forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: KOLORKA 104 - Mrtve prirode

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 18/03/2018 : 17:13:31


Vidal Balaguer i Carbonell (Barcelona 1873.-?)
Smatran jednim od čuda katalonske moderne, Vidal Balaguer zalazio je u boemsku tavernu Els Quatre Gats s prijateljem Joaquimom Mirom. Član Grupe Šafran, skupine katalonskih umjetnika, Balaguer je kontroverzan čovjek koji nikad nije dobio zasluženo priznanje.

Kolorka 104 • Mrtve prirode • 64 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Zidrou • Crtež Oriol Hernández • Prijevod Željka Somun • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 18.3.2018. • Cijena 90 Kn

http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-104-mrtve-prirode/478/

25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Aco Posted - 02/04/2023 : 22:32:48
Dobro. Ukleti slikar, patološki vezan na svoje radove (ima par strip crtača sa sličnom manom) koji kad naslika nešto na platno to nestane. Njegovi financijski problemi, istraga o nestaloj muzi, a sve to prepričava jedan od najpoznatjih katalonskih slikara, Miro. Lijepo vođena priča , dobra ideja i izvedba. Šteta samo što strip nije duži.

Crtež odnosno slikarska tehnika sjajno paše..ima dobrih kadrova Barcelone na prijelomu stoljeća, pa "završenih" slika. Naslovnica top.
Jazzbina1 Posted - 21/03/2023 : 19:33:39
Evo pročitao i nagledao se ovog malog bisera. Lijepo.
Jocko Posted - 25/03/2022 : 04:09:49
Ja naivan ko francuska sobarica, mislio da je rec o romansiranoj biografiji do tada skoro nepoznatog slikara, na foru magijskog realizma (nesto kao Vinsent i Van Gog Gradimira Smudje), medjutim prc Zidrouu je fora bas uspela (bar sto se mene tice) i daje jednu potpuno novu dimenziju stripu. Ali realno svet je iznedrio toliko manje poznatih i nepoznatih slikara, da je jedan Vidal Balaguer mozda stvarno nekad negde hodao kuglom i slikao modele (koji nestaju...)
naker Posted - 24/03/2022 : 22:47:44
Veliki sam fan slikarskog pristupa stripu i ovo delo je pravi slatkiš za oči, stoji poređenje sa Pradom. A ta ideja da lepa devojka kao muza može inspirisati muškarca da stvara umetnička dela je tematika koju uvek mogu pročitati. Slika Dorijana Greja mi je jedna od omiljenih knjiga i nadrealni momenti u stripu su me podsetili na to delo, ono što se slika na platnu ostavlja otisak i menja i samu sadašnjicu, slika je ogledalo duše umetnika.

Dobar strip, mada iskreno moram priznati da me je Jocko u potpunosti izbacio iz koloseka svojim komentarima, zar su autori stvarno izmislili slikara za potrebe stripa? Koji mindfuck Prvi put čujem za tako nešto, stvarno unikatno.
going going Posted - 11/01/2022 : 00:51:08
quote:
Originally posted by Chui

Meni se ovo jako svidjelo, super mi je ideja kako je prikazan nestanak mladog slikara, spoj mistike, krimića, emocije i umjetnosti. Crtež oduševljava isto.



Potpis!
Chui Posted - 06/01/2022 : 20:40:09
Meni se ovo jako svidjelo, super mi je ideja kako je prikazan nestanak mladog slikara, spoj mistike, krimića, emocije i umjetnosti. Crtež oduševljava isto.
Red Marquis Posted - 21/06/2021 : 14:53:31
Zidrou mi je generalno slab, ali ovde sem crteža nemam baš ništa pozitivno da kažem. Među najslabijim Fibrama koje sam pročitao.
going going Posted - 28/01/2021 : 06:30:59
Ovo je moj drugi susret sa Zidrouom. Prvi je bio Lijepo putovanje koji mi je bio jako dobar, a ovaj strip mi je jos bolji.
Ovde nema velikih obrta ili neocekivanih iznenadjenja, vec jedna potpuno pravolinijska jednostavno ispricana prica ali tako atmosfericna (najvise zahvaljujuci crtezu Oriola) da bukvalno ,,usisava" u strip. Atmosfera magijskog realizma, erotike, patnje umetnika, muze, kurve, kafanice, alkohol... Sjajno ispricano a na tako malo strana. Kada smo skapirali foru u stripu, uplasio sam se da ce kraj biti mlak ili patetican medjutim Zidrou je to odradio vrlo poetski.
Preporuka!

9/10
Jocko Posted - 25/12/2020 : 17:16:39
Ispada da je Vidal izmisljen, o njemu se nists ne moze naci na netu. A prevodom recenzija sa francuskog, saznao sam da je ona izlozba (ili dve, u Parizu i Barseloni) koja se spominje u pogovoru, zaista odrzala. Ispada da su Zidrou i Oriol iznajmili dve galerije u dva grada, u saradnji sa nekim Spancem, i organizovali Balaguerovu izlozbu, ali posto on ne postoji, na zid su okacene lazne Balaguerove slike koje je naslikao Oriol. Poslednja strana prikazuje valjda tu izkozbu? A citav strip nije posveta Balagueru vec (stripovski sporednom liku) Joaquimu Miru, koji je navodno zapostavljen u Francuskoj, pa su ga tako priblizili Francuzima.
Ovo sam iskopao preko loseg gugl translejta tako da me ne drzite za rec.
Ako je sve to tacno, onda je rec o sasvim nesvakidasnjem i revolucionarnom pristupu stripu.
Shaner Posted - 25/12/2020 : 08:45:06
Šta je izmišljen? Ja sam do sada mislio da je stvaran.

Poli Posted - 25/12/2020 : 02:25:23
quote:
Originally posted by Jocko

EDIT: Kako sam naivan. Lik je izmišljen.



Mission accomplished!


To su pravi znalci!


Jocko Posted - 23/12/2020 : 23:02:25
Zanimljivo, kada izguglaš autorovo ime prvo izađu scene iz stripa i sam strip. Do te mere je nepoznat da o njemu malo šta piše na netu. Da nema pogovora posumnjao bih da je taj čovek možda plod Zidrouove mašte.

Priča polako ide u očekivanom pravcu, i rešenju misterije. Tako da ovde i nema puno obrta. Sviđa mi se što priča odlazi i završava u 'magijskom', low fantasy smeru. Završnica sa Vidalom i Mar je baš efektna.
Ovaj strip u odnosu na prethodna dva Zidrouova koja sam čitao (Medvjeđa koža i Lijepo putovanje) nije gust radnjom i tekstom - crtež priča sam za sebe u delovima bez teksta i krupnim kadrovima. A naslikani stil sasvim lepo dočarava duh Barselone - enterijeri, parkovi... sve je, čak i kod mračnih scena, ipak snenih boja... Kao kod Prada.

Naravno realni scenario je da je Vidal presudio Mar a zatim i sebi (ili pobegao), ili nešto treće, ali ako ostavimo to po strani i fokusiramo se na radnju stripa (koji NE implicira taj realni scenario), nema ovde puno toga što bi zbunilo čitaoca. Strip ide svojim tokom do samog kraja.

Imamo i paralelnu radnju u ''sadašnjosti'' tj. tadašnjosti, sa ostarelim Joaquinom Mirom i Milom, ali ni ona ne donosi neke obrte. Zato se u odnosu na prethodna dva pročitana Zidrua ovaj ne može 'pohvaliti' navođenjem čitaoca na krivi trag i nekakvim velikim obrtima, no to nije ni bila poenta. Ovo je pre svega low fantasy posveta jednoj misterioznoj i zaboravljenoj ličnosti, osobi koja je, po Zidrouu (ali da li i u stvarnosti?), istinski volela, samotnjaku i duši stvorenoj za umetnost a ne za biznis, i kojoj su ta ista umetnost i ljubav.. zapravo umetnikovo prokletstvo došli glave.

Treći Zidrou, i treći koji nije razočarao, naprotiv. Tu mi je negde sa Medvjeđom kožom (slažem se da Oriolov onirični crtež ovde više priliči radnji), dok mi je Lijepo putovanje radnjom i scenariom bogat strip, ali ipak na ličnoj osnovi odbojan zbog iritantnih likova.


EDIT: Kako sam naivan. Lik je izmišljen.

Stvarno jedna od kreativnijih narativnih forica, koje se Zidrou vešto dosetio (osim ako nije pozajmio odnekud). Skoro u rangu onih stranica između poglavlja u Potezu / Tragu kredom - ko je čitao zna o čemu pričam.
Plusić više za Zidroua i Mrtve prirode, minus za moju visprenost. Mada bilo mi je sumnjivo kad sam video navodnu studijsku fotografiju Vidala.
Oki Posted - 15/12/2020 : 11:17:59
Još jedan Zidrou koji pogađa u sridu!
Doživio sam ovaj strip kao neku odličnu, ali izgubljenu epizodu Zone sumraka u kojoj je bitan svaki detaljić i svaka sitnica.
Na kraju, sa tako malo dijaloga i teksta dobili smo mnogo, priču o kojoj se čitatelj zamisliti, priču koja će od čitatelja do čitatelja izazvati različiti doživljaj i shvačanje.
Vizualno, Oriolov crtež je za ovakvu priču savršen.
9,10,10,10.
Poli Posted - 03/11/2020 : 15:59:04

Someone mentioned peyote? Cuj ti njih lwoode...


Shaner Posted - 03/11/2020 : 15:47:53
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

quote:
Originally posted by Shaner

Emma je najbolji Zidrou! Ako ne vjeruješ meni, pitaj Peyu.




Peya?
Jel to žena od Peya?
Ja ću ipak rađe pitat Peya a ne Peyu.
Ko zna jel mu žena čita stripove.

Ovo kako vi sjeverno od Sv. Roka deklinirate je za zatvor.


Budi sretan da nisam napisao "Peyota".

NESVRSTANI Posted - 03/11/2020 : 09:19:18
quote:
Originally posted by Shaner

Emma je najbolji Zidrou! Ako ne vjeruješ meni, pitaj Peyu.




Peya?
Jel to žena od Peya?
Ja ću ipak rađe pitat Peya a ne Peyu.
Ko zna jel mu žena čita stripove.

Ovo kako vi sjeverno od Sv. Roka deklinirate je za zatvor.
Peyo Posted - 03/11/2020 : 09:06:34
quote:
Originally posted by Shaner

Emma je najbolji Zidrou! Ako ne vjeruješ meni, pitaj Peyu.





Po mišljenju barem dvojice čitatelja s ovog foruma, ovo je zasad istina .

Inače Mrtve prirode sasvim OK strip.
Kao i uvijek Zidrou ima odlične crtače koji podižu ukupan utisak.
I kao kod većine Zidrouvih djela utisak mi je da se od ovoga mogao napraviti još bolji strip.
ninel Posted - 03/11/2020 : 07:50:35
Oriolov crtež je predivan.
I sama ideja o biografiji fiktivnog slikara je više no intrigantna.
A i početak priče u predogledu stripa je jako obećavajuć.
Ovaj strip moram svakako nabaviti.
Shaner Posted - 03/11/2020 : 06:40:04
Emma je najbolji Zidrou! Ako ne vjeruješ meni, pitaj Peyu.

Jozzinelli Posted - 03/11/2020 : 06:00:12
quote:
Originally posted by Zula

quote:
Originally posted by anto


*od devet izdatih Zidorouovih albuma u Fibrinoj biblioteci,ne računajući Dvorsku ludu (koju još nisam pročitao),ovaj mi je najslabiji.



Od devet izdatih Zidrouovih albuma u Fibrinoj biblioteci, ne računajući Lijepo putovanje (koje još nisam pročitao), ovaj mi je najbolji!


Od dev...pardon, sad već deset izdatih Zidrouovih albuma u Fibrinoj biblioteci, imam samo Lijepo putovanje i Dvorsku ludu (koje sam, uz to, još i pročitao )
Mislim da će mi Mrtve prirode biti naredni Zidrouov uradak koji ću da nabavim...

Samo, da se ogradim, kod nabavke ovih albuma, meni nije primarni faktor Zidrou.
Prvo što me je privuklo to su naslovi i izuzetno dopadljive (meni bar) naslovnice,
zatim u opisu radnje vidim da mi odgovara tematika, i na kraju, zavirom u ogledne stranice, utvrdim da mi se dopada crtež, što je, takoreći, najbitnije.
E, da, i to što su u pitanju kolorke na manjem broju strana=jeftinije jeste dosta bitan faktor u kombinaciji sa prethodno nabrojanim.
Nakon svega ovoga, svakako da je i Zidrou jedan od faktora, makar indirektno, jer je on sve to i osmislio, stripove sa raznovrsnom tematikom,
od kojih nam nešto odgovara, nešto ne.
Dakle, to znači da ne mora automatski sve od Zidroua da se ima i da nam se svidi (njegovi anti-fanovi bi rekli da ne mora ništa )
iako bih ja rekao, na osnovu ova dva pročitana albuma, da je on (vrlo) dobar autor, koji ima neke originalne ideje,
scenaristički lagano vodi radnju i uvlači čitaoca, samo što nema onog vau-efekta i njegove priče se ne svrstavaju u vrhunske
(i na osnovu komentara drugih čitalaca na forumu), završnica bude mlaka ili sa nejasnom poentom na kraju,
ali je meni solidna priča sa zanimljivom tematikom i odgovarajućom atmosferom, praćena odličnim crtežom,
sasvim dovoljan razlog za kolekciju (makar ova dva albuma do sada).

Kad pominjem crtež, čini mi se da je Oriol upravo dobar za ovakav strip kao što su Mrtve prirode,
dok mi u Medvjeđoj koži nije odgovarao za takvu tematiku.
Posvojenje me tematski ne privlači, Lidija isto, iako ima dobar crtež, zanimljivije deluje Odjel za poroke istog crtača, ali je on brzo rasprodat.
Kabare sam nameravao da uzmem letos kad sam išao za Beograd, najviše zbog Porcelovog crteža, koji je odličan i tamo i u Dvorskoj ludi,
ali se i ta kolorka rasproda baš 2-3 nedelje pre toga, kao za inat.
(Mada, igra u tome ulogu i smanjeni tiraž za taj i još neke albume, što sam tek sad primetio, nažalost kasno... )

Eto, kad već nabrajam, Shi me takođe ne privlači, iako ima lep crtež (a i Shaner je potvrdio da nije nešto );
ostaje još Emma G. Wildford koja deluje zanimljivo, ali mi nije prioritet, nadam se da se neće rasprodati dok uštedim za kupovinu...



maddox031 Posted - 28/10/2020 : 08:05:44
quote:
Originally posted by Zula

quote:
Originally posted by anto


*od devet izdatih Zidorouovih albuma u Fibrinoj biblioteci,ne računajući Dvorsku ludu (koju još nisam pročitao),ovaj mi je najslabiji.



Od devet izdatih Zidrouovih albuma u Fibrinoj biblioteci, ne računajući Lijepo putovanje (koje još nisam pročitao), ovaj mi je najbolji!

Anto, brzo na drugo čitanje. Ma, preskoči drugo, odmah na treće!




Potpisujem rečeno :)

Ostalo mi je jos Shi i Lijepo putovanje, i ovo mi je uz Lydie najdraze Zidrouvo djelo u Fibri.

Baš ta mističnost i ulazak u magijski realizam mi je dalo dodatni + cijeloj priči
AleksandarN Posted - 02/10/2020 : 20:03:07
Jos jedan strip koji je mnogo kasnije dosao na listu za nabavku i samo zato sto sam zeleo posedovati sve od Zidrou-a. Upravo zavrsih citanje ovog albuma i prosto ne mogu da verujem sta zamalo da preskocim! Zidrou na visini zadatka. Jako, jako zanimljiva prica o ukletom slikaru koja mi je dala prostora da se dodatno informisem o istom. Oriol je sjajno nacrtao pricu. Na prvi pogled mi se crtez cinio neprivlacim ali cim sam poceo da citam uverio sam se u suprotno. Fantastican strip! Preporuka!

9/10
Zula Posted - 07/01/2020 : 17:43:55
quote:
Originally posted by anto


*od devet izdatih Zidorouovih albuma u Fibrinoj biblioteci,ne računajući Dvorsku ludu (koju još nisam pročitao),ovaj mi je najslabiji.



Od devet izdatih Zidrouovih albuma u Fibrinoj biblioteci, ne računajući Lijepo putovanje (koje još nisam pročitao), ovaj mi je najbolji!

Anto, brzo na drugo čitanje. Ma, preskoči drugo, odmah na treće!
anto Posted - 07/01/2020 : 17:06:01
SPOILER ALERT

glede kraja,kao što rekoh,na osnovu zadnjih stranica i (jako dobrog) teksta na kraju možemo zaključiti baš ono što kaže Rikardov crvenokosi model - Vidal je ubio svoju nevernu ljubavnicu a potom zapalio negde ili se samoubio - i ovo je evidentno.Ali,što takođe spomenuh,nekako je Zidrou sve to izveo na način koji me nije dobar koliko sam očekivao.A možda na drugo čitanje promenim mišljenje,ko zna?
Poli Posted - 07/01/2020 : 17:03:59

Meni je Luda bila bolja od... zbuna ili brdasca. :D



forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000