forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Pogrebnik 2

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 19/04/2018 : 20:02:59


U ovom drugom albumu Jonas Crow više nije siroti usamljeni pogrebnik... Iako on sâm ne bi imao ništa protiv toga! Dorison i Meyer dali su mu partnerice: gospođicu Lin i lijepu Engleskinju Rose. Malo nježnosti u njegovom svijetu punom grubijana? Ne zadugo. Od poznanika, bivšeg pukovnika, saznaje da je živ monstrum iz logora Sutter! Na površinu je izlazi Jonasova mutna prošlost iz Građanskog rata i on sa svojom pratnjom kreće u lov na glave iz kojeg ni sam neće izaći netaknut...

Pogrebnik 2 • Monstrum iz logora Sutter • 120 stranica • Kolor • 240 x 320 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Xavier Dorison • Crtež Ralph Meyer • Prijevod Petra Matić • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 20.4.2018. • Cijena 160 Kn

http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/pogrebnik-2-monstrum-iz-logora-sutter/488/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
don_draper Posted - 20/03/2022 : 13:19:45
Pogrebnik mi je u prvoj knjizi bio jedan kvalitetan, ziheraški, nešto moderniziraniji western. Fino je protekao, ali nedostajalo je nešto van tih urednih karakteristika što bi ga izdvojilo.
Izgleda da je s nova dva nastavka serijal doista sazrio i unaprijedio se. Razlog za to leži u novom antagonistu koji uistinu zapanjuje svojom zlobom, podmuklošću i bešćutnošću. Vrlo je dobro ukomponiran te se jako dobro snalazi i odupire naivi kakva bi mogla zadesiti jedan western serijal. Jonas je već od ranije neperfektan pravednik koji ima svoje tumačenje pravednog djelovanja i koji je u konfilktu sam sa sobom. U ovoj knjizi se taj modus operandi nastavlja, a ovdje uz novog negativca to postaje još dojmljivije i funkcionalnije.
Osim što je svih 100 stranica ispunjeno napetošću i akcijom, ovdje je naša glavna družina u nekim trenucima dovedena do ruba i nalaze se pred neugodnim dilemama i izborima kakve ne bi nužno činili. Iskušenja su mnoga ovdje, ali mislim da je autor mogao ići i još dalje i na većoj skali postaviti ovaj sukob. No i ovako je ovo izuzetno dobra epizoda s jako realnim završetkom.
Crtački sve pohvale, i dalje je ovo sjajan crtež s jako dobrim smislom za kadrove, što one manje, što one prostrane.
4.5/5
Jocko Posted - 25/06/2021 : 20:47:59
Sveukupno, ovaj 2. tom sa epizodama 3 i 4 mi je bolji od prva dva. Prvi tom je imao jako dobar zaplet sa zlatom, ali mi je nastavak bio mrljav.

Ovde imamo vrlo upecatljivog negativca, koji ima mesavinu antisocijalnog i narcisoidnog poremecaja, jednu serlok-holmovski pronicljivu moralnu nakazu koju je forumas pre mene lepo opisao kao mengelovsku. Osim mog poredjenja sa umno nadmocnim Serlokom, ovaj bi se ludak mogao uporediti i sa Hanibalom Lektorom - natprosecno inteligentan ali sklon devijantnom ponasanju. Uvek je korak ispred nasih anti-junaka Kroua, gdjice Preri (koja je bila na velikim moralnim i fizickim mukama) te nista manje hrabre kineskinje Lin.
Sve u svemu, samo zato sto Ogar leci bolesne (koje sam prethodno na razne nacine obogalji ili rani) mi se pitamo ko je tu posteniji, on ili grobar. Cinjenica je da obojica imaju psihopatske sklonosti (Krou udara zenu, ranjava neduzne ljude, ukratko ima kratak fitilj u fazonu prvo puca pa pita ko je) i samo zato sto od Kroua nema zdravstvene koristi, mi se pitamo nije li Ogar bolji od grobara po ucinku. Ali cinjenica je da Ogar svoje znanje koristi u devijantne svrhe, pa se stoga njegovo -dobro- ponasanje i pomaganje ne moze okarakterisati kao drustveno prihvatljivo, jer je gotovo uvek po pravilu iz neke skrivene ili transparentne koristi. A cinjenica da zavrsava u zatvoru a ne na vesalima, jasno govori ne samo o manjku doktora na divljem zapadu, vec i o tome da drzava stiti takve psihopate.

Crtez na visokom nivou, naslovne ilustracije odlicne.
Saberi-oduzmi, odlican triler smesten na divlji zapad, po meni sveukupno bolji od prva dva dela, gde je dobar deo akcije pocivao na zgodnoj premisi da je Covek iz naslova doslovno JEO zlato. U 3. i 4. delu su i premisa (ludi psiho-doktor kao ogledalo pogrebnika, odnosno njegov korisniji ali i umobolniji -alter ego-) i zaplet i akcija i rasplet zaista sjajni. Ovaj me vestern diptih vozao kao neke od najboljih epizoda Kena Parkera, samo, naravno, na drugaciji nacin jer je i pristup vesternu drugaciji. Pritom mi je ovaj diptih bolji i od prva dva dela Pustinjske zvezde, koju je objavio takodje Makondo u svojoj kolt ediciji,
teller Posted - 03/03/2019 : 17:21:28
quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by teller

Crtez je odlican..prica ko jedan losiji Talicni Tom.



I loš Talični od Goscinnyja je još uvijek vrlo dobar strip .



Pa..ne mogu se ne slozit..
Peyo Posted - 03/03/2019 : 14:42:22
quote:
Originally posted by teller

Crtez je odlican..prica ko jedan losiji Talicni Tom.



I loš Talični od Goscinnyja je još uvijek vrlo dobar strip .
teller Posted - 03/03/2019 : 14:34:06
Crtez je odlican..prica ko jedan losiji Talicni Tom.
vukozec Posted - 03/03/2019 : 12:46:02
quote:
Originally posted by Aco


Lešinar je ostao pomalo u sjeni, kao da Dorison ne zna što bi točno s njim.



No u 4. albumu konačno imamo malo akcije za Jeda ;)
Peyo Posted - 03/03/2019 : 12:23:06
quote:
Originally posted by vukozec
Druga priča je već puno bolja, a bolja je zato jer ovaj put imamo fenomenalnog negativca.



+1
vukozec Posted - 03/03/2019 : 11:58:12
quote:
Originally posted by vukozec


Tek ok, nista posebno. Ima boljih.



Ovo gore je bio moj komentar za prvi Fibrin integral Pogrebnika. Druga priča je već puno bolja, a bolja je zato jer ovaj put imamo fenomenalnog negativca. Pritom ono što tog negativca čini zanimljivim i strašnim nije činjenica da je on sadist mengeleovskog tipa. On je zanimljiv i užasavajući zato jer kroz cijeli strip baca pred protaganiste (a time i pred nas) strašne moralne dvojbe. U jednoj sceni glavnoj sporednij junakinji Rose pruža isti izbor koji Benicio del Toro pruža Emily Blunt na kraju Sicaria (pitam se je li Dorison bio inspiriran tim filmom). Negativac u ovom stripu je superinteligentni sociopat sa kompleksom boga, koji uživa poigravati se sa umom drugih ljudi, ukazivati na greške u njihovom zaključivanju, te dovoditi u pitanje njihov kompletni sustav vrijednosti (to što voli naživo izvoditi frankeštajnovske operacije je samo bonus). Dok sve to radi potpuno smireno i argumentirano, on dobiva osjećaj nadmoći i više vrijednosti. Kao što rekoh (a vidim da su i drugi mahom upravo to istakli), sjajan negativac, vrlo opasan. Podsjetio me na neke primjere iz stvarnog života.
split85 Posted - 18/09/2018 : 16:41:39
Ocjena: 7/10
Lošiji integral od prvog dijela.
Priča ništa posebno.
Crtež odličan.
Red Marquis Posted - 03/06/2018 : 00:31:25
quote:
Originally posted by KOMIKO

quote:
Originally posted by Markos

Crtež je čisti Giroud, to je valjda ocita veza s Bluberijem. I crtez je jako, jako dobar.



https://www.google.rs/search?q=giroud&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjXk-_377XbAhUGG5oKHf4fA6AQ_AUICigB&biw=1920&bih=949




Uvek mi je nešto bilo čudno kod Girouda, mnogo lako se nađe u šansi, a opet promašuje i nepromašivo. Bolje da se držao crtanja
Markos Posted - 03/06/2018 : 00:01:16
quote:
Originally posted by KOMIKO

quote:
Originally posted by Markos

Crtež je čisti Giroud, to je valjda ocita veza s Bluberijem. I crtez je jako, jako dobar.



https://www.google.rs/search?q=giroud&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjXk-_377XbAhUGG5oKHf4fA6AQ_AUICigB&biw=1920&bih=949





Combatrock Posted - 02/06/2018 : 23:35:24
quote:
Originally posted by Markos

Crtež je čisti Giroud, to je valjda ocita veza s Bluberijem. I crtez je jako, jako dobar.



izvinjavam se zbog nepreciznosti, ta veza sa Bluberijem je naravno prisutna, ctrez je svakako dobar

negde sam nailazio na ozbiljan hajp da je ovo novi Bluberi ali je to stvarno potpuni promasaj, narativ je razlicit i recimo neuoprediv

KOMIKO Posted - 02/06/2018 : 23:03:29
quote:
Originally posted by Markos

Crtež je čisti Giroud, to je valjda ocita veza s Bluberijem. I crtez je jako, jako dobar.



https://www.google.rs/search?q=giroud&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjXk-_377XbAhUGG5oKHf4fA6AQ_AUICigB&biw=1920&bih=949

Markos Posted - 02/06/2018 : 22:35:31
Crtež je čisti Giroud, to je valjda ocita veza s Bluberijem. I crtez je jako, jako dobar.
Combatrock Posted - 02/06/2018 : 15:58:35
Realno izvikan strip. Koje crne komparacije sa Blueberry-jem nidje veze.
jaki Posted - 02/06/2018 : 12:20:03
Negativac je sve što valja u ovom stripu.
Aco Posted - 21/05/2018 : 08:37:12
Manje spektakularan nego prvi, ali svejedno ne pada u kvaliteti, posebno zbog negativca koji je vrh vrhova. Ukrao je show pogrebniku skroz. On i Rose
Lešinar je ostao pomalo u sjeni, kao da Dorison ne zna što bi točno s njim.
Shaner Posted - 26/04/2018 : 20:12:53
Druga knjiga Pogrebnika ne razlikuje se puno od prve. To je i dalje pitak i zabavan komercijalni western sa oku ugodnim crtežom. No to je manje važno. Važnije je ono po čemu se ova knjiga razlikuje, a to je naslovni lik "monstruma". Riječ je o jednom od najzanimljivijih likova s kojima sam se do sada susreo, a njegov način djelovanja postavlja teška, no važna moralna pitanja. Problem je što uz njega dolazi do izražaja koliko su ostali likovi dosadni i jednostavni, te što Dorison spomenuta pitanja ipak ostavlja u drugom planu to jest suviše olako odgovara na njih. Još jedan zanimljiv, a nedovoljno iskorišten detalj su lešinari s kojima bi netko skloniji metaforama napravio čuda, no ovdje ostaju tek na razini dosjetke. "Monstrum" čini ovaj diptih boljim od prethodnoga, no Pogrebnik i dalje ostaje samo dobar strip™.

7/10

DiSkAcH Posted - 21/04/2018 : 08:32:27
Weeeeee :)
Uzima se, naravno :D
ivanl Posted - 20/04/2018 : 23:19:06
Thx!
Red Marquis Posted - 20/04/2018 : 22:30:39
quote:
Originally posted by ivanl

quote:
Originally posted by DzekDenijels

quote:
Originally posted by ivanl

Makondo je na cetvrtoj knjizi, zar ne?


Da.
Samo što Makondo ne radi "2u1".


O.k. Znaci na istom smo? 4 epizode Fibra u dvije knjige, a Makondo u 4 albuma?


Upravo tako.
ivanl Posted - 20/04/2018 : 20:06:09
quote:
Originally posted by DzekDenijels

quote:
Originally posted by ivanl

Makondo je na cetvrtoj knjizi, zar ne?


Da.
Samo što Makondo ne radi "2u1".


O.k. Znaci na istom smo? 4 epizode Fibra u dvije knjige, a Makondo u 4 albuma?
DzekDenijels Posted - 20/04/2018 : 19:30:51
quote:
Originally posted by ivanl

Makondo je na cetvrtoj knjizi, zar ne?


Da.
Samo što Makondo ne radi "2u1".
ivanl Posted - 20/04/2018 : 18:54:35
Makondo je na cetvrtoj knjizi, zar ne?
Aco Posted - 20/04/2018 : 08:05:12
Svaka čast

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000