forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Transmetropolitan 1 & 2

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 17/10/2013 : 13:27:04

"I tako je ovdje, u zgodnoj knjizi, prikupljena prva priča TRANSMETROPOLITAN sage. Ovo je grad pun svih mogućih grijeha, a i nekih koje je autor izmislio za vas. Ovo je Spider Jerusalem, mrzovoljan gad koji će vas voditi kroz ovaj Babilon budućnosti. Ovo je najfiniji i najcrniji humor i najčišća mržnja, ali i osjećaj za pravdu procijeđen kroz stisnute zube. Ali, neočekivano i prirodno poput kurvinih suza, ovo je i tanka vena ljudskosti."
- GARTH ENNIS

"TRANSMETROPOLITAN nam donosi fantastičan i sulud svijet u kojemu definitivno ne bismo voljeli živjeti ... ali ga bismo redovno posjećivali."
- WIZARD

"TRANSMETROPOLITAN je strip serija koja slijedi Spidera Jerusalema, drskog i do zuba naoružanog novinara koji puši jednu za drugom i živi u prljavoj i kaotičnoj budućnosti koja je poput sadašnjosti - osim što ima i tuđinaca. Opremljen tenisicama Air Jesus za hodanje po vodi, Spider objeduje pržene oči karibua s lokalnog eskimskog štanda hitre hrane i pokušava shvatiti grad u kojem svakog sata nastaje nova religija, a ‘reklamne bombe’ učitavaju reklame u snove ... TRANSMET je brilijantan komentar o šoku budućnosti."
- SPIN

"Da me volite, ubili biste se još danas."
- Spider Jerusalem

Kao i obično, Fibra vam nudi besplatan ogled, ovaj put prvih 70 stranica (PDF, 28Mb).

Transmetropolitan 1 • Opet na ulici • 296 stranica • Kolor • 160 x 240 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Warren Ellis • Crtež Darick Robertson • Prijevod Tatjana Jambrišak • Lektura i redaktura Marko Šunjić • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 25.10.2013. • Cijena 180 Kn




NOVI ŠLJAM: ljudi u Gradu, javnost za čijom pažnjom futuristički novinar Spider Jerusalem istovremeno žudi i boji je se. Iz svog novog luksuznog stana i štaba Spider vodi divlje intervjue s dva predsjednička kandidata - Zvijeri i Smajlerom - dok mu pomoćnice peglaju kreditne kartice. Izborna se noć približava, Spider je sve odlučniji da Novom šljamu otkrije istinu. Ali, kad čuju tu istinu, hoće li učiniti ono što bi trebali?

"Moj je (strip) favorit trenutačno TRANSMETROPOLITAN ... slijedi istraživanja Spidera Jerusalema, zloglasnog odmetnutog novinara i provokatora, dok piše o svijetu oko sebe. Taj je svijet smješten u bliskoj budućnosti nakon što je nanotehnologija transformirala Zemaljsku kulturu a da nije promijenila zlo i zlobu čovječanstva ... Najbolje od svega je da je sve to popraćeno dozom humora tako mračnog da ostavlja rane od radijacije."
- Paul T. Riddell, SCI-FI UNIVERSE

"Da je Hunter Thompson pokušao napisati Neuromancera tijekom jednomjesečnog divljanja na kreku po Las Vegasu,vjerojatno bi napisao nešto poput TRANSMETROPOLITANA. Glas Spidera Jeusalema zvuči poput krvi i betona kad usred noći suludi i pijani blebeću jedno drugom. Nije to lijep glas i priče koje izgovara peku poput žara cigarete. Ali su i istina jer krv ne laže, a beton sve vidi. Tako i Spider, i zato ga volimo: govori nam istine koje ne možemo sami izreći. TRANSMET će vas dograbiti, ispljeskati po dupetu i ukrasti vam lovu za gablec, ali - premda su ove priče fikcija - nikad vam neće lagati.
- RICHARD KADREY, scenarist stripa ACCELERATE i romana Metrophage

Transmetropolitan 2 • Novi šljam • 296 stranica • Kolor • 160 x 240 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Warren Ellis • Crtež Darick Robertson • Prijevod Tatjana Jambrišak • Lektura i redaktura Marko Šunjić • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 25.10.2013. • Cijena 180 Kn
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
ridiculus Posted - 10/07/2021 : 19:01:39
Nezavisno od Transmetropolitana...

Ljudi prečesto vole da donose zaključke i sude o doprinosima na osnovu modela koji poznaju, a koji je u realnosti vrlo redak. Podela rada i zasluga u stripu je raznovrsna i može biti svakakva, nezavisno od potpisanih imena. Ako neko želi da priča o tome, bolje bi bilo da poznaje konkretan slučaj nego da hvali ili kudi napamet.

Primer bi bio Elektra: Assassin od Millera i Sienkiewicza. Miller je napisao "potpun scenario", predao Sienkiewiczu, koji je nacrtao nešto što nema stroge veze sa njim. Miller je onda izmenio scenario da se uklopi u završen rad. Dakle, može se reći da je Sienkiewicz naterao Millera da mu se prilagodi, a ne obrnuto. Ako će već neko zamerati Milleru (jer je scenario "njegov") ovo ili ono, bolje bi mu bilo da to uzme u obzir.

Sve to bi bilo dobro za posebnu temu.
mladjo Posted - 09/07/2021 : 15:52:43
quote:
Originally posted by Odoakar

Steta što je rasprodan, kupio bih svih 5 da su prva dva dostupna.

A na temu scenarija koji detaljno opisuje svaku sitnicu na crtežu, evo jedan klasičan primjer:)

PAGE 1.
(PANEL) 5.
NOW WE CHANGE ANGLE SO THAT WE ARE STANDING BETWEEN THE BATMOBILE AND THE RAILED FENCE OF THE ASYLUM, WITH THE NOSE OF THE BATMOBILE POINTING AWAY FROM US FROM THE RIGHT OF THE FOREGROUND TOWARDS THE LEFT OF THE BACKGROUND, WHICH IS WHERE WE CAN SEE THE GATES OF THE ASYLUM SITUATED, THE HEADLIGHTS STILL GLITTERING UPON THE LARGE PUDDLE
AT THE BASE OF THE NEAREST PILLAR. OVER IN THE RIGHT OF THE EXTREME FOREGROUND WE CAN SEE A LITTLE OF ONE DOOR OF THE BATMOBILE, INCLUDING THE HANDLE. OVER ON THE LEFT OF THE EXTREME FOREGROUND WE CAN SEE THE SCALLOPED BLACKNESS OF THE BATMAN’S CLOAK HANGING DOWN INTO THE PICTURE AS HE STANDS JUST OFF PANEL TO THE LEFT. WE CAN ALSO SEE ONE OF HIS LONG GREY ARMS, DENSELY MUSCLES, REACHIGN OUT THROUGH THE RAIN TOWARDS THE CAR DOOR, WHERE WE SEE HIS BLACK-FINNED GLOVE JUST PUSHING THE CAR DOOR CLOSED BEHIND HIM AS HE GETS OUT, STANDING BESIDE HIS VEHICLE AND GAZING TOWARDS THE ASYLUM GATES THAT WE HAVE SEEN IN THE BACKGROUND. THE GATS ARE CLOSED, BUT WE CANNOT SEE ANY PADLOCK, SO PRESUMABLY THE GATES HAVE BEEN LEFT OPEN IN ANTICIPATION OF THE BATMAN’S ARRIVAL. PERHAPS WE SEE A COUPLE MORE LEAVES, TUMBLING FORLORNLY THROUGH THE WINDSWEPT NOVEMBER BACKGROUND. IN THE FOREGROUND, THE RAIN RUNS DOWN THE SLEEK AND SHINY BLACK METAL SIDES OF THE BATMOBILE, DRIPPING FROM THE ODDLY-SHAPED WING-MIRRORS.




Fino, fino:D:D
ridiculus Posted - 09/07/2021 : 15:50:47
Killing Joke? Kadar koji smo dobili u gotovom proizvodu je mnogo siromašniji!

Odoakar Posted - 09/07/2021 : 08:06:03
Steta što je rasprodan, kupio bih svih 5 da su prva dva dostupna.

A na temu scenarija koji detaljno opisuje svaku sitnicu na crtežu, evo jedan klasičan primjer:)

PAGE 1.
(PANEL) 5.
NOW WE CHANGE ANGLE SO THAT WE ARE STANDING BETWEEN THE BATMOBILE AND THE RAILED FENCE OF THE ASYLUM, WITH THE NOSE OF THE BATMOBILE POINTING AWAY FROM US FROM THE RIGHT OF THE FOREGROUND TOWARDS THE LEFT OF THE BACKGROUND, WHICH IS WHERE WE CAN SEE THE GATES OF THE ASYLUM SITUATED, THE HEADLIGHTS STILL GLITTERING UPON THE LARGE PUDDLE
AT THE BASE OF THE NEAREST PILLAR. OVER IN THE RIGHT OF THE EXTREME FOREGROUND WE CAN SEE A LITTLE OF ONE DOOR OF THE BATMOBILE, INCLUDING THE HANDLE. OVER ON THE LEFT OF THE EXTREME FOREGROUND WE CAN SEE THE SCALLOPED BLACKNESS OF THE BATMAN’S CLOAK HANGING DOWN INTO THE PICTURE AS HE STANDS JUST OFF PANEL TO THE LEFT. WE CAN ALSO SEE ONE OF HIS LONG GREY ARMS, DENSELY MUSCLES, REACHIGN OUT THROUGH THE RAIN TOWARDS THE CAR DOOR, WHERE WE SEE HIS BLACK-FINNED GLOVE JUST PUSHING THE CAR DOOR CLOSED BEHIND HIM AS HE GETS OUT, STANDING BESIDE HIS VEHICLE AND GAZING TOWARDS THE ASYLUM GATES THAT WE HAVE SEEN IN THE BACKGROUND. THE GATS ARE CLOSED, BUT WE CANNOT SEE ANY PADLOCK, SO PRESUMABLY THE GATES HAVE BEEN LEFT OPEN IN ANTICIPATION OF THE BATMAN’S ARRIVAL. PERHAPS WE SEE A COUPLE MORE LEAVES, TUMBLING FORLORNLY THROUGH THE WINDSWEPT NOVEMBER BACKGROUND. IN THE FOREGROUND, THE RAIN RUNS DOWN THE SLEEK AND SHINY BLACK METAL SIDES OF THE BATMOBILE, DRIPPING FROM THE ODDLY-SHAPED WING-MIRRORS.
mladjo Posted - 08/07/2021 : 18:21:02
Može i crtač, naravno
Jbte koliko samo treba da se takve minijature naslikaju...Evo da i napišem:Svaka čast crtaču!:D
ridiculus Posted - 08/07/2021 : 16:18:39
quote:
Originally posted by mladjo

Inače, baš bih htio vidjeti scenarij jer crtež ima toliko detalja da se stvarno čini nevjerojatnim da je to sve navedeno u scenariju. Evo pogledajte samo naslovnicu druge knjige - kako izgleda scenarij za tu sliku? Da li je scenarista opisao baš svaki detalj, baš svaku "sitnicu"? da li je opisao žutu zvijezdu petokraku na autu, obleku ljudi na cesti, reklamu na zelenom kamionu...?
Ako jest - svaka čast.



Naravno da toga nema u scenariju. To mogu da ti kažem i bez uvida u isti, ali video sam koji primer drugih Ellisovih radova. Pre svega, osim nekoliko izuzetaka, NIKO ne piše takve scenarije, barem ne za američke stripove. Može da postoji neka generalna sugestija scenariste po pitanju takvih rešenja i detalja, ali konkretne stvari su do crtača.

Jel je ovo "svaka čast" rezervisano samo za scenariste ili može i crtač da ga dobije?
mladjo Posted - 08/07/2021 : 12:32:55
Transmetropolitan 1 i 2

"Bio je to blago paranoičan dan..."

Xexexe, odlično od samog početka. takve psihotične minijature se traže.
Distopijski svijet budućnosti je tebao ovakvog junaka. Nadrkanog, živčanog, paranoičnog...ali sa žarom! Kad pogledate ostale junake iz tog žanra - Deckard, Never...Svi su gloomy, da ne kažem u qrcu dok Spider sa tolikom strašću jebe mater svima da je to jednostavno sjajno!
Inače, baš bih htio vidjeti scenarij jer crtež ima toliko detalja da se stvarno čini nevjerojatnim da je to sve navedeno u scenariju. Evo pogledajte samo naslovnicu druge knjige - kako izgleda scenarij za tu sliku? Da li je scenarista opisao baš svaki detalj, baš svaku "sitnicu"? da li je opisao žutu zvijezdu petokraku na autu, obleku ljudi na cesti, reklamu na zelenom kamionu...?
Ako jest - svaka čast.

Scenarij:10/10
Crtež:10/10

kasper Posted - 06/07/2020 : 09:57:38
dobro, od pocetka se znalo da trans nije za anta, tako da su ove ocene jos i ok
petarStripovi10 Posted - 05/07/2020 : 22:50:35
Transmetropolitan je totalno spržen serijal.
Na granici genijalnosti i ludosti.
anto Posted - 05/07/2020 : 20:03:21
Nisam pao na guzicu nakon dve knjige;a opet,ima Trans neku zaraznost,i kad ga uhvatiš u ruke,teško se ispušta.
Sama tematika je totalno van mojih sfera interesovanja,ali atmosferičnost i i dijalozi su baš dobri.

Prva knjiga mi je za 3.5/5 (možda bi mi bila bi veća da sam ukapirao samu završnicu),druga 4/5
Mr. Bushido Posted - 02/11/2018 : 01:32:26
quote:
Originally posted by www2

quote:
Originally posted by www2

Nikako da se sjetim pitati ovo šta me mučilo već odprije.

Dakle Fibra je izbacila u 5 knjiga čitav strip. Nigdje to nisam vidio ili pronašao....koliko znam ameri imaju samo TPB-ove i onda absolute......ove kako to često ameri zovu DELUXE izdanja nisam vidio. Je li to Marko skomponirao ili ima negdje takvo izdanje?



Nikad nisam dobio odgovor na ovo pitanje ???? Jel itko zna


Zašto je to važno?

Vjerojatno je Marko sklopio ugovor koji mu je omogućio da oblikuje izdanje kakvo želi.
www2 Posted - 31/10/2018 : 10:50:10
quote:
Originally posted by www2

Nikako da se sjetim pitati ovo šta me mučilo već odprije.

Dakle Fibra je izbacila u 5 knjiga čitav strip. Nigdje to nisam vidio ili pronašao....koliko znam ameri imaju samo TPB-ove i onda absolute......ove kako to često ameri zovu DELUXE izdanja nisam vidio. Je li to Marko skomponirao ili ima negdje takvo izdanje?



Nikad nisam dobio odgovor na ovo pitanje ???? Jel itko zna
vertigo00 Posted - 22/09/2017 : 08:25:02
quote:
Originally posted by risbozg

upravo pročitao prvi i drugi dio...jako dobar strip ..baš me iznenadilo ..više od očekivanog.preporuka 8/10


cekaj da procitas i ostale. Brutalno dobar strip. Warren Ellis je tako uvrnut lik
risbozg Posted - 20/09/2017 : 10:54:29
upravo pročitao prvi i drugi dio...jako dobar strip ..baš me iznenadilo ..više od očekivanog.preporuka 8/10
Obi-wan Posted - 05/04/2017 : 21:12:57
quote:
Originally posted by night

Dajte neki savet - proćitah privju I uopšte mi se nije svideo.


Ista stvar i kod mene...

Ali, ti privjui očigledno nisu za svakoga. prošlo je par mjeseci i upravo čitam štampani primjerak i strip je jako dobar.
Pa ti sad vidi u čemu je stvar. Jednostavno mi privju (kao što netko reče) ne drži pažnju. Ne mogu čitati stripove sa ekrana sjedeći uspravno.
Tako da mi je bolje ni ne čitati te privjue...
www2 Posted - 20/02/2017 : 10:39:43
Nikako da se sjetim pitati ovo šta me mučilo već odprije.

Dakle Fibra je izbacila u 5 knjiga čitav strip. Nigdje to nisam vidio ili pronašao....koliko znam ameri imaju samo TPB-ove i onda absolute......ove kako to često ameri zovu DELUXE izdanja nisam vidio. Je li to Marko skomponirao ili ima negdje takvo izdanje?
emirem Posted - 13/01/2017 : 22:30:49
quote:
Originally posted by supermark

quote:
Originally posted by RadioClash






Odlična fora
Šteta što je kolorist zasrao stvar



Ziher su autori iz US "nekako" preko samo filma ili kakvog Mignolinog crteza saznali za ove turbo-popularne likove, pa ih ubacili kao cameo.
Tko zna mozda je ono Frank Zappa, Haile Selasije i mladi Leonard Nimoy.
supermark Posted - 13/01/2017 : 22:09:59
quote:
Originally posted by RadioClash






Odlična fora
Šteta što je kolorist zasrao stvar
zarmix Posted - 13/01/2017 : 16:03:54
Kažu ovdje https://sh.wikipedia.org/wiki/Transmetropolitan da se lik Spidera Jerusalima labavo zasniva na ekscentričnom novinaru Hunteru S. Thompsonu https://sh.wikipedia.org/wiki/Hunter_S._Thompson

Što dalje vodi do par filmova s Johnny Depom http://m.imdb.com/name/nm0860219/ i četiri knjige u izdanju Šarenog dućana.
http://www.superknjizara.hr/?page=autor&idautor=3588

Gonzo novinarstvo, Ljeto ljubavi 1968. u San Francisku, Hell's Angelsi ... itd, pa tko voli nek izvoli.
RadioClash Posted - 03/05/2016 : 22:36:54

miro81 Posted - 03/05/2016 : 21:59:51
Haha, stvarno su oni... ne znam jel namjerno ili slucajno ispali tako likovi u pozadini. :-)
Opti Posted - 02/05/2016 : 17:18:54
TRANSMETROPOLITAN #2, 37.str., iz nekog razloga se u pozadini pojavljuju Dylan Dog i Groucho Marx (kolorist nije obojao Dylanovu košulju u crveno nego u plavo)
Immobile Posted - 29/03/2014 : 05:08:49
+1
quote:
Originally posted by Cromwell

Mene je Transmetropolitan lagano razočarao. Crtež stvarno vrhunski, sa puno detalja i suptilne zajebancije. Ali dijalozi su prečesto pokušaji izvaljivanja čim maštovitijih psovki što na kraju ispada nekako pretenciozno i dosadno nakon nekog vremena.
Ali opet, Spyderovo ponašanje i svijet su prilično zabavni. Tip je živčan, spaljen, lud i mali detalji poput potkovanih cipela, mačke i iznenadnog samoudarca u jaja znaju dobro nasmijati.

I nekima će ovo biti bezvezna primjedba ali volio bi da se u stripovima prestane koristiti psovka ''mućko đubre'' jer je pomodna i iritantna. U jednom danu naletim na to i od Spydera i Mister No-a.

mr murdoc Posted - 03/03/2014 : 20:17:42
Transmetropolitan II

Kada citam ovu razdvojenu dvojku koja je ustvari jedinica, dode mi da opet hodam gol ispod traperica i imam torzo sismisa i da sam vlasnik stomaka zvani kontenjer.
Sve sto udara je dobrodoslo vec od jutra ranog i snovi dozivljavaju samo prelazne faze u obojenim naocalama kroz koje se vidi i osjeca smrad istine.
Kada citam ovu dvojku , osjecam se u vremeplovu i u trenutku kada totalno odvaljen lezim u parku na klupi zapisujuci rijeci u podsvjest dok se drugi setkaju oko mene i spremaju za vecernji izlazak..nasminkani i podvojeni.
U trenutcima prelistavanja ovog stripa se sjecam sebe kako uz drvece plesem uz album Motorheada - Ace of spades i kuzim sve sto ce doci i znam da sam u pravu.
Politika je najveci pakao ikad izmisljen..ona je ultimativno zlo i nasa najveca pokora.
Politika je ono sto nas cini nebitnima, nistavnima i nazadnima.
Spider Jerusalem sa svim mogucim sredstvima pokusava razbiti maglu prividne demokracije i slobode..on zna da zna, ali zna i da ga blokiraju..on je posljednji propet, on je posljednji covjek na planeti..
Izvrstan strip..bas po mojoj mjeri ..nisam siguran dali se radi o duzini ili sirini…hmmm rekao bi pak dubini

Deers Posted - 24/02/2014 : 20:19:54
Transmet 2

Spider i dalje žari i pali i bez pardona gasi čikove u očima čitatelja. Nije glup, zna on dobro svijet u kojem živi, svijet u kojem su svi izvana prljavi, ružni i zli a iznutra još gori je svijet u kojem netko iskreno zao može biti paradoksalno moralan. Bez ustručavanja, čak i da nekog povrijedi nema veze, ionako nitko nije nevin.... ili skoro.... Možda ga je planina promjenila... možda stari... možda je politika još uvijek sviježa rana.... Politika, to ogledao našeg društva je ovdje predstavljeno bez filtra, to nije budućnost - to smo mi sada.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000