forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 Dokumentarci & co.

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
sawitch Posted - 06/07/2009 : 15:50:39
Kad smo vec krenuli sa dokumentarcima, ovde cu kaciti linkove zanimljivih na koje naidjem.. Mozete i vi isto... Evo sad skidam neke od National Geographica o Mafii.. Imaju zalepljen hrvatski prevod..

Serijal se zove The Mafia ili Inside the Mafia:



1. Mafia what Mafia?

http://rapidshare.com/files/242581941/Mafijasi.-.Mafija_.kakva.mafija.tvrip.crosub.XviD-ETC.part1.rar
http://rapidshare.com/files/242582112/Mafijasi.-.Mafija_.kakva.mafija.tvrip.crosub.XviD-ETC.part2.rar
http://rapidshare.com/files/242582274/Mafijasi.-.Mafija_.kakva.mafija.tvrip.crosub.XviD-ETC.part3.rar
http://rapidshare.com/files/242582340/Mafijasi.-.Mafija_.kakva.mafija.tvrip.crosub.XviD-ETC.part4.rar

Password: www.error.gs

2. Going global:

http://rapidshare.com/files/244236162/Mafija.-.Globalizacija.PDTV.crosub.XviD-ETC.part1.rar
http://rapidshare.com/files/244236352/Mafija.-.Globalizacija.PDTV.crosub.XviD-ETC.part2.rar

Password: www.error.gs

3. The great betrayal

http://rapidshare.com/files/250492189/Mafija.-.Velika.izdaja.PDTV.crosub.XviD-ETC.part1.rar
http://rapidshare.com/files/250492659/Mafija.-.Velika.izdaja.PDTV.crosub.XviD-ETC.part2.rar

Password: www.error.gs

4. The Godfathers

http://rapidshare.com/files/250491118/Mafija.-.Kumovi.PDTV.crosub.XviD-ETC.part1.rar
http://rapidshare.com/files/250491595/Mafija.-.Kumovi.PDTV.crosub.XviD-ETC.part2.rar

Password: www.error.gs

Cover nisam mogao da nadjem, ako neko uspe, neka mi posalje na sawitch@gmail.com pa da ga ovde lepo okacim..

Ocekujem puno interesantnih dokumentaraca...
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Poli Posted - 18/01/2024 : 16:25:14

Nazalost, istina jeste cesto teska i tesko se svari... :/


DiSkAcH Posted - 18/01/2024 : 12:21:09
Pogledao sam i doku od sestre Kras. Uf uf, teško, baš teško...
Ima puno baš teško gledljivih scena.
DiSkAcH Posted - 15/01/2024 : 15:13:29
Pogledao sam Scream For Me Sarajevo.
Mogu samo reći da sam ostao paf.
Da budem iskren, nisam imao pojma tko je Bruce Dickinson jer ne slušam tu vrstu muzike (sada bome znam tko je i što je).
Dokumentarac sam htio pogledat jer je prvo nisam imao pojma za događaj, a drugo jer me tema privukla.
Zanimljivo je vidjet i čut kao prvo zašto je tim mladima u to grozno vrijeme toliko značilo biti na tom koncertu, a onda rekao bih i čelična muda B.D.-a i njegovog banda. Jer oni su sigurno mogli birati gdje će i što će.
Svidio mi se, ali ima svega i nije možda za one slabijeg želuca (ima scena koje te baš emocinoalno samelju.); na žalost, to je bila stvarnost...ukratko doku je o tome kako je B.D. održao koncert '94-e u Sarajevu pod opsadom.


Kako sam došao do ovoga?
Nedavno je jedan Youtuber kojeg pratim (tj Youtuberica) napravio video o Warajevo-u. ZX Spectrum emulatoru koji je u to doba bio jedan od boljih, ako ne i najbolji.
Radili su ga 2 studenta iz BiH od '93e nadalje, za ostalo prilažem link na video, super je kao i većina videa koje radi. A onda je netko u komentarima spomenuo Scream...pa sam odlučio pogledati.


Sneaksie Thiefsie Posted - 12/09/2023 : 07:33:24
Galaksija - računar koji je odbio da umre!
Paka01 Posted - 09/09/2023 : 09:41:41
El Shatt - nacrt za utopiju

Jučer su bile dvije projekcije u kinu u Podgori, odma jedna iza druge, tolika je bila zainteresiranost za ovaj dokumentarac. Ništa čudno s obzirom da je masa ljudi s područja Podgore i Makarske rivijere bila u zbjegu u El Shattu za vrijeme Drugog svjetskog rata. Sve u svemu meni odličan dokumentarac, drago mi je što nema klasičnog naratora već ljudi koji su stvarno bili tamo pričaju priču, svoja sjećanja i svoje dojmove dok se istovremeno na ekranu vrte stare fotografije i snimke. Definitivno preporuka ako vas zanima ova tema.

https://www.dokumentarni.net/2023/06/29/el-shatt-nacrt-za-utopiju-putevima-utopije/
Imrahil Posted - 03/08/2023 : 14:53:59
Da, taj deo isto odličan
Caleb Posted - 02/08/2023 : 19:05:37
Pocepao sam se od smeha u onim delovima sa Laurentisom.
Imrahil Posted - 02/08/2023 : 12:10:42
Dobar ovaj dokumentarac o Arnoldu, tri epizode kao tri faze njegovog života (bodibilding, gluma, politika). Dosta zabavnih momenata, ponešto znao, većinu nisam. Nisam znao recimo da Švarci prvobitno trebao da glumi Rivsa a OJ Simpson bio opcija za Terminatora ali im nije delovalo da ima taj killer instinkt u sebi
Plus, fino se dotakao i kako sjebao sam sebi brak te odnosi u porodici tokom odrastanja. Mana, nema Predatora u filmskom segmentu
Poli Posted - 02/08/2023 : 11:40:05

Je, ovaj o Zappi je bas dobar, mislim da bi bio barem ok i onima koji nisu toliko upoznati s njegovim radom.


fandango Posted - 31/07/2023 : 15:47:18

U zadnje vrijeme gledao sam uglavnom dokumentarce. Prvo seriju Muhammad Ali Kena Burnsa i njegovog tima. Tu ne moram trositi previse rijeci, cim je Burns u pitanju radi se o filmovima/serijama visoke kvalitete, pa ni ova nije iznimka po tom pitanju. Prati se kronoloski Alijev zivot i karijera u 4 epizode od sat i pol, no unatoc trajanju htio sam jos. Zanimljivo prezentirani zanimljivi zivot.

Dalje, htio sam saznati nesto vise o dvoje muzicara za koje sam oboje recimo znao da postoje i slusao uglavnom sporadicno, putem najvecih hitova i ploca, ali nikada nisam bas zagrebao ispod povrsine. Prva na redu je bila Nina Simone i film What Happened, Miss Simone? Ima ga na Netflixu. Rekao bih standardan dokumentarac i najvazniji dio njezine karijere prezentiran u sat i cetrdeset. Saznao sam puno toga o njenom zivotu i radu, a interesantno da ju je glasoviru poducavala zena naseg porijekla (ne sjecam se tocno prezimena sad).

Film Zappa mi je bio nesto bolji, o njemu sam znao neke stvari, ali sam saznao neke detalje. Vjerojatno nekome tko je njegov fan ili fan Nine Simone prezentirano nece biti toliko novo, ali meni koji sam htio saznati nesto vise, funkcija je ispunjena. Zappu je rezirao Alex Winter, koji je s Keanuom Reevesom glumio u Billu i Tedu.

U svakom slucaju, preporuka i za ssriju i za oba filma, blaga prednost Zappi radi Zappe.

Cromwell Posted - 13/04/2023 : 10:34:19
Ja uspio uhvatiti samo Tustu. I da, solidno je ali začudilo me da osim dva tri kadra uopće nije bilo Uljanika, izjava njegovih radnih kolega i također ništa o ćiribircima te kultnoj prostoriji za probe u legendarnoj Villi nešto. Ipak su to neke esencijalne stvari koje su morale biti obuhvaćene u ta gotovo 2 sata filma.
Daleko mi je bolja i iscrpnija bila knjiga dr. Frica.
fandango Posted - 12/04/2023 : 08:31:08

Nema na cemu! Uspio sam uloviti Tustu i Srbenku, Tusta je trebao biti dokumentarac o pjevacu KUD Idijota, na kraju je ispao film o bendu, a Srbenka prati postavljanje Frljiceve predstave o Aleksandri Zec. Oba solidna, Srbenka ipak bolji film.

Btw Cromwell, jesi uspio naci Djecu tranzicije? Ako nisi, posaljem ti fajl nekako. Javi mi na PM ako ti treba.

Cromwell Posted - 09/04/2023 : 09:38:09
Super! Hvala! :)
fandango Posted - 09/04/2023 : 07:45:15
Jos danas i sutra 15 besplatnih dokumentaraca na stranicama HAVC-a:

https://havc.hr/infocentar/novosti/h15-online-vikend-od-8-do-10-travnja-besplatno-pogledajte-cak-15-domacih-dokumentaraca#
vukozec Posted - 22/02/2023 : 11:53:01
Stanje za povampirenim nacionalizmom i međunacionalnim/međuvjerskim netrpeljivostima na prostoru bivše Jugoslavije danas je puno gore nego što je bilo krajem 80ih pred raspad te države. Ako je iz ondašnje situacije buknulo onakvo ludilo, ne moramo se zavaravati što bi se desilo sad, kad je cijeli prostor natopljen benzinom i dovoljno je tek da netko baci šibicu.
Poli Posted - 22/02/2023 : 10:06:15
quote:
Originally posted by sawitch

U danasnjem narativu kada ovo spomenes u Srbiji okomi se na tebe i kuso i repato. Bas cu pogledati ovo mada slovenacki ne razumem nista.


Kako napisah, slovenacki su samo titlovi i mislim da Jelena prozbori 2-3 recenice na slovenackom, sve ostalo je na "domacem". ;)


Pa bas zbog toga vredi ponavljati sve ovo, da se ne zaboravi i da bi bar teoretski ne islo tako lako onim populistima i nacionalistima da ponovo rasiru mrznju.

I ovo uopste nije o stranama ili zauzimanju pozicija. Sve strane mogu gresiti i sve strane mogu imati umrljane ruke, no relativizacija nikada ne pomaze.
Konkretno u vezi Bosne i nekih danasnjih, to jest u poslednjim godinama aktuelnih izjava tamo, ovakvi dokumentarci jesu i dalje potrebni. S druge strane nisam naivan pa znam da nece promeniti mnogo, no zato ne treba odustati, ocajavati. Nekih ljudi se ne da promeniti, pa ni da sami svojim ocima vide stvari. Ili mozda tek tada... Setih se sada Nemaca u ww2, mislim na civile koji su ziveli pored konc. logora i svi su rekli da nisu imali pojma sta se tamo desavalo, da nisu nikada nista videli, culi ili osetili. A ono smrad bio svuda naokolo. I tad su ih vojnici naterali da idu kroz celi logor i pogledaju svugdje, i u peci gde su i dalje bili ljudski kosturi. Tad nisu vise mogli da poricu.


Ne ponovilo se!

sawitch Posted - 22/02/2023 : 09:45:51
Odgledao. Tuga :( Nadali smo se da ce nas ovakve stvari nauciti da odbacimo mrznju ali gledam kako se nista nije promenilo.
sawitch Posted - 22/02/2023 : 08:36:31
U danasnjem narativu kada ovo spomenes u Srbiji okomi se na tebe i kuso i repato. Bas cu pogledati ovo mada slovenacki ne razumem nista.
Poli Posted - 21/02/2023 : 12:46:04

Sarajevo, 1425 dni groze (2023, Jelena Aščić, RTV Slovenija) aka Sarajevo, 1425 dana užasa
https://365.rtvslo.si/arhiv/mednarodna-obzorja/174935822

Suptilan i nesenzacionalan dokumentarac RTV Slovenije o opsadi Sarajeva kojeg je napravila nasa novinarka Jelena Ascic, sestra forumasa Krasa (sam je to izjavio ovdje na forumu tako da ne izdajem neke privatne stvari). U linku iznad je dostupan cijeli dokumentarac, samo su titlovi na slovenskom.

Prije nego se netko uvrijedi i krece dreka o politici i slicnome, ovo je antiratni doku i prije svega sluzi tome da se te stvari ne zaborave sto se rado događa sa povijesnim cinjenicama i huktanjem propagande, pogotovo sa vremenske distance. Neke stvari na prosto ne treba zaboraviti i uvijek trebaju biti kao opomena, slicno kao zlocini i genocid u 2. svjetskom ratu.

U prvom planu je svjedocanstva ljudi. U samo cetiri dana snimili su sesnaest sugovornika na razlicitim lokacijama. Nazalost, kod nas i dalje Jansevi ljudi drze svoje ruke nad RTV Slovenijom, a Jeleni su prijetili vec prije te nije pozeljna odgovornima na nacionalnoj televiziji.

"Ovakve dokumentarne filmove strane i nase produkcije snimaju mjesecima, pa i godinama. Gregor i ja bili smo sami, ali trud se isplatio. Ovim ljudima, a posebno roditeljima ubijene djece, puno znaci da ce se imena njihovih sinova i kceri spominjati na nasoj televiziji, rekli su mi to vise puta", rekla je Jelena Ascic, dodavsi kako izbjegava politizirati događaje od prije tridesetak godina. U "glavne uloge" stavila je ljude kojima je opsada preokrenula zivote i koje je otela najblizima.

"Zeljela sam predstaviti njihove price i iskustvo nezamislivog uzasa. Snajperisti su im ubijali djecu pred njihovim ocima. Sarajlije su skoro cetiri godine bile bez vode, struje, grijanja i hrane. Hiranje je, kao i smrt, postalo dio njihovog svakodnevnog zivota", rekla je.

Ujedno, Jelena Ascic kaze da smo bez obzira na svu agoniju u ovih trideset godina gotovo sve zaboravili, zbog cega se pojavljuju nova ratna zarista i napetosti. "Zlocini se ponavljaju unatoc floskulama 'Nikad vise'. Imamo tako kratko pamcenje."

Autorica filma sugovornike u filmu stavlja za primjer svima koji ne gaje mrznju ni prema kome, vec su proslost prihvatili kao dio svog zivota.




Novinarka TV Slovenija Jelena Aščić i snimatelj Gregor Naglav nad Sarajevom




Zanimljivo kako se neki koji su ucestvovali u zlocinima i silovanjima cesto izgovaraju da su bili prisiljeni u to, da su im to naredili njihovi nadređeni, da su to svi radili. Relativizacija i razna "opravdanja" te izgovaranja nisu i ne smiju biti prihvacena. Valjda se svatko moze svojom voljom odluciti hoce li slijediti zlocinska naređenja ili nece. Gdje ce podvuci crtu i mrdnuti mozak. Na kraju ce se ionako sam morati nositi time.
Danas u vrijeme tehnologija se tako cesto uhvate/prestrezu i slicna naređenja i izjave vojnika, kao sto se trenutno desava u Ukrajini gdje se prestrezu telefonski pozivi ruskih vojnika svojim domacima u kojima priznaju mnoge stvari ili pomenuta naređenja. Pitanje je samo hoce li netko na kraju i odgovorati za to. Na primjeru Sarajeva i Bosne siguno nisu. Stavise, zna se tacna imena i prezimena onih koji su mucili i gdje danas zive, ali nitko se nece bakciti time. Osudilo se par glavonja i vise manje je to to... Ali sta to pomaze kad imate i danas retardirana goveda koja za ratne zlocince vicu da su heroji i paradiraju sa njihovim slikama po ulicama, politika ne kaze nista ili ih zagovara. A osuditi svoje moze samo svoj narod, da li se to desilo? Tesko to mozemo potvrditi sudeci po svemu sto se i dalje desava i sta govori aktuelna politika.

U dokuju imate i primjer gdje je majka sa djevojcicom isla po vodu i za to vrijeme se djevojcica glasno smijala. Snajperist koji je bio na drugoj strani ulice je to cuo i ocigledno mu to toliko smetalo da je djevojcicu ubio. Kakav to covjek moras biti? I kako bilo koji otac ili majka moze stititi takve zlocince i te stvari relativizirati "i druga strana je radila isto, nismo sami mi." Konkretno se za ovog snajperista saznalo da je poslije rata preselio u Beograd i ocigledno nije mogao zivjeti sa tim sta je radio za vrijeme rata, navodno je pricao da u snovima cuje smijeh te djevojcice i na kraju je pocinio samoubistvo u jednom beogradskom parku. Treba li ga zaliti? Cak i da mu je to bilo "naređeno"?

Unutra ima i kratka scena iz Nadrealista i primjer Zenita Dozica koji se jednom vozio po tom glavnom putu gdje su na par mjesta pucali snajperisti i naravno vozio je veoma brzo. Kada je presao taj predjel iznenada skoci ispred njega bosanski policajac i mahne loparcicem da ga zaustavi. Ovaj stane i policajac mu kaze "Radarska kontrola, vozili ste jako brzo." :) Znaci, i u tim teskim trenucima Sarajlije su znale salom okrenuti situaciju, malo sniziti tenzije.

Sljedeca zanimljiva opaska iz dokuja je vezana na UN emgargo oruzja za Bosnu jer ce tako smanjiti broj zrtava. Slicno se i danas govori za Ukrajinu, a sta je bilo na kraju? Rat je trajao i zrtava je sigurno bilo vise nego da se zrtva uspjela bolje naoruzati. Ionako je Nato na kraju morao intervenirati par puta sto znaci da embargo nije imao smisla nego je samo produzio rat i prouzrokovao jos vise zrtava. A isto vazi i danas za rusku agresiju. Ono, patuljak se ne smije braniti nego mora prihvatiti sve sto "druga armija sveta" kaze, ma jok! I slicno kao sto se Hitleru dozvolilo previse i trebalo ga je vec dosta ranije zaustaviti, tako ni danas ne smijemo popustiti pred agresijom i ugnjetavanjem, pred iskljucivo argumentima sile. Jer valjda bi i svi mi zeljeli da nam svijet pomogne ako nas napadne netko puno snazniji od nas.

Hm, ili scena sa pokoljem na Markalama, a onda Karadzic kaze da su imali vec pripremljene leseve u hladnjacama za te scene i da se nista od toga nije desilo. Ajde jedan tako blatantan lazov, no budale koje mu vjeruju? Ili danas kada ima internet i jos vise snimaka, pricevanja, a lazi idu i dalje - na primjeru u Buci bi to znacilo da su Ukrajinci tako zli da bi isli ubiti najmanje 400 svojih civila samo da naprte Rusima. Pri cemu bi sudjelovali i oni preziveli civili koji bi onda isto tako lagali da su krivi Rusi, a tu jos ne staje, a ne, zli Ukrajinci bi se isli prerusiti u ruske specijalne jedinice samo da bi ih nadzorne kamere na ulicama uhvatile kako vode zarobljene civile vezanih ruku. I to samu u Buci, gdje su jos svi ostali krajevi. Bas zlo i podlo od Ukrajinaca, a nevini nebeski narod Rusije nista kriv, samo zrtva. I budale Z koje im ta govna jedu iz ruke. Ajmene! Pa probudite se kreteni, zar bas morate da jedete svakakva govna koja vem serviraju? Ili to zelite jer istina boli?


Znaci, da se ne zaboravi i da se nikad ne ponovi!!


fandango Posted - 03/02/2023 : 08:24:51
quote:
Originally posted by Cromwell

@fandango: Djecu tranzicije si gledao u kinu ili ima i negdje na internetsima?



Skuzio sam da imam film na nekom eksternom disku za koji sam zaboravio da ga imam. Tako da sam ga svojedobno sigurno odnekud skinuo, samo se ne sjecam odakle, mislim da je onoj balkanskoj stranici za skidanje, ali nisam siguran.
Jocko Posted - 02/02/2023 : 18:55:30
quote:
Originally posted by wesskowaz

Brutalno.





Ovo deluje kao opaka stvar. Super sto si podelio ovde. Pogledacu preko reda.
Cromwell Posted - 02/02/2023 : 14:15:29
S vremena na vrijeme pogledam neki kratki dokumentarac na jutjubu i jučer mi algoritam predloži ovo:
Budući da ga je baš nedavno netko spominjao kliknem ja na to misleći kako ću pogledat 20 minuta i ić spavat kad ono skužim da su dva sata proletjela ko metak.
Ne samo da je šokantan i na žalost aktualan nego je i tehnički genijalan; glazba fenomenalna, montaža dramaturški izvanredna a nedostatak klasične dokumentarističke naracije ne dopušta gledatelju da sve viđeno ne proživljava sa distance nego ga baca u sav taj kaos. Fenomenalno!

Must watch, i još je besplatno... https://www.youtube.com/watch?v=uaotkHlHJwo

@fandango: Djecu tranzicije si gledao u kinu ili ima i negdje na internetsima?
fandango Posted - 02/02/2023 : 08:04:52

Djeca tranzicije (2014)

Hrvatski dokumentarac za kojeg se mozda malo zaboravilo. Prati cetvero djece, djevojcicu od 15 godina koja se ubila zbog internet-mobinga, curicu od 6 godina ciji su ormari puni Guccija i Armanija, a hoce biti Karleusa, klinca od 8-9 godina s velikim nogometnim ambicijama, i curicu koju u skoli maltretiraju drugi klinci jer je ekstremno siromasna. Ak sam dobro skuzio, klinci su iz Zagorja, Podravine i Slavonije.

Produkcijski vrlo jednostavan i relativno nenametljiv film, svidja mi se da nema nikakvih analiza niti popovanja, autor snima i prica sa sudionicima i u biti pusta da gledatelj donese nekakav svoj konacan sud. Film me potaknuo na razmisljanje na vise nivoa, i u konacnici ga nisam nuzno dozivio kao film o tim klincima, vec vise kao film o roditeljima i o tome kako odgajamo nasu djecu. Film koji tjera na promisljanje o nekim stvarima i to mu je dovoljna preporuka.
d.r.p Posted - 26/01/2023 : 13:18:48
Da vratimo i topik o dokumentarcima na naslovnu stranu,

https://www.imdb.com/title/tt13175494/
Estonia - funnet som endrer alt

1994 je potonuo, za samo nekoliko minuta, turistički brod na ruti Talin - Štokholm, preko 800 ljudi je nestalo u Baltičkom moru,
u ovom dokumentarcu od 5 epizoda pored priča preživjelih pratimo i ono najzanimljivije, šta je dovelo do ove nesreće, zašto je stopirano vađenje (ružna riječ) tijela iz olupine, imamo tu i MI6, SSSR, na momente priziva onu epizodu Marti Misterije o potopljenoj Luzitaniji..
ja ipak ne odustajem ni od teorije o džinovskoj lignji, ali to sam samo ja.
Preporuka.
Poli Posted - 23/07/2022 : 16:31:51
Odlican doku s naslovom "Going circular" (2021)
https://365.rtvslo.si/arhiv/tuji-dokumentarni-filmi-in-oddaje/174887105

Preporuke svima za ogled!


trailer




forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.16 seconds. Snitz Forums 2000