forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bande dessinée
 Spirou&Fantasio

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
anto Posted - 04/03/2018 : 11:46:41


Asteriks i Talični imaju svetsku slavu. Gastona se svi rado sećaju. Tintin uživa specijalno mesto u istoriji stripa, i samim tim u srcima istoričara. Čak je i Krcko doživeo „rivajvl“ interesovanja s nedavnim Bookglobeovim integralom.

Al’ nešto slabo spominjemo Spiroua.

NA POČETKU


Nastao 1938, Spirou je kreacija autora Rob-Vela (Roberta Veltrama), stvoren kao maskota za novi dečji magazin u to vreme novinske a ne stripovske izdavačke kuće Dupuis. "Spirou" inače na valonskom narečju znači veverica, a takođe i živahan mladić pun energije. I u početku, to je bila jedina definicija samog Spiroua: mladić koji je živahan i koji svojom živahnoću uspeva da izađe iz raznih neprilika... ali i da upadne u njih. Rob-Vel mu je dao odoru tipičnu za hotelskog bellboya, portira, i zaposlio ga u Moustic hotelu, gde su mu se događale razne zgode i nezgode. Kad je Rob-Vel otišao u rat, serijal je preuzeo Žiže, a nekoliko godina kasnije, desila se presudna stvar – Sprioua su dodelili mlađahnom Žižeovom šegrtu... Andeu Frankinu.

FRANKIN




Priča kreće tek tu. neprevaziđena doza duha koju je tada mladi belgijanac uneo u svoje stripove, od suludih a ipak realnih tehničkih dostignuća, preko neverovatnih životinjskih vrsta, do ponekad naivnog a ponekad oštrog humora, promenila je Spiroua iz temelja... a zajedno sa njim i strip uopšte.



Mnogo kasnije, Frankin će izjaviti da nikako nije mogao da uklopi lik Spiroua u strip. On je uvek bio jedna mala marioneta, lik sa kojim bi se čitaoc mogao poistovetiti, bez mane i straha, ali i bez karakternih crta. "Davao sam mu nešto što bi radio, umesto da mu dajem nešto što bi bio", rekao je Frankin. I tako je počeo da pronalazi olakšice, da uvodi nove likove sa kojima se lakše snalazio, da Spiroua ostavlja čitaocu, a razvija Fantazija i Spipa, kao i ostale. "Ostali" su došli tek kada se Frankin osmelio. Što bi bilo negde 1950., sa albumom "Il y a un sorcier a champignac?", prvom dužom pričom (56 strana) u kojoj je Spirou učestvovao. Početni scenario uradio je Enri Žilen, Žižeov brat, ali ono što je na kraju došlo do štamparije je čisti Frankin. U toj priči, Spirou i Fantazio, sada novinari a ne zgubidani, istražuju čudna dešavanja u malom francuskom seocetu Šampinjaku. Seoce je urađeno ispunjeno brojnim komičnim likovima: tu je Gradonačelnik-političar, policajac, lokalna pijanica... i naravno, Grof Pakom Egesip Adelard Ladislas de Šampinjak, mikolog, ludi naučnik, mudra glava, večiti izvor problema i neretko deus ex mahina za Spiroua. Seoce Šampinjak je tada, a i kasnije, omogućilo da se baci na blagu društvenu satiru, ismevajući aktuelne trendove kroz njegove likove. A Grof Šampinjak mu je pružio priliku da eksperinentiše sa svim mogućim naukama: od hemije, preko elektronike, do biologije. To su tek stidljive naznake, potpuno oslobađanje i divljanje dolazi tek kada bude bio stvoren lik Zorgluba...

I tako, kreativni proces postaje sigurniji, priče postaju kompleksnije, scenario uigraniji, a stil crteža od Žižea skreće prema Eržeovoj "čistoj liniji", da bi se u kasnijim epizodama mogle primetiti naznake baroknog stila koji će krasiti Gastona. Da ne bi stalno morao da izmišlja nove negativce, Frankin ubacuje Zantafija Zantasa, zlog Fantaziovog rođaka, sa kojim će se dinamična trojka više puta sukobiti. Nakon jednog sudbonosnog putovanja vozom, rađa se ideja za Marsupilamija, neverovatnu životinju još neverovatnije dugačkog repa i fantastičnih sposobnosti (ali Marsupilamis Fantasi, kako mu je "zvanično" latinsko ime, posebna je priča i o njemu više nekom drugom prilikom). Nije sigurno kako je nastao Zorglub. Ali, kada se pojavila epizoda "Z comme Zorglub", bila je to prava revolucija. Nastavljajući da stvara i razrađuje sporedne likove umesto Spiroua, Franqkin je stvorio i ovu, najkompleksniju i najfascinantniju ličnost u celom serijalu. Zorglub je genije, egocentrik, megaloman, željan slave, ali ne i negativac, želi da pomogne čovečanstvu, šta god ono mislilo o tome. Zorglub stvara svoju naučnu imepriju, sa Zorg ljudima ispranog mozga i čak i svojim Zorg jezikom, koji je u stvari običan jezik čitan s desna na levo. I sve to u ime nauke, i naravno u svoje ime, ali i zato što veruje da je tako bolje za ljude.

Uz Zorgluba, Frankin je i na drugim mestima kritikovao društvene aktuelnosti. U maloj i izmišljenoj južnoameričkoj državici Palombiji, Spirou i Fantazio se suočavaju sa klasičnom latinoameričkom diktaturom; u epizodi "QRN a Bretezelburg", pod oštricu kritike padaju istočnoevropske diktature; a "Spirou et les Hommes bulles" bavi se ekološkim problemima i uopšte zalima koje turizam nanosi. Spirou deluje naivno, ali je daleko od toga.


POSLE FRANKINA


No, sve dobre stvari imaju kraj, tako da se Frankin 1968. povlači sa Spiroua i u potpunosti prelazi na Gastona za koga (ispravno) smatra da kroz njega može da se kreativnije izrazi. Ostavio je sve likove izdavačkoj kući na korišćenje, osim Marsupilamija koga je zadrža za sebe u nadi da će ga ponovo iskoristiti (što se i desilo, mada ne na način kome se nadao). U Dupuisu nije nastala kriza: nekako je bilo logično da će, pošto je postojao i pre Frankina, Spirou nastaviti da postoji i posle njega. Za naslednika je izabran mladi bretanjski autor, Žan Klod Furnije. Furnijea je Frankin lično uveo u stripove, predstavivši Šalu Dupuisu njegovu seriju Bizou. Serija je prihvaćena, a godinu ipo dana kasnije, Furnije nasleđuje svog mentora.

Furnije je bio... drugačiji. Tokom svojih devet albuma, bilo je očigledno da to više nije Frankin, da više nema onih suludih gegova i fascinantnih tehničkih otkrića, da novi likovi nisu onako fascinantni kao što su bili i da je sve nekako ozbiljnije. Mnogi čitaoci i kritičari tvrde da je sa svojih devet albuma Furnije u Spiroua uneo neku vrstu poetike, ali većinski sud je da to jednostavno nije Frankin i da Spirou izgleda čudno u obradi ovog bretanjca. Furnije je uneo mnoge nove likove, kao što je kriminalno-teroristička organizacija Trougao i mađioničar Itoh Kata, pokušao da vrati neke stare kao što su Zantafio i Zorglub, i rezultati nisu bili katarstofalni, ali nisu ni bili blistavi. Činjenica je da bi svako ko je pratio Frankina loše prošao, i da je u tom pogledu Furnije još bio fenomenalan, ali u istoriji ovog stripa, on će zauvek zauzimati nezahvalno mesto onog koji je odvikao publiku od Frankina. Fakat da se ni on nije najbolje snalazio sa Spirouovim likom takođe nije pomagao. Furnije je 1979. napustio Spiroua i vratio se Bizou, a 1995. je počeo da crta Les Crannibales, gag serijal o porodici kanibala. Razlika u stilu crteža pokazuje koliko se u stvari na Spriou zlopatio da imitira Frankina.



Spiroua je nasledio crtač Nik Broka (po nekim rodbinskim vezama, kruže tračevi), kome je nedostajao scenarista. Čovek za svaki strip i najplodonosniji francuski scenarista – Raul Kauvin prihvatio se posla. Ostaje nejasno da li je Kauvin lično rešio da ne koristi likove koje je Frankin stvorio, ili mu je to, kako će kasnije tvrditi, bilo zabranjeno. U svakom slučaju, tri albuma nakon te suicidalne odluke, Nik & Kauvin se povlače, a veliki scenarista izjavljuje: "Pisanje Spiroua je najgore iskustvo moje karijere."


TOM & ŽANRI


Raspisan je konkurs za nove scenarije. Na njega se javio mlađahni scenarista Tom (Filip Vandeveld), i kada je dobio posao, objavio je da ga prihvata samo ako njegov kolega i prijatelj Žanri (Žean-Rišar Gert) bude crtao taj strip. Dupuis mu je udovoljio, iako je i mnogo iskusniji Iv Šalan nudio svoju retro verziju Spiroua.
Pre nego što se bacio na posao, mladi tandem otišao je kod Frankina po savet i blagoslov. I nije dobio ono čemu se nadao. "Nemojte uzeti Spiroua. To je otrovan poklon", rekao im je stari majstor. Godinama kasnije, Žanri će reći da je to jedini put da nisu poslušali Frankina.

I ne bez razloga. Kada se pojavio "Virus", prva epizoda novog kreativnog tima, bilo je očigledno da je u pitanju frankinovski Spirou... samo brži, sa više akcije, prilagođeniji osamedesetim godinama. Tom & Žanri su odlično pohvatali sve elemente Frankinovog Spiroua, modernizovali ih i vešto upakovali. Publika je poludela: nove zvezde su rođene.



Kroz epizode koje su usledile, svi stari dobri likovi su se vratili: seoce Šampinjak, Zantafio i čak i Zorglub, mada na neuobičajen način, preko svog sina, imperatora iz budućnosti. Spirou se prošetao po planeti: Moskva, Australija, Palombija, Njujork, Tibet... Tom & Žanri nisu prezali od novih lokacija. Na to su nadovezali i novi likovi: Snoufellaire, čudno biće iz budućnosti koje je kombinacija... pa, raznih stvari, Don Vito Cortizone, njegova ćerka Luna, Aurelien de Šasmpinjak, nećak grofa od Šampinjaka, opet iz budućnosti... i tu negde su Tom & Žanri upali u zamku – postalo im je lakše da se bave svojim likovima nego Frankinovim, tako da je je Don Vito, ili Vito Proklektnik postao glavni neprijatelj njihovog Spiroua, što jedna ne baš previše inventivna kopija Marlona Brandoa nije ničime zaslužila. Tom & Žanri, koji su počeli da se smenjuju kao crtač i scenarista tako da se više nije znalo ko koji posao radi, nisu hajali na primedbe.


Njihov poslednji album, „Machine qui reve“ je pak bio nešto potpuno drugačije. Epizoda koja je u Spirou magazinu počela da izlazi na šezedesetogodišnji rođendan časopisa, i samim tim i lika, najavljivana je kao odrastanje Spiroua, kako u narativnom, tako i u grafičkom smislu. I zaista,već na prvi pogled postaje jasno da više ništa neće biti isto. Crteži, skoro kroz celu priču uokvireni crnom bojom, deluju mnogo ozbiljnije, Spirou i Fantazio nisu više karikature, ili barem ne tolike, Spip ne govori u sebi, a tema priče je prijateljstvo i izdaja. I Spirou ima ličnost. Blago melanholičnu, sličniju Dilan Dogu nego grofu od Šampinjaka, ali ima ličnost.

To nije prošlo ni kod fanova ni kod kritike, Tom i Žanri su otišli sa Spiroua i zadržali su se samo na „Malom Spirou“ koji sa glavnim serijalom praktično nema nikakve veze. Ostalo je pitanje – ko će raditi Sprioua?

DANAS


2004. se pojavila vest da Spiroua preuzimaju Žan David Morvan i Hoze Luis Munjuera – tandem koji je poznat ovdašnjim čitaocima sa serijala Navis. Svi su bili oduševljeni što nakon 6 godina imamo novu priču, a poneki su se zapitali kako će se Morvan, scenarista poznat po brutalnim (i fizički i emotivno) scenarijima koji dobro oslikavaju savremene teme, snaći na jednom u načelu humorističko-avanturističkom serijalu.



Nije se snašao najbolje. Već od njihovog prvog albuma, Pariz ispod Sene, videlo se da nešto ne štima. Pokušaji humora su kilavi; ima previše pozivanja na kontinuitet iz prethodnih epizoda serijala; a lik Sprioua je grublji i pogubljeniji nego što bi trebalo da bude, teži za identifikaciju, ali i drastično manje simpatičan.

Morvan i Munjuera su uradili četiri albuma: Pariz ispod Sene, Čovek koji nije želeo da umre, Spirou u Tokiju i i Z se rađa, gde je ovaj poslednji jubilarni 50. album serijala i donosi jednu veliku promenu, toliku da su fanovi pobesneli, a dugo nije bilo sigurno ni da li će album biti objavljen.



S distance, Morvanov Spirou je u stvari nastavak onog koji smo videli u Machine qui reve, Mašini koja sanja – moderan, melanholičan, veoma umoran i iznutra prazan... željan da posle 50 godina doživi kraj svoje šriče. Morvan mu taj kraj i daje , ali sve to - iako donekle intresantno viđenje lika, iako prlepo crtano od strane Munjuere – nije Spirou.

Paralelno s glavnom serijom, Dupuis je pokrenuo serijal jednokratnih albuma u kojima su mnogi scenaristi i crtači mogli da se oprobaju na Spirou bez ulaženja u kontinuitet serijala. Prvi album „Okamenjeni džinovi“ je bio secanriste Fabijana Velmana i crtača Joana. Kasnije su usledili albumi koje potpisuju i Emil Bravo, Trondajm i još nekoliko njih (više o tim albumima kasnije), ali prvi nam je bitan jersu na osnovu njega nakon Morvana i Munjuere Velman i Joan dobili posao na regularnom serijalu.

Njihov prvi album, broj 51, izašao je pre nekoliko nedelja u Francuskoj.

Kod nas je Spirou izlazio kao Spira i Ćira u Stripoteci, Frankinove epizode, a kasnije i u Biseru (Frankin i ponešto Furnijea, a i jedna epizoda Toma i Žanrija u „novom“ Biseru), pa u prvom talasu strip albuma Dečjih novina (ne računajući Biblioteku nostalgiju), zajedno s Gastonom i Bluberijem (zlatno doba Frankina). Kad je sve otišlo bestraga devedestih, Spirou Toma i Žanrija se pojavio u gotovo sigurno piratskom Totemu – izašao je „Spirou u Njujorku“, a kasnije u Totemu specijal, i „Virus“. Danas ga objavljuje Libelus.



NA POSLETKU



Spirou je verovatno drugi strip za koji sam se vezao u životu (prvi bi bio Krcko). Sečanje, varljivo kako jeste, kaže da me je nakon prvog dana u zabavištu kod kuće dočekao Biser strip #54, „Vanzemaljci u Šampinjaku“. Posle sam lako pojurio stare epizode u Stripoteci i oduševio se. Datumi iz sećanja se baš i ne poklapaju s onim iz pravog života, ko zna šta je stvarno bilo, ali fakat je da mi je prvi original BD album koji sam kupio bio – „Mladost Spiroua“ Toma i Žanrija, koju godinu pre nego što ju je objavio Biser. I da je Spirou jedan od tri serijala koje kupujem bez obzira na to ko je autor.

Ima nečega u njegovoj nevinosti, ma koliko autori tokom godina pokušavali da mu je oduzmu, što mi i u ovim ciničnim danima odgovara.



tekst by Đole
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Jocko Posted - 19/10/2022 : 03:56:24
Spiru i Fantazio 14: Budin zatočenik (Franquin, Greg, Jidéhem, 1958 - 1959)

S i F dolaze kod Grofa u Gljivodvor, gde shvataju da im Grof nešto taji, a to je da je zajedno sa misterioznim prijateljem, naučnikom Nikolajem, usavršio spravicu zvanu GEG koja ima nebrojene mogućnosti, najvažniju od svega - da podiže stvari prkoseći zakonima gravitacije. Za spravicu bivaju zainteresovani ruski agenti koji na gljivodvorskom sajmu bezuspešno pokušaju da otmu geg od naših junaka. Drugi deo priče se događa negde na dalekom istoku, u Kini, gde je u jednom od sedam Buda uklesanih u stenu zatočen njihov prijatelj, američki naučnik Longplaying. Naravno, ekipa se smesta upućuje na lice mesta, kako bi naučnika spasila iz kandži žutaća koji žele da preotmu formulu za geg. Baš prava akciono-avanturistička epizoda, a ovoga puta je, za razliku od mekanola, GEG kao oružje u prvom planu.
Uprkos promenama u tempu, stalnoj jurnjavi i novim lokacijama, ovu epizodu (kao i neke prethodne) sam čitao duže nego obično. ''Spiru'' je bogat likovima, i koliko god bilo zanimljivo, pomalo mi je zamarajuće da pratim šta svi likovi (uključujući tu Spipa i Marsupilamija) rade u svakom od kadrova. Uz to broj stranica je veći od uobičajenog za BD, pa i to doprinosi da se sporije čita, a i ovde je ceo album jedna celovita priča, za razliku od nekoliko prethodnih albuma gde su spakovane po dve priče, pa i to doprinosi utisku da se radi o avanturi epskih proporcija, uz činjenicu da se junaci sukobljavaju ni manje ni više nego sa vojskom.

Epizoda je po količini akcije i jurnjave nadmašila mnoge dosadašnje, a spada u red onih koje se delom dešavaju na neuobičajenoj / egzotičnoj / around-the-world lokaciji (poput priča Gnijezdo Marsupilamija, Gljivom protiv diktatora, Nosorogov rog, Rudnik u zemlji gorila...), i po kvalitetu mi je otprilike u rangu sa pomenutim pričama, možda malo slabija (od prva tri pomenuta), jer mi je jurnjava i borba geg-om protiv Kineza manje zanimljiva od premisa pomenutih priča. Ali jedan standardno moćan album Spirua i pravi primer uspešne humoristične avanture. Autori su vešto iskoristili ''geg'' kao oruđe a Marsupilamijeva uloga je, kao puno puta do sada, bila od presudnog značaja. Dinamika između uvek-odlučnog Spirua i ponekad-malodušnog Fantazija je takođe odlična, baš su dobar tandem.
Primetno je koliko je crtež evoluirao u odnosu na prve epizode (10 godina razlike).



Jocko Posted - 25/07/2022 : 10:50:05
Spiru i Fantazio 13: Došljak iz mezozoika (Franquin, Greg, Jidéhem, 1957)

Jedna naizgled filer epizodica, ali vrlo zabavna. Negde u ledenim bespućima, grof od Gljivodvora pronalazi jaje dinosaurusa, a zatim ga uz pomoć S&F prenosi do rodnog mesta, te saziva šaroliki tim naučnika da se bakće oko izlegnuća malog dina. Ono što krasi ovu epizodu jeste progresivna ''šašavost'' - kako priča odmiče, sve je otkačenija, i sve više likova biva uključeno u jurnjavu za dinom - počev od gradonačelnika, policije, pa do tenkovske vojske i avijacije, društva za zaštitu životinja i društva za zaštitu kulturne baštine... Na kraju Frenkin i Greg odmrse priču na najbolji način i po naše junake i po velikog dina.
Tri stvari kod ove epizode mi se nisu dopale:
1) Grof od Gljivodvora je toliko ''napržen'' u vezi sa svojim otkrićem, da počinje da dosađuje svima okolo, ali to ubrzo prestaje jednom kada dino naraste i akcenat bude na zaustavljanju njega
2) scene kada Marsupilami celu noć udara dina motkom po glavi je, što bi rekli, out of place, nepotrebno nasilno. U kadru kada dino gubi svest stvarno žalosno i umorno izgleda.
3) nisam uopšte skapirao foru sa Fantaziovom super-prehladom, zbog koje nije svestan svega što se dešava oko njega (?!) malo banalan razlog Fantazijevog pasivnog učešća u ovoj avanturi...

Ako izuzmem ta tri nesviđanja, sve ostalo manje ili više valja, i potpuno mi se dopada pravac u kome je otišla priča, šale na račun predstavnika raznih društvenih i državnih slojeva. Bez onih naučnika, gradonačelnika (koji drži bizarno smešne govore) i čitave palete šašavih likova (uključujući tu šumara, vojsku, pijanca sa delirijum tremensom itd) priča ne bi bila ni upola zabavna.
Po komentarima francuskih čitatelja vidim da je priča slabije ocenjena i prihvaćena, i slažem se da je ideja Dina mogla da bude bolje realizovana, ali kako je priča odmicala tako sam sve više imao kez na licu, a humoru se u zube ne gleda.


Spiru i Fantazio 13: Strah na kraju žice (Greg & Jidéhem, 1959)

I kako je to običaj kod Spirua, jedna kraća pričica. Grof od Gljivodvora poziva Spirua da bi mu saopštio odlične vesti svog novog eksperimenta, ali onda greškom ispije tekućinu ''zla'' i postane - a kakav drugi nego zao, i teroriše Gljivodvor. A na Spiruu, Fantaziju i prijatelju biologu je da Grofa zaustave. I ovde je, kao i u više prethodnih priča, prisutan Grofov izum mekanol, a pojavljuju se i likovi od pre - pomenuti biolog, zatim gradonačelnik, te pijanac. Simpa priča, i korektna završnica.

Jocko Posted - 04/05/2022 : 14:14:58
Spiru i Fantazio 12: Gnijezdo Marsupilamija (Franquin, 1956 - 1957)

Priču otvara loš vozač Slamčica, koja poziva S&F na prikazivanje dokumentarnog filma o Marsupilamiju. Naime, dok su Spiru i Fantazio ludovali po Palombiji u priči o diktatoru, te kasnije snimali dokumentarac o gorilama u rudniku zlata, Slamčica je za to vreme ostala u džunglama Palombije gde je uspela da snimi dokumentarac o Marsupilamijima u divljini. Saznajemo da naš Marsu ima rođake u divljini, i priča zapravo prati udvaranje jednog divljeg Marsupilamija prema Marsupilamici, te njihovo zajedničko svijanje porodičnog gnezda, po čemu priča i nosi naziv. Iz jaja neobičnog kruškastog oblika se izlegu mali Marsupilamčići, i mi tokom cele ove duže epizode pratimo avanture jedne porodice; veći deo epizode je koncipiran kao dokumentarni film sa Slamčicinom naracijom. Tako saznajemo puno o životu i karakteru ovih retkih zverki, o njihovoj borbi sa šumskim neprijateljima, njihovom udvaranju, roditeljstvu, gnezdo-graditeljstvu i slično. Zaista odlična i zabavna epizoda, sa Spiruom i Fantaziom u epizodnoj ulozi.
Mislio sam da će u ovom serijalu akcenat u mnogo manjoj meri biti na Marsupilamiju, te da će on ''zasijati'' tek u svom sopstvenom serijalu, ali to očigledno nije slučaj, jer su već u ovoj epizodi Marsupilamiji glavni likovi.

Spiru i Fantazio 12: Gangsterski sajam (Franquin, 1958)

U ovoj priči Spiru i Fantazio bivaju upleteni u slučaj otmice deteta od strane gangstera, prethodno izvesni Japanac Soto uči naš dvojac tajnama džudoa. Gro priče se dešava na sajmu, gde su gangsteri zapravo bokseri iz ringa. Fantazia tokom većeg dela priče nema, ali tu je dobroćudni gorostas Dražen koji jedini od gangstera ima majčinski instinkt, a sa kime se Spiru uortačuje.. I naravno blentavi Gaston, koji uz hrabrog veverca Spipea takođe ima zapaženiju sporednu ulogu u stripu, a kome ovo nije prvi put da se pojavljuje u serijalu. Sad mi se čita Gaša... Ova pričica mi sama po sebi nije ništa posebno, deo na početku sa džudistom Sotoom je dosadan, ali joj vade prosek Dražen i Gaston, čije su pojave začinile radnju u drugoj polovini.

Jocko Posted - 20/04/2022 : 18:43:08
Spiru i Fantazio 11: Rudnik u zemlji gorila (Franquin, 1956)

Nakon solidnog devetog albuma, i razočaravajućeg desetog, evo opet jedne klasične avanturističke priče na egzotičnoj destinaciji. U pitanju je srce Afrike, gde S i F bivaju poslati da naprave reportažu o gorilama. Neko ih u rudniku, a kasnije i tokom putovanja u džunglu sabotira, a saznajemo i ko. U ovoj epizodi opet Marsupilami dolazi do izražaja, i zaista Frenkin koristi pun potencijal ovog najvažnijeg ''sporednog'' lika u serijalu: 'pilami se suočava sa lavom, krokodilima, divljacima, ljudima, a na kraju i gorilama. Pritom se po prvi put susreće i igra sa puškom - uglavnom, dao bi se opisati kao nezaustavljiv, nepredvidiv i razigran, što bi rekli Englezi, he stole the show. Scene sa gorilama su urnebesne a Fantazio je za ovu priliku pripremio jedan trik u rukavu. Spiru je, sa druge strane, pokazao (bradonji Zwartu) na kraju koliko ume da bude opasan i rečit, nikada ga pre nismo videli toliko besnog. Autor takođe kritikuje robovlasništvo - što je pohvalno - u scenama kada S i F oslobađaju crnce u ilegalnom rudniku.
Sve u svemu, epizoda koja nema neki wow zaplet, ali je zabavna i 100%-avanturistička, i svakako bar meni u gornjem domu najboljih priča.


Spiru i Fantazio 11: Na ljetovanju se ništa nije dogodilo (Franquin, 1957 - 1958)

Kao što je to već pre bio slučaj, tako su i u ovom albumu spojene jedna duža i jedna kraća priča. Autor je već ranije u serijalu pokazao koliko voli automobile (naročito trkačke), ali i smišljanje genijalnih izuma, pa je u ovoj priči spojio te dve teme, ubacio urnebesnog sporednog lika u vidu šeika Ibn-Mazuta koji je antitalenat za vožnju, i rezultat je jedna odlična šašava epizodica, puno bolja od automobilske priče Quick Super iz prethodnog albuma. Dobri stari Turbopogon je stradao u rukama šeprtlje šeika, a Fantaziov autić s početka prošlog veka, dorađen njegovim ''genijalnim'' izumima je zamenjen Turbopogonom broj 2. Kad smo kod šeprtlji, u ovoj epizodi se, pored Slamčice, u dva navrata pojavljuje Gaston-Gaša. Vozač jesam i vozim, ali niti sam fan trka, niti ložana za automobile (za razliku od Franquina), pa ipak mi se ova epizoda sa kolima u glavnoj ulozi neizmerno dopala. Šteta što danas ovi Fantazijevski izumi ne bi mogli da prođu tehnički i registraciju...
Inače od stripova originalno izašlih 1957.godine sam pročitao samo četiri do sada, ali kakva konkurencija! Talični VS Braća Dalton, Talični VS Sudija Roj Bin, Krckova prva avantura ''Na ostrvu usred mora'' i sada ovaj kratki odlični Spiru. Tim redosledom sam ih rangirao, ali konkurencija je žestoka!!


Istina, autor reciklira svoje sopstvene pređašnje teme, ideje i lokacije, ali na sve to dodaje nešto novo, i rezultat su dve jako dobre priče, puno bolje od onih iz prethodnog albuma.
Jocko Posted - 06/04/2022 : 18:24:31
Spiru i Fantazio 10: Tišina, krademo! (Rosy & Franquin, 1955 - 1956)

Marsupilami beži iz Gljivodvora pravo u naručje Spirua i Fantazia, koji planiraju da odu u Inkognitograd i naprave reportažu. Za to vreme im se Grof od Gljivodvora ne javlja na telefon, a ubrzo bivaju upleteni u slučaj pljačkaša koje predvodi izvesni Španac, koji je kidnapovao Grofa i koristi omamljujući plin u svojim pljačkama.
Jedna od najslabijih epizoda do sada, inače na manjem broju strana od uobičajenog. Ovakav tip priča sa pljačkašima me definitivno ne oduševljava, i odaje utisak već viđenog / manjka kreativnosti. Ostaće upamćena po tome što Marsupilami povrh svega ima sposobnost da kao papagaj imitira ljudske glasove i ponavlja cele rečenice. Dakle, osim što je vodozemac, ima i sposobnost govora, a obe Marsuove karakteristike su se pokazale krucijalnim za radnju epizoda.

Spiru i Fantazio 10: Quick Super (Franquin, 1955)

S&F dobijaju zadatak da za Libellus napišu reportažu o novom modelu auta, koji dobijaju u zajam. Ubrzo saznaju da su svi prethodni prodati modeli istog automobila zapravo ukradeni nedugo nakon što su predati ključevi novim vlasnicima. Spiruu i Fantaziju se događa isto i odlučuju da sprovedu sopstvenu istragu, a u žiži priče je njihov stari znanac Zabavljone iz epizode ''Marsupilami je ukraden''...
Ova epizoda je izvorno objavljena neposredno pre ''Tišina, krademo'' u Spiru magazinu. Iskren da budem, nije ništa posebno, kao ni pomenuta prethodna priča.


Saberi-oduzmi, ovo mi je među najslabijim albumima u prvih 10, ako ne i najslabiji. Dve ne naročito inspirativne priče.

Jocko Posted - 01/04/2022 : 16:43:47
Spiru i Fantazio 9: Murinina jazbina (Franquin, 1954 - 1955)

S&F su u Gljivodvoru kod profesora, i usto se druže sa Marsupilamijem. Preko novina otkrivaju da je raspisana velika nagrada za pronalazače koji naprave nešto čime će ponirati na 200 metara dubine mora, kako bi rešili izvesne zadatke koji imaju veze sa nestalim potopljenim brodom zvanim Tihomir. S&F se zajedno sa Profesorom bacaju u izradu morskih odela (''ljudi-žabe'') te malog plovila/podmornice.. ali avaj neko pokušava da im osujeti planove, dok se oni bacaju na rešavanje misterije broda. Najveća zanimljivost epizode je da je Marsupilami vodozemac.
Uglavnom reč je o jednoj sasvim solidnoj epizodi sa krimi zapletom. A u jednoj od kraćih priča u trećem albumu smo već imali motiv ronioca i ronjenja, tako da je ovo na neki način razrada te već postojeće teme. Već je i u prethodnim pričama bilo slučajeva da Franquin koristi sopstvene postojeće ideje i razrađuje ih. Očekivao sam da će priča otići u drugom smeru sudeći po naslovu, da će se priča vrteti oko morske nemani murene, tako da me je krimi zaplet iznenadio. Nije loša epizoda, jedan standardni Spiru, ali većina prethodnih su mi ipak bolje (i duhovitije).

Jocko Posted - 29/03/2022 : 17:04:00
Spiru i Fantazio 8: Kriva glava (Franquin, 1954)

Sticajem čudnih okolnosti, Fantazio biva upleten u slučaj krađe zlatnih satova i zlatne maske Nitiferti (Nefertiti?) iz muzeja. Spiru ubrzo otkriva da su kriminalci napravili lažnu gumenu masku sa likom Fantazija i pokušavaju da mu smeste. Bežeći od policije, a u jurnjavi za zlikovcima, S i F se priključuju biciklističkoj trci u Belgiji, na kojoj Fantazio osvaja prvo mesto. I dok Fantazio biva uhvaćen i završava na otegnutom suđenju, na Spirouu je da pomogne prijatelju tako što će se ne samo dočepati egipatske maske, već i maske sa likom Fantazija, kako bi dokazao njegovu nevinost. Kao glavni zloća i kriminalni um cele operacije, otkriva nam se njihov poznati neprijatelj Zantafio, a priča je specifična i po tome što pred kraj priče Spiru juri džinovski balon sa likom Fantazia i završava u bolnici jer je zbog pada sa litice izgubio pamćenje.
Iako ima jurnjave po Belgiji, ovo je lokacijski manje atraktivna (egzotična) priča, ali vrlo dobra i uz obilje akcije i jurnjave. Sviđa mi se kako je Frankin priveo kraju priču - onaj deo sa balonom, te Spiruov gubitak pamćenja, te ideja da Spiru uleti u sudnicu sa maskom Fantazija na licu... to nisam očekivao. Epizode su definitivno zrelije i sve kreativnije u odnosu na one kraće priče iz prvog i trećeg albuma.

Spiru i Fantazio: Ne dirajte crvendaće (Franquin, 1956)

Kratka priča na 2 stranice, smeštena u šumu profesora od Gljivodvora. Crvendaći se izležu, a Marsupilami ih brani od lokalnog mačka, te od pada iz gnezda. Priča je nastala dve godine nakon prvog (magazinskog) objavljivanja Krive glave, a objavljena je u albumu sa Krivom glavom, 1956.


Jocko Posted - 25/03/2022 : 00:12:53
Spiru i Fantazio 7: Gljivom protiv diktatora (Rosy, Franquin, 1953 - 1954)

Na scenariju ove epizode je ko-autor Rosy (autor prve epizode Bila i Bula). Ova epizoda nam donosi plejadu poznatih likova. Priča počinje tako što je Marsupilami u Gljivodvoru na posedu Grofa, koji upravo radi na tvari koju naziva 'mekanol', a koja topi metal tako da bude poput gume. Marsupilami dolazi u posed tog izuma i pravi haos po Gljivodvoru, te ga S&F jedva hvataju. Kako je zoo vrt zatvoren, S&F odlučuju da Marsupilamija vrate u Palombiju i do nje najzad stižu posle peripetija na brodu i u avionu. A u Palombiji vlada ratna napetost, jer je čelo države preuzeo misteriozni diktator Zantas, za koga se ispostavlja da je Fantazijov rođak Zantafio. U priču naravno biva upletena i Slamčica, koja našim junacima (koji dobijaju čin brigadira) pomaže da prebaci mekanolske bombe i metke na mekanol u Palombiju, i topljenjem Palombijskog naoružanja osujete pakleni plan invazije Zantafija na susednu zemlju.
Na vikipediji se navodi da je autoru poslužila kao inspiracija film Diktator sa Čarlijem Čaplinom u glavnoj ulozi, a Zantasovi burni govori i gestikulacija neodoljivo podsećaju na parodiranje Hitlera. Naravno sve je to smešteno u Južnu Ameriku, koja je uvek vrvela od diktatora, pobuna, prevrata i haosa svih vrsta.
Na kraju, kada su uspešno osujetili Zantafija, S i F odlučuju da ostave Marsupilamija u džungli, ali žuti veseljak ih u poslednjem kadru prati kući, tako da se nadam da ovo neće biti poslednja priča sa Marsupilamijem.
Uglavnom, jedna vrlo dobra priča sa odlično ukomponovanim, a već od-pre-poznatim sporednim likova Zantafio, Slamčica, Grof od Gljivodvora te Marsupilami... Tematika zemlje pod diktatorskom čizmom je već natuknuta u epizodi Nasljednici, kada naši junaci prvi put odlaze u Palombiju, ali je sada tek zaista razrađena.
Kako sam prošlog meseca čitao nekoliko epizoda Krcka sa sličnom tematikom (prev)rata i diktatora (Antracit, khm) + Dilan Dogovu epizodu ''Diktator'', priča nije na mene ostavila toliko jak utisak, iako je svakako jedna od najboljih do sad. Tu negde malo ispod Nosoroga i Nasljednika, a u rangu Ukradenog Marsupilamija ili malo bolja. Mada treba uzeti u obzir da ova priča prethodi Krckovim avanturama protiv diktatora Antracita, koje su nastale kasnije.

Jocko Posted - 22/03/2022 : 15:22:35
Da, padaju mi na pamet Asteriks, gde junaci putuju u svakoj drugoj epizodi. I Bernard Prince koji je bas cistokrvna avantura na atraktivnim lokacijama. Naravno Tintin, koji je medju pionirima avanturistike. Herlock Sholmes odlazi na Divlji Zapad. Lakse je navsti starije stripove gde junaci ne putuju Cak i Iznogud u podosta prica putuje ili se srece sa neobicnim likovima iz raznih delova sveta, mada je on vec u startu smesten na egzoticnu lokaciju (bar iz ugla Evropljana).
Peyo Posted - 22/03/2022 : 09:11:28
quote:
Originally posted by Jocko
Ova epizoda baš izvoza čitaoca pošteno, što lokacijom što avanturistikom koja ovde ne manjka! Doduše u epizodi sa Pigmejima su S&F već bili i u Africi i u Maroku, ali ovde je to izdignuto na jedan viši nivo.



To ti je karakteristika najpopularnijih BD stripova 50ih i 60ih. Već nakon kraćeg uvoda junaci jure po Africi, Aziji i Divljem Zapadu. Naravno uz atraktivan crtež.

Zabava za sve uzraste.

Nešto kao rock 60ih i 70ih.
Jocko Posted - 22/03/2022 : 01:14:17
Spiru i Fantazio 6: Nosorogov rog (Franquin, 1952 - 1953)

Naizgled jednostavan zaplet: Spiru i Fantazio igrom ludog slučaja bivaju upleteni u frku oko mikrofilma, a od sporednih likova se, pored već poznatih Špekule i Martina iz Nasljednika, uvode i neki novi likovi, kao što je Libelusova novinarka Slamčica, koju njen 'kolega' Fantazio očima ne može da smisli, a koja je poznata po tome što je lukava i svud gura nos. Nakon uvodne peripetije u tržnom centru u Belgiji, naši junaci bivaju praćeni u Severnoj Africi, a zatim odlaze u potragu za mikrofilmom južnije, na granicu sa Kongom. Prvi deo epizode manje-više, ali taj deo u Africi mi je najbolji - scene u plemenskom selu i sa opičenim poglavicom, zatim preprodavac viskija-pijandura, te S&F u lovu na nosoroge... Način na koji dolaze do mikrofilma je genijalan. Ova epizoda baš izvoza čitaoca pošteno, što lokacijom što avanturistikom koja ovde ne manjka! Doduše u epizodi sa Pigmejima su S&F već bili i u Africi i u Maroku, ali ovde je to izdignuto na jedan viši nivo.
Uglavnom, epizode su sve bolje i bolje. Ova mi je u rangu Nasljednika.


Jocko Posted - 17/03/2022 : 16:12:19
Spiru i Fantazio 5: Marsupilami je ukraden! (Almo, Franquin, 1952)

Priča se direktno nastavlja na prethodnu. I dok Spiru i Fantazio razmišljaju kako da maznu Marsupilamija iz zoo vrta, prava otmica Marsupilamija je na pomolu. Trag ih vodi preko granice (uz tuču sa carinicima), u susednu državu Manjanu, gde shvataju da je kradljivac 'pilamija zapravo fudbaler. Preko njega otkrivaju da je Marsupilami završio u cirkusu, a nakon neuspešnog pokušaja da ga se dokopaju kao radnici cirkusa, oni sreću grofa od Gljivodvora (iz epizode Vještac iz Gljivodvora) zahvaljujući kome postaju cirkuska tačka. U konačnom obračunu uspevaju da spasu Marsupilamija iz cirkusa.
Počev od prethodne, ali naročito u ovoj se epizodi vidi znatan pomak na crtačkom planu, u poređenju sa onim prvim, kratkim epizodama. I humor je sve bolji.
Za sada mi je ipak prethodna epizoda Nasljednici malo bolja i duhovitija od ove. Ovde je priča zapravo delo izvesnog autora Jo Almo-a.

Jocko Posted - 15/03/2022 : 16:37:27
Spiru i Fantazio 4: Nasljednici (Franquin, 1951 - 1952)

Peyo je bio u pravu, tek dolaze specijaliteti. Ova priča mi je najbolja za sada. Počinje tako što je Fantazio potencijalni naslednik bogatstva pokojnog ujke, a da bi to postao mora pobediti svog rivala, rođaka Zantafija, u 3 discipline. I onda počinje šou. Ova epizoda mi je urnebesnija od svih prethodnih.
Prvo takmičenje je u izumu korisnom za čovečanstvo, gde Fantazio nakon niza manje uspešnih ali vrlo duhovitih izuma kreira fantakopter. Scene sa povređenom nogom gospodina sudije-u-natjecanju su urnebesne, a jedan dečak oduševljen čita strip ''Spiru i Fantazio'' u stripu Spiru i Fantazio, što je pomena vredan momenat. Ovaj prvi okršaj dobija Fantazio.
Drugo takmičenje nam, kao u prethodnoj priči u boksu, donosi opet sport - trke automobila. Nisam ljubitelj trka, ali je ovaj drugi ''deo'' priče sasvim lepo urađen i drži čitaoca u neizvesnosti. Nažalost po dobroćudnog Fantazija, njegov prevarantski rođak Zantafio odnosi pobedu.
E, u trećem takmičenju tek počinje pravi šou. Fantazio i rođak mu, dobijaju zadatak da pronađu, uhvate i doniraju zoo vrtu primerak Marsupilamija, stvorenja koje živi u džungli (izmišljene) državice u Južnoj Americi. Za Marsupilamija sam znao i pre, postojao je crtać koji sam kao klinac gledao, ali ne, nikada se pre nisam susreo sa njim u stripu. Ovde on zaista krade šou našim junacima, naročito u pogledu raznih duhovitosti i smicalica. Moram napomenuti da mi je onaj deo kada junaci tek dođu u Palombiju pa izbije revolucija izmamio glasan osmeh Posle puno peripetija uspešno hvataju Marsupilamija, suočavaju se i sa Indiosima, a Zantafio odustaje od nasledstva i povlači se u džunglu. Na veliko iznenađenje Spirua, i još više Fantazija, nasledstvo koje je potonji dobio nije u skladu sa njihovim očekivanjima, ali naši junaci to prihvataju na najbolji način. I već smišljaju kako da Marsupilamija oslobode i vrate u džunglu, što će pretpostavljam po naslovu, biti zaplet sledeće epizode.
U poređenju sa kratkim pričama koje su neujednačenog kvaliteta, te Vještacom iz Gljivodvora koji je dosta dobar ali čija mi se prva polovina više svidela od završnice, ovde je već sama ideja epizode ambicioznija, a Marsupilami je divota od lika i sve scene u Južnoj Americi su vrhunac epizode!

Jocko Posted - 09/03/2022 : 00:04:22
Spiru i Fantazio 3: Crni klobuci (Franquin, 1950)

S & F dobijaju zadatak da odu na divlji zapad i napišu reportažu. Na njihovo razočarenje, uviđaju da se divlji zapad prilično modernizovao u odnosu na pre stotinak godina. Ali ubrzo sticajem okolnosti odlaze u gradić Tombstone, gde divlji zapad još postoji, i gde dvojac biva postavljen za šerife. Rešavaju bandite jednog po jednog, a zatim pokušavaju da pobegnu iz grada dok ih šerif i njegovi ljudi jure. Na kraju se ispostavlja da je cela vestern peripetija zapravo filmski set. Zanimljiv avanturistički pseudo-vestern sa neizostavnim komičnim elementima. I bolja pričica u poređenju sa prvim albumom.

Spiru i Fantazio 3: Poput muhe na stropu (Jijé, 1949)

Jednog dana se Spiru nađe na plafonu, kako levitira. Poziva Fantazia u pomoć. Ubrzo otkrivaju da je za to kriv Spiruov komšija mađioničar iz stana iznad. Ubrzo se u priču umešaju izvesni vlasnik cirkusa, policajci, te šef policije koji voli ukrštene reči. A mađioničar hara gradom, pljačkajući ljude nateravši ih prethodno da levitiraju. Na kraju mu S & F stavljaju soli na rep, a mađioničar završava u ludnici sa doktorom Samovarom iz prve epizode.

Spiru i Fantazio 3: I ljudi-žabe (Jijé, 1951)

Spiru odlazi na Mediteran kod Fantazija, koji živi u čamcu i pokušava da se bavi prevozničkim turizmom. Ubrzo se upuštaju u morsku avanturu, zapetljanciju u koju su umešani jedan kapetan-begunac i krimi banda u lovu na dijamante. Od ljudi-žaba iz naslova nema ni traga, sigurno je naslov aluzija na ronioce. Solidna epizoda, ali su prethodne dve bolje.

Spiru i Fantazio 3: Preko svih granica (Franquin, 1950)

Spiru i Fantazio rešavaju misteriju narko-dilera koji u Belgiju švercuju novu drogu, hikoin, od koje se štuca, tako što zaplenjuju aviončić na daljinsko upravljanje, a zatim nastupa ludačka potera za beguncima u koju je umešan i besni šef policije.

............

Ovaj mi je treći album bolji od prvog, koji takođe sadrži četiri priče. Vidi se napredak i crtački i scenaristički, a ovde zapravo imamo dvojicu autora-crtača, Frankina i Jijea, čiji je stil doduše sličan. Možda se najviše razlikuju po tome kako crtaju Fantazija. Što se tiče ko je bolji u ovom albumu, Franquin ili Jije, nemam odgovora jer su obojica odradili valjan posao. S tom razlikom da su dve Frankinove priče duže nego Jijeove.
''Vještac iz Gljivodvora'' mi je za sada najbolja epizoda. Koliko sam razumeo, više neće biti kratkih priča u ovom serijalu, slede kompletni albumi.

Da podelim i ovde tu informaciju sa wikipedije da su 1948/49 Jije, Morris i Franquin otputovali u Ameriku kako bi ''upili'' američku kulturu, što je naročito značilo prvoj dvojici jer su radili vesterne Džeri Spring i Talični Tom. Franquin se ograničio na samo jednu epizodu u duhu vesterna (Crni klobuci) a te iste godine je kasnije objavljena još jedna priča (Preko svih granica).




Peyo Posted - 25/02/2022 : 14:59:45
Tek slijede specijaliteti.
Jocko Posted - 25/02/2022 : 13:41:11
Spirou & Fantasio 2: Vještac iz Gljivodvora (Darc, Franquin, 1950 - 1951)

Posle 4 kratke priče skupljene u jedan album, na redu je jedna duža, na 57 stranica. Ovoga puta je Frankin u pomagao izvesni scenarista Darc, a strip takođe odlikuje manji broj kadrova po strani, najčešće rešetka od 8. Prva polovina epizode, kada S i F otkrivaju bizarnu misteriju u malom mestu Gljivodvoru mi je odlična, a tu se po prvi put sreću sa naučnikom, izvesnim grofom od Gljivodvora. Svinje sa tufnama, misteriozni putujući Cigani, pečurke na sve strane, krave koje stare, džinovski zečevi... Zaista intrigantan zaplet i brzo se čita jer se scene nižu jedna za drugom.
Druga polovina mi se manje svidela, ono kada se vrate u grad, kada grof postane višestruki sportski šampion, te kada se Valentinova banda (koju čine Herkul i Narcis) dočepa seruma. Šablonski i manje intrigantno od odličnog početka u Gljivodvoru.
Crtački, a bogami i scenaristički, vidi se napredak u odnosu na kraće priče, tako da mi je ova epizoda najbolja do sada.

Jocko Posted - 23/02/2022 : 14:04:21
Spirou & Fantasio 1: 4 puta Spirou ... i Fantasio (1948 - 1949)

4 kraće priče koje je radio Franquin.
Prva je klasična akcija - Spiru i Fantazio se bore protiv kradljivaca nacrta za robota. Prilično jednostavna i šablonska priča, ali prožeta humorom.
U drugoj priči dečak Čekinja izaziva Spirua na boks meč. Prvi deo priče otpada na Spiruove pripreme za meč, Fantazio mu je trener. Drugi deo otpada na sAm boks meč, koji je po meni suviše odužen, a i nisam ljubitelj boksa, tako da mi je prva priča bolja.
Treća priča je najkraća i u njoj Spiru i kvazi-dandi Fantazio odlaze na jahanje; Spiruov konj je ''vrbopuc'' i podseća na konja Taličnog, Džolija Džampera.
Četvrta priča počinje sa leopardom usred Belgije, koga pronalazi Spiru. Zatim zajedno sa Fantaziom traže vlasnika, i nalaze ga. Ispostavlja se da je vlasnik leoparda, belac, zapravo veliki poglavica jednog od dva pigmejska ostrvska plemena, koja su međusobno u ratu. S i F odlaze na ostrvo, usput svraćajući u Maroko, sa namerom da pomognu poglavici da se uspostavi mir na ostrvu. Ovo mi je ujedno najbolja priča u ovom albumu. Mada, malo je nezgodno kada Belgijanci pišu o crncima (i kod Spirua, i kod Tintina), kada se zna da su do kraja 50-ih imali ''zoološke'' vrtove sa crncima, kao živi dokaz mračne kolonijalne prošlosti.

Iako su priče uglavnom kratke, imaju u proseku po 10 do maksimum 15 kadrova po stranici, što nije malo. Dobro se drže s obzirom da datiraju s kraja 40-ih - odišu avanturom a i humor je tu, ali ipak humor nije u rangu onoga što sam čitao od Gošinija. Kod prve priče je primetno da se autor još traži po pitanju crteža, a najbolja i najambicioznija priča je ona najduža, sa Pigmejima. Zadovoljan sam, ali je očigledno da će najbolje stvari doći kasnije.



Jocko Posted - 22/02/2022 : 07:05:40
Spiru: Počeci jednog potrčka (Bravo)

Prvi pročitani Spiru, i možda to i nije bila dobra odluka, jer ova ''nulta'' (origin) epizoda bolje leži onome ko ima predznanje, ko je ranije čitao Spirua. Doduše većinu referenci sam pohvatao (pominjanje Tintina, Zorgluba itd). Ali sigurno da bi me priča bolje radila da sam prethodno bio fan i čitalac Spirua, jer odgovara na brojna pitanja: zašto Spiru nosi belboj uniformu, kako se upoznao sa Fantaziom, odakle mu veverica ljubimac, prva nesuđena ljubav itd itd. Moram priznati da sam strip uzeo da čitam i delom jer sam i sam u srednjoj školi na praksi bio belboj odnosno portir u nekoliko poznatih Beogradskih hotela, pa mi je taj hotelski ambijent u stripu sasvim odličan. A strip sam po sebi, iako ima dosta suptilno-humorističnih scena, ipak odiše pretećom katastrofom, jer se dešava 1939. godine, tačno uoči početka Drugog svetskog rata. U žiži događanja među špijunima, političarima i drugim krojačima sudbine sveta, mladi portir Spiru i njegov novo-poznanik novinar Fantazio upliću se u dešavanja, ali avaj, rat se ne može izbeći. Neke scene su mi genijalne, kao onda kada Spiru i njegova koleginica upadnu u hotelsku sobu u kojoj se kuju politički planovi. Spiru je mlad, pozitivan, i pomalo naivan, izvan ratnih dešavanja, za razliku od mlade ali mnogo iskusnije i prevejane njegove mu koleginice. Fantazio je skroz šašav lik, preoblači se u staru gospođu i ne preza ni od čega niti koga kako bi napravio savršenu reportažu. Jedino što mi se u stripu baš nije svidelo, jesu scene sa mrtvim pacovom, naročito scena u kojoj, čini se, Spiru ubija pacova - totalno odudara od atmosfere stripa.

Na kraju, mislim da je ovo vrlo vrlo dobar strip, ali da će mi biti veći užitak pročitati ga opet nakon nekoliko godina i više-od-nekoliko pročitanih Spiruovih avantura... Kotira mi se za sada dosta visoko na listi, a to je zato što je, i bez predznanja, reč o odličnom avanturističkom stripu smeštenom u istorijski kontekst, koji se uprkos light i humorističnoj osnovi ipak dotiče teških političkih i društvenih pitanja i dešavanja.

Ko voli ovakav tip avantura, sigurno će mu se svideti film Grand Budapest Hotel.

Trenutna pozicija na listi: 3 /od 19/ (2008. god.)

anto Posted - 25/08/2021 : 17:53:45


Taren&Nedart:Spiru u zemlji Sovjeta (Najkula)

Pre svega,milina Božja je držati u rukama ovaj Najkulin prvenac - dobro,jeste izdanje iz Simbola (mada nemam zamerke na tehnikalije),ali celokupan dojam je sjajan.Dizajn,prevod,veliki format... svaka čast.
A i naklon za odabir stripa - dosta puta sam kukako kako neko ne izdaje ovog novog Spirua iz edicije Jedna avantura,i zahvaljujući Najkuli,želja mi se ostvarila.

Stripom sam zadovoljan - uglavnom je to neka standardna Spiruova i Fantaziova avantura,ispričana te nacrtana u modernijem tonu.
Imamo tu i Gužvića,Tintina,ali i samog Gašu (u pozadini);red akcije,red dobrog humora,zanimljiva scenografija...Ono što bih napomenuo je vrlo neobična završnica.

4/5 za prvi super karusel,i željno isčekujem sledeći.
Gil-galad Posted - 05/07/2021 : 00:13:36
delboj Posted - 03/05/2021 : 15:14:19
quote:
Originally posted by StripArt

Une aventure de Spirou et Fantasio se sastoji od sedam (7) ‘tomova’:
1. Les géants petrifies
2. Les marais du temps
3. Le tombeau des Champignac
4. Le journal d'un ingénue
5. Le groom vert-de-gris
6. Panique en Atlantique
7. La femme-léopard (Le fétiche des Marolles)
A od kojih su ‘izgleda’ njih 5 objavljeni u Polikinom Zabavniku
1. Politikin zabavnik 3127 – 3131 Okamenjeni džinovi – 100% sigurno
2. Politikin zabavnik 3100 – 3104 Močvare vremena – vrlo vjerojatno
3. Politikin zabavnik 3113 – 3117 Grobnica Šampinjakovih – vrlo vjerojatno
4. Politikin zabavnik 3136 – 3141 Dnevnik jednog naivka – vrlo vjerojatno
6. Politikin zabavnik 3175 – 3179 Panika preko Atlantika – 100% sigurno

i) Politikin zabavnik 3464 – 3469 Zvali su ga Ptiru
ii) Politikin zabavnik 3487 – 3491 Spiru u Berlinu
Vrlo lako da su to dva preostala toma ali ih ne mogu ‘upariti’. Ako neko ima gore navedene digitalne PZ izuzev 3131 i 3175 – 3179 molio bih da mi ih pošalje da mogu 100% kompletirati/upariti episode.



Pa nema šta tu da bude vrlo vjerovatno, objavljene su i naslovne tih albuma u PZ, slobodno možeš da staviš 100 %.

A ovo dvoje ti je:

https://www.bedetheque.com/BD-Spirou-et-Fantasio-par-Une-aventure-de-Le-Spirou-de-Tome-15-Spirou-a-Berlin-375253.html
https://www.bedetheque.com/BD-Spirou-et-Fantasio-Une-aventure-de-Le-Spirou-de-Tome-12-Il-s-appelait-Ptirou-311092.html

anto Posted - 03/05/2021 : 14:50:34
hvala za informacije
StripArt Posted - 01/05/2021 : 22:31:52

U prekucavanju sam izostavio:
5. Politikin zabavnik 3072 – 3077 Sivomaslinasti lakej – 100% sigurno
A za Dnevnik jednog naivka je 100% da je to Le journal d'un ingénue koji je inače objavio Darkwood u ediciji karusel broj 6 pod imenom Počeci jednog potrčka.

StripArt Posted - 01/05/2021 : 21:10:52
Une aventure de Spirou et Fantasio se sastoji od sedam (7) ‘tomova’:
1. Les géants petrifies
2. Les marais du temps
3. Le tombeau des Champignac
4. Le journal d'un ingénue
5. Le groom vert-de-gris
6. Panique en Atlantique
7. La femme-léopard (Le fétiche des Marolles)
A od kojih su ‘izgleda’ njih 5 objavljeni u Polikinom Zabavniku
1. Politikin zabavnik 3127 – 3131 Okamenjeni džinovi – 100% sigurno
2. Politikin zabavnik 3100 – 3104 Močvare vremena – vrlo vjerojatno
3. Politikin zabavnik 3113 – 3117 Grobnica Šampinjakovih – vrlo vjerojatno
4. Politikin zabavnik 3136 – 3141 Dnevnik jednog naivka – vrlo vjerojatno
6. Politikin zabavnik 3175 – 3179 Panika preko Atlantika – 100% sigurno

i) Politikin zabavnik 3464 – 3469 Zvali su ga Ptiru
ii) Politikin zabavnik 3487 – 3491 Spiru u Berlinu
Vrlo lako da su to dva preostala toma ali ih ne mogu ‘upariti’. Ako neko ima gore navedene digitalne PZ izuzev 3131 i 3175 – 3179 molio bih da mi ih pošalje da mogu 100% kompletirati/upariti episode.
Ernie Pike Posted - 15/02/2021 : 15:59:55
Darkwood je objavio albume 51, 52 i 53 čiji su autori Fabien Vehlmann et Yoann. Meni su ti albumi dosta dobri i zbilja šteta što nismo dobili 54. i 55. album.

To su albumi:
54. Le Groom de Sniper Alley
55. La colère du Marsupilami

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.16 seconds. Snitz Forums 2000