forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 NATHAN NEVER

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
mladjo Posted - 04/05/2010 : 00:04:43
Nathan Never
kronike budućnosti





Dobro došli u budućnost dragi prijatelji!
"Budućnost je nesigurna baš kao i prošlost" - kaže jedna pjesma grupe Vaya Con Dios i kada je slušam ne mogu a da se ne sjetim čovjeka koji u sebi najbolje utjelovljuje te riječi. Čovjek je to koji ne zna što mu donosi ocean snova koji ga vraća u prošlost, a onda ga poput oluje baci u vrtlog budućnosti zajedno sa bremenom sadašnjosti. On se ne miri sa bolom, sa tugom, ne miri se sa sobom. Što je stariji to je iskusniji, ali jednom kada se uvuče pod kožu, bol postane opipljiva i kao da čovjek ni ne može više bez nje...Nathan to možda najbolje zna.
Kako ga razumjeti? Krivo pitanje. Kako ga ne razumjeti? Da li i dalje vjerovati da budućnost donosi bolje sutra? Zašto vjerovati da će ljudi odigrati drukčije? Na žalost, Nathanova budućnost je realna. Opasno realna. Jer ako smo nešto naučili to je da se povijest ponavlja i da čovjek nikada ne uči na greškama.
Ni drugih ljudi, a kamoli svojima.

Potaknut sjajnom Ultrasovom idejom sa DD topicom, odlučio sam napraviti jedan topic koji bi obuhvatio sve relevantno za Nathanov svijet. Trebao bi to biti topic koji će služiti raspravama/popisima/lakšem snalaženju, a naročito bi htio pomoći onima koji tek ulaze u Nathanov svijet da se laše snađu i informiraju.

Htio bih naglasiti jednu stvar: najveći dio moga znanja o Nathanu Neveru mogu zahvaliti dvojici ljudi: Vladimiru Tadiću - Djoletu i Danielu Kuzmiću - DeeCaju. Bez njihovih tekstova/recenzija/rasprava ne bi ni bilo ovoga topica.U odnosu na njih ja sam samo jedan mali amater. Posebno mi je pomogao Djoletov osvrt na univerzum Nathana Nevera, bez kojega bih se vjerojatno još uvijek vrtio ukrug:))
Stoga momci još jednom veliko hvala i keep the good work:))


SADRŽAJ:
1) Mali putokaz - kako čitati Nathana Nevera

2) USPOREDNI KRONOLOŠKI POPIS IZDANJA NATHANA NEVERA - popis sadrži sve relevantne podatke o stranim i domaćim izdanjima, uključujući i scenariste i crtače.Popis je sastavio član Ferri i može se također naći u podforumu "Popisi".

3) POPIS RECENZIJA - SLOBODNA DALMACIJA, LUDENS, LIBELLUS - mnoge recenzije još nisu napisane. Navalite!

4) NATHAN NEVER - RASPRAVE I TOPICI - popis nekoliko relevantnih topica o našem junaku. Nadam se da će ih biti još!

5) POPIS AUTORA

6)KRONOLOGIJA UNIVERZUMA/MULTIVERZUMA NATHANA NEVERA, autor:Djole

7) TEKST VLADIMIRA TADIĆA - DJOLETA O NATHANU NEVERU OBJAVLJEN POVODOM MAFESTA 2010.

8) SLIKA NATHANOVOG SVIJETA

9) LEGS WEAWER - POPIS EPIZODA SA NASLOVNICAMA

Novo - sažetci epizoda i pojašnjenja u vezi kontiniuma (u izradi)

10) USPOREDNI POPIS SVIH NATHAN NEVER IZDANJA UKLJUČUJUĆI REDOVNU SERIJU, SPECIJALCE, ALMANAHE...(u izradi)


GLAVNI LINKOVI:

NATHAN NEVER - stripovi.com

NATHAN NEVER - recenzije

NATHAN NEVER - facebook

NATHAN NEVER - Sergio Bonelli Editore


Eto prijatelji, to je zasada to. Ali, biti će konstantnih updejtovanja, a i plan je da svaki tjedan imamo novu temu za raspravu(ideja by Ultras na DD topicu)
Navalite!
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Kerempir Posted - 27/03/2024 : 18:24:37
Pa čitajte ljudi! Dok čekamo Sigmunda, krenimo nekoliko stotina godina u budućnost:)
Kerempir Posted - 27/03/2024 : 18:23:04
quote:
Originally posted by jaki

Testira sam ovaj "reboot"NN od Golconde da vidim da li bi moglo mi se svidit...
2 stripa sa vrlo dobrim crtežom i očajno losim scenarijem.
Da li se u idućim epizodama popravlja scenarij ili je to na istim nivou?



Govorim iz druge ruke, oni koji su pratili talijane na kraju su digli ruke od nathana jer sve se svodi na slobodni pad.
jaki Posted - 27/03/2024 : 13:31:02
Testira sam ovaj "reboot"NN od Golconde da vidim da li bi moglo mi se svidit...
2 stripa sa vrlo dobrim crtežom i očajno losim scenarijem.
Da li se u idućim epizodama popravlja scenarij ili je to na istim nivou?
Jerry Krause Posted - 27/03/2024 : 12:50:05
quote:
Originally posted by Kerempir

Nikome interesantna saga o novim junacima?


Lako za nove junake, ali dok stigne ova završna knjiga o Sigmundu sve ću morati ponoviti. Već pola godine prošlo od zadnje knjige redovne serije. :(
DiSkAcH Posted - 27/03/2024 : 10:23:40
Nismo svi čitali tj nije još stiglo. Ja npr skupljam tj kupujem dok se ne skupi mrvu veća količina pa mi se tek onda šalje.
Me nam žurbe, neće uteć. :)
Kerempir Posted - 25/03/2024 : 17:23:20
Nikome interesantna saga o novim junacima?
Quebrasco Posted - 19/03/2024 : 20:45:30
#395
Scenarij: Giovanni Eccher
Crtež: Max Bertolini
Naslovnica: Sergio Giardo



https://shop.sergiobonelli.it/nathan-never/2024/03/18/albo/inferno-verde-1024413/

Table:
https://shop.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1710778833101.jpg--.jpg?1710778833000
https://shop.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1710778833504.jpg--.jpg?1710778834000
https://shop.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1710778834064.jpg--.jpg?1710778834000
https://shop.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1710778834489.jpg--.jpg?1710778835000
Kerempir Posted - 13/03/2024 : 17:51:44
quote:
Originally posted by darkwoodaxe

ja nemam tih briga. već sam zaboravio posljednju kod nas objavljenu priču :).



Eee, brinuti ću se tek kada budem u dućanu jesam li došao ili pošao. :)
Kerempir Posted - 13/03/2024 : 17:51:02
quote:
Originally posted by Jerry Krause

Inače, ponovio gradivo s AA 14 i AA 19 i sad krećem na završni dio trilogije.

Zanimljivo mi je da mi je ova AA 19 sad puno bolje legla nego prvi put. Sjećam se da mi je bila puno slabija od odlične AA 14. Zna Vietti plesti svijet daleke budućnosti, mada zna pretjerati s tipičnim bonelli prepričavanjima, a i oni fantasy elementi znaju ići na živce. Bez obzira na to, kao cjelina cijela priča djeluje kompaktno. Baš me zanima šta će završni dio donijeti.



Sve te priče budu još bolje kada se dovede u kontekst sa u međuvremenu izašlim epizodama.
darkwoodaxe Posted - 13/03/2024 : 17:23:06
ja nemam tih briga. već sam zaboravio posljednju kod nas objavljenu priču :).
Kerempir Posted - 13/03/2024 : 16:20:20
Dok izađe ua, zaboravit ćemo na ove spojlere :)
darkwoodaxe Posted - 12/03/2024 : 10:10:04
za tih tko zna koliko godina dobit ćemo priču van ovog konteksta, živi bili :)

Otvor u podsvemiru gura vanzemaljsko stvorenje - pola stroj-pola živo biće - na Zemlju. Ovaj "tehnomorf" pada u ruke mame, kraljice kalemljenih (Queen of the grafted), a ona ga odlučuje upotrijebiti kao svjetionik da pozove druge izvanzemaljce koji bi mogli formirati vlastitu vojsku, vojsku spremnu osvojiti svijet! Kako bi osujetili mamin plan, vrijeme je za akciju za odred New Heroes, koji se sastoji od Liama, Scouta i Joanne, prema naredbi direktora Johna Ballantynea, vođe onoga što je prije bilo poznato kao slavna Agenzia Alfa. To je početak utrke s vremenom za tri mlada agenta iz daleke budućnosti, a odvest će ih u frontalni okršaj sa smrtonosnom majkom tehnomorfom, koja je izašla iz goleme pukotine na nebu iznad istočne obale!
Jerry Krause Posted - 12/03/2024 : 09:35:23
Ali nije da se nećemo opet susresti s Viettijem i ovom ekipom. Čekamo UA 18.

https://en.sergiobonelli.it/scheda/nathan-never/39995/Generazione-Futuro---Attacco-alla.html
Jerry Krause Posted - 12/03/2024 : 09:34:05
quote:
Originally posted by darkwoodaxe

quote:
Originally posted by Kerempir



Mene zbunjuje ono srce, odnosno čip od ultime koji je mračni link dao mangiafuocu...

Ali baš bih volio znati priču o kay...



kay mi je najzanimljiviji lik nove ekipe i okruženja, neiskorištena u ovoj ionako prepunoj događanja priči.
skriveni planovi mračnog linka, kćer novog šefa alfe, frustrirani mangiafuoco kao robot...

mogla je komotno biti još jedna knjiga, ne sumnjam da bi vietti samo pridodao nove likove i zavrzlame pa tako u nedogled :).
vjerujem da će nas serra i društvo riješiti svih tih i sličnih briga u nastavku serijala :).


Ovo je prvo što mi je palo na pamet nakon pročitanog zadnjeg dijela. Baš šteta što je Vietti odustao od serijala, jer narativna linija s ovom trilogijom mi je baš dobro ispala. Jako dobro je Vietti napravio svijet daleke budućnosti, s ovim trećim dijelom je opet podigao letvicu nakon relativno slabijeg drugog dijela. Ali isto tako, nažalost, ostavljeno je puno neodgovorenih pitanja kao što ste već spomenuli.

Pretpostavljavam da je Link iza većine ovih pitanja koje muče čitatelje. Isto tako, žao mi je što se Kay nije iskoristila u ovom zadnjem dijelu, mogli bi napraviti čitavu jednu priču oko nje i tajanstvenog telepata. Povezanost stare i nove Alfe je vrlo dobro napravljena, ali tu je i dalje brdo pitanja koja bi se mogla vući kao pravi miniserijal. Uglavnom, za svaku pohvalu, nisam ni sumnjao od Viettija.
Jerry Krause Posted - 09/03/2024 : 18:56:04
Inače, ponovio gradivo s AA 14 i AA 19 i sad krećem na završni dio trilogije.

Zanimljivo mi je da mi je ova AA 19 sad puno bolje legla nego prvi put. Sjećam se da mi je bila puno slabija od odlične AA 14. Zna Vietti plesti svijet daleke budućnosti, mada zna pretjerati s tipičnim bonelli prepričavanjima, a i oni fantasy elementi znaju ići na živce. Bez obzira na to, kao cjelina cijela priča djeluje kompaktno. Baš me zanima šta će završni dio donijeti.
Jerry Krause Posted - 09/03/2024 : 18:48:47
quote:
Originally posted by zlatan bihac

Najavljen broj 2 vanredni broj od golconde.. u njemu je priča iz prvog almanaha i priča na koju se već dugo čeka da je libelus objavi, one shot klonz


Da, ovaj Klonz je prije gotovo 5 godina bio obećan od strane libelusovaca. Ali valjda se i dalje čekaju materijali za druge kratke priče kako bi se napravila još jedna knjiga u ediciji superbook.
zlatan bihac Posted - 07/03/2024 : 16:03:28
Najavljen broj 2 vanredni broj od golconde.. u njemu je priča iz prvog almanaha i priča na koju se već dugo čeka da je libelus objavi, one shot klonz
Kerempir Posted - 05/03/2024 : 16:52:41
😅😅😅
darkwoodaxe Posted - 05/03/2024 : 15:36:44
quote:
Originally posted by Kerempir



Mene zbunjuje ono srce, odnosno čip od ultime koji je mračni link dao mangiafuocu...

Ali baš bih volio znati priču o kay...



kay mi je najzanimljiviji lik nove ekipe i okruženja, neiskorištena u ovoj ionako prepunoj događanja priči.
skriveni planovi mračnog linka, kćer novog šefa alfe, frustrirani mangiafuoco kao robot...

mogla je komotno biti još jedna knjiga, ne sumnjam da bi vietti samo pridodao nove likove i zavrzlame pa tako u nedogled :).
vjerujem da će nas serra i društvo riješiti svih tih i sličnih briga u nastavku serijala :).
Kerempir Posted - 05/03/2024 : 14:58:57
Možda se nešto resyi iznenada desilo pa je majka izgubila kontakt s njom, ili ju je resya naprosto pustila na miru, tko li će ga znati. A možda je sve to samo fan fiction :)

A oko sigmunda se ohladio, bit će kad bude :)

Ali baš bih volio znati priču o kay...
darkwoodaxe Posted - 05/03/2024 : 10:35:49
prihvaćam ovo za motive i vezu resye i biološkog dijela tronožca koji je odvajanjem i evolucijom postao majka. ne zaboravimo da su mutei i telepati.drugo je pitanje kako i kada je resya zamislila da će nakon njenog povlaćenja majka djelovati. hibernirala je kroz stoljeća. nisam shvatio da je majka svjesna neke svoje misije osim da zaštiti muteove kao svoju djecu.

tko je razvio matricu i kakva mu je veza s majkom. iz matrice proizlazi čežnja mutea za neogranićenošću i razvojem. nastali su nakon virusa, u novije vrijeme, na jednom mjestu je rečeno da su trebali biti poveznica između strojeva i ljudi. to miriši na linka.

ako je link odgovoran za aktiviranje genetskog materijala starih agenata u novoj generaciji te ako je on u suradnji s drugima uključujući telepate sudjelovao u osmišljavanju matrice koja sadrži čežnju mutea (bio - strojeva) za osobnošću, razvojem i potpunošću, onda mu to nisu mogla biti periferna sjećanja.
pitanje je gdje i kada počinje periferija.

mutei su mi mutniji :),
za genetsko nasljeđe novog naraštaja nema dileme. ako vietti kroz joannu za taj program kaže- tko ga je pokrenuo, ažurirao tijekom stoljeća, kako je opstao do njhovih dana... dodao bi tko ga je, kada i kako aktivirao u konkretnim osobama (poznato je jedino zašto)...

to znači da nam poručuje mislite si sami, odoh ja u dragonero :).

no sve su to trivijalije, pitam se ja da li je sigmund čovjek, robot ili utvara...svakako je noćna mora onih koji čekaju knjigu 85 koja nije ni na vidiku :)).



Kerempir Posted - 05/03/2024 : 09:00:30
Mene zbunjuje ono srce, odnosno čip od ultime koji je mračni link dao mangiafuocu, zar nije tako nešto link dao onoj matici u Osvajačima? Morat ću se podsjetiti.

Link je toliko proživio i ne čudi me da nema sva sjecanja ( možda je nešto od toga prebacio mračnom linku?)

Muteo mi isto nisu previše jasni.

Mračni link lansira muteove na zemlju kao osvetu za pokolj robota.

Saznajemo da su ih ljudi stvorili iz majke. I u prvom i u trećem dijelu imamo naznake da se eksperimentiralo s njima u više laboratorija ( neki su ajmo reći imali izvorne muteove, a moses je eksperimentirao na zarobljenim)

Sama majka kaže da je pobjegla iz zarobljeništva usred neke havarije, možda je to mračni link izveo i tako došao do svojih muteova.

E sad zašto je resya sačuvala majku... radila je sa skotosom i mr.alfom, doživjela je uništenje prvog hrama i nije mi ništa neobično da je odlučila sačuvati ultimativna oružja za slučaj da se klima opet okrene protiv telepata.
darkwoodaxe Posted - 05/03/2024 : 08:36:02
SPOJLERI!

asimov bi na kraju sve posložio i zaokružio. vietti ne samo da ne razriješi sve stvari, nego još kao rješenje ponudi neku novinu koja je cliffhanger za kojeg zna da neće biti nastavka.

ideja genetske povezanosti stare i nove alfe je odlična, osnovni pokretač mini serijala. lako je zaključiti da su ju osmislili poljak i link, a proveo link. međutim kaoko i kada. u vrijeme rođenja novih agenata nije bilo virusa i cijele te havarije pa ni samog rata. sami oni govore o trenutku kada je agenciju trebalo obnoviti. naknadno je u sf u moguće, ali na koji način i kako, to bi oni morali znati i sam link ne bi mogao pohraniti kao manje bitna sjećanja, pa on je nadzirač...ili nije, tek je onda to rupa.

mutei su se pojavili rečeno je tek nakon uništenja robota 014. imamo bijeg na linkov planet robota, mračnog linka, rat. doktora mosesa, sabor ravnoreže i pokušaj stvaranja ultra mute od one trojke.
što onda s matricom, majkom, 400 godina hibernacije (evoluirala je za resyinog života), resyom. čija i koja je bila svrha toga, ne vidim vezu događaja od prije 400 g i svega uvjetovanog bijegom virusa i pomorom koji je bio nepredvidiv. mutei su po meni trebali biti produkt znanja, težnji i osobnosti linka i mračnog linka u kontekstu tadašnjih zbivanja.
majka mi je potpuni višak.

nedavno sam čitao vojsku strojeva iz aa 21. izvrsno povezano s ua fantomski timom, čip za emocije, link, onaj klinac na otoku, sve se se uklapa. to je po meni mjera.

što se tiče sigmunda jedina granica je mašta autora, nakon viettija je očito nije bilo previše.

generalno, budući naraštaj je složena i kvalitetna priča.
Kerempir Posted - 05/03/2024 : 07:33:02
Pročitao cijelu trilogiju i slažem se, zadovoljan sam. Dugo nismo u komadu imali uzbudljivo čitanje Nathanovog svijeta kroz UA, redovnu seriju i AA. (Maxije svjesno potiskujem) Imali smo baš lijepi tvrdi SF

SLIJEDE SPOJLERI:

Generalno sam se bojao da će cijela priča biti razvučena jer je dobar dio radnje uzelo novo formiranje Agencije Alfa. Ipak drago mi je što nije djelovalo zbrzano ali na žalost ostao je nerazriješen oko Kay i tajanstvenog telepata iz Bitke za slobodu.

Drago mi je što se razriješila tajna sa tronošcem iz Svijeta ratova. Ta zadnja scena iz te sage o ratu svijetova me doista mučila.

Darkwoodaxe, slažem se, tijekom čitanja mi je sinulo da je uloga Linka osmišljena na temelju lika robota Daneela Olivawa iz Asimovljeve Fondacije. Uostalom kako je mračni link znao gdje uputiti svoje marionete da pomogne novim junacima. A i generalno ima smisla da je na temelju svojih iskustava tražio riješenja iz svoje prošlosti da riješi probleme u budućnosti. Uostalom referiraju se na priču Osvajači iz AA 23 gdje je Link opisivati kako pohranjuje memoriju, da ne sponenem kako mi se čini da je upravo taj podsvemir bio okosnica radnje u AA 19 gdje su pobunjenici smjestili svoju bazu.

Jedino moram priznati da mi je veza Liam- Nathan karakterno promašena. Više me podsjeća na Ringa iz Siročadi .

Muteovi mi pak djeluju inspirirani replikantima iz blade runnera.

Za onog kralja marioneta moram priznati da sam tijekom čitanja mislio kako je riječ o Baginovu. Počinjem sve više dvojiti oko njega, zašto i on nije potrajao kroz stoljeća?
Kerempir Posted - 29/02/2024 : 13:49:17
Neka šaraju, sutra nabavljam aa pa pogledam spojlere, možda i komentiram?

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000