forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Ultimate VELIKI BLEK-Blek fanovi

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
teller Posted - 10/09/2009 : 11:14:44
Netko će se zgrozit, netko nervozno reagirat ali neka, mislim da i naš
omiljeni junak(razumem da ne svima), zaslužuje svoj topic gdje će se
najavljivat njegova redovna i specijalna izdanja.Mnogi su ga prerasli iaku su ga u mladosti rado čitali, uz Zagora kažu(a to je težko provjerit)u Dnevniku je bio najprodavaniji i najčitaniji junak pa od
toga i pregršt njegovih izdanja, čak su i Yugo avtori radili na njemu.
Ko ne pozna legendarnih esse-geese epizoda TREČI ČOVJEK,KRIK SOVE,JEZERO LEŠINARA,BLEK U MIŠOLOVCI,BUNAR SMRTI...pa kasnijih PRIČA O VELIKOM BLEKU,ZLATNA MUNJA,FANTASTIČNI KIŠOBRAN,OPERACIJA OKULTISKAF pa sve do sijajnih Yu crtača.I dok je 90-tih Blek na kapalju izlazio u Sloveniji(Bucik preko 40 brojeva),kod Porina(nekih 15 brojeva)i u Srbiji, u izdanjima koja nisu bila vrijedna tog junaka, Ludens nas je obradovao po meni idealnim izdanjem if edizioni kuče koje izlazi jako uspješno i danas, čak je dobra prodaja natjerala Bernarda na specijal izdanja.Jedno od njih ovih je dana na kioscima,iako crta Cedroni(meni ne i najomileniji) strip je pravi povratak u nostalgiju a za mlađe i dobar primjer kojim stripom započeti u mladim danima, da bi prerasli u prave stripofile.
Jeste naivan, staromodan i ponekad dosadan ali je još uvijek VELIKI
BLEK.Evo nam topic pa nek se izgubi među bezbroj Zagorovima.Nek Zagor
sazna da nije samo on velik.
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
delboj Posted - 27/03/2024 : 20:48:22
297.



298.

Mr. Bushido Posted - 23/02/2024 : 16:39:15
quote:
Originally posted by Vlaadisha

I neki drugi kaveri za Gigante izgledaju kao da je izdavač bio u trci sa vremenom, ili je autor imao odrešene ruke...




Četvorica u pozadini precrtani su s materijala za film The Sons of Katie Elder.

srlekralj Posted - 23/02/2024 : 15:39:30
Po mom mišljenju originalno izdanje bilo kojeg strip junaka je ono koje je grafički tvorac nacrtao; Galep-Tex,Ferri-Zagor,esseGesse-Miki-Blek-Mark,Gamba-Kit Teler i tako dalje.Prije njih niko nije ove pomenute strip junake crtao i izmislio.
jaki Posted - 22/02/2024 : 22:00:48

A kakvo bi to zlonamjerno pitanje bilo u vezi ovog?
Ljudi se često razbacivaju pojmom "originalno".
Ti si objasnio što tebi znači originalno u kontekstu Bleka.
Meni je uvijek originalno ono kad je nešto prvi put izašlo.
dovlajoe Posted - 22/02/2024 : 21:00:41
quote:
Originally posted by jaki

quote:
Originally posted by dovlajoe

Naslovnice Lunov Magnus stripa preuzete su iz italijanskog serijala Miki e Blek Gigante iz 1970 god., u kome su naizmenično izlazili Veliki Blek i Kapetan Miki. Prve sveske su imsle po 64 strane, a LMS je počeo objavljivati po dve u jednom stripu - ukupno 128 strana. Prvih 10 svesaka ogjavljeno je u 5 LMS-a. Zato je i bilo 5 naslovnica viška, koje su posle ugurane u epizode čije su naslovnice izvorno slabo nacrtane. Jedanaesta epizoda (broj 21 u seriji) je ostala nesparena pa zato LMS 137-Juriš trapera jedini ima samo 64 strane. Nakon toga sveske su imale 96 strana, kao i LMS, koji se poklapao 1:1.
Evo i linka gde se može videti ceo serijal.
https://www.fumetto-online.it/it/dardo-editore-miki-blek-gigante-33-miki-blek-gigante-33-c40587000330.php


Znam za to ali nemoš to zvat originalnim izdanjima.
Po meni originalno je izdanje ono u kojem je prvi put izašla strip epizoda.Za Bleka bi to bile striscie za talijanskog Bleka pa onda Kiwi za francuskog Bleka pa LMS za YU Bleka.


"Originalno izdanje" u ovom kontekstu prikazuje odnos između italijanskog serijala Miki e Blek Gigante i Blekovih epizoda u Lunov Magnus Stripu i ne znači da je to prvo ikada objavljeno izdanje Velikog Bleka. Naslovnice o kojima je ovde bilo reči i koje su korišćene u LMS-u jesu tada originalno i prvi put objavljene, pa se ovo izdanje može smatrati originalnim za Blekove epizode u LMS, pre nego starije izdanje striscie koje mu po formi ne odgovara.
Nadam se da je tvoje pitanje bilo dobronamerno, bar onoliko koliko i moji prethodni postovi.
Vlaadisha Posted - 22/02/2024 : 17:01:12
quote:
Originally posted by Ivan Liverpool

Mene najvise interesira kako to da su u ZS od broja 85 pa do broja 155 iskljucivo objavljivali Komandanta Marka Iako je Mark uvijek omiljen medu citateljima, pa tada su s brojem 85 ga premijerno predstavili na nasem trzistu, nije moguce da je prodaja odmah bila toliko veca da su se samo na njega skoncentrirali.

I meni je to fascinantan potez! Zamisli kupuješ ZS a onda odjednom novi junak, i to samo on, i tako dve godine!
Vlaadisha Posted - 22/02/2024 : 16:54:43
quote:
Originally posted by teller

ali daleko najglupija je ona za Astoronom Džeremija LMS 228...
u krupnom planu neki križar sa mačem a pozadi kao neki čamci sa ljudima i sa miniaturnim Blekom…
ko zna ko je to... i odkut precrtavao!


Ah, pa to ti je Errol Flynn u filmu Captain Blood a iza je detalj slike Washington Crossing the Delaware (Vašington prelazi reku Delaver).





Pričali smo o tome na drugoj temi pre nekoliko godina, većina ranih naslovnica za Teksa, Kita i Zagora su precrtane sa filmskih postera i naslovnica pisanih romana. Kakve to veze ima sa temom? Problem je kad neko ko ovaj gore, mislim da je Dino Busett, uzima motive koje je teško prilagoditi radnji epizode. Originalni crtež verovatno nije ni bio namenjen ovoj ediciji, nego je autor ili neko drugi dodao Bleka. Original izgleda kao ilustracija za neku knjigu o piratima, slično naslovnoj strani za epizodu Robovi, koja je postavljena ranije.



I neki drugi kaveri za Gigante izgledaju kao da je izdavač bio u trci sa vremenom, ili je autor imao odrešene ruke...

Ivan Liverpool Posted - 22/02/2024 : 15:59:38
Mene najvise interesira kako to da su u ZS od broja 85 pa do broja 155 iskljucivo objavljivali Komandanta Marka Iako je Mark uvijek omiljen medu citateljima, pa tada su s brojem 85 ga premijerno predstavili na nasem trzistu, nije moguce da je prodaja odmah bila toliko veca da su se samo na njega skoncentrirali.
henry Posted - 22/02/2024 : 15:42:31
quote:
Originally posted by jaki

Pitanje je zašto je Dnevnik "kasnio" sa izdavanjem Mikija desetak godina kad je vidljivo da su Bleka počeli objavljivati iz ove njihove zajedničke serije a Mikija nisu htjeli.


Odgovor na to pitanje sumnjam da ćemo da dobijemo.
A bilo bi lepo znati kako su birali i ko je birao stripove za objavljivanje, da li su se vodili ikakvim kriterijumima, prodajom, potražnjom il je to bilo šta prvo naiđe.
delboj Posted - 22/02/2024 : 15:13:13
293.



294.



295.



296.

jaki Posted - 22/02/2024 : 09:31:48
Pitanje je zašto je Dnevnik "kasnio" sa izdavanjem Mikija desetak godina kad je vidljivo da su Bleka počeli objavljivati iz ove njihove zajedničke serije a Mikija nisu htjeli.
jaki Posted - 22/02/2024 : 09:26:41
quote:
Originally posted by dovlajoe

Naslovnice Lunov Magnus stripa preuzete su iz italijanskog serijala Miki e Blek Gigante iz 1970 god., u kome su naizmenično izlazili Veliki Blek i Kapetan Miki. Prve sveske su imsle po 64 strane, a LMS je počeo objavljivati po dve u jednom stripu - ukupno 128 strana. Prvih 10 svesaka ogjavljeno je u 5 LMS-a. Zato je i bilo 5 naslovnica viška, koje su posle ugurane u epizode čije su naslovnice izvorno slabo nacrtane. Jedanaesta epizoda (broj 21 u seriji) je ostala nesparena pa zato LMS 137-Juriš trapera jedini ima samo 64 strane. Nakon toga sveske su imale 96 strana, kao i LMS, koji se poklapao 1:1.
Evo i linka gde se može videti ceo serijal.
https://www.fumetto-online.it/it/dardo-editore-miki-blek-gigante-33-miki-blek-gigante-33-c40587000330.php


Znam za to ali nemoš to zvat originalnim izdanjima.
Po meni originalno je izdanje ono u kojem je prvi put izašla strip epizoda.Za Bleka bi to bile striscie za talijanskog Bleka pa onda Kiwi za francuskog Bleka pa LMS za YU Bleka.
tomas.hokenberi Posted - 22/02/2024 : 09:25:39
Gledajući ovaj "Miki i Blek gigant" vidi se da su istovremeno prešli na "slikane" naslovnice. Ove od Mikija su neke i objavljene u ZS, čak i uz pravu epizodu.
teller Posted - 22/02/2024 : 04:23:46
ali daleko najglupija je ona za Astoronom Džeremija LMS 228...
u krupnom planu neki križar sa mačem a pozadi kao neki čamci sa ljudima i sa miniaturnim Blekom…
ko zna ko je to... i odkut precrtavao!
dovlajoe Posted - 22/02/2024 : 04:21:05
quote:
Originally posted by jaki

quote:
Originally posted by dovlajoe

U originalnim izdanjima, naslovnice koje su crtali eseGese odgovarale su sadržaju epizode. Dnevnik se uglavnom držao toga, sem par nespretnih zamena. Najupadljiviji primer je naslovnica sa slepim mišem koja je umesto u broju 149-Vitez od Sezana objavljena u broju 157-Maskirani osvetnik.



šta su po tebi originalna izdanja?
striscie?
prvo bonelidsko izdanje?


Naslovnice Lunov Magnus stripa preuzete su iz italijanskog serijala Miki e Blek Gigante iz 1970 god., u kome su naizmenično izlazili Veliki Blek i Kapetan Miki. Prve sveske su imsle po 64 strane, a LMS je počeo objavljivati po dve u jednom stripu - ukupno 128 strana. Prvih 10 svesaka ogjavljeno je u 5 LMS-a. Zato je i bilo 5 naslovnica viška, koje su posle ugurane u epizode čije su naslovnice izvorno slabo nacrtane. Jedanaesta epizoda (broj 21 u seriji) je ostala nesparena pa zato LMS 137-Juriš trapera jedini ima samo 64 strane. Nakon toga sveske su imale 96 strana, kao i LMS, koji se poklapao 1:1.
Evo i linka gde se može videti ceo serijal.
https://www.fumetto-online.it/it/dardo-editore-miki-blek-gigante-33-miki-blek-gigante-33-c40587000330.php
Jozzinelli Posted - 22/02/2024 : 00:54:21
Od onih još kasnijih brojeva, na prvu loptu mi pada na pamet "Najduža noć",
ali, da, uglavnom nemaju ni Mitonove naslovnice veze sa sadržajem...

jaki Posted - 22/02/2024 : 00:48:10
quote:
Originally posted by dovlajoe

U originalnim izdanjima, naslovnice koje su crtali eseGese odgovarale su sadržaju epizode. Dnevnik se uglavnom držao toga, sem par nespretnih zamena. Najupadljiviji primer je naslovnica sa slepim mišem koja je umesto u broju 149-Vitez od Sezana objavljena u broju 157-Maskirani osvetnik.



šta su po tebi originalna izdanja?
striscie?
prvo bonelidsko izdanje?
tomas.hokenberi Posted - 21/02/2024 : 22:02:45
Od 300 broja LMS naslovnice VB često imaju veze sa sadržajem (primer 320 "Grad čarolija", 324 "Saratoga").Pa i posle 350 (npr 358 "Priča o Velikom bleku", 370 "Fantastični kišobrani")
giant Posted - 21/02/2024 : 21:03:18
Istina. No, na žalost nikako da se setim posle Essegesse perioda, da li uopšte postoji koja naslovna, koja zaista ima veze sa sadržajem unutra....recimo nad brojem 350 u lms.
Blek Yu produkcija (pišem malo na pamet) mislim da bi morala imati naslovne u vezi sa samom pričom ?!
dovlajoe Posted - 21/02/2024 : 20:38:17
U originalnim izdanjima, naslovnice koje su crtali esseGesse odgovarale su sadržaju epizode. Dnevnik se uglavnom držao toga, sem par nespretnih zamena. Najupadljiviji primer je naslovnica sa slepim mišem koja je umesto u broju 149-Vitez od Sezana objavljena u broju 157-Maskirani osvetnik.
henry Posted - 21/02/2024 : 20:14:56
quote:
Originally posted by giant

quote:
Originally posted by henry

Pa i nema baš mnogo Blekova čije naslovnice imaju veze sa radnjom, možda poneki domaći



Da i ne Ima nižih brojeva (prvenstveno pišem za seriju LMS, da se razumemo), koje naslovnice imaju veze sa pričom. Recimo onaj LMS gore Ledena skela je na naslovni upravo i jedan kadar u tom stripu. Čitao prošli mjesec, zato znam. Mislim da i tetovirana šifra LMS 169 ili tamo negde isto tako.


Da, ali zato od 300. broja naovamo skoro sve su uglavnom generičke akcione naslovnice. Možda jedva desetak da imaju veze sa stripom, a i to uglavnom yuBlek
giant Posted - 21/02/2024 : 19:47:42
quote:
Originally posted by henry

Pa i nema baš mnogo Blekova čije naslovnice imaju veze sa radnjom, možda poneki domaći



Da i ne Ima nižih brojeva (prvenstveno pišem za seriju LMS, da se razumemo), koje naslovnice imaju veze sa pričom. Recimo onaj LMS gore Ledena skela je na naslovni upravo i jedan kadar u tom stripu. Čitao prošli mjesec, zato znam. Mislim da i tetovirana šifra LMS 169 ili tamo negde isto tako.
henry Posted - 20/02/2024 : 13:18:28
Pa i nema baš mnogo Blekova čije naslovnice imaju veze sa radnjom, možda poneki domaći
ReemCP Posted - 20/02/2024 : 12:17:14
Ja sam imao u djetinjstvu ovaj ispod i naslovnica također nije imala veze s onim što se dogadja u stripu.

tomas.hokenberi Posted - 20/02/2024 : 10:06:12
Apropo ovih "slikanih" naslovnica, Dnevnik je npr u LMS 552 "Pobesneli Mustang" koristio jednu od tih. Sama epizoda unutra, koliko se sećam, nijr imala nikakve veze sa naslovnicom.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000