forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: ORKA SPECIJAL 30 - Okrug Essex

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 18/06/2018 : 22:59:02


Čemu se okrene dječak kad čitav njegov svijet odjednom nestane? Što može pretvoriti dva brata iz nezaustavljivog tima u dva gorka i otuđena osamljenika? Kako posao jedne sredovječne medicinske sestre otkriva ožiljke cijele zajednice, i može li išta zacijeliti rane koje je izazvalo stoljeće gubitka i kajanja?

Hvaljeni stripaš Jeff Lemire odaje počast svojim korijenima OKRUGOM ESSEX, nagrađivanom trilogijom crtanih romana smještenih u imaginarnu verziju okruga u Ontariju gdje je rođen. U OKRUGU ESSEX, Lemire stvara intimnu studiju jedne zajednice kroz godine, i nježno razmišljanje o obitelji, sjećanju, žalosti, tajnama i pomirenju. S bogatim, ekspresivnim tušem mladog umjetnika na vrhuncu snage, Lemire nas uvlači u priču i pušta na slobodu.

Novo izdanje sakuplja čitavu trilogiju OKRUGA ESSEX (PRIČE S FARME, PRIČE O DUHOVIMA i SEOSKA SESTRA) u jednoj luksuznoj knjizi! Izdanje također sadrži preko 50 stranica dosad neobjavljenog materijala, uključujući skice, promotivne ilustracije i dvije nove priče.

Orka Specijal 30 • Okrug Essex • 512 stranica • C/B • 170 x 240 • Tvrdi uvez • Scenarij Jeff Lemire • Crtež Jeff Lemire • Prijevod Josip Sršen • Lektura i redaktura Marko Šunjić • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 18.6.2018. • Cijena 180 Kn

http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/orka-specijal-30-okrug-essex/505/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
tex2 Posted - 19/10/2023 : 15:05:58
Ok. Znam da sam vidio negdje, a sad gdje? U bibliobusu ima sigurno!
Peyo Posted - 19/10/2023 : 13:26:19
Ne moraš. Nema na web shopu pa sigurno nema ni u knjižari.
tex2 Posted - 19/10/2023 : 10:25:41
Pogledat ću prvom zgodom u Avenue mallu u Menartu, tamo ima puno toga, pa javim.
dapazin Posted - 16/10/2023 : 16:05:03
Jel netko vidio u nekoj od ZG knjižara koji primjerak? Znam da je bilo u Profilu kod trga, al nisam vidio zadnji put kad sam bio
jagodanbg Posted - 16/10/2023 : 15:04:31
Ako sam dobro skontao, na CBC sajtu se moze pogledati serija!
Morate se registrovati, i opet, ako sam dobro skontao, moze gledanje za free ali cete imati reklame.

https://gem.cbc.ca/essex-county
Mord Posted - 26/11/2022 : 18:56:29
Druga prica je, izmedju ostaloga, maestralan prikaz samoce. Jak strip.
Jerry Krause Posted - 28/11/2021 : 09:59:40
Sad kad malo bolje pogledam stvarno je metaforična. Ali ono što me je odbijalo je ovaj kričeći naslov koji je em neatraktivan em zauzima ogroman prostor na naslovnici pa je guši. Ali vjerojatno je tako i u originalu, pa je moralo biti ovako.
naker Posted - 28/11/2021 : 09:16:30
Ispod polomljenog drveta korenje se grana na svaku stranu, "polomljena" slika o našem rodnom mestu jer naš zavičaj je ostao isti ali mi više nismo isti, a gde god da odemo vučemo za sobom naše korene.. Odlična naslovnica
DK24 Posted - 28/11/2021 : 00:01:23
Vidiš mene baš naslovnica privukla. Jedna mi je od najdražih uopće
Jerry Krause Posted - 27/11/2021 : 22:08:33
quote:
Originally posted by Paka01

Nisam pročitao puno Lemireovih stripova, no od ovih što jesam Essex County mi je definitivno ostavio najbolji dojam. Niti u jednom trenutku nisam imao dojam da je radnja razvučena više nego što je potrebno, za razliku od nekih kasnijih radova. Međusobno labavo povezane priče donose epizode iz života mahom običnih ljudi vezanih za specifičnu geografsku lokaciju i pritom nam pokazuju svakodnevnicu jednog dijela zemaljske kugle o kojem inače možda ne bi pretjerano razmišljali. Volim ovakve obične, nepretenciozne priče ispričane na jednostavan način i srećom Lemire se ovdje sasvim korektno iskazao i kao scenarist i kao crtač. Ima tu puno nijemih kadrova zbog kojih se može steći dojam da strip nema mnogo sadržaja i da se brzo čita, no na svakom od tih kadrova bi se trebalo zadržati malo duže kako bi se u potpunosti upila atmosfera koju nam strip prikazuje.



Paka je sve objasnio. Otprilike isti dojam i kod mene s tim da ja nisam imao nikakva velika očekivanja od ovog stripa. Dugo me je odbijao sami naslov i ne baš efektna naslovnica. Tek sam ove godine počeo mjerkati ovaj strip potaknut pozitivnim komentarima nekoliko forumaša. Na kraju sam dobio jedan odličan strip, ali stvarno odličan. Snažan, surov, nepretenciozan, inteligentan i nadasve emotivan kroz 3 snažne priče koje dobivaju svoj smisao u posljednjoj koja ih sve tako dobro povezuje.
Crtež u startu dosta odbija, ali se čitatelj lako privikne na nj. Pogotovo su nevjerovatne scene bez teksta uz koje treba stati i uvidjeti svu onu emociju koju Lemire stvara. Svakako velika preporuka i siguran sam da ću se ovom stripu često vraćati.

9,4/10
going going Posted - 17/08/2021 : 00:04:04
Okrug Eseks je sjajan strip.
Kao sto je rekao Stiv Duin „Tiho, setno i zlokobno remek-delo.“ S tim sto bih izbacio ovo zlokobno (ne znam odakle mu ta rec) i ubacio neku drugu, naprimer oslobadjajuce, katarzicno remek-delo.
Stvarno svaka cast Dzefu Lemiru, kako koristi strip kao medijum, kao umetnicku formu, kako nagradjuje svoje citaoce kako strip odmice. Kako jednostavno i tiho (bez didaskalija, dijaloga i zvucnih efekata) prikazuje neverovatno silne i jake nalete raznih pomesanih emocija. Nije lako to preneti s papira na citaoca a Lemir to radi tako graciozno i bez imalo napora da je to neverovatno. Neverovatan pripovedacki dar, ali izrazito stripovski posto je celokupan autor i scenarista i crtac, ne bih mogao da kazem da je neverovatan samo kao scenarista ili samo kao crtac, jer on objedinjuje obe stvari u taj svoj pripovedacki dar sto je tako specificno izrazajno sredstvo moguce samo u stripu.
Bas je zasluzio svoj proboj u mejnstrim svet stripa i slavu koja ga sada prati.
I pokojni Darvin Kuk je napisao sjajan predgovor i analizu stripa koji preporucujem da se procita kao pogovor, jer se onda tacno vidi na sta je Kuk mislio dok je pisao. Sjajna analiza stripa bez spojlera. Veliki i neprazaljeni majstor je Darvin.

Takodje bih pohvalio bonus materijale, ja generalno volim sve dodatke u stripovima, ali ovo su mi mozda i najbolje iskoriscene te strane u bilo kojem stripu. Koliko je vec sam strip bio izrazito licno delo, toliko su i dodaci gde imamo prve skice, paper cut-outove koje je prodavao po festivalima o kojima Lemir pise s toliko ljubavi, zatim fotografije akcione figure Lestera koji je izradila njegova supruga, i izbacene stranice sa decakom Slonom, koje bih iskreno voleo da su nekako ipak uspele da budu deo glavne price treceg poglavlja, a ne kao dodatak. Onaj dodatni strip o bokserskom klubu mi je nepotreban, ali o slonu detetu je jako dobro i trebalo ga je nekako ubaciti u glavni strip, a ne ovako izdvojeno. Odlicna poveznica za tu pricu je bolnicarka koja ga obilazi, ne znam zasto je to Lemir izbacio.

Da sumiram zakljucke, aspolutna preporuka za ovaj strip!
Od mene 10/10
Komikovo izdanje je odlicno, jako mi se svijda miris papira u ovom izdanju, mada na par mesta je mogla crna da bude jace odstampana nego sto jeste.
naker Posted - 30/07/2021 : 21:15:04
Sjajan je Lemire. Ako voliš tu tematiku koliko nas zavičaj definiše kao jedinke onda je Royal City idealan izbor. A kao što je Marquis gore spominjao Roughneck ima sličnu atmosferu zimske idile kao Essex
don_draper Posted - 30/07/2021 : 21:05:05
Nisam se do sada upoznavao s radovima Jeffa Lemirea, ali istražujući njegov katalog našao sam na par zanimljivih naslova. Ovaj sam još prije 3 godine nabavio onako naslijepo, vodio me neki instinkt da bi ovo moglo valjati.

Nisam se prevario, nipošto. Od samog početka jasno je naslutiti da je u pitanju melankoličan i poamlo tjeskoban strip koji kanadske krajolike koristi za opis izolacije, turobnih ljudskih odnosa i neostvarenih ciljeva i života. Lemire je pokazao da je narativni genij jer bez previše oblačića daje dojam što se događa i gradi likove. Volim kad u ovom mediju se koristi tišina da bi se izreklo ono što je teško riječima sažeti i što na više razina obogaćuje likove, radnju i okolinu (npr. Svagdanja borba).
Neka nikog ne uplaši što je puno hokeja na ledu u ovome (ipak je riječ o Kanadi), ali ovo je strip koji će pogoditi i one koji nisu zaljubljenici u sport.
Crtež nije estetski lijep, ali postiže svoj zadatak besprijekorno. Primjeren je atmosferi, a i sam stvara jednu nemilosrdnu, hladnu i odsječenu sredinu kakav je Okrug Essex.
U svemu što se tiče mog osobnog dojma ovaj strip postiže najviše ocjene. Krivo bi bilo reći da sam uživao u čitanju, ali strip me pogodio i ostao sa mnom i nakon čitanja. Likovi i situacije i njihove sudbine su toliko realni, ali ono najbolje, besprijekorno dočarani i prezentirani čitatelju. I to je onda odlika remekdjela.
5/5

Sada definitivno imam želju pročitati još ponešto od Lemirea. Sweet Tooth mi djeluje kao zicer za nabaviti, a tu su još i nedavno objavljeni Royal City i Gideon Falls. Dosta zanimljivo djeluju.
Paka01 Posted - 23/05/2021 : 18:51:17
Nisam, ali na popisu je kao i većina njegovih stripova Doći će na red prije ili kasnije.
Red Marquis Posted - 23/05/2021 : 18:43:27
Jesi probao njegov Roughneck? To je pre par godina uradio, a dosta mi vuče na Essex...Sever, selendra, hladno, on bivši hokejaš, ima tih nekih njegovih motiva...
Paka01 Posted - 23/05/2021 : 17:02:24
Nisam pročitao puno Lemireovih stripova, no od ovih što jesam Essex County mi je definitivno ostavio najbolji dojam. Niti u jednom trenutku nisam imao dojam da je radnja razvučena više nego što je potrebno, za razliku od nekih kasnijih radova. Međusobno labavo povezane priče donose epizode iz života mahom običnih ljudi vezanih za specifičnu geografsku lokaciju i pritom nam pokazuju svakodnevnicu jednog dijela zemaljske kugle o kojem inače možda ne bi pretjerano razmišljali. Volim ovakve obične, nepretenciozne priče ispričane na jednostavan način i srećom Lemire se ovdje sasvim korektno iskazao i kao scenarist i kao crtač. Ima tu puno nijemih kadrova zbog kojih se može steći dojam da strip nema mnogo sadržaja i da se brzo čita, no na svakom od tih kadrova bi se trebalo zadržati malo duže kako bi se u potpunosti upila atmosfera koju nam strip prikazuje.

Crno-bijeli stil odlično dočarava ton i atmosferu priča, iako mislim da možda ne bi bilo zgorega da je ubačena jedna boja (npr. plava) kao što je to odrađeno recimo u njegovom The Nobody, no i ovako strip izgleda više nego dobro. Ovo je Lemire u svom ogoljenom, početnom izdanju prije negoli je postao svojevrsni stripovski celebrity te počeo raditi za veće izdavačke kuće. Ne bih rekao da bi Essex County baš svatko obavezno trebao pročitati, no ukoliko volite uronuti u naizgled jednostavne, a istovremeno i emocionalno duboke priče o životima običnih ljudi, vjerujem da će vam savim lijepo sjesti.
anto Posted - 06/07/2020 : 16:35:00
Tri povezane priče o ljubavi,porodici,otuđenosti,hokeju...i šta još prati život u ruralnoj Kanadi - sa prostim,ali efektnim crtežom,sjajnim ritmom naracije i sporim i šturim dijalozima.
Neobičan,ali jako lep slice of life.

4.5/5

zadnje dve kratke priče su mi nepotrebne.
Kerempir Posted - 21/02/2019 : 21:17:50
Strip mi je za trojku, dok sam čitao, imao sam većih očekivanja, a onda mi je sve nekako splasnulo.

Uplašio sam se da će me crtež odbiti, ali brzo sam se saživio s njim. Bez obzira na debljinu knjige, lako se i brzo čita. Usprkos grubom crtežu, pa i grubim likovima, nevjerojatno su mi prikazane emocije.

Prva priča mi je najbolja, tako lijepo prikazana otuđenost između Lestera koji se gubi u svijetu mašte i njegovog ujaka koji je izgubljen i zbunjen u nastojanjima da ga odgoji. Suvišan mi je bio doduše strip unutar stripa, nisam ga osjećao imalo važnim za radnju. Svidio mi se kraj gdje Lester skuži tko mu je otac premda sam već na stranici 68 posumnjao, i opet zbog odlično prikazanih emocija.

Druga priča me malo zbunila na početku jer me Vince jako podsjećao na Jimmyja iz prve priče pa sam mislio da li to čitam opet o istoj osobi. Kasnije postaje jasno zašto, a ako je i postojala sumnja tko je Maryn otac, ovdje mi je jaka poveznica. Lijepo prikazuje otuđenost, na momente me Louov odnos prema svojoj obitelji podsjetio na Spomenar mog oca, a odlično mi je izvedena Louova izgubljenost u uspomenama zbog demencije.

U konačnici svidjelo mi se kako su sve priče dijelom povezane i očekivao sam neku odličnu izvedbu, zaključak u trećoj, zadnjoj priči i tu mi je sve palo u vodu. Djeluje mi nedorečeno, umjesto da konačno poveže likove iz prethodnih priča, recimo scena gdje
će Lesteru ujak konačno priznati tko mu je otac mi je odlična, ali gubi mi se fokus na drugim likovima i pričama, pa mi taj dio bude zagubljen.

Lijepo što su uvrštene i kratke priče u dodatnom materijalu, no nisu potrebne jer nemaju nikakvog smisla za osnovnu radnju, premda ih je Lemire htio ukomponirati ali su naknadno izbačene. Šteta što i ta treća knjiga nije pročišćena.
vukozec Posted - 11/12/2018 : 16:27:26
Odličan. Teme su različite, ali se zbog stila pripovjedanja i crtanja, mjesta radnja i atmosfere koju stvara paralele mogu povući sa Dekicama. Essex mi je bolji.
ken2 Posted - 08/12/2018 : 21:39:22
snažan strip, s galerijom dobro profiliranih likova
i s tom vranom koja leti i povezuje različita doba
na mene ostavio snažan dojam
crtež će vjerojatno mnoge odbiti, ali meni je ovo savršeno
crtač je jako inteligentan i montažom i atmosferom te može slomiti kad se najmanje nadaš
wer Posted - 21/11/2018 : 13:45:16
Iz nabavke na interliberu prvi pročitan iz Fibrinog izbora. U svemu se slažem sa ivke-om.
Izvrstan strip.
I moje preporuke za čitanje.
ivke80 Posted - 29/09/2018 : 20:29:40
Nekako mi se čini da ovaj strip prolazi ispod radara a radi se o odličnoj stvari. Meni će zasigurno biti u vrhu ove godine. Priča teška, zahtjevna, relisticna, crtež pojednostavljen da bi radio balans istoj. Story telling odličan, puno dugh panela usporavaja radnju, a onda se ubrza ritam tamo gdje je to potrebno, kadrovi preko cijele stranice daju taj osjećaj nepreglednog prostora i usamljenosti, mislim da je tu napravljen super posao. Uglavnom, stilom dosta podsjeća na mange, spori ritam, dosta se momenti i situacije pokazuju no sve u svrhu price i ostvarivanja potrebne atmosfere. Sve u svemu, odlično napravljen strip, preporuka.
Combatrock Posted - 04/09/2018 : 11:40:18
Mala digresija.
Sve je na severu usporeno, dani se vuku ... a centralna tema je obojena hokejom najbrzim kolektivnim sportom na svetu. Diskrepanca naizgled.
kasper Posted - 21/07/2018 : 13:02:53
quote:
Originally posted by Combatrock

Dobro je ovo. Tuzno i mracno a opet okrenuto zivotu. Sever hladan, leden i ljudi zatvoreni i teski.



bas sto kaze brat combo. jako dobar strip, dosta emocija, autror ima odlicna zapazanja i poentira sa time. al taj eseks mi je uz siru okolinu cernobilja najtuznije mesto na svetu
hm, da se dopunim, kad sad pogledam na essex, samo su ostali tuga i crnilo. tja....
Combatrock Posted - 20/07/2018 : 21:38:53
Dobro je ovo. Tuzno i mracno a opet okrenuto zivotu. Sever hladan, leden i ljudi zatvoreni i teski.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000