forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Sandman - knjiga šesta

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 10/11/2018 : 09:20:10


Strip Sandman scenarista Neila Gaimana, jednoga od najprodavanijih svjetskih autora stripa prema New York Timesu, najznačajniji je strip devedesetih godina. Kao bogata mješavina modernih mitova i mračne fantastike u koju su neprimjetno utkani suvremena književnost, povijesna drama i legende, Sandman se također smatra jednom od najoriginalnijih i umjetnički najambicioznijih serija modernoga doba. Do svoga svršetka 1996. znatno je pridonio umjetničkom sazrijevanju stripa, a sam postao fenomen pop-kulture.

Ovaj klasik stripa Fibra vam ponosno predstavlja u ultimativnom izdanju. Šesta knjiga donosi Uvertiru, kojom se majstor modernog fantasyja, Neil Gaiman, vraća serijalu s prvom zaokruženom pričom o Kralju snova u gotovo dvadeset godina. Divan je to uvod u originalnu sagu o Sandmanu koji je ilustrirao J.H. Williams III i obojio Dave Stewart.

Posvuda u Stvaranju znaju i njega i njegovih bezbroj imena. Gdje ima života, on i sedmero besmrtne braće upravljaju silama koje oblikuju život. On je San od Vječnih.

Godina je 1915. I svemir upravo konča.

Sandman 6 • Knjiga šesta • 224 stranica • Kolor • 212 x 320 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Neil Gaiman • Crtež J.H. Williams III • Prijevod Tatjana Jambrišak • Lektura i redaktura Darko Macan • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 10.11.2018. • Cijena 180 Kn

http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/sandman-6-knjiga-sesta/502/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Shaner Posted - 09/12/2021 : 22:13:51
quote:
Originally posted by going going

quote:
Originally posted by Shaner

Ima nas koji još nismo sve pročitali.





Onda ni slucajno ne citaj ovo gore sto smo mi pisali!


Nisam, ne brini.

going going Posted - 09/12/2021 : 21:28:58
quote:
Originally posted by Shaner

Ima nas koji još nismo sve pročitali.





Onda ni slucajno ne citaj ovo gore sto smo mi pisali!
Shaner Posted - 09/12/2021 : 21:18:29
Ima nas koji još nismo sve pročitali.

going going Posted - 09/12/2021 : 21:04:25
quote:
Originally posted by Kerempir

Gušt vas je čitati, na neke stvari nisam obraćao pažnju pa mi je drago čitati druga mišljenja o mom omiljenom stripu.



Hvala!
Evo i Beva se pridruzio nakeru i meni i lepo poentirao na kraju, pa smo manje vise razresili ovu dilemicu oko nalogodavca.

Inace uopste nema dovoljno rasprave o Sandmanu na sajtu, ocekivao sam da ce biti mnogo vise s obzirom da je Fibra sve kompletirala. Ima rasprave o onim prvim trejdovima ali o drugoj polovini serijala i ne toliko.
Beva Posted - 09/12/2021 : 10:15:46
quote:
Originally posted by naker

Gospe su samo prividni negativac u Sandmanu, a Gaiman previše slojevito piše da bi rešenje bilo toliko očigledno, ni ja nisam stekao utisak da su one u pitanju

Za Lokija je jasno jer nakon što se završila celina sa ključem pakla ostao je dužan Morpheusu za jednu uslugu jer je ovaj odbio da ga kazni. Što znači da je Loki uradio to što je uradio kako ne bi ostao dužan Morpheusu, ili ga je izdao i zabio mu nož u leđa kako mu više ne bi bio dužan. Ovde je bitan razgovor između Morpheusa i Odina gde razgovaraju o Lokijevoj dvoličnoj prirodi

Robinove namere je teže dešifrovati jer nema očigledan motiv osim toga da je zao i pakostan po prirodi, ali on na pitanje po kom nalogu je radio odgovara sa: "I could answer you endlessly, and perhaps your expect me to but I lack the time and the inclination, and thus I choose to keep my reasons and my principals for myself...". Po meni je ovde ključna reč endlessly gde se daje mali ali krupan nagovešaj da neko od Svevremenih stoji iza pada Sandmana, a sistemom eliminacije se dođe do... samog Morpheusa. Ceo taj trejd sa Dobrostivim gospama se može shvatiti kao (ne)svesno i vešto orkestrirano samoubistvo od strane Morpheusa jer jedan od ključnih motiva koji se provlači kroz serijal i koji se nekoliko puta ponavlja je "ili se promeni ili umri". I sve se svodi na to šta mi kao čitaoci mislimo, da li je Morpheus spreman da se promeni (kao što se Sila promenio) ili svoje obaveze shvata previše ozbiljno da bi radije umro tj. dao "ostavku" i utabao put za Danijela da preuzme njegovo mesto. Ja verujem da je u pitanju ovo potonje

Ovo je samo moje mišljenje jer u stripu identitet misterioznog nalogodavca nikada nije otkriven iako je naznačeno da su Loki & Puck radili za nekoga, a koliko je meni poznato ni Gaiman u intervjuima nikada nije hteo da priča na tu temu, kao ni o ostalim stvarima koje su ostale neraščišćene u Sandmanu, a ima ih poprilično. Pohvalno što je tako jer po meni upravo te nepoznanice daju draž Sandmanu



Da, poprilično je jasno da je Morfej sam sve orkestrirao:







Na prvo čitanje nisam uopće bio shvatio tko je lik s Lokijem, tek na ponovljeno sam se prisjetio Robina :D

Da, Loki je radio po Morfejevim naredbama, s tim da je vrlo moguće da je Morfej ukalkulirao da će ga Loki prevariti, to jest da mu je namjerno dao krive upute znajući da ovaj neće poslušati.

Što se tiče Robina, moguće i da je on radio po naputku Strasti:

Kerempir Posted - 09/12/2021 : 09:29:30
Gušt vas je čitati, na neke stvari nisam obraćao pažnju pa mi je drago čitati druga mišljenja o mom omiljenom stripu.
naker Posted - 08/12/2021 : 20:27:38
Pa Morfej deluje da se promenio kada se poredi sa samim sobom tj. kakav je bio u prvom trejdu, ali kada se poredi sa Stihijom onda njegova promena nije korenita kao kod mlađeg brata jer da se San iskonski promenio onda ne bi vodio računa o tome ko će ga naslediti (Stihija je napustio svoje "radno mesto" ne vodeći računa o tome šta će desiti nakon njegovog odlaska), ali pošto je San još u ranoj fazi serijala imao Danijela na umu kao naslednika to nagoveštava da je Morfeju stalo do svojih obaveza i ko će ga naslediti te da se suštinski nije promenio onoliko koliko mi tj. koliko on misli da jeste

Jedino što mi se nije svidelo kod otmice je to što se Loki već ranije pojavljivao u serijalu i ima smisla da se pojavi ponovo dok se Puck samo pojavljuje u Snu letnje noći i tokom otmice, pomalo čudi da je Gaiman jednom tako opskurnom liku dao da izgovori jednu od ključnih rečenica u celom serijalu. Jedino objašnjenje koje vidim za tu odluku je činjenica da je Robin utekao iz vilenjačkog carstva, a San je bio u vezi sa kraljicom vilenjaka Titanijom pa se može pretpostaviti da je Puck imao insajderske informacije o njihovom odnosu. Detalji ljubavne veze između Sna i Titanije su još jedna stvar iz Sandman univerzuma koja nikad nije objašnjena

Što se tiče Uvertire, po meni je grandiozna priča kao uvod neophodna jer se na taj način objašnjava kako je bilo moguće da obični smrtnici i mađioničari amateri uhvate jednog Svevremenog u klopku, a uhvatili su ga jer je bio iscrpljen. Takođe, ovim se objašnjava i Morfejov motiv da napusti Svevremene jer nakon što jednom učestvuješ u epskom poduhvatu spasavanja cele vaseljene gubi se motivacija da se nastavi dalje jer njegov posao je praktički završen i odlučuje da carstvo snoviđenja prepusti Danijelu
going going Posted - 08/12/2021 : 17:57:25
Da, glavni motiv serijala je da ništa ne traje večno, ni ljudi, ni Bogovi, pa čak ni Svevremeni; jedino što je stalno jeste – promena! Super je to sve odradjeno kad se konacno upoznamo sa Stihijom u #7 Kratki životi. Stihija o kome se toliko negativno govorilo se ispastavilo da je mozda i najmudriji a sigurno i najdopadljiviji od svih Svevremenih. Ali Morfej je i poceo da se menja i od pocetka serijala do kraja serijala nije isti, Morfejeva promena kroz trejdove je bas dobro odradjena: od oholog, hladnog osionog bica poput starogrckih bogova koji su postupali hirovito, do jednog bica koje pocinje da preispituje svoje odluke i svoju narav dok na kraju ne dodje do toga da mu je iskreno stalo za tudje zivote obicnih smrtnika ali isto tako i za svoju porodicu. Tako da se on jeste promenio, ali ocigledno je shvatio da ne moze sebi da oprosti sve sto je prethodno cinio pa je morao da izvede to kako ti kazes vešto orkestrirano samoubistvo.

Mnoga pitanja iz Sendmena nisu razresena i ima serijal neku draz u tome, ali mislim da je ovo sa Lokijem i Robinom moglo biti malo objasnjeno. Pogotovo sto u pogovoru Dobrostivih gospi Gejman kaze kako nas u Bdenju ocekuju odgovori na mnoga pitanja a mozda i na to pitanje po cijem nalogu su Loki i Robin oteli Danijela, a onda kad sam procitao Bdenje nisam saznao nista novo.

A sta mislis o tome da je Uvertira preambiciozna i previse sudbonosna i grandiozna prica, tako da onda ostatak serijala u retrospektivi deluje pomalo mlako nakon takve sudbonosne bitke za citavu Vaseljenu?
naker Posted - 08/12/2021 : 11:34:59
Gospe su samo prividni negativac u Sandmanu, a Gaiman previše slojevito piše da bi rešenje bilo toliko očigledno, ni ja nisam stekao utisak da su one u pitanju

Za Lokija je jasno jer nakon što se završila celina sa ključem pakla ostao je dužan Morpheusu za jednu uslugu jer je ovaj odbio da ga kazni. Što znači da je Loki uradio to što je uradio kako ne bi ostao dužan Morpheusu, ili ga je izdao i zabio mu nož u leđa kako mu više ne bi bio dužan. Ovde je bitan razgovor između Morpheusa i Odina gde razgovaraju o Lokijevoj dvoličnoj prirodi

Robinove namere je teže dešifrovati jer nema očigledan motiv osim toga da je zao i pakostan po prirodi, ali on na pitanje po kom nalogu je radio odgovara sa: "I could answer you endlessly, and perhaps your expect me to but I lack the time and the inclination, and thus I choose to keep my reasons and my principals for myself...". Po meni je ovde ključna reč endlessly gde se daje mali ali krupan nagovešaj da neko od Svevremenih stoji iza pada Sandmana, a sistemom eliminacije se dođe do... samog Morpheusa. Ceo taj trejd sa Dobrostivim gospama se može shvatiti kao (ne)svesno i vešto orkestrirano samoubistvo od strane Morpheusa jer jedan od ključnih motiva koji se provlači kroz serijal i koji se nekoliko puta ponavlja je "ili se promeni ili umri". I sve se svodi na to šta mi kao čitaoci mislimo, da li je Morpheus spreman da se promeni (kao što se Sila promenio) ili svoje obaveze shvata previše ozbiljno da bi radije umro tj. dao "ostavku" i utabao put za Danijela da preuzme njegovo mesto. Ja verujem da je u pitanju ovo potonje

Ovo je samo moje mišljenje jer u stripu identitet misterioznog nalogodavca nikada nije otkriven iako je naznačeno da su Loki & Puck radili za nekoga, a koliko je meni poznato ni Gaiman u intervjuima nikada nije hteo da priča na tu temu, kao ni o ostalim stvarima koje su ostale neraščišćene u Sandmanu, a ima ih poprilično. Pohvalno što je tako jer po meni upravo te nepoznanice daju draž Sandmanu
going going Posted - 07/12/2021 : 18:35:18
quote:
Originally posted by naker

Majku mu goinže pa koliko tebi treba vremena da ti slegnu utisci pa ovaj osvrt je star nekoliko meseci i dalje nema ocenu

Pucaj




Mozda treba da ponovim citanje za defintivnu ocenu.

Sto se tice Dobrostivih gospi. Nije mi jasno po cijem nalogu i zasto su Loki i Robin oteli Danijela? Nesto mi se ne cini da je po nalogu gospi?
naker Posted - 07/12/2021 : 12:43:12
Majku mu goinže pa koliko tebi treba vremena da ti slegnu utisci pa ovaj osvrt je star nekoliko meseci i dalje nema ocenu

Pucaj
going going Posted - 06/12/2021 : 20:29:46
Evo mog osvrta za Uvertiru od pre par meseci kada sam procitao ceo serijal.

SPOJLERI!
Uvertira E ovo je bas ludilo! Dosta stvari nisam razumeo, produbljuje se mitologija i kosmogonija Sendmenovog i DCevog univerzuma, i iako sam bas uzivao u citanju, ipak mi je sve vreme lebdelo pitanje: zar posle ovako epske i sudbonosne bitke za citavu Vaseljenu koja se desava odmah pre pocetka serijala, ostatak serijala ne deluje pomalo mlako? Onda mi ostatak serijala deluje nekako malo i manje znacajno i veliko od ovoga. Ovo je sigurno najveci poduhvat koji je Sendmen izveo i cudi me da posle ovako necega on idalje bude osion i bahat, i da tek treba da dodje njegova promena kroz ostatak serijala. I neverovatno je kako je ovo preziveo, onda ostale peripetije koje je kasnije dozivljavao ne bi trebalo da budu nista strasno za njega, a i mislim da se ne bi zajebavao sa Vrtlogom u Lutkinoj kuci tako olako. Takodje ovo se malo kosi i sa Gejmanovom Knjige magije gde na kraju buducnosti vidimo kako Smrt odvodi Sudbinu u smrt i gasi svetlo i zatvara vrata Vaseljene, sta je onda sa njihovim ocem i majkom Vremenom i Mrakom? Iako mi se svidja to sirenje kosmogonije, donekle mi se i ne svidja jer je nekako apokrifno. Ne znam da li razumete sta zelim da kazem.
Crtez je zato najbolji u celom serijalu! Trebalo je ovakav ili slican crtez da bude sve vreme u serijalu.
Za ocenu moram jos da razmislim dok se ne slegnu utisci jer sam pre par sati zavrsio sa citanjem.
Ocena: ?


@naker imam i jedno pitanje za tebe u vezi dobrostivih gospi ako ti je ta prica jos uvek u svezem secanju.
naker Posted - 06/12/2021 : 18:24:37
Ako neki autor želi da se posle duže pauze vrati svom renomiranom serijalu i uradi prequel neka baci pogled šta je Gaiman uradio sa Uvertirom i mnoge stvari će mu postati jasnije, a ako neki stripofil ima odbojnost prema modernom crtežu i kompjuterskom kolorisanju samo ga upoznajte sa ovim stripom i rešili ste pola posla. Overture je odlično napisana priča sa fenomenalnim crtežom i idealan kraj (početak) Sandman sage

Uživanje je bilo ponovo se družiti sa Gaimanom i ekipom crtača koji su nam podarili Sandman univerzum, meni lično jedan od najdražih stripova i drago mi što su ovih šest tomova našli svoje mesto počasno mesto u kolekciji

S nestrpljenjem se iščekuje da im društvo pravi i lejdi Death
Zula Posted - 17/06/2021 : 13:46:05
Sandman Uvertira

Uvertirom sve završava, a opet i počinje jer 6. knjiga je tu da zatvori cijeli krug.

Anomalija je u tome što mi je ova zadnja izašla 6. knjiga odličnija od ostalih odličnih knjiga pa krećem otpočetka provjeriti i ostale...

Moj mačak je nekako i dio moje ravni i dio nekog drugog svijeta. I svakako moja strast. Kako on to osjeća i što on sanja, pitajte njega.

Ocjena: zaboravio sam...
Kerempir Posted - 16/02/2021 : 19:46:28
Sandman 6
Od ostalih knjiga osjetno tanja, ovaj prequel glavnoj priči je i pričom i crtežom pravi bombon i totalno odskace od svega dotad viđenog u Sandmanu ( pa i u drugim stripovima) tako da moram ili revidirati ostale ocjene ili ovoj naprosto dati ocjenu veću od petice. Lijepo je što je Gaiman nastavio tkati svoj svijet pa smo ovdje dobili nove nadopune i objašnjenja vezana za prijasnje misterije (kao npr opsjednutost vrtlogom) ali i neke nove misterije.

Ono što nisam spomenuo a trebalo bi, Fibrina izdanja ukljucuju brojne dodatke na kraju svake knjige u kojima sam redom uživao, u ilustracijama, kratkim stripovima, posterima, objašnjenja tehnike crtanja itd itd. Mozda nepotrebno ali za ova absolute izdanja sasma ugodno.
don_draper Posted - 06/05/2020 : 12:46:42
I za kraj, Uvertira, svojevrsni prequel cijelom serijalu, ali isto tako snažna priča za sebe, ali i na neki neobičan način se nadovezuje na kraj serijala.
Ono što je glavna karakteristika ove knjige je jedinstveni vizualni izričaj, korištenje prostora na papiru je izvanredno, crtež sjajno kombinira ručni rad s najmodernijim kompjuterskim tehnikama. S obzirom na mjesta radnje itekako prigodan odabir stilskog izričaja.
Sama priča je pomalo apstraktna, skrivena iza detalja i metafora, ali opet vrlo "sandmanovska", širokih značenja i interpretacija, a opet unosi novine u odnosu na serijal i proširuje svijet.
Još jedna genijalnost od Gaimana i svjedočanstvo tome koliko je Sandman umjetnički briljantan, revolucionaran, svestran i zanimljiv strip. Veselim se novim čitanjima Sandmana.
5/5
anto Posted - 01/12/2018 : 00:18:18
he,he...da ne bude sad da idem iza Sarganovih postova i zajebavam;mada tako može da deluje:
sjajan mi je Sendmen,ali Uvertira mi je tri koplja ispod redovnog serijala - ne znam,verovatno je do mene;vidim da je i DW izdanje prilično nahvaljeno,a na glasanju za strip godine,uzelo je jedno od najviših mesta.
Sarghan Posted - 30/11/2018 : 22:31:34
Isto koliko sam uživao u čitanju originalnog serijala prije mnogo godina, toliko sam nedavno uživao i u čitanju ove knjige po prvi put. Nisam vjerovao da je to moguće, a još manje da će Gaimanu uspijeti postići isti doživljaj i kvalitetu priče kao kod glavnog serijala. Ipak, Uvertira je ne samo odličan prequel glavnom serijalu i savršeno ukomponirana nadopuna njegove mitologije, već mu komotno može stajati uz bok kao njegov važan sastavni dio. To jest, ona to i je: jedan od ključnijih dijelova jedne od najboljih i najambicioznijih priča u povijesti stripa, popračena crtežom kakav ovaj serijal i zaslužuje.

10/10
Kerempir Posted - 28/11/2018 : 13:30:40
Sandman je strip u koji se nisam na prvu zaljubio. Upoznao sam ga preko belog puta i priznajem da mi takva forma možda više odgovara za čitanje premda sam nastavio sa fibrom od broja 3, i djelovalo mi je to sve čudno čak i pretenciozno, ali što sam više čitao te i povezivao likove i događaje među različitim pričama to sam sve više uranjao u gaimanovu mitologiju koja me dobrano zakačila tako da sam jedva dočekao 5 i 6. 5 mi je pomalo deja vu, jer imam algoritmovo izdanje nekih priča sadržanih u 5, također ne znam što da mislim o ponavljanju priče u dvije forme, dobro mi je, ali.. Ostali stripovi u 5 su mi dobri premda mi se uvijek događa da nakon što prvi put pročitam moram još jednom i tek tad mi sve sjedne kako treba. To bi inače bila zamorna osobina kod nekih stripova, ali ovdje sam toliko nakačen da me ne smeta dodatno istraživanje, pa i internet pretraga da mi se pojasne likovi koji su mi nepoznati (npr prvi Sandman). 6 je pak prelijep i to mi je možda od svih brojeva vizualno najljepši doživljaj, a priča je kao i uvijek na razini. Volim dodatke na kraju fibrinih dijelova, i ako bude prilike (cijena, toliko drugih stripova na wishlisti) možda ću nabaviti i brojeve 1 i 2.
Kerempir Posted - 13/11/2018 : 10:58:41
quote:
Originally posted by Dr. Zistis

quote:
Originally posted by ivanl

Jel ovo sad gotov serijal?



Koliko ja znam sad je stvarno KRAJ





Najbolji strip u mojoj kolekciji! Imam ga doduše kombinirano od BP i Fibre..
www2 Posted - 12/11/2018 : 12:08:58
Uf....ova UVERTIRA mora izgledati BOLESNO na ovom formatu........jedan od najljepših stripova koje sam ikada vidio.

ivanl Posted - 11/11/2018 : 06:00:33
Odlicno. Morat cu sad sve ponovo iscitati.
Mr. Bushido Posted - 10/11/2018 : 20:24:44
quote:
Originally posted by Dr. Zistis

quote:
Originally posted by ivanl

Jel ovo sad gotov serijal?



Koliko ja znam sad je stvarno KRAJ


Barem dok Marko ne objavi kompletan Gaimanov Death.
Dr. Zistis Posted - 10/11/2018 : 20:19:38
quote:
Originally posted by ivanl

Jel ovo sad gotov serijal?



Koliko ja znam sad je stvarno KRAJ
ivanl Posted - 10/11/2018 : 11:24:34
Jel ovo sad gotov serijal?

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.09 seconds. Snitz Forums 2000