forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 Čester Braun: PLATI PA KLATI

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
KOMIKO Posted - 16/12/2018 : 15:49:35



Poštovani citaoci,
s velikim zadovoljstvom najavljujemo novu knjigu iz naše edicije "Meridijani", grafički roman PLATI PA KLATI kanadskog autora Čestera Brauna.
Knjigu očekujemo iz štampe 17. decembra, a prva promocija je 21. decembra u Bulevar Booksu u Novom Sadu, o čemu više možete pročitati ovde: http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=50146


O delu


„Plati pa klati je veoma informativna i zabavna knjiga… Radi se o sjajnom stripu, možda i najboljem delu Čestera Brauna dosad.“
- Robert Kramb

„Čester Braun je verovatno najjasniji, najiskreniji i najrelevatniji glas u savremenom stripu danas, a ovo je, smatram, njegovo najsnažnije i najdirljivije delo dosad. Plati pa klati istražuje život među mušterijama najstarijeg zanata na svetu i to čini s ljubavlju, inteligencijom i potpunim odsustvom sentimentalnosti ili pravdanja za svoje postupke. Ako joj podarite ponovna čitanja, ova knjiga će vas voleti dugo vremena.“
- Alan Mur

„Plati pa klati udara seriju moralnih, intelektualnih i napaljivačkih šamarčina. Ostaće vam u glavi, a verovatno i zastati u grlu. Reč je o realističnom umetničkom delu koje postavlja prava pitanja.“
- Dvajt Garner, The New York Times

„Braunova tema je suštinski fascinantna – koga makar malo ne zanima seksualni život drugih ljudi? A njegove crtačke veštine su britke kao i uvek. Braun pronalazi humor i dramu u svojim ’devojkama’.“
- A.V. Club

„Kao demonstracija bezgraničnog narativnog potencijala stripa kao medijuma i zbog svoje sposobnosti da se bavi najtežim i najbremenitijim pitanjima našeg doba, Plati pa plati je pun pogodak.“
- npr.org

„Inteligentan, nepokolebljivo iskren, često smešan, povremeno šarmantan.“
- The Globe and Mail


„Plati pa klati je krajnje lično ostvarenje. To je jedan apsolutno realističan, nimalo erotičan, izuzetno čitak i na momente bolan prikaz svog vremena, i razloga i samog iskustava plaćanja za seks.“
- Nil Gejman

„Braun, nagrađivani strip-autor iz Toronta, daje ljudski lik često ocrnjivanom i karikiranom liku mušterije u prostituciji. On piše sa iskrenošću i saosećajnošću koja se retko viđa kad su tema muškarci koji plaćaju seks.“
- Las Vegas Weekly


Tehnički podaci

PLATI PA KLATI
Biblioteka Meridijani
Strana: 292
Format: A5
Štampa: crno-belo
Povez: tvrdi
Cena: 1300 din
18   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
KOMIKO Posted - 30/12/2020 : 12:34:17
Kolegama iz Severne Makedonije se očito jako svidelo naše rešenje naslova i podnaslova...

Red Marquis Posted - 29/08/2020 : 13:45:10
quote:
Originally posted by going going

Ovaj strip me je privukao cim je izasao ali nikako da ga nabavim. Uvek odlazem. Vidim da na sajtu Alan Forda pise trenutno nedostupno, nadam se da to znaci da strip nije rasprodat nego da ga trenutno nemaju na stanju.


Kontaktiraj Vuka ako ti treba, on sigurno ima koji komad.
going going Posted - 29/08/2020 : 02:50:27
Ovaj strip me je privukao cim je izasao ali nikako da ga nabavim. Uvek odlazem. Vidim da na sajtu Alan Forda pise trenutno nedostupno, nadam se da to znaci da strip nije rasprodat nego da ga trenutno nemaju na stanju.
Manny Posted - 28/08/2020 : 10:14:22
Ne dozvolite da vas (kao mene) zavara ime Roberta Kramba na koricama. Robert je tu, cenim sada, kao neko koga su feministkinje napadale i koji često nije dobijao razumevanje za tretman i sudbinu žena u svojim stripovima. U više navrata je Kramb govorio da se on igra sa nekim stereotipovima jer očekuje i zna da ima inteligentnu publiku koja sve razume. Možda se tako i ovde želi reći da je Čester Braun OK kao čovek koji će pipavu temu prostitucije posmatrati sa dovoljnom dozom obzira i ljudskosti. Jer Čester Braun ne pravi humoristički strip (zaboravite Kramba odmah!), "Plati pa klati" izuzetno je promišljena i provokativna analiza prostitucije i njenog poimanja u društvu iz ugla "džona", redovnog muškog "uživaoca prostitucije" (kako ga, sasvim lepo, naziva prevodilac i šalje skriven mig de Kvinsiju). A Česterov pogled na to je promovišući, on 280 strana (od kojih je zadnjih 50 gotovo čisti tekst) koristi da ubedi čitaoca da su romantična ljubav, monogamne veze i tako to - passé, osuđeni najčešće na propast i večnu frustraciju - te da je seks za novac nešto najbolje i najprirodnije ljudskom biću.
Ovo je delo zbog kojeg vidim kako (meni zaista drage) feminstkinje čupaju kosu, cepaju i pale Komikove primerke, ali Čester nije nepravedan, njemu i u stripu i u dodacima iza stripa se suprotstavljaju mnogi (kako stvarni likovi tako i polemičke tvrdnje nekih znanih feministkinja poput Šile Džefris), a on daje komentare i odgovore vredne slušanja i dalje diskusije.
Iako se strip može čitati tek kao puki lascivni scenario sa zanimljivim i nekad duhovitim događajima sa prostitukama, Čester će sve zainteresovane čitaoce odvesti nekoliko koraka dalje, u zonu preispitivanja i analize socioloških i istorijskih aspekata prostitucije. Ovo je knjiga koja otvara debatu i zauzima čvrst stav. Tokom pisanja dela, Čester je imao seks sa 23 prostituke i svaka od njih je dobila barem jednog poglavlje. Ukratko, Čester dolazi sa terena i ima neposredno iskustvo.

Glede tehnikalija, stvari su mogle biti bolje. Strip je originalno urađen u malom formatu, Komiko ga prati, ali taj mali format je krajnje nepodesan za 4 reda (po dve sličice) u jednoj tabli, sitno je, naviknete se - ali bilo bi bolje da je format malo uvećan, kao što su to uradili francuzi (25x19). Takođe - otisak je slabiji, crna deluje izbledelo, moglo je mnogo bolje. No, mali format, slab otisak, sve ovo posredno utiče da strip čitamo fokusirani prvenstveno na priču, koja otvara mnoga pitanja.

Lično se ne slažem sa više argumenata iznetih u ovoj knjizi, neki od njih mi deluju bezobrazno naivno, na trenutke sam na Čestera gledao kao na sebičnog "belog privilegovanog" čoveka, no otvorenost i (verujem) dobronamernost autora čini da je konačan utisak da smo sa ovom knjigom ipak barem centimetar bliži razumevanju problema. I verovatno i dalje kilometrima daleko od rešenja.
Beva Posted - 07/10/2019 : 17:41:03
quote:
Originally posted by Vlaadisha

priznaj da ti je u stvari krivo sto ti tvoja drzava nije platila 10 000 evra da trosis na kurve i crtas stripove



Volio bih da mi plaćaju za crtanje stripova :)

Ali zadivljujući je Chesterov entuzijazam u branjenju svojih stavova o prostituciji, vidi se da je čovjek to godinama promišljao :)
Vlaadisha Posted - 07/10/2019 : 16:36:34
quote:
Originally posted by Beva

Pročitao.

Zanimljiv strip, pomalo težak ali te natjera na razmišljanje. Nije i da nema argumenata za svoj stav, ali je opet nekako urođeno odbojno to što radi, makar meni.

Da mi je netko rekao da ću pročitati strip s ovolikom količinom seksa bez i trunčice erotike, ne bih povjerovao. Ali Chester je stvarno kao robot bez emocija.

Sve u svemu, dobar strip.

priznaj da ti je u stvari krivo sto ti tvoja drzava nije platila 10 000 evra da trosis na kurve i crtas stripove
Beva Posted - 07/10/2019 : 08:07:29
Pročitao.

Zanimljiv strip, pomalo težak ali te natjera na razmišljanje. Nije i da nema argumenata za svoj stav, ali je opet nekako urođeno odbojno to što radi, makar meni.

Da mi je netko rekao da ću pročitati strip s ovolikom količinom seksa bez i trunčice erotike, ne bih povjerovao. Ali Chester je stvarno kao robot bez emocija.

Sve u svemu, dobar strip.
KOMIKO Posted - 22/12/2018 : 12:25:24
Evo i zavira ispod korica:

https://www.scribd.com/document/396185377/%C4%8Cester-Braun-Plati-pa-klati
anto Posted - 22/12/2018 : 07:22:24
jbmli ga.
KOMIKO Posted - 22/12/2018 : 00:00:15
quote:
Originally posted by anto

nisam čuo ni ja za "palti pa klati" - kod nas se kaže "plati,pa se klati".



Pa nije to baš ista stvar, Anto, rekao bih.

Znaš ono...
anto Posted - 21/12/2018 : 20:40:32
nisam čuo ni ja za "palti pa klati" - kod nas se kaže "plati,pa se klati".
Jozzinelli Posted - 19/12/2018 : 04:07:40
quote:
Originally posted by ivanl

Zabimljivo. Nisam odavno cuo izraz 'plati pa klati'


Izgleda da na tom brodu kojim ploviš oko sveta nemate potrebe za tim izrazom?

Tamo niste u prilici ni da platite, ni da klatite...
d.r.p Posted - 17/12/2018 : 09:18:32
Ovo sa prvi put vidio na sajtu znak sagite, mislim da ga je meho hvalio, uzeće se.
anto Posted - 16/12/2018 : 22:09:35
quote:
Originally posted by Red Marquis

I da preduhitrim, da Anto, ovde ima seksa. Stalno. Ali nije strip od one vrste koji ćeš čitati jednom rukom :)


delboj Posted - 16/12/2018 : 21:40:57
U koju ediciju ovo spada?
Red Marquis Posted - 16/12/2018 : 20:04:58
I da preduhitrim, da Anto, ovde ima seksa. Stalno. Ali nije strip od one vrste koji ćeš čitati jednom rukom :)
Red Marquis Posted - 16/12/2018 : 20:00:37
Haha...bravo za prevod.
Bilo je i vreme za Chestera, odmah udar na najbolje-Paying for it.

Biće spremno za premijeru u NS, sledeći petak?
ivanl Posted - 16/12/2018 : 16:54:43
Zabimljivo. Nisam odavno cuo izraz 'plati pa klati'

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.14 seconds. Snitz Forums 2000