako zanimljiv crtač.

A za one koje i dalje muči što Ludens na unutrašnjoj korici navodi Villu kao naslovničara, možete odahnuti: ovog puta su napokon nakon 10 godina naveli ispravnog naslovničara (btw, odlična naslovnica Carnevalea).

Sve u svemu, skoro pa odličan broj. Hype oko "Planete mrtvih" je definitivno bio opravdan.
9,5/10
Sarghan Posted - 20/02/2018 : 16:29:41
Stiglo u snk, vjerojatno će sutra ili prekosutra i na kioske.


Inače, primijetio sam kako je Ludens dosta traljavo i nespretno "docrtao" vrh naslovnice.
Kužim da su zbog užeg formata morali proširiti naslovnicu po visini, ali ako već nisu htjeli cropati kao i inače (cropanje s lijeve strane je vjerojatno bilo najbezbolnije rješenje), mislim da bi im bilo jednostavnije i efikasnije da su tih par centimetara "docrtali" na dnu naslovnice gdje je površina manje komplicirana od krošnje s vrha naslovnice.

Original i VČ (oni su cropali s desne strane) za usporedbu mada se docrtavanje kod Ludensa najbolje vidi na naslovnici u prvom postu.

bvagner3 Posted - 16/02/2018 : 21:12:52
Valjda bude do ponedeljka stigao na kioske.
DODSFERD Posted - 16/02/2018 : 17:17:23
Danas bio u SNK i svršetak još nije stigao, baš kao što se ovdje kaže... https://www.youtube.com/watch?v=nM0NrEdLaGg
teller Posted - 09/02/2018 : 20:27:06
jebo jih svršetak...
kraj i kraj debate...to onaj Dok forsira.
zeljko Posted - 08/02/2018 : 22:00:57
ko jos koristi rijwc svrsetak danas
shalilo6 Posted - 08/02/2018 : 20:58:42
quote:
Originally posted by zlatan bihac

naslov itekako ima logike...

gerilac1 Posted - 08/02/2018 : 13:30:42
isprebijali ga zombiji
Hajo Posted - 08/02/2018 : 12:30:57
Odlična naslovnica, ali Dylanu je desna ruka slomljena.
night Posted - 08/02/2018 : 11:49:36
Mozda propagiraju porast nataliteta, posto nas je i ovako sve manje i manje? Mislim ...
DOMI Posted - 07/02/2018 : 23:58:29
Naslovnica perfektna,
naslov ajmeeeeeee

zavijen u crno DIABOLIK 6 za 9 dana u SNK

mpavin Posted - 07/02/2018 : 20:25:07
To ovi iz libellusa forsiraju svršetak umisto kraj, sigurno je Cvitaš prevoditelj...
Jocko Posted - 07/02/2018 : 20:18:55
Jeste bezveze naslov.

PS. SvršetAK u kombinaciji sa početAK zvuči kao neka parodija.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000