forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: KOLORKA SP 19 - Daytripper

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
Markos Posted - 19/04/2018 : 20:01:09


KOJI SU NAJVAŽNIJI DANI VAŠEG ŽIVOTA?

Upoznajte Brása de Olivu Domingosa. Kao čudo od djeteta svjetski poznatog brazilskog pisca, Brás provodi dane pišući nekrologe drugima, a noći sanjajući kako će postati poznati pisac – piše o svršetku tuđih života, dok njegov jedva da je počeo.

Ali onog dana kad život počne, hoće li uopće primijetiti? Počinje li s 21 godinom kad upozna djevojku svojih snova? Ili s 11 godina, u trenutku prvog poljupca? Možda poslije u životu, kad dobije sina? Ili prije, kad je možda pronašao svoj izričaj kao pisac. Svaki je dan u Brásovu životu kao stranica knjige. Svaki od njih otkriva ljude i stvari koji su ga učinili onim što jest: njegovi majka i otac, njegovo dijete i njegov najbolji prijatelj, njegova prva ljubav i ljubav njegova života. I kao i sve velike priče, svaki dan ima obrat koji neće moći predvidjeti...

U DAYTRIPPERU, dobitnici nagrade Eisner, braća Fábio Moon i Gabriel Bá, pričaju magičnu, tajanstvenu i emotivnu priču o životu samom – jezivo lirsko putovanje koje koristi tihe trenutke da postavi velika pitanja.

Kolorka Specijal 19 • Daytripper • 272 stranica • Kolor • 212 x 320 mm • Tvrdi uvez • Scenarij Fabio Moon • Gabriel Ba • Crtež Fabio Moon • Gabriel Ba • Prijevod Josip Sršen • Lektura i redaktura Marko Šunjić • Dizajn Melina Mikulić • Datum objavljivanja 20.4.2018. • Cijena 230 Kn

http://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-specijal-19-daytripper/487/
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Salkan Posted - 29/10/2023 : 16:00:32
Konačno da ovaj prelijepi strip dođe i u moje ruke! Mora se priznati da su boje te koje izvlače bolju ocjenu, mada je sama priča i taj scenario koji je odstupio od šablona uspio da me pomjeri. Razumijem prve reakcije na čitanje ovog štiva, kada jednom uploviš u BD slajs of lajf, teško se oteti bilo kakvim eksperimentisanjima i odstupanjima. Jednostavno, treba shvatiti da svako za sebe na svoj način i za svoj račun shvata život i to je dovoljno dobar temelj da se ovaj strip uživa na pravi način.
Nema mjesta za bezrazložne kritike tipa "pa svaka se priča isto završava":
Nekome ko se boji smrti i shvata je kao kraj života, ništavilo - ova priča treba da otvori oči na neki način i da taj neko shvati da kraj nikad nije pravi kraj. Kraja nema. Osim što dokazuje kako treba cijeniti svaki dan u ovom životu, mislim da "Izletnik" pokazuje i kako na najljepši (ali i najteži, naravno) način odstraniti ili barem značajno umanjiti strah od smrti. Ovaj strip je lične prirode, traženje mjesta u porodici i svi tereti i prednosti koje porodica nosi su savršeno lagano prikazani, u toj mjeri i ja vidim da se Bras oslobađa svih strahova uz pomoć porodice i valjda je to recept za ispunjen život.
Čista devetka od mene, najviše zbog zanimljive konstrukcije čitave priče, jer baš zbog takvog načina pripovjedanja i dolazi naglasak na čitavu poentu.
igor23 Posted - 05/11/2022 : 09:15:06

Pročitao jedino "Dane što nestaju ..... hvala na preporuci Naker:)
quote:
Originally posted by naker

quote:
Originally posted by igor23
Imaš za preporučit nešto slično na tragu Daytrippera?



Dani što nestaju, Tri sene, Sculptor, The Many Deaths of Laila Starr (uskoro objavljuje Darkwood), su naslovi koji se bave veoma sličnom tematikom kao i Daytripper jer nas navode da se zapitamo koji su najvažniji dani u našim životima jer mudar čovek ceni te dane. Nadam se da pomaže

igor23 Posted - 05/11/2022 : 09:14:05
Tnx:)
quote:
Originally posted by Chui

quote:
Originally posted by vukozec

Ostao lagano razočaran. Strip se u nekim cijenjenim krugovima ističe kao jedan od najboljih crtanih romana ikad (otud i (pre)velika očekivanja). Meni ni blizu. Previše sladunjavo za moj ukus (naročito poglavlje kad je Bras na putu nije za one čiji je želudac osljetljiv na takve stvari). Gimmick kod mene ništa ne pali (vidi Shanerovu recenziju s prethodne strane - self-help, dobra poanta).

Kao preporuku nečeg sličnog na tragu Daytrippera, ali konkretnijeg, predlažem film Jerry Maguire.

A tko hoće pravu stvar u stripu predlažem mu Asterios Polyp.





+1

Paka01 Posted - 04/11/2022 : 11:01:17
+1 i od mene.

Evo moj osvrt od ima dvije godine:

Nisam puno očekivao od Daytrippera, a na kraju se ispostavilo da nisam puno ni dobio. Ovdje imamo jedan netipičan slice-of-life strip gdje kroz kronološki ispremiješane epizode pratimo život život stanovitog brazilca, Brása. Vjerujem da vas većina zna u čemu je kvaka s krajem svakog poglavlja, tako da je neću iznositi ovdje za slučaj da ovo čita netko tko nije pročitao strip. Stvar je u tome da su mi takvi krajevi poglavlja bili zanimljivi otprilike prva dva puta, no nakon toga su mi pomalo dosadili i izgubili na efektivnosti.

Sami prikaz Brásovog života je dovoljno zanimljiv kako bi ne držao zainteresiranog tijekom čitanja, no moram priznati da nisam stekao nikakvu emocionalnu povezanost s likovima s kojima sam se ovdje susreo. U mojim očima takva nepovezanost s likovima nikako ne može biti pozitivna stavka za jedan slice-of-life strip gdje bi upravo likovi, njihovi karakteri i postupci trebali biti ono najjače što autor nudi. No i unatoč tome, autorski dvojac pruža jedan zanimljiv pogled na svakodnevni život u Brazilu o kojem iskreno i ne znam baš previše. Upravo taj uvid, zajedno s lijepim bojama Davea Stewarta, predstavlja meni najzanimljiviji dio Daytrippera.

Za kraj bi rekao da je Daytripper jedan čisto okej strip za pročitati, no meni ne nudi ništa zbog čega bi mu se htio vraćati. Također, smatram da je Fibrin format definitivno preglomazan. Crtež mi jednostavno nije toliko dobar i upečatljiv te mi ne ostavlja dojam kao da ga je potrebno ovoliko povećavati.
Chui Posted - 04/11/2022 : 11:00:04
quote:
Originally posted by vukozec

Ostao lagano razočaran. Strip se u nekim cijenjenim krugovima ističe kao jedan od najboljih crtanih romana ikad (otud i (pre)velika očekivanja). Meni ni blizu. Previše sladunjavo za moj ukus (naročito poglavlje kad je Bras na putu nije za one čiji je želudac osljetljiv na takve stvari). Gimmick kod mene ništa ne pali (vidi Shanerovu recenziju s prethodne strane - self-help, dobra poanta).

Kao preporuku nečeg sličnog na tragu Daytrippera, ali konkretnijeg, predlažem film Jerry Maguire.

A tko hoće pravu stvar u stripu predlažem mu Asterios Polyp.





+1
naker Posted - 04/11/2022 : 10:53:33
quote:
Originally posted by igor23
Imaš za preporučit nešto slično na tragu Daytrippera?



Dani što nestaju, Tri sene, Sculptor, The Many Deaths of Laila Starr (uskoro objavljuje Darkwood), su naslovi koji se bave veoma sličnom tematikom kao i Daytripper jer nas navode da se zapitamo koji su najvažniji dani u našim životima jer mudar čovek ceni te dane. Nadam se da pomaže
vukozec Posted - 04/11/2022 : 10:15:58
Ostao lagano razočaran. Strip se u nekim cijenjenim krugovima ističe kao jedan od najboljih crtanih romana ikad (otud i (pre)velika očekivanja). Meni ni blizu. Previše sladunjavo za moj ukus (naročito poglavlje kad je Bras na putu nije za one čiji je želudac osljetljiv na takve stvari). Gimmick kod mene ništa ne pali (vidi Shanerovu recenziju s prethodne strane - self-help, dobra poanta).

Kao preporuku nečeg sličnog na tragu Daytrippera, ali konkretnijeg, predlažem film Jerry Maguire.

A tko hoće pravu stvar u stripu predlažem mu Asterios Polyp.

igor23 Posted - 11/08/2022 : 09:44:49
Čestitam na recenziji .Super!:)Imaš za preporučit nešto slično na tragu Daytrippera?Hvala
quote:
Originally posted by DzekDenijels

Prebirajući po mislima koji strip bih mogao da poklonim jednoj dragoj osobi, vrlo brzo dođoh do "Izletnika".
Kada se pojavio tamo krajem 2018-te pročitao sam ga u jednom dahu, tako da mi je ovo nekako bio logičan izbor.
Čak sam imao sreće da sam ga vrlo brzo našao pošto je rasprodat (svoj primerak ljubomorno čuvam).
Nisam odoleo da ga pročitam ponovo. Ovog puta lagano, na tenane...

Šta napisati a da nije već rečeno.
Gomila pozitivnih komentara, a među njima i nekoliko meni iznenađujuće mlakih.
"Slice of LIFE"...Da, i to kakav.
Ovo nije priča samo o Brasovom životu, krivudavom putu kojim ga vodi sudbina između mraka/svetlosti rađanja i neminovnosti smrti, njegovim snovima, ljubavi, porodici...
Ovo je priča o svakom od nas. Priča o ljudima “bačenim” u zagrljaj sudbine, oluji života, tišini reke koja nas vodi ka svetlosti kraja.
Ili novog početka, jer kraj i ne postoji.

Priča je jednostavno sam ŽIVOT.
U svoj svojoj lepoti i veličanstvenosti, repetitivnosti i različitosti, prolaznosti i večnosti.
Život koji svi mi živimo puni nadanja i vere u bolje sutra, ljubavi i brige za svoje bližnje, traženja onog iskonskog u svetu koji nas okružuje.
Za svakog je to možda nešto posebno, drugačije.
A opet za sve nas zajedničko: ljubav, porodica, ona tiha sreća, mir i spokojstvo..
I sve to je tako dobro upakovano u ovu dirljivu i emotivnu priču, da na kraju nekih poglavlja jednostavno zastane knedla u grlu.
Ti trenuci koji se pamte, koji čine život onim što treba da bude jednostavno budu skršeni onim drugim mračnim trenucima koji nas zaustavljaju kad se najmanje nadamo.
Kad nam izgleda da smo najjači, nedodirljivi.
Bude nas, otkrivaju pravu tajnu i vrednost postojanja.

Dijalozi su posebna priča.
Ni u jednom stripu do sada nisam naišao na ovakvu količinu jednostavnih, iskrenih a tako poučnih misli...
Fabio i Gabrijel su uzeli najuniverzalniju temu i jednostavno pokidali.

Crtež je upravo takav da prikazuje sve ono što su zamislili.
Detaljan, razigran, sa divnim kolorom koji u svakom trenutku dočarava atmosferu, emociju koju autori žele da nam prenesu.

Ja sam samo običan porodični čovek, otac dva divna dečaka, kolekcionar stripova, sanjar…
Upravo sve ono o čemu sam čitao u ovom stripu.
U čemu sam se pronašao…
Zbog svega toga, za mene je ovo remek delo devete umetnosti.
Nešto što se ne sme propustiti.
Delo kome ću se vraćati…

p.s. Strip koji sam čitao je Darkwoodovo izdanje, ali potrudiću se da nabavim i Fibrino. Vredi…

DzekDenijels Posted - 13/02/2021 : 01:02:45
Prebirajući po mislima koji strip bih mogao da poklonim jednoj dragoj osobi, vrlo brzo dođoh do "Izletnika".
Kada se pojavio tamo krajem 2018-te pročitao sam ga u jednom dahu, tako da mi je ovo nekako bio logičan izbor.
Čak sam imao sreće da sam ga vrlo brzo našao pošto je rasprodat (svoj primerak ljubomorno čuvam).
Nisam odoleo da ga pročitam ponovo. Ovog puta lagano, na tenane...

Šta napisati a da nije već rečeno.
Gomila pozitivnih komentara, a među njima i nekoliko meni iznenađujuće mlakih.
"Slice of LIFE"...Da, i to kakav.
Ovo nije priča samo o Brasovom životu, krivudavom putu kojim ga vodi sudbina između mraka/svetlosti rađanja i neminovnosti smrti, njegovim snovima, ljubavi, porodici...
Ovo je priča o svakom od nas. Priča o ljudima “bačenim” u zagrljaj sudbine, oluji života, tišini reke koja nas vodi ka svetlosti kraja.
Ili novog početka, jer kraj i ne postoji.

Priča je jednostavno sam ŽIVOT.
U svoj svojoj lepoti i veličanstvenosti, repetitivnosti i različitosti, prolaznosti i večnosti.
Život koji svi mi živimo puni nadanja i vere u bolje sutra, ljubavi i brige za svoje bližnje, traženja onog iskonskog u svetu koji nas okružuje.
Za svakog je to možda nešto posebno, drugačije.
A opet za sve nas zajedničko: ljubav, porodica, ona tiha sreća, mir i spokojstvo..
I sve to je tako dobro upakovano u ovu dirljivu i emotivnu priču, da na kraju nekih poglavlja jednostavno zastane knedla u grlu.
Ti trenuci koji se pamte, koji čine život onim što treba da bude jednostavno budu skršeni onim drugim mračnim trenucima koji nas zaustavljaju kad se najmanje nadamo.
Kad nam izgleda da smo najjači, nedodirljivi.
Bude nas, otkrivaju pravu tajnu i vrednost postojanja.

Dijalozi su posebna priča.
Ni u jednom stripu do sada nisam naišao na ovakvu količinu jednostavnih, iskrenih a tako poučnih misli...
Fabio i Gabrijel su uzeli najuniverzalniju temu i jednostavno pokidali.

Crtež je upravo takav da prikazuje sve ono što su zamislili.
Detaljan, razigran, sa divnim kolorom koji u svakom trenutku dočarava atmosferu, emociju koju autori žele da nam prenesu.

Ja sam samo običan porodični čovek, otac dva divna dečaka, kolekcionar stripova, sanjar…
Upravo sve ono o čemu sam čitao u ovom stripu.
U čemu sam se pronašao…
Zbog svega toga, za mene je ovo remek delo devete umetnosti.
Nešto što se ne sme propustiti.
Delo kome ću se vraćati…

p.s. Strip koji sam čitao je Darkwoodovo izdanje, ali potrudiću se da nabavim i Fibrino. Vredi…
don_draper Posted - 27/02/2020 : 13:29:10
Strip o umjetnosti, umjetnost u stripu, sve je to ovaj sjajni Daytripper. Već nakon pogleda na naslovnicu može se zaključiti da se tu radi o jednoj priči koja neće ići linearno, koja se ne boji zaći izvan granica realnosti. Za razliku od mnogih drugih stripova za ovaj nisam pročitao opis radnje, nego sam ga počeo čitati bez ikakvih spoznaja i ne žalim za time. Koncept stripa mi se itekako svidio i svako poglavlje donosi dašak nečeg novog, drugačiju perspektivu, drugačije vrijeme, a zadnjih 50 stranica to sve stavljaju u jednu cjelinu, komplet i ispravan kontekst. Sviđa mi se dinamika stripa, ne zastajkuje previše, sve je nekako tečno i ima smisla, čak unatoč teškoj temi odnosi se prema svemu s daškom optimizma. Crtež mi nije toliko legao, ali sa svojim pametnim nijansiranjem i pejzažima Brazila paše uz radnju.
5/5
anto Posted - 19/02/2019 : 14:25:03
quote:
Originally posted by anto

a videćemo za desetak dana da li će me Izletnik "kvrcnuti".


ni Izletnik mi nije promenio mišljenje - vrlo dobar strip sa pojedinim odličnim segmentima.
jedino što mi se ovaj put poglavlje San više dopalo.
Markos Posted - 10/02/2019 : 23:05:19
Ne, 256 je normalno izdanje, a 272 je deluxe. Razlika je samo u skicama na kraju.
GGG Posted - 10/02/2019 : 21:03:48
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by GGG

Daytripper Fibra 272 stranice

Daytripper DC 256 stranica

16 strana razlike - dodatni crteži, popratni tekst,..?


Američko izdanje ima isti broj stranica.

https://www.amazon.com/Daytripper-Deluxe-Gabriel-Ba/dp/1401245110/ref=sr_1_3?keywords=daytripper&qid=1549668179&s=Books&sr=1-3



Broj stranica rješen - 272 je deluxe, a 256 "regular" izdanje Ja sam gledao na bookdepository-u gdje je deluxe unavailable.

Još uvijek stoji pitanje o tih 16 stranica razlike...

Mr. Bushido Posted - 09/02/2019 : 00:43:18
quote:
Originally posted by GGG

Daytripper Fibra 272 stranice

Daytripper DC 256 stranica

16 strana razlike - dodatni crteži, popratni tekst,..?


Američko izdanje ima isti broj stranica.

https://www.amazon.com/Daytripper-Deluxe-Gabriel-Ba/dp/1401245110/ref=sr_1_3?keywords=daytripper&qid=1549668179&s=Books&sr=1-3
GGG Posted - 08/02/2019 : 23:37:21
Daytripper Fibra 272 stranice

Daytripper DC 256 stranica

16 strana razlike - dodatni crteži, popratni tekst,..?
NESVRSTANI Posted - 06/02/2019 : 20:31:12
Nakon par poglavlja mi je postalo malo dosadno umiranje na svakome kraju poglavlja, ali onda san to doživija ka čistu fikciju čovika koji je pišući nekrologe u svojoj glavi počea slagat scenarije o vlastoj smrti . Meni dobra fora da razbije monotoniju i da ovo ne bude još jedan slice of life u nizu.
Crtež odličan.
Glavni lik je čisti Centobucchi. Nečiji izgubljeni sin. Iako je Antonio bija skloniji ženskin čarima, iz profila je isti otac Francesco.
Par tabli u predzanjem poglavlju su crtane drugačije, i toliko sliče na Risa da mi izgledaju ka neka posveta.

Jako dobro 8/10
anto Posted - 03/02/2019 : 20:05:07
Isčekujući Izletnika,uzeh da pročitam Dejtripera:
slajs of lajf na brazilski način - kroz 10 poglavlja pratimo život Brasa de Olive Domingosa u raznim životnim dobima,u jako bitnim trenucima njegovog života,pri čemu se svaki završava njegovom smrću.Vremena su ispremeštana,a sva zajedno čine jednu slagalicu života.Slojevit strip koji je se definitivno može (i treba) čitati dosta puta (taman za mene :) ).
Predzadnje poglavlje nijesam ukapirao.
Crtež je predivan - Darkvudovo (oriđiđi američko izdanje) mu ništa nije oduzelo,a Fibrino uvećano je samo dodalo.

E sad,da li što je strip je žestoko nahvaljen (najbolji strip u zadnjih nekoliko godina,remek delo...),pa sam imao ogromna očekivanja,ili što sam malo operisan od romantike,koja je (barem mi se tako čini) jedan od preduslova za kompletno uživanje,ali nešto mi je zafalilo da me Dejstriper skroz "kvrcne".

Za sada 4.5/5,a videćemo za desetak dana da li će me Izletnik "kvrcnuti".
Ernie Pike Posted - 27/01/2019 : 15:08:27
Daytripper mi je upao u oko čim ga je Marcos najavio, a u previewu mi je izgledao kao top kandidat za Oskara.
Nakon čitanja, a pročitao sam ga u dvije sesije, i dalje sam mišljenja da se radi o odličnom stripu, ali nešto mu fali da bi bio sam vrh.
Morat ću ga pročitati još jednom da mu dam konačnu ocijenu.
Manny Posted - 28/11/2018 : 17:31:35
Strip ima šmeka. Ne znam zašto se na više mesta kaže da je ovaj strip “brutalan”, ne znam odakle to dolazi, ja bih rekao upravo suprotno, na vrlo delikatan način priča o osetljivim temama, kao da pazi da čitaoca ne povredi previše, tako se život kroz neke bitne teme (raskid višegodišnje veze, na primer) promatra kroz ono što je potom usledilo, nema puno scena u kojima se priča o problemima koji su doveli do toga. Kao što se već elaboriralo više puta, ovo jeste priča o trenucima u životu koje pamtiš, i o životu koji pamtiš samo zato što je kolekcija upravo tih “malih” trenutaka. Crtežu lepo paše veći format, a kolor je predivan i često u formi pripovedanja (tonovi različitih tabli neretko govore i o raspoloženju pripovedača). Zamerio bih autorima koju trunku više patetike no što je to bilo prikladno na nekim mestima (pogotovo zadnje poglavlje), i neka naravoučenija koja nisu morala biti eksplicitna, ali dobro, šta sad.
Inače, umiranje na kraju svake priče sam ja inicijalno doživeo kao geg pre nego li poruku, i tek mi je poslednje poglavlje promenilo taj stav (više mi se sviđala ideja da to bude geg, ovako je poruka koju strip nosi doneke prenaglašena).
Sve u svemu, dobar strip i jeste za preporuku.
izivko Posted - 21/07/2018 : 22:33:24
quote:
Originally posted by Shaner

Daytripper je još jedan u nizu slice of life stripova u Fibrinom izdanju, no iako je to žanr koji mi izrazito odgovara i riječ je o hvaljenom djelu, nakon čitanja istog nisam ostao u potpunosti zadovoljan. Koncept je zanimljiv – pregled najvažnijih dana u životu glavnog lika od kojih svaki završava njegovom smrću, no dok je takav kraj u prvom poglavlju bio iznenađujuć, vrlo brzo postaje dosadni gimmick u službi krajnje poruke stripa koja je negdje na tragu poznate uzrečice "carpe diem". I upravo to je moja glavna zamjerka ovom djelu. Umjesto da čitam priču o nečijem životu u kojoj onda pronalazim i prepoznajem komadiće sebe, imao sam osjećaj da autori koriste priču o Brásovom životu da bi mi objasnili kako ja trebam voditi svoj, kao nekakav self-help priručnik. Tom dojmu je uvelike doprinijeo pretjerano prisutan glas sveznajućeg pripovjedača koji sve objašnjava, te time uklanja svu suptilnost i dvosmislenost iz priče kojoj su nužno potrebni. To naravno ne znači da strip nije zanimljiv i (donekle) zabavan. Drugo i pogotovo osmo poglavlje su mi se prilično svidjeli, iako je i tu prisutna doza naivnosti. S druge strane, treće poglavlje je, primjerice, iskarikirano do krajnjih granica i u potpunosti neuvjerljivo.

Ono što pomaže priči je prilično razigran crtež i upečatljiv kolor. Zanimljivo je da je predgovor za Daytrippera pisao i crtao (predgovor je u obliku jedne strip-table, odlično rješenje koje se ne sjećam da sam prije vidio) Craig Thompson, upravo autor na čiji stil najviše podsjeća crtež braće Moon/Bá (btw, koja je fora s različitim prezimenima?!), doduše bez kod njega neizbježnog stiliziranog ukrašavanja. Kako nisam baš neki ljubitelj Thompsonovog vizualnog izričaja tako me ni ovdje, iako je nepobitno riječ o znalačkom uratku, crtež sam po sebi nije impresionirao, no kolor Davea Stuarta uspijeva podići ukupan dojam i čak doprinosi izazivanju emocije (najbolji primjer za to je peto poglavlje koje donosi detalj iz Brásovog djetinjstva).

Na kraju mi se ipak čini da bi svatko trebao pročitati Daytrippera pa donijeti vlastiti sud. Autori su u pogovoru naveli da je u stripu "sve napravljeno kako bi se pokušali reproducirati osjećaji". Kod mene baš i nisu uspjeli u tome, no siguran sam da će kod mnogih biti suprotno.

6/10




Odgovor na ovo i mnoga druga pitanja o burazima ovdje:

http://archiv.comicgate.de/interviews-in-english/qwe-do-not-matterq-interview-with-gabriel-ba-and-fabio-moon.html
Deers Posted - 21/07/2018 : 14:35:50
Braću znam prvenstveno kao crtače na serijalima Dark Horsa, Umbrella Aademy i Hellboy/BPRD pa mi je bilo posebno zanimljivo vidjeti kao su se snašli na ovom autorskom djelu. I zadovoljan san, strip je dovoljno zreo i ima glavu i rep ali me nije potpuno oduševio. Impresivniji mi je u dijelovima nego kao cjelina. Neke druge primjedbe su one iste kao i kod Shanera, repetitivnost scena ali i poruka, naracija koja umjesto da čitatelja zbliži s likom ga dodatno odvoji, itd...
Vidim da su oba autora potpisana ali većinom vodi riječ Moon, ako je sudeći po potpisima na krajevima poglavlja on je glavni crtč. Bá je radio naslovnice i poneki crtež, kadar ili stranicu unutar stripa. Volio bih znati više o njihovom procesu rada.
Shaner Posted - 15/05/2018 : 18:06:22
Daytripper je još jedan u nizu slice of life stripova u Fibrinom izdanju, no iako je to žanr koji mi izrazito odgovara i riječ je o hvaljenom djelu, nakon čitanja istog nisam ostao u potpunosti zadovoljan. Koncept je zanimljiv – pregled najvažnijih dana u životu glavnog lika od kojih svaki završava njegovom smrću, no dok je takav kraj u prvom poglavlju bio iznenađujuć, vrlo brzo postaje dosadni gimmick u službi krajnje poruke stripa koja je negdje na tragu poznate uzrečice "carpe diem". I upravo to je moja glavna zamjerka ovom djelu. Umjesto da čitam priču o nečijem životu u kojoj onda pronalazim i prepoznajem komadiće sebe, imao sam osjećaj da autori koriste priču o Brásovom životu da bi mi objasnili kako ja trebam voditi svoj, kao nekakav self-help priručnik. Tom dojmu je uvelike doprinijeo pretjerano prisutan glas sveznajućeg pripovjedača koji sve objašnjava, te time uklanja svu suptilnost i dvosmislenost iz priče kojoj su nužno potrebni. To naravno ne znači da strip nije zanimljiv i (donekle) zabavan. Drugo i pogotovo osmo poglavlje su mi se prilično svidjeli, iako je i tu prisutna doza naivnosti. S druge strane, treće poglavlje je, primjerice, iskarikirano do krajnjih granica i u potpunosti neuvjerljivo.

Ono što pomaže priči je prilično razigran crtež i upečatljiv kolor. Zanimljivo je da je predgovor za Daytrippera pisao i crtao (predgovor je u obliku jedne strip-table, odlično rješenje koje se ne sjećam da sam prije vidio) Craig Thompson, upravo autor na čiji stil najviše podsjeća crtež braće Moon/Bá (btw, koja je fora s različitim prezimenima?!), doduše bez kod njega neizbježnog stiliziranog ukrašavanja. Kako nisam baš neki ljubitelj Thompsonovog vizualnog izričaja tako me ni ovdje, iako je nepobitno riječ o znalačkom uratku, crtež sam po sebi nije impresionirao, no kolor Davea Stuarta uspijeva podići ukupan dojam i čak doprinosi izazivanju emocije (najbolji primjer za to je peto poglavlje koje donosi detalj iz Brásovog djetinjstva).

Na kraju mi se ipak čini da bi svatko trebao pročitati Daytrippera pa donijeti vlastiti sud. Autori su u pogovoru naveli da je u stripu "sve napravljeno kako bi se pokušali reproducirati osjećaji". Kod mene baš i nisu uspjeli u tome, no siguran sam da će kod mnogih biti suprotno.

6/10

Jocko Posted - 21/04/2018 : 19:26:52
Hoće, valjda za Sajam.
swamp thing Posted - 21/04/2018 : 16:39:03
Najavili su, kontam da hoće
going going Posted - 21/04/2018 : 13:50:45
Deluju kao interesantni autori ova braca i po linku koji je okacio izivko i po opisu Daytrippera. Je l ce Darkvud sigurno da objavi ovo? Da preusmerim pare na neko drugo Fibrino izdanje ako ce vec izaci kod DW.

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.23 seconds. Snitz Forums 2000