forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka 123 - Šuma djevica

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 08/11/2018 : 20:20:22


Ovo je legenda o neslozi koja je zavadila bića s dlakom i bića s kožom, životinje i ljude. Međusobne razlike trebale bi zbližavati i jačati. Ali kad se poriču, izbijaju ratovi, a nerazumijevanje se pretvara u mržnju. Gubice zijevaju, očnjaci deru, mačevi režu, krv teče. Ljepotica i Zvijer trebali su se sjediniti u braku. No ljubavi među njima nije moglo biti, a uzvanici na svadbi bili su ubojstvo i izdaja. I Ljepotica je morala pobjeći... Kako bi preživjela. A pobjeći je mogla samo u Šumu djevica koja štiti sve što je drugačije. Pa makar bilo čudovišno i razorno. Zato je svatko morao shvatiti da u njemu ima i dlake i kože. I da samo ljubav vodi k sjedinjavanju različitosti.

Kolorka 123 • Šuma djevica • 184 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Jean Dufaux • Crtež Béatrice Tillier • Prijevod Petra Matić • Lektura i redaktura Aleksandar Gucunski • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 9.11.2018. • Cijena 180 Kn

http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-123-suma-djevica/527/

25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Promys Posted - 21/12/2023 : 21:19:37
Dobra je Šuma djevica. Podseća donekle na Pet zemalja, moguće zbog antropomorfnih likova u stripu. Dobar i zanimljiv zaplet, možda malo šabloniziran, na trenutke predvidljiv. Spoj drame i romantike, ali nikako dosadan. Radnja se dobro razvija i drži pažnju, crtež mi se jako sviđa.

Ne znam zašto na ovoj temi ima toliko kritika na račun crteža, ovaj crtež je prilično iznad mnogih drugih izdanja. Ako je ovo loš crtež, ne znam šta bi trebalo da kažem za Okrug eseks... Ceo njegov tiraž trebao bi da se komisijski spali na nekoj livadi. Ili one Pedrosine žvrljotine. Ili ubedljivo najgori crtež u stripu koji sam u životu video u Otoku Burbon. Sve u svemu, moja preporuka za Šumu djevica:)
Aco Posted - 23/04/2023 : 17:35:46
Došlo i ovo na red. Prvi album skroz ok, dobra postavka, surovi obračuni, likovi..nakon toga ide sve skupa nizbrdo i pretvara se u (neuvjerljivu) ljubavnu sapunicu. Ocito je strip bio rađen u doba velike popularnosti antropomorfnih likova, ali to samo po sebi nije garancija uspijeha.

Od Dufauxa je dosta objavljeno kod nas, mada iskreno ne znam zbog čega. Mozda jer kao po pravilu radi sa dobrim crtačima , ali za nijedan njegov strip nemogu reći da je scenaristički odličan. Ima ideju, kao po pravilu tu i tamo ubaci neku perverziju (snošaj čovjek-životinja/čudovište, toga ima i u Tugovanki), ali na kraju to ispadne prosjek.
Crtež je ok. Solidan. Lijepe boje.
NESVRSTANI Posted - 05/09/2022 : 23:32:02
quote:
Originally posted by ken2

pa dobro, nije ona scenarist


Ivi je stariji čovik. Ako je čita bez naočala ili na slabijen svitlu vjerovatno su mu se perspektive taman poklopile.

Bez zafrkancije, meni je jasno o čemu pričaš kad kažeš da se svakome dogodi kiks, ali ovde skoro da nema table da ne nađeš neku pizdariju.
Isto tako neznan koliko je tu kriva ona a koliko scenarist, ali ima tabli koje su režirane i kadrirane užasno.
alexts Posted - 05/09/2022 : 23:31:09
Levi kadar (sa prozorom) nije savršen, ali može da prođe.
alexts Posted - 05/09/2022 : 23:28:05
quote:
Originally posted by ken2


ovo za visoki horizont te nisam shvatio - misliš li na taj kadar ili ovaj lijevo
ako misliš na lijevi, to ja radila u ptičjoj perspektivi, gdje je horizont visoko, pa su onda nedogledne točke na njemu
ali mislim da ni to nije dobro pogodila
mislim da, kada već često koristi perspektivu (ili želi koristiti:)) s 3 nedogleda, ne vidim razloga da to ne konstruira
pa nije to neki problem, niti oduzima puno vremena - a smanjuje mogućnost greške



Na taj kadar. Kad se horizontalne prečke prozora produže, sekle bi se u donjem delu levog kadra, a da bi bilo logično, treba da se seku dole, levo, van papira (jer ne može horizont biti tako visoko).

Uopšte, naročito kad se koriste žablje perspektive, često se vertikalne linije seku jako visoko, van papira za crtanje. Ako crtač neće da se muči i da produžava van papira ili da crta otprilike, nego postavi tačku blizu iznad, onda izgleda kao da zidovi padaju ili su nagnuti ka unutra, kao na prvom kadru strane 53 previewa. To nije loše za košmarne efekte, koji se koriste u Dylan Dogu, ali za realizam baš i ne.
ivi skoj Posted - 05/09/2022 : 23:11:57
samo sam htio vidjeti da li se pazi na satu ili se samo napada ženske crtače.
ken2 Posted - 05/09/2022 : 23:10:28
pa dobro, nije ona scenarist
ivi skoj Posted - 05/09/2022 : 23:09:05
Pošto sam ja ne samo pročitao, nego ga imam i na polici, molim da moja bude zadnja.

Gori dio stripa je scenario, tu se od neke epske političko akcione drame izvukla nedorečena zavzlama.
Nije da joj samo crtež zadaje probleme, nego i suvislo pričanje i razrada priče.
Ključaj topic.
ken2 Posted - 05/09/2022 : 23:07:42
pa kažem da je u pravu
ima grešaka u perspektivi, a forsira crtanje ptičjih i žabljih pogleda
to podrazumijeva da se zanat ispeče i dobije 'osjećaj', ili da se iskonstruira
ona očito misli kako može bez ravnala, ali ne može
NESVRSTANI Posted - 05/09/2022 : 22:44:16
quote:
Originally posted by ken2

quote:
Originally posted by alexts

quote:
Originally posted by ken2


imaš i perspektivu s dva očišta, ali i sa tri - i upravo takvu crtačica, da ne kažem umjetnica (koja je btw lijepa žena - i kao mlada, a i sada u najboljim godinama) često primjenjuje u ovom stripu
to su ti ove ptičje i žablje perspektive, gdje skraćenja mogu izgledat neprirodno, a može ih se i lako pogriješit




Ne treba beraniti neodbranjivo. Kod dvo/trotačnih perspektiva, treba logično predpostaviti gde su tačke nedogleda/sečenja. Npr. kod linija paralelnih sa zemljom, u perspektivi bi trebalo da se seku na horizontu. U onom kadru, što ga gore pomenuh, vodoravne prečke prozora bi se sekle, tako da je horizont visoko, kao da je zamak ukopan u zemlju.

U ovom stripu ima školskih primera loše rađenih perspektiva i to je činjenica. Ali autor ne bi trebalo da se hvata u tako teške stvari, ako ih nije savladao/la.



u pravu si
na tom zadnjem kadru na stranici 6 je baš amaterski pogriješila podjelu prozora
ovo za visoki horizont te nisam shvatio - misliš li na taj kadar ili ovaj lijevo
ako misliš na lijevi, to ja radila u ptičjoj perspektivi, gdje je horizont visoko, pa su onda nedogledne točke na njemu
ali mislim da ni to nije dobro pogodila
mislim da, kada već često koristi perspektivu (ili želi koristiti:)) s 3 nedogleda, ne vidim razloga da to ne konstruira
pa nije to neki problem, niti oduzima puno vremena - a smanjuje mogućnost greške

ali i pored tih grešaka, nije fer reći (to ide nesvrstanog, naravno) da muškarac koji ovako crta ne bi opstao u biznisu, jer realno gledano, greške ćemo naći i najboljima, a kamoli onima prosječnima
a i prosječni opstaju u biznisu



Realno gledano, pričaš o stripu koji nisi čita.
Alexts je potkovaniji od mene i recimo da piše ono šta ja mislin al neznan verbalizirat.
Pusti sad moju političku nekorektnost, čitaj šta on piše.


ken2 Posted - 05/09/2022 : 22:29:42
quote:
Originally posted by alexts

quote:
Originally posted by ken2


imaš i perspektivu s dva očišta, ali i sa tri - i upravo takvu crtačica, da ne kažem umjetnica (koja je btw lijepa žena - i kao mlada, a i sada u najboljim godinama) često primjenjuje u ovom stripu
to su ti ove ptičje i žablje perspektive, gdje skraćenja mogu izgledat neprirodno, a može ih se i lako pogriješit




Ne treba beraniti neodbranjivo. Kod dvo/trotačnih perspektiva, treba logično predpostaviti gde su tačke nedogleda/sečenja. Npr. kod linija paralelnih sa zemljom, u perspektivi bi trebalo da se seku na horizontu. U onom kadru, što ga gore pomenuh, vodoravne prečke prozora bi se sekle, tako da je horizont visoko, kao da je zamak ukopan u zemlju.

U ovom stripu ima školskih primera loše rađenih perspektiva i to je činjenica. Ali autor ne bi trebalo da se hvata u tako teške stvari, ako ih nije savladao/la.



u pravu si
na tom zadnjem kadru na stranici 6 je baš amaterski pogriješila podjelu prozora
ovo za visoki horizont te nisam shvatio - misliš li na taj kadar ili ovaj lijevo
ako misliš na lijevi, to ja radila u ptičjoj perspektivi, gdje je horizont visoko, pa su onda nedogledne točke na njemu
ali mislim da ni to nije dobro pogodila
mislim da, kada već često koristi perspektivu (ili želi koristiti:)) s 3 nedogleda, ne vidim razloga da to ne konstruira
pa nije to neki problem, niti oduzima puno vremena - a smanjuje mogućnost greške

ali i pored tih grešaka, nije fer reći (to ide nesvrstanog, naravno) da muškarac koji ovako crta ne bi opstao u biznisu, jer realno gledano, greške ćemo naći i najboljima, a kamoli onima prosječnima
a i prosječni opstaju u biznisu
alexts Posted - 05/09/2022 : 21:33:09
quote:
Originally posted by ken2


imaš i perspektivu s dva očišta, ali i sa tri - i upravo takvu crtačica, da ne kažem umjetnica (koja je btw lijepa žena - i kao mlada, a i sada u najboljim godinama) često primjenjuje u ovom stripu
to su ti ove ptičje i žablje perspektive, gdje skraćenja mogu izgledat neprirodno, a može ih se i lako pogriješit




Ne treba beraniti neodbranjivo. Kod dvo/trotačnih perspektiva, treba logično predpostaviti gde su tačke nedogleda/sečenja. Npr. kod linija paralelnih sa zemljom, u perspektivi bi trebalo da se seku na horizontu. U onom kadru, što ga gore pomenuh, vodoravne prečke prozora bi se sekle, tako da je horizont visoko, kao da je zamak ukopan u zemlju.

U ovom stripu ima školskih primera loše rađenih perspektiva i to je činjenica. Ali autor ne bi trebalo da se hvata u tako teške stvari, ako ih nije savladao/la.
NESVRSTANI Posted - 05/09/2022 : 19:31:21
quote:
Originally posted by ken2

quote:
Originally posted by NESVRSTANI

Pretpostavljan da smo svi više-manje prošli isto školovanje, i virujen da smo svi učili na likovnome kako se crta perspektiva. Dakle, u sredini papira nacrta se točka, i onda se vuku crte koje sve moraju završit u toj točki. Sve šta se crta mora pratit te linije.
Umjetnica vjerovatno nije bila u školi taj dan kad se to učilo.




uh, ovaj topik je bio zabavan, a prošao mi debelo ispod radara
strip nisam čitao, samo preview, a i to na preskokce
nije me kupilo
a prvenstveno sam htio vidjeti što to nesvrstanog toliko smeta u crtežu, pa da tako nagazi po ženi
kao prvo, ovo što pišeš je centralna perspektiva
imaš i perspektivu s dva očišta, ali i sa tri - i upravo takvu crtačica, da ne kažem umjetnica (koja je btw lijepa žena - i kao mlada, a i sada u najboljim godinama) često primjenjuje u ovom stripu
to su ti ove ptičje i žablje perspektive, gdje skraćenja mogu izgledat neprirodno, a može ih se i lako pogriješit
ovaj stol u uglu stranice je možda malo premal, rez na vratu isto izgleda pogrešno, ali ostalo mislim da debelo pretjeruješ
pogotovo što si greške i svoj loš dojam prebacio na žene u stripu
ako je i zajebancija, nije bila dobra


Ma priznajen, iznervira me Macon.
Ženin izgled je zadnje šta bi komentira, da me nije snerva.

Mogu napisat i treći put, muški koji ovako crta se ne bi najeo leba od crtanja.
Ovde nema nikakvog kombiniranja perspektiva. Ovde nema perspektive.
ken2 Posted - 05/09/2022 : 19:14:31
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

Pretpostavljan da smo svi više-manje prošli isto školovanje, i virujen da smo svi učili na likovnome kako se crta perspektiva. Dakle, u sredini papira nacrta se točka, i onda se vuku crte koje sve moraju završit u toj točki. Sve šta se crta mora pratit te linije.
Umjetnica vjerovatno nije bila u školi taj dan kad se to učilo.




uh, ovaj topik je bio zabavan, a prošao mi debelo ispod radara
strip nisam čitao, samo preview, a i to na preskokce
nije me kupilo
a prvenstveno sam htio vidjeti što to nesvrstanog toliko smeta u crtežu, pa da tako nagazi po ženi
kao prvo, ovo što pišeš je centralna perspektiva
imaš i perspektivu s dva očišta, ali i sa tri - i upravo takvu crtačica, da ne kažem umjetnica (koja je btw lijepa žena - i kao mlada, a i sada u najboljim godinama) često primjenjuje u ovom stripu
to su ti ove ptičje i žablje perspektive, gdje skraćenja mogu izgledat neprirodno, a može ih se i lako pogriješit
ovaj stol u uglu stranice je možda malo premal, rez na vratu isto izgleda pogrešno, ali ostalo mislim da debelo pretjeruješ
pogotovo što si greške i svoj loš dojam prebacio na žene u stripu
ako je i zajebancija, nije bila dobra
NESVRSTANI Posted - 05/09/2022 : 17:30:13
quote:
Originally posted by alexts

quote:
Originally posted by alexts



Ali, ipak mislim da u celini nije baš loše nacrtano.





Mada, neke table...


Strip naravno neman pa ne mogu bit konkretniji, ali ima jedna tabla sa nekakvon borbon na snigu. To je za oslipit.
alexts Posted - 05/09/2022 : 14:48:00
Da malo argumentujem, na jednostavnom primeru:

Strana previewa 6/58 poslednji kadar - taj prozor, u tom rakursu, nikako ne može da izgleda tako. Ako ima ima jednaka stakla (a ima, vidi se na kadru levo), onda je omašen 100%. Srednja uspravna prečka je pobegla, a za ovaj ugao nije ni trebala dvotačna perspektiva, bolje je bilo nacrtati vertikalne prečke paralelno. Još i cigle sa strane, doprinose utisku amaterizma.

Gene Colan i pojedini brzinski crtači su, bez konstruisanja perspektivnih linija, otprilike, na osećaj, mogli da stvore privid dobro postavljene perspektive, odnosno građevine ili njenog dela, ovde je i sa nekim tačkama gde se linije prozora seku, omašeno totalno.

Ovaj kadar nije nikakav izuzetak, ali bolje je i ne primećivati, ali se oseća i bez obraćanja pažnje.

edit:poslednji kadar
alexts Posted - 05/09/2022 : 14:31:39
quote:
Originally posted by alexts



Ali, ipak mislim da u celini nije baš loše nacrtano.





Mada, neke table...
alexts Posted - 05/09/2022 : 14:29:12
Crtež je, u najbolju ruku, prosečan.

Dobri elenti su scenografija i kolor - jedno je plod uobičajeno visokog truda, koji se ulaže u ovu vrstu stripa, drugo i nije crtež u užem smislu.

Ali u dominantnoj prosečnosti, više od dobrih, ima loših elemenata i detalja. Crtačica se sve vreme "gađa" sa perspektivama, radi nekih efekata, ali i bolji crtači bi se tu teško snalazili, a ona još i puno manje. Naravno i likovi i poze imaju mana.

Otprilike, Julliard jeste bio jedan od uzora, ali po meni ni 30% njegovog kvalitata nema (50% bi već bilo sasvim zadovoljavajuće).

Ali, ipak mislim da u celini nije baš loše nacrtano.

NESVRSTANI Posted - 04/09/2022 : 18:04:04
quote:
Originally posted by anto

Žan Difo (Murena,Tugovanka,Đin,Jaguar...) mi je jedan od autora koji je dosta objavljivan na ovim prostorima,a nezasluženo.Osim Tugovanke,sve drugo od njega mi je suvi prosek.
Šuma devica je krvava srednjovekovna avantura, u kojoj ljudi žive u zajednici sa životinjama visokog stasa (vukovi,medvedi,risevi...) i niskog stasa (lisice,svinje,patke...);zajednici kad je vreme mira,u suprotnom vlada mržnja i rat.
Priča počinje svadbom devojke i vuka,oboje iz visokog staleža,a sve u cilju postizanja trajnijeg mira - međutim,lepoj devojci je biće sa dlakom mrsko,te ga ona u dogovoru sa bratom ubija,i tu kreće haos praćen ognjem i mačem.Ona pred poterom beži u volšebnu šumu devica,a malo potom priča se usmerava na izvesnog Klema,ubicu vukova,koji će biti pozvan u pomoć u ratu sa zverima,a jedna od misija će mu biti i vraćanje gospe Aube iz pomenute šume.

Strip počinje dobro,volim taj spoj ljudi i životinja,a i zaplet mi je sasvim zadovoljavajući,uz dobru žestoke akcije.
Prvi album,Sekira,mi je jako dobar,da bi od polovine drugog (tri ih je ukupno),kako je to obično kod ovog scenariste,krenuo izvesni pad,koji progresivno raste sa svakom novom stranicom.

Generalno,ok mi je strip,ali tek nešto iznad proseka,i definitivno jedna od kolorki koja zaslužuje da bude na znatnom popustu.
Crtež Beatris Tilier lep,boje još lepše,i definitivno bolji aspekt ovog stripa.
3.5/5


Ovo triba bit besplatno. Još bi tribalo obeštetit svih koji su ovo pročitali.
Suza mi je na oko krenila kad san se vratija na početak topica. Za onu moju feticu mizoginije(koja to u stvari nije), u budućnosti će ljudi gulit dugogodišnje robije.
Ovakav antitalent ne bi nikad dobija priliku da crta strip da nije žensko.
anto Posted - 04/09/2022 : 16:45:12
Žan Difo (Murena,Tugovanka,Đin,Jaguar...) mi je jedan od autora koji je dosta objavljivan na ovim prostorima,a nezasluženo.Osim Tugovanke,sve drugo od njega mi je suvi prosek.
Šuma devica je krvava srednjovekovna avantura, u kojoj ljudi žive u zajednici sa životinjama visokog stasa (vukovi,medvedi,risevi...) i niskog stasa (lisice,svinje,patke...);zajednici kad je vreme mira,u suprotnom vlada mržnja i rat.
Priča počinje svadbom devojke i vuka,oboje iz visokog staleža,a sve u cilju postizanja trajnijeg mira - međutim,lepoj devojci je biće sa dlakom mrsko,te ga ona u dogovoru sa bratom ubija,i tu kreće haos praćen ognjem i mačem.Ona pred poterom beži u volšebnu šumu devica,a malo potom priča se usmerava na izvesnog Klema,ubicu vukova,koji će biti pozvan u pomoć u ratu sa zverima,a jedna od misija će mu biti i vraćanje gospe Aube iz pomenute šume.

Strip počinje dobro,volim taj spoj ljudi i životinja,a i zaplet mi je sasvim zadovoljavajući,uz dobru žestoke akcije.
Prvi album,Sekira,mi je jako dobar,da bi od polovine drugog (tri ih je ukupno),kako je to obično kod ovog scenariste,krenuo izvesni pad,koji progresivno raste sa svakom novom stranicom.

Generalno,ok mi je strip,ali tek nešto iznad proseka,i definitivno jedna od kolorki koja zaslužuje da bude na znatnom popustu.
Crtež Beatris Tilier lep,boje još lepše,i definitivno bolji aspekt ovog stripa.
3.5/5
anto Posted - 04/09/2022 : 16:44:20
quote:
Originally posted by anto

bacih pogled na zavir - boje valjaju,crtež mi se ne sviđa;jesam laik,ali ovi koji kažu da je Beatris umetnica su tupsoni;bez uvrede.
grešaka koliko hoćeš,kadriranje loše,neprirodnost u svakom detalju...;u stvari,crtež je teški žasu - Markos je ovo objavio jer verovatno mora da ima određenu kvotu ženskih autora u svojim izdanjima.
Ova stvarno bolje da se držala kutlače i pegle.



majko mila,što se israh
od sada neću ništa da pričam dok ne uzmem strip u ruke,časna reč.
Dexters Posted - 09/05/2021 : 06:51:42
Prije svega, ovakav detaljan i islustratorski spektakularan crtež nitko nema pravo nazvati lošim. Na prvi pogled perspektive i kadriranje jest čudno, no ja sam ga doživio kao "voajerski stil". Čitatelj ima osjećaj da promatra događaje skriven ispod krova, u grmlju ili kakvom kutu, a to dobro korelira sa eroticizmom i seksualnom fantazijom koja je važna u ovom stripu. Izdanje nudi i pogovor u kojem DuFaux opisuje svoj susret s čuvenom Beatrice. Nadajmo se još nečemu od ove vrhunske ilustratorice, pretpostavljam da će to biti treći ciklus Žalopojki za izgubljenim pustarama.
Cromwell Posted - 10/04/2019 : 11:11:34
Mene je ovo zadovoljilo.
Istina, priča se pretvori u kamilicu tamo negdje na 2/3 ali prekrasan crtež i boje to definitivno nadoknađuju. Posebno su izdvojive akcijske/nasilne scene kao i sve samo ne dosadno kadriranje. Ok, istina je da autorica ima problem sa izvedbom u totalu; omaknu joj se hobitaste figure međutim toga nema puno i zato mi nije previše smetalo.

Pocinčanih željeznih 7/10

ps: Beatrice nije loša :)
A Jasmin Stavros...
Kakav sad Jasmin Stavros!?!
Red Marquis Posted - 01/04/2019 : 20:04:42
Izgurah i ja ovo.
Nakon polupodnošljivog prvog albuma, strip ulaskom u tu Šumu sunovrati se u pseudo romantičnu baljezgariju "All we need is love" za devojčice od 11-12 god. Crtež možda ima mana, ali je remek delo naspram scenarija. 3/10
jaki Posted - 13/02/2019 : 17:36:18
crtež i boje su mi bolji dio stripa.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000