forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 NATHAN NEVER

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

-  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.

T O P I C    R E V I E W
mladjo Posted - 04/05/2010 : 00:04:43
Nathan Never
kronike budućnosti

Dobro došli u budućnost dragi prijatelji!
"Budućnost je nesigurna baš kao i prošlost" - kaže jedna pjesma grupe Vaya Con Dios i kada je slušam ne mogu a da se ne sjetim čovjeka koji u sebi najbolje utjelovljuje te riječi. Čovjek je to koji ne zna što mu donosi ocean snova koji ga vraća u prošlost, a onda ga poput oluje baci u vrtlog budućnosti zajedno sa bremenom sadašnjosti. On se ne miri sa bolom, sa tugom, ne miri se sa sobom. Što je stariji to je iskusniji, ali jednom kada se uvuče pod kožu, bol postane opipljiva i kao da čovjek ni ne može više bez nje...Nathan to možda najbolje zna.
Kako ga razumjeti? Krivo pitanje. Kako ga ne razumjeti? Da li i dalje vjerovati da budućnost donosi bolje sutra? Zašto vjerovati da će ljudi odigrati drukčije? Na žalost, Nathanova budućnost je realna. Opasno realna. Jer ako smo nešto naučili to je da se povijest ponavlja i da čovjek nikada ne uči na greškama.
Ni drugih ljudi, a kamoli svojima.

Potaknut sjajnom Ultrasovom idejom sa DD topicom, odlučio sam napraviti jedan topic koji bi obuhvatio sve relevantno za Nathanov svijet. Trebao bi to biti topic koji će služiti raspravama/popisima/lakšem snalaženju, a naročito bi htio pomoći onima koji tek ulaze u Nathanov svijet da se laše snađu i informiraju.

Htio bih naglasiti jednu stvar: najveći dio moga znanja o Nathanu Neveru mogu zahvaliti dvojici ljudi: Vladimiru Tadiću - Djoletu i Danielu Kuzmiću - DeeCaju. Bez njihovih tekstova/recenzija/rasprava ne bi ni bilo ovoga topica.U odnosu na njih ja sam samo jedan mali amater. Posebno mi je pomogao Djoletov osvrt na univerzum Nathana Nevera, bez kojega bih se vjerojatno još uvijek vrtio ukrug:))
Stoga momci još jednom veliko hvala i keep the good work:))

SADRŽAJ:
1) Mali putokaz - kako čitati Nathana Nevera

2) USPOREDNI KRONOLOŠKI POPIS IZDANJA NATHANA NEVERA - popis sadrži sve relevantne podatke o stranim i domaćim izdanjima, uključujući i scenariste i crtače.Popis je sastavio član Ferri i može se također naći u podforumu "Popisi".

3) POPIS RECENZIJA - SLOBODNA DALMACIJA, LUDENS, LIBELLUS - mnoge recenzije još nisu napisane. Navalite!

4) NATHAN NEVER - RASPRAVE I TOPICI - popis nekoliko relevantnih topica o našem junaku. Nadam se da će ih biti još!

5) POPIS AUTORA

6)KRONOLOGIJA UNIVERZUMA/MULTIVERZUMA NATHANA NEVERA, autor:Djole

7) TEKST VLADIMIRA TADIĆA - DJOLETA O NATHANU NEVERU OBJAVLJEN POVODOM MAFESTA 2010.

8) SLIKA NATHANOVOG SVIJETA

9) LEGS WEAWER - POPIS EPIZODA SA NASLOVNICAMA

Novo - sažetci epizoda i pojašnjenja u vezi kontiniuma (u izradi)

10) USPOREDNI POPIS SVIH NATHAN NEVER IZDANJA UKLJUČUJUĆI REDOVNU SERIJU, SPECIJALCE, ALMANAHE...(u izradi)

GLAVNI LINKOVI:

NATHAN NEVER - stripovi.com

NATHAN NEVER - recenzije

NATHAN NEVER - facebook

NATHAN NEVER - Sergio Bonelli Editore

Eto prijatelji, to je zasada to. Ali, biti će konstantnih updejtovanja, a i plan je da svaki tjedan imamo novu temu za raspravu(ideja by Ultras na DD topicu)
Navalite!
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
solar Posted - 17/04/2019 : 00:50:05
Maxi #17
Il nemico interno
Scenarij: Riccardo Secchi
Crtež: Mario Rossi

Sopravvissuti tra i ghiacci
Scenarij: Andrea Garagiola
Crtež: Paolo Di Clemente

Scambio di vite
Scenarij: Giovanni Gualdoni
Crtež: Gino Vercelli
Naslovnica: Davide Gianfelice

https://www.sergiobonelli.it/nathan-never/2019/02/28/albo/maxi-nathan-never-17-1004323/

table:
https://www.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1551340785290.png--.png?1551340785000
https://www.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1551340785545.png--.png?1551340785000
https://www.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1551340785778.png--.png?1551340786000
https://www.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1551340786004.png--.png?1551340786000
https://www.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1551340786255.png--.png?1551340786000
https://www.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1551340786481.png--.png?1551340786000
Spock Posted - 12/04/2019 : 05:21:51

NN SR 97/98: Onkraj prostora i vremena

Broj stranica: 188

Priča: Stefano Vietti
Crtež: Paolo Di Clemente & Giancarlo Olivares
Naslovnice: Roberto De Angelis

Ajme što je ovo loše! Nastavak sage o "Štovanima" je dosta lošiji od već lošeg i neuvjerljivog prvog dijela (SR 91: Gospodari pretpovijesti).

Dosta je tu zanimljivih ideja preuzeto iz mnogih znanstveno fantastičnih izvora, ali na kraju nam Vietti servira nekakav fantasy SF. Ispričavam se svim ljubiteljima ovog serijala, ali ovo nije onaj "bladerunnerovski" ili Meddin melankolićni Nathan kakav ja volim. Već mi se Serrine ideje s multiuniverzumima nisu svidjele, ali on je tu barem scenaristički sve posložio. Samim tim sam i prvim Gigantima podijelio desetke, iako definitivno nisu "moj đir"!

Pretpovijesna civilizacija "Štovanih"

Pokušavam biti objektivan i realan, a po tom pitanju ovo ništa ne valja. Potencijala je bilo, a i neki dijelovi i ideje su interesantni, ali ukupno gledajući priča je isforsirana do boli, scenarij nelogičan i neuvjerljiv, dijalozi debilni, likovi iritantni. Pogotovo ona seljačina Branko! Jesu našli lika za upotpuniti rupu u agenciji Alfa, nastalu nestankom Jacka i April!

Jedan od rijetkih dobrih trenutaka!

i još jedan!

Crtež me također nije baš zadovoljio, ali nije ni loše. Di Clemente malo bolji nego u prvom, već spomenutom dijelu sage o "Štovanima". I dalje iritira njegovo čudno sjenčanje ravnim crtama, ali ovaj put nije toliko izraženo. Mora mu se priznati da savršeno crta ženska tijela, samo lica baš i ne.

Olivares u globalu bolji, ali likove crta karikaturistički, pa sam imao dojam da čitam nekakav humoristični strip. U biti, njih dva dosta sliče stilom, pa se ne bode u oči prevelika razlika kod promjene crtača. Dosta su koristili računalne tehnike, ali to je već postao standard u ovom serijalu, pa sam već i otupio na to. Naslovnice odlične, pogotovo druga. Šteta pa Libellus nije stavio tu upečatljivu naslovnicu kao glavnu kod ove knjige.

Hadija by Di Clemente:

(priča: 2, scenarij: 3, crtež: 7, naslovnice: 9) - 45%
mladjo Posted - 11/04/2019 : 23:53:49
quote:
Originally posted by Jerry Krause

Na stranu tvoj način ocjenjivanja i kritičnije ocjene, ali da je Medda lošiji od Vigne...

Čini mi se, samo je kod tebe ovo slučaj.

Pa nije!
Ok, statistički samo mrvicu vodi vodi (ako maknemo priču iz specijalca) ali zato i kažem da je statistika kurva:))
Medda ima najbolju priču od ovih 45 koje sam sada pročitao i još tri u gornjem domu, dok Vigna nema niti jednu iznad sedmice.
Jerry Krause Posted - 11/04/2019 : 23:45:08
Na stranu tvoj način ocjenjivanja i kritičnije ocjene, ali da je Medda lošiji od Vigne...

Čini mi se, samo je kod tebe ovo slučaj.
mladjo Posted - 11/04/2019 : 23:05:10
Malo prosječnih ocjena:
SERRA:6.83 (sa dodatnom pričom iz SP 02), odnosno 7 bez nje
MEDDA:6.14 (sa dodatkom iz SP 03), odnosno 6.23 bez nje
VIGNA:6.18.

Ali, naravno, statistika je majka svih zaj**a!

Najbolju priču napisao je Medda (Opsesija). Jedina devetka!

Ocjena 9: Medda-1
Ocjena 8:Serra-4, Medda-1, Medda, Serra & Vigna-1
Ocjena 7:Serra-4, Medda-2, Vigna-4, Serra & Memola-1
Ocjena 6:Serra-2, Medda-5, Vigna-5, Medda, Serra & Vigna-1
Ocjena 5:Serra-2, Medda-5, Vigna-2

Također, Medda pokazuje najveću razliku u kvaliteti epizoda.

Zanimljivo, zanimljivo...
mladjo Posted - 11/04/2019 : 19:32:11
Nathan Never retrospektiva:brojevi SD 1 - 38, LU 46 i 49, SD 1 -3 i ALM 1 i 2 (45 brojeva)

SCENARISTI:
Serra:8,8,7,6,7,7,5 (dodatak SP 02),7,8,5,8,6
Medda:7,6,6,6,8,5,7,6,5,6,9,5,5, 5 (dodatak SP 03)
Vigna:7,7,6,6,5,6,6,7,7,6,5
Medda, Serra i Vigna:6,8
Serra/Memola:7

CRTAČI:
Castelinni:9
Bonazzi:7,6,7,8,6,6
Casini:6,6,5,6,6,7,7,7,6
Toffanetti:7,7
Mari:8,8,8,6,5
D. Bastianoni:7,8,9
De Angelis:7,6,7,8,7
Esposito bros:7,7
F. Bastianoni:7,9
Rinaldi:7
Calcaterra:6 (dodatak SP 02)
Alberti:6,7
Artusi:6 (dodatak SP 03)
mladjo Posted - 11/04/2019 : 19:28:25
Mala izmjena:Ocjena crtežu dodatka se diže na 6
mladjo Posted - 11/04/2019 : 18:12:29
Mala ispravka:u Tri istine pojavljuju se i Al (treće pojavljivanje) i Jack (peto pojavljivanje)
mladjo Posted - 11/04/2019 : 18:03:52
Nathan Never SD 38:TRI ISTINE
I opet me Vigna pozitivno iznenađuje. Zanimljiva detektivsko-sudska priča sa vrlo dobrim obratima i krajem. Čak je i Casini ovdje puno bolji nego inače.
Scenarij:7/10
Crtež:7/10

Tag:
- peto pojavljivanje Olivije Olling

Nathan Never ALM 01:OSVETA JAKUZA
E sad, očekivati od Vigne da me tri puta zaredom iznenadi... :D Ok, malo Jakuza, malo Cyberpunka, malo romantike...Ali na kraju je sve to niš' posebno.
De Angelis vrlo dobar.
Scenarij:6/10

Tag:
- peto pojavljivanje kapetana Ishimorija

Nathan Never ALM 02:DREVNA STIJENA
Ok, ta jedna razina tuge, melankolije i želje za statusom quo je dosta dobro prenesena ali brate mili, Vigna je ovdje fakat brljavio. Ali najveće razočaranje mi je ovdje Mari koji očito nije imao svoje dane dok je crtao ovu epizodu. Ili je namjerno fušario.
Scenarij:5/10
Crtež:5/10

Inače, malo bih se okrenuo na Djoletov tekst u kojem govori kako tehnologija mijenja svijet nagore i kako je Nathan Never ludist jer shvaća da tehnologija vodi otuđenosti.

To nije točno.

Tehnologija ne vodi otuđenosti nego ljudi koji ju koriste, koriste ju na način da tehnologija na kraju doprinosi otuđenju. Znači nije kriva tehnologija sama, nego oni koji je ne upotrebljavaju kako treba. Zašto ljudi u onom selu na Teritoriju u Pustinjskim razbojnicima imaju manje praktičnih problema? Ne zbog toga što nema tehnologije nego zato što bi ljudi pokvarili sve upotrebom tehnologije jer je ne bi upotrebljavali kako treba (možda i bi ali ipak je to Nathanov svijet). Istina, kada nema tehnologije, nema ni njene zloupotrebe ali ajmo onda ukinuti automobile zato što se svako malo neki glupi klinac vozi pijan pa ubije nekoga. Nije kriva tehnologija koja je izumila auto nego čovjek koji ju je krivo upotrebljavao.

Nathan Never SP 03:LOV NA LOPOVA
Simpatična pričica, pomalo martimisterijevska na momente, iako ovdje nemamo Serru u posebno dobrom raspoloženju. Crtež? Casini k'o Casini.
Crtež:6/10
Dodatak:
Crtež:5/10

Tag:
- prvo pojavljivanje April, May i June Frayn
mladjo Posted - 09/04/2019 : 16:08:19
P.S. Vezano za Reiserovu tajnu:zanimljiva je Acina opaska u kometarima recenzije kako se prečesto ponavlja jedan te isti narativni niz:Citiram: Opet imamo standardno Nathanovo istraživanje,ponovljeno po tko zna koji put;dakle intervju sa raznim osobama,pa slanje podataka Sigmundu koji sve to ubaci u svoj super-kompjutor i koji se za dan-dva javi sa riješenjem zagonetke,ali ne može to priopćiti Nathanu (i tako ga upozoriti na opasnost)jer je ovaj baš u tom trenutku odsutan"
Da, fakat, možda je i prečesto tako, barem ovaj dio sa Sigmundom.
mladjo Posted - 09/04/2019 : 15:46:55
Nathan Never SD 34:STRAVA NAD NAMA
Odlična epizoda i dostojan nastavak izgubljenog svijeta. Ok, na početku imamo totalnu kopiju ST:TNG posade (kapetan je isti Picard, prvi časnik je isti Riker, Link je Data,doktorica Sirtis je savjetnica Troi (koja se inače zove Martina Sirtis), lik iz skladišta Burton je Geordi La Forge (koji se u stvarnom životu zove Levar Burton), a komandni most je isti iz Enterprisea - D, al' ajde jbga:)) Onija još nema ali se ova ekipica koja se bori protiv njih pojavljuje već drugi put. Ok, sam rasplet, odnosno glavna spika oko čudovišta je mogla biti malo kompleksnija ali i ovako priča u cjelini dosta dobro funkcionira. Crtež je fakat prva liga.
Scenarij:8/10
Crtež:9/10

Tagovi:
- prvo pojavljivanje Linka
- četvrto pojavljivanje Olivije Olling
- drugo pojavljivanje kapetana Hashimota
- prvo pojavljivanje robotice Olge
- četvrto pojavljivanje Ann Never
- drugo pojavljivanje Ran
- drugo pojavljivanje ekipe koja se bori protiv Onija

Nathan Never SD 35:DJECA NOĆI
Eh da, Medda...Već se dešavalo da ovaj inače dosta dobar scenarista napiše i nešto što baš i ne odgovara njegovoj reputaciji. Fakat je zanimljivo da je isti čovjek napisao ovo i Ljude sjene ili Opsesiju. Također, radnja je na momente toliko nepovezana da je to strašno. Uglavnom, svojevrsni nastavak Vampyrusa nije ispunio očekivanja, a i Mari je ovdje ispod svoje razine.
Scenrij:5/10

Tag:
- drugo pojavljivanje Lucy iz budućnosti
- drugo pojavljivanje Ala Goodmana
- drugo pojavljivanje Andyja Havillanda

Nathan Never SD 36:LOVCI I LOVINE
Evo (opet?) zanimljive situacije gdje se ne slažem sa skoro svima oko neke epizode:))
Zapravo, moje mišljenje je najmanje dobro od svih koji su je komentirali:))
Ovo mi je među najmanje dobrim NN epizodama. Šteta jer potencijal koji pruža Hell's island je ogroman. Inače onaj Ken je fakat ludilo od lika, otkud nabildani ljepotan (sa, istina, malo čudnom facom) na takvom mjestu jer prije bi pripadao nekakvoj teretani na 7. razini:))
Ni Bonazzi nije ovdje nešto posebno.

Tag:
- drugo pojavljivanje Hell's islanda

Nathan Never SD 37:REISEROVA TAJNA
Eto koji put i Vigna iznenadi. Dosta dobra detektivska priča sa ok "tamnom" atmosferom. Nije sad to nešto vrhunski napravljeno, sve se vrti oko istih nekoliko likova ali kad se sve zbroji, dobije se i više nego solidno (detektivsko) ostvarenje.
Crtač Alberti je ovdje bolji nego u "Kitovom pjevu".
Spock Posted - 04/04/2019 : 12:37:57
quote:
Originally posted by Jerry Krause

quote:
Originally posted by mladjo

Nathan Never SD 33:OPSESIJA
Kakva epizoda ljudi moji! Kakva odlična stvar!

Obožavam ovu epizodu, slažem se. A većini je ljudi ostala ispod radara.

Nije baš tako. Pravi znalci znaju što valja!

Evo moj komentar iz 2009. za tu epizodu:

Medda je najjači, najorginalniji, najbolji, naj.., naj... NN scenarist, a to dokazuje i ovom epizodom, koja iako nije i jedna od njegovih najboljih, pršti od orginalnih ideja i zanimljivosti.

(priča: 10, scenarij: 9, crtež: 9, naslovnica: 9) - 93%
Jerry Krause Posted - 04/04/2019 : 09:42:38
quote:

Kakva epizoda ljudi moji! Kakva odlična stvar!

Obožavam ovu epizodu, slažem se. A većini je ljudi ostala ispod radara.
mladjo Posted - 04/04/2019 : 02:14:37
Kakva epizoda ljudi moji! Kakva odlična stvar! A kaj je najbolje uopće se ne sjećam ove epizode:)) Ovako dubinsko - psihološki razrađena tematika se rijetko viđa. Opsesija, ludost, promjena identiteta...Vrlo rijetko sam pod ovakvim dojmom nakon neke pročitane epizode kao što sam sada. Pa taj Medda...Mislim stvarno, najčešće piše ok/vrlo dobre stvari ali kad zabljesne, dobijemo Ljede sjene i Opsesiju.
A što se tiče drugih likova...Imamo hrpu odličnih. Al je legenda. Odlično je zamišljen i ovdje on i Nathan baš funkcioniraju kao iz "buddy - buddy" filmova tipa "Smrtonosno oružje". Glavna negativka je prva liga, mali profesor Schoeller je uspio na par strana ostaviti dosta dobar utisak, Sissy je opičen(a) i zanimljiva, a i fora mi je onaj Japanac doktor. Ok, Medda očito voli uvesti hrpu likova ali meni to ne smeta, a i ovdje je to napravljeno odlično.
Šteta što je ovo crtao Casini, makar je i on ovdje iznad prosjeka!
Scenarij:9/10

Tagovi:
- prvo pojavljivanje Aloysiusa Cassiusa Goodmana trećeg iliti Ala
- četvrto pojavljivanje Ishimorija

mladjo Posted - 03/04/2019 : 23:03:49
Bumo vidli i za ocjene iznad 100, a i do kuda ću dogurati:))

Nego, idemo dalje za iste pare

Nathan Never SD 29:KITOV PJEV
Jao Serra šta ti bi...Koliko ovdje ima patetike pa to je strašno. Jednostavno emocije nisu prenesene kako treba. Ok, imamo gnjev lovca prema lovini, gnjev jednog čovjeka prema bestijalnosti drugog jer ubija nedužne životinje, imamo i natjecateljsku spiku, mržnju, očaj, djevičansku potrebu da se slijede ideali i promijeni svijet...Sve je tu ali nekako krivo složeno. Mogao je to biti odličan Nathan u odličnom okruženju ali ništa od toga. Čitljivo i to je to.
Crtač je ok, malo na tragu Marija.

Ali samo malo.

Nathan Never SD 30:PRLJAVA ULICA
Eto ga na sad, poslije Serre ovdje je i Medda pobacio.A još je tu i iritantni Andy:))
Fora su te retrto spike sa net dekovima jer me podsjećaju na Cyberpunk/Gibsona/Neuromancera...
Crtež? A i Bonazzi je mogao bolje.

Tag:
- prvo pojavljivanje Andyja Havillanda

Nathan Never SD 31/32:BUFFALO EXPRESS/MRTVA ZEMLJA
Priča bi zapravo bila vrlo dobra i dobila bi ocjenu više da nema dvije fakat velike gluposti u scenariju:kao prvo, NN i Legs se pojavljuju kod lika koji se bavi ilegalnim prijevozom ultraopasnih kemikalija i kada ih on pita kako su čuli za njega, Nathan odgovori "čuo sam od prijatelja".Niti od kojeg su to prijatelja čuli, niti kada, niti gdje.Ma daaaaaj...
Super, ono, zamislite da švercate drogu, dođu vam dva lika i vele "čuj, mi bi raspačivali drogu za tebe, čuli smo od prijatelja da se ti time baviš". a vi velte "aha, od frenda ste čuli,ma nema beda, evo vam par kila za početak pa da vidimo kak bude išlo". Jea, rajt.
Drugi problem je pri kraju epizode kada im onaj lik u rudniku točno objašnjava kako se i gdje točno skladište kemikalije.
Jbte kako su svi ti kriminalci puni povjerenja. "Momci, da vam velim gdje to sve ide, vidite to se sve spusti ovdje, pa onda ovdje i tako. Ali ako vam rija kaj pita nemjte sam reći da sam vam ja nekaj rekel."
Bez veze.
Crtež mi je dosta dobar.

Jerry Krause Posted - 02/04/2019 : 14:19:40
quote:

quote:
Originally posted by SSM

Mladjo, slabe su ovo ocjene :) Evo u prvih 30 brojeva si podijelio sve redom petice i sestice za scenarij, a ovo vazi za nabolji period serijala. Meni je recimo specijalac broj 2 vrhunski, fenomenalna atmosfera. Vampyrus cista desetka. Mozda da ne citas po 4 epizode dnevno? Malo sale, naravno, ukusi se razlikuju, ali moj dojam prvih 30 epizoda je mnogo bolji.

Ha nije baš tako, imam samo jednu peticu, a sedmica ima koliko hoćeš:))
Meni je sedmica već ozbiljna ocjena, odnosno tu mi je već riječ o dosta dobrom dijelu.
Znači:
5 - prva prolazna ocjena, radnja/crtež može proći ali je sve to ne pretjerano kvalitetno
6 - ok štivo ali i dalje nije riječ o nekoj velikoj kvaliteti
7 - prva ozbiljnija ocjena, imamo štivo sa vrlo dobrim scenarijem i crtež na ozbiljnom nivou
8 - ovo je već fakat dobar strip
9 - odlična stvar, prva liga
10 - remek - djelo i žanra i umjetnosti uopće

Mladjo je malo strožiji po pitanju tih ocjena, ali svatko ima neki svoj sistem. Meni su recimo ocjene od 5-10. Baš me zanima kakve će ti mladjo biti ocjene iznad broja 100 (ako izguraš Nathana dovde).
mladjo Posted - 31/03/2019 : 00:17:42
quote:
Originally posted by SSM

Mladjo, slabe su ovo ocjene :) Evo u prvih 30 brojeva si podijelio sve redom petice i sestice za scenarij, a ovo vazi za nabolji period serijala. Meni je recimo specijalac broj 2 vrhunski, fenomenalna atmosfera. Vampyrus cista desetka. Mozda da ne citas po 4 epizode dnevno? Malo sale, naravno, ukusi se razlikuju, ali moj dojam prvih 30 epizoda je mnogo bolji.

Ha nije baš tako, imam samo jednu peticu, a sedmica ima koliko hoćeš:))
Meni je sedmica već ozbiljna ocjena, odnosno tu mi je već riječ o dosta dobrom dijelu.
Znači:
5 - prva prolazna ocjena, radnja/crtež može proći ali je sve to ne pretjerano kvalitetno
6 - ok štivo ali i dalje nije riječ o nekoj velikoj kvaliteti
7 - prva ozbiljnija ocjena, imamo štivo sa vrlo dobrim scenarijem i crtež na ozbiljnom nivou
8 - ovo je već fakat dobar strip
9 - odlična stvar, prva liga
10 - remek - djelo i žanra i umjetnosti uopće

Inače, baš mislim sutra ili pekosutra ponovo napraviti mali presjek pročitanog i po scenaristima i po crtačima, pa bumo vidli konačan rezultat!

Nego, idemo dalje s epizodama:

Nathan Never SD 28:GABRIJELOVA ZAGONETKA
Odlično! Bravo Serra i bravo De Angelis! Nikako mi nije jasna tako niska ocjena ove epizode u Deejevoj recenziji. Akcije ima na bacanje, to stoji ali opet imamo i dosta dobro razvijenu dramaturšku radnju, pojavljuju se nove činjenice, a objašnjavaju neka stare, uvode se novi likovi, priča je odlična...Ma ovo je prava stvar.
Nego, ne sjećam se sad više, a da ne gledam unaprijed - malo ću glasno razmišljati: Dakle, Gabrijel je dijete jedinke Bratstva sjene i čovjeka i to pravo dijete, dakle po prvi put se nije esencija člana Bratstva prebacila u drugu osobu, nego je stvoren novi život. E sad, da li bi tako bilo i da je Mary zatrudnjela i sa članom Bratstva koji je bio u tijelu čovjeka? Ja mislim da bi i da vrsta bića iz SP 2 nije bitna odrednica trudnoće.
Ali ok, sad imamo Gabrijela. Zašto je tako poseban? Ako je dijete Bratstva i čovjeka trebao bi imati izmiješane njihove elemente i to je to, međutim njegove moći su daleko superiornije nego što se očekivalo. Što je on?
Ne sjećam se odgovora ali sjećam se da objašnjenja postoje:))
Nego, to je sad zanimljivo:Ljudi sjene mogu biti a) u ljudima, b) kao biodroidi (što im nije uspjelo) ili c) tako da se rode poput Gabrijela. Što će na kraju prevladati?
E sad...Raven. Kako on u sve to spada fakat se više ne sjećam ali saznati ću uskoro:)) Je li to već tu ima naznaka Tehnodroida...?
Inače, zanimljivo je da se Skotos junior i senior uvijek pojavljuju zajedno, gdje je u epizodi jedna, tu je i drugi. Kal je ovdje kihnuo ali sjećam se da će se vratiti, ima ona neka scena na svemirskom brodu, Gabrijel je "zapamtio" Kala i sad ga vraća u život, bude to negdje uskoro bilo:))
Uglavnom, odlična epizoda, a Dee nema pojma:))
Scenarij:8/10
Crtež:8/10

P.S. Nusuth skine naočale i tek onda Nathan skuži da ima lice od June? Clarke Kentov sindrom:))

Tagovi:
- prvo pojavljivanje Gabrijela (ako ne računamo zadnju scenu iz specijala gdje je Mary sa trudničkim trbuhom :D)
- prvo pojavljivanje Ravena
- šesto pojavljivanje Aristotela Skotosa
- šesto pojavljivanje Kala Skotosa
- drugo pojavljivanje Mary Mathers
- treće pojavljivanje Nusuth
- treće pojavljivanje Ann Never
- drugo pojavljivanje Leyle Dochateu
SSM Posted - 30/03/2019 : 22:07:20
mladjo Posted - 30/03/2019 : 20:50:42
Evo pročitao sam jučer 4 NN-a pa da javim utiske

Khm, zo:

Nathan Never SD 24:VAMPYRUS
Ponovo ću početi sa crtežom - Mari je stvarno majstor atmosfere. Iako sam kao klinac (a i malo kasnije) nedovoljno cijenio njegove radove, sada vidim da takvu "mračnu razmuljanost" on izrazito dobro odrađuje. I dalje volim pravilnije, "čišće", sterilnije crteže ali volim i Marija.
Sama priča nije ništa posebno, već se više-manje glavni zaplet vidi u početku, nema nekih iznenađenja i zapravo glavna odlika ove epizode je Marijev crtež. Da je ovo crtao Casini...Bah.
Na zadnjim stranama vidimo slike budućnosti, e sad već sam zaboravio koliko je to bitno za radnju ali vidim iz recenzije da se taj svijet još spominje.
Crtež:8/10

Tag:
- prva pojava Lucynog dnevnika

Nathan Never SD 25:SRCE TAME
Ah Vigna i Casini...Pobjednički tandem!:)) Ali možda je i bolje da ih se odvali u jednom broju zajedno pa da smo mirni :D
Sve u svemu, prosječna epizoda ali ne mogu se oteti dojmu da je u rukama boljeg scenarista i boljeg crtača ovo moglo biti puno, puno bolje. I ta atmosfera, tjeskoba, strah...Sve je to moglo biti bolje prezentirano da su se toga uhvatili npr. Serra i De Angelis. Može i Meda, on je dobar za te patetične epizode:))

Nathan Never SD 26:JA, ROBOT
Pisao sam već o tome ali da ponovim:meni su tri Asimoljeva zakona osnova robovlasničkog sustava. Imaš misaono biće koje podvrgavaš pravilima koji idu tebi na korist? Hm...Ali s druge strane, koliko bi trebalo robotima da skuže da su pametniji i snažniji od ljudi i da ih odluče, khm, eliminirati? Terminator scenarij? A zašto da ne? Teme za raspravu, svakako. Ovdje imamo scenaristički vrlo dobru epizodu ali posebno ističem odličan crtež F. Bastianonija koji mi je jedan od najboljih dosad.
Crtež:9/10

Tagovi:
- drugo pojavljivanje C-09
- četvrto pojavljivanje Jacka O'Ryana
- treće pojavljivanje Olivie Olling
- drugo Macovo pojavljivanje

Nathan Never SD 27:POSLJEDNJI VAL
Ima tu dosta dobro prenesene melankonije, ima tu i Nathanove prošlosti, ima Laure, ima svemira...Ali Vigna i Casini...Bah. Makar, zbog nekoliko stvarno dobrih scena, ovdje Casiniju dajem sedmicu.

P.S. Koje đubre je Nathan - frendu je oteo curu. Jbmti...

Tag:
- drugo pojavljivanje Laure L. Never

Kerempir Posted - 29/03/2019 : 11:21:47
Malo sam stao zbog drugih obaveza, ali evo ukratko

173 Nalog za umorstvo
174 Zavjera na Melpomeni

Još uvijek su svježe rane par godina nakon rata, pa se Zemlja i orbitalne postaje nalaze u zategnutim odnosima. Ipak, javljaju se i prvi glasovi za stvaranjem normalnih i miroljubivih odnosa između nekad zaraćenih strana, a Joan Grant, udovica senatora Roberta Granta sa Melpomene koji je prije rata pokušavao obuzdati huškačku politiku (vidjeti epizodu 132 Vjetrovi rata) , na političkoj baštini svog pokojnog muža predvodi taj pokret što se, naravno, ne sviđa određenim ljudima iz poslovne zajednice, pa odluče primijeniti najjednostavnije rješenje i nadmudriti Agenciju Alfu koja je zadužena za zaštitu Grantove.

Volim takve političke intrige i akciju, a tu su mi i omiljeni Medda i Casini, a opet, nešto mi fali da ovo bude izvrsna priča.

Priča lako teče, ali služio sam da što sam stariji, u stropovima i filmovima me sve manje privlače akcijske scene, i dakle što ih je više, priča mi je "praznija". Znam da ovakve priče ne mogu bez malo akcije, a i bez obzira to mi je Casini majstor za takve dijelove, brzo bih preletio takvih stranica. Ipak Casiniju nalazim veliku zamjerki na Nicoleinom izgledu, izgleda baš babasto.

Daljnji tijek radnje lijepo teče, pun neočekivanih obrata do samog kraja, ali jako mi upada neuvjerljiva motivacija ljudi koji žele smaknuti Joan Grant. Poslovni ljudi bi tražili rušenju trgovinskih barijera, dapače upravo oni su i angažirali Agenciju Alfu, a ne ostavljaju mi dojam ekstremiste iz pokreta za neovisnost, ili mafije kojoj odgovaraju iste barijere jer zarađuju na monopol u u švercu.

Druga nelogičnost mi je da u zatvorenom ekosustavu sa skučenim prostorom poput orbitalne postaje, postoje nekad bogataši dijelovi koji su prepušteni propadanju i preuzimanju od strane kriminalaca. Prihvatio bih to kao posljedicu generalnog propadanja postaje, ali u ovoj priči uopće ne vidim temelja za takve pretpostavke.

Sve u svemu, solidna priča sa određenim nedorečenostima.

Naslovnice su pak, prva mi je super, a druga za nijansu dvije slabija.

emirem Posted - 29/03/2019 : 10:02:16
I Jacques Cousteau bi se lupio dlanom po licu. Ti bi sisavci zavrsili ziher u barokomori!

Sto se tice one cetvrte razine sto strsi do sedme, izgleda da i u buducnosti nije iskorijenjena bespravna gradnja. 😋
mladjo Posted - 29/03/2019 : 08:23:01
quote:
Originally posted by Spock

quote:

Nathan Never LU SP 2:IZ DUBOKOG SVEMIRA

Medda je ovdje napravio dosta dobar posao iako nema toliko melankonije kao u nekim ranijim radovima. Ipak, ono što mi fali je nedostatak "klaustrofobične" atmosfere jer ovo mjesto radnje je kao stvoreno da dočara nekakvu stišnjenost, težinu, pritisak... Sve u svemu, epizoda je dobro narativno postavljena, a i likovi su čist' ok. De Angelis je odradio solidan posao s tim da fali malo više scena podvodnog eksterijera. Možda bi Mari bio bolji za dočaravanje klaustrofobije na dnu mora?

Dodatak:

Tagovi:
- prvo pojavljivanje Mary Mathers
- drugo pojavljivanje Nusuth
- četvrto pojavljivanje Bratstva sjene
- peto pojavljivanje Aristotela Skotosa
- peto pojavljivanje Kala Skotosa

A nisu ti zasmetali kitovi i dupini na 5000 metara dubine?

Vidiš fakat, o tome nisam ni razmišljao!
supermark Posted - 29/03/2019 : 07:59:55
To su tehnološki napredni kitovi i dupini
Ne možeš ih uspoređivati sa ovim današnjim
Spock Posted - 29/03/2019 : 05:53:56
quote:

Medda je ovdje napravio dosta dobar posao iako nema toliko melankonije kao u nekim ranijim radovima. Ipak, ono što mi fali je nedostatak "klaustrofobične" atmosfere jer ovo mjesto radnje je kao stvoreno da dočara nekakvu stišnjenost, težinu, pritisak... Sve u svemu, epizoda je dobro narativno postavljena, a i likovi su čist' ok. De Angelis je odradio solidan posao s tim da fali malo više scena podvodnog eksterijera. Možda bi Mari bio bolji za dočaravanje klaustrofobije na dnu mora?

Dodatak:

Tagovi:

A nisu ti zasmetali kitovi i dupini na 5000 metara dubine?
mladjo Posted - 28/03/2019 : 22:27:25

Dodatak:

Tagovi:

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page