forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Sandman - knjiga peta

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 10/11/2018 : 09:19:05


Strip Sandman scenarista Neila Gaimana, jednoga od najprodavanijih svjetskih autora stripa prema New York Timesu, najznačajniji je strip devedesetih godina. Kao bogata mješavina modernih mitova i mračne fantastike u koju su neprimjetno utkani suvremena književnost, povijesna drama i legende, Sandman se također smatra jednom od najoriginalnijih i umjetnički najambicioznijih serija modernoga doba. Do svoga svršetka 1996. znatno je pridonio umjetničkom sazrijevanju stripa, a sam postao fenomen pop-kulture. Ovaj klasik stripa Fibra vam ponosno predstavlja u ultimativnom izdanju. Peta knjiga donosi ciklus priča SANDMAN: VJEČNE NOĆI, dobitnika nagrade Eisner, i uz to LOVCE SNOVA (novelu u prozi ali i adaptaciju u stripu), kao i SANDMANOV PONOĆNI TEATAR, priču o Wesleyu Doddsu.

Sandman 5 • Knjiga peta • 520 stranica • C/B • 212 x 320 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Neil Gaiman • Crtež Bill Sienkiewicz • Philip Craig Russell • Milo Manara • Prijevod Tatjana Jambrišak • Lektura i redaktura Darko Macan • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 10.11.2018. • Cijena 300 Kn

http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/sandman-5-knjiga-peta/501/
10   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
naker Posted - 04/12/2021 : 21:40:55
Za razliku od glavnog serijala preko kojeg sam prešao već tri puta dugo sam odlagao da se uhvatim u koštac sa kratkim pričama jer sam slutio da one neće biti na nivou bazičnog Sandmana i donekle sam bio u pravu jer kada poredim ovaj peti tom sa preostalim knjigama iz Sandman univerzuma onda mi scenaristički ostavlja najtanji utisak:
- priča o redovniku i lisici je lepa priča ali nije mi baš toliko dobra da bih poželeo da čitam dve verzije iste priče
- celine o Snu, Sili i Strasti su mi odlične, priča o Smrti je OK mada više mi se sviđa način na koji je Gaiman pristupio ovom liku u njenom mini serijalu, priča o Sudbini je previše očigledna i neobjašnjivo kratka, dok su mi celine o Slomu i Smutnji bile previše konfuzne i bojim se da nisam uspeo da proniknem u to šta je autor hteo da poruči sa njima
- Ponoćni teatar mi se svideo iako nemam sa čime da ga poredim jer čitanje ove priče me je bolno podsetilo na činjenicu da mi Wagnerov Mystery Theatre predugo sakuplja prašinu na listi za čitanje i da bi stvarno morao da pronađem vremena da konačno dam šansu tom stripu

Grafički govoreći se ovde nema šta za prigovoriti i ovo je idealno štivo za sladokusce što ne treba da iznenađuje s obzirom da crteže potpisuju crtačke gromade kao što su Sienkiewicz, Manara, Prado, Russel & co; ova peta knjiga Sandmana je zbog crtačke raznovrsnosti pravi jedan mali poklon za vizualiste
Kerempir Posted - 16/02/2021 : 19:43:09
Sandman 5
Iako su prve 4 knjige ispričale cijelu priču, Sandman je postao popkulturalni fenomen pa su puno kasnije izašli samostalni nastavci. Ova broj mi je možda i najslabiji, imam Algoritmovo izdanje Vjecne noci koji je potpuno zadovoljavajuće a ostatak sadržaja me nije toliko otpuhao, ali nisam nezadovoljan.

Lovci snova
Ovdje dolazi u dva izdanja,
a) ilustrirana priča - stil priče je dosta jednostavan, podsjeća me na neke priče koje sam čitao svojoj djeci (shvatite to kako hoćete), a ilustracije su predobre.
b) strip (4/5)- karakterizira ga jednostavan ali svrhovit crtež, generalno mi se sviđaju viđenja Sandmanovih likova u drugim kulturama, pa tako i u ovoj japanskoj. Priču naprosto smatram suvišnom.

Vječne noći
Zbirka priča o Vječnima, odnosno o Morfejevoj obitelji gdje svaka priča obrađuje jednog člana obitelji. (3/4)

Redom su mi odlični crtežom i pričom San, Strast, Smrt.

Vrlo osrednji Sudbina i Sila. Za ovog potonjeg mi je žao jer je sam po sebi vrlo karizmatična ličnost ali ovdje uglavljena u glupu priču, dok je Sudbina već po svojoj naravi naprosto sama po sebi dosadna i cijela priča je više ilustracija koja ne traje predugo.

Premda su mi crteži, ili točnije ilustracije zanimljivi, kroz priče o Slomu i Smutnji sam se bas morao probijati, što zapravo i dobro dočarava njihove karaktere ali nije za svakog ni u svako doba dana. Ali to onda više ni ne doživljavam kao strip.

Sandmanov ponoćni teatar
Gaiman povezuje svog Sandmana sa kostimiranim junakom Sandmanom i to kroz zanimljivu priču povezanu sa okultnim društvom koje smo upoznali u prvom ciklusu. Crtez mi je dobar ali ima premracne tonove koji djeluju odbijajuće i to mi kvari cjelokupni dojam (3/4)
going going Posted - 16/09/2020 : 14:28:24
Hvala, Zlix!
Zlix Posted - 16/09/2020 : 13:16:45
Mislim da nije.
going going Posted - 16/09/2020 : 12:51:59
Ono sto je objavljeno u ovoj petoj Fibrinoj knjizi nije objavio Darkvud u svojim pojedinacnim trejdovima?
Macon Posted - 16/09/2020 : 12:41:29
Neverovatno dobro izdanje, likovno totalno otkida. Izgleda ko katalog šta je sve moguće uraditi sa crtežem, kompjutorskim bojanjem, slikanjem i šta ja znam kojom tehnikom još. Isto su montaže fantastične. McKean je totalni ludak a pored njega je još puno stilista (što je za mene najviši nivo crtanja- vlastiti stil).

Potpuni slatkiš, prve četiri knjige su vrlo dobre ali ova je u likovnom aspektu još za razinu viša (a razina je od početka vrlo visoka).

Sandmana nisam čitao prije dvadeset godina kad je izlazio a izgleda sve u svoje vrijeme. 5/5.
don_draper Posted - 03/05/2020 : 16:10:43
I nakon Sandmana, Sandman! Nakon što sam završio s regularnim serijalom, glad za ovim serijalom je i dalje postojala pa je bilo sasvim izvjesno da ću odmah i bez čekanja posegnuti za 5.knjigom.
Ovu knjigu se može podijeliti na 3 cjeline: Lovce na snove, Ponoćni teatar i Beskrajne noći.
Lovci na snove ovdje dolaze u 2 formata. Prvo u obliku novele s prekrasnim pratećim ilustracijama, a kasnije u knjizi strip verzija te novele u kojoj je opet vrhunska suradnja s Russellom. Priča je vrlo dojmljiva, a ovaj umjetnički aspekt zalazi u sam vrhunac Sandmana.
Ponoćni teatar je zanimljiv one shot, dosta gotičke atmosfere, radnje koja je povezana s 1.knjigom. Premda ne spada među best of Sandmana i ovo je bio svojevrsni užitak.
Beskrajne noći su po mom mišljenju najbolji dio ove knjige i vrlo zanimljiva ideja. Ovdje je u 7 poglavlja okupljeno 7 različitih priča koje se odnose na svakog od Vječnih. Svih 7 su stilski specifične i svaka ima jedinstvenu atmosferu te je još jedan dokaz koliko je Sandman važan i majstorski umjetnički pothvat.
Sve u svemu, još malo majstorije Gaimana i njegovog umjetničkog tima, ova knjiga je pravi dragulj i izniman "desert" nakon tako dobrog glavnog serijala. 5/5
Markos Posted - 11/11/2018 : 14:28:54
Tek kad vidiš šestu knjigu u ovom formatu, nevjerojatno dobro izgleda.
kasper Posted - 11/11/2018 : 13:52:59
inace kad mi se trece dete rodilo u junu, castio sam sebe ovim sendmenom. kakav je to pogodak bio
kasper Posted - 11/11/2018 : 13:37:47
nesto u zadnje vreme ne mirisem ove goleme formate, pa jos teske. mozda oma par stripova koji mi nesto bolje izgledaju na vecem formatu. al za sendmena priznajem samo ovo izdanje, savrsensto u stripu

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.06 seconds. Snitz Forums 2000