forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: KOLORKA 95 - Dvorska luda

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 15/11/2017 : 21:31:17


Dječak koji je toliko ružan da je dobio nadimak „Ispljuvak“, raste sretno u tamnicama dvorca, pod budnim okom krvnika. Nije li za njega uloga dvorske lude zaljubljene u Liviju, lijepu grofovu kćer, najbolje što mu se dogodilo? Nekim čudom ironije, kojem jedino Zidrou tajnu zna, to izvitopereno biće svojim poljupcima uspijeva ženama ponovo udahnuti život... Ali tko će ih njemu uzvratiti?

Kolorka 95 • Dvorska luda • 64 stranica • Kolor • 215 x 280 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Zidrou • Crtež Porcel • Prijevod Tina Dunjić Messmer • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 8.11.2017. • Cijena 90 Kn

http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-95-dvorska-luda/415/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Imrahil Posted - 29/05/2023 : 17:00:18
Dobar početak ali kraj nekako banalan, imam utisak da je samo otaljao jer nije imao prostora/vremena da malo produbi priču.
alexts Posted - 06/04/2023 : 09:15:39
Samo na osnovu previewa, ono što je zarmix napisao na prethodnoj stranici mi deluje poklapajuće sa mojom (pr)ocenom. Obećava promašaj.
Jozzinelli Posted - 06/04/2023 : 00:55:45
quote:
Originally posted by Aco

Crtački tek korektno. Ništa specialno.
Ne znam čemu zahvale na naslovnici jer bar ova u Fibrinom izdanju je u stilu kako otjerati čitatelja da kupi album. Blagi užas


Svako ima svoj ukus.

Meni je ova naslovnica odlična, sigurno u top 20 Fibrinih naslovnica.
I to baš ovakva kako ju je Markos korigovao,
oni zlatni detalji na originalnoj naslovnici bodu oči i kvare ugođaj.
Crtež isto odličan. Naslovnica i crtež su me i privukli da kupim ovaj album.
...Dobro, i tematika, ali na prvom mestu naslovnica i crtež.

Ovako ukombinovani muško-ženski portreti iz profila i amfasa su mi čista perfekcija, kao na ovom omotu ploče Dragana Stojnića:

Aco Posted - 02/04/2023 : 20:43:41
Početak skroz interesantan i u stilu Jodoa. Dakle bolesnoće, brutalnosti itd. Kako priča odmiče, sve se nekako razvodni, nema nekih "wow" momenta (a koji su se ipak očekivali) te se sve završi nekako mlako i na sredini. Kao da Zidrou nije znao što bi.
Interesantno je da skoro pa i da nema dialoga vec skoro cijelu radnju prepričava jedan od zatvorenika

Crtački tek korektno. Ništa specialno.
Ne znam čemu zahvale na naslovnici jer bar ova u Fibrinom izdanju je u stilu kako otjerati čitatelja da kupi album. Blagi užas
igor23 Posted - 27/02/2023 : 15:46:06
8/10
Jocko Posted - 31/10/2022 : 23:36:01
Peti Zidrou, i meni najslabiji do sada - slabiji od Medvjeđe kože, Mrtvih priroda, Lidije i Lijepog putovanja.

Priča ima dosta dobar, turoban početak sa scenama Ispljuvkove majke i njegovim rođenjem... a ima i zanimljivog naratora, o kome takođe ponešto saznajemo. Nažalost, u više navrata je previše tog autorovog teksta koji prepričava ono što vidimo i kako se Ispljuvak oseća itd, umesto da pusti crtež da priča, ili da koristi više dijaloga.
Priča mi je super do trenutka kada mali Ispljuvak postane princezina luda. Odnos lude i princeze nije dobro odrađen. Tu se Zidru gubi a u poslednjoj trećini odlazi u vode fantastike, dajući Ispljuvku magičnu sposobnost. Kraj je zbrzan i ostavio mi je mlak utisak. Ceo strip se - uprkos tome što je na više strana nego standardni BD - čita jako brzo, ali mu to nije prednost.

Crtež mi se dopao, kolor je najbolji u mračnim scenama tamnice i šume na početku - kasnije u dvorcu i ne baš toliko, a naslovnica je odlična i mami na čitanje obećavajući ozbiljnu priču (što ova većinski i jeste) i intrigantnog lika u vidu dvorske lude (razrada Ispljuvka i ostalih sporednih likova je slaba).
Originalna naslovnica sa naslovom Bouffon u srednjevekovnom fontu i sa pozadinom nalik motivima sa tapiserija je još bolja od Fibrine.

Nije loše, ali moglo je biti puno bolje. Početak (prva trećina) je baš obećavao, sredina o'srednja a završnica slabašna i nije uspela da mi izmami emocije, kao što je to bio slučaj sa nekim ranijim Zidruovim radovima. S obzirom na tematiku, srednjevekovni ambijent, neobičnost glavnog lika i misterioznu naslovnicu koja otkriva da luda ima nekakvu vrstu facijalne deformacije, a uz to i činjenicu da je pisao Zidrou čiji su mi se svi stripovi do sada prilično dopali - očekivao sam bolji strip nego što sam dobio. Tako da su moj doživljaj stripa malo pojela u startu (pre)visoka očekivanja, i slabljenje scenarija kako strip odmiče, uz bajkoviti i blago patetični kraj koji mi nije seo. Vidim ima i drugih kojima nije baš seo kako treba, ali i onih kojima je skroz po guštu, što je lepo.


Paka01 Posted - 02/10/2020 : 14:53:02
Eh, ne znam... Po previewu mi se činilo ko da bi moga bit stvarno zanimljiv strip, al nakon šta sam pročita cilu priču, ne mogu reć da sam baš zadovoljan. Priča sama po sebi čak i djeluje ko da ima potencijala, al razrada mi je nekako šablonska i ko da nema jasno definiran cilj. Puno patetike koja mi nije uspila izazvat suosjećanje sa glavnim likom niti mi je pružila neki preveliki osjećaj zadovoljstva dok sam čita, već sam ajmo reć "odrađiva" čitanje. Nije ovo toliko loše koliko je isprazno.
Macon Posted - 14/10/2019 : 01:06:28
I meni je ovo sjelo. Crtež je klasičan i dobar, montaža vrlo dobra za priču bez akcije i sa puno popratnog teksta, naslovna nije privlačna ali je u duhu srijednog veka. Priča mi je isto dobra i otvoreni kraj sa svom tužnom atmosferom isto. Mali biser.
Poli Posted - 25/07/2019 : 18:29:13

Ovih dana procitao i ovog Zidrouja, i moram reci da mi je bolje pao nego ovih par "novijih", Odjel za poroke i Emma G. (koja zapravo nije losa).

Kratko, crno, simpaticno, zabavno i "strasno", prica lepo tece, i zbog humoresknog i bizarnog pristupa, te toga da pricu prica tamo netko u lancima itd.

I da, bajka stil, ali nema veze. Meni je sjelo.


Peyo Posted - 27/01/2019 : 22:46:52
Dvoumim se između nje i Monice Bellucci.
anto Posted - 27/01/2019 : 22:06:03
quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by anto
koja li je to da te je "zapalila",da mi je znati?


PS - hebo vas kasper;obojicu





Sorry frende, te bajke za odrasle me ne pale!


a ona debela iz Francis Vilona i "metni mi ga straga",to te pali??
Peyo Posted - 27/01/2019 : 19:31:18
quote:
Originally posted by anto
koja li je to da te je "zapalila",da mi je znati?


PS - hebo vas kasper;obojicu





Sorry frende, te bajke za odrasle me ne pale!
anto Posted - 27/01/2019 : 18:44:56
quote:
Originally posted by Peyo

quote:
Originally posted by Red Marquis

Jedino što bih mogao pozitivno reći o ovom stripu je - barem nije Lidija.



A meni je u rangu Lydie koja me ostavila hladnim.


koja li je to da te je "zapalila",da mi je znati?


PS - hebo vas kasper;obojicu
Peyo Posted - 27/01/2019 : 18:41:40
quote:
Originally posted by Red Marquis

Jedino što bih mogao pozitivno reći o ovom stripu je - barem nije Lidija.



A meni je u rangu Lydie koja me ostavila hladnim.
Red Marquis Posted - 27/01/2019 : 17:12:35
Jedino što bih mogao pozitivno reći o ovom stripu je - barem nije Lidija.
anto Posted - 27/01/2019 : 16:16:25
uh,oko ovog stripa se baš lome koplja!
Ernie Pike Posted - 27/01/2019 : 14:56:11
Zasad su mi svi Zidrouvi stripovi koje je Fibra objavila bili dobri. I Dvorska luda je dobar strip, ali najmanje dobra od Zidrouvih stripova.

Dobro se Nesvrstani prisjetio Jodorowskog.
NESVRSTANI Posted - 16/01/2019 : 22:23:03
Meh...
Princeza i žabac, samo šta ovde žabac ljubi princeze.
Iman osjećaj da se Zidrou družija s Jodorowskin dok je ovo pisa.
Priča mi se počne klimat od trenutka kad pas doji Ispljuvka.
6/10
lwood Posted - 10/01/2019 : 10:27:14
Kratko, jednostavno, briljantno 9/10
drogsy Posted - 06/01/2019 : 14:21:03
Ah, prvi Zidrou koji me nekako razočarao. Ne znam, nije me ni lydie oborila s nogu, ali taj strip je barem imao odličan koncept.
Ovdje nisam osjetio nikakvu dublju poruku ni poantu. Ono, rodiš se deformiran, cijeli život tražiš ljubav i kad ju nađeš, to je to, kraj.
Pa čak ni ona Zidrouva brutalnost koju inače redovito pušim nije pomogla. Porcelov crtež je s druge strane vrlo dobar. Možda pri drugom čitanju bolje sjedne.

6/10
Oki Posted - 25/11/2018 : 20:36:11
quote:
Originally posted by zarmix

Nakon što sam pročitao "Dvorsku ludu" navratio sam ovdje da vidim što ljudi koji su pročitali ovaj strip kažu o njemu i prilično sam se iznenadio količinom podrške i dobrih ocjena.

Kao što nam je dobro poznato o ukusima ne vrijedi raspravljati i treba ih poštivati jer smo različiti ljudi s drugačijim iskustvima, backgroundom, željama i potrebama.
Nadalje, o stripovima bi možda trebalo pisati samo dobro, barem o onima koji to zaslužuju dok bi one koji nam se ne dopadaju trebalo zaboraviti i ne raditi negativnu promidžbu, pogotovo ako se radi o nama omiljenoj izdavačkoj kući kao što je Fibra (molim jedan aplauz, pogotovo sada poslije Interlibera), jer bi negativne konotacije mogle samo nanijeti štetu nečemu što svi volimo i cijenimo, a to je strip izdavaštvo i posljedično strip umjetnost, a i radi poštovanja prema uloženom trudu svih ljudi u spomenutom lancu, ali... ipak postoji određena granica preko koje se teško može prijeći.

"Dvorska luda" je naime, po mom dubokom i skromnom uvjerenju, takvo smeće da se to jednostavno ne može ignorirati. Vjerojatno spada u top tri najgorih Fibrinih izdanja, a i šire. Vjerujem da ova priča, a sasvim sigurno ni crtež ne bi prošli na audiciji za najgora Bonellijeva kiosk izdanja i to u vrijeme najžešće kreativne krize te izdavačke kuće u njenoj dugoj povijesti.

Zidrou, inače moj omiljeni scenarist po kojemu volim pljuvati, ipak tu i tamo izbaci nešto smisleno, no ovdje je apsolutno nadmašio sam sebe. Čovjek jednostavno kao da uživa u tolikom besmislenom jadu, koje je samo sebi svrha, pokušava šokirati jer valjda to pali, a omiljena meta su mu žene, njihove patnje i nedaće, u svim povijesnim razdobljima. Tretman i prezir koji prema njima iskazuje dostojan je najzatucanijih talibana iz zabačenijih afganistanih planinskih vrleti .
U ovom stripu se takav stav poklopio sa slabašnom izvedbom, scenarijem sklepanim rutinski u pretpostavljam vrlo kratkom vremenskom roku što je rezultiralo apsolutnom katastrofom.

Sveznajući pripovjedač, inače zatočenik srednjovjekovne tamnice koji nam iznosi ovu mršavu storiju, u jednom trenutku spominje čak i žanrove, to bi valjda trebao biti suptilni humor, a meni pak više vuče na podilaženje najnižem ukusu publike i blago podsjeća na jednu davnu srednjoškolsku zadaću u kojoj je autor/učenik spomenuo "Smail-agu i ostale visoke turske funkcionere". Nesretnom čitatelju nije ostavljen ni najmanji mogući prostor da mućne glavom, da donese sam pokoji tanašni zaključak, sve mu je servirano, a naracija, besmislena do boli, upitna po dokumentarnosti kako crtežima tako i pratećim tekstom, trudi se izbaciti svako malo neki duboki citat čime zapravo postiže suprotan efekt.

Čak je i naslovnica neupečatljiva u svojim tamnim neprivlačnim nijansama i neuglednim linijama i kompoziciji koja kao da je predimenzionirana, nepotrebno uvećana za format na kojem je realizirana, da mi zaista nije jasno zbog čega se autor zahvaljuje Bouchqu i Lafebreu na pomoći. Možda je za francusko izdanje bila riječ o drugačijoj varijanti.

Moja isprika svim ljubiteljima stripa na ovolikim izljevima negativnosti, ali nažalost, ovo je uradak nedostojan Fibrina bogatog kataloga.



E zarmix, što je tebe spopalo?
Pod normalnim bih smatrao da uletiš na ovaj topic o “Dvorskoj ludi” te da navedeni strip do mile volje popljuješ ako ti se već ne sviđa što bi između ostaloga držalo vodu o ovoj teoriji “o ukusima ne vrijedi raspravljati...”, ali ti ulječeš na ovaj topic kivan na masu kojoj se ovaj strip sviđa?
Kako to nazvati?...u komentiranju stripa si promašio loptu ili kako ono Dalmatinci kažu, fula si balun?
...da naravno, kao i velikoj većini, i meni se “Dvorska luda” itekako sviđa jer mi čitanje ovog stripa od prve do posljednje strane predstavlja neizmjeran užitak.
Za mene, ovaj strip je uistinu pravo malo remek djelo koje svaki ljubitelj stripa mora imati u svojoj kolekciji.

Nedavno sam negdje na ovom forumu napisao da volim ovaj forum baš zbog toga što na istom postoje ljudi koji su spremni svaki strip iskreno prokomentirati, sviđao im se on ili ne, a komentari onih malobrojnih ljudi koji imaju sličan stripovski ukus mome su nešto što će prevagnuti kod kupovine današnjih vrlo skupih stripovskih izdanja jer nije ugodno kada se čovjek zajebe i “baci” nekoliko stotina kuna na stripove za koje kasnije čitajući ustanovi da nisu “njegova šalica čaja”.
Srećom, zato na ovom forumu postoje i ljudi poput tebe, ljudi različitog stripovskog interesa koji su spremni spasiti moj zajeb i odkupiti moju promašenu kupovinu recimo tamo nekog stripa sa Spiderom Jeruzalemom na naslovnici, stripa koji po meni nema nikakve priče koja bi me zaintrigirala da (jedva) pročitam više od početne knjige serijala...
Uglavnom, ubuduće, cijeniti ću svaki tvoj komentar na pročitani strip, bio on dobar ili loš, samo neka je iskren i nemoj “gristi” ljude koji imaju drukčiji stripovski ukus od tvojega.
petarStripovi10 Posted - 25/11/2018 : 17:58:15
"Nadalje, o stripovima bi možda trebalo pisati samo dobro, barem o onima koji to zaslužuju dok bi one koji nam se ne dopadaju trebalo zaboraviti i ne raditi negativnu promidžbu,"
"Odlučio sam pisati samo pozitivne osvrte na neke pročitane stripove."
- To onda spada u domenu marketinga, PR-a. Što baš i nije realno. Jednostavno to nije ni dobro gdje se sve uzdiže kao najbolje. Uglavnom koliko ljudi toliko i ukusa. Nekome će se svidjeti i strip koji dobija negativne kritike i obratno. Mislim dođem na forum i ono hvalospjevi za svaki izdani strip od bilo kojeg izdavača. Uvijek sam za neku osobnu selekciju kvalitete koja se ne mora svima sviđati.
Zula Posted - 25/11/2018 : 16:00:42
Odlučio sam pisati samo pozitivne osvrte na neke pročitane stripove.
Mislim da je s obzirom na uvjete u kojima živimo lakše pisati negativno, no to onda utječe na moje ukupno raspoloženje i efikasnost.

Strip koji me nije dotakao me više ne zanima, nemam ga potrebu još bolje zapamtiti pišući o njemu.

Ponekad me neki strip koji mi se svidi i donese neku ideju potakne da o njemu nešto napišem. A onda ga se možda i dulje budem sjećao.

Bolji strip će imati više pozitivnih komentara.


quote:
Originally posted by Humbert Coe

Jer osim "bravo, to sam čekao, ovaj ide na policu", poslije ništa.

Usput 😀, smatram da je Dvorska luda snažan i vrhunski strip, jednom napišem osvrt koji zaslužuje.





Dok ne napišeš najavljeni osvrt sa "snažan i vrhunski strip" ostaješ u kategoriji navedenoj pod navodnicima u svom komentaru.
NESVRSTANI Posted - 25/11/2018 : 09:32:52
quote:
Originally posted by Humbert Coe

quote:
Originally posted by NESVRSTANI

quote:
Originally posted by Humbert Coe

Iako svakako nije uvjetovan, ovdje Markovim stavom. Što dokazuje njegov post, komentar na kvalitetan post Nesvrstanog.




Marko je komentira zarmixov upis.



Ma nema veze, ne mijenja smisao posta (osim ovoga gdje si me citirao, naravno, mea culpa), a dakako da je bezvezna ideja ne komentirati loše stripove.


Ma slažen se, ostatak posta potpisujen.
Humbert Coe Posted - 25/11/2018 : 09:20:42
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

quote:
Originally posted by Humbert Coe

Iako svakako nije uvjetovan, ovdje Markovim stavom. Što dokazuje njegov post, komentar na kvalitetan post Nesvrstanog.




Marko je komentira zarmixov upis.



Ma nema veze, ne mijenja smisao posta (osim ovoga gdje si me citirao, naravno, mea culpa), a dakako da je bezvezna ideja ne komentirati loše stripove.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000