forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 ZAGOR

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

-  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.

T O P I C    R E V I E W
Ultras Posted - 15/06/2010 : 00:00:05

Prvih 57 godina !

15. jun 1961 - 15. jun 2018

Zagor - tekst o junaku

Zagor - recenzije

Zagor - facebook

Zagor - Sergio Bonelli Editore

25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
teller Posted - 07/11/2018 : 20:36:41
quote:
Originally posted by goksi

Upravo pročitao najnovijeg Helingena. Moja recenzija bi imala samo jednu reč - ðubre.

ajde..nek budu bar dvije mučko dubre!
Gris Posted - 07/11/2018 : 07:48:46
Očajnička utrka

Slažem se sa Spock-om u potpunosti, po pitanju recenzije i ocena takođe. Tanko, da tanje ne može biti.
wesskowaz Posted - 04/11/2018 : 15:45:40
Povratak Crnih vukova - jos jedna nepotrebna reciklaza.
goksi Posted - 03/11/2018 : 12:28:03
Upravo pročitao najnovijeg Helingena. Moja recenzija bi imala samo jednu reč - ðubre.
Kontrast 2 Posted - 02/11/2018 : 20:54:59
Povratak Crnih Vukova

Poslednji scenaristički rad talentovanog Kaponea, prerano otišlog na nebeske pašnjake.
Nisam imao nikakva očekivanja od ove priče, pogotovo što je prekratka.
Medjutim, nije to ispalo ni tako loše.
Da li je tome mnogo više doprineo standardno fenomenalni Bizi, ili je i priča sama po sebi vrlo dobra - ne mogu objektivno da procenim.
Jeste kratko, nabijeno dešavanjima, ali nije previše zbrzano.
Srećemo jednog starog poznanika iz Crnih Vukova i indirektno još jednog iz tog doba.
Ko voli surovije scene - ima i toga.
Sve u svemu - zadovoljava.
Uživao sam u svakom kadru...
solar Posted - 01/11/2018 : 16:51:42
quote:
Originally posted by mezzano

https://preview.ibb.co/cCMCcf/Screenshot-2018-11-01-16-40-02.png
Koje je ovo izdanje?

http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=-2&TOPIC_ID=46865&REPLY_ID=2190835
mezzano Posted - 01/11/2018 : 16:47:30

Koje je ovo izdanje?
Spock Posted - 01/11/2018 : 16:45:03

ZG LU 277/278/279: Očajnička utrka (SR 596/597/598) - 240 str.

Scenarij: Moreno Burattini
Crtež: Joevito Nuccio
Naslovnice: Gallieno Ferri

Burattini nam je, nakon dugo vremena, vratio lijane, stavio Zagora na otočić ispred Norfolka u Virginiji, okružio ga gomilom životinja kojima bi tamo trebalo biti malo prohladno, kao što su nosorog, komodski varani, gepard, lav, pa i bijela psina i za to dobio aplauz!!! Nevjerojatno!!!!

Ma ne smeta mi Burattinijev isprazni i nelogični scenarij koliko hvalospjevi o ovoj epizodi. Još se pišu mali eseji koji idu u raščlanjivanje detalja scenarija, kao da je riječ o remek djelu, a ne o još jednoj Burattinjevoj brljotini.
Pa scenarij Lavezzolijevog Malog rendžera je dublji od ove računalne igrice prepune glupih dijaloga, fraza i kontradiktornosti! Npr., nakon svakog Zagorovog prolaska nivoa ove debilne igrice netko od aktera izjavi: "Ovako daleko još nitko nije došao" i tako sve do samog kraja. U jednoj sceni Zagora lovi gepard, a Zagor pomisli: "Ne znam o kakvoj je točno mački riječ, ali izuzetno je brza?". Sve bi bilo u redu da, samo par stranica kasnije, Chico ne izjavi da Zagor geparde jede za doručak!
Iako sam Burattini negira, očita je poveznica s slijedećim pričama: Nolittinom: "Lovci na ljude" i Sclavijevom: "Planina bogova", s tim što Burattini nije ni do koljena navedenim majstorima.
Nisam impresioniran ni nekonvencionalnim načinom pripovijedanja i retrospektivnim vraćanjima na početak, ali to nije toliko loše - za promjenu. Svidjelo mi se kako se dvije radnje spajaju u jednu pred sam završni obračun, a i scena s štakorima je više nego upečatljiva. Ma upečatljiva je cijela ova epizoda, ali u negativnom smislu. Ovo je jedan od primjera gdje je teško zaboraviti jednu priču koja ti je jako loša.

Nuccio je ovo crtao čak četiri godine. Pa bila bi katastrofa kad za toliko vremena ne bi napravio posao da valja!
Očigledan je ogroman trud koji je čovjek dao kod prikaza životinja, a i akcijske scene su mu odlične. Ima dosta zanimljivih scena s upečatljivim perspektivama koje se protežu kroz cijelu epizodu. Nemam Gigant izdanje, ali ovaj crtež bez problema može na A4 format.
Problem su mu proporcije likova, ali pretpostavljam da za to treba vježba. U biti, Ferriju je to također bio problem, a štuje ga se kao majstora nad majstorima. Veći je problem brzina crtanja, ali praksa čini čuda.
Naslovnice loše; prva jedino može proći, druge dvije za zaborav.

(priča: 3, scenarij: 5, crtež: 9, naslovnice: 3) - 54%
Kontrast 2 Posted - 30/10/2018 : 22:30:34
Mogu ti reći (posle svega pročitanog) - i nisu pogrešili u toj odluci.
- Povratak Vampira - odlična priča
- Povratak SuperMajka - bespotrebna, ali tehnički makar neki prosek
- Povratak Helingena - meni nije nešto preterano dobro, ali je svakako velika priča u svakom smislu
- Povratk Kandraksa - jedino ovo bi Tonineli mogao da uradi bolje; Nikolaj je baš zasrao ovom pričom.
solar Posted - 30/10/2018 : 22:25:59
quote:
Originally posted by Kontrast 2

Pa kako je onda hteo da unese promene u serijal (o tome se ovde pisalo) - ako je bio obiČan scenarista?
I Bure ima iznad sebe nekog - uvek postoji hijerarhija.

Pa i obični scenarist može iznositi ideje.

Vidiš da mu Canzio i Sclavi nisu dali da piše scenarije za veliku trojku, tj. četvorku:

- povratak Rakosija i Supermajka odradio je Castelli
- povratak Kandraksa Nicolai
- povratak Hellingena Sclavi
Kontrast 2 Posted - 30/10/2018 : 22:20:08
Pa kako je onda hteo da unese promene u serijal (o tome se ovde pisalo) - ako je bio obiČan scenarista?
I Bure ima iznad sebe nekog - uvek postoji hijerarhija.

solar Posted - 30/10/2018 : 19:59:27
quote:
Svejedno, Tonineli jeste bio urednik u jednom periodu i (po meni) je to najgori period Zagora (uz retke izuzetke).

Toninelli nikad nije bio urednik, uvijek je imao nekoga iznad sebe:

2007 - Burattini
2004 - Canzio
1994 - Boselli
1989 - Queirolo
1980 - Canzio/Sclavi
Kontrast 2 Posted - 30/10/2018 : 19:41:51
quote:
Originally posted by Džedson

kad smo kod gluposti - u zadnjoj ekstri je toni ponudio najdebilniju varijaciju na njegovu omiljenu situaciju tj. zagor se ničim izazvan okreće od "svladanog" neprijatelja da popije napad s leđa.

ukratko, nakon što obori negativca odruffa/oforda i kraćeg razgovora, oford mu proda legendarni gle kaj ti je iza leđa štos viknuvši Sasko! (to je indijanski grmalj, njegov kompanjon). zagor se naravno okreće i dobije kamen u glavu od oforda ovaj tonijev zagor je preglup da bi živio, bokte. taj bi nasjeo i na otkopčan ti je šlic

ipak, malo u obranu tonija, mislim da on nije nikad bio urednik. to su bili canzio i sclavi u njegovo vrijeme. možda je sclavi tražio da zagor mora ispast debil bar jednom u svakoj epizodi

Nije to ništa.
U priči Potop u Darkvudu na istu foru ga hvata starac koji jedva stoji na nogama i plus ga oba puta omlati po glavi i onesvesti.
Samo što je tu scenarista bio Kapone - ako se ne varam.

Svejedno, Tonineli jeste bio urednik u jednom periodu i (po meni) je to najgori period Zagora (uz retke izuzetke).

mezzano Posted - 29/10/2018 : 22:32:19
Iskreno se nadam.
djukak Posted - 29/10/2018 : 18:34:18
Ova zagorova knjiga bi mogla biti novo izdanje za vč za sledeci sajam
Kao dd dnevnik.
Džedson Posted - 29/10/2018 : 18:09:37
kad smo kod gluposti - u zadnjoj ekstri je toni ponudio najdebilniju varijaciju na njegovu omiljenu situaciju tj. zagor se ničim izazvan okreće od "svladanog" neprijatelja da popije napad s leđa.

ukratko, nakon što obori negativca odruffa/oforda i kraćeg razgovora, oford mu proda legendarni gle kaj ti je iza leđa štos viknuvši Sasko! (to je indijanski grmalj, njegov kompanjon). zagor se naravno okreće i dobije kamen u glavu od oforda ovaj tonijev zagor je preglup da bi živio, bokte. taj bi nasjeo i na otkopčan ti je šlic

ipak, malo u obranu tonija, mislim da on nije nikad bio urednik. to su bili canzio i sclavi u njegovo vrijeme. možda je sclavi tražio da zagor mora ispast debil bar jednom u svakoj epizodi
Kontrast 2 Posted - 28/10/2018 : 23:12:20
Utvrda izdaje

Ocena: 4.5
Mogući spojleri...
Ne pamtim da sam skoro pročitao gluplju priču od ove.
Kako je dobri stari Dnevnik imao lep običaj da ne potpisuje scenariste i crtače - ostala mi je misterija o autoru priče.
Mozgao sam: Tonineli nije, njegove priče jesu sve na isti kalup (pobunjeni Indijanci sa nekim karakterističnim poglavicom), ali su bar logične; najveću šansu je imao Nikolaj - samo on je mogao da napiše ovakvu glupost...
Kad ono, iznenadjenje - Djordjo Pelicari.
Ko je taj - nemam pojma (a i ne interesuje me, posle ovakve baljezgarije).
A priča - kao da je napisao mali Perica:
Grupa pobunjenih Indijanaca napada vojničke pošiljke oružja u manje pogranične utvrde. Pukovnik iz neke veće utvrde šalje Zagora u utvrdu Neš da pomogne tamošnjem pukovniku Blekvelu u istrazi. Tamo je i sveže pristigli (sa akademije) poručnik Dern.
Niko ne zna ko dostavlja podatke o pokretima karavana - a u utvrdjenju im se non-stop vrzma jedan jedini civil, izvesni Dismal.
'Ajde što pukovnik ne sumnja u njega (kasnije se ispostavlja da je on glavni negativac), ali kako ostali vojnici i oficiri ne posumnjaše?
Gluposti se dalje samo nižu...
I karavan pod Zagorovim vodjstvom biva napadnut, Zagor omlaćen sekirom od strane poglavice pobunjenih ratnika, Onkaja, ali on nekim čudom ne proverava da li je Zagora i ubio.
A karavan upao u zasedu pod najneverovatnijim glupim izgovorom...
Bekstvo Zagora iz zatvora (tamo završio zbog optužbe da je on taj koji dostavlja podatke Indijancima) je nešto nevidjeno - sakrio se pod krevet u ćeliji, a na svoje mesto stavio ćebe; naravno - niko ne proverava ćeliju, Čiko se ušetava u zatvor kad hoće, on i Zagor neprimećeni šetkaju po utvrdjenju u po bela dana, sakrivaju se u kola vojnika koji idu po drva (ispod ćebadi na kolima - šta će drvosečama ćebadi, Bog sam zna, a sekira i testera nigde).
I tako dalje i dalje - sve do samog kraja.
Svašta je Tonineli dozvoljavao za vreme svog urednikovanja i hvala Bogu da ga je Bozeli zamenio.
Da nije - Zagor bi se završio davnih dana...

Edit: Binjoti sasvim dobar i šteta njegovog crteža.
ReemCP Posted - 28/10/2018 : 00:20:39
Stigao kronološki sa čitanjem do:

Orginali 203, 204, 205

Ova priča mi se jako dopala, Bignotti je meni ovdje bio sjajan. Saznao sam od Spocka da mu je zaštitni znak "sova", voli ih crtati, i stvarno na početku u jednom kadru vidimo sovu (u onom naselju drvosječa). Imamo i uvod sa Trumpyem i Čikom, a poslije toga kad Čiko napusti Zagora, počnu se događati neobjašnjive stvari, Čiko postao pljačkaš! Ono što mi se dopalo, nakon što se Zagor sam bacio u potragu, pridruživanje onog starog trapera koji je bio odličan lik u ovoj priči, pravo osvježenje, nekako je zamijenio Čika kao partnera Zagoru u ovoj avanturi.

Bilo je naravno i živcirajućih trenutaka, ono taman kad ih je Zagor uhvatio, pa oni građani navale na njega i ovi opet pobjegnu ali baš dobra avantura, a i saznali na kraju da se radi o zločincu koji nam je poznat otprije
Kontrast 2 Posted - 27/10/2018 : 20:59:52
U najnovijem setu Buratinijevih odgovora - ništa posebno značajno.
Pored pitanja o povratku Kurte i Murte (Italijani kao da samo to umeju) može da se izdvoji par informacija:
- Deveskovi radi kraću priču (40 tabli) za Maxi omnibus;
- Kjarola nam se vraća trodelnom pričom (daj Bože da to ipak bude Maxi- mada su male šanse) u 2019.
- Onaj jednopuc braće Kazaro je, izgleda, ubačen da bi objasnio (napravio poveznicu) Zagorov boravak na Severozapadu, a što se provlači kroz zadnja 3 Maxija i nastavlja u Banetovoj priči.
Dakle - nije do Baneta, već iz praktičnih razloga;
- Na pitanje o gradskim pričama, Bure kaže: "može li London?"
Dakle - to je sledeća priča sa dešavanjima u urbanoj sredini (početak EU odiseje);
- Naredna priča o Fišlegu će biti u Maxiju 2020. godine (nadam se da nije onaj od braće Kazaro);

Neko je imao primedbu i na preveliku političku korektnost u novije vreme ("gde je onaj Zagor koji lako pobesni i razvali nekog") i da bi Zagor mogao da, u nekim situacijama, bude i malo suroviji.
Bure odgovara da nije do njega, da bi i on to hteo, ali da se drugi čitaoci žale kada se tako nešto pojavi (a čini mi se da ima cenzure i "odozgo").

Toliko.
ReemCP Posted - 26/10/2018 : 08:59:12
Ovo sa part 2 ti je odlicna ideja koliko sam skuzio, u tih 6.ep bi trebalo biti cca 500 stranica, bas za jednu knjigu idealno, a koliko sam vidio onih par tabli, crtez rastura ne moramo ni spominjati da bi ti to najkvalitetnije izdao, samo eto treba prvo vidjet kakva je i prica i jel se isplati. A ja isto ovo jedva cekam
D.J. Posted - 26/10/2018 : 08:39:26
quote:
Originally posted by King Warrior

Trebao je Igor možda pričekati sa objavljivanjem priče o prošlosti.
Koliko vidim biće tu novih stvari, prepravljanja istorije. Jedva čekam.

Pa moze se izdati Zagor: The Origins Part 2 ako zatreba. Ali mozda ovo bude alternativna verzija Zagorovog djetinjstva pa bi bilo cudno. U svakom slucaju trebalo se objaviti originalna Zagorova proslost koju su Nolitta, pa kasnije Boselli i Burattini zamislili (uz Ferrijev crtez, naravno). U svakom slucaju ja ovo jedva cekam, barem za svoj gust.
solar Posted - 25/10/2018 : 14:40:15
Ekipa, raspravu prebacujemo ovdje:

http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=50026
Poli Posted - 25/10/2018 : 14:05:26

evo jos malo veca slicica (tek da bude), a u jakijevom postu vise detalja

King Warrior Posted - 25/10/2018 : 13:58:08
quote:
Originally posted by ReemCP

quote:

Možda je ovo stvoreno kao za onaj veliki format poput "The Lost Worlda", jel da

Pa nisam bas siguran.
Di Vincenzo bi trebalo da je tip koji je u vise navrata crtao Dylana.
Koliko vidim na recenzijama, ne bas zavidnog kvaliteta.
http://www.stripovi.com/enciklopedija/autori/maurizio-di-vincenzo/26/
ReemCP Posted - 25/10/2018 : 13:49:55
quote:

Možda je ovo stvoreno kao za onaj veliki format poput "The Lost Worlda", jel da

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.16 seconds. Snitz Forums 2000