forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Fibrarijum - samo dobri stripovi (tm)

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

-  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.

T O P I C    R E V I E W
Mairosu Posted - 30/07/2011 : 19:36:20
Cesto osecam da se na ovom sajtu, donekle, zapostavljaju Fibrina izdanja (koliko god ovo apsurdno bilo). Dok za svakog SBE junaka mozete ocas posla citati recke na sajtu i milion komentara, doci do informacija o Fibrinim izdanjima cesto ume biti prilicno problematicno. Valja kopati po forumu "Izdavacki izlog", juriti clanove ovako ili onako za misljenja, i tako dalje i tako blize. Stoga, iz najbolje namere, otvaram thread u kojem ce korisnici moci da diskutuju o Fibrinim albumima (znaci, akcentujem ovo - ne da pitaju Markosa koliko je zenskog stripa ostalo na lageru ili da ga pitaju ka'ce Magicni Vetar i tome sl.). Nadam se da ce ova ideja naici na odziv publike, a ako ne ne naidje, uvek imamo katanac.

Slobodno pisite recenzije, duge utiske, krace utiske, malo duze, malo krace, kako god...ja cu otvoriti sezonu sa mojim pregledom biblioteke Orka, najistrajnije Fibrine edicije. Ocene su od * do ***** i predstavljaju, naravno, apsolutno subjektivno misljenje autora tj. mene u ovom slucaju.

Let's get it on.

OR1 - Bosanske Basne ... morbidno duhovit prikaz recentnog ratovanja je prvi u nizu Lavricevih bisera koje nam Fibra priredjuje. Price su uglavnom "bittersweet", negde vise jedno, negde drugo. Standout omnibusa : vinjeta o metalcima u rovovima. **** / *****

OR2 - Presveto Srce ... Jodo, po obicaju, tuce u establishment na svoj nacin, Moebius prati solidnim crtezom. Prica pocinje obecavajuce, iz lagane psihologije prelazi u satiru koje se drzi do kraja, ali tempo je neujednacen i poslednja trecina albuma malo "ispada" iz ritma po meni. Ipak, vredi procitati. ***1/2 / *****

OR3 - Tom's Bar ... Berardi/Milazzo a nije Ken Parker, prvi u nizu ovakvih izdanja u biblioteci Orka. Setne price o bivsem "heavyu" koji u penziji drzi kafanu, generalno zanimljivo stivo uz poslednju pricu u knjizi (onu sa bivsom ljubavnicom) koja udara u srce jako. Lepo. **** / *****

OR4 - IvanPiire ... posedujem, ali je jos na backburneru. N/A.

OR5 - Glista u bijegu ... relativno zabavan ali minor album od Lavrica, prica o sitnom kriminalcu koji upada u krupne probleme. ***1/2 / *****

OR6 - Pakao ... nemam. Jedina Orka koju nemam. Z'inat necu citam na Engleskom dok Markos ne uradi reprint :D N/A

OR7 - Detektiv Marvin : Slucaj Marion Colman ... i ovo je na backburneru. N/A

OR8 - Che ... medju Argentincima se vec duze vreme provlaci anekdota da je Oesterheld zavrsio onako kako je zavrsio zbog svog vise-nego-simpateticnog portreta Ernesta Che Guevare u stripu. Breccia x2 svojim tamnim, mracnim crtezom odlicno docaravaju zivotopis velikog revolucionara, a scenario se trudi da bude imparcijalan...koliko uspeva, zavisi od vasih politickih uverenja. Nezahvalno je oceniti ovaj strip ali od mene cetvorka, jer sam ipak blizi levom spektrumu. **** / *****

OR9 - Lucin Pogreb ... prilicno intrigantan naslov koji se odigrava slicno nekoj bizarnijoj Twilight Zone epizodi, uz lep, mastovit crtez i pricu kratkoj na scenariju ali dugoj na razmisljanju koje indukuje. Srdacna preporuka. ****1/2 / *****

OR10 - Autocesta Sunca ... road strip u pravom smislu te reci, Baruov magnum opus je saga o dvojici mladica iz razlicitih zivotnih sfera koje nevolja tera na avanturu diljem francuske niz cuveni "Autoroute du Soleil" (tj. A7/E15 Lyon-Marseille). Jedan od onih stripova koji je gresno poceti citati pred spavanje, jer spavanja onda nece biti. Dragulj. ***** / *****

OR11 - Biljeske za ratnu pricu ... antiratna shtorija iz pera coveka koji je rat video na TVu automatski izaziva prezir kod nas Balkanaca (koji smo svi videli rat na neki nacin i to jako blizu), ali opet, kako sam naveo vec drugde po forumu, ima neku jaku dozu iskrenosti i dubokih osecanja. Pola zvezde manje zbog skaradnog crteza, inace vredi odraditi. ***1/2 / *****

OR12 - Tiki ... eco-basna iz pera Berardija (crtez by, da ne poverujete, Milazzo) koju sam cini mi se vec procitao samo pod Mr. No firmom. Lep crtez, ali prica je za jedno popodne. Meni nista specijalno. *** / *****

OR13 - Evropa ... krvava odiseja Srbina Zileta, koji 90tih odlazi u EU kako bi kriminalnim radnjama izbrisao ratna secanja i popravio svoj ekonomski stadijum, remek je delo ex-SFRJ, i zasto ne reci, svetskog stripa. Lavric pazljivo balansira stereotipe sa stvarnim licnostima, preplice sudbine vise gastarbajtera i slika gorku, oporu sliku nekad skladnog drustva u poodmaklom stadijumu raspada. Mucno, gorko, fantasticno, obavezno. ***** / *****

OR14 - Mali Blues sa Zapadne Obale ... jos jedan francuski "road trip", ali ovaj put mnogo cinicniji i ozbiljniji nego Baruov. Manchette i Tardi uzimaju klasican hitchcockovski "pogresan covek na pogresnom mestu u pogresno vreme" hook i uvlace nas u mali privatni pakao glavnog protagoniste. Fantastican album ***** / *****

OR15 - Mort Cinder ... serijal koji pamtim po dobru jos iz stripoteke nije izneverio u svom integralnom izdanju, mada, kvalitet prica je neujednacen i nisam odusevljen bas bas svime. Vredi ga procitati jos jednom, dotle **** / *****

OR16 - Fulu ... Trillo/Risso i zanimljiva, ali predugacka i malo isforsirana prica o mladoj crnoj robinji koja ima neke "magicne" kvalitete. Prelep crtez, ali me prica nije odusevila koliko sam mozda zeleo. ***1/2 / *****

OR17 - Sharaz-De ... nisam procitao. Samo prelistao. Crtez je wow, ali moram procitati pre ocene. N/A

OR18 - Altai & Johnson ... Sclavijevi scenaristicki poceci i pitka kolekcija one-note viceva o dvojici smotanih privatnih detektiva iz San Francisca, svojevrstan kontra-homage Dirty Harry filmovima. Kvalitet opada kako album odmice, doduse. Zabavna razbibriga, nista vise. ***1/2 / *****

OR19 - Hodocasnik Zvijezda ... svojevrstan exploration-era Star Trek i kolekcija eklekticnih pricica o jedrenjaku koji plovi kosmosom. Neke price bodu u centar, ali vecina mi je nekako besciljna, bas kao i sam jedrenjak. Nedostatak bookending price takodje smeta - meni barem. *** / *****

OR20 - Welcome to Springville ... jos ne procitah. N/A

OR21 - Balada o Halo Jones ... tek kupio. N/A

OR22 - Light & Bold ... Trillo i Bernet se zezaju na temu hladnog rata i superspijunskih filmova, ali rezultat je mlak i prosecan. Par dobrih gegova ali ne na nivou koji bi opravdao potpisane. **1/2 / *****

OR23 - Kolekcionar ... izuzetno misticna i intrigantna prica iz pera Sergia Toppija, Kolekcionar je omnibus prica o coveku cudnog hobija i jos cudnijih kvaliteta. Obozavam sve u vezi ovog stripa - od aure misterije koja okruzuje sve likove, do Toppijeve umetnosti. Ne ostavlja ravnodusnim...nikako. ***** / *****

Eto toliko od mene. Uskoro cu se pozabaviti i Kolorkom, i drugim izdanjima. Uletite i vi, pripomognite.

25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
dcopic Posted - 17/07/2019 : 16:06:51
Idem, ali idući mjesec. Bit će vremena za čitanje. Baš razmišljam da ponesem i hrpu Texova.
anto Posted - 17/07/2019 : 15:50:30
što;ideš na more dve sedmice pa ti se uklopilo?
dcopic Posted - 17/07/2019 : 15:25:00
Vidim da si editirao post?! Dobro, neću se javljati barem 15 dana!
anto Posted - 17/07/2019 : 15:14:44
ne vadi se - iz aviona se vidi da si brecnuo i počeo pravdati!
dcopic Posted - 17/07/2019 : 13:43:09
Znam da se zajebaje, poznajemo se! A poznajem i njegove provokacije!
anto Posted - 17/07/2019 : 13:38:55
quote:
Originally posted by Beva

Zeza te Anto :)

partibrejkeru

a taman se upec'o!
Beva Posted - 17/07/2019 : 13:31:58
Zeza te Anto :)
dcopic Posted - 17/07/2019 : 13:30:17
Pa zašto bih se pokrivao po ušima?! Od kuda ja mogu znati taj podatak?! Meni je strip samo hobi jer volim čitati. Apsolutno me ne zanima strip u nekom drugom smislu. Nikada u životu nisam nešto probao nacrtati ili napisati scenarij. Autore slabo poznajem i ne zanima me puno o njima osim ako nešto usput pročitam, recimo kada u ponekim stripovima ima tekstova o njima. Strip mi je razbibriga, a sakupljanje podataka o njima nije mi na listi prioriteta, niti blizu.
anto Posted - 17/07/2019 : 11:59:30
dcopic, pokrij se ušima i na javljaj se na ovoj temi barem 15 dana.
Mr. Bushido Posted - 17/07/2019 : 11:56:14
quote:
Originally posted by dcopic

Sotonija

Tokom speleološkog istraživanja nestao je mladić Constantin. Dva mjeseca kasnije jedan drugi tim na čelu sa Constantinovom sestrom Charlotte kreće u potragu. Nakon obilne kiše prisiljeni su na bježanje sve dalje i dalje, a spuštajući se sve dublje pomalo otkrivaju jedan drugi svijet, a izgleda da i pakao više ne može biti daleko...

Vehlmann & Kerascoët poznati su autori u izdanjima Fibre, točnije u kolorki gdje imaju desetak svojih albuma i osim ovog još jedan zajednički, Ljepota tame, u čijem stilu je i ova priča. Zanimljiv maštovit crtež pomoću kojeg Kerascoët prikazuje nevjerojatne i lude crteže iz podzemlja, a sve to po Vehlmannovoj nevjerojatnoj maštovitoj priči. Kako priča ide prema kraju događaji su sve luđi, a završetak nepredvidljiv i potpuno neočekivan. Vehlmann je baš raznovrstan autor ako pogledamo kakve je sve različite priče napisao. Veselim se idućem stripu ovog dvojca, ako bude...

7.5/10

Da citiram samog sebe:

quote:
Originally posted by Mr. Bushido

Trojac.

Kerascoët je zajednički pseudonim za dvoje autora - Marie Pommepuy i Sébastiena Cosseta.

dcopic Posted - 17/07/2019 : 11:32:32

Sotonija

Tokom speleološkog istraživanja nestao je mladić Constantin. Dva mjeseca kasnije jedan drugi tim na čelu sa Constantinovom sestrom Charlotte kreće u potragu. Nakon obilne kiše prisiljeni su na bježanje sve dalje i dalje, a spuštajući se sve dublje pomalo otkrivaju jedan drugi svijet, a izgleda da i pakao više ne može biti daleko...

Vehlmann & Kerascoët poznati su autori u izdanjima Fibre, točnije u kolorki gdje imaju desetak svojih albuma i osim ovog još jedan zajednički, Ljepota tame, u čijem stilu je i ova priča. Zanimljiv maštovit crtež pomoću kojeg Kerascoët prikazuje nevjerojatne i lude crteže iz podzemlja, a sve to po Vehlmannovoj nevjerojatnoj maštovitoj priči. Kako priča ide prema kraju događaji su sve luđi, a završetak nepredvidljiv i potpuno neočekivan. Vehlmann je baš raznovrstan autor ako pogledamo kakve je sve različite priče napisao. Veselim se idućem stripu ovog dvojca, ako bude...

7.5/10
dcopic Posted - 08/07/2019 : 10:43:05

Zmaj u obliku oblaka

Pierre, 56 godina, radi u svojoj knjižnici u Parizu i već trideset godina brine za teško bolesnu kćer. Jednoga dana u njegov život ulazi Yolande...

Pročitao sam ovu priču prije spavanja i još pola sata ostao zadubljen u svoje misli. Nije me previše zanimao simpatični Pierre i mlada Yolande koja živi sa glavom u oblacima, već njegova kćer. Albertine ili Malena kako ju zove otac od milja, stradala je kao petogodišnjakinja i potpuno je nepokretna i ne može govoriti. Da stvar bude još gora, ubrzo nakon nesreće napustila ju je i majka. Užas! Lijepa Malena živi svoj život u krevetu u sobi iznad knjižnice, zadubljena u svoje misli, pomalo umorna od života, a i da hoće ne može ga okončati. Puna je ironije i gorčine, a kako i ne bi, kad joj je život uskratio jako puno svega. Ispričala nam je mnogo toga o sebi u nekoliko dana u kojima se odvija ova priča. Nekoliko dana njihovih života, ili patnje, nije puno, ali možemo zamisliti i ostatak. Dovoljno je pogledati zadnji crtež i veselu djevojčicu na biciklu. Strašno. Baš lijepa i tužna priča koju je majstorski nacrtao Milazzo, a napisao Ettore Scola poznati talijanski redatelj.

7/10
nenno Posted - 04/07/2019 : 08:25:32
Da, Stern i Čovjek...... su mi nekako slijedeće mete (nakon što pročitam Bassa.....)
Dr. Zistis Posted - 04/07/2019 : 07:39:26
quote:
Originally posted by Shaner

quote:
Originally posted by DiSkAcH

quote:
Originally posted by anto

Pogrebnik mnjah,iz mog ugla - klasa ispod Sterna ,Čoveka,a bogami i Basa.

Sterna nisam još čitao, ali posudit ću ga iz knjižnice

Meni je Stern najbolji od svih Fibrinih westerna izuzev Kena.

Konacno se slazemo 70%
Najvise za Kena
bisley Posted - 03/07/2019 : 21:58:45
quote:
Originally posted by Shaner

quote:

quote:

+1
kasper Posted - 03/07/2019 : 21:43:58
glas za coveka od mene
pogrebnik prvi valja drugi sranje
bas, ne prija mi macan kao scenarista
Red Marquis Posted - 03/07/2019 : 21:41:48
I ja da zapljunem.
Čovjek koji nije volio vatreno oružje i Pogrebnik debelo najbolji. Stern i Bas prosek. Ken na dnu.
Shaner Posted - 03/07/2019 : 19:47:24
quote:

quote:

DiSkAcH Posted - 03/07/2019 : 19:05:10
quote:

mikado Posted - 03/07/2019 : 17:32:12
Meni je crtež na prelistavanje izgledao kao odličan. Prilikom čitanja, pak, smetalo mi je nešto što nisam u potpunosti mogao odrediti, neka vrsta naglašavanja pokreta likova, ako znate na šta mislim.
Priča je dobra, ali ne i vrhunska.
anto Posted - 03/07/2019 : 17:30:58
DiSkAcH Posted - 03/07/2019 : 12:47:33
Pogrebnik je odličan, meni puno bolji od Čovjeka. Tj on mi je top western uz Maršala i Bouncera.
A Čovjek je simpatičan strip, ali meni ništa posebno. Crtež je doduše odličan!
dcopic Posted - 03/07/2019 : 12:20:01
Kena namjerno nisam spomenuo! Jučer sam baš čitao osmu Strip agentovu knjigu i Kraljicu Missourija. E Pogrebnika još nisam pročitao, ali imam u planu, naravno. Na Welcome to Springville sam potpuno zaboravio i osim da su bile kratke priče skoro ničega se više ne sjećam. Berardi i Milazzo?! To bi mogao ponovno za jedno dvije godine kada pročitam zadnjeg kiosk Kena.
Mr. Bushido Posted - 03/07/2019 : 11:50:42
quote:
Originally posted by dcopic

Čovjek koji nije volio vatreno oružje

Evo nam nakon Sterna i Maršala Bassa još jedan western. Koliko je Fibra uopće objavila stripova sa western tematikom? Osim ova tri nabrojana ne mogu se sjetiti niti jednog.

Ken Parker, Welcome to Springville, Pogrebnik, a ove godine bi još trebali izaći i Texas Cowboys i Miris gladnih dječaka.
dcopic Posted - 03/07/2019 : 11:37:38

Čovjek koji nije volio vatreno oružje

Evo nam nakon Sterna i Maršala Bassa još jedan western. Koliko je Fibra uopće objavila stripova sa western tematikom? Osim ova tri nabrojana ne mogu se sjetiti niti jednog. Čovjek koji nije volio vatreno oružje je zanimljiva priča sa kraja 19. stoljeća , a sastoji se od četiri albuma objavljenih 2011-2017.

Glavni akteri su odvjetnik Byron Peck i njegova žena Margot kojima je Danac Knut Hoggaard donio zagubljeno pismo autora američkog ustava u kojem se nalazi drugačiji drugi amandman, u kojem građani neće imati pravo na posjedovanje oružja. Imati u rukama takve dokumente prava je bomba! Kako će to utjecati na smušenog i naivnog Byrona i spletkarošicu i lovatorku Margot isplati se pročitati! Slijedi komična avantura po Divljem zapadu gdje ćemo upoznati i glupog i naivnog Timmyja i lukavog Navajo indijanca zvanog Jack, a i mnoge druge. Priča nas vodi od vrelog zapada do snježnog Washingtona i ne teče linearno. Malo je pomiješana radnja. Recimo Drugi album bi se uredno mogao čitati prvi. Za ljubitelje western humora koji žele pročitati Lucky Lukea u mrvicu ozbiljnijem izdanju, preporuka!

8/10

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.16 seconds. Snitz Forums 2000