forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Umjetnost
 Stephen King

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

-  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.

T O P I C    R E V I E W
Paka01 Posted - 14/07/2012 : 14:14:46
Meni jedan od najdražih pisaca, gotovo svaka njegova knjiga koju sam do sada pročita me totalno obuzela i ne bi je moga ispustit iz ruku dok je ne završim kompletno. Daleko na vrhu mi je ipak It, masu stranica i radnja koja jednostavno ne da mira dok je ne pročitaš cilu, super super stvar. Također, i Nesanica mi je odlično legla, a o Kuli Tmine ne mogu sudit jer sam pročita tek prvu knjigu i za sada mi se strašno sviđa.
Također, njegove realnije, ne-horror priče su isto super, pogotovo kolekcija Četiri Godišnja Doba u kojoj sam pročita za sada tri od četiri priče i ne znam koja mi je draža.

Kako vi doživljavate djela Stephena Kinga?
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
ivanl Posted - 25/09/2020 : 11:07:34
Super. Sto vise to bolje.
bonjovi4ever Posted - 23/09/2020 : 13:20:55
Najavljen Stephen King-Bachmanov Dugi hod (Long Walk) u izdanju Zagrebačke naklade.
ivanl Posted - 18/09/2020 : 10:28:17
Bas cudno da vam Snovolovka tako lose prolazi. Meni je sjajna. Ne vidim paralele s It-om, uopce. Vanzemaljci su sjajno uklopljeni u pricu, a s njima se pocesto moze imati problema kako ih postaviti u radnju. No Kralj to uklspa izvanredno u radnju. Druzina prijatelja je kao i uvjek kod Kinga sjajno ocrtana, a Duddits je genijalno interpretiran lik. Pa tek ona vojnicina, mislim da je pukovnik sto li... ma izvrsno.
No dobro, ukusi su razliciti.
I film mi je odlican, iako razlicit od knjige, no Morgan Freeman vjerovatno i ne moze biti los, pa onda zato.
fandango Posted - 18/09/2020 : 08:01:16

Meni je King kao stari pouzdani prijatelj kojemu se uvijek lijepo vratiti, to sam vec jednom bio napisao.

Sto se Snovolovke tice, to mi je jedan od slabijih Kingovih romana, slazem se s bonjovijem. Miks Onoga i Tommyknockersa, s tim da je debelo inferioran Onome, ali je puno bolji od Tommyknockersa. Tommyknockersi su mi za sada Kingov uvjerljivo najslabiji roman koji sam citao. I zeljko, cisti su SF, ali ustedi vrijeme.

Btw, kad smo vec kod klasika, Ivo Bresan u intervjuu prije 20 godina rekao da su mu spisateljski uzori bili Gogolj, Poe i King: https://www.matica.hr/vijenac/174/uzori-su-mi-gogolj-poe-i-king-17256/
bonjovi4ever Posted - 18/09/2020 : 07:49:22
quote:
Originally posted by zeljko

Ja nemam pisca da mi tako lezi
Mozda simons, grevs...
Nisam.kompletista ali volim.kad mi jedan pisac lezi
Od klasika mi balzak lezi
Zola slabo

Npr izbjegavao sam dugo kinga, bukovsk9g...ne lezi mi aldis brajan

Ja sam Bukvu izbjegavao do negdje svoje 25. godine.
I onda sam jedno ljeto smlavio sve što je od njega prevedeno u Hrv.
Pa sam prešao na e-bay kupovinu.
Smlavio sam i puno alkohola, pa sam nosio Bukvu uokolo, čitao ga, citirao, a bilo je i okolnosti kada bih u birtiji porazgovarao s njime.
U 26 posmrtnih godina mislim da je dosad izdao 12 novih zbirki pjesama.
Mada je on to i htio tako, da posmrtno ide dosta toga, a puno toga i njegova žena nađe posvuda naokolo.
Svi smo mi potencijalni Bukva, ali većina taj potencijal ni ne pokuša osloboditi, kamoli ostvariti.
Mamlazi vlastite neostvarivosti.
King i Bukva, veliki Vođe.
zeljko Posted - 17/09/2020 : 19:09:23
Ja nemam pisca da mi tako lezi
Mozda simons, grevs...
Nisam.kompletista ali volim.kad mi jedan pisac lezi
Od klasika mi balzak lezi
Zola slabo

Npr izbjegavao sam dugo kinga, bukovsk9g...ne lezi mi aldis brajan
ivanl Posted - 17/09/2020 : 16:47:00
Mene Snovolovka i nakon par citanja, 'vozi' samo tako. Odlicna prica. Puna sranja, ali i puna topline, tako svojstvenih Kralju...
Krasan roman!
bonjovi4ever Posted - 17/09/2020 : 08:06:19
A, da, Snovolovka mi je inače, lako moguće, najslabiji Kingov roman.
Kao neki inferironiji rođak IT, sve mi je to djelovalo previše poznato, samo se odvija u drugim okolnostima.
Što ne znači da je loša knjiga, samo prosječna; sjećam se da me posljednja trećina poprilično razočarala, ostalo je bilo ok.
Da, i Skeleton Crew (kod nas Gole kosti) je isto jako dobra zbirka (kratkih) priča, a otvara se s (filmski) poznatom The Mist.
bonjovi4ever Posted - 17/09/2020 : 07:59:03
quote:

Preporuci top 5 sf king

Ma ja to ne kupujem ciljano...
Kako naleti
Imam ih 6 7

E, meni je King baš najbolji kad je sf u manjoj mjeri zastupljen.
Mada "Trkač" (Šrafcinger glumio u filmu) ti je dosta zanimljiv po pitanju SF-a. I ima razlika u odnosu na film. Ništa duboko, ali dosta dinamično pisano.
Dead Zone, Mrtva zona, također odličan po tom pitanju, čak su ga i Dylanu koristili kao podlogu u par navrata.
Pod Kupolom je meni bio isto jako dobar roman, ali nisam siguran koliko bi ti taj odgovarao; mada u njemu ima i podosta SF-a, pogotovo prema kraju, ali za divno čudo nije me toliko zasmetalo, kao što to zna biti inače.
Langolijeri su dio onih Četiri iza ponoći romana, također jako dobri.
don_draper Posted - 16/09/2020 : 21:35:55
Čitao sam nedavno Skeleton Crew pa sam naišao na jednu jako dojmljivu SF priču imena The Jaunt. Na 20ak stranica vrlo dobro osmišljeno s kingovskim potpisom, dobro je vidjeti Kinga u speculative fictionu
ivanl Posted - 16/09/2020 : 19:54:14
quote:

Preporuci top 5 sf king

Kako naleti
Imam ih 6 7

SF, Kinga
1. Snovolovka
2. Uporiste
3. Pod kupolom
4. Langolijeri
5. Pod pet ima svasta, ali bilo bi dobro svakako procitati Kulu tmine, u kojoj ima masu sf-a. (I svega ostalog), pisao ju je 20 godina i ima kako rekoh jebenih 4 000 stranica. To bi morao uzesti u obzir kao bitnu pocetnu referencu.
ivanl Posted - 16/09/2020 : 19:46:13
quote:
Originally posted by bonjovi4ever

Storm of the Century je vrlo dobra mini serija.
King je osmislio priču i napisao scenarij za nju (tj. roman ne postoji).
Dosta je danas nepoznat taj njegov uradak, a svakako je za pogledati.

Nekidan je ponovo odgledao, na miru, nasamo. Nema tu greske. Izolacija, karakterizacija likova u izolaciji, odluka koju treba donjeti za dobrobit vecine a osobno je strasno tesko...a sve ostaje izmedu onih koji i trebaju ostati u maloj sredini i skrbiti o tajnama koje se ne ticu nikog van male hermeticne zajednice.
Vrlo dobro.
Kako sam bio uzduz i poprijeko nasih otoka, vec desetljecima, daje mi na taj stih. Zima na otoku, i veliko sranje. Vlast tu nema nikakve vlasti...
zeljko Posted - 16/09/2020 : 19:34:12
Preporuci top 5 sf king

Kako naleti
Imam ih 6 7
bonjovi4ever Posted - 16/09/2020 : 18:45:20
Znanje je početkom godine najavilo Institut, vjerojatno su planirali za Interliber.
Inače, meni je najdraža Kingova knjiga Liseyina priča :D
Dobrim dijelom se tu radi i o subjektivnim razlozima.
Ali 'bemti kakvi opisi su unutra.
P.S. Željko, Liseyinu priču ti ne preporučam. Recimo da imam taj neki osjećaj da ti ne bi sjela
zeljko Posted - 16/09/2020 : 18:44:44
Da dobar je storm
elva Posted - 16/09/2020 : 18:39:36
quote:
Originally posted by ivanl

quote:
Originally posted by wesskowaz

Negde sam pročitao na fb, neko postavio info direkt od ovih iz Vulkana. Ići će ponovo i Salemovo i Isijavanje. Rekoše da će to odraditi do kraja godine.

To bi bilo sjajno, ako je provjeren podatak? Evo vec su i Institut rasprodali a tek sto je izasao.

Institut rasprodan!
Uf, neko je rekao da će ga neki hrvatski izdavač izbaciti pa ga nisam nabavljao.
Dali neko zna ako ima kakvih najava?
Inače, meni Kralj nema slabe knjige, Lysina priča mi je išla prema tome, ali je kasnije sve sjelo na svoje mjesto, i mislim da je jedna od podcjenjenijih knjiga.
Pogotovo obožavam njegove kratke priče.
Dođu mi kao uspavanke.
King je Kralj!
bonjovi4ever Posted - 16/09/2020 : 18:36:57
Storm of the Century je vrlo dobra mini serija.
King je osmislio priču i napisao scenarij za nju (tj. roman ne postoji).
Dosta je danas nepoznat taj njegov uradak, a svakako je za pogledati.
ivanl Posted - 16/09/2020 : 17:03:51
quote:

:D thiner mi je najgori film bio jedno vrijeme :D

Nista to. Ne obaziri se na sve ekranizacije njegovih djela. Mnoga su promasena, zbog siromasnog novcanog udjela u postavljanju zahtjevnih temelja i kulisa njegovih opsirnih djela.
Neka su i velicanstvena. (Napisao sam vec Elwoodu). Da ne ponavljam.
Ali jasno je da se onakva atmosfera njegove pisane rijeci tesko i pretesko postavlja na platno.
Dovoljno je reci da 'Kralj' osobno nikad nije bio zadovoljan interpretacijon Shininga, velikog Stanleya Cubricka i predobrog Jacka Nicholsona, koji se smatra klasikom filmske povijesti... sto po meni i jest.
Ali evo raskosna produkcija i novac utrosen na Kulu tmine na filmskom platnu je goli kurac u punom smislu te rijeci, sto se tice zadnjih projekata, jer kako i pobogu s kojim pravom staviti 4000 stranica u dva ipo sata filma? A i glavni lik u filmu je crnac, a revolveras Roland moze biti samo bijel, albino cak, po meni...
Takve stvari. Hollywood shund. Nedovoljan pristup materiji.
ivanl Posted - 16/09/2020 : 16:49:10
quote:
Originally posted by bonjovi4ever

quote:

To imamo vec od Znanja. Kad ce reprint Salemova? Ovako me 'pecu' oni primjerci kod onog tipa u Imotskom, na Njuskalu... jadan ti sam...

Zagrebačke naklade ;)

Bogme, jest. Travanj 2013. Zagrebacka naklada. Jbg. imam toliko njegivih knjiga da bi trebao stvarno provjeriti sve podatke prije pisanja postova. Tko ce sve zapamtiti.
zeljko Posted - 16/09/2020 : 13:55:52
:D thiner mi je najgori film bio jedno vrijeme :D
bonjovi4ever Posted - 16/09/2020 : 08:02:23
quote:

Izglwda ok

Željko, kolko sam te pohvatao, tebi bi za čitanje ove Kingove knjige preporučio, a da su kod nas prevedene (i da ne provjeravam koje si sad čitao):
Kletva (The Thinner), Godišnja doba (Different Seasons), Potrebne stvari (Needful Things), Mrkli mrak, bez zvijezda (Full Dark, No Stars), Četiri iza ponoći (Four Past Midnight), Tamna polovica (Dark Half), Groblje kućnih ljubimaca (Pet Sematary), Očajavanje (Desperation), a možda i Dolores Claiborne...
bonjovi4ever Posted - 16/09/2020 : 08:01:37
quote:

To imamo vec od Znanja. Kad ce reprint Salemova? Ovako me 'pecu' oni primjerci kod onog tipa u Imotskom, na Njuskalu... jadan ti sam...

Zagrebačke naklade ;)
zeljko Posted - 16/09/2020 : 00:15:27
Izglwda ok
ivanl Posted - 15/09/2020 : 22:46:27
quote:

De ba strpi se

O cemu su oci?

Pokusat cu...
Zmajeve oci su ti, rekao bi, klasicna bajka o princevina, kraljevima, zlim carobnjacima, zmajevima, te borbi za krunu i prijestolje. Bajka i avantura. Ali King to napise na svoj poseban nacin. Rekao bi da mu je ovo bio izlet u ovaj poseban zanr, a po meni i uspjesan. Meni se svida. Skroz je drugacije od njegovog ustaljenog i dugogodisnjeg modusa operandi. Lijepa, citljiva i zabavna avantura.
zeljko Posted - 15/09/2020 : 22:28:38
De ba strpi se

O cemu su oci?

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.12 seconds. Snitz Forums 2000