forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: KLO 107 - Djeca kapetana Granta

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 26/07/2018 : 19:23:11


Tijekom jedne plovidbe jedrenjakom po imenu Duncan, lord i lady Glenarvan pronašli su u tijelu morskog psa bocu s porukom. Napisao ju je kapetan Grant čiji je brod doživio brodolom. Međutim, poruka je oštećena i ne može se razaznati lokacija preživjelih. Odlučili su pokrenuti potragu za preživjelima u pratnji djece nestalog kapetana i smiješnog te ekscentričnog učenjaka. Ni slutili nisu da su se upustili u pustolovinu koja će ih odvesti na sam kraj svijeta…

Kolorka 107 • Djeca kapetana Granta • 156 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Alexis Nesme • Crtež Alexis Nesme • Prijevod Matea Krpina • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 20.7.2018. • Cijena 160 Kn

http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-107-djeca-kapetana-granta/495/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Manny Posted - 19/07/2020 : 19:35:53
Djeca kapetana Granta su veliko razočarenje. Nakon prvih komentara na forumu, nisam više čitao tuđe utiske da ne pokvarim svoje čitanje, a ispostavlja se da upravo ono što su drugi potom rekli, meni je smetalo preko svake granice. Prvo, ovaj strip je namenjen deci od 10 do 12 godina (ne bi li prikladnije bilo da je išlo u Niku?), no ima i taj pristup gde objašnjava sve da bih se ja, da imam kojim slučajem toliko godina, osetio vrlo potcenjenim od strane autora. Jedva izgrađeni likovi su zaboravljivi (uz mali izuzezak žapca Paganela), odnosi među njima su površni i predvidivi da to prosto bode oči i ometa čitanje. Trebala su mi tri ili četiri zasebna pokušaja čitanja da savladam ovaj integral, ostavljao sam ga kao da čitam zbirku najdosadnih tekstova iz upravnog prava, pravio sam pauze tokom čitanja, gledao kroz prozor, sve tražeći da mi se vrati koncentracija koja je bežala nakon svakih par strana.
Jeste, crtež je predivan ali i u njemu imamo neuspelu ideju sa antropomorfnim likovima, na mnogim mestima mi deluje kao da je neko isekao sliku glavu životinje sa prave fotografije i umetnuo je u crtež. Dakako, to govori da ti likovi jesu odlično nacrtani, ali često mi se čini kao da je lice nekog karaktera toliko verno životinji da je bezizražajno i neprimereno kontekstu u kojem se lik nalazi. Da odem i korak dalje, mislim da ima par stranica gde neki od pozitivaca (recimo major-medved) u stripu iz tog razloga deluju gotovo zastrašujuće.
Ima li nekih pozitivnih strana? Uh, jedna od njih je da su mane o kojima pričam najuočljivije u prvom albumu, tako da oni koji pogledaju zavir i ne osete ništa od ovog, super. Situacija u drugom i trećem albumu je bolja i čitanje teče lakše. Dalje, ako izuzmemo glave junaka, Aleksis stvarno predivno crta, pogotovo su impozantni prikazi brodova i pejzaža. I to bilo to. Drago mi je da je ovaj strip rasprodan, tako da moji negativni komentari ne mogu loše da utiču na prodaju. :)
don_draper Posted - 13/10/2019 : 08:56:17
Prilično simpatičan i lijepo "upakiran" strip. Nisam upoznat s Verneovim romanom, ali sama radnja je dosta naivna i s puno deus ex machina rješenja. Nisu ni likovi bili više od jednodimenzionalnih, sve je to klasično pozitivac/negativac, no svidjela mi se avantura po svijetu i raznorazna geografska okruženja. Crtež je vrlo dobar i to je zapravo glavni forte ovog stripa bez kojeg bi ocjena bila još i niža. U svakom slučaju dobro za pročitati u opuštenom danu, imam osjećaj da možda još koji put ovo pročitam, izaziva neke simpatije.
3.5/5
drogsy Posted - 14/09/2019 : 20:12:09
Kad sam vidio da se ovaj strip rasprodao za manje od godine dana i pride završio na petom mjestu za oscara 2018-te, bez oklijevanja sam ga kupio kad sam prije nekih mjesec dana obilazio knjižaru Znanje u Rijeci. I moram priznati da se debelo ne slažem s većinom.

Malo mi je neugodno priznati, ali ja ne samo da nisam čitao istoimeni Verneov roman, nego nikad nisam niti čuo za isti. Iako volim SF, samog Vernea nikad nisam striktno smatrao SF piscem, on je SF više koristio kao zgodno pomagalo u avanturističkom žanru, za razliku od njegovog suvremenjaka, s kojim je često svrstavan u istu rečenicu, H.G. Wellsa, koji je pisao čisti SF. Čudno mi je da Verne ovdje nema svoje "credits" na korici, jer npr. Colinovo ime stoji uz Kordejevo na Vamu.

Pa sam se tako tijekom čitanja čudom čudio didaskalijama s pomalo "zastarjelim" načinom pripovijedanja, jednodimenzionalnim likovima, humoru na razini diječijeg vrtića, podjeli na poglavlja koja nema previše smisla ("Dunacanovo isplovljavanje", wtf? To zaslužuje posebno poglavlje?) kao i ponekim very unlikely raspletima u koje spada i sam kraj. Negdje nakon polovice stripa sam išao malo guglati o djelu pa sam konačno skužio da je riječ o adaptaciji, ali i dalje smatram da je trebala biti napravljna na "filmski" način bez naracije, ako zbog ičeg drugog, onda zato što sav taj kilometarski tekst guši Nesmeov ilustratorski crtež. Tu mi pada na pamet onaj Fosterov citat o tome kako je tekst uvijek stavljao na dnu vinjete da ne narušava kompoziciju crteža.

Nadalje, čitajući ovaj strip, primjetio sam jedan crtački fenomen o kojemu nikad prije nisam previše razmišljao. Većina crtača koje god da su stripovske škole uglavnom crtaju svoje likove zatvorenih ustiju iako izgovaraju tekst, a razlog tomu leži u tome što je jako teško nacrtati lika s otvorenim ustima a da ne izgleda redikulozno ili kao da jede nešto. Nesme likove crta kao da skupljaju kišnicu, i čak i kada ne pričaju bleje bez razloga. Stvarno je imalo iritanatan efekt u početku čitanja. Zbog svega toga nekako nisam previše ni uživao u vizualnome dijelu, iako se mora priznati da je crtež lijep.

ocjena 6/10 nakon svih ovih kritika zvuči velikodušno, ali mora se ipak priznati postojeći fun faktor i edukacijski aspekt, iako je ovo kao i književni predložak prvenstveno namijenjeno djeci, no u svakom slučaju je osjetno bolje od Staklenih mačeva.


Dr. Zistis Posted - 21/04/2019 : 13:37:02
quote:
Originally posted by delboj

quote:
Originally posted by vukozec

Djeca kapetana Granta, kao uostalom većina Verneovog opusa su već generacijama dio standardne osnovnoškolske lektire. Ja sam knjigu čitao sa 9 godina i ne sjećam se da sam imao ikakve noćne more. U stripu je možda nezgodnije što su prizori naslikani, no nije to baš pretjerano eksplicitno prikazano, a i životinjski likovi daju odmak.

A što se tiče u kojem smjeru svijet napreduje, nekad se djecu u toj dobi sasvim normalno vodilo da gledaju javna smaknuća. Danas se roditelje uredno upozorava ako neko fiktivno djelo ima kakav za tu dob neprimjer prizor.


Mislim da je kao lektira bilo 20000 milja pod morem, a nedavno je valjda i to izbačeno, što je apsurdno. Sad sam uzeo da čitam knjigu Djeca kapetana Granta, djeluje zanimljivije od Petnaestogodišnjeg kapetana.


Petnaestogodisnji kapetan
Knjiga mog djetinjstva
delboj Posted - 20/04/2019 : 16:08:09
quote:
Originally posted by vukozec

Djeca kapetana Granta, kao uostalom većina Verneovog opusa su već generacijama dio standardne osnovnoškolske lektire. Ja sam knjigu čitao sa 9 godina i ne sjećam se da sam imao ikakve noćne more. U stripu je možda nezgodnije što su prizori naslikani, no nije to baš pretjerano eksplicitno prikazano, a i životinjski likovi daju odmak.

A što se tiče u kojem smjeru svijet napreduje, nekad se djecu u toj dobi sasvim normalno vodilo da gledaju javna smaknuća. Danas se roditelje uredno upozorava ako neko fiktivno djelo ima kakav za tu dob neprimjer prizor.


Mislim da je kao lektira bilo 20000 milja pod morem, a nedavno je valjda i to izbačeno, što je apsurdno. Sad sam uzeo da čitam knjigu Djeca kapetana Granta, djeluje zanimljivije od Petnaestogodišnjeg kapetana.
teller Posted - 29/03/2019 : 09:15:51
krasno izdanje..ovo bi trebalo u sve knjižnice i kao obavezna literatura za školarce...
Crtež?..pa FANTAZIJA!
Markos Posted - 29/03/2019 : 09:06:53
Pa Buch ima kod sebe nekoliko primjeraka!
jaki Posted - 29/03/2019 : 08:44:14
quote:
Originally posted by Macon

Neću biti u Zagrebu pre CRŠ-a...


Zamoliš ovdje nekog iz Zagreba da ti kupi i kad dođeš na CRš pokupiš strip
sawitch Posted - 29/03/2019 : 07:51:39
Ja sam juce proveravao u Alan Fordu i Darkwoodu, nema vise.
Macon Posted - 28/03/2019 : 22:25:41
Neću biti u Zagrebu pre CRŠ-a...
RaoulDuke Posted - 28/03/2019 : 19:09:01
quote:
Originally posted by Macon

Jebote, kakav crtež, kolor i kompozicije. Jel ovo nestalo? Kako sam ovo propustio?

Ovaj manijak je životinja. Uopšte nema veze šta piše, mogao bi kopirati iz telefonskog imenika. Gde mogu ovo nabaviti ako ne marim za aukcije?



Vidio ga danas u Školskoj knjizi na trgu, neki dan sam kupio u SNK a gotovo sam siguran da ga još ima u Menartu u Avenue mallu.
Red Marquis Posted - 28/03/2019 : 19:05:22
quote:
Originally posted by Poli


Nema u nasim knjiznicama. Tek koji promil Fibrica i Libellusica.





Vi u Sloveniji barem imate neka hrvatska izdanja, a u našim bibliotekama jedva da ima promil srpskih a kamoli stranih
Poli Posted - 28/03/2019 : 18:34:49

Nema u nasim knjiznicama. Tek koji promil Fibrica i Libellusica.


jaki Posted - 28/03/2019 : 18:15:50
Ukradi u knjiznici:)
Macon Posted - 28/03/2019 : 18:11:45
Jebote, kakav crtež, kolor i kompozicije. Jel ovo nestalo? Kako sam ovo propustio?

Ovaj manijak je životinja. Uopšte nema veze šta piše, mogao bi kopirati iz telefonskog imenika. Gde mogu ovo nabaviti ako ne marim za aukcije?
Poli Posted - 28/03/2019 : 13:59:10
quote:
Originally posted by vukozec

A što se tiče u kojem smjeru svijet napreduje, nekad se djecu u toj dobi sasvim normalno vodilo da gledaju javna smaknuća. Danas se roditelje uredno upozorava ako neko fiktivno djelo ima kakav za tu dob neprimjer prizor.


To isto vazi i danas u nekim zemljama.

Kako u kojoj drzavi (i "drzavi").


vukozec Posted - 28/03/2019 : 13:31:23
Djeca kapetana Granta, kao uostalom većina Verneovog opusa su već generacijama dio standardne osnovnoškolske lektire. Ja sam knjigu čitao sa 9 godina i ne sjećam se da sam imao ikakve noćne more. U stripu je možda nezgodnije što su prizori naslikani, no nije to baš pretjerano eksplicitno prikazano, a i životinjski likovi daju odmak.

A što se tiče u kojem smjeru svijet napreduje, nekad se djecu u toj dobi sasvim normalno vodilo da gledaju javna smaknuća. Danas se roditelje uredno upozorava ako neko fiktivno djelo ima kakav za tu dob neprimjer prizor.
jaki Posted - 28/03/2019 : 12:55:13
Kanibalizam i 10 godina?
Svijet napreduje.
Prema boljem ili lošijem odaberite sami.
vukozec Posted - 28/03/2019 : 10:47:50
Da napomenem, s obzirom da će ovo mnogi dati djeci na čitanje (a i u gradskoj knjižnici sam ga vidio na dječjem odjelu), da je ulazna dob za ovo vjerojatno ipak minimalno oko 10 godina. Ponajviše zbog trećeg albuma u kojem ima relativno eksplicitnih prizora nasilja, uključujući kanibalizam.
Markos Posted - 11/03/2019 : 18:37:47
Ne znam hoće li biti reprinta.
Peyo Posted - 11/03/2019 : 17:32:49
quote:
Originally posted by Markos

quote:
Originally posted by Peyo

Ako bude reprinta molio bih da se ispravi velika pogreška i da se tiska na većem formatu.

Šteta je ovako dobro nacrtane kadrove/scene imati u tako malom formatu.


Tako je i originalno objavljen.



Knjiga je odlično tiskana, ali mi je žao da nije veći format zbog odličnog crteža.

Hoće li biti reprinta ili da pogledam po knjižarama dok još ima?
Red Marquis Posted - 11/03/2019 : 16:50:32
quote:
Originally posted by Kum Ruzvelt

Ovo je vec rasprodano?? Nije ni godinu dana sastavio..


Zasluženo. Strip je čist užitak za svakog ko je na Vernu odrastao...
Markos Posted - 11/03/2019 : 16:19:03
quote:
Originally posted by Peyo

Ako bude reprinta molio bih da se ispravi velika pogreška i da se tiska na većem formatu.

Šteta je ovako dobro nacrtane kadrove/scene imati u tako malom formatu.


Tako je i originalno objavljen.
Peyo Posted - 11/03/2019 : 15:51:18
Ako bude reprinta molio bih da se ispravi velika pogreška i da se tiska na većem formatu.

Šteta je ovako dobro nacrtane kadrove/scene imati u tako malom formatu.
Kum Ruzvelt Posted - 11/03/2019 : 14:38:20
Ovo je vec rasprodano?? Nije ni godinu dana sastavio..

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000