forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: KOLORKA 101 - Azrayen

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 18/03/2018 : 17:08:35


Usred Alžirskoga rata, jedan čovjek postaje predmetom sveopće potrage. Za francusku vojsku on je poručnik Messonnier, nestao prije dva tjedna sa svojim ljudima. Za Taklhit, mladu berbersku učiteljicu, on je Francis, ljubav njezina života. Za Kabile, on je Azrayen, Anđeo tame… Azrayen, osjetljiva tema, snažno i humano djelo. Istinski humano.

Kolorka 101 • Azrayen • 160 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Frank Giroud • Crtež Lax • Prijevod Željka Somun • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 18.3.2018. • Cijena 150 Kn

http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-101-azrayen/475/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Aco Posted - 17/11/2023 : 16:19:46
Nije mi najbolje sjelo, trebalo mi dosta dugo da pročitam. Scenarijo je lošnjikav i to mislim da je najveća boljka ovdje.Puno imena likova, puno lokacija, a tempo radnje nekako usporen i isprekidan.. treba to sve pažljivo popratit i kao što su i prethodnici primjetili - vraćat natrag i čitat iznova, a to nikad nije plus za neki strip. Ljubavni dio se izgubi negdje na sredini stripa (djeluje mi ovo kao integral od 2 albuma), a konačni rasplet kamo je nestala cijela jedna jedinica je baš onako...banalan. Jest da je i sam rat banalan, ali ipak se očekivalo nešto možda malo spektakularnije. Crtački puno bolje nego u Orao bez kandži, scene kad se vojska prebija kreoz zabit Alžira su impresivne, detaljne i uvjerljive. Smeta mi možda jedino dosta jednoličan kolor.
BeaGea Posted - 05/01/2021 : 11:47:56
Da se pridružim hvalospjevima za Azrayen, odličan strip!
lwood Posted - 05/01/2021 : 11:30:23
Jutros ga dovršija. Priča je stvarno neloša ,čak i vrlo dobra ali crtež mi nije toliko dobar.
kasper Posted - 05/01/2021 : 10:29:42
iako sam bio jako zadovoljan procitanim, ovaj strip mi nije bio top kolorka. nekako treba da prodje neko vreme, da se strip ponovo sagleda i tako to. danas mi jeste top kolorka, jedinstvena i neponovljiva
Chui Posted - 05/01/2021 : 10:23:34
Meni je Azrayen zbilja odličan. I emotivna priča i likovi i crtež, povijesni detalji i sve. Baš sam se zaljubio u ovaj strip. Isto mi je u samom vrhu Fibrinih izdanja.
sumohrvat Posted - 25/06/2019 : 00:56:36
Odličan strip... Došao sam do pedesete strane otprilike i shvatio da sam se malo pogubio u radnji pa sam krenuo ispočetka i skinuo ga u komadu. Topla preporuka
vukozec Posted - 11/02/2019 : 10:56:41
Bitka za Alžir je slavni film Gilla Pontecorva iz 1966. Vrlo relevantan i danas, vjerojatno najbolji film o terorizmu ikad snimljen. Dobio je Zlatnog lava, nominiran je za Oscara u 2 različite godine, a u Francuskoj bio u bunkeru 5 godina, dijelom i zbog sigurnosnih razloga, zbog prijetnji smrću (redatelju) i dizanjem kina u zrak. Prije 15ak godina su ga prikazivali u Pentagonu kao dio obuke za Irak. Tko nije gledao, a zaintrigiran je ovim stripom, obavezno pogledati.

Strip obrađuje istu temu kao i taj film: alžirsko-francuski sukob iz 50ih. Sukob koji neki zovu Rat za neovisnost, neki Bezimeni ili Zaboravljeni rat, a neki ga uopće ne spominju. Poanta stripa je ista kao i filma, fraza kojoj kao i svim frazama koje se previše koriste prijeti da ju uzimamo zdravo za gotovo, ali koja je strašna i točna: nasilje rađa nasilje. Fronta narodnog oslobođenja pobije preko 100 civila. Kolonijalna vlast vatru odluči gasiti vatrom, za odmazdu pobije 12000. Od tih 12000 mrtvih nikne novih 50, 100 tisuća spremnih na borbu bez milosti...

Sve je svedeno u ova dva ključna nijema kadra koji se nalaze jedan do drugog u dnu susjednih stranica.





Na njima vidimo kako dječji pogledi iz tuge i straha prelaze u bijes i mržnju.

Da je to ključna scena Giroud dodatno naglašava reprizirajući istu sliku na zadnjoj stranici. Nije mi se ta eksplicitnost baš dopala, mišljenja sam da je korisnije dozvoliti publici da ključne zaključke sama uoči i nad njima zastane nego im sve nacrtati, no u bogatom dodatku doznajemo da je priča ovog stripa vrlo osobna. Očevi oba autora bili su francuski vojnici u tom ratu, a Giroudov je praktički koautor stripa. Tekst na zadnjoj stranici su njegove riječi koje je zapisao na kraj vlastitog spomenara na to iskustvo.
Peyo Posted - 28/01/2019 : 23:23:54
Sve je već spomenuto:
Laxov odličan crtež (a meni su se svidjele i boje), jednostavan ali dobar scenarij sa dobrom karakterizacijom likova i zanimljivim detaljima, te na kraju dobar i opsežan dokumentarni prilog.
ivke80 Posted - 28/01/2019 : 23:10:12
Priča zanimljiva, sam zaplet relativno jednostavan, međutim razrada priče, realno, faktografsko i detaljno prikazivanje samog rata i situacija u njemu daje priči veliki dodatni kvalitet, jednako kao i dosta sporednih likova koji svi imaju karakter pa daju dubinu priči. Malo sam se gubio sa nazivima mjesta, alžirskim imenima i gdje se što zemljopisno nalazi, vraćao sam se par puta.
Crtež odličan, baš mi se svidio, detaljan, životan, izrazi lica odražavaju emocije, jako, jako dobro. Boja mi nije do krala sjela, to forsiranje dvije -tri nijanse smeđe, boje pjeska, što li već, pogotovo kod boje neba su doprinijele nekoj jednoličnosti, nisu kod mene stvorile tu atmosferu koju su autori očito priželjkvivali. I na slikama u dodatku vidimo raznolikost boja, plavo nebo.
Također, ja sam u par navrata pomislio da je previše tih malih panela na stranici pa me iznenadio kad sam vidio da autori govore da su veliku pažnju pridodavali obliku i rasporedu panela na stranici, očito nismo tu na istoj dužini.
Kerempir Posted - 22/11/2018 : 10:16:03
Azrayen je odličan strip. Znači riječ je o Francuzima u vijetnamu? Zanimljivo čini mi se da imaju više trauma iz alžira nego vijetnamu, bit će dobro pročitati.
Poli Posted - 22/11/2018 : 08:22:03

To misko!


I Francuzi u Namu, u stripu. Gorcina valjda.


Shaner Posted - 21/11/2018 : 17:14:48
Izvrsno!

kasper Posted - 21/11/2018 : 16:38:26
quote:
Originally posted by Markos

Kupljen je Oublies već, izaći će.



yeah
Markos Posted - 21/11/2018 : 16:27:08
Kupljen je Oublies već, izaći će.
anto Posted - 21/11/2018 : 16:23:02

Azrajen je ratna priča (sa svim prljavštinama koji isti donosi,ma gde,zbog čega i između koga se vodio).
Poručnik Mezonier je nestao sa celim svojim odredom; kapetan Valera ima zadatak da reši misteriju,zajedno sa obaveštajcem Tirardom i poručnikovom intimnom prijateljicom alžirkom Taklit;pratićemo zanimljivu potragu kroz zabiti Alžira za čovekom za koga svi kažu da je bio čudna zverka,a meštani ga zovu Azrajen,anđeo tame.

Strip nije lak za čitanje - ne zbog ono.ga što se dešava u stripu,već zbog brojnih detalja,obilja geografksih podataka,imena. likova (da su barem transkribovana).Potrebna je puna koncetracija,konstantno vraćanje na pročitano...što nikako ne kvari kvalitet priče.
Laksa smo upoznali u Orlu bez kandži,i nesumnjivo je da je reč o hvalevrednom crtaču.
4/5

Ima još jedan ratni uradak istih autora,ovog puta sa Vijetnamom kao lokacijom - https://www.bedetheque.com/serie-489-BD-Oublies-d-Annam.html , pa eto,možda jednog dana ...
Ernie Pike Posted - 08/10/2018 : 15:15:44
Proćitao sam cijeli strip bez pauza i u nijednom trenutku mi nije bio dosadan. O alžirskom ratu imam samo površna znanja, na razini obimnijeg enciklopedijskog člankai i Giraudova priča mi je bila jako zanimljiva i nova. Postupci strana u sukobu, su, na žalost, opća mjesta povijesti ratova.
Laxov crtež je odličan.

Tekst na kraju knjiga je vrijedan čitanja i integralni je dio umjetničkog djela.
Shaner Posted - 05/10/2018 : 21:50:26
quote:
Originally posted by split85

quote:
Originally posted by split85

50 stranica i ne mogu dalje.
Dosadno za popizdit.



Nakon 86 stranica sam odusta.



Pročitaj barem tekst koji slijedi nakon stripa.

Peyo Posted - 05/10/2018 : 19:41:59
quote:
Originally posted by split85

quote:
Originally posted by split85

50 stranica i ne mogu dalje.
Dosadno za popizdit.



Nakon 86 stranica sam odusta.



A možda tek sada slijedi najbolje .
split85 Posted - 05/10/2018 : 17:48:01
quote:
Originally posted by split85

50 stranica i ne mogu dalje.
Dosadno za popizdit.



Nakon 86 stranica sam odusta.
split85 Posted - 02/10/2018 : 17:38:17
50 stranica i ne mogu dalje.
Dosadno za popizdit.
Dr. Zistis Posted - 18/07/2018 : 21:37:23
U jbt
R.I.P.
risbozg Posted - 17/07/2018 : 18:15:23
R.I.P.
Shaner Posted - 17/07/2018 : 18:12:36
R.I.P.

Mr. Bushido Posted - 17/07/2018 : 17:42:03
Umro je Frank Giroud.

http://www.lepoint.fr/culture/frank-giroud-pere-de-louis-la-guigne-est-mort-15-07-2018-2236312_3.php
Markos Posted - 17/04/2018 : 22:54:12
Hocemo.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.23 seconds. Snitz Forums 2000