forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka 116 - Jonas Fink

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 04/10/2018 : 19:12:45


DJETINJSTVO
KOLOVOZ 1950. U Pragu i dalje traju uhićenja narodnih neprijatelja, često bez jasne optužbe. Uhićen je, među ostalima, i doktor Arthur Fink.

MLADOST
VELJAČA 1956. Ministarstvo sigurnosti izdaje novu uredbu: nema milosti za reakcionare, a obitelji poput Finkove treba staviti u izolaciju i preodgojiti.

PRAŠKI KNJIŽAR
KOLOVOZ 1968. Čehoslovački „socijalizam s ljudskim licem“ Moskvi nije po volji: revizija preko sto tisuća političkih procesa izaziva zabrinutost. Znakovit je slučaj doktora Finka: nakon osamnaest godina, njegova supruga Edith i sin Jonas još uvijek nisu saznali istinu.

Jonas ima samo jedanaest godina kad njegov otac, doktor Arthur Fink, pošteni Židov iz građanske klase, biva uhićen pod optužbom da je bio sudionik urote protiv komunističkog režima koji od 1949. drži Čehoslovačku u šaci. Počinje tako noćna mora dječaka obilježenog sramotom, žrtve stvarnosti u kojoj čak i zidovi imaju uši, a denuncijacija čini dio svakodnevnice. Ne mareći za opasnost, Jonas se zbližava s grupom pobunjenika koja će biti veoma aktivna za vrijeme Praškog proljeća, te burne i ponosne šezdeset osme…

Vittorio Giardino je u djelu kojem je posvetio više od dvadeset godina života uspio, kao u jantaru, uhvatiti povijesni trenutak u kojem je jedna zemlja prestala biti civilno društvo, a njeni građani su jedni drugima postali najveći neprijatelji. Okrutnom mekoćom svog crteža, Giardino je ovjekovječio patnju i želju za životom jedne generacije odrasle iza željezne zavjese, u sjeni diktature…

Kolorka 116 • Jonas Fink • 328 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Vittorio Giardino • Crtež Vittorio Giardino • Prijevod Ružica Babić • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 3.10.2018. • Cijena 270 Kn

http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-116-jonas-fink/509/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
matori paraliticar Posted - 07/07/2023 : 09:15:46
Slazem se sa Nesvrstanim da je Jonas Fink jako dobar ali o samom coveku Jonasu Finku imam malo podeljeno misljenje :).

Procitao sam strip u dahu moze se reci, trebao je jedan citav dan i mislio sam da cu imati snage napisati utiske odmah ali ipak nisam, previse je bilo zahtevno citanje :). Ovo mi je drugi strip od Giardina koji sam procitao, prvi je bio Putovanje, snovi i tajne koji me u principu nije nesto puno odusevio.. Fink mi je znatno zanimljiviji i konstantniji u kvalitetu ako se ta dva stripa uopste mogu uporedjivati.

Ludacki dobro je ovo Giardino nacrtao i ne ulazi mi u glavu kako je samo pozadine uspeo nacrtati toliko detaljno. Knjiga se sastoji od tri dela moze se reci i prva dva su uradjena u relativno kratkom periodu da bi potrajalo bas dugo da dobijemo treci i zadnji deo. Sto se tice crtanja u trecem delu cini mi se da sam primetio da su linije znatno deblje nego u ranijim albumima to je eto neka moja opaska, kad je proslo toliko godina izmedju albuma naravno da je jedna od stvari koje se gleda to koliko je crtac eventualno napredovao ili nazadovao. Rekao bi se da je Giardino ipak na nivou i u trecem albumu mada ne mozda toliko konstantno kao u prva dva.

Strip je Fibra izdala u 2018 i rasprodala pri kraju 2020 za izdavaca moze se reci poprilicno idealno brzo e sad da li je prodaja malo pomognuta otkupom biblioteka ne znam. U svakom slucaju ovakav strip treba biti u biblioteci.

Sa obzirom na sve ovo sto napisah ocekivao bi covek da su ljudi napisali vise komentara o stripu ali razumem da cim je politika dosta izrazajna u nekom stripu ljudima mozda ipak nije toliko stalo da diskutuju sa drugima i iznesu javno svoje misljenje a zivot pod komunizmom je poprilicno osetljiva tema.

Sam epilog je barem meni doneo neko razocaranje, da li ce biti i vama to ne znam. Malo smanjuje ocenu ali zaista malo bitna je bila ipak voznja do samog kraja.

Mislim da ce trebati puno da se opet odlucim procitati ovaj strip ali sigurno mislim da ce se desiti da cu da ga listam i divim se crtezu i malo usput prisetim sadrzaja.

Koliko je sta autenticno i odakle je Giardino vukao inspiraciju nemam neku jasnu sliku pa ne gledam na ovo kao dokumentarac nego kao jednu zanimljivo ispricanu pricu koja se dogadja u jednom burnom periodu Cehoslovacke.


@ hvala dobrocinitelju koji je omogucio da ovaj strip mogu da kupim, necu ga imenovati.

@ ivanl i na kraju da li si opet otisao u Prag.. nesto sumnjam da si? :)

@ dessa jel se svideo strip tvojoj cehinji?


NESVRSTANI Posted - 14/07/2019 : 21:32:30
Jako dobar Jonas Fink.
Ovo šta Aco kaže "Sve je to korektno i uredno, reklo bi se da je picajzla, ali generalno mi je malo hladan.", stoji, ali meni to ovome stripu paše. Pretpostavljan da je bez obzira na svoju lipotu, Prag u vrimenu kojega Giardino opisuje stvarno bija hladan i siv.
Interesantno mi je i kako u prva dva albuma prevladavaju pastelne boje, a u trećen, za vrime Praškoga proljeća ima puno više živih boja.
Jedna sitnica mi je upala u oko. Kad san vidija Jonasa Finka u sandalama i čarapama san skužija da Česi očito taj style guraju ko zna otkad. Nijemci su in to ukrali.
8/10
Aco Posted - 17/02/2019 : 10:10:01
Dobar je Jonas. Nije spektakl ali je dobar. Za razliku od jako dosadnog No pasaran, ovdje priča fino teče, osim epiloga koji je pomalo zbrzan i nepotreban. Kao da nije znao kako da završi pa je skočio 20-ak godina u budućnost.. I odnos među likovima mi je malo plastičan (što je i posljedica hladnog crteža). Da se primjetiti da je Jonas prava sex mašina, a priznajem da mi je jako smiješno svaki put kad se spominje inspektor Muda ;-)

Nisam neki fan Giardina kao crtača, mada mu se mora priznati da drži kvalitetu crteža bez obzira na desetljeća razmaka između početka i kraja. Sve je to korektno i uredno, reklo bi se da je picajzla, ali generalno mi je malo hladan.
zare80 Posted - 17/02/2019 : 05:00:35
Meni je ovaj strip jako dobar, bio bi odlican da nije kraja koji mi se cini malo na silu. 8/10 po meni.
Svedocanstvo o jednom nepravednom vremenu, prikazano kroz odrastanje i sazrevanje Jonasa. Nisam mogao da ostavim ovaj strip iz ruku dok ga nisam procitao do kraja.
jaki Posted - 13/02/2019 : 17:34:56
Solidan strip ali ništa više.
Možda zato što sam dobro upoznat sa temom.
Ernie Pike Posted - 06/01/2019 : 21:25:47
Jonas Fink je strip koji sam najnestrpljivije čekao prošle godine. Prva dva albuma sam pročitao prije desetak godina i bili su mi jako dobri, tako da sam željno čekao kraj priče. Uz to, radnja se odvija u Pragu, gradu koji jako volim i u kojem sam živio neko kraće vrijeme.
Zaključak nakon čitanja je da su očekivanja ispunjena. Radnja je vrlo tečna, likovi su zanimljivi, posebno ekipa iz pivnice, a povijesne činjenice su dobro uklopljene. I priča i crtež su po mom ukusu te Jonas ide na prvo mjesto na listi za Oskar (uz napomenu da je na hrpi za čitanje još barem deset stripova iz prošle godine).
Slažem se sa Shanerom da je treći album malo slabiji od prva dva i da je ovakav epilog nepotreban i na prvu loptu, ali to ne umanjuje puno ukupnu ocijenu.
zarmix Posted - 23/12/2018 : 23:50:00
Jonas Fink je Giardinova posveta političkim zatvorenicima i svim ljudima koji su bili taoci i žrtve komunističkih režima istočne Europe, uključujući tu naravno i ove naše prostore. Giardino, iako Talijan, vrlo dobro je upućen u problematiku, jasno, bez patetike i kurtoazije oslikava atmosferu neslobode, paranoje i straha. Trilogija nastajala kroz nekoliko desetljeća, iznenađujuće se nosi s prolaskom vremena, ni trenutka ne gubeći na prvotnom ritmu radnje, suvereno privodi priču kraju kao da je rađena u jednom dahu.
Giardinov predivan, topao crtež, čiste linije i analogni retro kolor, fino pristaju uz, iz današnje perspektive, ponešto tradicionalniji, staromodniji prikaz likova i međuljudskih odnosa. Jonas Fink, Život na čekanju, precizan je prikaz duha vremena, izgleda ljudi, jezika kojim govore, misli i ideja, ne tako davnog i mnogim čitateljima poznatog vremenskog razdoblja.
Djelo autora koji ne mari za trenutnu modu i prolazne novotarije. Klasik koji iscrtava moć i zrelost strip umjetnosti. Zavalite se u naslonjač i uzmite u ruke ovo Fibrino izdanje. Nećete požaliti.
Poli Posted - 01/12/2018 : 20:32:35

Prvo sam dao majki na citanje (ja skocio na zakljucak 100 metaka) i kaze da je odlicno. Sjeca se tih vremena kaze...


Peyo Posted - 01/12/2018 : 20:13:37
quote:
Originally posted by The_PI

quote:
Originally posted by Deers

http://www.sanjamknjige.hr/hr/2018/program/teme/in-continuum/strip-strasse/

Jonas Fink u PUli!




Upravo na hrt3 razgovor sa Giardinom.



Hvala na infu, pogledao na hrti.

Održano u kavani Mozart

Majstor

Poznati gosti u publici
The_PI Posted - 01/12/2018 : 11:27:24
quote:
Originally posted by Deers

http://www.sanjamknjige.hr/hr/2018/program/teme/in-continuum/strip-strasse/

Jonas Fink u PUli!




Upravo na hrt3 razgovor sa Giardinom.
Peyo Posted - 26/11/2018 : 13:16:31
quote:
Originally posted by Deers

http://www.sanjamknjige.hr/hr/2018/program/teme/in-continuum/strip-strasse/

Jonas Fink u PUli!



Nadam se da će na ovom forumu biti kakav osvrt na ovo događanje za nas koji ne možemo biti tamo.
Deers Posted - 26/11/2018 : 13:05:37
http://www.sanjamknjige.hr/hr/2018/program/teme/in-continuum/strip-strasse/

Jonas Fink u PUli!
Shaner Posted - 21/10/2018 : 22:19:04
Jonas Fink je jedan od onih stripova koji nemaju nikakve vanserijske elemente. Nema tu nekakvog maestralnog crteža, originalne i fascinantne priče, niti likova koje ćemo zauvijek pamtiti. No to ne znači da je riječ o lošem stripu, dapače. Giardino vješto vodi priču i drži našu pažnju, a ne zaostaje ni u crtačkom segmentu te bih rekao da je u pitanju odličan primjer klasične francusko-belgijske škole stripa (iako je zapravo riječ o Talijanu). Doduše, treći album je ipak nešto slabiji od prva dva, a sam kraj (svojevrsni epilog) nespretno nalijepljen i potpuno suvišan, što donekle umanjuje cjelokupni dojam. Ipak, riječ je o vrlo dobro napravljenom djelu koje svakako treba pročitati i koje će, vjerujem, naići na dobar odjek kod čitatelja. Nažalost, ono nije baš po mom guštu ni crtački (iako cijenim Giardinovu vještinu), ni pričom (govori se tu o mnogo toga, no riječ je prije svega o političkom stripu), tako da mi već danas, tri dana nakon čitanja, polako blijedi iz sjećanja.

6/10

ivanl Posted - 06/10/2018 : 16:57:39
quote:
Originally posted by mpavin

Ovo mi izgleda zanimljivo.


Sta od Fibre nije zanimljivo? (Da ne bi bio spominjan samo Libellus, kako si mi rekao)☻
mpavin Posted - 06/10/2018 : 14:46:07
Ovo mi izgleda zanimljivo.
Combatrock Posted - 05/10/2018 : 13:50:04
Lep je i Zagreb.
risbozg Posted - 05/10/2018 : 10:09:00
quote:
Originally posted by Combatrock

Must have... najlepsi grad na svetu



poslje Zagreba
Korg Posted - 05/10/2018 : 10:04:00
Ovo odavno čekam
Combatrock Posted - 05/10/2018 : 09:21:58
Must have... najlepsi grad na svetu
dessa Posted - 05/10/2018 : 08:10:05

Jedva čekam da obradujem svoju Čehinju ovim stripom.
ivanl Posted - 05/10/2018 : 06:44:14
Melankolicna naslovnica. Katedrala, zlatni trg i onaj sat sa kosturima...moram opet do Praga...
risbozg Posted - 05/10/2018 : 00:56:43
to mi je pod br.1 iz ove runde
ivanl Posted - 05/10/2018 : 00:54:18
Ma super. Jedva cekam otvoriti ovo...
Peyo Posted - 04/10/2018 : 23:11:40
Ova knjiga sadrži ovo što sam spomenuo, a izdano je u 2 i li 3 albuma (ovisno o izdanju i izdavaču) prije 20-ak godina na oko 150 stranica:

https://www.goodreads.com/series/97752-jonas-fink

plus nastavak (oko 160 novih stranica), a zapravo je dovršetak ovog stripa nakon 20 godina.

https://www.bedetheque.com/serie-1406-BD-Jonas-Fink.html

https://www.ligneclaire.info/le-libraire-de-prague-63727.html
alexts Posted - 04/10/2018 : 22:18:12
quote:
Originally posted by Peyo

Odlično. Prva polovica mi je bila predobra.

Jedva čekam pročitati i ostatak.



Kakav ostatak, nije ovo nikakav nastavak?

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000