forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 NATHAN NEVER

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

-  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.

T O P I C    R E V I E W
mladjo Posted - 04/05/2010 : 00:04:43
Nathan Never
kronike budućnosti

Dobro došli u budućnost dragi prijatelji!
"Budućnost je nesigurna baš kao i prošlost" - kaže jedna pjesma grupe Vaya Con Dios i kada je slušam ne mogu a da se ne sjetim čovjeka koji u sebi najbolje utjelovljuje te riječi. Čovjek je to koji ne zna što mu donosi ocean snova koji ga vraća u prošlost, a onda ga poput oluje baci u vrtlog budućnosti zajedno sa bremenom sadašnjosti. On se ne miri sa bolom, sa tugom, ne miri se sa sobom. Što je stariji to je iskusniji, ali jednom kada se uvuče pod kožu, bol postane opipljiva i kao da čovjek ni ne može više bez nje...Nathan to možda najbolje zna.
Kako ga razumjeti? Krivo pitanje. Kako ga ne razumjeti? Da li i dalje vjerovati da budućnost donosi bolje sutra? Zašto vjerovati da će ljudi odigrati drukčije? Na žalost, Nathanova budućnost je realna. Opasno realna. Jer ako smo nešto naučili to je da se povijest ponavlja i da čovjek nikada ne uči na greškama.
Ni drugih ljudi, a kamoli svojima.

Potaknut sjajnom Ultrasovom idejom sa DD topicom, odlučio sam napraviti jedan topic koji bi obuhvatio sve relevantno za Nathanov svijet. Trebao bi to biti topic koji će služiti raspravama/popisima/lakšem snalaženju, a naročito bi htio pomoći onima koji tek ulaze u Nathanov svijet da se laše snađu i informiraju.

Htio bih naglasiti jednu stvar: najveći dio moga znanja o Nathanu Neveru mogu zahvaliti dvojici ljudi: Vladimiru Tadiću - Djoletu i Danielu Kuzmiću - DeeCaju. Bez njihovih tekstova/recenzija/rasprava ne bi ni bilo ovoga topica.U odnosu na njih ja sam samo jedan mali amater. Posebno mi je pomogao Djoletov osvrt na univerzum Nathana Nevera, bez kojega bih se vjerojatno još uvijek vrtio ukrug:))
Stoga momci još jednom veliko hvala i keep the good work:))

SADRŽAJ:
1) Mali putokaz - kako čitati Nathana Nevera

2) USPOREDNI KRONOLOŠKI POPIS IZDANJA NATHANA NEVERA - popis sadrži sve relevantne podatke o stranim i domaćim izdanjima, uključujući i scenariste i crtače.Popis je sastavio član Ferri i može se također naći u podforumu "Popisi".

3) POPIS RECENZIJA - SLOBODNA DALMACIJA, LUDENS, LIBELLUS - mnoge recenzije još nisu napisane. Navalite!

4) NATHAN NEVER - RASPRAVE I TOPICI - popis nekoliko relevantnih topica o našem junaku. Nadam se da će ih biti još!

5) POPIS AUTORA

6)KRONOLOGIJA UNIVERZUMA/MULTIVERZUMA NATHANA NEVERA, autor:Djole

7) TEKST VLADIMIRA TADIĆA - DJOLETA O NATHANU NEVERU OBJAVLJEN POVODOM MAFESTA 2010.

8) SLIKA NATHANOVOG SVIJETA

9) LEGS WEAWER - POPIS EPIZODA SA NASLOVNICAMA

Novo - sažetci epizoda i pojašnjenja u vezi kontiniuma (u izradi)

10) USPOREDNI POPIS SVIH NATHAN NEVER IZDANJA UKLJUČUJUĆI REDOVNU SERIJU, SPECIJALCE, ALMANAHE...(u izradi)

GLAVNI LINKOVI:

NATHAN NEVER - stripovi.com

NATHAN NEVER - recenzije

NATHAN NEVER - facebook

NATHAN NEVER - Sergio Bonelli Editore

Eto prijatelji, to je zasada to. Ali, biti će konstantnih updejtovanja, a i plan je da svaki tjedan imamo novu temu za raspravu(ideja by Ultras na DD topicu)
Navalite!
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Spock Posted - 18/01/2019 : 18:09:36
quote:
Originally posted by Kerempir

Zapravo je redovna epizoda 7 Zabranjena zona. Ima ga i u superbooku 11 Mjesec i druge priče.

Hvala na informaciji! Davno sam to čitao pa mi se pobrkalo!

Evo i moj komentar za tu epizodu iz 2008. Dao sam sve desetke!

Mislim da je ovo trebala biti prva epizoda NN, iako je u dva dijela. Ovdje se, u stvari, počinjemo upoznavati s Nathanom i shvaćati kakav je on u stvari. Ovdje suosjećamo s njegovom boli, a i ostajemo šokirani izgledom zabranjenog otoka i njegovih stanovnika (ovo zahvaljujući prvenstveno Marijevom crtežu). Prije mi se Mari nikako nije sviđao, a tek sad, ponovnim čitanjem, vidim koliko je on u stvari dobar. Stvarno je zadivljujuće kako s tako malo detalja može stvoriti tako dobru atmosferu.

Posebno mi svidjelo upoznavanje s Mister No-ovim potomkom koji ga čak i spominje kao luđaka.

Nema što - GENIJALNO!!
chris.tower Posted - 18/01/2019 : 10:20:05
Da ima dosta referenci drugih Bonelijevih junaka unutar Nathanovog svijeta. Ja sam cak i napravio popis svih referenci, ali negdje do 2016 je zadnje azurirano:

http://teamup.bonelliverse.com/bonelli-teamups-crossovers-list?field_heroes_tid%5B%5D=9

Inace postoji i treca prica NN-a i Mister No-a, rijec je o nastavku ove iz SB 11 a u kojoj Mister No srece pradjeda od Nathana. Ta epizoda je objavljena u slovenskom Strip Bumerangu 52.
Kerempir Posted - 18/01/2019 : 09:37:18
Zapravo je redovna epizoda 7 Zabranjena zona. Ima ga i u superbooku 11 Mjesec i druge priče.

Slažem se sa Martyjem, šteta što više ništa ne znamo o njemu, ne bih ga često ali tu i tamo.

Otvorili ste mi oči ovo s tablicama, to nisam ni znao (doduše ni ne pratim baš Dylana, možda imam ukupno 40-ak stripova)
Spock Posted - 18/01/2019 : 06:26:26
quote:
Originally posted by Jerry Krause

Malo i pilota...

Ovo mi je poznato. Koja je to epizoda? Čini mi se neki Almanah ili Specijal!?
Ovakve "cameo" situacije u Nathanu obožavam, a posebno mi se svidjela ideja s Martijem. Šteta pa ga nisu ubacili u stalnu postavu serijala!
DiSkAcH Posted - 18/01/2019 : 06:04:51
quote:

Malo i pilota...

Heh, ovo me uz onog Zagora gore baš razveselilo kad sam vidio, baš volim takve gluposti A ima toga još tona nevezanog uz SBE likove. Evo baš jučer čitao br 67-69 (sva tri odlična, a posebno 67-68) i u br 69 se pojavljuje Pris is Blade Runnera, ali u kultnoj prozirnoj obleki od Zhore Naravno, lik u NN se ne zove ne Pris ni Zhora.
Jerry Krause Posted - 17/01/2019 : 23:57:48
Malo i pilota...

Jerry Krause Posted - 17/01/2019 : 23:47:15
Zagor i Čiko u kolu, juu juuu..

tosha Posted - 17/01/2019 : 23:10:10
Cool. Iz nekog razloga mi se više sviđa kad na neki način ubace nekog lika iz jednog u drugi strip nego oni teamupovi. Izašla je nova naslovna za no332 ako je to najnoviji broj i nekako me podsjeća na Space Odyssey kad Hal proganja onog lika 😀
Jerry Krause Posted - 17/01/2019 : 23:03:14
Kad smo već kod drugih junaka evo malo i Zagora u NN-u.

tosha Posted - 17/01/2019 : 22:33:09
Toe to Jerry thx. Nathan mi je najdraži strip al mi je nažalost preskup u našem jedinom izdanju iako je predobro izdanje. Nedavno sam čekao Castellinija na Mostripu preko četiri sata da mi nacrta Nathana... Worth it! 😁
Jerry Krause Posted - 17/01/2019 : 22:23:06
quote:
Originally posted by chris.tower

quote:
Originally posted by tosha

Ono kad u Nathanu naletiš na Dylanove tablice :https://www.photobox.co.uk/my/photo/full?photo_id=501587260421

Link ne radi?
Jel mislis na ovo:

http://teamup.bonelliverse.com/crossover-nathan-never-dylan-dog/piste-infuocate-punto-zero

tosha Posted - 17/01/2019 : 16:42:42
Daaaa sryy 😁
chris.tower Posted - 17/01/2019 : 15:41:51
quote:
Originally posted by tosha

Ono kad u Nathanu naletiš na Dylanove tablice :https://www.photobox.co.uk/my/photo/full?photo_id=501587260421

Link ne radi?
Jel mislis na ovo:

http://teamup.bonelliverse.com/crossover-nathan-never-dylan-dog/piste-infuocate-punto-zero
tosha Posted - 17/01/2019 : 14:38:50
Kerempir Posted - 16/01/2019 : 21:53:41
Pa razumijem zašto ti je ok, razlika je što je iza mene nekoliko godina čitanja nathana, i sad, godina nula ima neke dobre elemente, kao recimo pravi identitet neda macea i sl. Bio sam spreman preći preko salbijih dijelova poput onog što nisu odmah zombificirali nathana kad su sve druge zombije slagali kao na traci, ili dijela gdje se nathan poput školarca izlaje ženi koju je nekoć poševio gdje su dokazi, ali hajde čak bih i prešao preko toga, ali i dalje ne mogu vjerovati kako mi je zadnja stranica uspjela uništiti cijeli dojam o stripu.

E da, naslovnica je intrigantna
DiSkAcH Posted - 16/01/2019 : 20:34:47
Meni Godina Nulta i dalje OK, tj odmah mi je i bila OK premda otprije nisam znao Nathanovu priču prije nego je postao agent. Ajd pročitao ju prije nego sam ponovno počeo čitat sve po redu.
Pod ponovno mislim na 20-ak prvih izdanja SD-a koje sam čitao kao klinac i zbog kojih sam zabolio NN.
Sad sam malo usporio ritam jer imam više posla i terena, ali ide to pomalo i sigurno.
Kerempir Posted - 16/01/2019 : 20:19:48
quote:

G2 kao i cijela trilogija je nešto najbolje objavljeno ikad u Bonellija. Ne treba sitničariti s nekim detaljima, jer gledajući je kao dio cjelokupne slike koju nam je Serra predstavio djeluje fantastično. Pa čak i Alberti izgleda odlično mada se nije prije toga nešto proslavio u serijalu.

Moram spomenuti da sam imao čudan ritam čitanja. Uhvatio sam se Nathana par godina nakon što ga je LL počeo izdavati, i prva dva giganta su već bila rasprodana tako da sam počeo sa čitanjem sa 3. giganta. Tada još nisam poznavao kompleksnost NN univerzuma i vjerovao sam da čitam samostalnu epizodu. Vidjelo se da mi fali nekog predznanja (nemam ni stare brojeve Nathana), pa tko je sad taj Gabriel itd. E sad tu je dobra stvar, ono što smo prije nekoliko postova raspravljali, što likovi nakratko prepričaju prijašnje događaje, pa sam ipak bez problema uhvatio ritam i taj gigant mi je bio nešto epsko. Od tog giganta sam nastavljao dalje sa ostalim gigantima i generalno sa NN, i otada sam beznadno navučen na ovaj lik. Nakon nekoliko godina, kada sam izgubio svaku nadu da ću za razumnu cijenu pronaći nedostajuće gigante, primio sam se skenova.

Prvi gigant je bio nešto predobro, baš ono što sam očekivao nakon čitanja 3. dijela, a onda čitam 2 broj. Koliko sam se samo razočarao i baš sam se začudio kako je 3. gigant nastavak ovako slabašne epizode. Ne mislim da ne treba tražiti sitnice, pa na osnovu toga i ocjenjujemo stripove, ali ovdje čak i nije riječ o sitnicama, ima ih puno preko kojih olako prođem, meni je jednostavno loše odrađen Nemov karakter koji nema veze s vezom. Susan nisam ni spomenuo koja je dosta cool nakon tragedije koju je proživjela.

Gigant 2 je definitivno integralni dio ove trilogije kao i one koja se dalje nastavlja, jer tu ulaze likovi koji će se spominjati ili dapače biti važni u kasnijoj priči, pa je činjenica da nepročitan gigant 2 ispada kao karika koja nedostaje u NN biblioteci, ali umjesto onog drhtavog iščekivanja kada sam prelazio preko stranica, pitao sam se koji je ovo klinac? Tako sam se osjećao otprilike i nakon čitanja godine nula (no dobro, ovo okrutno zvuči). Jedina sreća je što nije cijeli gigant posvećen tom dijelu koji mi je slab i što 3. gigant jako popravlja lošiji dojam 2. giganta.
DiSkAcH Posted - 16/01/2019 : 18:13:55
Evo naslovnice koja mi se sviđa tj nisam baš siguran jeli ovo naslovnica(čini se više kao poster), ali SBE spominje br 332 uz ovu sličicu.
BTW opako baca na Neon Genesis Evangelion

Jerry Krause Posted - 14/01/2019 : 22:30:48
G2 kao i cijela trilogija je nešto najbolje objavljeno ikad u Bonellija. Ne treba sitničariti s nekim detaljima, jer gledajući je kao dio cjelokupne slike koju nam je Serra predstavio djeluje fantastično. Pa čak i Alberti izgleda odlično mada se nije prije toga nešto proslavio u serijalu.
ivanl Posted - 13/01/2019 : 14:33:56
Moram, moram sve ponovo prouciti. Kako rekoh sad je to puno bolje kad imamo sve po redu. Nedavno sam procitao cijeli opus Dylana objavljen na ovim prostorima. Iako je to zahtjevalo vremena, cini mi se da je to lak 'posao' naspram kompleksnog Nathanovog serijala. A i vrijeme je poguban faktor, jer uz sve obaveze nije ga dosta za sve knjige i stripove. Ali trudim se, prosli mjesec sam procitao 30-tak Fibri...ali, kako si rekao, zasigurno se svakim novim iscitavanjem Nathana sire horizonti i jasnije zapazaju detalji za kompleksnu materiju Nathanovog svijeta i zivota.
Kerempir Posted - 13/01/2019 : 11:58:06
Ovdje je problem što nemo nije obični klon koji je od rođenja/nastanka razvio svoju osobnost, pa da tako postane duribaba, on JESTE nathan, barem do onog trena kada su izvornom nathanu kopirali cijelu njegovu osobnost koja je zatim prebačena u drugo, nemovo, tijelo. Razumljivo da bi takav nathan bio gnjevan na ponovni gubitak svoje kćeri, ali prije ga vidim u smjeru Nathana koji se pokušava osvetiti i koji recimo raznosi glavu bivšem kolegi, a ne, ja se neće boriti protiv tehnodroida, mene se to ne tiče, a isti tehnodroidi mu asimilirali kćer. Ili je lud za krvlju ili je rezigniran sa mišlju kako borba nema smisla, ma bilo što. Da nije japanaca koje je diskach spomenuo, meni bi ova epizoda bila bljak.

Ne znam za tebe ivane, ali ja već 4-i put iznova čitam sve nathane i čini mi se da svaki put širim horizonte.
ivanl Posted - 13/01/2019 : 11:22:00
Nema do 'originalnog' sjetnog starog Nathana. Ali mogu proci i sve druge inacice, pa znate kako vec 'miksaju' u SBE kuhinji. Igraju se sa svim i svacim, a kod Nathana je to bas izrazeno najvise. Treba to sve popratiti...
Morao bi jednom naci vremena i procitati sve ispocetka o NN univerzumu. Sad smo vec daleko odmakli sa prevedenim epizodama. Nije to kao onda kad sam pocinjao sa Slobodnom Dalmacijom. Trebalo bi sve jos jednom kronoloski prouciti.
Kerempir Posted - 13/01/2019 : 10:18:27
quote:
Originally posted by DiSkAcH

quote:

Eto vidiš, meni je gigant 2 najlošiji od svih giganata, jednostavno ne mogu pojmiti nema/nathana duribabu dok svijet propada. Ajde da je propao, depresivan, opija se ko stoka ili bilo koji drugi klišej, ali durilica...

A dobro ima nešto u tome, ali rekao bih da on tu i nije baš u glavnoj ulozi, više se tu ističu Selena, Susan i japanci (već zaboravio imena ). Taj dio sa jap mi je odličan, gdje se objašnjava što i kako. A naduren Nathan...ah, ko zna što se desilo u međuvremenu, ugl čovjek izgubio volju za bilo čime zbog nemilog događaja. E sada, dugo nisam čitao 20000 milja pod morem, ali šta nije i tamo Nemo bio ljut na cijeli svijet i uteko od svih sa par odabranih da ne mora gledat ljude?

Japanci su dobri, slažem se, i nakon tog meni dobrog dijela odjednom fijasko sa nemovim dijelom. Kužim da su ga htjeli prikazati kao verneovog nema, ali takav nathan/nemo jednostavno ne drži vodu, pa pogledaj izvornog Nathana kako je bio sjetan, na dijelove i poražen što mu se desilo sa obitelji, a sad je nemo gnjevan na one koji mu nisu ništa skrivili.

Btw, zeljko prica gluposti.
zeljko Posted - 13/01/2019 : 10:05:55
meni su giganti truba...prvi je ok
i onaj s mutantima...4 ili 5.
DiSkAcH Posted - 13/01/2019 : 09:38:32
quote:

Eto vidiš, meni je gigant 2 najlošiji od svih giganata, jednostavno ne mogu pojmiti nema/nathana duribabu dok svijet propada. Ajde da je propao, depresivan, opija se ko stoka ili bilo koji drugi klišej, ali durilica...

A dobro ima nešto u tome, ali rekao bih da on tu i nije baš u glavnoj ulozi, više se tu ističu Selena, Susan i japanci (već zaboravio imena ). Taj dio sa jap mi je odličan, gdje se objašnjava što i kako. A naduren Nathan...ah, ko zna što se desilo u međuvremenu, ugl čovjek izgubio volju za bilo čime zbog nemilog događaja. E sada, dugo nisam čitao 20000 milja pod morem, ali šta nije i tamo Nemo bio ljut na cijeli svijet i uteko od svih sa par odabranih da ne mora gledat ljude?

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000