forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: MARŠAL BASS 1

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 15/11/2017 : 21:43:04


Arizona, 1875. Bivši rob, vojnik i skitnica, a sad farmer i obiteljski čovjek, RIVER BASS postao je prvi crni zamjenik maršala Sjedinjenih Američkih Država. Značku je prihvatio u želji za poštovanjem i ravnopravnošću, ali je time naglavce zaronio u okrutnost svijeta. Priča o Riveru Bassu u konačnici je priča o vrlo usamljenom čovjeku.

Polazeći od povijesnih osoba i činjenica, Darko Macan i Igor Kordej u MARŠALU BASSU nalaze način da klasičnim motivima westerna pristupe na svjež način. U ovoj knjizi Fibra vam donosi dvije premijerne epizode ovog u Francuskoj vrlo dobro primljenoga serijala.

Maršal Bass 1 • Crna banda - Krvava obitelj • 144 stranica • Kolor • 235 x 312 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Darko Macan • Crtež Igor Kordej • Prijevod Darko Macan • Lektura i redaktura Marko Šunjić • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 9.11.2017. • Cijena 150 Kn

http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/marsal-bass-1-crna-banda-krvava-obitelj/468/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
DiSkAcH Posted - 24/10/2021 : 08:38:00
quote:
Originally posted by lwood

Sjetih se da ovo čeka već misecima na polici. Maloprije pročitan prvu priču i teško razočaranje. Definitivno se rješavan ovoga.





Meni je Maršal odličan, ja jedva čekam sada popuste da uzmem treći integral. Eto, moreš sada mjenjat sa nekim, Maršala za Presveto Srce!
lwood Posted - 23/10/2021 : 18:26:23
Sjetih se da ovo čeka već misecima na polici. Maloprije pročitan prvu priču i teško razočaranje. Definitivno se rješavan ovoga.
kuzman Posted - 23/10/2021 : 12:37:16
Npr.bila mi je bolja opcija uzet dva integrala Torpeda od Fibre nego 15 albuma u izdanju SA.
kuzman Posted - 23/10/2021 : 12:28:48
Mislio sam na Metalne i Rajske godine ne Inkale.
Ovaj prije ili poslije me zanima jedino radi Z.Janjetova.
Istina ne stignem pratit sve teme na forumu.
Eto samo Bass ima dvije odvojene.
Uzeo sam nedavno npr.Tornjeve Bois Maurya a razmišljam i o Sin Cityu.
Pojedinačna izdanja me uglavnom ne zanimaju.
Ne želim pratit duže serije.
Recimo volio bi uzet Blueberrya al u obliku integrala.
DiSkAcH Posted - 23/10/2021 : 07:52:00
quote:
Originally posted by kuzman

Nabavio sva tri integrala ali još nisam pročitao pa nemogu ostavit utisak.
Fibri svaka pohvala ne samo za ovo izdanje nego i za ostala reizdanja integrala i box setova.
Jučer sam konačno kupio Inkal pa me zanima hoće li biti reizdanja Metalnih i Rajskih godina?



Ajoj...ne čitaš izgleda po forumu (doduše i teško je popratit sve informacije jer su raštrkane).
Ali ako te zanima samo Inkal, a ne Prije i Poslije, onda zanemari.
Fibra će (valjda slijedeće godine?) napraviti re-izdanje sva tri Inkala u kutiji, za format i ostalo ne znam, ali mislim da sve ostaje isto kao do sada.
kuzman Posted - 22/10/2021 : 18:23:50
Nabavio sva tri integrala ali još nisam pročitao pa nemogu ostavit utisak.
Fibri svaka pohvala ne samo za ovo izdanje nego i za ostala reizdanja integrala i box setova.
Jučer sam konačno kupio Inkal pa me zanima hoće li biti reizdanja Metalnih i Rajskih godina?
Manny Posted - 06/09/2021 : 11:37:56
Igor pokidao. Sve duplerice su zapanjujuće, fantastične. Prva priča je dosta slabija od druge i ima taj deža vi utisak (pogotovo što se pojavila nekoliko godina nakon Tarantinovog Đanga), ali se Darko izvlači u scenaristički značajno boljoj drugoj epizodi. Zadnja tabla je možda i najbolja, da ne otkrivam previše onima koji nisu čitali, ali nije tipična za klasičan vestern, naprotiv, ozbiljna je i setna.
frano Posted - 24/08/2021 : 07:30:27
Igore, držim se upute da me ne želiš nit vidit nit čut, zato ti se vako obraćam.

Maršal je u šestom albumu živ, čak i nasmijan, ali bome i ostali likovi u Los Lobosima su baš ono, kak treba bit. Pogotovo gđa. Vega i klinci. I pas. Geste, izrazi, pokreti, sve ima smisla i majstorski je nacrtano. I napisano. I obojano. Prava, "topla", obiteljska storija.

Treća i šesta epizoda su za sada stupovi serijala. Samo naprijed. Učvrstite to kak spada.

Eto.
Svaki ovozemaljski zakon ima rupu, k'o Bassov šešir :)
Pusa, majstore.

PS tebi ću kad te vidim pružit ruku, ispričat se čista srca, slično kao sto sam i bilmezu Šagadinu. Nadam se da nećeš okrenut leđa.

PS2 a ti Vladojla, samo i dalje pričaj ljudima da sam lud. Neću ti prijetit "usmrćivanjem", neću te čak nit istuć, tek ću te zašamarat. To ti je danas ko sport.

Što se tiče ludosti, šta ja znam, rođen sam takav :)


frano Posted - 21/08/2021 : 11:12:15
LOS LOBOS - super album. Prava obiteljska priča koja obećava veselje i dalje. Održite taj ritam. Srećno!
koze123 Posted - 15/08/2021 : 01:44:58
Nabavljen reprint, i u roku od par dana sljušteno! Utisci su uglavnom pozitivni, posebno kada je u pitanju druga priča, prva me je zapravo pomal i razočarala.

Crna banda

Previše mi ova priča ide pravolinijiski, premalo nam je sam River Bass kao lik okarakterisan, i previše je banalan način na koji se sve završilo. Recimo da su to tri glavne mane koje sam primetio čitajući Maršala,. Bilo je tu zanimljivih likova (dvojica simpatičnih vojnika prijatelja), dobrih ideja (belac kao vođa crnačke bande), i solidnog humora, ali i kritike jednog modela ponašanja. U pitanju je tvrdi vestern, orkutan i na momente beskompromisan (nešto što je u drugoj priči još istaknutije), pa mi je i žao što su neke od interesantnih ideja protraćene na pravolinijski i zbrzan scenario, čiji me je rasplet iskreno i iznervirao. Spojler: koji jebeni "undercover agent" sakrije značku zamenika šerifa u usrani šešir koji nosi na glavi sve vreme?. Delovalo mi je kao da je autoru trebalo da dođe do određene tačke, pa je ovakvo rešenje bio najlakši način za tako nešto. Uz to, sam River mi nije bio dovoljno interesantan kao lik (više je akcenta stavljeno na negativca, što generalno ima jako dobar efekat, ali kada smo upoznati sa junakom), no verujem da će se vremenom i to iskristalisati. Kordejev crtež je sirov i okrutan, "prljav" u najboljem mogućem smislu, ali mi se na nekim mestima nisu svidele facijalne ekspresije likova. Kordejev stil me mnogo podseća na Korbena, čiji lično nisam veliki ljubitelj.
No sve u svemu ok start, rekao bih možda i malo ispod prosečan, makar kada se uzmu u obir moja visoka očekivanja. Zapravo me je sledeća priča kupila, te da je ovo izašlo kao jedan album verovatno ne bih nastavljao dalje.

Krvava obitelj

Glavni adut ove priče je paleta potpuno iščašenih, poremećenih i degenerisanih likova sa kojima River dolazi u kontakt, kao i totalno neočekivan pravac u kojem će se priča razvijati. Likovi su odlično napisani, odvratni od starta pa do završnice, no ipak osećamo u nekim trenucima i malo empatije (da ne zalazim u spojlere). Mislim da autori ovde već polako prelaze na "shock value", nešto što dobro dozirano može da proizvede jako pozitivan efekat - upravo kao u ovoj ovde priči. S druge strane opet imamo problem zbrzanosti, naročito na kraju gde, iako jako poetično i tužno Macan završava album, to nema toliko jak impakt, baš zato što se pojavilo tako odjednom. Da je ovaj album brojao još 15-tak stranica mislim da bi se mnoge stvari bolje posložile (govorim pre svega o Riverovom odnosu prema devojci iz priče), no ne mogu se puno žaliti. U ovom albumu sam mnogo više uživao, Maršal je mnogo bolje okarakterisan, a rekao bih i da se Kordej više potrudio oko nekih scena.

Solidan start jednog tvrdog i brutalnog vesterna, gde po mom mišljenju postoji velika razlika u kvalitetu priča. Nemojte da se obeshrabrite posle prve priče, druga priča je mnogo bolja - ipak, nadam se da će se neki od pomenutih propusta razrešiti od sledećeg albuma. Ok serijal, ide se dalje, da ne dajem sud posle samo dva albuma.
Markos Posted - 16/07/2021 : 16:22:25
Od danas je u prodaji drugo izdanje, za sve one koji su propustili kupiti prvo na vrijeme! Nema na čemu!:)
Aco Posted - 12/07/2019 : 13:15:04
Dugo sam izbjegavao ovaj strip jer nisam baš neki fan KOrdeja, ali kad je napokon došao na red - moram reći da se radi o odličnom stripu. Malo me podsjetio na Jonah Hexa, posebno drugi album. Western kakav treba biti - brutalan. Fin Kordejev "corbenovski" crtež, splashevi preko dvije stranice, boja korektna...sve u svemu, jako zadovoljan.

Tehnički i vizualno - jedno od najljepših fibrinih izdanja. Na ovom formatu i opremi ukupni dojam je još bolji . Samo da nije završio u Kolorci, to je najbitnije ;-)

Palac gore.
oscar Posted - 14/04/2019 : 18:09:29
Odličan vestern! Domaći dvojac se sjajno snašao u ovom, nadam se dugotrajnom serijalu :) Likovi i priča skroz na mestu, surovo i ljudski, što po meni i treba da bude slika divljeg zapada. Pohvala i za Kordejov crtež i posvećenost detaljima, pogotovo kod dvolisnica. Sjajno vlada tim crno belim odnosima svetla i tame. Jedino što mi je zasmetalo jesu na nekim mestima nevešto prikazana lica, pogotovo oči. Čini mi se kao što je još neko ranije primetio, da mu odnosi veličina u prikazu ljudi u perspektivi škripe, ali sve ukupno to nije nešto što bi pokvarilo utisak o ovom stripu. Preporuka!
Mord Posted - 28/01/2019 : 23:20:07
Odlicna oba albuma. Hvala vam za ovo. Jedva cekam dalje.
izivko Posted - 27/12/2018 : 11:53:04
Ki grom! Sad će to Fibra priuzet.
anto Posted - 27/12/2018 : 11:38:56
https://www.bedetheque.com/BD-Marshal-Bass-Tome-4-Yuma-353200.html

02.01.2019.
Markos Posted - 27/12/2018 : 08:36:03
Druga epizoda je puno bolja od prve, bar meni.
izivko Posted - 27/12/2018 : 00:39:47
Evo prošla je godina dana otkad sam pročitao prvi album pa došao je red i na drugi.
Kao što sam prvim bio oduševljen, tako sam drugim blago rečeno razočaran. Nije to to.
Bez okusa, nezanimljivo. Ipak ljestvica je bila (pre)visoko postavljena.

vknez Posted - 01/10/2018 : 09:56:26
4/5
vukozec Posted - 24/09/2018 : 13:23:31
Moram priznati da sam osjećao blagu averziju prema ovom stripu: to sa prvim crnim maršalom mi je instiktivno djelovalo kao gimmick kakve ne volim. No nakon čitanja mogu reći da je pogođena prava mjera između poigravanja sa naglašavanjima spomenute osnovne premise i njenog guranja u drugi plan u korist standardne vestern akcije. Tako da mi se strip svidio i veselim se idućim nastavcima, za razliku od Pogrebnika i Bouncera (da napravim usporedbu sa dva novija vestern naslova koja su nedavno objavljena kod nas). Maršal ih jede za doručak.

Slažem se s ovim što je momak sa Madisona napisao: druga priča je imala potencijal da se razradi na više epizoda, ovako se previše toga prebrzo odvije. Počne dobro začinjena elementima horrora, no ubrzo nestane sve misterioznosti. Onda nam se nasilu pokuša uvaliti velika romansa, koju ne stignemo ni registrirati prije nego li je gotova. Kažem, sve bi to bilo odlično, da smo imali vremena da dišemo. Slow-burn obično igra u korist vesterna, eksplozije akcije onda su još efektnije.

Sam lik Bassa je odličan. Čovjek od krvi i mesa. Njegova boja kože + značka ga čine permanentnim i instantnim autsajderom u bilo kojoj situaciji, što je idealno za vesterne i Macan će to znati iskoristiti. Primjer inteligentnog poigravanja sa osnovnom premisom koji mi se dopao: bosonogi trk preko pustinje.

Što se tiče crteža: čini li se samo meni da je dosta manjih kadrova sabijeno tako da su glave velike, a udovi kratki?
don_draper Posted - 09/06/2018 : 13:46:27
Premda nisam sklon westernu kao žanru ni u stripovima ni u filmovima, ipak sam si dao oduška i priuštio ovo sjajno Fibrino izdanje i usput podržao neumoljiv par Macan/Kordej te nisam požalio niti malo. Pročitao sam obje priče u jednom dahu i mogu reći da me se jako dojmilo.
Prva priča je naziva Crna banda te tu upoznajemo Rivera Bassa, koji je prvi dobio tako službenu funkciju a da je crne boje kože. Sviđa mi se kako je dobro, u svega par kadrova, prikazan kontrast između bjelačke gradske sredine i Bassove obitelji koja živi seoskim načinom života. Sama radnja oko bande je bila pun pogodak, naizgled otrcano, ali s dosta moralnih dilema, tenzija i referenci na netrpeljivost dvaju rasa. Ubačeno je i dosta humora i smiješnih situacija (npr. Pork i Beef). Nažalost, svaka priča je duga 55 str pa to sve prilično brzo prođe i ne stigne se dublje ući u pojedinu priču.
Druga priča, Krvava obitelj, je više brutalna i malo teža za želudac, ali mi nije toliko sjela kao prva. Sama ideja te obitelji je možda bila malo prevelik zalogaj i van atmosfere prve priče. Bilo je dobrih momenata i lik Turtlea mi je možda i najbolji od svih prikazanih do sada, ali nije mi toliko zaokupila pažnju kao Crna banda, nedostajalo je tu i prave akcije i pravog negativca.
Sve u svemu, cijeloj knjizi bih dao čistu četvorku, više od toga zbog nekih navedenih nedostataka i manjka afiniteta prema žanru ne bih mogao dati, ali svakako navijam da se serijal nastavi i vjerujem da ću pratiti i iduća izdanja ako ih bude (a kraj 2.priče i intervjui s dvojcem nekako naslućuju da će biti još toga)
izivko Posted - 24/05/2018 : 14:47:13
Izuzetno pozitivna kritika Maršala Bassa.

"...Markanov (Macanov) western se razlikuje od klasičnih djela, glavni junak je autsajder koji je već svojim porijeklom drugačiji.

Riječ je tvrdom westernu koji realno sagledava tadašnje surovo vrijeme i koji nije za slabe živce. Tu je i određena doza humora.

Kordejev crtež ga podsjeća na Richarda Corbena, njegovi likovi imaju sličan izraz. Gradnja panela i postavke oblačića podsjećaju na Corbenova djela od E.A. Poe i od Lovercraftu.
Kordej ipak ima svoj stil koji uspješno nosi priču.

http://www.monstersandcritics.de/marshal-bass-band-1-black-and-white-von-darko-makan-und-igor-kordey-comickritik/
anto Posted - 30/01/2018 : 21:56:13
quote:
Originally posted by Deers

@ Anto

Vjeran Milordu?
Beef je dio bande koji se odmetnuo od Milorda da sami pljačkaju i samo je puka slučajnost što je dobio drugu priliku pa zašto ne bi i on bio blagonaklon prema nekom drugom? K tome kaakva bi opasnost bio za bandu? Usamljeni osvetnik crnac? Tko je kad čuo za to. Šerifov čovjek? Vidiš da je ljudima teško povjerovati i kad Bass pokaže značku.

Tako da mislim da ti ova primjedba, iako na mjestu, nije toliko čvrsta koliko smatraš.


nisam se lepo izrazio - ne veran,nego poslušan;sve ostalo i dalje važi:
pa zašto bi on rizikovao da, u najmanju ruku, popije metak u čelo,da bi nekog tamo,a najverovatnije špijuna,izvukao iz govana.
Pa samim tim što se taj tamo neki izdaje za Bil Boulera znači da nema dobre namere prema njihovoj bandi,i da im verovatno radi o glavi - uključujući i samog Bifa
cerichus Posted - 30/01/2018 : 15:27:57
Druga epizoda neuporedivo bolja. Malo mi je "vodnjikava" prva, mada daleko od loše.
Deers Posted - 30/01/2018 : 14:00:54
@ Anto

Vjeran Milordu?
Beef je dio bande koji se odmetnuo od Milorda da sami pljačkaju i samo je puka slučajnost što je dobio drugu priliku pa zašto ne bi i on bio blagonaklon prema nekom drugom? K tome kaakva bi opasnost bio za bandu? Usamljeni osvetnik crnac? Tko je kad čuo za to. Šerifov čovjek? Vidiš da je ljudima teško povjerovati i kad Bass pokaže značku.

Tako da mislim da ti ova primjedba, iako na mjestu, nije toliko čvrsta koliko smatraš.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000