forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: KOLORKA SPECIJAL 20 - 300

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 24/04/2018 : 15:10:09


Vojska Perzije – sila tolika da se zemlja trese od njenog stupanja – spremna je progutati Grčku, otok razuma i slobode u moru misticizma i tiranije. Između Grčke i tog plimnog vala uništenja stoji mala jedinica od nekih tri stotine ratnika. Ali ti ratnici nisu tek obični ljudi... to su SPARTANCI.

Kolorka Specijal 20 • 300 • 88 stranica • Kolor • 320 x 245 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Frank Miller • Crtež Frank Miller • Lynn Varley • Prijevod Robert Solanović • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 23.4.2018. • Cijena 125 Kn

http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-specijal-20-300/482/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
izivko Posted - 29/09/2022 : 23:05:51
Upravo naletih na ovu naslovnicu za Millerov 300.



don_draper Posted - 21/03/2022 : 00:07:04
Miller je kod mene svojim radom na Batmanu i Sin Cityju dobio pozamašan kredit. 300 se često nalazi na vrhu must read-ova od ovog velikog autora, pa evo sa zakašnjenjem ipak dolazim i do ovog stripa.
Sveukupni dojam je nekako slabiji od očekivanog. Filma se sjećam i bio je dobar kad sam ga gledao poprilično godina mlađi nego sada. Problem ovog stripa meni osobno je što istiniti povijesni događaj, njegovi sudionici i kontekst dobivaju ovdje injekciju steroida i ispadaju dosta klišeizirani u Millerovom pripovjedanju.
Miller konstantno pripovjeda u pomalo zastarjelom, glorificiranom načinu i nespretno kombinira moderni turbo-akcijski pristup s grčko-spartanskom kulturom.
Sama ekspozicija bitke je bolje odrađena, iako je u nekim navratima bilo teško sve uhvatiti okom, odnosno tko je gdje u kadrovima (sličan problem je bio i s Roninom).
Vizualni dio je vjerojatno najjači adut jer nadilazi priču i scenarij, pogotovo u ovom vodoravnijem formatu. Vrlo dobra pažnja na detalje i posvećenost s Millerove strane, uz njegovo trademark poigravanje svjetlom i sjenom.
Sveukupni dojam je podosta popravljen crtežom, ali priča i Millerov pripovjedni stil u težnji za veličinom nekako podbacuju. Teško je usporediti s ostalim Millerovim uracima jer je žanrovski i stilistički kategorija za sebe. Baš kao i s Roninom, Miller ide svojim hrabrim putevima, ali se nerijetko i popikne na nekoliko prepreka.
3/5
KuntaKinte Posted - 12/03/2019 : 08:05:55
Psihopata, normalan čovek to nikad ne bi crtao.
Naročito što su i Hard Boiled i Shaolin Cowboy potpuna sranja od stripova.
izivko Posted - 11/03/2019 : 20:12:52
Ne znam koliko to sve ima smisla ali crtež je stvarno nestvaran! Koliko je samo trebalo vremena nacrtati sve to.
www2 Posted - 11/03/2019 : 13:51:23
Shaolin je vrhunski strip..... A crtez i detalji na razini nemogućeg
Mr. Bushido Posted - 10/03/2019 : 20:27:57
quote:
Originally posted by DiSkAcH

A Hard Boiled je vizalno remek-dijelo IMHO, ali priča je skroz bzvz.
Ali crtež je baš za past za dupe, pa tamo svaku sličicu možeš promatrat dugo dugo dok se uoče svi mogući detalji, jednostavno nevjerojatno.


Ako ti se sviđa Geof Darrow, pročitaj strip Shaolin Cowboy.
alexts Posted - 04/03/2019 : 17:56:08
quote:
Originally posted by DiSkAcH

A Hard Boiled je vizalno remek-dijelo IMHO, ali priča je skroz bzvz.




Ne, priča je inteligentna i tera na razmišljanje, možda previše komplikovana ili nejasna za nekog.
DiSkAcH Posted - 04/03/2019 : 12:59:27
A Hard Boiled je vizalno remek-dijelo IMHO, ali priča je skroz bzvz.
Ali crtež je baš za past za dupe, pa tamo svaku sličicu možeš promatrat dugo dugo dok se uoče svi mogući detalji, jednostavno nevjerojatno.
alexts Posted - 04/03/2019 : 00:18:25
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

Nekako se još uvijek nadam da će Marko jednog dana objaviti i Elektra Lives Again. To mi je jedan od Millerovih najljepših stripova.




Pa da, zašto da ne? A deluje i fenomenalno nacrtano.
Mr. Bushido Posted - 03/03/2019 : 21:42:50
Nekako se još uvijek nadam da će Marko jednog dana objaviti i Elektra Lives Again. To mi je jedan od Millerovih najljepših stripova.

Zbilja mi je žao što to nije išlo s njegovim Daredevilom.
KuntaKinte Posted - 03/03/2019 : 15:26:02
quote:
Originally posted by DiSkAcH

Tko ne zna, izašao je (ENG izdanje) i Xerxes, nastavak 300. Nisam još čitao.



Nadam se da će Marko objavit i ovaj strip


Nadam se da ipak neće.
Počinje oke, prve dve sveske ok, posle meh. Najbolja je u stvari ilustracija Sjenkeviča na kraju 4. sveske.
anto Posted - 03/03/2019 : 00:05:25
da,setio sam se,ali nisam ga ni stavio jer tu je bilo tek nešto sitno,pa me je prosto mrzelo da ga pominjem.
Red Marquis Posted - 02/03/2019 : 23:45:33
Imaš još Hard Boiled od Sistema, i to je to.
anto Posted - 02/03/2019 : 23:37:57
prevideh ovu temu - meni je 300 čist adrenalin;i film i strip;film sam gledao nekoliko puta,u različitom društvu,i svaki put smo svi bili oduševljeni;čak i moja supruga.
za oboje totalna preporuka;ako vam se ne svidi,pičkica ste u duši.

od ostale Milerovštine - Sin siti remek delo (prve 4 knjige,a i ostale 3 su sasvim dobre),Povratak mračnog viteza i Godina prva takođe (ovo su mi reeetki vrhunski superherojski stripovi),Dardevil takođe rastura.Odmazda mi se nije svidela,Ronina nisam čitao... šta ima još da je objavljeno na ovim prostorima od njega?
Ah,da, Betmen koji je prikvel Povratku (last crusade) - vrlo dobar .Ima i onaj Vulverin gde samo crta (Klermont piše) - ok mi je. Elektru sam samo prelistao i nije mi se svideo Sjenkevičjev crtež,tako da nisam ni kupio strip.
DiSkAcH Posted - 02/03/2019 : 19:04:25
Ne znam da li sam spomenuo, ali i ja sam uzeo ovaj strip na temelju pogledanog filma koji mi je odličan i po sjećanju je film odlično skinuo strip.
Inače mi Miller i nije baš drag autor, jedino mi se njegov Ronin jako sviđa.
ivke80 Posted - 02/03/2019 : 18:42:52
Meni je odličan strip. Bilo mi je zao sto sam film gledao prije stripa, zaista su preslikani. Kadrovi, story telling odlični. Za priču kažu da ne odgovara povijesnim faktima, da je neobjektivno idealiziranje Sparte, no realno je bas zabavna za citati, a i pogotovo prolazi na razini ideja, mala grupa se beskompromisno bori protiv nadmoćnog i zlog neprijatelja te žrtvuje za veće dobro i slobodu. Ma takva priča prolazi svaki put još pogotovo kad je ovako vizualno dobra.
Red Marquis Posted - 01/03/2019 : 17:01:41
Xerxes je dobar kad se Miller drži strategije i bitaka, kad pokušava da bude nešto više gubi se u skrivenim porukama i metaforama za novo doba, tu je jaako klimav. Nije ovo loše kao kritike što pričaju, ali 300 nivo ni blizu. Crtački prva liga.
vukozec Posted - 01/03/2019 : 16:52:53
quote:
Originally posted by Vlaadisha

ta hijerarhija je deo vladavine zakona o kom prica



Da, svjestan sam toga da je hijerarhijski ustroj neizbježan u svakom obliku vladavine zakona, no svejedno mislim da je u Millerovom slučaju baš primjetan konflikt ideja. Poručuje da je podložnost "volji i hirovima" pojedinaca-autoriteta poput Kserksa "glupi običaj", a upravo takvi, hiroviti autoritativni nadljudi su glavni junaci njegovih stripova. Miller je opsjednut herojima, no jesu li ti njegovi heroji altruisti ili egocentristi? Je li čin ultimativnog herojstva, vlastito žrtvovanje, altruističan ili egocentričan?

quote:
Originally posted by Vlaadisha


quote:
Millerove macho fantazije mi ostavljaju sve infatilniji dojam
u smislu kako si stariji, ili mislis na redosled objavljivanja? bice toga jos



Nisam razmišljao o redoslijedu objavljivanja, više sam mislio na osobni doživljaj.

Vlaadisha Posted - 01/03/2019 : 16:20:03
quote:
Originally posted by DiSkAcH

Nadam se da će Marko objavit i ovaj strip

bolje ne
Vlaadisha Posted - 01/03/2019 : 16:19:25
quote:
Originally posted by vukozec

Što se (političkih) poruka stripa tiče, Frank je tipično pomalo šizofren, kao da se ni sam ne može odlučiti što pokušava poručiti...

meni to zvuci kao svaki pep talk koji sam u vojsci slusao od oficira za moral
salu na stranu, ta hijerarhija je deo vladavine zakona o kom prica
quote:
Millerove macho fantazije mi ostavljaju sve infatilniji dojam
u smislu kako si stariji, ili mislis na redosled objavljivanja? bice toga jos
DiSkAcH Posted - 01/03/2019 : 15:45:33
Tko ne zna, izašao je (ENG izdanje) i Xerxes, nastavak 300. Nisam još čitao.



Nadam se da će Marko objavit i ovaj strip
vukozec Posted - 01/03/2019 : 15:19:55
Vizualno uistinu raskošan strip, vjerojatno najuspjeli Miller strip u tom pogledu uz Sin City. Format mu je dopustio da se razmaše do mile volje i neki prizori (pogotovo oni masovni) su stvarno veličanstveni.

Sa tematske strane Millerova fasciniranost fašizmom ovdje je eksplicitnija nego ikad (sam Spartance naziva "ultimativnim fašistima"). Svakom fašizmu je uvijek inherentna doza homoerotičnosti, a uzeo Miller tu činjenicu svjesno u obzir ili ne, homoerotičnost je u 300 raspojasana kao da je strip djelo prezimenjaka mu, australskog filmaša Georgea. Jedino nedostaje Georgeov humor, nema toga u smrtno ozbiljnog Franka.

Što se (političkih) poruka stripa tiče, Frank je tipično pomalo šizofren, kao da se ni sam ne može odlučiti što pokušava poručiti. Najbolje to dočarava sljedećih nekoliko susjednih kadrova.



U prvom od njih Leonida priča o novom dobu slobodnih razumnih ljudi, u kojem se društva temelje na pravednosti i zakonima, a ne na volji svemoćnih pojedinaca. Već u sljedećem Leonida, koji je kroz cijeli strip vrsta poluboga većeg od života u očima svojih ljudi (i u očima autora), svom podređenom poručuje da mu nije ovo demokracija, od njega se očekuje da se bezpogovorno pokori volji svog zapovjednika. Leonida je dakle isto što i Batman u Dark Knightu, simbol Millerove fasciniranosti vrhovnim autoritetom koji uzima pravdu u svoje ruke i sam donosi odluke što je ispravno, a što ne. On odlučuje kada se živi, a kada umire, njegovi ratnici to ne odlučuju sami.

Bez obzira na vizualnu upečatljivost (koja mi nije uvijek najbolje legla, recimo u Roninu), Millerove macho fantazije mi ostavljaju sve infatilniji dojam (no nisu li takve sve macho fantazije).
Zula Posted - 18/06/2018 : 17:00:33
300

Teško je neki pojam opisati apsolutno točno, čisto, idealno... i to stripom.
300 je meni izvrstan prikaz beskompromisnosti.
Ima puno stripova, filmova, knjiga koje na različite (uspješne) načine opisuju ratne situacije i ljude u njihovim vihorima. Male realne sudbine običnih ljudi i njihove borbe s drugima i samim sobom.
No, 300 nije realna priča o ratu, to je idealna priča, to je ono čemu svi težimo, a realnost nas ponekad u tome omete.
Ali potrebne su takve priče o čistim idealima, 300% čiste.
Došli su obaviti zadatak, bez kompromisa, a što će biti posljedica, što će biti s njima, njih nije briga... Heroji!

Ocjena: 300/10
ivanl Posted - 01/05/2018 : 21:45:08
😁
Dr. Zistis Posted - 01/05/2018 : 19:38:10
quote:
Originally posted by Vlaadisha

meni je film bezvezan; glavni se millerovi aduti - kompozicija table, kadriranje i ritam - ne mogu prevesti na jezik filma

ali ja nisam neki filmadzija


Izvukao si se ovom poslednjom recenicom

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.33 seconds. Snitz Forums 2000