forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka 80 - Indijansko ljeto

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 29/06/2017 : 19:57:54


U 17. smo stoljeću, u puritanskoj Americi iz vremena prvih kolonija. Traje “indijansko” ljeto, varljiv kratkotrajni period sunčana vremena pred sam kraj jeseni, kad zima tek treba stići. Radnja je smještena u malom, naizgled spokojnom selu New Canaan čiji je mir narušilo silovanje jedne djevojke, tragičan događaj koji će dati povoda strašnom sukobu između Indijanaca i doseljenika. U pozadini te mržnje je, međutim, mnogo više od jednog nasilnog događaja…

INDIJANSKO LJETO rezultat je prve suradnje između genijalnog pripovjedača, slavnog Huga Pratta i velikog crtača Mila Manare u naponu snage, avantura s izvanrednom crtačkom i narativnom snagom koja se danas svojom ljepotom nameće kao klasično remek-djelo autorskog stripa.

Kolorka 80 • Indijansko ljeto • 176 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Hugo Pratt • Crtež Milo Manara • Prijevod Ružica Babić • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 29.6.2017. • Cijena 150 Kn

http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-80-indijansko-ljeto/434/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
borg Posted - 12/10/2022 : 01:27:46
Chui Posted - 11/10/2022 : 16:20:08
quote:
Originally posted by borg

quote:
Originally posted by Chui

Ono što sam ja htio reći u cijeloj priči je da "o ukusima se ne raspravlja" u rukama današnjeg kapitalizma postaje oruđe za relativizaciju svega, sve je super samo treba pronaći svog konzumenta. Iz te relativizacije izlaze kao jedina i apsolutna istina konzumerističke brojke i samim time se masovni ukus/neukus pretpostavlja kao najispravniji, a izvan toga su manje tržišne niše ljudi sa specijalnim potrebama. Gledano na taj način politički korektni branitelji "o ukusima se ne raspravlja" daju legitimitet masovnom ukusu kao onom ispravnom. I tu napokon dolazimo do djela koji me smeta



Sa ovim se slažem u potpunosti.



Stavio bi srce smajlija da ima al nema
borg Posted - 10/10/2022 : 19:52:48
quote:
Originally posted by Chui

Ono što sam ja htio reći u cijeloj priči je da "o ukusima se ne raspravlja" u rukama današnjeg kapitalizma postaje oruđe za relativizaciju svega, sve je super samo treba pronaći svog konzumenta. Iz te relativizacije izlaze kao jedina i apsolutna istina konzumerističke brojke i samim time se masovni ukus/neukus pretpostavlja kao najispravniji, a izvan toga su manje tržišne niše ljudi sa specijalnim potrebama. Gledano na taj način politički korektni branitelji "o ukusima se ne raspravlja" daju legitimitet masovnom ukusu kao onom ispravnom. I tu napokon dolazimo do djela koji me smeta



Sa ovim se slažem u potpunosti.
vukozec Posted - 10/10/2022 : 19:22:47
O ukusima se ne raspravlja, ali o neukusima se raspravlja :)
Chui Posted - 10/10/2022 : 16:16:29
Ono što sam ja htio reći u cijeloj priči je da "o ukusima se ne raspravlja" u rukama današnjeg kapitalizma postaje oruđe za relativizaciju svega, sve je super samo treba pronaći svog konzumenta. Iz te relativizacije izlaze kao jedina i apsolutna istina konzumerističke brojke i samim time se masovni ukus/neukus pretpostavlja kao najispravniji, a izvan toga su manje tržišne niše ljudi sa specijalnim potrebama. Gledano na taj način politički korektni branitelji "o ukusima se ne raspravlja" daju legitimitet masovnom ukusu kao onom ispravnom. I tu napokon dolazimo do djela koji me smeta
Peyo Posted - 10/10/2022 : 14:10:13
quote:
Originally posted by vukozec

Pa nije sve ni u pari Peyo. Najvrednije stvari su u duhovnom biću.



A ja sam tvrdio suprotno?
vukozec Posted - 10/10/2022 : 13:38:19
Pa nije sve ni u pari Peyo. Najvrednije stvari su u duhovnom biću.
Peyo Posted - 10/10/2022 : 12:10:34
Zgodni su mi ovi mumbo-jumbo stručnjaci. Ako se ne uklapate u njihove besmislice i tabelice ili ne postojite ili ste bigfoot, yeti ili tako nešto.

Elita od jedva nešto iznad 1000 eura.
vukozec Posted - 10/10/2022 : 10:53:57
quote:
Originally posted by lwood


Prosle sedmice na poslu nesto pricamo i dotaknemo se knjiga. Da vidis face kolega i kolegica kad san puka cifru koju san potrosija na knjige,i to u 6 godina. Gledali me ka da san teski ludjak.



Jedna od točaka procjene pripada li netko elitnom sloju populacije jest to koliko knjiga posjeduju kod kuće. U našem imaginariju elitom uglavnom smatramo tajkune i ostale lovaše, no nije važan samo ekonomski aspekt, već i društveni i kulturni. Kokretno, posjedovanje više od 100 knjiga doma je znak da možda pripadate eliti, više nego brendirana odjeća, namještaj i skupi auti.

https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrvatska/svaki-deveti-hrvat-pripada-eliti-a-radnickoj-klasi-skoro-svaki-drugi-provjerite-gdje-ste-vi-15037922
lwood Posted - 10/10/2022 : 09:57:11
quote:
Originally posted by Chui

quote:
Originally posted by borg

Postoji jedna slika čuvenog Rembranta. Raščerečeni vo.
Koja je svojevremeno delila kritičare na one sa ukusom i one bez ukusa.
I danas ta slika krasi zid Luvra. I smatra se umetničkim delom.
Ja je ne bih držao na mom zidu, ali ima nekog ko bi dao milione da može da je gleda svaki dan.
Tako da je Bušido ubo u centar.


Vrijeme definitivno mijenja stvari, puno toga što je nekoć bio šund i treš danas je općeprihvaćena pop kultura. Isto i obrnuto nešto što je prije bilo neshvaćeno i ispred svog vremena danas je našlo svoje mjesto. Al ne treba biti mudrac da se zaključi da u današnjem mainstreamu dominira neukus, danas ako slušaš dobru glazbu i gledaš dobre filmove si snob, a nekad si bio normalan čovjek. Ova grupa ljudi na forumu su isto iz perspektive običnog mainstream čovjeka grupa neodraslih čudaka, grupa koja nešto čita (gubi vrijeme) u vremenu kad nitko niš ne čita osim self help knjiga.


Prosle sedmice na poslu nesto pricamo i dotaknemo se knjiga. Da vidis face kolega i kolegica kad san puka cifru koju san potrosija na knjige,i to u 6 godina. Gledali me ka da san teski ludjak.
izivko Posted - 10/10/2022 : 09:15:40
Ima dobar strip o toj temi.

Koje djelo zaslužuje biti u Louvreu? U čemu je razlika između Mona Lise i slike nepoznatog umjetnika? Tko o tome odlučuje?

Etienne Davodeau je potražio odgovore u svome Škiljavom psu.

http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=-2&TOPIC_ID=34842&REPLY_ID=2282195
borg Posted - 10/10/2022 : 09:06:45
Ja pričam o ukusu, ne o umetničkoj kulturi.

Chui Posted - 10/10/2022 : 08:24:28
Ma kužim te da, samu granicu je nekad teško odrediti i tu da, presuđuju osobni doživljaji, ali opet za mnoge stvari je to jasno, to što je nešto nekom ukus ne znači da je zbilja tako, al naravno može biti i obrnuto ali nisu svi u istoj poziciji da definiraju što je ukus a što neukus, tu se vraćam na obrazovanje. tetovaža sama po sebi ne mora neukus, bitno je je šta je i kako terovirano. Ali ako ćemo sve staviti na osobni doživljaj onda otvaramo Pandorinu kutiju i brišemo sve umjetničke kriterije i smatramo da je sve jednako dobro i loše i da je samo stvar kako će se nekom nešto svidjeti onda smo pokopali umjetnost i slavimo konzumeristički proizvod.
borg Posted - 10/10/2022 : 02:14:48
Ma, ne... Krivo smo se razumeli.
Ja pričam o umetnosti. Čiji je cilj da proizvede neko osećanje, promišljanje kod konzumenta. A to je subjektivno.
Ne postoji test pitanje: Da li je ova slika ( zaokružite tačan odgovor):
a)ružna
b)lepa ?

A obrazovanje i kultura je skroz druga stvar.
Koji se ne zasnivaju na osećanjima, već na znanju, iskustvu itd...
Mada to nisu odvojene kategorije, jer znanje i iskustvo utiče na percepciju, emotivni doživljaj. Nego ja malo banalizujem ne bi li izbegao esejistiku. :)
Naravno da će se ukus menjati kroz nova iskustva, znanja. Ali i dalje pričamo o individualnosti toga doživljaja.


Moram se podsetiti pokušaja da se definiše umetnost, pa shodno tome, možda naći mogućnost definisanja neukusa. Pa još i nekako naći granicu kad ukus postaje neukus. Mada mislim da je to nemoguć posao.
Ja se prosto pozivanja ukusa/neukusa držim podalje kad je umetnost u pitanju.

Da me opet ne shvatiš pogrešno. Ja ne tvrdim da ne postoji neukus. I sam sam sklon oceni da je nešto ovako ili onako. Ali iz mog ugla. To je moj lični stav. Primer:
Ja ne tvrdim da su tetovaže po licu devojaka neukusne, ali ako pitaš mene za stav, onda ću reći da jesu.
Dok je za neke narode to tradicija, prestiž u društvu. Za druge je neukus, tabu...
Zato se ne može generalizovati definicija granica dobrog ukusa.
Ajd, neću smarati. Ako do sada nisam mogao da objasnim, neću moći ni sa još deset postova. :)
Chui Posted - 10/10/2022 : 00:30:41
quote:
Originally posted by borg

Chui, ti se i sam baviš umetnošću.
To je jedan kreativni proizvod koji izaziva neka osećanja, tera na razmišljanja itd.
Granice te kreacije su subjektivne. Tako da su i ukus i neukus subjektivni osećaji.
Evo ga i Aleks se javio pa da dam vezu, da ne bude baš bez veze.
Svi će reći: jeste, ali postoje neke opšte prihvaćene stvari. Na primer svi će reći da je vaza za cveće lepa, a prepuna kanta za đubre ružna.
Ali da je Rebrant umesto polutke mesa naslikao kantu za đubre, jel mislite da danas ne bi jednako visila u Luvru?
I jedni bi tražili smisao i našli ga u toj slici kante sa đubretom, dok bi drugi mislili da je slika oslobođena dobrog ukusa i da se radi o ismevanju umetnosti.

Nad Indijancima je izvršen genocid kakav istorija slabo pamti. Možda je stvar neukusa stavljati ih u scene u kojima se oni iznova unižavaju?

Ne kažem da ukus ne postoji, samo da se ne može naučno ograničiti. :)
A ako se ne može ograničiti, onda se ni neukus ne može kroz to definisati.


Pa ne možeš to svesti na subjetkivne osjećaje. Obrazovanje pogotovo ono na kulturnom polju širi horizonte i stvara neke preduvjete za imanje ukusa i percepciju neukusa. Polutka mesa i kanta za đubre mogu biti obje neukusne i ukusne, zavisi od vještine i promišljanja umjetnika, pa se onda i Rebrantovo đubre može naći u Luvru, a od nekog drugog ne. Da li je stvar neukusa stavljati indijance kako kažeš u scene u kojima se oni iznova unižavaju ili je uklanjanje istih problematična politička korektnost koja evo želi i Vinetoua skinuti s polica knjižnica. O ukusima se ne raspravlja je do sad zapravo za kulturu najpogubnija politička korektnost jer umjesto obrazovanja pojedinca opravdava neobrazovanje i ide ruku pod ruku sa današnjim neoliberalnim kapitalizmom odnosno ekonomijom dodvoravanja potrošaću što smjera kulturu a time i ukus na silaznu putanju. Zvučim kao snob, ali danas je zapravo vrlo jednostavno postati snob.
borg Posted - 09/10/2022 : 23:24:51
Chui, ti se i sam baviš umetnošću.
To je jedan kreativni proizvod koji izaziva neka osećanja, tera na razmišljanja itd.
Granice te kreacije su subjektivne. Tako da su i ukus i neukus subjektivni osećaji.
Evo ga i Aleks se javio pa da dam vezu, da ne bude baš bez veze.
Svi će reći: jeste, ali postoje neke opšte prihvaćene stvari. Na primer svi će reći da je vaza za cveće lepa, a prepuna kanta za đubre ružna.
Ali da je Rebrant umesto polutke mesa naslikao kantu za đubre, jel mislite da danas ne bi jednako visila u Luvru?
I jedni bi tražili smisao i našli ga u toj slici kante sa đubretom, dok bi drugi mislili da je slika oslobođena dobrog ukusa i da se radi o ismevanju umetnosti.

Nad Indijancima je izvršen genocid kakav istorija slabo pamti. Možda je stvar neukusa stavljati ih u scene u kojima se oni iznova unižavaju?

Ne kažem da ukus ne postoji, samo da se ne može naučno ograničiti. :)
A ako se ne može ograničiti, onda se ni neukus ne može kroz to definisati.
Chui Posted - 09/10/2022 : 22:11:17
quote:
Originally posted by borg

Postoji jedna slika čuvenog Rembranta. Raščerečeni vo.
Koja je svojevremeno delila kritičare na one sa ukusom i one bez ukusa.
I danas ta slika krasi zid Luvra. I smatra se umetničkim delom.
Ja je ne bih držao na mom zidu, ali ima nekog ko bi dao milione da može da je gleda svaki dan.
Tako da je Bušido ubo u centar.


Vrijeme definitivno mijenja stvari, puno toga što je nekoć bio šund i treš danas je općeprihvaćena pop kultura. Isto i obrnuto nešto što je prije bilo neshvaćeno i ispred svog vremena danas je našlo svoje mjesto. Al ne treba biti mudrac da se zaključi da u današnjem mainstreamu dominira neukus, danas ako slušaš dobru glazbu i gledaš dobre filmove si snob, a nekad si bio normalan čovjek. Ova grupa ljudi na forumu su isto iz perspektive običnog mainstream čovjeka grupa neodraslih čudaka, grupa koja nešto čita (gubi vrijeme) u vremenu kad nitko niš ne čita osim self help knjiga.
alexts Posted - 09/10/2022 : 22:08:54
Izgleda da njegova slika deli i komentare na one sa vezom i bez veze.

borg Posted - 09/10/2022 : 21:14:10
Postoji jedna slika čuvenog Rembranta. Raščerečeni vo.
Koja je svojevremeno delila kritičare na one sa ukusom i one bez ukusa.
I danas ta slika krasi zid Luvra. I smatra se umetničkim delom.
Ja je ne bih držao na mom zidu, ali ima nekog ko bi dao milione da može da je gleda svaki dan.
Tako da je Bušido ubo u centar.
Mr. Bushido Posted - 09/10/2022 : 18:39:07
quote:
Originally posted by Chui

quote:
Originally posted by Salkan

Odličan strip, što se crteža tiče - savršen je, od mirnoće koju proizvode scene obale i okeana, do Filisine kose i svih eksplicitnih scena. Priča se ne može kvalifikovati kao remek-djelo, iako vuče konotacije suprotstavljenih svjetova u datom trenutku (Indijanci djeca prirode vs. puritanci bledoliki baksuzi) ŠTO JE SAM PO SEBI veliki zalogaj za jedan strip. Ne vidim zašto je teško prihvatiti činjenicu da je ovaj strip toliko omiljen širom svijeta s razlogom, ili više razloga - i zašto se nekim kvazi-stručnjacima koji "onanišu" na dinaroidne nasilnike/divljake u saborskim klupama mora pravdati nešto što je neko mudriji davno rekao: "o ukusima ne treba raspravljati"?
1. Nije remek-djelo
2. Crtež je sjajan, priča dobra
3. 8.5/10
4. Glasam za čistu, BP verziju koju sam maloprije prvi put pročitao.
5. Ovaj strip je odličan i u c/b varijanti.
6. :)


O ukusima se ne treba raspravljati je izvučeno iz konteksta, odnosno odnosi se na situacije u kojima postoji ukus za razliku od neukusa, a danas se neukus pod tom izlikom tretira isto kao jedan oblik ukusa što daje dobar osjećaj svima koji vole govno da se osjećaju da je to samo još jedan legitiman ukus ali oni o dalje vole govno. Kapitalizam živi od takvog o ukusima se ne raspravlja, pa može prodati svakakvo govno a da se kupac osjeća sretno. Ima s razlogom onaj stih Discipline kičme Neukusu treba reći ne.


Samo, kako odrediti što točno spada pod "neukus"?
Chui Posted - 09/10/2022 : 17:31:36
quote:
Originally posted by Salkan

Odličan strip, što se crteža tiče - savršen je, od mirnoće koju proizvode scene obale i okeana, do Filisine kose i svih eksplicitnih scena. Priča se ne može kvalifikovati kao remek-djelo, iako vuče konotacije suprotstavljenih svjetova u datom trenutku (Indijanci djeca prirode vs. puritanci bledoliki baksuzi) ŠTO JE SAM PO SEBI veliki zalogaj za jedan strip. Ne vidim zašto je teško prihvatiti činjenicu da je ovaj strip toliko omiljen širom svijeta s razlogom, ili više razloga - i zašto se nekim kvazi-stručnjacima koji "onanišu" na dinaroidne nasilnike/divljake u saborskim klupama mora pravdati nešto što je neko mudriji davno rekao: "o ukusima ne treba raspravljati"?
1. Nije remek-djelo
2. Crtež je sjajan, priča dobra
3. 8.5/10
4. Glasam za čistu, BP verziju koju sam maloprije prvi put pročitao.
5. Ovaj strip je odličan i u c/b varijanti.
6. :)


O ukusima se ne treba raspravljati je izvučeno iz konteksta, odnosno odnosi se na situacije u kojima postoji ukus za razliku od neukusa, a danas se neukus pod tom izlikom tretira isto kao jedan oblik ukusa što daje dobar osjećaj svima koji vole govno da se osjećaju da je to samo još jedan legitiman ukus ali oni o dalje vole govno. Kapitalizam živi od takvog o ukusima se ne raspravlja, pa može prodati svakakvo govno a da se kupac osjeća sretno. Ima s razlogom onaj stih Discipline kičme Neukusu treba reći ne.
anto Posted - 09/10/2022 : 16:41:58
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

[/url]


a ovi kadrovi nemaju u fibrinom izdanju?
Salkan Posted - 09/10/2022 : 16:22:49
Odličan strip, što se crteža tiče - savršen je, od mirnoće koju proizvode scene obale i okeana, do Filisine kose i svih eksplicitnih scena. Priča se ne može kvalifikovati kao remek-djelo, iako vuče konotacije suprotstavljenih svjetova u datom trenutku (Indijanci djeca prirode vs. puritanci bledoliki baksuzi) ŠTO JE SAM PO SEBI veliki zalogaj za jedan strip. Ne vidim zašto je teško prihvatiti činjenicu da je ovaj strip toliko omiljen širom svijeta s razlogom, ili više razloga - i zašto se nekim kvazi-stručnjacima koji "onanišu" na dinaroidne nasilnike/divljake u saborskim klupama mora pravdati nešto što je neko mudriji davno rekao: "o ukusima ne treba raspravljati"?
1. Nije remek-djelo
2. Crtež je sjajan, priča dobra
3. 8.5/10
4. Glasam za čistu, BP verziju koju sam maloprije prvi put pročitao.
5. Ovaj strip je odličan i u c/b varijanti.
6. :)
I like girlz Posted - 05/09/2022 : 10:14:33
hvala ti na potvrdi ;)
NESVRSTANI Posted - 04/09/2022 : 13:39:47
[/url]

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000