forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 NATHAN NEVER

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

-  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.

T O P I C    R E V I E W
mladjo Posted - 04/05/2010 : 00:04:43
Nathan Never
kronike budućnosti

Dobro došli u budućnost dragi prijatelji!
"Budućnost je nesigurna baš kao i prošlost" - kaže jedna pjesma grupe Vaya Con Dios i kada je slušam ne mogu a da se ne sjetim čovjeka koji u sebi najbolje utjelovljuje te riječi. Čovjek je to koji ne zna što mu donosi ocean snova koji ga vraća u prošlost, a onda ga poput oluje baci u vrtlog budućnosti zajedno sa bremenom sadašnjosti. On se ne miri sa bolom, sa tugom, ne miri se sa sobom. Što je stariji to je iskusniji, ali jednom kada se uvuče pod kožu, bol postane opipljiva i kao da čovjek ni ne može više bez nje...Nathan to možda najbolje zna.
Kako ga razumjeti? Krivo pitanje. Kako ga ne razumjeti? Da li i dalje vjerovati da budućnost donosi bolje sutra? Zašto vjerovati da će ljudi odigrati drukčije? Na žalost, Nathanova budućnost je realna. Opasno realna. Jer ako smo nešto naučili to je da se povijest ponavlja i da čovjek nikada ne uči na greškama.
Ni drugih ljudi, a kamoli svojima.

Potaknut sjajnom Ultrasovom idejom sa DD topicom, odlučio sam napraviti jedan topic koji bi obuhvatio sve relevantno za Nathanov svijet. Trebao bi to biti topic koji će služiti raspravama/popisima/lakšem snalaženju, a naročito bi htio pomoći onima koji tek ulaze u Nathanov svijet da se laše snađu i informiraju.

Htio bih naglasiti jednu stvar: najveći dio moga znanja o Nathanu Neveru mogu zahvaliti dvojici ljudi: Vladimiru Tadiću - Djoletu i Danielu Kuzmiću - DeeCaju. Bez njihovih tekstova/recenzija/rasprava ne bi ni bilo ovoga topica.U odnosu na njih ja sam samo jedan mali amater. Posebno mi je pomogao Djoletov osvrt na univerzum Nathana Nevera, bez kojega bih se vjerojatno još uvijek vrtio ukrug:))
Stoga momci još jednom veliko hvala i keep the good work:))

SADRŽAJ:
1) Mali putokaz - kako čitati Nathana Nevera

2) USPOREDNI KRONOLOŠKI POPIS IZDANJA NATHANA NEVERA - popis sadrži sve relevantne podatke o stranim i domaćim izdanjima, uključujući i scenariste i crtače.Popis je sastavio član Ferri i može se također naći u podforumu "Popisi".

3) POPIS RECENZIJA - SLOBODNA DALMACIJA, LUDENS, LIBELLUS - mnoge recenzije još nisu napisane. Navalite!

4) NATHAN NEVER - RASPRAVE I TOPICI - popis nekoliko relevantnih topica o našem junaku. Nadam se da će ih biti još!

5) POPIS AUTORA

6)KRONOLOGIJA UNIVERZUMA/MULTIVERZUMA NATHANA NEVERA, autor:Djole

7) TEKST VLADIMIRA TADIĆA - DJOLETA O NATHANU NEVERU OBJAVLJEN POVODOM MAFESTA 2010.

8) SLIKA NATHANOVOG SVIJETA

9) LEGS WEAWER - POPIS EPIZODA SA NASLOVNICAMA

Novo - sažetci epizoda i pojašnjenja u vezi kontiniuma (u izradi)

10) USPOREDNI POPIS SVIH NATHAN NEVER IZDANJA UKLJUČUJUĆI REDOVNU SERIJU, SPECIJALCE, ALMANAHE...(u izradi)

GLAVNI LINKOVI:

NATHAN NEVER - stripovi.com

NATHAN NEVER - recenzije

NATHAN NEVER - facebook

NATHAN NEVER - Sergio Bonelli Editore

Eto prijatelji, to je zasada to. Ali, biti će konstantnih updejtovanja, a i plan je da svaki tjedan imamo novu temu za raspravu(ideja by Ultras na DD topicu)
Navalite!
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
drogsy Posted - 18/11/2018 : 19:17:30
quote:
Originally posted by Jerry Krause

quote:
Originally posted by drogsy

Evo, baš sam na petom poglavlju "Korijena". Ovi "Studeni" su k'o ona ledena vojska iz Game of Thrones-a, plus zmajevi i te neke slične p. materine, ali ipak se veoma lagano i brzo čita, plus odličan Matteonijev crtež i kadriranje pomažu dobrom dojmu. zasad obećava.

Malo sam prošao i kroz devet epizoda regularne serije. Jebote, Vietti si nije prisvojio samo Olivaresa za svoj serijalčić. Taj derpe je uzeo pola NN staffa, pa tako na početku serijala imamo Antonellu Platano, Rizzata koji mi je na NN-u jedan od najgorih crtača, dok ovdje briljira, i Bormidu, kojem je Vietti ovdje, vidi vraga, dodijelio tušera tako da i on izgleda odlično

Pa ne bih se baš složio, imao je Rizzato na početku odličnih crteža, poslije je malo pao.

To samo kad je crtao u duetu s Artusijem.
risbozg Posted - 18/11/2018 : 19:08:08
bez brige možeš čitat bez obzira na glavni serijal
DiSkAcH Posted - 18/11/2018 : 18:37:43
Eh ti popratni serijali, argo, agencija alfa, specijali, giganti,almanah...jel mogu ja to čitat ako nisam čitao glavni serijal?
Tj da budem precizniji sjećam se nečega iz djetinjstva, onog zlog grka za laserskim bičem, neke djece u napuštenom gradu, skriveni dinosauri u pustinji...
Pitanje bi bilo koliko gubim , tj gubim li uopće?
Kužim ja da je tu vj jedna veća priča u pozadini, ali mi se nekako čini da nije ništa super bitno.
Jerry Krause Posted - 18/11/2018 : 18:02:20
quote:

Evo, baš sam na petom poglavlju "Korijena". Ovi "Studeni" su k'o ona ledena vojska iz Game of Thrones-a, plus zmajevi i te neke slične p. materine, ali ipak se veoma lagano i brzo čita, plus odličan Matteonijev crtež i kadriranje pomažu dobrom dojmu. zasad obećava.

Malo sam prošao i kroz devet epizoda regularne serije. Jebote, Vietti si nije prisvojio samo Olivaresa za svoj serijalčić. Taj derpe je uzeo pola NN staffa, pa tako na početku serijala imamo Antonellu Platano, Rizzata koji mi je na NN-u jedan od najgorih crtača, dok ovdje briljira, i Bormidu, kojem je Vietti ovdje, vidi vraga, dodijelio tušera tako da i on izgleda odlično

Pa ne bih se baš složio, imao je Rizzato na početku odličnih crteža, poslije je malo pao.
Jerry Krause Posted - 18/11/2018 : 18:00:41
quote:
Originally posted by Kerempir

Može biti gore od jedinice????

Može, dvica.
risbozg Posted - 18/11/2018 : 16:41:23
po meni može...
Kerempir Posted - 18/11/2018 : 15:35:51
Može biti gore od jedinice????
Giuda Ballerino Posted - 18/11/2018 : 15:09:03
quote:
Originally posted by Kerempir

Inače da se vratimo na temu i izdanja koja nas čekaju, kakav je argo? Prva dva su bila debilna, treći mi je bio ok, pa da znam što me čeka.

cdtvorka, meni najgora uopce. najvise mrzim price o nekim biljkama i zelenju.
solar Posted - 18/11/2018 : 14:58:26
Iz recenzije na kojoj radim:

quote:
- zid koji razdvaja carstvo od sjevernog dijela gdje obitavaju undeadi/monsteri --- GoT rip

...Autorski dvojac osvrnuo se i na komentare o kopiranju drugih djela. Luca Enoch govori kako većina ljudi ne zna niti ih interesira što je točno izvor narativne konstrukcije. Na primjer, u vrijeme kada je Dragonero inicijalno zamišljen (1995. godina) priče Georgea R. R. Martina nisu ni postojale a inspiracija za Veliki Bedem tj. zid koji presjeca Erondar, (nešto slično postoji i kod Martina) pronađena je u antičkoj povijesti. Najbolji primjer je Hadrianov Zid koji je izgrađen u 2. stoljeću poslije Krista, za obranu sjevernih granica Rimskog carstva u provinciji Britaniji.

quote:
- buđenje undead zmajeva i magije --- GoT rip

Primarna inspiracija za Dragonera bili su mitovi i legende iz japanskih, ruskih i nordijskih zemalja, poput Sigurda iz Völsunga sage gdje junak ubija zmaja i slučajno ispija njegovu krv što mu daje određene moći.

Sigurd ubija zmaja Fafnira, ilustracija iz 1900. godine, link:
https://i.imgur.com/XJUVmbG.jpg

Tu su i određeni narativni elementi koji bi se mogli smatrati kao neortodoksni; imamo Tehnokrate, moćan savez posvećen razvoju tehnologije, orci nisu nužno zle zvijeri kao što su prezentirani u nordijskim legendama ili Tolkinovim romanima, nego rasa kao i sve druge sa kulturom i običajima.
Kerempir Posted - 18/11/2018 : 14:51:53
Inače da se vratimo na temu i izdanja koja nas čekaju, kakav je argo? Prva dva su bila debilna, treći mi je bio ok, pa da znam što me čeka.
Kerempir Posted - 18/11/2018 : 14:50:06
Je, krivi je topic, ali nema veze. Dragonero je interesantan strip bez obzira na plagiranje (i nathan je takav da se ne lažemo) pa tko ga ide popratiti mislim da neće biti razočaran. Ja ga neću kupovati ali ne zbog kvalitete već iz drugih razloga.
Odoakar Posted - 18/11/2018 : 14:10:06
quote:
Originally posted by ivanl

quote:
Originally posted by Odoakar

Nakon 70% pročitanog nultog broja, mogu reći da mi se sviđa Dragonero. Jest da besramno kopira elemente od Tolkiena, GRR Martina, Michaela Moorcocka...ali oduševljava ambicija. Od početka se gradi ogromni svijet, i vidi se da je tu dosta truda uloženo. No tko ne voli fantasy spomenutih autora, neće mu baš leći...ja obožavam Tolkiena i Moorcocka, Martina nešto manje, tako da mi je definitivno zanimljiv strip.

Crtez je odlican.

E sad, prespavati i odlučiti da li sutra idem po ostala 3 izdanja i započinjem novi serijal ili ne...

Znas sto cu ti reci; danas ti je sve kopija necega, reciklaza vec postojeceg. Sve se naslanja na nesto sto vec imamo,znamo i koristimo. Da mozemo izmisliti ili napraviti nesto novo i jedinstveno svi bi bili miljunasi. A posebno je tesko izvuci neku pricu,knjigu,strip ili film a da ga bar u natruhama vec negdje nisi vidio, cuo procitao... stoga, iako vec poznato, vazno je da je kvalitetno. I zanimljivo. Sto Dragonero kao serijal zasigurno jest. A kako kaze emirem, ovakvu tematiku i Nathan voli. Uostalom i on kao strip junak, jest izvedenica svega i svacega vec videnog, ali sjajno ukomponirano. Tako da ujutro, lagano podi po ostale knjige, bit ce ti drago, ako ti je '0' legla.

U natruhama? Ovdje su naočigled kopirani čitavi elementi, primjerice:

- zid koji razdvaja carstvo od sjevernog dijela gdje obitavaju undeadi/monsteri --- GoT rip
- buđenje undead zmajeva i magije --- GoT rip
- jedan od clanova mocnog reda se okrece protiv svojih --- Morgoth/Melkor rip
- iskvarivanje i pretvaranje Vilenjaka u Ledene --- Melkor pretvara vilenjake u orke rip
- tri reda vilenjaka od koji se jedan odvaja na njihovom putu --- čisti rip Sinweovih vilenjaka koji se odvajaju od Finwea i Ingwea

Al nebitno sad, ne da mi se spamat NN topic sa Dragonero temom. Mozemo se tamo prebaciti.

zeljko Posted - 18/11/2018 : 09:57:15
quote:
Originally posted by ivanl

quote:

Nakon 70% pročitanog nultog broja, mogu reći da mi se sviđa Dragonero. Jest da besramno kopira elemente od Tolkiena, GRR Martina, Michaela Moorcocka...ali oduševljava ambicija. Od početka se gradi ogromni svijet, i vidi se da je tu dosta truda uloženo. No tko ne voli fantasy spomenutih autora, neće mu baš leći...ja obožavam Tolkiena i Moorcocka, Martina nešto manje, tako da mi je definitivno zanimljiv strip.

Crtez je odlican.

E sad, prespavati i odlučiti da li sutra idem po ostala 3 izdanja i započinjem novi serijal ili ne...

Znas sto cu ti reci; danas ti je sve kopija necega, reciklaza vec postojeceg. Sve se naslanja na nesto sto vec imamo,znamo i koristimo. Da mozemo izmisliti ili napraviti nesto novo i jedinstveno svi bi bili miljunasi. A posebno je tesko izvuci neku pricu,knjigu,strip ili film a da ga bar u natruhama vec negdje nisi vidio, cuo procitao... stoga, iako vec poznato, vazno je da je kvalitetno. I zanimljivo. Sto Dragonero kao serijal zasigurno jest. A kako kaze emirem, ovakvu tematiku i Nathan voli. Uostalom i on kao strip junak, jest izvedenica svega i svacega vec videnog, ali sjajno ukomponirano. Tako da ujutro, lagano podi po ostale knjige, bit ce ti drago, ako ti je '0' legla.

to se strucno kaze
nije bilo u umjetnosti dok nije bilo u iskustvu
ivanl Posted - 18/11/2018 : 07:18:48
quote:
Originally posted by mpavin

Volin, a najviše one koji se moru kupiti po normalnim cijenama.

Isto ka i ja. Bravo. Sve smo risili.
mpavin Posted - 18/11/2018 : 07:15:52
Volin, a najviše one koji se moru kupiti po normalnim cijenama.
ivanl Posted - 18/11/2018 : 07:05:55
Aj da ne zagadujemo medijski prostor. Os? Pricaj brale o romanima. Volis ih valjda i ti...
mpavin Posted - 18/11/2018 : 06:47:50
Ti upadaš sa Libellusom na svaku temu pa moren i ja sa svojim debilnim uletima.
ivanl Posted - 18/11/2018 : 05:54:26
Tja, ko ti kaze da ne daju...krivo ti? 🤡
I nemoj upadat sa debilnim uletima, kad se lijepo, civilizirano, raspravlja o stripu na mjestu, bas za to.
mpavin Posted - 18/11/2018 : 05:18:43
Koliko ga reklamiraš u zadnjih godinu dana mogli su ti i neku lovu dati.
Misli san da to ni moguće ali posta si jači od onog Garfilda.
ivanl Posted - 18/11/2018 : 02:33:38
quote:

Crtez je odlican.

emirem Posted - 17/11/2018 : 23:35:32
Pa i Nathan voli fantasy, zar nije sa Janine isao u kino cesto gledati one holo-filmove nalik ovim Tolkien-Crni Dragec tematikama?
solar Posted - 17/11/2018 : 22:50:51
quote:

Crtez je odlican.

Kad završiš s čitanjem možeš ostaviti komentar na recenziju:

http://www.stripovi.com/recenzije/dragonero-drgn-vec-1-dragonero/1754/
Odoakar Posted - 17/11/2018 : 22:19:21

Crtez je odlican.

ivanl Posted - 17/11/2018 : 20:56:48
Kako stoje stvari zasad eto Nathana pred Bozic...sto je dobro.
Dragonero je odlican strip, vrhunski nacrtan.
drogsy Posted - 17/11/2018 : 18:32:29
quote:
Originally posted by solar

quote:

Ne mogu vjerovati da to nisi ranije znao!

p.s.
Zaboravio si Calcaterru!

Da, to ti govori koliko mi je fantasy neinteresantan žanr, ali ne bih ni očekivao takav bezobrazluk, mamicu mu njegovu

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000