forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Opsada Utvrđenja-popis stripova!

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailYoutubeInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

Smilies
Angry [:(!] Approve [^] Big Smile [:D] Black Eye [B)]
Blush [:I] Clown [:o)] Cool [8D] Dead [xx(]
Disapprove [V] Eight Ball [8] Evil [}:)] Facepalm [facepalm]
Hail [hail] Kisses [:X] LOL [lol] Mister No [mrno]
Pirat [pirat] Question [?] Sad [:(] Shock [:O]
Shy [8)] Sleepy [|)] Smile [:)] Tongue [:P]
Wink [;)] Zagor! [zagor]    

   -  HTML is OFF | Forum Code is ON
Check here to include your profile signature.
    

T O P I C    R E V I E W
1Euro Posted - 24/03/2019 : 18:03:02
Volim čitati stripove, gdje se radi o opsadi Utvrđenja. Vjerovatno to vuče korijene od kada sam kao mali gledao onaj film Alamo (1960, John Wayne), pa bi volio da u ovoj temi stavljate naslove stripova, u kojima se događa Opsada, bilo kojeg utvrđenja (Ontario, Coulver, Teksaški rendžeri Kita Telera,...). Bilo kakva opsada (razbojnici, indijanci, regularna vojska, gusari,...).

Za sada sam saznao za ove opsade:

KIT TELLER

LMS 92 Leteći zmaj
LMS 121 Ratni plen, LMS 122 Nepobedivi Frenki
LMS 151 Manituovo oko
LMS 167: Crna Senka (VG 65:Crvena Sjena).
KAPETAN MIKI
ZS 522 Apač Dijablo, ZS 523 Dijablovi ratnci
ZS 591 Dezerteri
KOMANDANT MARK
ZS 316 Esmeraldin krik (napad na predstaržu)
ZS 329 Srebrni tanjir
ZS 414 Opsada Ontaria (napad Engleza sa kopna na Ontario, predvodi ih major indijanske krvi)
ZS 495 Topovnjača nad Ontariom
ZS 883 Poslednji juriš
TEX WILLER
LMS 59 Očekujući nož
ZS 245 Tragična opsada, 246 Udružena potera
ZS 343 Rajakurina osveta
ZS 452 Leopardova tvrđava
ZS 1054 Jampa Fork, Mali vuk, Put bez povrtaka
KAMENI TIGAR
SD Napad na uztvrđu, Dva revolvera za Jasona, Cijena pobjede,
Ludens 129-131 (Velika invazija, Rat na granici, Junaci Teksasa)
Libellus 86 (Junaci iz utvrde Kearny)
Libellus Kolor (Staza Uspomena)
ZAGOR
ZS 285 Do poslednjeg daha
ZS 946 Divovi dobra i zla
1010 Opsada tvrđave Iri
1041 Graničari
1085 Povlaćenje
Ludens: Noć krvoprolića
SJEKIRA I SABLJA:
-LUX 123. Poslednja Žrtva (od 58 str.)
-LUX 124. Dolaze Samuraji
-LUX 125. Sjekira i Sablja
KRAJ TIRANINA
Krv Apača
SD Aljaska/Ratnici gromovnika
Zagorov maksi 12 Orlovi sa sjevera
Zagorov maksi 13 Crni osvetnik
NATHAN NEVER
LU 39 (NN SR 43) Ravenov povratak
SR 105-107 Saga Alfa
Tim i Dasti
RIO BRAVO
KREŠO NOVOSEL-ANDRIJA MAUROVIĆ
Maurovic AL 7- Opsada Zadra


znam da ima i jedna kod Kapetana Mikija, gdje utvrdu brane civilisti ali se ne sječam naslova,....

ako znate za neku priču bilo kojeg junaka, javite ovdje da napravimo popis. Najviše me zanimaju baš ove Utvrde (Ontario, Coulver, teksaški Rendžeri) a možda ima koja i kod Texa, Zagora, Tim i Dasty,....
25   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
Spock Posted - 17/10/2021 : 05:09:06
Ken Parker SR 26: Crvenokožac

http://www.libellus.hr/Forum/default.aspx?g=posts&m=34889#post34889


Dakote vs. Fort Shaw (Montana Territory)
Jozzinelli Posted - 17/10/2021 : 00:02:23
I epizoda Komandanta Marka iz ZS 847 "Buknerova taktika" potencijalno je mogla da završi u ovoj temi,
ali je pukovnik Bukner iz naslova sprečio opsadu od strane Indijanaca svojom genijalnom taktikom,
tako što je izveo vojnike iz tvrđave na otvoreno i svi su hrabro (da ne kažemo uludo) izginuli.
ReemCP Posted - 16/10/2021 : 22:43:26
quote:
Originally posted by 1Euro

Jel se netko sječa epizode Kapetana Mijija, gdje utvrdu brane civilisti od indijanaca? Čak i žene....netko je napisao da bi mogla da bude neka Tavegina priča,...jel to ta ili neka druga?

Čak ima još jedna epizoda Bleka (Ludens 1) gdje civili sudjeluju u obrani, nemaju puno municije pa su se dogovorili da će na neprijatelja bacati vruće ulje, tave, lonce, stare satove..što god im se nađe pod ruku.





ReemCP Posted - 16/10/2021 : 22:33:06
quote:
Originally posted by 1Euro

ReemCP koji je ovo strip? Jel to prvi broj sa naslobvom Kapetan Miki?
Dugo je več kada sam ga čitao pa se ne sječam više....


Ludens 1, prva epizoda
https://www.stripovi.com/recenzije/kapetan-miki-mi-lu-1a-rendzeri-iz-nevade/1358/

quote:
Originally posted by 1Euro

Jel se netko sječa epizode Kapetana Mijija, gdje utvrdu brane civilisti od indijanaca? Čak i žene....netko je napisao da bi mogla da bude neka Tavegina priča,...jel to ta ili neka druga?


Ovo kako si opisao, ima kod Bleka slična priča (Ludens 3, treća priča) gdje Blek i ekipa moraju sa ženama obraniti jedno selo od Indijanaca koji su u dosluhu sa Crvenim Mundirima. Pa Blek i profesor Occultis slože taktiku..



1Euro Posted - 16/10/2021 : 19:11:27
Jel se netko sječa epizode Kapetana Mijija, gdje utvrdu brane civilisti od indijanaca? Čak i žene....netko je napisao da bi mogla da bude neka Tavegina priča,...jel to ta ili neka druga?

Inače na spisak bi mogla i meni najbolja priča od Texa ikada (svih vremena!!!!) EL MORISKO (gdje ruralesi napadaju Azteke, koji imaju zamak, pa onaj kamen smrti i to).
Da idem negdje na samotni otok, ili u Zatvor pa da mogu ponjeti sa sobom samo jedan strip ili ako bi znao datum svoje smrti, pa da pročitam poslednji strip, uvijek bi izabrao EL MORISKO!!!!

Koji strip bi vi odabrali, ako vam netko kaže, da imate vremena samo za još jedan strip u životu prije nego odete?

http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=52562


1Euro Posted - 16/10/2021 : 18:59:39
ReemCP koji je ovo strip? Jel to prvi broj sa naslobvom Kapetan Miki?
Dugo je več kada sam ga čitao pa se ne sječam više....
ReemCP Posted - 16/10/2021 : 00:07:59
@1Euro

Imamo u Mikiju u drugom dijelu 1.epizode jako lijepih prizora opsade utvrde:




1Euro Posted - 27/03/2019 : 11:24:39
quote:
Originally posted by Spock

quote:
Originally posted by 1Euro

Bravo Spock!!!!!! Sutra ču sa guštom pročitati recenzije!!!
Nadam se, da če se i ostali uključiti sa recenzijama!!!



To su više osvrti / komentari, ali za sada bolje nema!

Nego, u prvom postu ti je duplirana prva Tellerova priča, LMS 92: Leteći zmaj ti je priča koja je objavljena u LU 15: Killer Jim i LU 16: Pucnjevi u noći. Originalni, odnosno Van Gogh brojevi 29/30/31/32.



ma osvrti su više nego dovoljni!
Ok, idem promjeniti na prvu stranu, da se ljudi ne zabune a dobro je da ovdje kažemo koje su alternative za one koji nemaju LMS.
Spock Posted - 27/03/2019 : 06:05:12
quote:
Originally posted by 1Euro

Bravo Spock!!!!!! Sutra ču sa guštom pročitati recenzije!!!
Nadam se, da če se i ostali uključiti sa recenzijama!!!



To su više osvrti / komentari, ali za sada bolje nema!

Nego, u prvom postu ti je duplirana prva Tellerova priča, LMS 92: Leteći zmaj ti je priča koja je objavljena u LU 15: Killer Jim i LU 16: Pucnjevi u noći. Originalni, odnosno Van Gogh brojevi 29/30/31/32.
1Euro Posted - 26/03/2019 : 23:14:39
Bravo Spock!!!!!! Sutra ču sa guštom pročitati recenzije!!!
Nadam se, da če se i ostali uključiti sa recenzijama!!!
1Euro Posted - 26/03/2019 : 23:13:02
quote:
Originally posted by Hrvojek

ZS 285, Zagor: do poslednjeg daha




hvala što si me podsjetio!!! Jedna od mojih najdražih epizoda Zagora, Manetola i Seminole!!!!
Hrvojek Posted - 26/03/2019 : 21:46:27
ZS 285, Zagor: do poslednjeg daha
ReemCP Posted - 26/03/2019 : 21:33:00
quote:
Originally posted by Spock

Volio bih da griješim, ali ne vjerujem jer su njegove priče i na Zagorovom serijalu jedne od najlošijih.


Vjerujem da je Curunir pročitao sve i da vjerojatno ima bolju sliku, pregled serijala - ali Ali, to je sigurno čitao u LMS-u, znamo koliko su oni taj početak serijala šarali vamo-tamo (bar nekih prvih 40-tak ep), a koliko god se nekome dizala kosa na glavi kad spomenem riječ "kronologija" (), mislim da u Ludensu i Van Goghu stripovima se najbolje može doživjeti Tellera, kako sam naveo pojavljivanje određenih likova, ali tu pratimo kronološki i unapređenja ekipe, nekako u glavi si lakše posložiš sve te stvari/događaje nego kad čovjek čita na preskoke epizode.. kako god, Kit Teller je zakon strip
quote:
Originally posted by 1Euro

dodao sve na spisak!


Ako hoćeš, kod Zagora "Sjekira i sablja", možeš dodat od-do, gdje počinje i završava priča:

LUX 123. Poslednja Žrtva (od 58 str.)
LUX 124. Dolaze Samuraji
LUX 125. Sjekira i Sablja

*LUX - Ludens Extra
Spock Posted - 26/03/2019 : 20:03:29


KT VG 65: Crvena Sjena (SR 66/67, LMS 167)

Broj stranica: 118 + jedna pasica

Scenarij: Andrea Lavezzolo
Crtež: Francesco & Pietro Gamba
Naslovnica: Franco Donatelli

Zanimljivosti:
- Drugo pojavljivanje Old Nicka i Bishopa iz epizode VG 56/57: Zakon linča, a tu je i skoro stalni član, njihova poznanica, Annie Četiri Pištolja.
- Epizoda je originalno izdana u redovnoj seriji 05. i 06. mjeseca 1969. Preskočena je u striscia ediciji.

Komentar:
Priča počinje tragičnim prologom o sudbini indijanskog plemena. Jedini preživjeli iz tog plemena je Crvena Sjena koji je nakon toga započeo osvetnički pohod koji nije završio samo osvetom nad glavnim krivcima, već mu je misija protjerati sve bijelce.
Taj prolog je i jedini dio priče koji dobiva prolaznu ocjenu. Priča poslije vodi do opsade rendžerske utvrde i začinjena je gomilom banalnih, dječjih rješenja. Povrh tih neslavnih scenarističkih rješenja s gomilom staromodnih opisa akcijskih scena u didaskaljama, priča je još i prilično zamorna.
Pojavljivanje poznatih likova u serijalu je isforsirano, pa se zbog njih dobiva još lošiji dojam. Npr., nakon što su u zasjedi odbili Indijance, Old Nick, Bishop, Kit, Frankie i jedan bezlični lik kojeg su spasili sa stupa za mučenje, bez problema pale vatru i kuhaju kavu iako su pobunjeni Indijanci svuda oko njih. Pa u vesternima prvo naučiš da ne pališ vatru da te neprijatelj ne uoči. To čak i Chico zna! :-)

Tužna priča s početka ne dobiva nikakvu poantu osim činjenice da nema sretnog završetka, kao ni krivca, a ni pravednika. Indijancima je suđeno da nestanu, a ako nam je to Lavezzolo htio poručiti, nije izabrao pravi način. Zbog kasnijeg razvoja priče nema tog osjećaja nepravde prema Indijancima. Ovdje čak i fali nesretne patetike koja inače obilježava ovakvu vrstu priča.

Po pitanju crteža očigledno je da je Gamba imao pomoć i svugdje stoji da je to Pietro Gamba. Samo meni se čini da je tu još netko uskakao, baš kao i u prethodnim epizodama. Poglavito se to odnosi na prikaze Indijanaca. Pietrov dio rada je lako prepoznati po ukočenim likovima i u suprotnosti je s fluidnim, ali siromašnim Francescovim crtežom. Nakon što je Jaki upozorio na neke situacije gdje stil crteža uopće ne odgovara stilu potpisanog crtača epizoda, sve teže mi je uzeti zdravo za gotovo podatke o autorima.

Crvena Sjena by Gamba* :





*(nisam baš siguran!)

EDIT: Naknadno sam ubacio naslovnicu jer sam shvatio da ova epizoda ima dvije naslovnice vezane uz radnju, a i naslov, od kojih je druga preskočena od strane Van Gogha.

(priča: 5,  scenarij: 2, crtež: 6, naslovnica: 8) - 47%
Spock Posted - 26/03/2019 : 20:00:31



Manituovo oko, br. 53/54 (Lu 27, LMS 151) - 42+58= 100 str.

Scenarij: Andrea Lavezzolo
Crtež: Francesco Gamba
Naslovnice: Franco Donatelli

U utvrdu dolazi brat Zubatog Billa s obitelji. Billov nećak je prava napast, prava preslika strica. Srećom po Kita, ne mora trpjeti nemile scene u utvrdi, jer dobija dopust da se nađe s ocem. Putem naleti na trojicu tipova koji ga, ničim izazvani, pokušaju likvidirati. Normalno, spletom sretnih okolnosti, u tome ne uspijevaju. Nakon toga, naš junak ih slijedi, ali biva napadnut od strane nepoznatog Indijanca. Superkonj Crni Grom ga spašava, a Indijanac bježi.
Nakon toga, i dalje slijedeći trag trojice, nabasa na njemu nepoznatu vojnu utvrdu. Vojnici sumnjivi, a naš junak je tu da otkrije tajnu. Također, mora se naći s ocem, a dosada bi, sasvim slučajno, u sličnim situacijama, uvijek na njega naletio u istoj nevolji. Dali je Lavezzolo ovaj put promjenio ustaljeni način susreta oca i sina, ostaje vam da pročitate.

Nakon jedne dobre epizode, opet slijedi jedna loša s dosta nelogičnosti. Očito je da se Lavezzolo ovdje nije puno bavio scenarijom, već je na brzaka napisao nešto da zadovolji formu. Eh da, ima malo i znanstvene fantastike, što nije baš Lavezzolijevo obilježje. Svakako dobrodošlo i poboljšava ukupan dojam.

Na crtež nemam nekih većih zamjerki. Standardan Gamba iz tog razdoblja.
Naslovnica solidna, čak ima veze s radnjom. Van Gogh je opet uzeo Dnevnikov naslov koji najbolje i odgovara ovoj priči. Dnevnikova naslovnica nije loša, a tko je autor ne znam. Ocjena ide originalnoj.

(priča: 5,  scenarij: 2, crtež: 7, naslovnica: 8) - 50%
Spock Posted - 26/03/2019 : 19:56:03




Dimni signali, br. 37/38/39 - 46+128+35=209 str.
(LU 19b-20a, LMS 92+101+102 & 970b+976+982+988a)

Na početku imamo dosta zanimljivih dogodovština u utvrdi - opuštajućih, ali i onih jako bitnih. Jedna od tih je dolazak karavane s radnicima i vojskom koja bi trebala napraviti novu utvrdu na drugom mjestu, jer na dosadašnjom mjestu više nema problema. Također, zapovjednik objavljuje da, zajedno s utvrdom, ide i on u mirovinu. Nadalje, znanac iz prethodne epizode, kockar Morero se odlučuje pridružiti rendžerima. Priča se prebacuje na starog znanca, otkačenog lorda Powell - Powella (br. 11/12: Začarani kompas). On sada živi s Indijancima i, uz pomoć sluge Baptistea, pokušava ih školovati, ali i naučiti poštovati englesku kraljicu. Baptiste je otkrio strašne novosti i lord ga šalje da obavijesti rendžere. Indijancima se nije svidjela ideja o gradnji nove utvrde i počinje indijanska pobuna, potaknuta Komančerosima, koje smo također upoznali u prethodnoj epizodi. Nakon dolaska Baptistea, glavnina rendžera napušta utvrdu s ciljem osujećenja pobune. Zapovjednik ostavlja novopečenog kaplara Frankiea da, u odsustvu glavnine, zapovijeda malobrojnom preostalom posadom utvrde! U ovoj epizodi su svi bitni likovi u akciji, dok su u utvrdi ostale četiri nepredvidive individue: Frankie, Zubati Bill, Chin-Lao i Annie Četiri Pištolja, a makljaža tek slijedi!! Očekujte nemoguće!!!! ;-))

Odlična epizoda u svakom pogledu! Napeta, uzbudljiva i komična, a nimalo isforsirana. Sve najbolje od Malog rendžera u jednoj epizodi!

Bravo i bis za Lavezzola!!

Gamba je probio svoj maksimum i dobija osmicu!

Ova epizoda ima čak tri originalne naslovnice, s tim da nisam siguran za treću. Treća (br. 39) ima naslov "Nepobjedivi", pa bi se trebala odnositi na zadnje poglavlje epizode imena "Nepobjedivi Frankie", ali temom nema nikakve veze s pričom. Čitajući slijedeću odlučiti ću dali ću je pripisati ovoj ili pak toj epizodi. Ludensova mi nije nešto.

Također, užitak je čitati Van Gogh izdanje bez rakova, račića, rakovskih odluka... Tamo su pak zvrkoslavi, kockari i kockarnice. Nažalost, nakon ovog broja imam samo Ludens, pa ću morati naučiti živjeti sa svim vrstama rakova.

(priča: 10, scenarij: 10, crtež: 8, naslovnice: 7) - 91%
Spock Posted - 26/03/2019 : 19:50:56




Leteći zmaj / Pucnji u noći, br. 29/30/31/32 - 52+128+128+26=334 str.
(LU 15b-16a, LMS 92+101-102 & 893b+899+904+911+916a)

Dosada najbolja epizoda! S obzirom na očekivanja - impresioniran sam!! Ovo je sada već dosta solidnih epizoda u nizu, a na glasu su kao loše i naivne!!! Lavezzolo fanatično pazi na detalje i kontinuitet, a to obožavam!!!!

Dakle, riječ je o dugoj i višeslojnoj priči s mnoštvom poznatih i nepoznatih likova, kao i dosta napomena vezanih uz prethodne epizode. Prvo imamo povratak Annie Četiri Pištolja, što dovodi Frankiea do živčanog sloma i dezertiranja; pa opsadu tvrđave od strane pobunjenih Comacha; zatim obranu tvrđave po scenariju tete Annie i tajnu diverziju u režiji Chin-Laoa i Ibrahima.Tada slijedi drugi dio priče, odnosno potjera za glavnim krivicem i uzročnikom indijanske pobune, koja Kita dovodi u Grad Lopova smješten na fantastičnoj lokaciji napuštenog indijanskog Puebla, a tamo je šerif poznati revolveraš Nick Calavera, Kitov neprijatelj i bivši član Vukova Rio Granda, ali i častan čovjek odgovoran za to što su naši junaci u tom obračunu sačuvali žive glave. Definitivno, zanimljiv ponovni susret!

Gamba opet na svom maksimumu, a ove Donatellijeve naslovnice obožavam, kao i ovo Van Gogh izdanje!

(priča: 9, scenarij: 10, crtež: 7, naslovnice: 9) - 88%
1Euro Posted - 26/03/2019 : 16:22:45
dodao sve na spisak!

Lijepo smo ga več popunili!

Ako je netko pročitao neku epizodu sa ovog spiska, može i neka recenzija u ovom topiku (slično kako se to radi kod ostalih npr Mister no, gdje su Dodsferd i Co. napravili odličan posao)
Vlaadisha Posted - 26/03/2019 : 14:17:49
Miki i meksicki gerilci (br. 15) / ZS 591 Dezerteri
to ti je ko Alamo
delboj Posted - 26/03/2019 : 14:07:10
Zagorov maksi 12 Orlovi sa sjevera, a mislim da može i Zagorov maksi 13 Crni osvetnik.
Deers Posted - 26/03/2019 : 14:02:01
Zagor SD Aljaska/Ratnici gromovnika
Spock Posted - 26/03/2019 : 11:44:02
quote:
Originally posted by Curunir


Ajde dobro, nek' se djeca igraju...

Eto ja sam pročitao sve od Kita ikad izdano (iznimka je ona travestija Čarobnjak Zoltan) pa imam malo bolji pogled na ovog junaka.
Stoga, još jednom, čekam one najbolje epizode, prave klasike u Bonellijevu svijetu.
Lavezzolo je dobar i umješan pripovjedač, ali je njegovo razdoblje nadiđeno i do zla boga dosadno i naivno.
Ne doduše poput Bleka ili Marka, ne daj Bože Mikija pa čak ni Zagora iz tog razdoblja - svi su mnogo gori od Kita u tom periodu! - ali ipak naivno i dosadno.




Dozvoli da odgovorim istim načinom!

Iako nisam pročitao sve, čisto sumnjam u Canzia kao glavnog scenarista serijala, bar sudeći po onim nedjelima koja sam do sada pročitao kao npr. Klu i Klux Klan ili 1001. zamka. E, tu se djeca igraju!!

Volio bih da griješim, ali ne vjerujem jer su njegove priče i na Zagorovom serijalu jedne od najlošijih.
Curunir Posted - 25/03/2019 : 23:58:38

Ajde dobro, nek' se djeca igraju...

Eto ja sam pročitao sve od Kita ikad izdano (iznimka je ona travestija Čarobnjak Zoltan) pa imam malo bolji pogled na ovog junaka.
Stoga, još jednom, čekam one najbolje epizode, prave klasike u Bonellijevu svijetu.
Lavezzolo je dobar i umješan pripovjedač, ali je njegovo razdoblje nadiđeno i do zla boga dosadno i naivno.
Ne doduše poput Bleka ili Marka, ne daj Bože Mikija pa čak ni Zagora iz tog razdoblja - svi su mnogo gori od Kita u tom periodu! - ali ipak naivno i dosadno.
Spock Posted - 25/03/2019 : 21:37:34
quote:
Originally posted by ReemCP

Ali su svakako bitne ove što si naveo za kontinuitet ne smije se to preskakat, rekao bi da je grijeh preskakat i birat samo one tobože "naj" epizode. Puno se tu likova pojavljuje više puta, meni recimo one priče sa Calaverom su baš dobre bile



Tako je. Mali rendžer, pogotovo Lavezzolov početni period, rastura zbog fanatičnog kontinuiteta njegovog idejnog tvorca. Čitajući na preskok se uvelike gubi taj osjećaj.
ReemCP Posted - 25/03/2019 : 21:27:22
Ali su svakako bitne ove što si naveo za kontinuitet ne smije se to preskakat, rekao bi da je grijeh preskakat i birat samo one tobože "naj" epizode. Puno se tu likova pojavljuje više puta, meni recimo one priče sa Calaverom su baš dobre bile

forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.11 seconds. Snitz Forums 2000