forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: ORKA SPECIJAL 31 - Eternaut

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

-  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 12/11/2018 : 22:22:21

Partija karata četvorice prijatelja biva naglo prekinuta: vani počinje padati fluorescentni, otrovni snijeg. Te pahulje su početak more, tragičan preludij invaziji izvanzemljana koja će donijeti smrt i uništenje Buenos Airesu i cijelom svijetu. Svjedok ovog dramatičnog događaja prepunog tjeskobe je Juan Salvo, Eternaut.

Ovaj je crtani roman (u najboljem mogućem značenju te nes(p)retne kovanice) prepun obrata i nabijen rijetko viđenim intenzitetom i atmosferom. Život protagonista visi o sve tanjoj niti koja se može prekinuti u svakom sljedećem kadru. U malo se stripova može naći toliko očaja, malo se autora usudilo odvući svoje likove niz takav beznadni delirij, pružajući tek male tračke svjetlosti u ovom putovanju u čovjekovu noć.

Eternaut, klasik argentinskog stripa koji je poslije postigao kultni status i u svijetu, nastao je 1957. i predstavlja nevjerojatno točno proročanstvo tragedije preko trideset tisuća desaparecidosa (nestalih) iz vremena vojne hunte u Argentini koja će uslijediti dvadeset godina poslije. Među tima nestalima se, nažalost, našao i autor Eternauta, Hector German Oesterheld.

Deset godina nakon prvog hrvatskog izdanja, Fibra ponosno predstavlja definitivno izdanje ovog remek-djela, reproducirano s originalnih tabli i obogaćeno opsežnim pogovorom o potresnoj sudbini obitelji Oesterheld.

Orka Specijal 31 • Eternaut • 376 stranica • C/B • 280 x 215 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Hector German Oesterheld • Crtež Francisco Solano Lopez • Prijevod Irena Rašeta • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 12.11.2018. • Cijena 200 Kn

http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/orka-specijal-31-eternaut/525/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
lwood Posted - 07/04/2020 : 11:42:05
Mene puklo čitat velikog mrtvaca. Baš paše.
vukozec Posted - 07/04/2020 : 10:45:39
quote:
Originally posted by Combatrock

https://www.jergovic.com/subotnja-matineja/eternaut-ili-kako-obraniti-slobodu-kada-je-napadnut-cijeli-svijet/

Nisam jedini koji se ovih dana vratio Eternautu i u njemu pronašao alegoriju za ovo što nam se sada događa.

Iz teksta: "...započinje priču, koja iz vremenske perspektive strip scenarista tek treba da se dogodi, dok se iz perspektive nepoznatog već dogodila. Raskorak između njihovih vremena predstavlja okvir “Eternauta”, ali i okvir same alegorije, i svojevrsni je, krajnje pesimistički postavljen, nalog za akciju."

Pamet u glavu dakle.
Combatrock Posted - 06/04/2020 : 08:34:01
stoji ali nije fokus na godinu izdanja... dobar je tekst.
Mr. Bushido Posted - 05/04/2020 : 23:46:03
quote:
Originally posted by ken2

quote:

https://www.jergovic.com/subotnja-matineja/eternaut-ili-kako-obraniti-slobodu-kada-je-napadnut-cijeli-svijet/

dobro je to jergović napisao
jedino je pobrkao godine fibrinog izdanja, 2015., dvotomno, jednotomno...

Eh, Jergović često ima problema s faktografijom u svojim tekstovima.

Mislim, to ne bi bio neki problem, da tekstove netko lektorira prije objavljivanja.
ken2 Posted - 05/04/2020 : 23:16:25
i da, ja sam vjerojatno jedan od rijetkih, ako ne i jedini, kome ovo novo izdanje nije izgledalo bolje od prvog izdanja, pa ga nisam ni uzimao
jednostavno mi se više sviđa onako s manjim sličicama, u vertikalnom formatu
i naslovnica starog izdanja mi je puno bolja
ken2 Posted - 05/04/2020 : 23:08:11
quote:

dobro je to jergović napisao
jedino je pobrkao godine fibrinog izdanja, 2015., dvotomno, jednotomno...
Combatrock Posted - 05/04/2020 : 22:18:10
stripofil Posted - 27/03/2020 : 18:07:14
quote:
Originally posted by vukozec

Ponovo čitam Eternauta. Njega se obično veže uz tu priču sa onodobnom diktaturom argentinske hunte, no puno je to univerzalniji, bezvremenski strip. Rekao bi da je to SF klasik u rangu bilo kojeg iz nekog drugog medija.

Mene jako podsjeća na Orwellov Rat Svjetova, čak sam mislio da je nekakav remake u pitanju.

Životna priča autora mi je moram priznati još fascinantnija od samog stripa. S posebnom pažnjom sam pročitao sve dodatke u fibrinom izdanju.

Strip je jako dobar, pročitao sam ga u jednu večer/noć. Priča je pitka, pravi staromodni SF sa očitom paralelom sa stvarnim događanjima. Atmosfera je isto vrhunska. Bilo je detalja koji su mi malo zasmetali, ali može se preko njih. Sve u svemu strip klasik.
vukozec Posted - 26/03/2020 : 14:40:27
Ponovo čitam Eternauta. Njega se obično veže uz tu priču sa onodobnom diktaturom argentinske hunte, no puno je to univerzalniji, bezvremenski strip. Rekao bih da je to SF klasik u rangu bilo kojeg iz nekog drugog medija.

Evo, jedna sličica (a takvih je gomila u stripu), ne govori li ona upravo o sada i ovdje:

Markos Posted - 08/12/2019 : 00:42:31
Aha, to je priča, a ne strip. Mislio sam da misliš na Breccin i njegov Eternaut, sorry, moja greška.
Manny Posted - 08/12/2019 : 00:25:15
Moguće da pogrešno interpretiram, ali u pasusu baš stoji kao da su u pitanju nastavci.
Manny Posted - 08/12/2019 : 00:22:45
“Godine 1961. izdavačka kuća Ramirez pokreće znastvenofantastični časopis Eternaut kojeg vodi Oesterheld. U njemu je počeo pisati priče o Eternautovim putovanjima kroz vrijeme, nastavljajući priču ondje gdje je stao strip, pretvorivši je u roman u nastavcima koji je ostao nedovršen.”
Markos Posted - 08/12/2019 : 00:17:27
Nije to bio nastavak nego remake.
Manny Posted - 08/12/2019 : 00:08:26
Dodatak u Eternautu jedan je od najboljih dodataka koje sam pročitao. Iako sam znao pozadinu, kada sve to izgovaraju njegova žena i unuci, te reči nose nemerljivu i gotovo opipljivu tugu.

Ono što mi je zanimljivo, ako sam dobro razumeo jedan pasus, jeste da je Oesterheld 1961. u časopisu Ramirez pisao nastavak prvog Eternauta, odnosno njegove avanture u putovanju kroz vreme. Da li je to negde sakupljeno i prevedeno, barem na engleski? Bilo bi lepo to pročitati, iako je u tom dodatku naglašeno da je taj “roman” ostao nezavršen. Kad bi se recimo tim pričama dodao i Brećin Eternaut, imali bismo ozbiljnu kolekciju “dodataka” za Eternaut, ako neko od izdavača planira da izda, ja se javljam za pretplatu.
Markos Posted - 07/10/2019 : 11:31:06
http://budidobro.com/toni-staresinic-kapetan-intergalaktickog-broda-chui/?fbclid=IwAR1lri5uk7d5Lj8sbXcWPjfMtBnl9yCNIveMsy8lgAS2WsUkLIwKVix-eBk
vukozec Posted - 06/10/2019 : 21:24:54
quote:
Originally posted by Markos

Toni iz Chuija i Mangroovea je veliki strip fan.

Jedna od figura koje su unijele najviše osvježenja na domaćoj glazbenoj sceni u zadnjih nekoliko godina.

A ove skladbe ili barem njenog naslova vjerojatno ne bi bilo bez Fibrinog izdanja ;)
Markos Posted - 06/10/2019 : 19:43:53
Toni iz Chuija i Mangroovea je veliki strip fan.
vukozec Posted - 06/10/2019 : 18:46:30
Prva pjesma novog albuma najjačeg hrvatskog jazz/fusion sastava:

murdo Posted - 25/04/2019 : 03:39:18
U prvom izdanju, na stranici 48, spominju se nekakve cerade? Nema mi nekoga smisla. Kako je sad prevedeno?
Dr. Zistis Posted - 24/03/2019 : 18:12:32
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by Dr. Zistis

quote:

Heh, a što će tek biti kada budete pročitali još više stripova.

Samo "najbolji" se racunaju

E, pa to. Tko zna kako će ta lista najboljih izgledati nakon što pročitate još više stripova.

Daj Boze da si u pravu
Mr. Bushido Posted - 23/03/2019 : 21:47:53
quote:
Originally posted by Dr. Zistis

quote:

Heh, a što će tek biti kada budete pročitali još više stripova.

Samo "najbolji" se racunaju

E, pa to. Tko zna kako će ta lista najboljih izgledati nakon što pročitate još više stripova.
anto Posted - 21/03/2019 : 17:16:59
nikad ne reci nikada.
Dr. Zistis Posted - 21/03/2019 : 16:09:56
quote:
Originally posted by anto

quote:
Originally posted by C Celtic

I šta sad činiti ? Imam prvog (Orka 1) i treba da uzmem drugi deo. Koliko ste svi nahvalili novu verziju prvog dela, ispada da staru treba da bacim, rskomadam,spalim... ili šta ?

ne znam za tebe,ali ja ću moju prvu verziju da zamenim za neki drugi strip,ili možda poklonim.

NIKADA
anto Posted - 21/03/2019 : 12:17:19
quote:

I šta sad činiti ? Imam prvog (Orka 1) i treba da uzmem drugi deo. Koliko ste svi nahvalili novu verziju prvog dela, ispada da staru treba da bacim, rskomadam,spalim... ili šta ?

ne znam za tebe,ali ja ću moju prvu verziju da zamenim za neki drugi strip,ili možda poklonim.
Manny Posted - 21/03/2019 : 10:47:29
quote:

Ne znam šta ćeš učiniti, ali nemoj bacati, pre neki dan je ta prva verzija Eternauta na Limundu otišla po ceni po kojoj možeš da kupiš drugu verziju. Tako da je barem možeš unovčiti. :)

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000