forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 NATHAN NEVER

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

-  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.

T O P I C    R E V I E W
mladjo Posted - 04/05/2010 : 00:04:43
Nathan Never
kronike budućnosti

Dobro došli u budućnost dragi prijatelji!
"Budućnost je nesigurna baš kao i prošlost" - kaže jedna pjesma grupe Vaya Con Dios i kada je slušam ne mogu a da se ne sjetim čovjeka koji u sebi najbolje utjelovljuje te riječi. Čovjek je to koji ne zna što mu donosi ocean snova koji ga vraća u prošlost, a onda ga poput oluje baci u vrtlog budućnosti zajedno sa bremenom sadašnjosti. On se ne miri sa bolom, sa tugom, ne miri se sa sobom. Što je stariji to je iskusniji, ali jednom kada se uvuče pod kožu, bol postane opipljiva i kao da čovjek ni ne može više bez nje...Nathan to možda najbolje zna.
Kako ga razumjeti? Krivo pitanje. Kako ga ne razumjeti? Da li i dalje vjerovati da budućnost donosi bolje sutra? Zašto vjerovati da će ljudi odigrati drukčije? Na žalost, Nathanova budućnost je realna. Opasno realna. Jer ako smo nešto naučili to je da se povijest ponavlja i da čovjek nikada ne uči na greškama.
Ni drugih ljudi, a kamoli svojima.

Potaknut sjajnom Ultrasovom idejom sa DD topicom, odlučio sam napraviti jedan topic koji bi obuhvatio sve relevantno za Nathanov svijet. Trebao bi to biti topic koji će služiti raspravama/popisima/lakšem snalaženju, a naročito bi htio pomoći onima koji tek ulaze u Nathanov svijet da se laše snađu i informiraju.

Htio bih naglasiti jednu stvar: najveći dio moga znanja o Nathanu Neveru mogu zahvaliti dvojici ljudi: Vladimiru Tadiću - Djoletu i Danielu Kuzmiću - DeeCaju. Bez njihovih tekstova/recenzija/rasprava ne bi ni bilo ovoga topica.U odnosu na njih ja sam samo jedan mali amater. Posebno mi je pomogao Djoletov osvrt na univerzum Nathana Nevera, bez kojega bih se vjerojatno još uvijek vrtio ukrug:))
Stoga momci još jednom veliko hvala i keep the good work:))

SADRŽAJ:
1) Mali putokaz - kako čitati Nathana Nevera

2) USPOREDNI KRONOLOŠKI POPIS IZDANJA NATHANA NEVERA - popis sadrži sve relevantne podatke o stranim i domaćim izdanjima, uključujući i scenariste i crtače.Popis je sastavio član Ferri i može se također naći u podforumu "Popisi".

3) POPIS RECENZIJA - SLOBODNA DALMACIJA, LUDENS, LIBELLUS - mnoge recenzije još nisu napisane. Navalite!

4) NATHAN NEVER - RASPRAVE I TOPICI - popis nekoliko relevantnih topica o našem junaku. Nadam se da će ih biti još!

5) POPIS AUTORA

6)KRONOLOGIJA UNIVERZUMA/MULTIVERZUMA NATHANA NEVERA, autor:Djole

7) TEKST VLADIMIRA TADIĆA - DJOLETA O NATHANU NEVERU OBJAVLJEN POVODOM MAFESTA 2010.

8) SLIKA NATHANOVOG SVIJETA

9) LEGS WEAWER - POPIS EPIZODA SA NASLOVNICAMA

Novo - sažetci epizoda i pojašnjenja u vezi kontiniuma (u izradi)

10) USPOREDNI POPIS SVIH NATHAN NEVER IZDANJA UKLJUČUJUĆI REDOVNU SERIJU, SPECIJALCE, ALMANAHE...(u izradi)

GLAVNI LINKOVI:

NATHAN NEVER - stripovi.com

NATHAN NEVER - recenzije

NATHAN NEVER - facebook

NATHAN NEVER - Sergio Bonelli Editore

Eto prijatelji, to je zasada to. Ali, biti će konstantnih updejtovanja, a i plan je da svaki tjedan imamo novu temu za raspravu(ideja by Ultras na DD topicu)
Navalite!
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
ivanl Posted - 21/11/2018 : 08:35:39
quote:
Originally posted by supermark

quote:
Originally posted by ivanl

Kazu da su poskupila autorska prava. Ne znam, ali meni ne pada napamet prekidat sa Nathanom. Bit ce sigurno skuplji 20%. Ocekujem da ce sad cijena s popustom biti nekadasnja puna cijena, jbg.

A tko to kaže?
Izdavač ili "izvor blizak izdavaču"? :)

Izvor blizak izdavacu. A i vidis, po ovim promjenjenim cijenama 'novih' Zagora, Dylana...
danielp Posted - 21/11/2018 : 07:59:45
quote:
Originally posted by supermark

quote:

Kazu da su poskupila autorska prava. Ne znam, ali meni ne pada napamet prekidat sa Nathanom. Bit ce sigurno skuplji 20%. Ocekujem da ce sad cijena s popustom biti nekadasnja puna cijena, jbg.

A tko to kaže?

AKo je to tacno tek sada ce se smanjiti broj kupaca sa onih 250 na 150. Gomila je vec uzjavila da nece uzimati preko broja 200, a druga gomila ce prestati posle 250. Jedinu prodju imaju one knjige od 12+
risbozg Posted - 21/11/2018 : 07:57:55
da, i mene baš zanima otkuda ti ta informacija...
supermark Posted - 21/11/2018 : 07:54:33
quote:

A tko to kaže?
ivanl Posted - 21/11/2018 : 02:18:45
quote:
Originally posted by Jerry Krause

NN serijal nije nikad počivao na nekoj originalnosti, ali može se pohvaliti kako je odlično upakiran iz brojnih SF elemenata. S tim da je glavnu riječ vodio Serra koji je bio inspiriran u prvom redu s japanskom strip kulturom i brojnim mangama. Onda još malo dodajmo melankolije i teško životno breme na pleća glavnog junaka i uspjeh je bio zagarantiran.

Poslije je Vietti to okrenuo u drugom smjeru, ali i dalje je to ostao visokokvalitetan serijal s velikim globalnim pričama.

Tocno. Vec smo rekli da nema vise sto za izmisliti. A ovaj serijal iako lezi na temeljima drugih prica i autora, uspio je to sve objediniti u osobnu veliku 'storiju'. Sa prstohvatom melankolije i nostalgije glavnog aktera, te nevjerovatno dobro pogodenih i izbalansiranih unutarnjih i vanjskih karakteristika naseg junaka, uspjeh nije mogao izostati...a i recite mi molim vas, sto danas nije reciklaza u filmu,knjizi,stripu...?
ivanl Posted - 21/11/2018 : 02:10:20
Jerry Krause Posted - 21/11/2018 : 00:01:43
NN serijal nije nikad počivao na nekoj originalnosti, ali može se pohvaliti kako je odlično upakiran iz brojnih SF elemenata. S tim da je glavnu riječ vodio Serra koji je bio inspiriran u prvom redu s japanskom strip kulturom i brojnim mangama. Onda još malo dodajmo melankolije i teško životno breme na pleća glavnog junaka i uspjeh je bio zagarantiran.

Poslije je Vietti to okrenuo u drugom smjeru, ali i dalje je to ostao visokokvalitetan serijal s velikim globalnim pričama.
zeljko Posted - 20/11/2018 : 20:04:44
Zaboravio
Robota su od Asimova
Ima li išta originalno njihovo
agochkov Posted - 20/11/2018 : 19:01:18
quote:
Originally posted by zeljko

neke stvari su imanentne ljudskom rodu pa se ne trebaju uzimati kao da ih je neko "izmislio"
tu spadaju
zid i zmaj

kod nathana mi je fascinantno to s razinama
odakle li su to maznuli jos nisam skontao :D

Moebius - The long tomorrow? Inkal?
zeljko Posted - 20/11/2018 : 18:50:02
neke stvari su imanentne ljudskom rodu pa se ne trebaju uzimati kao da ih je neko "izmislio"
tu spadaju
zid i zmaj

kod nathana mi je fascinantno to s razinama
odakle li su to maznuli jos nisam skontao :D
solar Posted - 20/11/2018 : 17:30:07
quote:
Originally posted by fandango

quote:
Originally posted by solar

Iz recenzije na kojoj radim:

quote:
- zid koji razdvaja carstvo od sjevernog dijela gdje obitavaju undeadi/monsteri --- GoT rip

...Autorski dvojac osvrnuo se i na komentare o kopiranju drugih djela. Luca Enoch govori kako većina ljudi ne zna niti ih interesira što je točno izvor narativne konstrukcije. Na primjer, u vrijeme kada je Dragonero inicijalno zamišljen (1995. godina) priče Georgea R. R. Martina nisu ni postojale a inspiracija za Veliki Bedem tj. zid koji presjeca Erondar, (nešto slično postoji i kod Martina) pronađena je u antičkoj povijesti. Najbolji primjer je Hadrianov Zid koji je izgrađen u 2. stoljeću poslije Krista, za obranu sjevernih granica Rimskog carstva u provinciji Britaniji.

quote:
- buđenje undead zmajeva i magije --- GoT rip

Primarna inspiracija za Dragonera bili su mitovi i legende iz japanskih, ruskih i nordijskih zemalja, poput Sigurda iz Völsunga sage gdje junak ubija zmaja i slučajno ispija njegovu krv što mu daje određene moći.

Sigurd ubija zmaja Fafnira, ilustracija iz 1900. godine, link:
https://i.imgur.com/XJUVmbG.jpg

Tu su i određeni narativni elementi koji bi se mogli smatrati kao neortodoksni; imamo Tehnokrate, moćan savez posvećen razvoju tehnologije, orci nisu nužno zle zvijeri kao što su prezentirani u nordijskim legendama ili Tolkinovim romanima, nego rasa kao i sve druge sa kulturom i običajima.

Kaj nije Hadrijanov zid inspirirao i Martina? (Plus Rat ruza i romani Mauricea Druona i jos petsto drugih stvari.) Tak da je pitanje u biti sto je bilo prije, kokos ili jaje. Radje uzivajmo u citanju. I kace novi Nathani?

Naravno da je tako, ali kad ekipa sebe uvjeri u suprotno - nema pomoći.
zeljko Posted - 20/11/2018 : 16:57:53
preskupo za amatere scenariste koji kopiraju i đone popoularnu umjetnost oko sebe od knjiga filmova do crtaca
risbozg Posted - 20/11/2018 : 16:37:31
quote:
Originally posted by DiSkAcH

I šta je sada redovna cijena NN po 215kn komad(znam da ide onih 20% u prva dva mj)? :(
Koliko vidim to su zadnje cijene...stvarno jako skupo.

taj je bil djelomično obojen pa je bio "malo skuplji"...inaće su bili 175..140 s "popustom" , a koliko bu sad ???
vil si rekli su sljepci..
Kerempir Posted - 20/11/2018 : 16:35:41
Sad mi drago što nisam išao na Dragonera.
DiSkAcH Posted - 20/11/2018 : 16:23:14
I šta je sada redovna cijena NN po 215kn komad(znam da ide onih 20% u prva dva mj)? :(
Koliko vidim to su zadnje cijene...stvarno jako skupo.

ivanl Posted - 20/11/2018 : 09:04:29
Kazu da ce biti jos jedna tura Libellusa za Bozic. Nesto 'novih' epizoda, nesto 'starih' za krpanje rupe. Asteroid Argo...uglavnom, slijedeca tura bi trebala sadrzavat najvise Nathana...
fandango Posted - 20/11/2018 : 08:10:53
quote:
Originally posted by solar

Iz recenzije na kojoj radim:

quote:
- zid koji razdvaja carstvo od sjevernog dijela gdje obitavaju undeadi/monsteri --- GoT rip

...Autorski dvojac osvrnuo se i na komentare o kopiranju drugih djela. Luca Enoch govori kako većina ljudi ne zna niti ih interesira što je točno izvor narativne konstrukcije. Na primjer, u vrijeme kada je Dragonero inicijalno zamišljen (1995. godina) priče Georgea R. R. Martina nisu ni postojale a inspiracija za Veliki Bedem tj. zid koji presjeca Erondar, (nešto slično postoji i kod Martina) pronađena je u antičkoj povijesti. Najbolji primjer je Hadrianov Zid koji je izgrađen u 2. stoljeću poslije Krista, za obranu sjevernih granica Rimskog carstva u provinciji Britaniji.

quote:
- buđenje undead zmajeva i magije --- GoT rip

Primarna inspiracija za Dragonera bili su mitovi i legende iz japanskih, ruskih i nordijskih zemalja, poput Sigurda iz Völsunga sage gdje junak ubija zmaja i slučajno ispija njegovu krv što mu daje određene moći.

Sigurd ubija zmaja Fafnira, ilustracija iz 1900. godine, link:
https://i.imgur.com/XJUVmbG.jpg

Tu su i određeni narativni elementi koji bi se mogli smatrati kao neortodoksni; imamo Tehnokrate, moćan savez posvećen razvoju tehnologije, orci nisu nužno zle zvijeri kao što su prezentirani u nordijskim legendama ili Tolkinovim romanima, nego rasa kao i sve druge sa kulturom i običajima.

Kaj nije Hadrijanov zid inspirirao i Martina? (Plus Rat ruza i romani Mauricea Druona i jos petsto drugih stvari.) Tak da je pitanje u biti sto je bilo prije, kokos ili jaje. Radje uzivajmo u citanju. I kace novi Nathani?
ivanl Posted - 20/11/2018 : 02:04:27
quote:
Originally posted by Jerry Krause

A što tek reći za nas koji smo pratili serijal od samog početka od '94. U jednoj epizodi eto ti sestara May kad ono češkaš se po glavi tko je sad ovo kao iz vedra neba. Puno je još takvih primjera kad se nije pratio serijal s popratnim edicijama.

Tocno. Zato sam i rekao, da kad uhvatim vremena, obnovit cu kompletno gradivo, sa svim edicijama, po redosljedu citanja...ali bas treba vremena za to. (Prije par godina sam procitao ponovo kompletnog Dylana, sve sto je izaslo na ovim prostorima, za sto je takoder trebalo vremena), ali Nathan je najkompleksniji Bonelli i trebalo bi uloziti dodatan trud za razumijevanje cijele slike, koja cesto ode u buducnost, pa se vrati,pa...kompleksan, sirok svijet.
Jerry Krause Posted - 19/11/2018 : 19:46:46
A što tek reći za nas koji smo pratili serijal od samog početka od '94. U jednoj epizodi eto ti sestara May kad ono češkaš se po glavi tko je sad ovo kao iz vedra neba. Puno je još takvih primjera kad se nije pratio serijal s popratnim edicijama.
Kerempir Posted - 19/11/2018 : 19:04:34
Preporuča se čitati po redu, ali eto nisam ni ja ispočetka počeo i brljao sam po redoslijedu pa čitanje ništa nije izgubilo na draži.
Jerry Krause Posted - 19/11/2018 : 17:35:57
quote:
Originally posted by zeljko

almanahe treba i specijalce čitati i posjedovati

gigante možda samo prvi, četvrti i deseti
ostalo skenirano

na ostalo ne zelim gubiti vrijeme

bice blagovremeno javljeno sve od kune

Ti si nekad bio mjerodavan za davati savjete na ovom topicu. Više nisi otkad ti je rječnik postao kao u grintavog, gunđavog starca. ;)
zeljko Posted - 19/11/2018 : 16:01:53
almanahe treba i specijalce čitati i posjedovati

gigante možda samo prvi, četvrti i deseti
ostalo skenirano

na ostalo ne zelim gubiti vrijeme

bice blagovremeno javljeno sve od kune

Jerry Krause Posted - 19/11/2018 : 13:58:40
quote:

Eh ti popratni serijali, argo, agencija alfa, specijali, giganti,almanah...jel mogu ja to čitat ako nisam čitao glavni serijal?
Tj da budem precizniji sjećam se nečega iz djetinjstva, onog zlog grka za laserskim bičem, neke djece u napuštenom gradu, skriveni dinosauri u pustinji...
Pitanje bi bilo koliko gubim , tj gubim li uopće?
Kužim ja da je tu vj jedna veća priča u pozadini, ali mi se nekako čini da nije ništa super bitno.

Ne bih ti to preporučio, pogotovo kod Nathana ni za živu glavu. Specijalce nikako, gigante nikako, AA recimo brojeve 2, 3 ili 5 nikako, almanahe bi jedino mogao jer su dio sage o Nathanovoj prošlosti. Tako da čitaj Nathana po redu ili ga se okani. ;)
ivanl Posted - 19/11/2018 : 08:51:59
Sto se glavnog(redovnog) serijala tice, probaj uzesti/nabaviti komplet Slobodne Dalmacije/Ludensa za prvu rundu. Ne znam koliko to kosta/vrijedi (ja san svoje uzimao na kiosku). Ne bi trebalo bit skupo. A i imaces vecinu Castellinijevih naslovnica.
DiSkAcH Posted - 19/11/2018 : 07:08:38
quote:

quote:

Eh ti popratni serijali, argo, agencija alfa, specijali, giganti,almanah...jel mogu ja to čitat ako nisam čitao glavni serijal?
Tj da budem precizniji sjećam se nečega iz djetinjstva, onog zlog grka za laserskim bičem, neke djece u napuštenom gradu, skriveni dinosauri u pustinji...
Pitanje bi bilo koliko gubim , tj gubim li uopće?
Kužim ja da je tu vj jedna veća priča u pozadini, ali mi se nekako čini da nije ništa super bitno.

Mozes citati odvojeno.
Ali postoji 'shema' citanja svih izdanja jedan za drugim, kako je zamisljeno u Italiji. Takvim redosljedom je puno bolje i zanimljivije. Sad, trebao bi imati par stotina naslova zaredom pa 'upri'. Ja imam volju, cim mi vrijeme dopusti, sve ponovo procitati bas po toj 'shemi', koju imas u NN almanasima.

Valjalo bi prvo sve imat (odlučio sam prvo probat kompletirat sve osim glavnog serijala, pa se onda bacam na njega). Doduše imam skenove (i to kronološki poredane baš kako bi trebalo ići), ali sam ovo odlučio skupit, vj sam se prekasno sjetio...ali nada je kurva
Ugl. sad su mi prvo na redu za čitanje Locke and Key, 100 metaka 3,4,5, svašta-nešto kraće pa se onda bacam na Nathana, ili ću čak možda i šarat malo Nathan malo ostalo da mi se ne zgadi

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000