forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Transmetropolitan 3, 4 i 5

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 20/02/2015 : 19:22:05


"Svjetionik brilijantne ironije i sardonične satire." - Patrick Stewart
"Žuljevito gorko i vulgarno." - The Village Voice

ISPLATI SE BITI GAD

Grad može biti usamljeno mjesto - posebno za čuvenog novinara Spidera Jerusalema, kojeg u jednakoj mjeri (i jednako žustro) prezire i voli gradska bogata elita i potčinjene mase. No u gradu gdje se sve može kupiti, ukrasti ili izraditi, istina je tražena roba, a Jerusalem odlučan i dalje je nuditi tržištu - bez obzira na cijenu.

Skinut s naslovnica sutrašnjice, TRANSMETROPOLITAN, scenarista Warrena Ellisa i crtača Daricka Robertsona, postao je jedan od nezaobilaznih stripova novog tisućljeća.

Transmetropolitan 3 • Usamljeni grad • 296 stranica • Kolor • 160 x 240 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Warren Ellis • Crtež Darick Robertson • Prijevod Tatjana Jambrišak • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 15.2.2015. • Cijena 180 Kn



ISTINA BOLI.

Stara je to pjesma za novinara izvan zakona, Spidera Jerusalema, no ulozi su se drastično povećali. Jerusalem, koji je odavno trn u oku licemjera i moćnika, stekao je sad i novog neprijatelja, Predsjednika Sjedinjenih Država - čovjeka koji je luđi od pobješnjele čegrtuše i dvostruko podliji.

Otjeran u ilegalu zajedno sa svojim lojalnim (i prljavim) pomoćnicama, bez sredstava i ugodnosti, Jerusalema gone poput zeca na psećem trkalištu, a on se priprema za svoj najveći prevrat dosad - pod uvjetom, naravno, da preživi ovo poslijepodne.

TRANSMETROPOLITAN: SPIDEROVO SMEĆE osmislila je i stvorila nagrađivana kreativna ekipa: Warren Ellis, Darick Robertson i Rodney Ramos. Uvod je napisao Darren Aronofsky (Π, Requiem for a Dream) režiser nominiran za Oskara, nagradu Američke akademije za filmsku umjetnost i znanost.

Transmetropolitan 4 • Spiderovo smeće • 296 stranica • Kolor • 160 x 240 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Warren Ellis • Crtež Darick Robertson • Prijevod Tatjana Jambrišak • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 15.2.2015. • Cijena 180 Kn



NEMA SE ŠTO IZGUBITI

I ovo je rasplet: u jednom uglu poluludi novinar kojeg pomoćnice jedva podnose; u drugom Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država. Jedan pati od degenerativne bolesti mozga koja će ga uskoro pretvoriti u biljku; drugi je totalni psihotični gad. I samo će jedan neozlijeđen izaći iz ovog epskog obračuna.

Ovo je finale opravdalo revolucionarni naslov svojih tvoraca, Warrena Ellisa i Daricka Robersona, jer odbjegli novinar Spider Jerusalem zadnjim dahom brani istinu i pravdu od prisilnog zla kojeg mu budućnost baca u lice. No što ga očekuje na kraju tog puta - planina ili grob?

Transmetropolitan 5 • Još jednom • 396 stranica • Kolor • 160 x 240 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Warren Ellis • Crtež Darick Robertson • Prijevod Tatjana Jambrišak • Lektura i redaktura Josip Sršen • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 15.2.2015. • Cijena 220 Kn


Još jedan veliki serijal objavljen u samo godinu dana. Hvala svima koji su sudjelovali u radu, u prvom redu Tanji na sjajnom prijevodu.
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
ridiculus Posted - 26/07/2021 : 13:31:52
quote:
Originally posted by petarStripovi10

Istina, fer bi bilo da ti plate.



Jasno, valjda može neka kulturna institucija da toliko malo žrtvuje u ime kulture?
lwood Posted - 26/07/2021 : 12:27:21
quote:
Originally posted by mladjo

Pročitao sam svih 5.

Remek - djelo.

Ocjena:10/10



https://www.stripovi.com/index.asp?page=reviews-latest&Hero=TMP


Ko bi reka
petarStripovi10 Posted - 26/07/2021 : 12:26:24
Istina, fer bi bilo da ti plate.
ridiculus Posted - 26/07/2021 : 12:09:39
Zaboravih da dodam koliko Transmetropolitan duguje American Flagg! u vizuelnom smislu. Pohvalili smo Daricka Robertsona ali zapravo većina "njegovih" koncepata je samo preuzeta iz tog drugog stripa.

Da imam BAŠ izuzetno mnogo slobodnog vremena (ali plaćenog - samo plaćenog, gospodo!) zanosio bih se mišlju da ponovo pročitam oba i uporedim, pronađem sličnosti i razlike, i možda naudim nečijoj percepciji lepog i ružnog.

Ono što odmah mogu da kažem jer se vidi iz amaterske osmatračnice na Plutonu je da su glavni likovi potpuno različiti. Mešavina samog Ellisa i Huntera Thompsona protiv jevrejske kombinacije Henry-ja Fonde, Jamesa Garnera, i Williama Holdena? Jel nove generacije znaju uopšte ko su ovi ljudi?!?!
mladjo Posted - 26/07/2021 : 11:09:47
Pročitao sam svih 5.

Remek - djelo.

Ocjena:10/10
anto Posted - 27/08/2020 : 00:34:13
ma dobro - bliska,dalja,votdfak!

nego,kad se već dotičemo toga,podsetio si me na nešto što htedoh napisati,a prevideh:
Kod Transa mi se nisu nešto dopale dve stvari:
1.taj svet sutrašnjice,kako ga je čika Voren prikazao,me nije kupio;dobro,ima nekih detalja koje lajkujem,ali generalno,iz mog ugla viđenja,trebalo je bolje razraditi scenografiju,odnosno kompletan prikaz te daleke budućnosti;ovako je sve to nešto maglovito prezentovano.
2.Spajder Jerusalem - pa šta znam;ni on me nije kupio kako je predstavljen,sa svim karakternim crtama i osobinama.Više su mi se dopale obe pomoćnice,i scene sa njima su mi bolji deo stripa.
kasper Posted - 26/08/2020 : 15:56:42
quote:
Originally posted by anto
(politika u bliskoj budućnosti danasnjice,novinarstvo...)



malo si omasi poentu
anto Posted - 26/08/2020 : 15:45:20
pre mesec dana:
Prikočio sam malo sa Transom,a i kad ga čitam,to je najviše jedna knjiga na dan - dal je zbog toga,ili mi četvorka zaista više leži,ali ovo mi je do sada najbolje od Transa;a pričica Posao mali masterpis;i dalje je to tematika koja mi je skroz antipatična,ali način na koji su je predstavili Elis i Robertson je originalna i prilično zanimljiva.
Nakon jako dobrog Spiderovog smeća (4/5),ide Naricaljka,koja mi se nešto manje dopala,te za nju 3.5/5

Prvi deo pete knjige sam pročitao odmah nakon Naricaljke (pre nekih mesec i po dana),i tom trenutku,pretposlednja glava,Protuotrov mi je bila jako,jako dobra.


juče:
Napravih onda pauzu,malo podužu (mesec i nešto jače),i pre nego što sam "spičio" zadnji deo, Još jednom,podsetih se i prvog dela zadnje knjige,i nekako mi je to ovaj put sve to bilo nešto manje kvalitetno,a za ceo taj završetak obračuna Jerusalem Spajdera sa predsednikom Smajlerom mi je tek dobar (u stvari nešto malo preko) 3.5/5

Na kraju druženja sa Transom,nisam siguran ni šta tačno da napišem kao zaključak - da mi je neko dao u ruke strip,a da nisam čuo hvalospeve,rekao bih "e,ovo je baš dobro i opičeno;originalno je,zanimljivo,duhovito i ne da ti ga ga ispustiš iz ruku,mada nije sad ne znam koliko dobro;najgore u svemu što ova tematika je totalno van mog spektra intersovanja (politika u bliskoj budućnosti,novinarstvo...)".

Ovako,ne bih se složio sa onima koji ovo dižu na neke pijedastale devete umetnosti.Kad bih davao opštu ocenu,bila bi 3.75/5.
Plusevi su,kako rekoh,originalnost,opičenost,dobri dijalozi,strip drži pažnju...;sa druge strane,tematika me nije pogodila,a izvođenje i nema taj neki kvalitet poput nekih klasika DC i Vertiga kao što su Sendmen,Bajke,Skalpirani ....

Za sada imam prve dve knjige u kolekciji,možda nabavim i preostale tri,pa jednog dana zbudžim celog Transa ponovo,ali u cugu.

edit:nepravedno zaboravih da spomenem crtača,Derika Robertsona,koji je uradio lavovski posao na serijalu,i to neloše,čakštaviše i dapače jako,jako dobro.
anto Posted - 16/07/2020 : 21:22:40
Ellis&Robertson:Transmetropolitan 4 - Spiderovo smeće

Prikočio sam malo sa Transom,a i kad ga čitam,to je najviše jedna knjiga na dan - dal je zbog toga,ili mi četvorka zaista više leži,ali ovo mi je do sada najbolje od Transa;a pričica Posao mali masterpis;i dalje je to tematika koja mi je skroz antipatična,ali način na koji su je predstavili Elis i Robertson je originalna i prilično zanimljiva.

...
anto Posted - 06/07/2020 : 16:47:10
Ellis&Robertson:Transmetropolitan 3 - Usamljeni grad (Fibra)

Dok su mi prve dve knjige imale glavu i rep,ovde se to već pomalo gubi,ili ja jednostavno počinjem gubiti strpljenje sa Transom;šteta što veći prostor nije dat Šenon i Jeleni,jer mi se strip dosta više sviđa kad su one u glavnoj ulozi.

Prva polovina,Usamljeni grad 3/5,drugu,Iskopaj mi oko,slabo sam skapirao pa i ne mogu da dam ocenu.
lwood Posted - 09/06/2020 : 07:46:38
TransM je remek-djelo
Deers Posted - 09/06/2020 : 07:01:51
Dok sam čiato Y, ne sjeam se koju knjigu, desilo se da nisam je ispustio iz ruku sve dok je nisam do 3 ujutro pročitao. Tako nešto ne pamtim od kada. Pa opet, ne mogu reći da je niti blizu Transmetu.
don_draper Posted - 07/06/2020 : 19:08:09
Sjećam se da sam paralelno čitao ovaj serijal Vaughanov Y:The Last Man. Transmet je imao stvarno sjajan start i privukao me na daljnje čitanje. S vremenom mislim da su ideje u stripu pomalo ishlapile i da je postao svojevrsna karikatura samog sebe prema kraju. Jednostavno previše jakog tempa u kratkom vremenu, previše neusmjerene gorčine u glavnom liku, imam osjećaj da se malo ispuhalo to sve prema kraju i nisam više imao toliko interesa. Za razliku od toga ovaj drugi serijal koji sam čitao, iako je imao generične ideje i bio puno blaži i "igrao na sigurno" je bolje završio, dovoljno zanimljivo da drži pažnju do kraja.
Shaner Posted - 07/06/2020 : 16:04:37
quote:
Originally posted by Red Marquis

Fascinantnije mi je da je 2020-a a on i Shaner još nisu čitali Transmetropolitan.


Amerikanci su mi uvijek zadnja rupa na svirali. Ali evo, dolazi i to pomalo na red.


quote:
Originally posted by Red Marquis


Moja procena je da će Shaner da dogura do 7/10 a Anto recimo 4 ili 4,5/5 što u prevodu će značiti da se strip više Shaneru dopao




Peyo Posted - 07/06/2020 : 15:36:34
Anto, uspoređivanje Skalpiranih i Plašta je miješanje krušaka i jabuka što se kaže.

Plašt (koji se ne mora svima sviđati) je originalan, maštovit i intrigantan strip, prepun zabavnih detalja (samo lik Eusebija mi je nevjerojatno zabavan zbog svoje apsurdnosti).

S druge strane Skalpirani su jedan proračunati tržišno sklepan projekt kakvih ima mnogo na američkom tržištu. Ne znam da li ih je autor zamislio kao crnu komediju (što bi malo diglo ocjenu), ali recimo ako bi ih uspoređivao, usporedio bi ih sa Spaghetti brothers koji su u tom žanru. Spaghetti su mi za čistu desetku, u njima se vidi Trillova vještina pisanja kada uspijeva da mi gad poput Ameriga izaziva sažaljenje i skoro simpatiju. U Skalpiranima nalazim manje vješto složenu priču gdje se samo nižu gadarije, a glavni lik je bolesni ubilački psihopat koji je valjda OK jer je kao na strani zakona. Najkomičnija mi je ljubavna priča sa nadrogiranom radodajkom koja se transormira maltene u časnu sestru i aktivisticu (dostojno Jerry Springer showa). Ostale već 1000 puta viđene sheme sa zlom CIA-om, korumpiranim policajcima i Indijancima koji su karikaturalna kopija najbešćutnijih mafioza me nimalo nisu impresionirale. Da sam klinac koji upija takvu literaturu možda bi. Skalpirani su za mene malo više nego osrednje napisani, i za mene je jedno čitanje dosta i pored predobrog Gere.

Ne treba vrijeđati (makar i u šali) bilo koga kome se ne sviđaju/ili sviđaju određeni stripovi, a pogotovo ih poimenično prozivati nema smisla. Svako neka uživa u onome što voli i gdje nalazi određene vrijednosti i kvalitetu. Poštujmo različitosti.

Da ne bude skroz off-topic, Transmetropolitan mi se nije svidio kroz preview/zavir, ali je provokativnošću i maštovitim, neočekivanim rješenjima od mene zaslužio visoku ocjenu. Razumijem i da ovakvi stripovi kod nekoga izazivaju gađenje ili iritaciju, odnosno da im nisu zanimljivi.
Red Marquis Posted - 07/06/2020 : 14:37:54
Fascinantnije mi je da je 2020-a a on i Shaner još nisu čitali Transmetropolitan.
Moja procena je da će Shaner da dogura do 7/10 a Anto recimo 4 ili 4,5/5 što u prevodu će značiti da se strip više Shaneru dopao
kasper Posted - 07/06/2020 : 08:48:18
quote:
Originally posted by Red Marquis

quote:
Originally posted by kasper

tja, hteo sam da zvuci bombasticno


Spade lista na kasper protiv izivka. Više je za uvodnu borbu, ne za Main Event



i anto ce biti izivkom
anto Posted - 07/06/2020 : 08:43:09
interesantno - i meni je Trans ovih dana na meniju;naime,imam prve dve knjige,a pozajmio sam 3-5,pa da procenim baš da li kupovati i njih,ili prodati prve dve.

Što se tiče Skalpiranih,malo sam zabezeknut pojedinim komentarima;dobro,Šanerov me nije začudio.Odavno ne pročitah tako dobar strip kao što su Skalpirani.Kakva crna ocena 6/10 za priču,pa ta izjava je u rangu najžešćih telerovih nebuloza ili trvdnji o prosečnosti Plašta i očnjaka.
izivko Posted - 06/06/2020 : 18:09:32
Transmetropolitan = Transseksualnost

To mi je prvo palo napamet.
Red Marquis Posted - 06/06/2020 : 17:37:02
quote:
Originally posted by kasper

tja, hteo sam da zvuci bombasticno


Spade lista na kasper protiv izivka. Više je za uvodnu borbu, ne za Main Event
kasper Posted - 06/06/2020 : 17:13:07
tja, hteo sam da zvuci bombasticno
Shaner Posted - 06/06/2020 : 17:11:48
quote:
Originally posted by kasper

strip prica sustinu na zabavan nacin
kasper protiv izivka marquisa shanera i paya, navalite na trans


Mi smo komentirali samo Skalpirane. Trans još nisam čitao, eno čeka spreman na tabletu.

kasper Posted - 06/06/2020 : 16:55:05
quote:
Originally posted by Red Marquis

Ne ne ne. Samo Skalpirane ne volem. Trans je dobar.



a dobro, ti skalpirani kako kome legnu. ovaj trans je bitan
Red Marquis Posted - 06/06/2020 : 16:52:02
Ne ne ne. Samo Skalpirane ne volem. Trans je dobar.
kasper Posted - 06/06/2020 : 16:50:46
strip prica sustinu na zabavan nacin
kasper protiv izivka marquisa shanera i paya, navalite na trans

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000