forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Skalpirani 1, 2 i 3

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 09/11/2016 : 21:30:45


Prije petnaest godina, Dashiell „Dash“ Zli Konj pobjegao je od života u bijedi i siromaštvu u indijanskom rezervatu Ruža Prerije. Sad se vratio, ali ovog puta ima tajnu: Dash je agent FBI-a ubačen među redove plemenskog poglavice, Lincolna Crvene Vrane, bivšeg člana aktivističke skupine „Crvena snaga“ i sadašnjeg šefa kriminalne organizacije. Dash mora odlučiti koliko je daleko spreman ići – i koliko je spreman izgubiti – da bi otkrio krvave tajne svog rezervata.

U prvoj knjizi Skalpiranih, zvijezda stripa Jason Aaron (Thor, Original Sin, Wolverine) i crtač R. M. Guéra (Batman Eternal, Django Unchained) odvode cijeli kriminalistički žanr u potpuno novi svijet kroz priču o nasilju, izdaji, mistici, očaju, nadi i strašnim stvarima koje ljudi rade jedni drugima u ime povijesti.

Skalpirani 1 • Indijanski teritorij • 288 stranica • Kolor • 160 x 240 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Jason Aaron • Crtež R. M. Guera • Prijevod Robert Solanović • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 15.11.2016. • Cijena 180 Kn

Skalpirani 2 • Mrtve majke • 320 stranica • Kolor • 160 x 240 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Jason Aaron • Crtež R. M. Guera • Prijevod Robert Solanović • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 15.11.2016. • Cijena 180 Kn

Skalpirani 3 • Urokan do daske • 256 stranica • Kolor • 160 x 240 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Jason Aaron • Crtež R. M. Guera • Prijevod Robert Solanović • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 15.11.2016. • Cijena 180 Kn

http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/skalpirani-1-indijanski-teritorij/409/
http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/skalpirani-2-mrtve-majke/410/
http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/skalpirani-3-urokan-do-daske/411/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
don_draper Posted - 08/08/2022 : 18:26:46
3.knjiga

E sada su se stvari zahuktale i eskalirale. Iako serijalu nije do sada manjkalo akcije i konflikta, ovdje je to došlo na još jednu višu razinu. Prva polovina je malo retrospektive i pozadine likova uz dosta stilističkih varijacija na temu. Zatišje pred buru, reklo bi se. Kvaliteta pojedinih priča varira, ali primjerica ona s Nitzem je bila jako dobra i razjasnila je neke bitne stvari. Doznali smo dosta bitnih stvari prije arca koji se zove Glodanje. Tu dolazi do više paralelnih sukoba i eskalacija, ubacuju se neprijatelji izvana, Dash i Crvena Vrana su gurnuti do samog ruba, a razrješenje je dosta ingeniozno i opravdava zašto ima još 2 knjige do kraja.
Aaron pokazuje nevjerojatnu zrelost i smjelost u scenariju, djeluje kao da je iskusniji nego što je bio tada. Unatoč inzistiranju na nasilju, eksplicitnosti i sličnim detaljima, serijal nikada dugoročno ne upada u zamku zamornosti, filler nasilja i sličnih opasnosti. Uvijek je u fokusu ljudska, socijalna i akcijska perspektiva. Kada se uspori, obogati se radnja, kada se ubrza, dobiva se još jedan pageturner. Vrlo vrlo dobro.
4.5/5
don_draper Posted - 07/08/2022 : 14:06:37
2.knjiga

Upečatljivog naziva Mrtve majke, ova knjiga se u prvoj polovici bavi paralelno s dva zločina, jednim koji se tiče glavnih aktera i drugim koji je ubačen i prikazuje bijedu kojom se bavi strip.
Ovdje je autor htio staviti Dasha na test toga kako će razrješiti svoj emocionalni konflikt i paralelno s time hoće li uspjeti "spasiti" tuđe živote i pokazati svoju zaštitničku stranu. Na momente to i uspijeva, ali kako obično to biva u ovom stripu, nije to lako. Između te njegove rezigniranosti i moralne hirovitosti, pratimo i nezgode u koje upada Crvena Vrana i Nitzovu pokvarenu igru.
Kasnije kroz knjigu se fokusiramo na Dinu i Pada Na Nos te iz ovih malo viših i zamršenijih igara, dolazimo do onog street levela. Kada se Aaron fokusira na Dinu, to su mi nekako najbolji momenti jer se tu vidi sva problematika koju Skalpirani tako brižno istražuju i sjajan je instrument za prikazati rastrganost između potencijala za promjenu i konkretnog rezultata i putanje.
U samom epilogu knjige, stvari se donekle razrješe, greške se naprave, ide se i dalje po starom, ali sve to scenaristički sjajno potkrepljeno i praćeno. Malo šteta što je prva polovica knjige bila nešto scenaristički siromašnija i statičnija.
S obzirom na dinamičnost na koju nas je navikla prijašnja knjiga ovdje je malo usporenije sve do zadnjih 100-injak stranica. I dalje je ovo vrlo dobar serijal koji vuče na daljnje čitanje i koji se izdiže iznad površnosti nasilja i akcije. Brižno nijansirano i scenaristički produbljeno, Skalpirani nastavljaju ostavljati snažan dojam, premda od 3.knjige očekujem ipak kakav-takav uzlet.
4/5
don_draper Posted - 07/08/2022 : 13:58:15
1.knjiga

Ovaj serijal sam načeo relativno brzo nakon izlaska, ali sam iz neznanih razloga stao i krenuo u neminovno odgađanje i skupljanje preostalih nastavaka jer je ostao u sjećanju kao jako dobra uvertira.
Sudeći po broju postova i spominjanju ovog naslova, izgleda da je vrlo brzo našao svoju publiku i pomalo kultni status.
Priča u nelinearnom vremenskom tonu prati nekoliko likova iz indijanskog rezervata Ruža prerije, među njima na početku uglavnom Dashiella, problematičnog i nasilnog undercover agenta.
Uz to, tu je dosta jaka i zanimljiva plejada sporednih likova, najintrigantniji među njima lokalni moćnik Crvena Vrana.
Aaron vješto isprepliće grijehe prošlosti sa zlom sadašnjosti i na vrlo upućen i atmosferičan način donosi problematiku života u rezervatu te određenu politčku i ekonomsku priču koja je prouzročila spomenuti jaz u društvu. Iz više perspektiva se na jasan i predan način dobiva socijalna karakterizacija, ali i psihološki te emocionalno oblikovanje je dosta jako.
Za ljubitelje akcije scena ima na bacanje, ovdje se ne preže od sukoba i vrlo brzo se krene jakim ritmom. Ne mogu reći da u ovom frenetičnom tempu i s toliko konflikata i kratkim fitiljima nije prigodno da je tako. Čak ni to silno nasilje ne djeluje forsirano, nego s obzirom na tmuran ton priče djeluje realno.
Autor se možda na momente previše igra Pulp Fictiona sa silnim preskocima u vremenu i u drugoj polovici knjige je to malo razbilo ritam i uživanje u čitanju. Uz to, arc s otvaranjem casina ipak nije na razini uvertire te cijeli taj vremenski zgusnutiji element je malo manje uvjerljiv.
Crtački jako genijalno osmišljeno, brutalno kad treba, melankolično i probojno kad je potrebna introspekcija. Kadriranje maestralno.
Sve u svemu, na korak do savršenstva, ali s puno potencijala za daljnje nastavke.
4.5/5
Chui Posted - 05/01/2021 : 11:01:49
quote:
Originally posted by Peyo

Kakva vremena, danas bi Winnetou bio šef kockarnice !



hahaha baš to :))))
Peyo Posted - 05/01/2021 : 10:54:02
Kakva vremena, danas bi Winnetou bio šef kockarnice !
Chui Posted - 05/01/2021 : 10:30:20
Skaplirani su mi fantastični. Uz Čudovište iz močvare i Transmetropolitan 3 najdraža dugometražna serijala pod Fibrom. Odlični likovi, priča i crtež. Nedavno sam opet pogledao Wind river i ok tamo se sve dešava u hladnijim krajevima pod snijegom ali to je taj svijet. Teško preživljavanje u užasnim uvjetima, droga, umorstvo FBI, istraga...
Kod nas npr. dio prije Gračaca kad se siđe s autoputa pa od Gračaca starom cestom premo Obrovcu, to je totalno taj kraj. Uništen zapušten bogu iza nogu. Zanimljiva digresija je da se Winetou snimao u tim krajevima.
vice Posted - 03/06/2020 : 16:04:36
quote:
Originally posted by vukozec

quote:
Originally posted by vice



Da, i osobno mi je i draži od Skalpiranih. Nažalost, u pauzi je neko vrijeme.

Evo moja recka prvog arca (bez spoilera):

https://www.stripovi.com/recenzije/southern-bastards-southb-img-1-here-was-a-man/2179/



Pročitao recenziju, zvuči kao nešto za mene, prateći soundtrack za čitanje bi se sam složio :)

Ovo što je dosad izašlo, 20 brojeva, taj story arc je gotov i sad bi trebao krenuti potpuno novi?

Je li itko od lokalnih izdavača spominjao mogućnost da objavi Bastarde?



Da, ovo je triba bit prijelomni dio stripa. šta će bit dalje, ko zna. :)

Inače, po mom mišljenju, Fibra ili ČK. Al ne želin gurat riči u Markova usta (mada mi je u magli kao da je spominja da bi tribalo malo pričekat i vidit šta će uopće bit sa samim stripom uslijed tog hiatusa). ^^
DiSkAcH Posted - 03/06/2020 : 14:39:01
Meni su Skalpirani jedan od najboljih amera koje sam čitao, Južnjake imam sken, ali nisam čitao, nada je kruva pa čekam da ih Marko objavi. :)
vukozec Posted - 03/06/2020 : 10:50:01
quote:
Originally posted by vice



Da, i osobno mi je i draži od Skalpiranih. Nažalost, u pauzi je neko vrijeme.

Evo moja recka prvog arca (bez spoilera):

https://www.stripovi.com/recenzije/southern-bastards-southb-img-1-here-was-a-man/2179/



Pročitao recenziju, zvuči kao nešto za mene, prateći soundtrack za čitanje bi se sam složio :)

Ovo što je dosad izašlo, 20 brojeva, taj story arc je gotov i sad bi trebao krenuti potpuno novi?

Je li itko od lokalnih izdavača spominjao mogućnost da objavi Bastarde?
sawitch Posted - 03/06/2020 : 09:44:09
Ovo nisam znao. Sada strip jos vise dobija na vrednosti..
vukozec Posted - 02/06/2020 : 19:24:52
quote:
Originally posted by going going

quote:
Originally posted by Mr. Bushido


Slažem se da su Skalpirani u određenim segmentima vjerojatno bili inspirirani Žicom i Deadwoodom. Ali nisam siguran da se to može reći i za narativni aspekt stripa. Mislim, sve ovo što si napisao bilo je prisutno u američkim stripovima znatno prije Žice i Skalpiranih.



Skalpirani su sigurno bili pod uticajem Zice i Deadwooda. Ali slazem se sa Bushidom kad kaze za narativni aspekt stripa.
Ovakva naracija nije nista posebno novo u svetu stripa, jer slicnu naraciju smo vidjali i u Murovom Swamp thingu, Ennisovom Hitmanu i Propovedniku, a verovatno i u drugim stripovima koji su izdati pre Skalpiranih.
Sto ne umanjuje cinjenicu da su Skalpirani prokleto dobar strip!




Ne sjećam se da je takva struktura baš tako kao u Skalpiranima bila naglašena u nijednom od 3 nabrojana stripa, ali morao bih ih ponovo uzeti i ruke da detaljnije usporedim.

No kad smo već zagrijali topic evo još malo o Skalpiranima. Nisam vidio da je netko spomenuo, Skalpirani su inspirirani istinitom pričom (u kojoj jednu od glavnih uloga ima kandidat za podpredsjednika na predstojećim američkim izborima): https://en.m.wikipedia.org/wiki/Leonard_Peltier

Fiktivni rezervat Prairie Rose iz stripa je zamjena za stvarni rezervat Pine Ridge u Južnoj Dakoti (primijetite iste inicijale), koji je najsiromašniji od svih indijanskih rezervata u SAD-u (imate na vrhu stranice link na priču Riječanina koji ga je posjetio).
kasper Posted - 02/06/2020 : 18:52:37
gde nadje hitmena?
going going Posted - 02/06/2020 : 18:49:05
quote:
Originally posted by Mr. Bushido


Slažem se da su Skalpirani u određenim segmentima vjerojatno bili inspirirani Žicom i Deadwoodom. Ali nisam siguran da se to može reći i za narativni aspekt stripa. Mislim, sve ovo što si napisao bilo je prisutno u američkim stripovima znatno prije Žice i Skalpiranih.



Skalpirani su sigurno bili pod uticajem Zice i Deadwooda. Ali slazem se sa Bushidom kad kaze za narativni aspekt stripa.
Ovakva naracija nije nista posebno novo u svetu stripa, jer slicnu naraciju smo vidjali i u Murovom Swamp thingu, Ennisovom Hitmanu i Propovedniku, a verovatno i u drugim stripovima koji su izdati pre Skalpiranih.
Sto ne umanjuje cinjenicu da su Skalpirani prokleto dobar strip!
Mr. Bushido Posted - 02/06/2020 : 18:14:08
quote:
Originally posted by vukozec

quote:
Originally posted by Mr. Bushido

[quote]Originally posted by vukozec


Jedina razlika između Žice i većine prijašnjih serija jest ta da je Žica imala serijalni narativ, za razliku od epizodnog narativa, kakav je prevladavao kod prijašnjih serija.



Upravo na ovo sam mislio. Svaka sezona Žice je imala svoj kontinuirani narativ koji se iz epizode u epizodu nadograđivao i razvijao ka svom raspletu. No pritom je svaka epizoda bila svoj zaokruženi mini film sa vlastitom zaokruženom narativnom strukturom. I na kraju tu je bio taj scenaristički trik da svaku epizodu drugi lik bude glavni. Nešto slično je možda već prije sporadično korišteno, no u Žici je ta struktura fino razrađena i jasno naglašena. Žica je ostavljala dojam serije kojoj je svaka sezona unaprijed scenaristički razrađena od početka do kraja, priče koja se mogla čitati o obliku romana, za razliku od većine serija koje ostavljaju dojam da se epizode rade u hodu. A uprkos tome, mogao si pogledati bilo koju random epizodu Žice i imati finiširanu mini priču s glavom i repom, bez cliffhangera i ostalih serijskih tropa. Skalpirani su me podsjetili na ovo što sam opisao.

(OK, nisam pogledao svaku seriju ikad snimljenu, moguće da Žica to nije patentirala, no svakako je riječ o prijelomnoj seriji i vjerojatnije je da su Skalpirani bili inspirirani Žicom nego nečim drugim)


Slažem se da su Skalpirani u određenim segmentima vjerojatno bili inspirirani Žicom i Deadwoodom. Ali nisam siguran da se to može reći i za narativni aspekt stripa. Mislim, sve ovo što si napisao bilo je prisutno u američkim stripovima znatno prije Žice i Skalpiranih.
vice Posted - 02/06/2020 : 18:02:06
quote:
Originally posted by vukozec

quote:
Originally posted by vice

Aaron istu tehniku koristi i u Južnjačkim gadovima (kopiladi). ;) No, Žica i Deadwood su svakako najveći utjecaji Skalpiranih.



Možda netko razmišlja o izdavanju ovoga? :)

Jesi čitao Vice, kakvo je u odnosu na Scalped?

Ps: Imaš pravo, primjetan je utjecaj i Deadwooda.



Da, i osobno mi je i draži od Skalpiranih. Nažalost, u pauzi je neko vrijeme.

Evo moja recka prvog arca (bez spoilera):

https://www.stripovi.com/recenzije/southern-bastards-southb-img-1-here-was-a-man/2179/
vukozec Posted - 02/06/2020 : 17:47:33
quote:
Originally posted by vice

Aaron istu tehniku koristi i u Južnjačkim gadovima (kopiladi). ;) No, Žica i Deadwood su svakako najveći utjecaji Skalpiranih.



Možda netko razmišlja o izdavanju ovoga? :)

Jesi čitao Vice, kakvo je u odnosu na Scalped?

Ps: Imaš pravo, primjetan je utjecaj i Deadwooda.
vice Posted - 02/06/2020 : 17:31:18
Aaron istu tehniku koristi i u Južnjačkim gadovima (kopiladi). ;) No, Žica i Deadwood su svakako najveći utjecaji Skalpiranih.
vukozec Posted - 02/06/2020 : 17:21:15
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

[quote]Originally posted by vukozec


Jedina razlika između Žice i većine prijašnjih serija jest ta da je Žica imala serijalni narativ, za razliku od epizodnog narativa, kakav je prevladavao kod prijašnjih serija.



Upravo na ovo sam mislio. Svaka sezona Žice je imala svoj kontinuirani narativ koji se iz epizode u epizodu nadograđivao i razvijao ka svom raspletu. No pritom je svaka epizoda bila svoj zaokruženi mini film sa vlastitom zaokruženom narativnom strukturom. I na kraju tu je bio taj scenaristički trik da svaku epizodu drugi lik bude glavni. Nešto slično je možda već prije sporadično korišteno, no u Žici je ta struktura fino razrađena i jasno naglašena. Žica je ostavljala dojam serije kojoj je svaka sezona unaprijed scenaristički razrađena od početka do kraja, priče koja se mogla čitati o obliku romana, za razliku od većine serija koje ostavljaju dojam da se epizode rade u hodu. A uprkos tome, mogao si pogledati bilo koju random epizodu Žice i imati finiširanu mini priču s glavom i repom, bez cliffhangera i ostalih serijskih tropa. Skalpirani su me podsjetili na ovo što sam opisao.

(OK, nisam pogledao svaku seriju ikad snimljenu, moguće da Žica to nije patentirala, no svakako je riječ o prijelomnoj seriji i vjerojatnije je da su Skalpirani bili inspirirani Žicom nego nečim drugim)
Mr. Bushido Posted - 02/06/2020 : 16:43:20
quote:
Originally posted by vukozec

Ta karakterizacija široke plejade likova podsjeća na najveći popkulturni fenomen 21 stoljeća, na moderne krimi TV serije. Korištenje strukture u kojoj pojedini likovi dobivaju "svoje" epizode (što je patentirano u kanonskoj Žici, a kasnije puno puta imitirano) efektno osvježava i produbljuje radnju.


Hm, pa ne bih rekao da je Žica to patentirala.

Prije Žice postojale su mnoge TV-serije koje su svoje pojedine epizode posvećivale pojedinim likovima.

Jedina razlika između Žice i većine prijašnjih serija jest ta da je Žica imala serijalni narativ, za razliku od epizodnog narativa, kakav je prevladavao kod prijašnjih serija. Ali čak ni tu Žica nije bila prva. Recimo, Star Trek: Deep Space Nine i Babylon 5 su TV-serije sa serijalnim narativima i brojnim likovima, koji su jako dobar primjer ovoga što pripisuješ Žici. Znači, imaju kontinuiranu radnju, s pojedinim epizodama posvećenim pojedinim likovima, te se tijekom sezona može dobro vidjeti kako se pojedini likovi razvijaju i sazrijevaju.
vukozec Posted - 02/06/2020 : 11:36:57
Imao sam određenih dvojbi kroz prvu knjigu. Dash mi je u početku bio malo previše iz kalupa: opaki madafaka koji svakog gleda mrko, a svakog tko njega krivo pogleda odmah prebije, bez razmišljanja uletava u makljažu sa tucetom do zuba naoružanih ubojica i sve ih naravno sam pobije itd. I ostali likovi su mi djelovali plošno, moćnik-negativac, njegova histerična kćer koja je uglavnom gola, pokvareni agent FBI-ja, itd...

Međutim, kako dalje ide strip postaje sve bolji. Doslovno svi likovi (kojih nema malo) se razvijaju, dobivaju detaljne karakterizacije. Nominalno glavni anti-junak Dash postaje puno ranjiviji (ne samo zato što počne konstantno dobivati batine) i time počnemo osjećati veću empatiju prema njemu premda je pun vrlo ozbiljnih mana (ili možda baš zato). Ta karakterizacija široke plejade likova podsjeća na najveći popkulturni fenomen 21 stoljeća, na moderne krimi TV serije. Korištenje strukture u kojoj pojedini likovi dobivaju "svoje" epizode (što je patentirano u kanonskoj Žici, a kasnije puno puta imitirano) efektno osvježava i produbljuje radnju. Ponekad čak uleti i epizoda potpuno nepovezana sa glavnom radnjom, koja funkcionira kao samostalna mini priča unutar šireg konteksta. Među modernim "grafičkim novelama" ima primjera onih sa zaokruženom, linearnom radnjom koje funkcioniraju jednako dobro kao dobar roman ili film . Skalpirani su mi možda i najbolji primjer strip novele koji funkcionira kao dobra serija. Svaka epizoda je zaokružena, a šira priča se polako nadograđuje.

Sad sam na pola četvrte knjige i predstoji mi vidjeti kakav će biti finiš. Još uvijek je moguće da se sve to razvodni i postane sapunasto (zadnja priča koju sam pročitao, kad agent Nitz sretne Al-Qaedu je takav nepotrebni sapunasti detour). Nadam se da će ipak završiti jako i u potpunosti opravdati status suvremenog tvrdokuhanog noir klasika.
mladjo Posted - 24/01/2020 : 08:35:38
Pročitao sam i četvorku i peticu.

Sve desetke i dalje

Dakle, cjelokupna ocjena serijala je čista desetka, i za scenarij i za crtež
mladjo Posted - 11/12/2019 : 08:00:56

http://www.novilist.hr/Vijesti/Rijeka/RIJECANIN-MEDU-INDIJANCIMA-Kako-je-umirovljeni-sveucilisni-profesor-zavrsio-u-Juznoj-Dakoti

Risar je stavio ovaj tekst u temi Indijanci, a ja prenosim
Baš ima dosta toga što se veže za ovaj strip.
mladjo Posted - 09/12/2019 : 08:41:57
SKALPIRANI KNJIGA 3

I dalje je sve na nivou.

Ova knjiga mi je mrvicu slabija od prve dvije ali i dalje joj dajem najviše ocjene. Neke stvari su se riješile ali glavna spika je i dalje na tapeti.
Jedino kaj je moglo biti malo bolje napravljeno je sukob poglavice i Hmongovih. To je nekako prebrzo završilo.
Scenarij:10/10
Crtež:10/10
Dr. Zistis Posted - 04/12/2019 : 23:47:53
quote:
Originally posted by anto

pa loše mi je objasnio - trebalo je da stavi 10+/10 da bi imalo smisla.



Mogao je i razlomak da stavi
anto Posted - 04/12/2019 : 23:42:20
pa loše mi je objasnio - trebalo je da stavi 10+/10 da bi imalo smisla.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000