forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Demistifikacija manje poznatih junaka ZS i LMS-a

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

-  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.

T O P I C    R E V I E W
chris.tower Posted - 05/07/2018 : 13:15:27
Inspiriran nedavnim objavljivanjem Sudije Beana u novoj ZS, zaintresirao sam se napraviti popis manje poznatih junaka koji su objavljivani u ZS i LMS-u.

U prvoj fazi bih htio demistificirati originalne brojeve i edicije iz kojeg dolaze ti junaci te sloziti kratak opis svakog junaka, usporedni popis s originalima, te naci originalne naslovnice.

U drugoj fazi mi je cilj sakupiti informacije o SVIM sporednim stripovima koji su izlazili u ZS-LMS a bilo ih je dosta. Npr u LMS 31 se nalaze dvije sporedne priče: Napušteno utvrđenje i Zlato u planini. Npr ovu drugu priču nisam našao niti u jednom popisu na webu.

Za usporedbu cu koristiti Excel popis popisu od morskog
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=40049&whichpage=3

Popis svih junaka izdanih u ZS i broj pojavljivanja:

Kada maknemo poznate junake kao Zagora, Tex Willer-a i slicno ostaje nam 26 junaka i 100 epizoda:

Popis junaka izdanih u LMS:

Kada maknemo poznate junake kao Kit Teller-a, Bleka i slicne ostaje nam 8 junaka i 62 epizode:

NASTAVLJA SE ...
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Spock Posted - 11/11/2018 : 10:00:09
Možda je malo Off topic, ali treba mi pomoć oko usporednog popisa Kita Tellera.

U prvom postu stoji da se Kit Teller u ZS pojavljuje 14 puta.

Koji su to brojevi Zlatne serije?

Ja sam do sada uspio doći do 11 pojavljivanja (redom: ZS 38,40,41,42,50,52,54,80,82,84,91), pa ne znam koja 3 nemam.

Hvala unaprijed!
delboj Posted - 04/11/2018 : 11:26:54
Što se tiče ovog stripa Džet Logan, mislim da je to ovo https://www.bedetheque.com/serie-19372-BD-Jet-Logan-puis-Jet.html

Može se naći desetak skeniranih na emule.
zlatan bihac Posted - 15/08/2018 : 01:24:11
teško je to sve pohvatati, kad je alan u pitanju...ako ćemo gledati količinski, talijani su najmanje izdali alana...collana araldo je izdala 94 broja na 32 stranice, dok je if edizioni kao dodatak marku, kasnije i onom bijelom sokolu, izdao još manje...u ZS je išlo više epizoda nego kod talijana, dok su francuzi ipak najviše toga izdali...sad ta cifra od 209 brojeva može i zavarati, jer postoji velika mogućnost da su i ponavljali neke epizode...a ne znam ni na koliko je stranica po stripu išao alan u francuskoj...
chris.tower Posted - 14/08/2018 : 16:41:43
Tajanstveni Alan

Originalno ime junaka: Alan Mistero
Izlazio: 1965 - 1983
Broj epizoda u originalu: 32 po 16 str u Italiji, 209 u Francuskoj?

Tajanstveni Alan je još jedan junak smešten na divlji zapad sa dvojicom pratilaca, Grofom I Šniclom. Alan je pravi ekspert za prerušavanje i nepogrešiv strelac sa revolverom.

Tvorac Alana je trio Sartoris-Sinchetto-Guzzon, poznatiji kao EsseGesse. Nakon smrti osnivača Darda, Gina Casarottija, trio ulazi u probleme sa novim vlasnicima i urednicima i napušta kuću. Odlučuju osnovati vlastitu izdavačku kuću pod imenom 'Sisag' za koju kreiraju novog junaka, 'Alan Mistero' tj. Tajanstveni Alan, ali taj eksperiment neslavno završava iz raznoraznih razloga, mada se lik ne ukida, nego ga, kao i Bleka, preuzima izdavačka kuća Lug iz Liona (Francuske) koja nastavlja sa novim epizodama i novim autorima.

Kronološki popis Alana se stvarno pokazao tajanstvenim!
EsseGesse trio je odradio serijal od 32 broja od po 16 str. u boji koji su izlazili u zasebnoj ediciji 1965 (http://www.guidafumettoitaliano.com/guida/testate/testata/80).
Ustvari samo prvih 10 brojeva je bilo u boji a s 11. brojem su krenuli u crno-bijelo-crvenoj varijanti, iako su na naslovnicama i dalje pisali color!

Ta edicija je prekinuta s brojem 23, ostavivši tako 9 brojeva neobjavljeno.
Godinu dana kasnije (9.1966) Bonelli otkupljuje prava na serijal te ga počinje objavljivati u Nuova Collana Araldo kao dodatak Komandantu Marku, po 32 str. c/b. Znači po dva orginalna broja.

Ustvari prvi broj je objavljen u Nuova Collana Araldo prima serie u 8.1966, koja je išla prije Komandanta Marka gdje je Alan Mistero objavljen kao dodatak Red Bucku u broju 5. Taj broj je originalno trebao biti 25/26. Nakon toga je u 9.1966 išao prvi broja Marka i dodatak Alana i to nastavak iz ovog petog broja.

U Collana Araldo Alan je izlazio završno sa brojem 104 iz 4.1975 godine...u 11 brojeva u tom periodu se desilo da je neki drugi junak poput Thora ili Kit telera išao kao dodatak Marku, ili je sam Mark išao na 96 stranica (broj 100) tako da ukupno imamo 94 (93 u marku i jedan u broju red bucka) broja u kojima je misteriozni Alan išao kao dodatak.

Uglavnom izašla su svih 32 originalna broja, pomalo razbacano usporedni popis je ovdje:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1c38HZYaIe5CLOF8_ztKMlN6nnKjCBf3EHvraFTtrZcg/edit#gid=0

Zlatna serija je izdavala Alana kao dodatak K.Marku i išle su cijelovite epizode od po 64str., sto je ustvari 4 originalna broja ili po 2 broja iz Collana Araldo. U Dnevniku su slijedili numeraciju iz Collana Araldo znači nije išao kronološki s time da epizode 25/26 nisu nikada objavljene kod nas pošto su te dvije originalno izdane u onoj prvoj seriji Collana Araldo kao dodatak Red Bucku. Tako u ZS 85 imamo epizodu od 32str. koja je ustvari drugi dio!

Takodjer u brojevima Collana Araldo (16/17, 27-98 i 101-104) izlaze epizode koje su namjenjene za Francusko tržište.
U Francuskoj Alan Mistero izlazi u ediciji Ombrax. Ta edicija je imala 242 broja u 13x18cm formatu od 1966-1986, ali Alan Mistero je izlazio u 1 - 209, a nakon toga je išao Martin Mystere.
Navodno je Francuska izdanja Alana pisao Castelli a crtao Casertano??
Tu tako stoji mada nisam siguran?
https://www.bedetheque.com/serie-18220-BD-Ombrax.html

Jesu li sve Francuske epizode izašle u Collana Araldo? Vrlo vjerovatno nisu pošto je zadnja epizoda Alana u Collana Araldo objavljena u broju 104 (4.1975) dok je u Francuskoj Alan izlazio sve do 1983.
Koliko su stranica uopče imale te Francuske epizode?
Jeli Alan izlazio još negdje u Francuskoj kasnije? Jeli izlazio i u nekim drugim zemljama tipa Grčka, Turska i slično pošto npr imamo Bleka koji je imao svoju produkciju u tim zemljama?
Vlaadisha Posted - 04/08/2018 : 15:05:42
quote:
Originally posted by jaki

Pratt u LMS-u

a Marvel u ZS

jaki Posted - 04/08/2018 : 14:50:49
quote:
Originally posted by chris.tower

Jedna mala zanimljivost na koju sam naletio dok sam usporedivao Kociza u LMSu je ova treća sporedna priča iz LMS 36 "Nezaboravna lekcija" koja je ustvari kratka Bonelijeva priča originalno objavljena u Collana Rodeo 32 isto kao dodatak pod imenom Guadalcanal. Priču potpisuju Oesterheld i Hugo Pratt.

Pratt u LMS-u
zlatan bihac Posted - 04/08/2018 : 13:50:45
i ja isto mislim da nisu..mada ne mora značiti da neki od njih nisu izašli kao dodatak nekom junaku u zs ili lms, ili u raznim drugim edicijama tipa stripoteke, eks, zabavnici..ili još gore, da su išli pod drugim imenom, onda ih je još teže za naći...

a evo i slika od collana rodeo...

chris.tower Posted - 04/08/2018 : 01:17:05
quote:
Originally posted by zlatan bihac

junaci sa nadimkom ''kid'' koji su izlazili u collana rodeo...

Lobo Kid (2)
El Kid (2)
Rio Kid (1)
Yuma Kid (1)

u zagradi je broj epizoda u ediciji...

chris.tower, ti si obradio dva od četiri kida, koja su izlazili u dnevniku...prvog i zadnjeg sa spiska...

naslovnica koju tražiš je od jednog od ovih šta nisu išli u dnevniku, a ipak su išli u colana rodeo..riječ je o rio kidu, broj 14 collana rodeo..dnevnik je greškom uzeo naslovnu za yuma kida od rio kida...

Da upravu si za naslovnicu!
Ova druga dva Kida mislim da nisu uopce izasla kod nas.
zlatan bihac Posted - 03/08/2018 : 22:20:53
junaci sa nadimkom ''kid'' koji su izlazili u collana rodeo...

Lobo Kid (2)
El Kid (2)
Rio Kid (1)
Yuma Kid (1)

u zagradi je broj epizoda u ediciji...

chris.tower, ti si obradio dva od četiri kida, koja su izlazili u dnevniku...prvog i zadnjeg sa spiska...

naslovnica koju tražiš je od jednog od ovih šta nisu išli u dnevniku, a ipak su išli u colana rodeo..riječ je o rio kidu, broj 14 collana rodeo..dnevnik je greškom uzeo naslovnu za yuma kida od rio kida...
chris.tower Posted - 03/08/2018 : 15:22:35
Jedna mala zanimljivost na koju sam naletio dok sam usporedivao Kociza u LMSu je ova treća sporedna priča iz LMS 36 "Nezaboravna lekcija" koja je ustvari kratka Bonelijeva priča originalno objavljena u Collana Rodeo 32 isto kao dodatak pod imenom Guadalcanal. Priču potpisuju Oesterheld i Hugo Pratt.

chris.tower Posted - 23/07/2018 : 14:57:56
Dejvi Kroket

Kratka, ali zanimljiva serija koja je prikazivala avanture Davyja Crocketta, jednog od mitskih likova američke povijesti, uvijek uz pratnju njegove vjerne puške "Betsy".
Scenarij je pisao GL Bonelli, a crtao Renzo Calegarija.
Zanimljivost: serijal se zvao "Big Davy" jer je u to vrijeme već postojao drugi strip serijal imena Davy Crockett kojeg je izdavao Edizioni Alpe.

Originalno ime junaka: Big Davy
Izlazio: 1957
Broj epizoda u originalu: 21 striscia u Big Davy serijalu http://www.guidafumettoitaliano.com/guida/testate/testata/1055
Kasnije 1970 god. reprintane u Bonelli formatu u Collana Rodeo 34 i 35, koje se poklapaju s ZS 75 i 76.
Izdavac: Bonelli
Naslovnice:

ZS 75 Igra skalpova / Collana Rodeo 34 Davy Crockett

ZS 76 Ubica sa ožiljkom / Collana Rodeo 35 Attacco notturno

Juma Kid

Mladi Yuma Kid (kojeg zovu Vjetar smrti), kojeg su spasili Yuma indijanci u pustinji Gil tijekom pješčane oluje, odrasta među njima i nakon saslušanja proročanstva stare vještice Wa-No-Tah, koja živi u špilji zajedno s svojim jaguarima , Yuma se vraća među bijelce koji ga odmah poštuju, zbog misterije koja okružuje njegovo rođenje i život s indijancima. Serija, unatoč tome što je trajala samo osamnaest striscia, razlikuje se sjajnim crtežom Mario Uggerija.

Originalno ime junaka: Yuma Kid
Izlazio: 1953
Broj epizoda u originalu: 18 striscia kasnije reprintano u Collana Rodeo pa opet u Tutto West ediciji.
Izdavac: Bonelli
Usporedni popis:

Kratak serijal od 18 striscia, kad se stavi u A5 format nije niti popunio standardnih 96 Bonelijevih stranica, nego samo 72 str. Prvi puta u A5 formatu je izašao u Collana Rodeo 32, gdje su išla i dva dodatna sporedna stripa od Hugo Pratta “Guadalcanal” i “La ferita da un milione” da popune rupu od 30tak stranica.
Kod nas je Dnevnik izdao kompletnu epizodu u ZS 82. Nisam siguran odakle je naslovna ali sigurno nije niti iz striscia niti iz Collana Rodeo.

ZS 82 Leglo razbojnika / Collana Rodeo 32 Yuma Kid
delboj Posted - 19/07/2018 : 13:18:30
Gledao sam i ja taj strip, nije to Džim iz džungle.
chris.tower Posted - 19/07/2018 : 13:13:28
quote:
Originally posted by delboj

Ima li neko podatak u kojim sve brojevima Zlatne serije je bio Džim iz džungle? Ja sam našao u ZS 7, 9 i 91.

U ZS 4 kao dodatak je strip "Prokleti pohod" gdje je glavni lik neki Džim a radnja je u Africi. Nisam siguran jel i ovo taj Džim iz džungle?

delboj Posted - 17/07/2018 : 11:54:22
Evo ti popis Meta Meriota:

http://www.mediafire.com/file/3hst1a78fz3h8g8/Matt%20Marriot.xlsx

A evo i ovdje http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=49812

Ako primijetim neku grešku naknadno, napisaću u ovoj temi. Zahvaljujem se Rolfu Gešvindu iz Švedske na pomoći oko identifikacije pojedinih epizoda.
chris.tower Posted - 17/07/2018 : 11:46:21
quote:

quote:

Takodjer je u Ekstra stripu vanrednom 5 još jedna epizoda - Kradljivci sa Neptuna ali nisam uspio odgonetnuti koja je to epizoda u originalu.

Rick Random and the Mystery of the Frozen World.

Na prvoj stranici ti pogrešno piše da je Met Meriot izlazio od 1957, treba od 1955.

Ispravljeno!
delboj Posted - 17/07/2018 : 11:37:16
quote:

Takodjer je u Ekstra stripu vanrednom 5 još jedna epizoda - Kradljivci sa Neptuna ali nisam uspio odgonetnuti koja je to epizoda u originalu.

Rick Random and the Mystery of the Frozen World.

Na prvoj stranici ti pogrešno piše da je Met Meriot izlazio od 1957, treba od 1955.
chris.tower Posted - 17/07/2018 : 11:23:34
Rik Rendom

Rick Random je bio vojnik u Kozmičkom Ratu koji je kasnije postao operativac Interplanetarnog zavoda za istrage sredinom 22. stoljeća. Njegove istrage o raznim zločinima odvele su ga na mnoge Zemljine kolonije.

Rick je izlazio u Super Detective Library u Engleskoj, gdje se prvi puta pojavio u 37 broju. A izdano je 27 brojeva izmeđju 1954 - 1959. Kasnije je nakon nekoliko reprinta oživljen u novoj 28. epizodi koja je izdana unutar 2000 AD edicije. Kod nas je Rick izašao u ZS 22 i ZS 29 kao glavni junak.

Originalno ime junaka: Rick Random
Izlazio: 1954 - 1959 i 1979
Broj epizoda u originalu: 28
Izdavac: IPC Magazines (UK)
Usporedni popis:

ZS 22 Zločin putuje vasionom /
Super Detective Library 37
Crime Rides the Spaceways

ZS 29 Teror iz kosmosa /
Super Detective Library 143
Rick Random and the Terror from Space

Takodjer je u Ekstra stripu vanrednom 5 još jedna epizoda - Kradljivci sa Neptuna iz Super Detective Library 133 Rick Random and the Mystery of the Frozen World (hvala delboju na odgonetavanju ovog broja)

Jeli još negdje izlazio ovaj junak?

Naslovnice: https://comicvine.gamespot.com/super-detective-library/4050-26968/object-appearances/4005-54807/
chris.tower Posted - 17/07/2018 : 11:13:35
quote:

http://pablonet.altervista.org/genfum.php?e_page=16&ctg=20

evo, ovdje imaš novu colana rodeo gdje je strpano sve skoro šta je izašlo od tih starih junaka...trenutno rade rocky joea koji je išao kao dodatak kom. marku u italiji, ako se ne varam u 88 brojeva, što bi trebalo biti 22 knjige po 128 stranica..nešto slično su uradili i sa misterioznim alanoom kojeg su stavili u 24 knjige...

a evo i sa stripzone također ima dosta toga...

zenith gigante druga serija...
http://www.stripzona.com/international/index.php?showtopic=30410

collana rodeo

http://www.stripzona.com/international/index.php?showtopic=29024

tutto west

http://www.stripzona.com/international/index.php?showtopic=29462

Thx, ovo mi vec pomaze dosta!
delboj Posted - 16/07/2018 : 22:43:33
Napravio sam uporedni popis Meta Meriota, pa ću postaviti malo kasnije.
chris.tower Posted - 16/07/2018 : 19:35:34
quote:

Pa znam to, imaš i ovdje na sajtu naslovne stranice, možeš izabrati Canada Jean i u pretraživanju. Ja pokušavam da dobijem bar sken prve stranice.

Eh zaboravio sam uopce pogledati na stripovi.com!
delboj Posted - 16/07/2018 : 17:43:19
quote:

quote:

quote:

A sad sam pronasao i dvije epizode Žana Kanade u Lale 158, 217.
Takodjer i Teks Ton se pojavljuje u Lale 139 i 146. Probat cu ovih dana provijeriti ovo za Lobo Kida.

Imaš li ti tu epizodu iz broja 158?

Nemam, nasao sam ovdje naslovnicu: http://www.stripzona.com/port/index.php?showtopic=35771&p=163047 gdje se pojavljuje Zan Kanada.
A u 217. epizoda se zove Čovek iz Evrope i ima 60 str.

Pa znam to, imaš i ovdje na sajtu naslovne stranice, možeš izabrati Canada Jean i u pretraživanju. Ja pokušavam da dobijem bar sken prve stranice.

quote:

Upravo sam pronašao još jednu epizodu Rorija i to u ZS 32 kao druga priča, počinje na str. 64 i ima 32str. ukupno. Epizoda se zove Čudovišta Saragasa.

E to nisam primijetio, iako sam gledao taj broj. Ovdje ga čak zovu Dif umjesto Daf. Ne znam ima li onda još epizoda.
chris.tower Posted - 16/07/2018 : 16:58:54
quote:

Žan Kanada ima u ZS 2, 29 i 45. A Rori je još bio u EKS almanahu 6, 153 i 81/1, Hororu 8, vanrednom Ekstra stripu 17 i u Karavanu 48-50.

A za ove priče iz cirkusa ću pogledati sutra, cat claw je dešifrovao potpis.

Upravo sam pronašao još jednu epizodu Rorija i to u ZS 32 kao druga priča, počinje na str. 64 i ima 32str. ukupno. Epizoda se zove Čudovišta Saragasa.
chris.tower Posted - 16/07/2018 : 16:26:41
quote:

quote:

Takodjer i Teks Ton se pojavljuje u Lale 139 i 146. Probat cu ovih dana provijeriti ovo za Lobo Kida.

Nemam, nasao sam ovdje naslovnicu: http://www.stripzona.com/port/index.php?showtopic=35771&p=163047 gdje se pojavljuje Zan Kanada.
A u 217. epizoda se zove Čovek iz Evrope i ima 60 str.
zlatan bihac Posted - 16/07/2018 : 15:57:34
quote:

quote:

evo još malo o gan flintu ili ili jim ganu...ili možda ''gun'' jim glintu kako bi mu možda bilo puno ime sa nadimkom...

našao sam neko digitalno izdanje koje se zove nova colana rodeo, nešto kao što na stripzoni i ostalim forumima ima onih digitalnih edicija o nastavcima zlatne serije i stripzona specijali i slične stvari..

znači, kako je je ta prva edicijia završila sa 162 broja, mislim na collana rodeo, nedugo zatim je krenuo reprint samo jednog serijala iz te edicije i to prića s divljeg zapada, koji je i najduži među njima. u prvoj ediciji je imao serijal 73 broja, da bi ovdje od prva tri broja napravili 5 brojeva, tako da je serijal imao 75 brojeva, i to je ono crveno piratsko izdanje, a i ovo šta izdanje SA će biti to izdanje... kad su završili sa reprintom tih 75 brojeva, neki su fanovi na to samo nastavili to digitalno izdanje gdje su trpali redom sve te junake koji su išli u tim raznim edicijama, i što je zanimljivo, i dalje izlaze novi brojevi, i to su na preko 300 brojeva...

u jednom od tih brojeva su izdali i gore pomenutog guna jima flinta, i to drugu onu seriju šta je išla kao dodatak kom. marku, a kod nas se ne zna da li je išao taj strip kod dnevnika..uglavnom, evo naslovne i prvih stranica svake od te 4 priče šta su išle kao dodatak marku pa možda neko i prepozna da li je već negdje vidio taj strip kao dodatak u zs ili lms...

Odlicno ovi skenovi ce mi puno pomoci u odgonetavanju i izradi finalnog popisa! Vidim ima svega tamo cak i ovi stari brojevi iz Audace edicije!
Imas li mozda link gdje se mogu svi brojevi skinuti, moze na PM? Nasao sam na googleu nesto ali je razbacano.

http://pablonet.altervista.org/genfum.php?e_page=16&ctg=20

evo, ovdje imaš novu colana rodeo gdje je strpano sve skoro šta je izašlo od tih starih junaka...trenutno rade rocky joea koji je išao kao dodatak kom. marku u italiji, ako se ne varam u 88 brojeva, što bi trebalo biti 22 knjige po 128 stranica..nešto slično su uradili i sa misterioznim alanoom kojeg su stavili u 24 knjige...

a evo i sa stripzone također ima dosta toga...

zenith gigante druga serija...
http://www.stripzona.com/international/index.php?showtopic=30410

collana rodeo

http://www.stripzona.com/international/index.php?showtopic=29024

tutto west

http://www.stripzona.com/international/index.php?showtopic=29462
delboj Posted - 16/07/2018 : 15:40:30
quote:

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000